Agenda Stad en Omgeving £aatste b Siimnieums JCetk ÓL School AMSTERDAMSCHE BEURS De gezondheidstoestand van onze prinsessen botsing op den achterweg. afd. alkmaar vereeniging voor facultatieve lijkverbranding. tentoonstelling kunstzaal centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen van 14 tot 24 jaar. KOEDIJK landbouwcrediet n.v. «!-■%, EERSTE BLAD. Laatste medische bulletin over prinses Juliana. Het communiqué van dr. J. de Groot van hedenmiddag luidt: D~ gezondheidstoestand van H. K. H prinses Juliana is thans volkomen normaal. Het kraambed heeft ook ver der een geheel ongestoord verloop ge had. Hare Koninklijke Hoogheid voelt zich zeer goed en heeft heden reeds eenigen tijd in de buitenlucht ver toefd. Hiermede is het laatste medische bul Ietin over Hare Koninklijke Hoog heid prinses Juliana verschenen. De medische zorg voor H. K. H. prin ses Beatrix is verder opgedragen aan dr. Carstens, kinderarts te Utrecht. Deze heeft na onderzoek kunnen be vestigen, dat de jeugdige prinses een volkomen gezonde baby is. De voe ding, welke een geheel natuurlijke is, gaat volkomen naar wensch. Prinses Beatrix heeft aan het einde der eerste week het geboortegewicht, dat 3450 gram bedroeg, reeds overschreden, terwijl de wekelijksche toename in ge wicht boven het gemiddelde is geble ven. Prinses Beatrix weegt thans 3930 gram. Soestdijk, 21 Februari 1938. Dr. J. DE GROOT. Hedenmorgen is J. Hink, werkzaam bij de A.P.C., toen hij zich om pLm. half 10 met zijn fiets op den Achterweg bevond, aange reden door een uit de richting Vlotbrug komende auto. Hij viel van zijn fiets tegen de voorruit van de auto, maar aangezien deze van onbreekbaar glas, bleef hij voor glasscherven gespaard. De botsing had toch nog vrij ernstige ge volgen, want H. moest met een lichte her senschudding naar het St. Elisabethzieken huis worden vervoerd per ziekenauto van de firma Met. De botsing had plaats op een punt, waar een auto aan den weg geparkeerd stond, ter wijl het chassis van een vrachtauto daar naast werd gereden. De van de Vlotbrug ko mende auto was dus de derde wagen op dat punt en-reed.toen noodzakelijk op het lin ker weggedeelte. VOOGDIJRAAD. Bij K.B. van 18 Febr. 1938, is met ingang van 1 Maart 1938 benoemd tot secretaris van den Voogdijraad te Alkmaar mr. E. H. J. Wynne, plaatsvervangend-secretaris van dien raad, alhier. ESPERANTO. Julio Baghy. Dinsdagavond organiseert de Neutrale Alkmaarsche Esperantisten Vereeniging een openbare proefles in de bioscoopzaal van de Handelsschool. Als spreker en leeraar treedt op Julio Baghy, de bekende Hongaarsche auteur. Vol ijver en met veel talent wierp hij zich op het tooneelspelen en later ook het regis- seeren, en hij werd in dezen tijd aange trokken door „la interna ideo", het idealis me, waarmede dr. Zamenhof zijn taal en vooral dé eerste aanhangers bezielde. In 1911 begon Baghy's eigenlijk esperan tist-zijn. De wereldoorlog dreef ook hem naar het front, en vernietigde zijn carrière. Toen de oorlog geëindigd was, duurde het nog heel lang voor de thuisreis aan vaard kon worden. Eindelijk in 1920 bereikte Baghy Boeda pest. Een arm land, ontwortelde menschen vond hij terug. Van zijn klein gezin bleef slechts een dochtertje. Reeds in Siberië schreef Baghy verzen in esperanto en werd zijn eerste oorspronkelijke roman door de lotgenooten verslonden. Reeds aan menschen van twaalf verschil lende nationaliteiten heeft hij daar esperan to onderwezen. In het vaderland teruggekeerd, begint zijn ononderbroken loopbaan in dienst van de wereldtaal. Met dr. Kalocsay redigeert hij een literair maandblad „Literatura Mondo In één lange rij verschijnen nu drie bun dels gedichten, novellen, romans en hon derden artikelen in verschillende esperanto- bladen. Intusschen heeft hij den z^ervers- staf opgenomen en gaat hij de wereld m om esperanto te propageeren en te onde™®_ Overal waar hij komt, leeft de Onder*dePvrienden heet hij „Pacjo", wat Vadertje beteekent. Men hoopt in Alkmaar een cursus te ganiseeren voor beginners, die zal duren. Elke week twee lesavondem Ook zal Baghy, bij voldoende deelname, een cursus leiden voor gevorderden. De gelegenheid tot kennis maken bestaa Dinsdagavond om kwart over ach Handelsschool. Vrijdagavond hield de afdeeling Alk maar van de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding in het Logegebouw alhier bare jaarvergadering. Ondanks de langrijke agenda liet de opkomst veel te "wenachen over, waarover de voorzitter ij bet openen der vergadering, zijn leedwezen te kennen gaf. Hij sprak de beste wenschen uit voor den bloei der afdeeling en deelde leden mee, dat in dit jaar de afdeeling 25 jaar zal hebben bestaan. Een bespreking hierover zal plaats hebben aan het einde der vergadering. De secretaris las het jaarverslag. Hier aan ontleenen we dat 1937 voor de afdee ling een goed jaar is geweest: het ledental dat op 1 Januari 230 bedroeg, steeg tot 250 Het verslag der kascommissie was zeer gunstig. Alle overgelegde stukken en be scheiden waren volkomen in orde, zoodat de penningmeester werd gedechargeerd voor zijn beheer en hem en de heeren Dam en Rempt dank werd gezegd. Voor 1938 werden benoemd de heeren W. Jupijn en P. Vierkant. De heeren Bettink en Lind brachten verslag uit van d etg Hilversum gehouden algemeene vergadering ;naar de in dit jaar te houden vergadering werden 2 leden van het bestuur benoemd, in ieder geval de voorzitter. Als lid van het bestuur werd bij acclamatie herbenoemd de heer Zwiep. Na ampele en aangename discussie werd besloten punt 9 der agenda-oprichting eener afdeeling te Heiloo, weldra te be handelen op een aldaar te houden verga dering, waarvoor de heer dr. Rademaker, lid van het hoofdbestuur, als spreker is uitgenoodigd. Nadat bii de rondvraag verschillende zaken, het interne leven der afdeeling be treffende, waren behandeld, werd de ver gadering od de gewore wijze door den voorzitter gesloten. BOFNDERMAKER. Inleiding Matthieu Wiegman. In ons nummer van Zaterdag maakten wy reeds melding van de tentoonstelling van teekeningert en aquarellen van een 17-tal kunstenaars, die, voor het overgroote deel, tot de Berger school behooren. Zooals wij reeds mededeelden, kenmerkte de opening zich Zaterdag door een groote belangstelling. Op de door den kunstschil der Matthieu Wiegman te houden inleiding, die wij reeds met een enkel woord aanstip ten, komen wij thans wat uitvoeriger terug. In de eerste plaats uitte Wiegman zijn voldoening over het feit, dat thans de heer Boendermaker, die men moeilijk naar de opening van een tentoonstelling kan krijgen, aanwezig was. Ieder, die in zijn element is, aldus spr., is in zijn aard. Het element van de bloem is de geur, van de vrouw het behagen en het ele ment van een kunstwerk is het verganke lijke naar het onvergankelijke plan brengen. Spr. herinnerde hierna aan het door hem geschrevene in het tijdschrift „Kroniek van Kunst en Kuituur", ter gelegenheid van den 60sten verjaardag van den heer Boender maker, toen aan dezen door den minister van kunsten en wetenschappen, voor zijn verdienste voor de hedendaagsche kunst de hoogste onderscheiding namens de regeering werd uitgereikt. Steeds is de heer Boendermaker met zijn gulle hartelijkheid en zijn belangstelling in het werk' van de artisten, den schilders tot een materieelen en moreelen steun geweest Door hem werd het een groep jongere kun stenaars mogelijk, baanbrekend werk te verrichten, dat zich concentreerde in de Berger school. Zij hadden geen vrede meer met den bestaanden vorm van de kunst. De Haagsche school had afgedaan en de nabloei ervan, die men in Laren geconcentreerd vond, was zoo slap, dat vernieuwing nood zakelijk was. Het nieuwe geluid van van Gogh, den grooten omwentelaar, drong door er» aan alle fronten werd gestreden. Met on fieteugelden drang sprong men over de hek ken van de afgebakende kunstgrenzen, een dolle wealoop, waarvan niemand aanvan kelijk iets begreep, omdat in Holland het eenmaal gevondene nu eenmaal diep wortel schiet. De kiem voor de Berger school had echter langzaam wortel geschoten en thans is ze gegroeid tot de schoonste plant in den tuin van de hedendaagsche kunst. Dit is mede de verdienste van den Boendermaker. Te midden van ziekelijk intellect in uitgeplozen verstandelijkheid, handhaaft de Bergensche school zich ongeschokt, omdat ze eeuwig heidswaarden heeft geschapen. Daarvan, aldus spr., getuigt deze tentoon stelling. In hoofdzaak bestaat deze tentoonstelling uit wit en zwart, maar in dit witte en zwarte is toch de kleur aanwezig. Het speciale ele ment in de muziek is: „luider dan luid en stiller dan stil". In de schilderkunst heeft de kunstenaar geen ander middel dan wit witter dan wit en het zwart zwarter dan zwart te maken en daardoor het verganke lijke op het plan van het onvergankelijke te brengen. Voor spr. is de teekening, die heel mooi kan zijn, het grondplan van het kunstwerk. Een teekening van een kunstenaar houdt het uit, maar in de schilderij wordt het kunstwerk vleesch. Spr. eindigde met het uitspreken van den wensch, dat ook deze tentoonstelling de be zoekers nader tot de kunst van de Berger school zal brengen. Hierna werden ver- verschingen aangeboden, waarin het geëx poseerde werk, dat wij in het nummer van Zaterdag reeds bespraken, in oogenschouw werd genomen. DISTRICTS-AREIDSBEURS DOELENSTRAAT 30, TEL. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvaken: 1 waterbouwkundige, glas in loodzetters, 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 1 steenhouwer, 3 stratenma kers, 2 stratenm. opperlieden, 2 stuc. opper lieden, 2 tegelzetters, 1 granietwerker. 7 betonwerkers, 18 voegers, 34 opperlieden, 25 stucadoors, 70 schilders, 98 grondwerkers 58 metselaars, 90 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 1 autog. lasscher, 10 bankwerkers, 3 blikslagers, 2 carrosse riebouwers, 1 constructiewerker, 10 elec- triciens, 2 fitters, 1 instrumentmaker, 2 kernmakers, 2 ketelmakers, 4 klinkers, 13 loodgieters, 4 lijnwerkers, 5 machinisten, 2 machineteekenaars, 5 metaaldraaiers, 1 me taalvijver, 1 metaalslijper, 19 monteurs, 2 orgelmakers, 1 pianostemmer, 3 plaatwer kers, 1 ponser, 3 rijwielherstellers, 1 rij wiellakker, 1 scheepsbouwer, 1 scheepstim merman, 2 scheepswerktuigkundigen, 7 smeden, 8 stokers, 1 tandtechiiiker, 1 voor- slaander, 3 vuurwerkers, 3 wagenmakers, 4 ijzerwerkers, 1 zandbereider. Groep voedings- en genotmiddelen: 58 sigarenmakers, '5 sorteerders, 1 kistenplak- ker, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers. 2 koks 9 slagers, 9 chocoladebewerkers, l' koffie stroopbrander, 2 bierbottelaars, 1 ouwel bakker, 3 zuivelbereiders, 24 bakkers Groep verkeerswezen: 72 chauffeurs, 15 schippers, 1 kapitein- en 1 machinist bin nenvaart, 3 expeditieknechten, 8 koetsiers, 21 pakhuisknechten, 26 magazijnbedienden,' 1 emballeur, 3 kelnners, 5 loopknechten, 1 hotelknecht. Groep houtbewerking: 21 meubelmakers, 9 stoffeerders, 7 mach. houtbewerkers, 1 kistenmaker, 1 borstelmaker, 1 beitser 1 beeldhouwer, 1 biljartmaker. Groep handel: 23 vertegenwoordigers, 6 winkelbedienden, 2 colporteurs. Groep boek- en steendrukerijen: 6 letter zetters. 3 drukkers. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 17 tuinlieden, 29 landarbeiders, 5 bloemisten. Overige beroepen: 8 boekbinders, 4 was- schers, 1 kleermaker, 1 rietwerker, 4 schoen makers, 1 port.-huisknecht, 1 verfbereider, 3 kalkbranders, 1 huidenzouter, 1 klom penschilder, 1 onderwijzer, 1 papierbewer- ker, 3 controleurs, 2 bedrijfsleiders, 1 tegel maker, 2 administrateurs, 2 boekhouders, 1 secretarie-ambtenaar, 4 incasseerders, 4 zakkenstoppers, 1 reclameteekenaar, 2 ver zekeringsagenten, 17 kantoorbedienden, 39 transoort- en 281 losarbeiders. Gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 10, overige beroepen 4. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 41. Vrouwelijk personeel: 2 steno-typisten, 7 kantoorbedienden, 1 costuumnaaister, 1 verkoopster, 2 huishoudsters, 1 dienstbode, 5 dagmeisjes, 8 werksters. Alkmaar, 19 Februari 1938. De directeur voorn. v. d. HEUVEL. Over de week van 13 tot en met 19 Febr. 1938 werden door bemiddeling van de Ar beidsbeurs geplaatst by een patroon: 1 kantoorbediende, 1 bankwerker, 1 naar Kamp „den Dolder", 1 metselaar. Aan de centrale werkplaats kunnen wor den geplaatst: 4 timmerlieden, 2 metselaars, 3 schilders, 1 teekenaar, 2 in andere vak ken. INGEKOMEN PERSONEN. J. Ringers, N.H., z b., Nassaulaan 51, van Rotterdam. G. Gielink, geen, verkooper bezorger bij de „Veluwe", en gezin, 2e Ka naalstraat 9, van Oudorp. J. J. Baars, R.K., dienstbode, Korte Landstraat 18, van Limmen. J. A. Aay, N.H., dienstbode, Westdijk 14, van Obdam. S. M. van der Meer, geen, scheepsteekenaar, Lyceumstraat 51, van Leeuwarden. A. Achttienribbe, N.I., chef-telefoniste, Westerweg 133, van Heer. H. Veenstra, N.H., boerenknecht, Schermerweg 103, van Oudorp. J. Vree- ker, R.K., schilder (o), en echtg., Ie Land- dwarsstraat 8, van Heiloo. L. Bakker, R.K., z. b., en echtg., Ie Tuindwarsstraat 26, van Bovenkarspel. J. Bijtjes, geen, rei zigers in galanterieën, en gezin. Spoorstraat 5, van Oudorp. A. Stam, R.K., verpleeg ster, van E verdingenstraat 18, van Berkhout. G. van Scheijen, D.G., Nieuwpoortslaan 28, van Den Helder. J. Prijs, N.H., boe renknecht, Westdijk 10, van Oosthuizen. Ongecorrigeerd. VRACHTAUTO GLEED VAN DEN WEG. Twee gewonden. ïn Niezijl, gemeente Grypskerk, is van ochtend een Friesche vrachtwagen, die alcear moest uitwijken voor een G A.D.O.- bus, dooi de gladheid van den weg naar den berm van den weg gegleden. Op dat oogerblik bevonden zich op hot rijwielpad drie wielrijders. Twee van her», de 58- jarige h&ev Hoek en zijn de'tien jarigen zoon Jan, wonende te Kommerzijl, werden door den wagen gegrepen. De heer Hoek werd ernstig gewond. Hij heeft o.a. een hersenschudding en zware hoofdwonden oppeloopen. Hij is naar het Academisch ziekenhuis te Gror.dngen vervoerd. Zijn zoon bekwam lichte verwondingen. Pro cesverbaal is opgemaakt. DE DUITSCHE VLIEGTUIGEN. Alleen nit den koers geraakt. In een onderhoud met een der autoritei ten van het departement van >defensie, die naar Friesland zyn gekomen voor het instel len van een onderzoek inzake de noodlanding bij Heerenveen van de drie militaire Duit- sche vliegtuigen, werd medegedeeld, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat van op zet, spionnage of iets dergelijks geen sprake is en dat de vliegers gewoon uit den koers zijn geraakt. De machtiging om naar Duitschland terug te verkeeren, zal dan ook zeker gegeven worden, doch dit zal vandaag niet meer kun nen plaats hebben. Allereerst moet benzine en startgas met tankhouders worden aange voerd, terwijl verder de startmogelykheid moet worden onderzocht. De vliegtuigen zul len niet voor Dinsdag kunnen starten. AANRIJDING MET ERNSTIGEN AFLOOP. Vannacht omstreeks een uur zijn op den Scheveningscheweg te den Haag twee auto's tegen elkaar gebotst. De 21-jarige J. S. V. nam met zoodanige snelheid de bocht Franke nslagSchevening scheweg, dat hy op het linker gedeelte van den Scheveningscheweg uitkwam. Daardoor reed hy de auto van den 30-jarigen C. B. aan. V.'s borstkas werd ingedrukt, B. kreeg een hoofdwond en verloor het bewustzijn. Van den 49-jarigen J. J. van B. uit de Nep- tunusstraat, die in B.'s auto zat, werd de rechtervoet afgekneld. De geneeskundige dienst vervoerde de drie gewonden naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. De toestand van de drie gewonden was ernstig, maar niet levensgevaarlijk. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer De model-echtge noot (amus.); hoofdrol Heinz Rühmann Toegang boven 18 jaar. .Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Gasparone (operette); hoofdrollen Joh. Heesters en Marika Rökk. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, acht uur, hoofdnummer Het leven van Emile Zola (hist.-rom.) hoofdrol Paul Muni. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee, Roxy-theater, 7.45 uur, eerste hoofdnum mer Wanneer bent u jarig? (amus.); hoofd rollen Marian Marsh, Fred Keating, Edgar Kennedy; tweede hoofdnummer De schrik van wijk 7 (sens.); hoofdrol Pat O'Brien Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 21 Februari. 8 uur, dancing Harmonie, Volkszangavond m. m. v. mej. A. Veenenbos en dameskoor. Dinsdag 22 Februari. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, Alkm. Symph.- orkest jubileum-concert, solist W. F. Dorgelo, 8.15 uur, Handelsschool, Esperanto-proef- les Julio Baghy.- 8.15 uur, Handelsschool, lezing over Bo ven-Digoel met film en lichtbeelden door dr. L. Schoonheyt, voor de Volksuniversiteit. Woensdag 23 Februari. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, feestavond afd, Alkmaar Int. Ver. Bellamy. 8 uur, Stadhuis, ledenvergadering Roode Kruis, afd. Alkmaar 8 uur, Logegebouw Nieuwesloot, psycho metrische seance door mevr. SterVerduijn, 3 uur, Muziektuin te Alkmaar, bolbloe- mententoonstelling vanwege Alcmaria V, V. V. AVONTUUR VAN RIJWIELHERSTELLER Gouden zegelring na 15 jaar opgebaggerd. Van gemeentewege wordt in het water van de Waldeck Pyrmontkade te Den Haag sinds eenigen tijd gebaggerd. Aan deze kade woont de rijwielhersteller J. M. V., die ongeveer 15 jaar geleden een gouden zegelring in het water liet vallen. Toen hy iemand den weg wees, verloor hij zijn ring en de man heeft den baggeraars verzocht bij hun werk op dit kleinood te willen letten. Of zij dit inderdaad gedaan hebben of dat het louter toeval was, dat zij den ring opbaggerden is niet'bekend. Maar de ring kwam te voorschijn en wordt, na 15 jaar, weer door eigenaar ge dragen. ERNSTIG GEWOND. Steekpartij te Den Haag. In de Herderinnestraat te Den Haag is hedennacht om half 2 de 26-jarige G. S., wonende op de Zuid-West-Buitensingel met een mes in de borst gestoken, 's Mans toestand is ernstig, maar niet levensge vaarlijk. Als dader gaf hij op den 61-jarigen C. H. M., die door de politie gezocht wordt. Tusschen beide mannen zou een veete bestaan. DE ZAAK TEGEN DEN OUD-BURGEMEESTER VAN OUDDORP. Van omkoopbaarheid vrijgesproken. Het Haagsche gerechtshof wees heden arrest in de strafzaak tegen den oud-bur gemeester van Ouddorp, beschuldigd van verschillende knoeierijen in zijn functie van burgemeester gepleegd. Het gerechtshof heeft den oud-burge meester vrijgesproken van omkoopbaarheid in enkele zaken van verduistering van aan hem als ambtenaar toevertrouwde gelden. Wegens verduistering (niet als ambte naar) legde het gerechtshof een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maan den op. Zij overwoog o.m., dat door die verduis teringen niemand schade heeft geleden. Uitvoering Gym. Ver. Zondagavond werd door de gymnastiek- vereeniging Voorwaarts een openbare uit voering gegeven in het lokaal van den heer Jb. Groot onder leiding van den heer Jac. Schuit. De heer J. Molenaar opende als voorzitter met het welkom toe te roepen aan de talrijk aanwezigen en wees er op„ dat het voor de vierde maal is, dat er een gymvereeniging is opgericht. Hij hoopte op de medewerking der burgers en deze avond gaf er al blijk van. Het program werd geopend met vrye oefening heeren en om beurten zagen wij de verschillende groepen aan het werk, bege leid door de muziek van den heer van den Brink. Alle oefeningen werden correct en vlug uitgevoerd en verwierven een luid applaus inzonderheid die van de kleintjes. Na de pauze kregen wij een propaganda- revue ,,'t Wordt wat" in 13 tafreelen. In deze revue gingen verschillende voordrach ten, waarin mede het propogandistische werken en het mooie van het gymnastiek naar voren kwam. Een gezamenlijk zingen van het turnlied was het einde. De heer Stuffers sprak een waardeerend woord, dat met spontaan applaus werd be loond. De voorziter dankte voor de huldi ging. Het was een goed geslaagde avond. HET LEVEN VAN EMILE ZOLA. City Theater. De met spanning verwachte film heeft toch haar intrede in Alkmaar gemaakt en allereerst kan van een buitengewoon succes worden gesproken. Diep onder den indruk verlieten de honderden bezoekers gister avond het City Theater, dat geheel was uit verkocht. Men was vol bewondering voor dit prachtige filmwerk, maar bovenal voor het niet te overtreffen spel van den acteur Paul Muni, die op inderdaad geniale wijze den persoon van Emile Zola voor de oogen der toeschouwers heeft doen leven. Het filmwerk vraagt twee uren de aandacht, doch men merkt van tijd niets. Geen oogen- blik denkt men aan den acteur Muni, men ziet Zola in verschillende perioden van zyn leven. Geen oogenblik verslapt de aandacht, men blijft sterk geboeid. De Dreyfus-af- faire, die zoo'n uiterst belangrijke plaats in Zola's leven heeft ingenomen, is op schit terende wijze verfilmd. Maar 't geheel wordt ook gespeeld op een wijze, die men niet licht zal vergeten. Wat een tijd en studie het Paul Muni «al gekost hebben om zich zoo geheel in de figuur van Zola in te leven, is niet gemak kelijk te raden. Maar ook de andere per sonen mag de lof voor hun bijzondere creaties niet onthouden worden. Wy noemen slechts Joseph Schildkraut als Dreyfus, Gale Sondergaard als Dreyfus' vrouw, Do- nald Crisp als Mr. Labori, Henry O'Neil als kolonel Picquart, Sokoloff als Paul Cézanne, Zola's vriend uit zyn moeilijke jonge jaren en Gloria Holden als Zola's vrouw. Eerst leert men Zola kennen den aanvang van zijn schrijversloopbaan op zijn zolder kamer, daarna zijn ontmoeting met Nana, zijn succes met het boek van dien naam en den voortdurenden groei van zijn bekendheid en zyn welstand. En juist als de strijder voor waarheid en gerechtigheid wat terug getrokken wil verder leven, komt de Drey- fus-zaak, die weldra alles wat strijdbaan in hem is, tot nieuw leven wekt. Zijn beide redevoeringen (J'aceuse en pleidooi van de rechters) maken diepen indruk. Maar het onrecht wordt hersteld: alleen Emile Zola is er niet bij tegenwoordig, want de dood heeft hem plotseling verrast. Niemand verzuime dat grootsche film werk te gaan zien. Een film als „Het Leven van Emile Zola" en spel als dat van Paul Mimi behooren tot de hooge uitzonderingen. BEVESTIGING PREDIKANT. Zondagmorgen werd in de Ned. herv. kerk te Egmond aan den Hoef, de nieuwe predikant, de h'eer Rasch van Utrecht in diens geestelijke bediening bevestigd. De vereischte eed werd afgelegd in de handen van den consulent, den heer Kieboom te Bergen. In den middagdienst deed de nieuwe predikant zijn intrede, waarbij door ver scheidene heeren, waaronder een studie vriend van den nieuwen predikant, het woord werd gevoerd. van Maandag 21 Februari 1938. opgave van noordhollandsch Vorig* koer* STAATSLEENINGEN. y-V/, Nederl. 1938 101 3 Ned -Indië 1937 99% 5H Uuitschl 30 m verkL 297/i6 BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Bank159 Handel Mij Cert 250 151% Koloniale Bank 124% Ned Ind Handelsbank 136 INüUSTR OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie 37»%. Calvé Delft Ce-L 92 Nederl Ford305 Philips Gloeil. Gem. Bezit 298% Unilever 152*/g INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting 37% Anaconda Bethleh Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper R public Stee) Standard Brands Steel comm U S. Leather CULTUUR MAATSCH. H V A Java Cultuur Ned Ind. Suiker Unie Vereen Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg Ëxplor Mij.. Rediang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber 130 Oostkust 141% Serbadjadi 99 Interc Rubber 2'%» SCHEEPVAARTEN. Kon Ned Stoomboot. 124% Scheepvaart Unie 113 HollandAmerika lijn 106V» JavaChinaJapan lijn 85% TABAKKEN. Deli Batavia 245 Oude Deli 298*/. 30:% §23U/16 40ts/16 - 1%, 257/]8 27 :s/l6 13Vs 6%, 393/16 4 424% 152 127 71 86 175 335% 349% 84% 271%. 10u/i6 210% 135% 26% 13»/. 8% 58 4^1 laatste k. 2.30-49. 100 v« J0'/« 159% 151% 123% 134% 39%-% 92 306% 04-5 153% 37% 24%-»/. l'/.-Vw 28%.% 271-U/u 13VI6 6% 40-Vl« 4% 430 129% 72 86 175 341»/. 352J-3A 85 27^ 11%, 10%,;! 213»/. 140»/, 133% 144 98% 3 126% 115-% 106»/, 85% 247%-B 300 303 Senembab AMER SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50. tExclaim *Exdividend. Prolongatie vorige koers X, heden K pOt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. 26»/, 14*-»/» 8»/.-% 58% x) ex-coupon New-York Londen Berlijn Parijn Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Vorige koers: 1.78"/» 8.967/. 72.27 5.88 30.37 41.52 40.05 46.22 45.07yz 9.40 Heden: 1.79 8.90T/, 72.30 5-8714 30.40 41.53 40.05 40.22 45.07 h

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 3