en u>e<j die knagende fuestiunj tycowu.daal Tlieaws KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Vliegtuig brandend neergestort bij Batavia. MIJNHARDTJE" t> f» t GEMENGD NIEUWS. UITGEEST AKERSLOOT WARM EN HUIZEN Luchtvaart VERMOEDELIJK VIJF DOODEN. EGMOND BINNEN BERGEN NIEUWE NIEDORP TWEEDE BLAD. 3 FELLE FARIEKSBRAND TE WEZEP. Groot gedeelte van het dorp en de omgeving in duister gehuld. Enkele minuten na zes uur gistermiddag is door tot nog toe onopgehelderde oorzaak brand ontstaan in één der bijgebouwen van de nabij het station gelegen chamottetabriek „Ideaal" te Wezep. Ofschoon het vuur onmiddellijk ontdekt werd, plantte het zich zoo snel voort, dat de af deelingen steenmakerij en smederij, beide gevestigd in houten gebouwen, spoedig in volle vlam stonden. Om zeven uur waren zij reeds geheel afgebrand. Het transformatorhuisje van het elec- trisch net, dat op het terrein van de fa briek staat, werd door het vuur beschadigd, mét het gevolg, dat een zeer groot gedeelte van Wezep en omgeving in duister was gehuld. UITSLAANDE BRAND TE UTRECHT. Tien gezinnen ernstig gedupeerd. In den vroegen ochtend heeft te Utrecht een groQte uitslaande brand een gedeelte van een woningcomplex aan den Amsterdamschen straatweg ernstige schade toegebracht. Omtstreeks vijf uur ontdekten eenige voor bijgangers, dat brand was uitgebroken in een winkel van koek en suikerwerken „Se lecta" van den heer de Vries. Het vuur greep buitengewoon snel om zich heen. Ter stond werden de bewoners gewaarschuwd voor het groote gevaar, waarin zij verkeer den. Het perceel, waarin de winkel voor suikerwerken is gevestigd, werd op de eerste etage bewoond door den heer de Vries, ter wijl op de tweede verdieping het echtpaar Finkelenberg huisde. Ook zij waren tijdig door de voorbijgangers gewaarschuwd en konden zich nog juist op tijd door een haas tige vlucht gedeeltelijk in nachtgewaad ge huld, in veiligheid stellen. Het brandende perceel was niet te redden. Fel sloegen de vlammen naar boven, zoo dat spoedig de winkelverdieping en de beide daar boven gelegen etages geheel waren uit gebrand. Het bleef evenwel niet bij dit perceel be perkt. Het vuur vond gretig voedsel in het mastieken dak en verbreidde zich over de aangrenzende perceelen. Dit had tot gevolg, dat aan weerszijden van het perceel, dat totaal uitbrandde, de bovenverdiepingen van vier aangrenzende perceelen door het vuur werden aangetast. De brandweer moest tot krassere maatre gelen overgaan om nog verdere uitbreiding te voorkomen. Groote hoeveelheden water werden op de bovenverdiepingen neerge stort, waar bij de lager gelegen etages ern stig vón waterschade hadden te lijden Ten slotte gelukte het de brandweer het vuur tot de vijf door het vuur geteisterde percee- leii te beperken door aan weerszijdeh in hel dak een opening te maken over de geheeie diepte van het woningcomplex. Omstreek3 half acht was alle gevaar geweken en kon de brandweer voor het grootste gedeelte wederom inrukken. liet woningcomplex biedt een troosteloo- zeri aanblik. Verschillende winkels, o.a. kap per, kruidenier en sigarenwinkel hebben ernstig geleden van het water. 12 coehefs 50 cl P roefdoosje 2 cachets 10 cl Bij Apoth.en Dro g. DE STAKING TE „OSSER. Directie weigert loonen uit te betalen. In verband met de staking bij de N.V. Textielmaatschappij L. van Heek en Zn. te Losser heeft zich gisteren in den loop van den middag, naar het A.N.P. meldt, een on verwacht incident voorgedaan. De directie weigerde n.1. den stakenden arbeiders hun loon voor de afgeloopen week uit te betalen, op grond van contractbreuk. De arbeiders hebben onmiddellijk de te Losser aanwezige besturen van de arbei dersorganisaties geraadpleegd, waarop deze gisteravond om zes uur in spoedvergadering, opder leiding van den bestuurder van „St. Lambertus", den heer A. Middelhuis, bijeen kwamen. Het resultaat van deze vergadering was, dat den arbeiders werd meegedeeld, dat zij zich over het niet uitbetalen van hun loonen niet ongerust behoefden te maken. Men was van meening, dat hier van contractbreuk geen sprake was. Veertien dagen geleden is het ultimatum gesteld en tot den laatsten dag van dit ultimatum hebben de arbeiders volledig en normaal gewerkt. Voor de gezamenlijke organisaties zal deze loonkwestie, waarbij ongeveer 230 arbeiders zyn betrokken, heden nader aan de orde kernen. Behalve het kantoor- en machine- personeel, zijn gisteren in totaal vijftien arbeiders de fabriek binnengegaan. De organisaties hebben er gisteravond nog eens uitdrukkelijk op gewezen, dat de rust in het verdere verloop van de staking vol komen gehandhaafd dient te blijven. De koningin naar de residentie. - Het ligt in het voornemen van H. M. de koningin Maandag 28 Februari uit Soestdijk naar 's-Gravenhage te vertrekken en daar tot na Paschen te verblijven. Kwestie Kiès afgesloten. - De partij raad der S. D. A. P. heeft naar „Het Volk" meldt, Zaterdag het rapport van de com missie die de „kwestie-Kiès" had te onder zoeken, nagenoeg zonder debat en met al- gemeene stemmen aanvaard. De partijvoor zitter, Koos Vorrink, bracht onder applaus den commissieleden, prof. mr. dr. G. v. d. Bergh, mr. M. J. A. Moltzer, B. J. J. Wijkamp en den secretaris, mr. B. v. d. Waerden, dank voor hun moeitevollen arbeid. 60-jarig dienstjubileum. - Woensdag 16 Maart is het 60 jaar geleden, dat de be- drijfschef van de firma Brouwer Co., uit geefster o.a. van de Nieuwe Delftsche Courant te Delft, de heer N. A. Sluis Sr., bij de firma in dienstbetrekking kwam. NED. VER. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. In de Zondag te Schoorldam gehouden vergadering van de federatie Noordhoilands Noorden van de N.V. tot afschaffing van al coholhoudende dranken werd tot bestuurs lid gekozen mej. A. Sandstra te Spanbroek, in de plaats van den heer J. Kreijger. Mej, Sandstra zal fungeeren als secretaresse- penningmeesteresse. Voorts behandelde men den beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering van de N.H. propaganda-commissie. Tentoonstelling bij het 25-jarig I estaan R.K. Middenstandsvereeni- ging „De Hanze". Zondagmiddag had in het hotel de Ooievaar plaats de plechtige opening van bovengenoemde tentoonstelling en de daar aan verbonden fancy fair. In de groote zaal was de tentoonstelling opgesteld ter wijl in de bovenzaal de fancy fair plaats had verkregen. Zoodra men de groote zaal binnen trad kon men aanstonds al aan de vele prachtige en met smaak ingerichte stands bemerken dat aan deze exposé geen kosten en zeker geen moeiten waren ge spaard om het alles zoo goed mogelijk te doen slagen. In totaal waren er niet minder dan 31 stands en deze vertegenwoordigden vrij wel den geheelen middenstand. De voorziter van de Hanze, de heer H. Zurlche. sorak de openingsrede uit. Nadat diverse sprekers het woord had den gevoerd, werd door den heer J. Peper kamp, bas-bariton, begeleid door den heer A. C. Twisk, het door laatstgenoemde voor deze gelegenheid gecomponeerde Hanzelied gezongen, waarvan het refrein door al de, aanwezigen rodegezongen werd. Daarna werd aan diverse vereenigingen en personen gelegenheid gegeven het be stuur der jubileerende afdeeling te felici- teeren. Vermelden we tenslotte nog dat het be zoek zoowel aan de tentoonstelling als aan de fancy fair buitengewoon druk was. Wethouder benoemd. In de op 31 dezer gehouden raadsver gadering is in de vacature-W. Blokker tot wethouder dezer gemeente benoemd de heer E. de Bie met 6 stemmen, tegen 1 stem blanco. Maand-omzet veiling. Jan. 1938 Jan. 1937 869.285 K G. 1013.075 K.G. 273.175 K.G. 418.600 K.G. Roode kool Gele kool Deensche w. kool 460.950 K.G. 365.325 K.G. Peen 18.125 K.G. 17.175 K.G. Uien 62.375 K.G. 52.675 K.G. Bieten 1.250 K.G. 2.300 K.G. Nep 80 K.G. 950 K.G. Aardappelen 1.650 K.G. 900 K.G. Savoye kool 6.850 K.G. K.G. Selderie 1.150 st. De omzet bedroeg in Januari 1938 64.293.95 tegen 27.028.50 in Januari 1937. Vergadering L.T.B. afd. Warmenhuizen. Vrijdagavond had in het lokaal van den heer Jac. Wester een vergadering plaats van den L.T.B. met als spr. den heer Ma- chielse. De voorzitter, de heer W. Dekker, heette in het bijzonder welkom den spreker van dezen avond. De voorzitter deed mededeeling, dat er een ruim gebruik is gemaakt van de ge legenheid om koolzaad te laten ontsmetten. Tegelijk met het uitbetalen van den toe slag voor Warmenhuizen bestond eveneens gelegenheid op te geven, waar men zijn blauwe aardappelen dit jaar wenscht te verbouwen, zulks in verband met de te ver bouwen goedgekeurde aardappelen. De voorzitter las hierna de cijfers voor van de onlangs gehouden inventarisatie van stapelproducten over de veiling Warmen huizen en Omstreken. De heer Machielse sprak over: „Kunnen wij onze aardappelencultuur ongewijzigd handhaven?" Spr. wees op de uitkeering van den toe slag van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale op vroege aardappelen van 0,25 per 100 K.G. Deze uitkeering heeft veel stof doen opwaaien. En toch men werkt in den Haag niet zoo dom als meenigeen wel denkt. De aardappelencultuur is de groote bron van deze streek, maar met het oog op onzen export is deze niet te hand haven. Denkt maar eens aan Duitschland, als het van de markt af blijft, dan wórdt het een débacle met onze eerstelingen. Een waarheid is 'e toch dat als de overheid in de laatste jaren niet ingegrepen had, de zeer lage prijzen van onze eerstelingen nog veel lager zouden zijn geweest. Het gevolg daar van zou zijn nog meerdere vrijwillige inkrim ping. Door den steun van de N.G.F.C. is de teelt van de vroege aardappelen nog op de been gebleven. Spr. gaf een overzicht van onzen export van vroege aardappelen naar het buitenland. In Nederland wordt een intensieve aard- appelencuituur toegepast. In 1937 werd in Nederland 120.000 H.A. met aardappelen be- teeld, waarvan in de tuinbouwstreken on geveer 25 a 2600 H.A. Een verheugend ver schijnsel is het, dat de export van goedge keurde poters in de laatste jaren is vooruit gegaan. De aardappelencultuur in Nederland ken merkt zich door groote schommelingen va: de opbrengst in de laatste jaren. Uit de di verse besluiten van de overheid kan men de conclusie trekken, dat men in Den Haag de aardappelencultuur een andere richting wil uitsturen. De tuinders moeten zich meer aanpassen aan de vraag van de consumen ten. Kenmerkend is het, dat tusschen ver- kooper en kooper van poters wel een band en zeer nauwe band bestaat en tusschen verkooper en kooper van consumptie vroe ge aardappelen niet. Vele landen gaan wel invoerbelemmeringen maken voor de con sumptie-aardappelen en van invoerbelem meringen van poters is hoegenaamd geen sprake. Komende aan de verschillende ziekten, kon spr. niet anders zeggen, dan dat de eersteling zeer vatbaar is voor diverse ziekten en di verse andere nieuwere soorten in het ge heel niet of in veel mindere mate. De ge vreesde wratziekten dient door alle tuinders onder de oogen gezien te worden. Met het oog op den export van poters is noodig, dat de tuinders veel kennis dragen, welke aardappel niet en welke wel vatbaar is voor de wratziekten. In Nederland be staat er in de maanden Mei en Juni een groot gebrek aan goede consumptieaardap pelen. Dat die behoefte groot is, bewijst wei, dat in laatstgenoemde maanden hoofdzake lijk buitenlandsche aardappelen gebruikt worden. De tuinders moeten meer aandacht schenken aan de eischen van de binnen- landsche consumenten en meer kennis dra gen van verschillende aardappelenziekten. Met den stok achter de deur heeft men het eindelijk klaar gekregen, dat verleden jaar in ruime mate is gesproeid. Verbetering kan men vooral krijgen door organisatorisch samenwerken. De tuinders moeten meer worden handelaar, zij beziten nog te weinig organisatiegeest. De voorzitter bracht den heer Machielse dank voor zijn leerzame rede. Van de gelegenheid om enkele vragen te stellen werd nog een ruim gebruik gemaakt en de heer Machielse heeft een ieder op be vredigende wijze beantwoord. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten na een kleine verhooging van het loon een nieuw collectief contract aan te gaan. 163. Toen het donker begon worden kwam de maan om hen een Ple^® te pen uitzoeken voor de nacht. P zich in elkaar en Flip leunde met zijn hoofd tegen het warme vachtje van zyn vriendje. Zo ging het een paar dagen lang en nu kwamen ze in het gedeelte van bos, dat ze niet kenden. 164. Het werd om hen heen steeds woes ter en het pad was haast niet meer te vin den. Plotseling verloren ze de steen uit het oog. Flip merkte het 'teerst en riep: „Gauw, Wip, ik op je rug en dan jij maar door de bomen verder." Gelukkig!, vanuit de hoogte ontdekte Flip hun kostbaar be zit al gauw. Maai- wat was dat? Tijdens de groote oefening voor de luchtbescherming, welke gisteravond te Batavia voor de eerste maal werd ge houden, is een Glenn Martin niet ver van het vliegveld Tjililitan neergestort. Het toestel, waarin zich vijf personen bevonden, is in een vrille geraakt en vervolgens in brand gevlogen. Op de plaats des onheils werden de verkoolde lijken van twee inzittenden aangetrof fen en men acht het uitgesloten, dat er van de overige inzittenden nog één in leven is. Aneta seint over het ongeluk de volgende bijzonderheden: Terwijl de verduisteringsproef nog in vol len gang was, zag majoor Versteegh, de chef vari den technischen dienst van de K.N.I.L. M., vliegtuigen boven de hoofdstad en plot seling daarna een groote vlam, hetgeen de meest ernstige vermoedens opwekte. Op dit moment waren op het vliegveld Tjililitan een groot aantal autoriteiten ver zameld, o.a. de commandant van de lucht- vaart-afdeeling, de chef van den generalen staf der eerste divisie, de gouverneur van West-Java, de resident en talrijke andere autoriteiten, benevens véle vliegers. Men vroeg zich angstig af waar het toestel zou zijn neergestort. Vermoedelijk was de Glenn Martin na een vrille in brand gevlogen, zoodat voor het leven van de slachtoffers gevreesd werd. Geen enkele aanwijzing was er, waar het toestel kon zijn neergevallen. Alle omliggen de posten en dessa's werden gewaarschuwd. De oorspronkelijke gedachte, dat het onge val niet ver van het vliegvld Tjililitan was geschied, moest worden prijsgegeven, het geen begrijpelijk was in verband met het feit, dat een totale verduistering (in ver band met de oefening) was gelast, zoodat niemand zich kon oriënteeren. Men verkeer de in deze oogenblikken dan ook in de uiter- te spanning. Volgens een later telegram stegen vijf liegtuigen in het kader van de verduiste ringsproef en de afweeroefening op in for matie, doch men slaagde hierin niet, doordat het toestel, dat is neergestort zich daarin niet voegde. Alle passagiers van de vier an dere vliegtuigen zagen de Glenn Martin in een vrille overgaan en daarna een vlam. Hierna verdween het vliegtuig uit het oog. De assistent-resident van Mr. Cornelis alarmeerde het geheeie inlandsche bestuur in zijn ressort, teneinde een onderzoekings- ploeg te vormen, terwijl de chef van den divisie-staf marechaussees uitzond in de richting Tjipinang en Klender, teneinde het gevallen toestel te traceeren. De weg van Tjipinang af was door de zware regens niet voor auto's toegankelijk. Op de plaats van de ramp. Op 2 Y, K.M. ten Noorden van het vlieg veld Tjililitan werd het toestel gevonden. Verschillende ziekenauto's en gewone auto's DE INZITTENDEN. De inzittenden zijn: De bestuurder onder-luitenant Vermeulen. De marconist van Riel Het hoofd van den foto-techni- schen dienst van de K.N.I.L.M., Hermanides. De bekende Chineesche vlieger Khouw Khe Hien, die eenige jaren geleden een vliegtocht naar Neder land en terug maakte. De redacteur van Aneta de Hondt. zijn er heen vertrokken. Na ontdekking van de plaats des onheils door de veldpolitie be gaven de commandant van de luchtvaart- afdeeling en de leider van de luchtbescher ming, de heeren Van Oyen en Du Croo, zich met officieren van die afdeeling en bran carddragers per auto naar die plaats. Het was een uur gaans voorbij het vliegveld langs glibberige paadjes door sawahs en door kampongs. Toen men daar aankwam lag daar het toestel nog brandend. Met één oogopslag was te zien, dat men- schelijke hulp niet meer kon baten. Het wrak had zich een meter diep in den grond geboord en uit het gat laaiden de vlammen nog op. De onderdeelen van het toestel wa ren alom verspreid. In de vlammen trof men de verkoolde lijken aan van twee inzit tenden. Deze lijken konden niet geïdentifi ceerd worden. De overige inzittenden zijn nog niet gevonden, doch de commandant van de luchtvaart-afdeeling acht het uitgesloten, dat er nog één in leven is. Na een korte inspectie gaf de heer Van Oyen, commandant van de luchtvaart-afdee ling, last om met zand de vlammen te doo- ven en den kuil met natte aarde te vullen. Men zou het aanbreken van den dag afwach ten om het toestel weer van deze zandbedek- king te ontdoen en om verdere maatregelen te nemen inzake de identificatie van de slachtoffers en het onderzoek van de oorzaak van de ramp. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der Indische postvluchten was gisteren: Uitreis: „Oehoe" te Basra, „Ibis" te Ban- doeng, „Torenvalk" te Rangoon. Thuisreis: „Valk" te Jodhpur, „Gier" te Athene. Hedenmorgen om 7 uur is het K.L.M.- toestel PH-ALR Reiger van Schiphol naar Indië vertrokken. Gezagvoerder te Roller. Meegenomen werd 176 K.G. vracht, 360 K.G. briefpost, 19 K.G. pakketpost. Negen pas sagiers maken de reis mee, t.w. 4 naar resp. Athene, Alexandrië, Bangkok en Penang, voorts één Napels-Alexandrië, twee Calcut- ta-Penang, twee Bangkok-Penang. Bloemententoonstelling. Zaterdagmiddag werd op initiatief van de tuinders een bloemententoonstelling van door de schoolkinderen te Egmond-Binnen gekweekte bloemen geopend, waarbij tevens voor de kweekers de gelegenheid bestond vrije inzendingen ter opluistering in te zenden. Burgemeester Bos opende deze tentoon stelling en verheugde zieh in het feit, dat hij in deze gemeente een mooi opgezette bloe mententoonstelling mocht oper.en. Meer nog verheugde spr. het feit, dat de algemeene opinie over deze tentoonstelling is, dat zij volkomen geslaagd mag worden genoemd. Bovendien demonstreert een tentoonstelling tot welke prestaties men op dit gebied in staat is. De heer Weijers, de organisator der ten toonstelling, dankte den burgemeester voor diens woorden en bood mevr. Bos een keurig bouquet seringen aan, waarna hij haar namens den heer J. van Zaal, bloemen- kweeker te Heiloo, aanbood een keuze te doen uit de ingezonden stukken. Eveneens werd aan mevr. Vogelenzang, gevraagd een keuze uit de inzendingen te doen. Hierna deelde burgemeester Bos mede, dat het gemeentebestuur van Egmond-Binnen een zilveren medaille heeft willen toekennen aan den inzender van de mooiste stand. (Deze werd door de jury toegekend aan den heer van Zaal te Heiloo). Tenslotte maakte wethouder J. de Waard, die als voorzitter van Bloembollencultuur, aangezocht was om als voorzitter der jury op te treden, den uitslag der bekroningen bekend. De jury bestond uit de heeren J. de Waard te Egmond aan den Hoef, voorzitter en J. Valkering, lid Prov. Staten, van Limmen en P. de Jager var Heiloo, leden. Werkverschaffing. Van den minister van sociale zaken zijn Maandagmorgen drie werkverschaf fingsobjecten goedgekeurd terugontvangen, t.w.: 1. Het gedeeltelijk dempen van de oude gracht, gelegen aan de Julianastraat te Eg- mond aan den Hoef, ter lengte van plm. 120 meter, mits op den nieuwen berm aan de slootzijde opgaande boomen worden geplant; 2. Het opnieuw onder profiel brengen van de Dorpsstraat te Egmond-Binnen, ter lengte van plm. 250 meter 3. Het afgraven, aan vullen en op behoorlijke breedte brengen van plm. 5 K.M. wegberm, gelegen in Eg mond-Binnen. Propaganda-avond S.D.A.P. Maandagavond gaf de afd. Bergen van de S.DA.P. een propaganda-filmavond in de Rustende Jager, waarbij als spreker optrad de bekende propagandist van het hoofdbe stuur, de heer Evert Vermeer. De voorzitter der afd. Bergen betreurde in zijn openingswoord de geringe opkomst en sprak een inleidend woord bij hetgeen zij dezen avond te zien en te hooren zouden krijgen, waarin hij zich speciaal richtte tot hen die wèl bij de S.D.A.P. behooren, doch dit nog niet zijn. Om hen met het wezen der S.D.A.P. nau wer in contact te brengen, organiseert het partijbestuur deze propaganda-avonden, die overal in den lande worden gegeven en rijke vruchten af blijken te werpen. Werd in een drietal films over de verkie zingen, het Meifeest te Den Haag en de V.a.r.a.-zomerfeesten 1937 te Ginniken, af gewisseld door kleuren- en teekenfilm, de toeschouwers getoond hoe het thans in de S.D.A.P. gesteld is, in een enthousiaste toe spraak van den heer Vermeer, hoorde men hoe het was, toen men een S.D.A.P.-er nog rekende tot de meest verworpen en ver trapte klasse der bevolking, wiens poging om uit dezen afgrond op te staan, be schouwd werd als een gewelddaad, die tot eiken prijs onderdrukt moest worden. Sprekend over de crisis en de daaruit ge boren noodlottige aanpassingspolitiek, kwam spr. tot den verkiezingsstrijd, waaruit een kabinet is voortgesproten, wat zijn is begon nen met de verloochening van zijn eigen be loften; beloften waarvan tot nu toe nog niets in vervulling is gegaan. Hij wekte ten slotte allen op de organi satie, de politieke partij te steunen, krachtig samen te werken om de steeds meer ver pauperde bevolking op te heffen en door een onverzettelijken strijd van allen dag en door 6en daad van politiek lidmaatschap, te komen tot het ideaal der S.D.A.P.: vrijheid voor allen, 'n Stormachtig applaus getuig de van de instemming met het gesprokene. Ook deze avond heeft reeds vruchten af geworpen, daar de voorzitter reeds ver scheidene nieuwe leden mocht inschrijven. Ongeval. Mej. A. M. had Zaterdag het *jj het schoonmaken der ramen van vallen en haar pols te breken.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7