Waar het recht zijn loop heeft ^Binnenland ^Hadiopcoqeamma KRUSCHEN SALTS Atkmaarsche Politierechter Een levende „drankwinkel" staat terecht. Op één avond: 30 biertjes, 15 klaartjes en 10 cognacjes Glimlachje Gevonden granaat ontploft. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. TWEEDE BLAD. Van herbergen, drank en vechtpartijen. (Zitting van Maandag 21 Januari.) Meisjes bestolen tijdens kermis avontuur. Op de betrekkelijk kleine rol van den politierechter er waren slechts 11 zaakjes kwamen toch eenige affaires voor „waar copie in zat" en één daarvan was zeker de allereerste zaak, n.L die tegen den 19-jari gen Hendrik P., monteur te Alkmaar. Deze knaap mocht zich verheugen in een groot aantal vrienden, allen van hetzelfde kaliber als de verdachte, te weten jongelui, die bij zonder gesteld waren op een pleziertje. Wat er zooal aan festiviteiten in Alkmaar te doen is, bleek niet voldoende om hun lust tot feesten te botvieren en zoo kwam het, dat ze ook en dan nog wel met een auto de kermissen in onze omgeving gingen be zoeken. Op 16 Augustus was er kermis te Wervershoof, de verdachte en zijn kornuiten kregen daar de lucht van, huurden gezamen lijk een auto en togen welgemoed kermis- waarts. Onderweg reden ze een paar aardige meisjes achterop en op hun vraag of deze mee ter kermis gingen, kregen de jongens een bevestigend antwoord en met zijn zes sen werd de reis toen voortgezet. Er werd duchtig feestgevierd en in een vroo- lijke stemming trok het gezelschap huistoe De jongens waren zoo in hun schik, dat zij „voor de grap" naar den inhoud van een taschje van een der meisjes een onderzoek instelden en de onbeleefdheid hadden twee rijwielmeiken daaruit te stelen. Toen nu de verdachte P., die de auto bestuurd had, des nachts den wagen in de garage reed en nog eens een blik in de auto wierp, vond hij daar zoowaar een rijwielbelastingplaatje. Dat is op zichzelf niet zoo erg, maar erger is zeker het feit, dat hij dit plaatje, waar van hij de herkomst niet wist (althans zoo verzekerde hij ter terechtzitting) den vol genden dag te koop aanbood aan een ande ren vriend. In deze zaak werd ook nog het meisje, wier plaatje gestolen was, gehoord. Op een vraag van den rechter, hoe het meisje er toch bij kwam zoomaar mee te rijden met voor haar wildvreemde jongens, antwoordde zij, dat zij eigenlijk niet gewild had, maar dat ze gezwicht was voor den aan drang van haar zuster. Ja, ja, zei mr. Lede- boer, het is toch wel merkwaardig, ten eerste zegt verdachte hier, dat de groote schuld bij zijn vrienden ligt en nu hooren we di meisje weer verklaren, dat zij er niets aan kon doen. Enfin, hoe het nu ook zij, het be treft hier een ernstig misdrijf en waar het blijkt, dat de jeugdige verdachte meerdere malen blijk gegeven heeft, niet op het goede pad te willen, moet er maar eens flink ge straft worden. De officier kon dan ook niet geheel mee gaan met het advies van den heer Wiggers, n.L een half jaar „Wilhelmina-hoeve" en eischte een gecombineerde straf twee maan den onvoorwaardelijk en vier maanden koloniestraf met een proeftijd van drie jaar. De politierechter, die al evenmin overtuigd was van den goeden wil van den verdachte vonniste conform en gaf bevel den jongen man onmiddellijk gevangen te nemen. Poging tot oplichting op Texel. En nadat er eerst nog twee verdachten ter zake eenvoudige mishandeling met een paar flinke geldboetes naar huis waren gezonden, kwam de zaak tegen de heeren Z. en D. van het eiland Texel voor. Van dit duo was Z., een op Texel werkzame Duitscher, de hoofd schuldige. Immers, deze had op zeer slink- sche wijze getracht op 12 Jan. van dit jaar den gemeente-ontvanger tot afgifte van geld te bewegen. Zoogenaamd was dat geld noodig om de reis naar het „Vaterland" te bekostigen. Dit laatste nu zou den ontvan ger zeer welkom geweest zijn en daar zou de gemeentekas desnoods wel 80 gulden voor hebben over gehad, doch de ontvanger her innerde zich tevens, dat Z. den laatsten tijd aardig verdiend had met den verkoop van waarschijnlijk gestolen kippen en des wege gaf den ontvanger Z. in overweging eerst dat geld te gebruiken. Ja, had Z. ge antwoord, dat geld is allang op, want daar van heb ik mijn schulden betaald. Ik had, zoo vervolgde hij, daaraan niet eens genoeg en zoodoende heb ik van D. (den tweeden verdachte) 70 gulden geleend om alles te kunnen voldoen. En terwijl hij dit aan den ontvanger ver- „Thans zal de commissaris van politie Jansen den luisteraars ver tellen, wat men te doen heeft, als dieven onze woningen binnendrin gen!" telde, toonde hij tevens een kwitantie van D., welke door dezen was afgeteekend voor een bedrag van 70 gulden. De officier vond het optreden van Z. zeer te laken, deze truc om geld te krijgen is een gemeene streek en temeer, daar Z. de gemeente Texel al in veel opzichten last bezorgd had, eischte spr, drie maanden, terwijl D., die valschelyk de kwitantie geteekend had, een maand tegen zich hoorde eischen. De politierechter liet de straf voor Z. ongewijzigd, maar veran derde de straf van D. in een maand voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Mishandeling te Medemblik Op 6 Jan. van dit jaar waren eenige wer kers van de Heide Mij., waaronder de ver dachte Cornelis H. na het gebruik van eeni ge glaasjes bier uit de herberg te Medem blik geloopen in een stadium, welke niet al te veel deed denken aan een volkomen nuchteren toestand. Een en ander was voor getuige Kool aanleiding geweest over dit zwierende gezelschap een weinig spot tend te glimlachen. Men begrijpt reeds nu de consequentie: de roode lap voor den stier!! De verdachte H. was toen op Kool toegeloopen en had hem een fiksche klap verkocht voor zijn schamper lachje. Deze klap kwam aanvankelijk op een voorwaar delijke straf te staan, doch de officier wilde het nog met een geldboete probeeren en eischte 20 gulden of 10 dagen. Een eisch, waarmee de politierechter zich volkomen kon vereenigen. De levende „drankwinkel" De hierop volgende verdachte was een oude bekende van de rechtbank. Het was Jan de G. uit Den Helder, die thans het ge denkwaardige feit herdacht voor den 22sten keer terecht te staan en zich tevens uiter aard op een groot aantal jaren gevang kon beroepen. En hij gaat met zoo'n verdachte, hij raakt doorkneed in het beantwoorden van vragen hem door den rechter gesteld en hij weet meer dan een ander, dat men met de volle waarheid nog aan het beste kantoor is. Deze verdachte stond dit keer voor een „peuleschilletje" terecht, n.L het opzettelijk mishandelen van den getuige Teerink door hem na een twistgesprek op het Koningsplein een zoodanige stomp toe gediend te hebben, dat deze arme man bloe dend verwond weer op de been moest wor den gebracht. Dit alles had zich afgespeeld in en nacht van 89 Jan. u.1. Deze oude rot begon wijselijk te erkennen, wat hem te laste gelegd was. Politierechter: Verdachte, het staat nu wel niet direct met dit geval in verband, maar je moet me toch eens vertellen, hoeveel had je dien nacht door je keel gegoten? Verdachte (op wantrouwenden toon): Mag ik werkelijk eerlijk zeggen, hoeveel het er geweest zijn en zult U me niet meer straffen, dan ik verdiend heb? Politierechter: Neen, ik vraag het zuiver uit belangstelling, biecht nu eens eerlijk op! Verdachte: Nou, omdat U het dan zoo vriendelijk vraagt, het waren dien nacht 30 biertjes 15 klare en 10 cognactjes. Politierechter: Hoe is het mogelijk, dat iemand dat in één nacht kan verwerken, maar hoe het ook zij, ik ben blij het te weten, want ik heb al veel statistieken, al leen die van cognac was nog niet in mijn bezit; trouwens deze geheele opgave is uiterst waardevol. De officier voelde er dan ook niets voor in dit geval een geldboete te eischen, alleen gevangenisstraf zou kunnen helpen en spr. achtte een maand zeer op haar plaats. In mans belang vonniste de politierechter conform. Een relletje te Hoorn. Tenslotte verscheen een Hoornsch duo op het matje. Het waren de heeren V. en T.. los-arbeiders aldaar, die op 16 Jan. alhoewel steuntrekkers zijnde, op stap waren gegaan met een ouden vriend, die hun blijkbaar op meer dan één biertje had getracteerd. En nu wilde het toeval dat er bij den heer Sopar op de Veemarkt juist een besloten bal was, waar deze heeren nog wel even een afzakkertje wenschten te gebruiken. Maar deze heer, ervaren op dit gebied, zag direct, dat zijn nieuwe klanten heelemaal niet pasten in het gezelschap, dat zich binnen bevond en dies weigerde hij hun den toegang. Waren de heeren steuntrekkers nu verstan dig geweest, dan hadden ze wijselijk hierop den weg naar huis genomen, maar ja, het was ook hier weer „dat, wat men niet heeft en toen dus de deur niet vrijwillig geopend werd, werden geweldmiddelen te baat ge nomen. V. verbrak het slot van de deur en ver nielde een ruit, terwijl T. zijn woede over de weigering wenschte te koelen door met het rijwielrek een tweede ruit naar de dere wereld te helpen. Tot hun eer moet gezegd, dat de heeren werkloozen de ruiten wel wilden vergoeden, maar de heer Sopar, heel goed begrijpend, dat deze „heeren" daar toch niet toe in staat geacht mochten worden, wilde er niets van hooren. De officier dacht er niet aan, hier geld boetes te eischen en requireerde voor ieder veertien dagen. De rechter, mr. Ledeboer, dacht lang na, mogelijk overwoog hij nog een voorwaardelijke straf, maar sprak ten slotte een gevangenisstraf voor den tijd van een week als zijn vonnis uit. En hiermede was deze zitting beëindigd en stonden we reeds om voor vier uur op straat. an- UITSPRAKEN ALKMAAKSCHE RECHTBANK. Behandelde zaken van 15 Februari j.1. Pieter K., loodwerker te Schoorl. Inbraak by eigen vader. Eisch 10 maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van 3 jaar en oplegging van bijzondere voorwaarden. Vonnis conform. Marinus K„ monteur te Den Helder. Diefstal uit het Chr. militair tehuis en op lichting. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Von nis 9 maanden. J. J. van V., venter te Alkmaar. Diefstal len van levensmiddelen en rijwielen. Eisch 2 jaer gevangenisstraf. Vonnis 1 jaar en maanden. C. M„ los-werkman, te Alkmaar. Heling Eisch twee jaar gevangenisstraf. Vonnis jaar en 6 maanden. Jan D„ te Alkmaar. Heling. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Vonnis 6 maanden. Op het terrein van de N.V. Boele's scheepswerven te Bolnes is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een jongeman werd gedood en zijn broer le vensgevaarlyk werd gewond. De twee zoons van schipper Breukelmans van het sleepschip „Pieternella" uit Vlij men, dat daar ter plaatse ligt, vonden op de werf een voorwerp, dat een granaat van Engelsch fabrikaat bleek te zijn, die waar schijnlijk door een voorbijgaand schip over boord is geworpen. De jongens hebben ge poogd het ding te demonteeren en ge bruikten daarvoor een metaalzaag, die zij in het midden van den romp van de gra naat plaatsten. Toen zij hiermede eenigen tijd bezjg waren, bleef het onvermijdelijke niet uit: een hevige ontploffing volgde, waardoor beiden werden getroffen. Het bleek, dat de 19-jarige A. Breukel mans door de explosie op slag was gedood én dat zijn jongere broer levensgevaarlijke verwondingen had opgeloopen. Personeel van de werf verleende onmiddelijk de eer ste hulp, doch de in allerijl uit Slikkerveer ontboden dokter Heringa kon slechts bij den een den dood constateeren en den ander naar het ziekenhuis brengen. Een nauwgezet onderzoek naar de her komst van het moorddadige voorwerp wordt ingesteld. VIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. De onderhandelingscommissie der werk gevers- en werknemersorganisaties in de typografie en het rasterdiepdrukbedrijf heeft in de maanden Januari en Februari te Amsterdam verschillende vergaderingen ge houden over de herziening van de begin April eindigende collectieve arbeidsover eenkomst. Deze commissie is thans tot overeenstem ming gekomen over den inhoud van een nieuwe overeenkomst, voor het tijdstip van 11 April 1938 tot 2 April 1941. Behalve eenige technische details is de voornaamste wijziging die der loonen. welke ten deele zijn aangepast aan de sinds April 1936 plaats gevonden stijging der kosten van levensonderhoud. De volwassen werkne mers ontvangen een loonsvechooging van drie cent, de jongeren van twee en een cent. De leden der onderhandelingscommisste hebben op zich genomen, het resultaat der onderhandelingen bij hun resp. organisa ties te verdedigen. 0 POSTBESTELLINGEN TEN PLATTELANDE. Het antwoord van den minister aan de centrale landbouworganisaties. De centrale landbouworganisaties hadden zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend naar aanleiding van hetgeen in de Tweede Kamer was gezegd over de ochtendbestelling ten plattelande en de avondbestelling buiten de kom van het dorp, omdat juist in deze laatste de provinciale en plaatselijke bladen zitten. De minister heeft daarop thans geant woord, dat de late uitreiking van post stukken in den regel niet wordt veroorzaakt door een laat aanvangsuur van de ochtend bestelling. ma'T verband houdt met de uit gestrektheid der bestelroutes, waardoor zij, die aan het eind van de route wonen, eerst laat kunnen worden bediend. Ter bevordering van een vroege uitreiking wordt de uitvoering van uitgestrekte bestel diensten reeds zooveel mogelijk gesplitst. Deze splitsing kan in verband met de economische dienstuitvoering niet overal terstond worden toegepast, omdat het niet altijd mogelijk blijkt den ter plaatse nog aanwezigen in vasten dienst zijnden besteller dan nog een volle dagtaak te verschaffen. De avond-bestelling wordt slechts uitge voerd in buitenwijken voor zoover per werkdag een aantal stukken ter uitreiking aanwezig is, waarvan de frankeerkosten in een redelijke verhouding staan tot de aan de bestelling verbonden kosten, terwijl ook rekening wordt gehouden met den toestand en de verlichting der wegen, waarlangs de bestelling moet plaats hebben. In verband met plaatselijke omstandig heden en het aantal poststukken worden de grenzen der kringen voor de avond bestelling geregeld herzien. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat op vele kantoren gelegenheid bestaat tot kostelooze afhaling van dagbladen, welke in verband met het tijdstip van ontvangst niet meer den zelfden dag besteld worden. Naar bezwaren in bepaalde gemeenten, die te zijner kennis gebrachtworden, zal de minister van geval voor geval een on derzoek doen In stellen. JONGEN ONDER DE TRAM. Aan de gevolgen overleden. I Het zevenjarige zoontje van de familie van 't H. uit de Weesperstraat te 's-Graven- hage was gistermiddag op de Escemplaan met eenige vriendjes aan het spelen juist op het oogenblik dat een motorwagen van lijn ter plaatse passeerde. De jongen merkte de tram blijkbaar niet op, liep althans tegen het voorbalcon, waardoor hij tegen den grond werd gesmakt en onder de baan- schuiver terechtkwam. Met zware inwendige kneuzingen werd hij onder den tramwagen vandaan gehaald en overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar hy in den loop van den avond ia overleden. Woensdag 23 Februari. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (VARA-uitz.) 8.— Gr.pl. 9.30 Keu kenpraatje. 10.VPRO-morgen- wijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. (11.RVU.: Kin deren van gescheiden ouders, cau serie). 11.30 Kan autarkie de werk loosheid doen verdwijnen?, cause rie. 12.Gr.pl. 12.30 VARA- orkest. 1.151.45 Gr.pL 2.Knip- les. 2.30 Voor de vrouw. 3.— Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6.De Ramblers. (6.30 RVU.: Weten, be grijpen, handelen, causerie). 7. Zang. (7.30 VPRO: Ons werk en ons geloof, cyclus). 8.Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Radiotooneel. 9.— Solistenconcert. 10.— ANP-ber. 10.05 VARA-orkest. 10.45 The Four Blue Stars. 11. Utr. Sted. Orkest en solisten. 11.55 —12.— Gr.pl. HILVERSUM, 361,5 M. (NCRV- uitz.) 8.— Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.Gr.pl. 11.15 Tenor en piano. In de pauze gr.pl. 12.— Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Alt-Round-Sextet. In de pauzes gr. pL 2.Gr.pl. 2.15 Pianovoordr. en gr.pl. 3.Gr.pl. 4.— Christ. liede- renuurtje. 5.— Felicitaties. 5.15 Voor de jeugd. 6.Land- en tuin- bouwhalfuur. (6.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Causerie van wege de Ver. voor Waterstaatsper- soneel „Eendracht maakt macht", taalles en causerie over het Bin- nenaanvaringsregl.) 7.Ber. 7.15 Het Evangelie in het Nieuwe Land, causerie. 7.45 Rep. Evtl. gr.pl. 8. ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Arnh. Orkestver. en solist. (8.559.25 De Wederkomst des Heeren, causerie. 10.05 ANP-ber.) 10.20 Dampr. 10.35 Gr.pl. 10.45 Gymnastiekles. 11. 12.Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 A quar- ter of a mile round Broadcasting House, causerie. 11.2011.50 Orgel spel. 12.05 Het BBC-Northern- Orkest en soliste. 1.05 Gr.pl. 1.35 2.20 Gaetano di Vito en zyn Dames orkest. 3.50 Het BBC-Variété- orkest. 4.20 Vesper. 5.20 Gr.pl. 5.40 H. Leader en zyn Band. 6.20 Ber. 6.40 Landbouwpr. 7.BBC-Harmo- nie-orkest. 7.35 Variété-progr. 8.20 Deel. 8.35 BBC-Symph.-orkest en solist. 7.35 Variété-progr. 8.20 Deel. 8.35 BBC-Symph.-orkest en solist. 9.40 Ber. 10.Verv. concert 10.45 Gr.pl. 11.20 Oscar Rabin en zijn Ro- many Dance Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pL) RADIO PARIS 1648 M. 7.50, 8.55 en 10.40 Gr.pl. 12.20 Blareau-orkest. (1.50 Zang). 3.05 Vioolvoordr. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Vioolvoordracht. 5.20 Giardino->rkest. 8.50 Henriette René's Harpsextet. 9.20 Variété- progr. 10.50 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 Omroep orkest. 7.50 Militair orkest. 11.20 Omroepkleinorkest en soliste. 12.35 Schrammelensemble en solisten. 1.35 Het Ottersbach-Trio en soliste. 3.50 Omroeporkest. 6.30 Gr.pL 7.05 Het Leipziger Symph.-orkest en het Berlynsch Omroeporkest. 8.20 Rijks- uitz.: HJ-progr. 9.50 Cabaretprogr. 10.30—11.20 Fritz Weber's dans- orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 André Felleman's orkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Omroepdansorkest. 6.50 Gr.pl. 7.20 Zang. 8.20 Omroeporkest. (9.05 Deel.) 10.05 Gr.pl. 10.50—11.20 Om roepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest. 1 50—2.20 Gr.pl. 5.20 Gr.pl. met toelichting en het Lejeune-kwartet. 6.35 Omroepkleinorkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Music-Hallprogr. 8.50 Omroep- symphonie-orkest en soliste. 10.45 en 11.—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Horst Wessel-herd. 8.20 Om- roep-Amusementsorkest. 8.55 Uit Londen: BBC-Symph.-orkest en solist. 9.35 Ber. 10.20—11.20 Otto Kermbach's orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parijs R. 9.20—9.40, Normandië 9.40—10.40, Parys Radio 10.4012.05, Lond. Reg. 12.05—12.35, Keulen 12.35 13.20, Brussel (VL) 13.20—14.20, Radio PTT Nord 14.20—15.05, Pa rys R. 15.0515.20, D.sender 15.20 —15.50, Keulen 15.50—17.20, Parijs R. 17.20—18.20, Lond. Reg. 18.20 19.05, Keulen 19.0520.20, Rome 20.20—24.—. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3512.05, Droitwich 12.05—14.20, Lond. Reg. 14.2015.20, Droitwich 15.2018.40, Brussel Fr. 18.40 19.—, Droitwich 19.-24. Lijn 5: Diversen. De zes minerale zouten In Kruschen Salts sporen Uw Ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pi|n wordt weggenomen. De pl|nen zullen spoedig atnemen om tenslotte geheel te verdwl|nen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR 1 CENT PER DAG VOSSENPLAAG IN DRENTE. Bevolking organiseert drijfjachten. Er heerscht in sommige streken van Drente op het oogenblik een ware vossen- plaag. Er mocht op deze dieren, die enkele jaren geleden nog betrekkelijk weinig voor kwamen, niet worden gejaagd, doch met de steeds toenemende bebossching van het Drentsche land is hun aantal zóó toege nomen, dat zy geen genoegen meer nemen met konijn of haas of ander wild, hetwelk ze op verscheidene plaatsen aardig gedeci meerd moeten hebben. Thans is de kippen- stapel van de boeren al geruimen tyd een voorwerp van hun ongewenschte aandacht en menige kip verdween in Reintjes maag. Een gevolg van de steeds luider klinken de klachten is geweest, dat de jacht op de „roodrokken" is vrij gegeven en thans or- ganiseeren de boeren drijfjachten op de roovers. De eerste, welke op 12 Februari ia de bosschen rond Emmen onder groote deel neming werd gehouden, leverde een flink resultaat, d.w.z. men joeg talrijke vossen op in het afgeklopte gebied, maar de vele jagers wisten er slechts twee neer te leggen. Een belangrijke factor hierbij is natuurlijk het ongewone van deze jacht. De jagers zijn wel gewoon op hazen, konijnen en patrijzen te jagen en die weten ze goed te raken ook, maar een vossenjacht was hun tot dusver onbekend. Verleden Zaterdag is men er opnieuw op uitgetrokken, thans in de bosschen van het Staatsboschbeheer bij Weerdinge. In tegenstelling met een week te voren trof men nu goed weer, wat al mede tot ge volg had, dat het aantal jagers nog veel grooter was dan toen. Overigens was het resultaat niet beter. Het gezelschap slaagde er ook nu njet in, een flinke opruiming onder de roodrokken te heuden. De geheele buit bestond ook nu weer uit twee stuks. RIJNAAK LIEF UIT HET ROER Aanvaring op het Merwedekanaal. Zondagmorgen heeft op het Merwedeka. naai ter hoogte van het sjot Vreeland een aanvaring plaats gehad, die naar omstan digheden wonderlijk goed is afgeloopen. Op ongeveer 300 meter van de draaibrug over het Merwedekanaal te Loenersloot ligt een roeibootje gestationneerd om voet gangers en wielrijders over te zetten. Zon dagmorgen wilde de 4B-jarige koopman J„ wonende te Hilversum, zich daar laten overzetten om zich naar Abcoude te bege ven en ook de pontwachter van den Rijks waterstaat, v. H die het bootje moest overvaren, stapte in. Uit de richting Nigte- vecht naderde de sleepboot Catharina met de 1460 ton metende Rijnaak Johanna. Het roeibootje bleef aan den wal wachten, om eerst den sleep te laten passeeren. Eens klaps bemerkte de pontwachter, dat de Rijnaak uit het roer liep en recht op het pontje afkwam. De pont wachter kon nog tydig aan wal springen, maar de koopman, die zijn rywiel vast had, korf zich niet meer bergen. De aak schuurde eerst tegen den wal en greep toen het bootje. Dit werd gekraakt, sloeg daarna om en de koopman kwam on der het wrak terecht. Gelukkig bleef de voorplecht van het bootje op den wgl hangen, zoodat de man gelegenheid kreeg er onder uit te komen. Hy werd in het pontwachtershuisje binnengedragen, waar dokter Osendarf uit Vreeland de eerste hulp verleende. Het bleek, dat J. inwendige kneuzingen had opgeloopen. die van dien aard waren, dat de geneesheer het noodig achtte, den man per ziekenauto naar Hil versum te laten overbrengen. By het onderzoek is gebleken, dat de stuurman van de Rynaak niet bij het roer aanwezig was op het moment, dat het on geval gebeurde. Hij had zijn dekknecht op dracht gegeven, even uit te kijken, maar deze was doorgegaan met zyn gewone werkj en had het roer in den steek gelaten. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Het aftreden van dr. H. Faber. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche beweging voor Eenheid door Democratie deelt op verzoek van den afgetreden voor zitter dr. H. Faber, mede. dat deze met het oog op een gezonde ontwikkeling in de be weging heeft gemeend, het beste thans zijn reeds lang aangekondigd voornemen om als voorzitter te bedanken, veroorzaakt door de uitbreiding van zyn werkzaamhe den, ten uitvoer te kunnen brengen. Aan deze verklaring voegt dr. Faber toe, dat het op de laatste jaarvergadering ver nieuwde en versterkte hoofdbestuur zich thans aan de toekomst van E. D. D. kan wyden. NAGEDACHTENIS JAN ZWART. Dezer dagen is een comité opgericht om de nagedachtenis van den beroemden or gelist Jan Zwart levendig te houden Het plan bestaat, een eenvoudigen gedenksteen op het graf van den meester te Zaandam te plaatsen en tevens den nagelaten betrek kingen de behulpzame hand te bieden. Het is in dit kort bestek niet mogelijk de groo te beteekenis van wijlen Jan Zwart te sehetsen. Wy weten dat velen, In ons l»n<* en daarbuiten, hem dankbaar zyn voor zijn spel in de godsdienstoefeningen, op de t#l- looze orgelavonden alom en voor de radio. Men kan zijn dank nog eenmaal toonen. n.L door gelden te zijner nagedachtenis te storten op de girorekening, den heer K v- d. Velde, ten name van „De Twentschc Bank N.V." te Zaandam, girorekening 15150. Voorts is een sub-commissie gevormd (secr. de heer T. Smit, Tolstraat 112, Am sterdam Zuid) die zoo spoedig mogelijk door het geheele land herdenkingsconcer ten zal organiseeren. Om al deze plannen te steunen heeft zich een eere-comité gevormd.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6