8 i s i I 8 ^Buitenland «eeooee© Jladiopcogtamma De Japansche avontuur mislukt De gebeurtenissen in Oostenrijk. De kerkvervolgingen inDuitschland Nieuw bloedbad bij TerueL sche overeenkomst O Het proces-Niemöller. De verdwenen Boetenko. nieuwe Roemeensche grondwet BritscMndië tn hot moederland. Popanin en zijn metgezellen gered DE SLEUTEL van het geheim?: Uw conourrent adverteert bii ons I Nieuws in 't kort. TWEEDE BLAD. Tenminste volgens Tsjang Kai Sjek. Naar aanleiding van het vierjarig bestaan van de „Nieuw Leven Beweging", die hij heeft opgericht, heeft Tsjang Kai Sjek Za terdagavond een radiorede gehouden, waar in hij zeide te vertrouwen, dat China zege vierend uit den strijd zal komen. De maar schalk wees in dit verband op de uitge strektheid van het grondgebied van China, op zijn talrijke bevolking en op zijn over vloedige nationale hulpbronnen. Ofschoon, zoo zeide Tsjang, Japan de hoofdstad van provincies Hopei, Tsjahar, Soeijoean, Sjansi, Sjantoeng, Kiangsoe en Tsjekiang heeft bezet, blijft het feit bestaan, dat Japan slechts controle kan uitoefenen over enkele tientallen districten, tezamen een zevende van de totale oppervlakte dezer zeven provincies. Spr. zeide van oordeel te zijn, dat het Ja pansche avontuur in China in den grond is mislukt. Ofschoon Japan meer dan een millioen soldaten op de been heeft gebracht en ver scheidene milliarden yen voor zijn militaire doeleinden heeft uitgegeven, blijft de Japan sche invloed tot de bezette steden beperkt. De Japansche troepen durven zich niet bui ten de verbindingslinies te begeven. Tsjang besloot met het Chineesche volk aan te sporen tot eenheid en volharding. Japanneezen steken de Gele Rivier over. Aan het front langs den spoorweg Peiping- Hankau zijn de Japanneezen er in geslaagd tegenover Kaifeng de Gele Rivier over te steken. Tsjengtsjau en Kaifeng worden thans rechtstreeks bedreigd. Een der beroemdste bruggen in China, de vijf kilometer lange spoorwegbrug tusschen Peiping en Hankau over de Gele Rivier, is door de Chineezen opgeblazen, teneinde al dus te trachten den Japanschen opmarsch te belemmeren. Tevens deelen de Chineesche militaire autoriteiten mede, dat bij den Japanschen luchtaanval op Hankau twaalf Japansche toestellen zijn neergeschoten. De terreur in Sjanghai. Te Sjanghai is wederom het afgeslagen hoofd van een Chinees ontdekt, het vijfde sedert 11 Februari. Het hoofd was in de Fransche nederzetting aan een telefoonpaal gespijkerd met een plakaat waarop stond geschreven: „Dit is een waarschuwing voor alle anti-Japansche elementen". De nationale mobilisatie in Japan De Japansche regeering heeft den land dag de wet op de nationale mobilisatie, waarover het huis van afgevaardigden op 22 Februari de debatten zal openen, voorge legd. De wet behelst 50 artikelen, en kan worden gebruikt in tijd van oorlog of gelijk staande met oorlog, voor een gecontroleer de exploitatie van alle nationale hulpbron nen, zoowel menschelijke als materieele. Het Vaticaan bezorgd In verantwoordelijke Vaticaankringer. toont men zich ongerust over de toekomsti ge Duitsch-Oostenrijksche politiek, zooals deze in Berchtesgaden is vastgelegd; Behield men zich aanvankelijk zijn meening nog voor, wegens het ontbreken van rechtstreek sche inlichtingen, thans acht men den toe stand ernstig. Men geeft zich er rekenschap van, dat het behoud der katholieke grond wet van Dollfuss en het onbetwistbare katho licisme van Seyss Inquart niet voldoende zijn om in de toekomst de werkelijke onaf hankelijkheid van Oostenrijk te waarborgen. Men verheelt zich niet, dat men in de huidi ge maatregelen in Oostenrijk een aanzien Üjke bevordering ziet van den nat.-soc. in vloed, en dat hiervoor practisch de deuren zijn opengesteld. Een verklaring van den minister van buitenlandsche zaken. De Poolsche dagblad Express Poranny publiceert een verklaring van den Oosten- rij kschen minister van buitenlandsche zaken, Guido Schmidt, die o.m. zeide: ,Wy Oostenrijkers, beschouwen het re sultaat van het onderhoud te Berchtesga den als een ontspanning. De grondslagen van het accoord van 11 Juli blijven niet alleen ongewijzigd, maar zijn versterkt. Er is in het geheel' geen sprake van, dat Oos tenrijk de lijn zijner buitenlandsche poli tiek, zooals die tot nu toe gevolgd is, zal wijzigen of dat Oostenrijk een anderen weg zal inslaan op buitemlandsch politiek ge bied. Oostenrijk hoopt, dat het onderhoud tusschen de beide kanseliers het begin zal vormen van een periode van vriendschap pelijke samenwerking met Duitschlard, een periode van binnenlandschen vrede." Monarchistische protesten. Te Innsbrück is een monarchistische ver gadering gehouden, waar heftige aanvallen werden gericht tegen het besluit van bonds kanselier Schuschnigg om dr. Seyss Inquart in de regeering op te nemen. Een der spre kers noemde Seyss „den eigenlijken kanse lier van Oostenrijk bij de gratie van Hitlei Een ander zeide: „Wij zullen blijven strij den voor een vrij Oostenrijk.. Slechts over onze lijken zullen de nazi's in het land ko men". Reactie van de arbeidersklasse lederen dag worden betoogingen gehouden door de arbeiders in verband met het terug- keeren van de nat.-soc. in het politieke le ven. Zaterdag heeft de werklieden-organi satie van het Vaderlandsche Front te Linz een telegram gezonden aan Schuschnigg, waarin wordt verzekerd, dat zij solidair is met ieder, die de zaak van de waardigheid en de onafhankelijkheid van Oostenrijk tot de zijne maakt. De werklieden-organisatie van het Vaderlandsche Front te Weenen heeft voor de komende dagen in alle distric ten vergaderingen belegd om den toestand te bespreken nu de nationaal-socialisten ge lijke rechten hebben gekregen. De vice-burgemeester van Wels in Opper- Oostenrijk is afgetreden, omdat hij het niet eens is met de nieuwe Duitsch-Oostenrijk De stad weer in handen van de Betoogingen in Stiermarken- opstandelingen. Het Spaansche ministerie van landsverde diging deelt mede, dat de vijand Zaterdag alle middelen aanwendde bü zijn pogingen zich meester te maken van het bü Teruel ge legen Mansuc1-. Hij kon tenslotte optrekken en de helling van de Santa Barba bezetten. Hij leed daarbij evenwel zware verliezen. Volgens een mededeeling van Franco's hoofdkwartier zijn belangrijke stellingen door de rechtsche troepen in bezit geno men. De regeeringstroepen hadden 500 doo- den op het slagveld moeten achterlaten, ter wijl zij duizenden mannen als krijgsgevan genen zagen weggevoerd. De regeeringstroepen zouden zich in wan orde terugtrekken. De weg naar Valencia wordt beheerscht door de rechtschen, daar zij Mansueto hebben bezet. Gistermorgen zijn Franco's troepen erin geslaagd Teruel te omsingelen. Zij zijn de buitenwijken der stad binnenge drongen. Ook strijd aan de andere fronten. In het noorden der provincie Guadalajara is Zaterdagmorgen een hevig artillerie-duel ontbrand. Patrouilles der opstandelingen poogden tevergeefs de regeeringslinies te doorbreken. Aan het front van Estremadura toonden de rechtschen v/einig activiteit, ver moeid als zij waren door hun aanvallen op de Sierre Quemada en de Siërra del Aguila. Daarentegen heeft de artillerie der regee ring de rechtsche linies zwaar gebombar deerd. Wederom bommen op kustplaatsen. De opstandelingen hebben het bombarde ment der steden en dorpen aan de Middel- landsche Zee hervat. Officieel wordt ge meld dat vier rechtsche vaartuigen het dorp Cullera hebben bestookt en tevergeefs I t.i trachtten de spoorbrug te raken. Zes vlieg- I arrestaties in Palestina Uit Graz wordt gemeld, dat de nationaal- socialisten van Stiermarken, ten getale van enkele duizenden, een fakkeloptocht door de straten der stad hebben georganiseerd. Kreten „Leve Hitier" en „Leve Seyss-In- quart" werden gehoord en het Horst Wes- sel-lied werd gezongen. De politie bleef pas sief. Betoogingen in Weenen. Gisteravond hebben zich in de Weensche straten wanord^ykheden voorgedaan. Tegen half 10 trok een stoet van ongeveer duizend studenten langs den Ring naar de Universiteit, schreeuwende: „Heil Hitier, Sieg Heil" en betoogende ten gunste van den Aschluss. De stoet begaf zich naar het gebouw van het Vaderlandsche Front. Op enkele passen afstand van dit gebouw, op het Freyungplein, stietten de betoogers op een politieafzetting. Spoedig arriveerde uit de naburige straat een honderdtal militie manschappen in uniform van het storm- corps, de kortgelden door Schuschnigg in het leven geroepen burgerwacht. De mili tiemanschappen, gesteund door de politie, voerden een krachtige charge uit met den gummistok en verspreidden de betoogers. Het publiek juichte hen toe, terwijl ook afkeurende kreten gehoord werden. Verder hebben eenige honderden natio naal-socialisten bij het Westerstation be toogd. Overigens ziet de stad er rustig uit. het verkeer is normaal en de bevolking houdt zich ter zijde. In Innsbrück is een belangrijke betoo ging gehouden door eenige duizenden nationaal-socialisten, die uit verschillende plaatsen in Tirol gekomen waren. De poli tie bleef hier lijdelijk. Herderlijk schrijven van den bisschop van Munster. In alle kerken van het bisdom Munster is gister van den kansel een herderlijk schrij ven voorgelegen van den bisschop van Münster Clemens August graaf von Galen Het schrijven herinnert aan den verjaar dag der pauselijke kroning en behelst na genoeg de geheele kerstrede van den paus, welke in Duitschland niet gepubliceerd mocht worden en waarin de klacht wordt uitgesproken, dat de kerk in Duitschland wordt bestreden. Geprotesteerd wordt tegen de beschuldi ging als zou de kerk misbruik maken van den godsdienst en op geheime instructies van Rome aardsche politieke maeht na streven. Vervolgens geeft het herderlijke sehrij ven een uitvoerige uiteenzetting over de verhouding tusschen kerk en staat. Gewe zen wordt op het onrecht, dat de kerk en haar opperhoofd wordt aangedaan, wanneer het nastreven van aardsche politieke doel einden wordt verweten en een inmenging in de politiek der volkeren en van het rijk te nadeele van het bestaan en de vrije ont wikkeling der staten. Juist het tegendeel is het geval, aldus de bisschop. De rüksregee- ring zelf heeft uitdrukkelijk erkend en haar verklaring van 1 Februari 1933, dat het christendom, haar geloofs- en zedenleer, de basis der maatschappelijke moraal is, het fundament, waarop mede de kracht der natie berust. De bisschop wijst vervolgens op art. 21 van het concordaat met den H. Stoel over het godsdienstonderricht. Wanneer de men- schen de geboden Gods erkennen en onder houden, zou de regeering er des te beter in slagen het algemeen welzijn te helpen be vorderen en beveiligen. Mgr. von Galen neemt dan stellingen tegen den laster der nationaal-socialistische leiders, vooral tegen hun nieuwe „wereldbeschou wing" en vraagt zich af, of men daarin de oorzaak moet zoeken van den strijd tegen het katholieke onderwijs. Mgr. von Galen verwijt den leiders, dat hun doel ontkerste ning van het onderwijs is. Dat moet bereikt worden, door aan de bestaande scholen, die krachtens legaat katholieke scholen zijn, andersdenkende ongeloovige en anti-chris telijke leerkrachten te benoemen, om het aldus onmogelijk te maken, dat het onder wijs den geest ademt der christelijke ge loofs- en zedenleer. Een smadelijk inbreuk maken op ieder gewetensvrijheid, een in breuk maken op en aantasten van de bij de wet gewaarborgde rechten der Duitsche burgers. Vervolgens verzet mgr. von Galen zich met klem tegen de dwingelandij der nat- soc. woordvoerders en tegen hun bewerin gen dat de zorg van het heden bij den staat berust en dat de kerk slechts voor het hier namaals zorg te dragen heeft. Uitvoerig staat het herderlijk schrijven stil bij de mogelijkheid van samenwerking tusschen kerk en staat en het geeft aan in hoeverre hier de staat tegemoet kon worden getreden. Het herderlijk schrijven wijst dan op een werk van Robert Wimmer, „Nationaal-So- zialismus ur.d Jugenderziehung", waarin o.m deze stelling wordt geponeerd: „Iedere kerk en iedere godsdienst begeeft zich op politiek terrein, wanneer ze meent, dat het tot haar wezenlijke taak behoort, het heden in te richten naar haar godsdienstige begrippen Een kerk, die zich aldus verpolitiekt, moet door den staat en zijn politieke wereldbe schouwing noodzakelijk als een politieke groep beschouwd worden en dienovereen komstig worden bestreden". Wanneer men het heden voor den staat opëischt, aldus verweert zich mgr. von Galen, en het hiernamaals slechts aan de kerk meent te kunnen overlaten, dan is het vrij gemakkelijk de kerk van politieke in menging te beschuldigen. De zorg voor het hiernamaals moet zij toch zoo kunnen na leven, dat zij het leven van den mensch in deze wereld kan beïnvloeden naar haar godsdienstige beginselen. De prelaat besluit: Wanneer wij accoord gingen met een opgedrongen beginsel: „Het heden voor den staat, het hiernamaals voor de kerk", zou zulks de vernietiging der kerk beteekenen. Roerend is zijn klacht, als hij zegt: Wij hebben nauwelijks gelegenheid ons tegen deze misvattingen in het openbaar te ver dedigen en in het openbaar tegen den tegen ons ingebrachten laster te protesteeren. Onze kranten staan niet meer ter onzer beschik king, kerkbladen heeft men ons ontnomen, in openbare vergaderingen mogen wij onze meening niet zeggen. Er rest ons slechts de prediking van het goede voorbeeld, en het in het openbaar beleven van een beginselvast en plichtsge trouw leven. Met een aansporing boetvaar digheid te doen en te bidden voor de vijan den en de dolende broeders. Dinsdag 22 Februari. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (AVRO-ultz.) 8.— Gr.pl. 10.— Mor genwijding. 10.15Gr.pl. 10.30 Johny Kroon's Ensemble en gr.pl. 11. Huish. wenken. 11.30 Verv. concert. 1.Het Omroeporkest. 1.45 Gr.pl. 2.Verv. concert. 2.45 Kniples. 3.45 Gr.pl. 4.30 Radiokinderkoor- zang. 5.Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Gr.pl. 7.Voor de kinderen. 7.05 Avro-Musette- ensemble en soliste. 7.30 Engelsche les. 8.— ANP-ber., mededeelingen, gr.pl. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.20 Gr.pl. 10.30 Schaakles. 11.— ANP-ber., Georg Frank's orkest. 11.35—12.A. Spezialetti's Itali- aansch dansorkest. HILVERSUM, 301.5 M. (KRO-uitz 8.—9.15 en 10— Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.Ber. 1215 KRO- melodisten en solist. (1.Gr.pl.) 2.Voor de vrouw. 3.Modecur sus. 4.05 Gr.pl. 5.KRO-orkest. (3.45 Felicitatiebezoek). 6.40 Espe- rantocursus. 7.Ber. 7.15 Leeken- apostolaat, causerie. 7.35 Sport- halfuur. 8.ANP-ber., mededeelin gen. 8.15 KRO-Symphonie-orkest en solist. (9.9.15 Gr.pl.) 10.Gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.40 Juan Marcu en zijn Roemeensch orkest. 11.12— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.2011.45 Orgelspel. 12.05 Het Norbert Weth- mor Trio. 12.35 Fabrieksrep. 1.05 Gr.pl. 1.502.20 Het Vario-Trio. 4.20 The ghost walks, tooneelherinne- ringen. 4.35 Gr.pl. 4.50 Het Arthur Dulay-kwintet en solisten. 5.20 John Reynders en zijn orkest. 6.20 Ber. 6.45 BBC-Midland-orkest. 7.50 Progress, causerie. 8.10 Pianosoli. 8.20 Dave Frost en zijn Band. 8.50 Radiotooneel. 9.20 Ber. 9.40 The future of the New Deal, causerie. 10.— Orgelspel. 10.20 Radiotooneel. 11.05 Het Stratton Strijkkwartet. 11.25 Maurice Winnick en zijn orkest. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS. 1648 M. 7.50, 8.55 en 10.40 Gr.pL 12.40 Cantrelle- orkest. (1.50 Zang). 3.05 Vioolvoor- dracht. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Alt vioolvoordracht. 5.20 Roger Ellis' orkest. 8.35 Radiotooneel. 10.35— 11.50 Calvet-kwartet en solisten. KEULEN, 456 M. 5.50 Concert. 7.50 Amusementsorkest. 11.20 J. Holzap- fel's orkest. 12.35 Omroepklein- orkest en -schrammelensemble. 1.35 Gr.pl. 2.50 Pianovoordr. 3.20 Otto Kermbach's orkest. 4.20 Omroep, orkest en solist. 6.30 Carnavals- progr. 8.20—11.20 H. Hagestedt en zijn dansorkest mmv. solisten. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroep, orkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Om roeporkest en gr.pl. 6.30 en 7.20 Omroepsalonorkest en gr.pl. 8.20 Opera Anne-Marie. (In de pauze gr.pl.) 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 Omroep, salonorkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Orgelconcert. 6.35 Gr.pl. 8.20 Les dragons de Villars, opera. (In de pauze gr.pl.) 10.50—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6 30 Omroeporkest mmv. solisten. (7.20 Deel.) 8.20 Ber. 8.35 Zang en piano. 9.20 Ber. 9.50 Altviool en piano. 10.05 Weerber. 10.2011.20 O. Kermbach s orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.35, Parijs Radio 10.35—12.05, Radio PTT Nord 12.0512.20, Parijs Radio 12.20 12.40. Brussel VI. 12.40—13.35, Keu len 13.3514.05, Radio PTT Nord 14.0515.05, Parijs R. 15.051520, Keulen 15.20—16.20, Lond. Reg. 16.2017.20, Brussel VI. 17.20 18.50, Keulen 18.50—20.20, Brussel Fr. 20.20—23.20, Stuttgart 23.20— 24— Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3513.05, Droitwich 13.0514.20, Lond. Reg. 14.2016.20, Droitwich 16.2019.50, Lond. Reg. 19.50—20.20 Droitwich 20.2020.50, Keulen 20.50—21.20, Droitwich 21.20—21.40, Weenen 21 4022.50 Lond. Reg. 22.50—23.35. Droitwich 23.35—24.—. Lijn 5: Diversen. vlieg tuigen hebben bommen geworpen op Sagun- to en later werd ook Tarragona uit de lucht bestookt. Daarna beschoten de vliegtuigen de steden en dorpen in de omgeving van Cambrils Salou. Waakzaamheid tegen openbaar heid. Voor het gerechtshof van Moabit vond Zaterdag het proces tegen ds. Niemoller voortgang. De geheime politie had buiten gewoon strenge maatregelen getroffen om te verhinderen, dat iets over het proces naar buiten uitlekte en de wandelgangen van het paleis van justitie, waar het proces ge houden wordt, staan onder zorgvuldige be waking. De getuigen worden door politie beambten vergezeld, die ervoor waken dat zij in contact komen met de buitenlandsche journalisten. De Duitsche pers heeft tot dusver geen woord over het proces gepu bliceerd. Bevoegde kringen beperken zich ertoe te verklaren, dat de zaak haar nor malen loop volgt. Naar een concentratiekamp gezonden. De politie te Jeruzalem heeft verscheidene personen gearresteerd, die er van verdacht worden als verbindingslieden te zijn opge treden tusschen gewapende benden en ds leider der terroristische beweging in Pa lestina. Tot de gearresteerden behooren sjeik Moessa, sjeik Hazarai, een Mohamme- daansche geestelijke der gevangenis van Jeruzalem en twee leden van de vroegere lijfwacht van Moeftfi Hoesseini. Zij zijn naar het concentratiekamp te Akkro gezon den. In de bergen van Samcria hebben poli tie en militairen, daarbij gesteund door vliegtuigen, gezocht naar de moordenaars van majoor Alderson. Als strafmaatregel zijn 3000 stuks vee verbeurd verklaard. Ver scheiden personen zijn gearresteerd en naar Haiffa gezonden, waar zü met de weduwe van den majoor zullen worden geconfron teerd Mevrouw Alderson hac^ bij het gebeurde grooten moed betoond. Toen zy zag, dat haarman ineenzeeg. ging zij aan het stuur van de auto zitten en reed deze door de ver sperring heen. Hij bewijst zijn aanwezigheid te Rome door een rede voor de radio. Zaterdagavond heeft de vroegere Russi sche zaakgelastigde te Boekarest, Boetenko, het woord gevoerd voor Radio Roma. Na zyn avonturen te Boekarest te hebben verteld, zeide hij, dat zijn stem, welke thans door de geheele wereld kon worden gehoord, ook te Moskou, bevestigt, dat hij zich thans te Rome ophoudt. Na het vraaggesprek voor de Italiaaniche radio heeft Boetenko een aantal buitenland» sche journalisten ontvangen. Hij bevestigde dat hij weigerde den persoon te ontvangen, die beweerde secretaris van de Sovjet-Rus sische ambassade te Rome te zijn. Hij be schouwde dezen man als een vertegenwoor diger van zijn vijanden. Verder verklaarde hij zich bereid zich te onderwerpen aan iedere proef om zijn identiteit vast te stel len, bijvoorbeeld het herkennen door te Boe karest geaccrediteerde diplomaten. Vandaag zal de nieuwe Roemeensche grondwet worden gepubliceerd. De belang rijkste punten daarvan zijn: Er wordt een einde gemaakt aan het optreden der poli tieke partijen. Het parlementarisme in zijn huidigen vorm wordt opgeheven en een cor poratieve vertegenwoordiging wordt geoi- ganiseerd. Het is parlementsleden en ministers ver boden, tegen den staat te pleiten of deel genoot te zyn in maatschappijen, die een contract met den staat sluiten. De bescher ming van de Roemenen van ras wordt geor ganiseerd doordat voor hen de staatsbe trekkingen gereserveerd worden. De per soonlijke invloed van den koning wordt ver sterkt. De nationale partijen worden tevre dengesteld en de opheffing der Assizen- hoven zal in staat stellen misdaden stren ger te vervolgen. Het oordeel van het volk zal worden gevraagd. De tekst der nieuwe grondwet zal op 24 Februari aan de goedkeuring van het volk worden onderworpen. De stemming zal openbaar en verplicht zyn. De nieuwe grondwet zal de regeering de bevoegdheid geven te beslissen, dat de doodstraf, die in Roemenië is afgeschaft, zal worden toege past voor aanslagen en politieke misdrij ven. Verbreking van den band met Engeland het uiteindelijk doel. By de opening van de zitting van het Indische congres heeft de nieuwe voorzit ter Soebhas Bose. een rede gehouden, waar in hy zei: ..Het uiteindelijk doel van onze actie zal zyn het verbreken van den band met Engeland. Indien het zoo ver is, zullen wy onze betrekkingen met Groot-Britannië kunnen regelen door een bondgenootschap, door de twee partyen vrijelijk aangegaan. Wy wjllen volledige vrijheid om onze betrekkingen met Londen te regelen, doch wanneer we zelfbeschikkingsrecht zullen hebben, is er geen reden, waarom wy niet in de meest hartelijke verhouding tot het Britsche volk zouden treden". Ook het wetenschappelijke nuteriui aan boord van de IJsbrekers gebracht. De vier Russische Poolonderzoekers Papanin, Krenkel, Chirkof en Fedorof hebben Zaterdag met hun geheele uit rusting de ijsschots verlaten en hebben zich aan boord van de üsbrekers Moer man en Teimyr begeven. Nadat ook hat materiaal aan boord van de Üsbrekers was gebracht, zün beide schakan onmiddellyk naar Motrrnansk teruggebracht. De vi»r Poolonderioekara zijn gezond en wel aan boord gekomen- Drie maanden hebben zü doorgebracht ep hun üsechete. welke in dien tijd tweeduit zend kilometer ia afgedreven van de Pool tot aan de kust van Groenland. Thana wacht den geleerden een blüde ontvangst in het vaderland. De vrijmetselarij in Polen. - In ant woord op een vraag in de Sejm over de vrijmetselarij in Polen heeft minister-presi dent generaal Skladkofski verklaard: „In Polen bestaat geen wet, welke de vrümetse- larü verbiedt. Dit vraagstuk is dus tot nu toe niet geregeld. Ik beschouw evenwel als Pool, zoowel als minister-president de in vloeden van de vrümetselarij als schadelyk en ik bevestig krachtig, dat myn regeering iederen internationalen invloed, welke die ook moge zün, bestrüdt en zal bUjven be- stryden. Als Hitier naar Italië gaat. - Musso- lini zal Hitier, Wanneer deze in Mei a.s. naar Italië komt, tot Florence tegemoet reizen. Te Florence zal ook de groote parade van het Italiaansche leger worden gehou den, terwül te Rome voornamelük de fas cistische jeugdorganisatie voor beide staats lieden zullen defileeren. Italiaansche politie naar Ethiopië ver trokken. - Een bataljon koloniale politie, dat Vrüdag voor den Duce heeft gedefi leerd, is Zaterdag naar Addis Abeba ver trokken. Oostenrijk vestigt consulaten in het rechtsche Spanje. - Officieel wordt mede gedeeld, dat de Oostenrüksche consulaten in Madrid, Barcelona en Valencia zün gesloten, en dat in plaats daarvan verscheidene con sulaten zullen worden gevestigd in het recht sche Spanje. De Oostenrüksche gezant te Parüs, die reeds sinds verscheidene jaren de diplomatieke aangelegenheden ten aanzien van Spanje waarnam, zal by de regeering Franco geaccrediteerd worden. Thans 10.000 stakers in Frankrijk. De autoriteiten merken op, dat na de tot stand gekomen overeenkomsten, welke een eind maakten aan eenige arbeidsconflicten, het totale aantal stakers in Frankrük thans 10.000 bedraagt, op een gesalarieerde be volking van ruim tien millioen. Nieuwe wapenvondsten in Frankrijk. In het Bois de Vincennee te Parüs is een pak met acht lichte mitrailleurs van Duitsch fabrikaat gevonden. De wapens schünen van gelüke herkomst te zün als die, welke 10 Januari in de Rue Saint Lazare werden gevonden. In een steengroeve, nabü het plaats)® Annet sur Mime, in het departemept Sein® et Marne, heeft men een verlaten wapen depot ontdekt, waar zich o.m. bevonden 18 mitrailleurs. 20 machinegeweren, drie anti* tankkanonnen, pistolen, geweren, ontplef- bare stoffer, en duizenden patronen. Het totale gewicht der wapenen is niet mÏP4®r dan drie ton. Naar het schÜP*. i» <J® komst var. deze opslagplaats gelijk aan di® van de in het Parüsche gebied in beslaz ge nomen. De werkloosheid in Amerika. De mi nister van arbeid, mejuffrouw Trances Per- kins, heeft medegedeeld, dat in de mgend Januari 1.557.368 personen zich als werk* zoekend hebben opgegeven, hetgeen een der hoogste totalen ia voor een enkele maand. Zaterdag hebben ongeveer zevenduizend werkloozen in de omgeving van Wallatreet gedemonstreerd tegen den onveldoenden steun aan werkloozen. De betooging werd gehouden onder auspiciën ven een aantal vakvereenigingen. De betoogers riepen: „Wy willen werk". Incidenten hebben zich niet voorgedaan, dank zü de groote voorzorgs maatregelen van de politie.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6