VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Prof.VeningMeinesz gehuldigd Glimlachje Branden. GEMENGD NIEUWS. URSEM NIEUWE NIEDORP OUDORP OBDAM ZUIDSCHARWOUDE /rx. TWEEDE BLAD. Lawines en sneeuwstorm in Japan. - Tengevolge van lawines en sneeuwstormen, die Zuid-Sachalin sedert 17 dezer hebben geteisterd, zijn volgens een officieele mede- deeling minstens 116 personen om het leven gekomen. Britsch-Italiaansche besprekingen. - In aansluiting op de besprekingen van Grandi met Chamberlain en Eden te Londen is Za terdag de Britsche ambassadeur te Rome, lord Perth, door graaf Ciano ontvangen. In officieuse kringen te Rome wordt beves tigd, dat een mogelijke voortzetting van de besprekingen te Rome zal worden gehou den. De Valera te Londen aangekomen. - De Iersche delegatie met de Valera aan het hoofd is Zaterdagavond te Londen aange komen. De besprekingen zullen vanmid dag drie uur beginnen. Treinbotsing in Italië. - Zaterdagoch tend is de sneltrein van Verona naar Vene tië nabij San Martino Buon Albergo tegen een rangeerenden trein gebotst. De machi nist en de stoker kwamen om het leven, van de reizigers werden vier licht gewond. Om trent de oorzaak van het ongeluk is niets bekend. Film en werkelijkheid. - Tijdens een bioscoopvoorstelling te Charleston (West Virginië) werd een der toeschouwers bij de vertooning van een drama in het Wilde Westen zóó opgewonden, dat hij een revol ver trok en schoten loste op den misdadiger op het doek, waarbij echter een 14-jarig meisje zeer ernstig verwond werd. Den dader heeft men nog niet kunnen opsporen. Overstroomingen in Arkansas. - Door de overstroomingen van de White in Ar kansas zijn tot dusverre 24 menschenlevens verloren gegaan. 43 personen werden ge wond, 8 personen worden vermist. Ruim 3000 menschen zijn dakloos geworden. iBifutettiand IN LOSSER STAAKT MEN. Slechts enkele arbeiders hervat ten het werk. Hedenochtend vijf uur, toen bij de N. V. Textiel Maatschappij L. van Heek en Zonen te Losser, de eerste ploeg arbeiders, be staande uit vijftig man, aan den arbeid moest gaan, waren er hoogstens zes a zeven, die de fabriekspoortn binnen gingen. Zoowel in de Overdinkelsche- als de Gronaustraat te Losser hadden vele be langstellenden zich verzameld. Hier waren ook de vertegenwoordigers van de hoofd besturen der arbeidersorganisaties aan wezig. De burgemeester van Losser, de heer van Heivoort, die eveneens ter plaatse was, had voor politie-versterking ge zorgd. doch deze behoefde niet op te tre den. daar alles volkomen rustig bleef. Tot lang na vijf uur bleef het publiek op straat, in de omgeving der fabriek, bijeen. De arbeiders bleken zeer tevreden met het resultaat, daar van deze eerste ploeg, welke de grootst.i is, slechts enkele arbei ders aan het werk waren gegaan. Om half acht vanmorgen, toen de tweede ploeg aan het werk moest gaan bijna honderd man ging ook niet meer dan een zestal arbeiders geen vaklieden naar binnen. De gemeentepolitie was met 12 man van de rijksveldwacht versterkt. Daar de toe stand echter zeer rustig is. rukte de ver sterking, op verzoek van de burgemees ter, in. Stakers vergaderen. Vanochtend om negen uur is de eerste stakingsvergadering in verband met het conflict bij de N.V. Textielmaatschappij L. van Heek en Zonen te Losser, in het Werklieden Vereenigingsgebouw te Losser, gehouden. Deze vergadering ging uit van de drie arbeidersorganisaties en zij was zeer bezocht. Ruim tweehonderd personen waren aanwezig. Er heerschte een eendrachtige stemming onder de arbeiders. Allen, zoowel ongeorganiseerden als georganiseerden, ver klaarden zich als één man bereid, de raad geving van de besturen te zullen opvolgen. Rede prof. dr. Vening Meinesz. Overdracht van een monument te Den Helder. In tegenwoordigheid van vele auto riteiten en belangstellenden heeft he denmiddag om 3 uur op het terrein van den onderzeedienst te Den Helder het algemeen Nederlandsch comité „Onze Marine" het monument, opge richt ter herinnering aan de samen werking tusschen marine en wetenschap aan den onderzeedienst plaats gehad. AANVARING OP DE NOORDZEE. Tusschen Italiaansch en Deensch schip. Het Italiaansche stoomschip „San Giu- seppe" is Zaterdagmiddag op de Noordzee, op weg van Rotterdam naar Freeport, in aanvaring geweest met het Deensche stoom schip Engeland, dat van Dantzig onderweg was naar Antwerpen. Het Italiaansche schip is Zondagochtend met beschadigden voorsteven den Nieuwen Waterweg binnengekomen en opgestoomd naar Rotterdam, waar het zal worden gere pareerd. Het Deensche schip heeft de reis voort gezet naar Antwerpen. ..Waarom draagt die schoorsteen veger oen witten band om den arm?" ..Hij is in de rouw, weet jel" Dit monument is in de eerste pia&is een hulde aan prof. dr. Vening Meinesz voor zijn wetenschappelijk werk aan boord van Nederlandsche onderzeebooten. Met hem waren aanwezig de officieren van de on derzeebooten, op welke de hoogleeraar zijn arbeid heeft verricht, en de bemanningen van alle in de haven liggende vaartuigen van den onderzeedienst. Het monument voor marine en weten schap bestaat uit een baksteenen bouwsel, in het midden waarvan een groote bronzen plaquette ter grootte van 70 bij 50 centime ter is aangebracht, vervaardigd door de Koninklijke Begeer te Voorschoten naar het ontwerp van den Utrechtschen teekenaar van der Sweep. D»'e plaquette bevat als tekst: Samenwerking marine en wetenschap. Zwaartekiacht- metingen in alle oceanen over 100 000 zeemijlen per onderzeeboot door prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz 1923 1937 Halverwege de plaquette zijn links eer groot marine-anker met kroon en rech' een slingerproefinstrument afgebeeld. Het monumen Het monument is geplaatst in een spt ciaal daarvoor aangelegd bloemperk op Ir terrein van den onderzeedienst. Ondank het feit, dat het nog midden in den wintei is, was er voor gezorgd, dat fleurige bloe men vandaag het perk sierden. Namens het algemeen Nederlandsch co mité „Onze Marine" droeg de heer W. J. van Djjck uit 's Gravenhage het monument aan den onderzeedienst over. Prof. dr. Ir. F. A. Vening Meinesz zeide bfj de overdracht van dit monument terug te zien op een bijzonder tijdperk van zijn leven, waarbij hij vervuld is van groote dankbaarheid. Groote dankbaarheid tegen over de Nederlandsche marine, die hem mogelijkheden voor wetenschappelijk on derzoek geschonken heeft zooals vrijwel nimmer' een onderzoeker te beurt vallen. Toen spr. vijftien jaren geleden dit onder zoek aanving, had hij nooit durven droo- men, dat hij de reizen zou kunnen maken, die hij gemaakt heeft en het wetenschap pelijk materiaal zou kunnen verzamelen, dat nu bijeen gebracht is, en dat is een der grootste gaven die een mensch kan ont vangen, de mogelijkheid te krijgen de taak te vervullen, waartoe hij zich geroepen voelt. Dieper grijpende gevoelens dan dank al leen dringen naar voren aldus spr. en ik wil uitspreken, wat onweerstaanbaar opwelt. Gedurende al die reizen onder niet steeds onschuldige, dikwijls moeilijke en soms zelfs kritieke omstandigheden, heb ik meer en meer gevoeld en later bewust ge weten, dat wij in Gods hand waren en in diepen ootmoed wil ik in dit oogenblik hem danken die ons steeds behouden heeft te ruggebracht, die toegestaan heeft, dat op dit oogenblik geen schaduw op de herinne ring aan deze reizen valt. Ik behoef niet te zeggen, dat waar deze gevoelens mij be- heerschen, ik op dit gedenkteeken liever geen beeltenis gezien had, de eer kome ge heel tot Hem, zonder wiens hulp geen menschenwerk slagen kan". ,Ik neem nu in zekeren zin afscheid van de marine aldus besloot de hoogleeraar doch toch maar in zekeren zin. Aan de eene zijde geeft mij de zeker heid, dat de marine bereid is op den inge slagen weg voort te gaan door aan mijn opvolger, den heer Nieuwenkamp, dien ik hartelijk bij haar aanbeveel, nieuwe mo gelijkheden te schenken, groote blijdschap. Op deze wijze zal de arbeid waar mijn hart aan hangt, doorgaan, al zal ik hem zelf niet meer uitvoeren. Op deze wijze zullen de banden, die mij aan de marine binden, niet verbroken worden. Maar ook los van deze overweging weet ik, dat de goede vriendschapsbanden, soms onder moeilijke, steeds onder ongewone omstandigheden ge knoopt, zullen blijven voortbestaan en ik ben daar dankbaar voor. Op dit keerpunt van mijn leven, bij de overdracht van dit monument, breng ik op recht dank en hulde aan onze Nederland sche marine! DE GOUD- EN ZILVERSCHAT VAN DE „LUTINE" De gemeenschappelijke Haagsche Mijn- bouwmaatschappij Billiton heeft het plan in studie genomen om met haar tinbagger molen „Karimata", die op het oogenblik in aanbouw is op de werf van J. en K. Smit te Kinderdijk (electr. installatie van Heemaf), de goud- en zilverschat uit het wrak van de „Lutine" op te halen. KROONPRINS PAUL VAN GRIEKENLAND IN ONS LAND Kroonprins Paul van Griekenland, die onlangs gehuwd is met de klein dochter van keizer Wilhelm, prinses Fraderika van Brunswijk, is met zijn gemalin op huize Doorn aangekomen voor een kort bezoek aan keizer Wil helm en diens echtgenoote. DE GEASYLEERDE SPANJAARDEN. In afwachting van den terugkeer der uit ons land gevluchte Spanjaarden zullen de thans in de citadel-kazerne te Gorinchem verblijvende geasyleerde Spanjaarden met ingang van 25 Februari worden overge bracht in het hotel „De Neder Veluwe" te Ber.nekom, gemeente Ede. De overbrenging is noodig geworden, om dat de Citadel-kazerne met ingang van 1 Maart a.s. ter beschikking van de leger- autoriteiten moet komen in verband met de legeruitbreiding. De geasyleerde Spanjaarden zullen in genoemd hotel, dat hen een geriefelijker verblijf biedt dan de Citadel-kazerne, aan een gelijksoortig regime onderworpen zijn als te Gorinchem. Het toezicht zal door de politietroepen worden uitgeoefend. Het maken van wande lingen in de gemeenten Ede en Wageningen zal, indien onder toezicht, worden toege staan. Het hotel „De Neder Veluwe" staat geheel ter beschikking van de Spanjaarden. WIJZIGING LAGER ONDERWIJSWET. Reorganisatie onderwijzersopleiding. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der Lager Onderwijswet 1920. Ter toelichting daarvan wordt het vol gende gezegd: De driejarige kweekschool, gelijk zij thans algemeen bestaat, bevredigt niet Het stelsel, dat de minister van onderwijs in het onderhavige wetsontwerp heeft uit gewerkt, voert een vierjarige kweekschool in, die, evenals de tegenwoordige drie jarige, voortbouwt op de kennis, welke door de school \cor uitgebreid lafer onderwijs of de eerste drie jaren eener hoogere burger school enz. kan worden aangebracht. De opleiding wordt aan den bovenkant met een jaar verlengd. De onderwijzersakte wordt in wezen niet veranderd, zoodat ook de hoofd akte blijft bestaan. De leerstof voor de theoretische opleiding wordt niet uitgebreid, maar het vrijwel gelijkblijvend aantal les uren van de drie leerjaren wordt verdeeld over vier, op die wijze echter, dat in de hoogste twee leerjaren ruimte van tijd zal •lijven om de practische oefening der leer- ngen behoorlijk tot haar recht te laten omen. Aldus kan een school worden ver regen met ruim en soepel leerplan, zonder verlading, die ruimschoots tijd en gelegen- leid laat om naast de intellectueele vorming van de leerlingen ook hun andere belangen te verzorgen. GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN. Van een zieke vrouw, die ziek was. niet Zondag heeft de gemeentepolitie een inval gedaan in een pand aan den Zwa- vertsweg te Hengelo, op vermoeden dat van daaruit de geheime zender „De Nach tegaal", die eenige weken geleden onder Diepenheim het zwijgen werd opgelegd, zich weer liet hooren. De inval werd ver richt door den commissaris vap politie, den heer van Veen, den inspecteur, den heer van Steennis en eenige rechercheurs. Voor af waren peilingen verricht. Nadat eenige malen gesommeerd moest worden de deur open te doen, trad de po litie het huis binnen en vond in de kamer een pick-up met versterker. In de kamer bevond zich J. P., de man van „De Nach tegaal", die eenige weken geleden reeds werd gesnapt en deswege een proces-ver baal opliep, alsmede eenige andere perso nen, waaronder van W„ de bewoner van het huis. Het wekte wantrouwen op, dat de vrouw des huizes in bed lag, terwijl de gezonde blos op haar gelaat allerminst op ziekte wees. In het bed werd een party gramo- fonoplaten gevonden, waarvan de muziek nog dezen morgen door den aefcher had geklonken. Tevens vond men een lamp voor uitzendingen en eenige andere onder- deelen. De zender en de microfoon werden, nadat de aangehoudenen op het politiebu reau waren verhoord, gevonden in een koestal en een mesthok. Tegen J. P. is proces-verbaal opgemaakt, terwijl het onderzoek met betrekking tot de andere personen wordt voortgezet. BRUTALE INBRAAK IN R.K. KERK. Maria-altaar te Vaassen totaal vernield. Zondagnacht is ingebroken in de r.k. kerk te Vaassen. Door het uitsnijden van een raam boven het Maria-altaar zijn de inbre kers of inbreker de kerk binnengedrongen en hebben daarbij het nieuwe Maria-altaar totaal vernield en het kostbare Maria-beeld geheel verbrijzeld. Dit is reeds de derde keer binnen enkele jaren dat op dezelfde plaats in deze kerk is ingebroken. Ondanks de zware ijzeren tra lies, die verleden jaar voor bijna alle ramen zijn aangebracht, is het de inbrekers toch nog gelukt de kerk binnen te dringen. De daders hebben eenige collectezakjes stuksgesneden. In de sacristie hebben zij alles overhoop gehaald. De offerblokken hebben zij dezen keergniet opengebroken. GROOTE BRAND TE LOSSER. Zondagmiddag is brand uitgebroken in een groot zakenpand, staande aan de Markt te Losser (Ov.) en bewoond door een drietal gezinnen. De brand nam spoedig een em- stigen omvang aan. Van een der bewoners van het pand, den manufacturier N. K., die afwezig was, is de geheele inboedel in de vlammen opgegaan. Het Prinses Beatrix Fonds. - Het be stuur van het prinses Beatrix Fonds deelt mede, dat reeds een groot aantal giften in dit fonds werd gestort, waaronder een be langrijke gift van Prinses Juliana. In het geheel werd reeds bijna f 7.000 bijeen ge bracht. De hulp aan Artis. - Het Artis Red- dings Comité deelt ons mede de eerste honderd duizend gulden te hebben bereikt. Vol goede verwachting zet het zijn actie ten bate van Artis voort. Postrekening 321500, gemeente giroreke ning A. 4400. Vestigingseischen slagersbedrijf. - De minister van economische zaken heeft be paald, dat voor een ministeriëele verklaring van voldoening aan de vestigingseischen voor wat betreft de vakbekwaamheid inge volge art. 5, 2de lid, sub c van het Vesti- gingsbesluit Slagersbedrijven 1938, in aan merking kunnen komen de bazitters van einddiploma's van den dagcursus van de Eerste Nederlandsche Slagers vakschool te Utrecht, welke zijn uitgereikt vóór 1 Decem ber 1937 en niet de handteekening dragen van den gecommitteerde van den minister. Ongeluk met doodetijken afloop. - Aan boord van het Amerikaansche stoomschip „Black Eagle", liggende in de Lekhaven te Rotterdam, kreeg de 37-jarige havenarbei der T. M. Brands, wonende in de Mathenes- serstraat, een kist met 750 K.G. auto-onder- deelen, welke door tot nog toe niet vastge stelde oorzaak uit de haken viel, op het hoofd. De man was op slag dood. Inbreker achterhaald. - In de afgeloo- pen week is ten huize van zekeren J. V. te Hemrik bij Heerenveen ingebroken, waar bij 35 bankbiljetten van tien gulden werden ontvreemd. De dader, een boerenknecht uit Wijnje- terp, is gearresteerd. Het geld werd op een klein bedrag na nog in 's mans bezit ge vonden. Bronbeek jubileert. - Het Koninklijk Koloniaal Militair Invaliden Huis „Bron beek", de bekende stichting aan den Velper- weg te Arnhem, heeft onder groote belang stelling zijn 75-jarig bestaan gevierd. In 1963 door koning Willem III gesticht, is Bronbeek gedurende driekwart-eeuw een tehuis geweest, waar de oud-militairen van het Indische leger een rustige en wei-ver zorgden levensavond konden genieten. Feestelijk was het gebouw ter gelegen heid van dit jubileum versierd. Jkxwmciaal Tlieum De tweede uitkeering. Aan deze gemeente is een tweeae uit keering uit het K.D.S.-fonds gedaan ten be drage van 33.02, wat onder de 21 spaai- ders voor elk weer een bedrag op het spaar bankboekje geeft van f 1.57. Aftreden raadslid. Naar wij vernemen zal de heer J. Broer tjes, raadslid dezer gemeente, binnenkort onze gemeente verlaten en opgevolgd wor den door den heer D. Aaij Pzn. Huisvlijt en Floralia. Algemeene vergadering van de Huis vlijt- en Floraliavereeniging werd gehou den in de Prins-Maurits alhier onder voor zitterschap van den heer D. Wit. Er werd op gewezen dat enkele reke ningen nog al aan den hoogei- kant zijn. Allen zouden he' echter betreuren als de leveranties buiten de gemeente zoudeni gaan. Den penningmeester werd dank gebracht. Een woord van dank werd gericht aan het adres van de Middenstandsvergade ring voor het besluit om het kassaldo aan de Floraliavergadering over te dragen. De heer T. J. Wessels werd met alge meene stemmen herkozen als bestuurslid, v/elke te kennen gaf deze benoeming weer gaarne te aanvaarden. Hierna vc'gde bespreking der tentoon stelling, welke zal worden gehouden op 17 en 18 September a.s. De voorzitter z»ide, dat de meerderheid van het bestuur voorstelde de tentoonstel ling weer te gaan houden in de schooL Secretaris Keetman zeide dat hij het be stuursvoorstel niet kan steunen. Hij vond het schoollokaal, dat als proef was geno men, niet een geschikte plaats. De heeren Strijder en Prins waren ook voor de too- neelzalen. De penningmeester bracht de zaalhuur voor de café's naar voren, welke kosten in de oude school niet behoeven te worden betaald. De heeren Gelder en Kossen gaven te kennen hun zalen gratis beschikbaar te stellen met het gevolg dat de geheele ver gadering meer voor de tooneelzalen ge voelde dan voor de oude school. Besloten werd voor twee jaar te stellen om de beurt. In het eene lokaal de ten toonstelling en het andere het tal. Verder werd besloten alleen buiten te verlichten en het fanfarecorps en de gym nastiekvereniging te vragen Zondagavond hun medewerking te verleenen. Besloten werd wederom een subsidie te geven an de cursussen voor meisjes en die der jongens onder leiding van den heer Wessels. Het plan bestaat bij den a.s. ouderavond een tentoonstelling te houden der gemaakte voorwerpen en daaraan te verbinden een kleine verloting om een fondsje te vormen. De secretaris bracht een woord van hulde aan den heer Wes sels en zijn helpers voor het keurige werk dat reeds door de jongens is gemaakt. Voor rekening der vereeniging worden 50 loten genomen Tooneel. Voor een goed bezette zaal werd Zon dagavond door de r.k. tooneelvereeniging Kolping de eerste opvoering gegeven van „De held van het witte doek", een klucht in drie bedrijven door Steph. van Cuyk. Wij kunnen met voldoening zeggen, dat ook deze uitvoering weer een succes gewor den is. De rollen zaten er vast in en het sa menspel was uitstekend, waardoor een goe de vertolking van het stuk werd verkregen. Den heer A. Tamis, die als steeds de regie geheel belangeloos op zich had genomen, komt een woord van lof zeer zeker toe. De aanwezigen genoten volop, hetgeen het har telijk applaus na ieder bedrijf duidelijk aan toonde. Tot slot werd een verloting georgani seerd met als hoofdprijzen een fruitmand en een taart. De tweede, tevens de laatste opvoering, zal Dinsdagavond plaats hebben. Boomplantdagen. Vrijdag- en Zaterdagmiddag is reeds een deel der lindeboomen langs den weg door de jeugd geplant. De voorzitter van den pol der Obdam, alsmede de burgemeester, wa ren hierbij tegenwoordig. Woensdagmiddag zal het laatste gedeelte boomen een plaats krijgen. In het geheel zullen dan 100 boomen geplant zijn. Goed afgeloopcn. Zaterdagmiddag geraakte een zoontje van den heer Br. alhier spelenderwijs te water ter hoogte van de N.H.-pastorie. De heer P. de Vries, die met een schuitje voer, sprong op den kant en snelde te hulp. Hij slaagde er in, den drenkeling, die heele- maal kopje onder was, met zijn vaarboom op te visschen en op den kant te halen, zoodat de jongen er gelukkig met een nat pak afkwam. Qi 161. En nu gingen ze. Hun kameraadjes en vriendjes brachten hen nog een eindje weg. Eindelijk waren ze allemaal weg en om het tweetal bleef niets dan de stilte van het bos, waar alleen hun vogelvriend jes hen met hun liedjes gezelschap hielden. 162. Nu haalde Flip zijn reisgids, de steen van de ooievaar, voor de dag en gooide hem op de grond. Hij begon lang zaam te rollen en Flip en Wip konden hem makkelijk volgen. Toen ze honger kregen, raapte Flip de steen zolang op en gingen ze nootjes en bosvruchten zoeken. Zo schoten ze de eerste dag van hun reis ai flink op.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7