^Buitenland tBinnenland JUooiiiciaal Tlieuws bergen Hoe het te Berchtesgaden zou zijn toegegaan. Nieuwe maatregelen tegen de Belijdende kerk. Nieuws in 't kort. FIRMA TONNEMA Ge SNEEK Het wapen van prinses Beatrix. Prinses Juliana een juweel van een moeder. STOMPETOREN 2 Het dagblad „Le Soir" meldt: Een Belg, die zeer onlangs een bezoek aan Oostenrijk heeft gebracht, is te Brussel teruggekeerd. Zyn betrekkingen met hooge Oostenrijksche autoriteiten zi]n ons, aldus het blad, bekend. Daarom nemen wij met de gebruikelijke re serve het verslag op, dat hij ons geeft van de dramatische besprekingen te Berchtesgaden. De Führer-rijkskanselier, aldus de zegs man, heeft reeds bij den aanvang van het gesprek zijn voorwaarden gesteld, die Schuschnigg afwees, ondanks 't aandringen en de overtuigingskracht van Hitier. Deze trok zich hierop in een aangrenzend vertrek terug, waar hy confereerde met drie gene raals van de ryksweer. Welda kwam hij terug en stelde hij in feite een zeer duidelijk ultimatum. Of de Oostenrijksche regeering zou toe geven óf de Führer zou in zyn te verwach ten redevoering een beroep doen op de Oostenrijksche nazi's om hen uit te noodi- gen hun propaganda en hun actie met alle hun ten dienste staande middelen te her vatten. Bovendien zou het „Oostenrijksch legioen" in Duitschland opdracht krygen zich naar Ocstenryksch gebied te begeven Indien daar een burgeroorlog het resultaat van zou zijn, zou het ryk zich voorbehouden te intervenieeren. Als termijn voor de aan vaarding van deze eischen werd bepaald Dinsdagavond 12 uur. De heer Schuschnigg heeft bij terugkeer te Weenen verslag uitgebracht aan bonds president Miklas en met burgemeester Schmitz, den vroegeren vice-kanselier, ge confereerd wien hij aanbood hem als bonds kanselier op te volgen in de hoop een com promis met het rijk te vergemakkelijken door zich terug te trekken. De heer Schmitz heeft na beraad het aanbod de leiding der staatszaken op zich te nemen van de hand gewezen, daar niets hem kon doen gelooven, dat hij er in zou slagen van den leider van Duitschland andere voorwaarden te verkrij gen en hij de burgeroorlog zou weten te voorkomen. De rest is bekend, aldus het blad, uit de redevoering, die Schuschnigg vanavond zal uitspreken, zal men kunnen zien of deze lezing van de besprekingen te Berchtesga den, die het bij wyze van documentatie heeft gegeven, juist was. Twee predikanten gearresteerd. Men blijft de strengste geheimhouding in acht nemen ten opzichte van het proces- Niemöller. De politie heeft te Naumburg het oplei dingscollege voor predikanten, dat in stand gehouden werd door aanhangers van Nie- möller gesloten. Uit Halle wordt gemeld, dat twee belijdende predi kanten gearresteerd zijn, zoo dat thans in het geheel twintig belijdende predikanten in arrest zitten. Te Berlijn heeft de politie echter toestemming verleend tot heropening van verscheidene administra tieve bureaux van de belijdende beweging, welke in de afgeloopen maanden gesloten waren. Sovjet-Russische proefneming. - Naar gemeld wordt, heeft men op het Russische eiland Wrangel de overblijfselen van een Mammouth ontdekt, en is thans een expedi tie van de universiteit van kunsten en wetenschappen onderweg om het geraamte over te brengen naar Wladiwostok. Aldaar zal prof. Kapteref trachten de bac- terieën en parasieten, die gevonden werden in de bek, maag en ingewanden van het be vroren geraamte weer tot leven te bren gen. In de afgeloopen drie jaren heeft prof. Kapteref met succes tallooze soorten zee wier, miscroscopische rivierkreeft, zwam men, mossen en bacterieën doen herleven, die duizenden jaren geleden leefden en thans in bevroren streken teruggevonden zijn. De geleerde is van meening, dat hy ook ditmaal zal slagen met de parasieten in de overblijfselen van den Mammouth. Mocht hij slagen, dan zal zyn experiment licht werpen op het organische leven van het ijss tijdperk. Hongerstaking van arbeiders in radium- mijn. - Het Tsjechische Sudeten-Duitsche dagblad „Die Zeit" meldt uit St. Joachims- thal in het Ertsgebergte, dat in de staats- radiummijn aldaar gisteren ongeveer negen tig arbeiders van den Wernerschacht in hon gerstaking zijn gegaan. Gendarmes en politie hebben het terrein van den schacht afgezet. De aanleiding tot deze actie moet worden gezocht in de omstandigheid, dot in den laatsten tijd bijzonder veel gevallen van de z.g. radiumziekte (longkanker) zijn opge treden. Deze ziekte brengt voor de patiënten reeds na eenige jaren den dood mede. De arbeiders eischen nu hoogere loonen en kor ter diensttijd. „Liever dood dan gelijkgeschakeld". - „Liever dood dan gelijkgeschakeld, leve de rood-wit-roode vlag", riepen de deelnemers aan den dubbelen optocht van jeugdige Weensche vrouwen en burgerwachters in uniform, die gisteravond door de stad trok ken en betoogden ten gunste van bondskan selier Schuschnigg. In een der gehouden vergaderingen hield de Weensche burge meester, Schmitz, die altijd reeds een strijd baar patriot geweest is, een toespraak, waarin hij de Oostenrijkers opriep, op christelijke wijze de hand te reiken aan de vijanden van Dinsdag en tevens uitdruk king gaf aan den wil van het vaderlandsche front zijn stem te doen hooren in Oosten rijk „het land welks groote meerderheid een onafhankelij kheidspolitiek wenscht". Zandstorm in Beneden-Egypte. - Dins dagmiddag en -avond woedde in Beneden- Egypte een felle zandstorm. In de steden werden de daken geheel met zand bedekt terwijl in de dorpen ongeveer duizend hui zen zijn ingestort. Tot nu toe zijn vijftien personen het slachtoffer geworden van deze natuurramp. In een aantal dorpen is brand uitgebroken. De storm veroorzaakte bovendien een stil stand in het scheepvaartverkeer in het Suezkar.aal en in de haven van Alexandrië Strijd tusschen twee dorpen. - Tusschen twee Turksche dorpen is een geschil ont staan over een stuk land, dat in een alge- meene vechtpartij ontaardde, waaraan 350 boeren en boerinnen deelnamen, die hooi vorken, spaden, steenen en glas als wapens gebruikten. Vier deelnemers kwamen om het leven en 18 anderen, meerendeels vrouwen, werden ernstig gekwetst. De politie heeft 60 belhamels gearresteerd en in afwachting van de behandeling der zaak voor het gerecht, is naar beide dorpen poli- tieversterking gezonden om een herhaling der onlusten te voorkomen. Zacht en toch krachtig heerlijk von smaak op wekkend en verkwikkend. De kenmerken van het edele natuurproduct, waaruit KING pepermunt is bereid. Bij Kon. besluit van 18 Februari 1938 (Staatsblad no. 1) is vastgesteld het wapen van de mannelijke en vrouwelijke nakome lingen in de mannelijke lyn uit het huwelijk van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden met Zijne Konink lijke Hoogheid Prins Bernhard der Neder landen. We laten hieronder het Kon. besluit, dat gepubliceerd is in de Staatscourant van Woensdag 23 Februari 1938, volgen: Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Ko ningin der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassau, enz., enz. enz. Hebben goedgevonden en verstaan: aan de mannelijke en vrouwelijke nako melingen in de mannelijke lijn uit het hu welijk van Onze beminde Dochter met Zyne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesterfeld te verleenen het navolgende wapen: Gevierendeeld: I en IV in azuur, bezaaid met staande blokjes van goud, een klimmende rechts- gewende leeuw van goud, gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van hetzelfde, getongd en genageld van keel, in den rechtervoorklauw opgeheven houdende in schuinlinkschen stand een ont bloot Romeinsch zwaard van zilver met ge vest van goud, en in den linker een bundel van zeven pijlen van zilver, met punten van goud, de punten mhoog, en de pijlen te zamen gebonden met een lint van goud; II en III in goud een jachthoorn van azuur, gesnoerd en geopend van keel, besla gen van zilver; een hartschild van zilver met een roos van keel, geknopt en gepunt van goud. Het schild gedekt, voor de mannelijke af stammelingen, met twee helmen: de eerste getralied en gesierd van goud, gevoerd van keel, met dekkleeden van goud en azuur, en gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van goud. helmteeken: een vlucht van sabel, beladen met een gewelfden schuinbalk van zilver, waarop drie lindebladen van sinopel, met de stelen omhoog; de tweede getralied en gesierd van goud, gevoerd van keel, met dekkleeden van zil- vei en keel, en gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van goud; helmteeken: een roos van keel, geknopt en gepunt van goud, tusschen een vlucht van zilver; voor de vrouwelijke afstammelingen, ge dekt met de Koninklijke kroon, gelijkvor mig aan die, bedoeld in artikel 4, sub a van Ons besluit van 10 Juli 1907 (Staatsblad no. 181), zooals dit is gewijzigd by Ons besluit van 13 Juli 1909 (Staatsblad no. 2711. Schildhouders: twee leeuwen van goud, ge tongd en genageld van keel. Alles geplaatst op een mantel van purper, geboord van goud, gevoerd met hermelijn, opgebonden met koorden, eindigende in kwasten, beide van goud, en gedekt met de bovengenoemde Koninklijke kroon. Onze Minister van Algemeene Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, dat in de Staatscourant en in het Staatsblad zal worden geplaatst. Soestdyk, den 18den Februari 1938. WILHELMINA. Interview met Dr. de Groot, Prinses Juliana is een juweel van een moeder! Met deze weinige, doch alles zeggende woorden beantwoordde dr. De Groot de vragen, welke wy hem stelden omtrent dat gene, dat iedereen en inzonderheid de moe ders in den lande met de grootste belang stelling vervult: de jonggeborene in het paleis Soestdijk in haar eerste levensweken, aldus schrijft het Rott. Nwbl. Dr. J. de Groot, die prinses Juliana bij stond in de bevalling, keerde gistermiddag na een verblijf van zes weken op Soestdijk, in den kring van zijn gezin in Den Haag terug. En het waren niet alleen mevrouw De Groot en de kinderen, die hem hartelijk verwelkomden. In de kamers van de wo ning aan de Sweelinckstraat gaven tal van mooie bouquetten bloemen blijk van de ver heugenis van vrienden en patiënten over den terugkeer van den dokter. Er lag in dezen bloemengroet ongetwijfeld ook de bedoeling verborgen, den medicus te danken, die prinses Juliana in moeilijke oogenblikken terzijde stond. Als arts en zeker in dit bijzondere geval bleek dr. De Groot zeer gesloten, maar wij vonden hem toch bereid tot een kort ge sprek onmiddellijk na zijn thuiskomst, ter wijl de auto met de koffers, waarmee de dokter zoo juist was gearriveerd, nog bui ten wachtte. Voortreffelijke gezondheid. Op de vraag om eenige commentaar op het jongste bulletin omtrent den gezond heidstoestand van beide prinsessen kregen wy ten antwoord, dat deze voortreffelijk is en dat dr. Carstens. die Zaterdag de zorg voor prinses Bétatrix overnam, zeer tevre den is over de gesteldheid van de baby. Er zal geen verder consult tusschen beide geneesheeren worden gehouden. Zuster Trijntje Boonstra blijft voorloopig nog op Soestdyk. Dr. De Groot kon verder de bevestiging geven van het bericht, dat prinses Juliana er prijs op stelt, haar moederlijke plichten zooveel mogelijk na te komen en onmiddel lijk daarop volden de woorden: Prinses Juliana is een juweel van een moeder! Hebt u erg tegen uw moeilijke taak opgezien? informeeren wij. Er bestond geen reden, antwoordde de dokter, medisch gezien deze taak bezwaar lijker op te vatten, dan in elk ander nor maal geval. Er konden geen complicaties worden verwacht en zy hebben zich geluk kig ook niet voorgedaan. Men heeft zich wellicht ten onrechte in breede kringen zorgen gemaakt over de lange periode, waarin de geboorte zich deed wachten, merkten wij op. Daarvoor bestond geen enkele reden. De officieele publicatie destijds in de Staats courant was op dit punt volkomen duide lijk. Absolute nauwkeurigheid mag niet verwacht worden. De Fransche bladen inzonderheid, ging dr. De Groot voort, waren in deze aan gelegenheid weinig kiesch. De Nederland- sche pers heeft een veel waardiger houding weten aan te nemen. Het tijdstip der geboorte. Velen, gingen wy verder, hebben, zonder dat met daarvoor overigens een goede re den wist aan te voeren, twijfel gehecht aan het officieele opgeven der geboorte. Mogen wij u vragen of er aanleiding bestaat voor dit gevoelen? U hebt, naar ik aanneem, den tekst van de geboorte-aangifte in facsimile ge zien. De daarin aangegeven tjjd der ge boorte is de juiste. Ik had mij, zoo voegde dr. De Groot er aan toe, tevoren ervan vergewist of de pendule op den schoor steenmantel juist liep en het is mijn ge woonte, in gevallen als het onderhavige, den tijd onmiddellijk en precies vast te stellen. Was uw terugkeer reeds vooraf vast gesteld? Neen, er was geen vaste datum aange nomen. Ik had mij voorgenomen heen te gaan, zoodra de toestand van prinses Béatrix en haar moeder dit zou toestaan en dit oogenblik was nu gekomen. Op wie lijkt het prinsesje? Kunt u ons ook zeggen, vroegen we tenslotte, op wie van haar ouders de jonge prinses het meest gelijkt? Hierop kregen we lachend het ontwij kende antwoord \e hooren: U weet niet, hoe sterk babies kunnen veranderen. Men kan er werkelijk nooit iets van zeggen. En hiermede eindigde ons gesprek. Dr. Dc Groot, die al eenige malen aan de te lefoon was geroepen, zal zich onmiddellijk weer aan zyn praktijk wijden. „HET KWEEKSCHOOL-ONTWERP ONVOLDOENDE!" Aldus het oordeel van „Het Volk". De minister van onderwijs heeft bij de Tweede Kamer het wetsontwerp ingediend, waarbij de onderwijzersopleiding wordt ge regeld. Een maand geleden, bij de aankon diging, zoo zegt het Volk, hebben wij reeds de vrees tot uiting gebracht, dat deze rege ling het stempel van de crisis zou dragen en deze vrees is bewaarheid. De heer Slote- maker de Bruine verklaart, dat een wijzi ging van den bestaanden toestand „zonder noemenswaardige toeneming van kosten" moet geschieden. Dat baart op zichzelf geen verwondering. Het tegenwoordige kabinet in zijn geheel! geeft nu eenmaal liefst zoo weinig mogelijk uit voor verbetering van het onderwijs Ons eerste en voornaamste bezwaar gaat tegen het type kweekschool, dat de minister wil invoeren: de vierjarige. Het spreekt van zelf, dat die beter is dan het tegenwoordige driejarige monstrum. Maar ook vier jaren zijn voor een behoorlijke opleiding onvol doende. V(jf jaren zijn daar zeker voor noo- dig en dan zou de opleiding altijd nog slech ter zijn dan in verschillende andere Euro- peesche landen. Bovendien: op een vijfjarige kweekschool zou men uiteraard meer kunnen bereiken en de befaamde hoofdacte zou dan kunnen ver dwynen. Het Kamerlid Theo Thijssen heeft nog onlangs in ons blad het pleit gevoerd voor een kweekschool, die alle leerlingen met één en dezelfde bevoegdheid zouden verlaten. Wordt het thans ingediende ont werp echter ongewijzigd aangenomen, dan blijft de hoofdactie in haar oude, droevige glorie bestaan, plus alle misère, die daar aan verbonden is. Eén jaar meer dat beteekent: méér tyd voor „de practljk". Dat is voortreffelijk Maar het heeft ons pijnlijk getroffen, dat de leerkrachten, die met deze zeer nuttige prsc- tyklessen worden opgescheept, ook in de toekomst daarvoor geen enkele vergoeding zullen krijgen. De kweekelingen krijgen tenslotte op de leerscholen les in de prac- tlsehe peedtgogiek: de onderwyiers, die be last zijn met dit belangrijke onderdeel der opleiding, kregen daarvoor vroeger een toe slag op hun gewone schoolmeesterssalaris. Thans is die toeslag verdwenen en de mi nister is niet van zins, hem te herstellen. Het lijkt ons onredelijk, iemand extra-werk te laten verrichten, zonder hem daarvoor een rooie cent te betalen. En tenslotte wij hebben hier slechts onze voornaamste practische bezwaren in het kort samengevat achten wij het nood zakelijk om, nu de kweekscholen dus één jaarlichting onderwijzers minder afleveren, ook het vrije staatsexamen een jaar stop te zetten. De billijkheid daarvan ligt voor de hand. De minister heeft schoon gelijk, als hij zegt, deze stopzetting „een gunstige bij komstigheid" te achten „by de tegenwoor dige groote arbeidsreserve" (dit laatste is een fatsoenlijke omschrijving van het be grip: enorme werkloosheid!). Doch men stelle zich daar niet te veel van voor. Om schakeling van de opleiding van drie op vier jaar zal vcor de vele duizenden werklooze onderwijzers slechts weinig effect hebben. Een druppel op een gloeiende plaat. Het onderwijs, zoo meent de heer Slote maker de Bruine, zal er bij winnen, als de pas geslaagden iets ouder zijn, als zy „de school binnentreden Och-arme De pas geslaagden hebben immers maar zelden zoo'n kans. In den regel zyn zij waarlijk wel oud genoeg, als zy eindelijk „de school" bin nentreden" en er een betaalde baan krij gen De bewindsman zal zeggen, dat dèt een heel andere kwestie is. Inderdaad dat is b.v. de kwestie van de leerlingen- schaal, die nog steeds niet verbeterd is „DE KOOY" EEN EN AL ACTIVITEIT. Schade met spoed ingehaald. Er ia bij den Marine Luchtvaart-Dienst groote bedrijvigheid: trouwens alle mari neirwtellingen werken met verhoogde activiteit. De in voorgaande jaren toege paste bezuinigingen hebben ook den Mari ne Luchtvaart-Dienst zeer sterk getroffen. Nu, onder den drang der harde nood zakelijkheid, moet in korten tyd zeer veel personeel zoowel vliegers als vliegtuig makers worden opgeleid en gereed ge makt voor Nederlandsch-Indië. Tegelijkertijd dient daarbij de noodige aandacht aan het materieel te worden geschonken. De opleidingen zyn versneld; de activi- treit is verhoogd. Op het vliegkamp ..de Kooij" zyn begin van deze maand 13 adspirant officieren vlieger en 18 adspirant onderofficieren- vlieger, voor hun proefperiode in dienst gekomen. In ongeveer lVi k 2 jaar moeten ze theoretisch, zoowel als practisch „klaar gestoomd" worden voor Indië. En mogen er eenige afvallen, maar het grootste con tingent zal toch, in het laatst van het volgende jaar, de tropenreia aanvaarden Op het oogenblik zyn er ongeveer 50 leerlingen op „de Kooij" en eveneens een groot aantal op „de Mok". Zulke groote aantallen vereischter. bijzon dere regelingen en voorzorgen. Zy stellen bovendien groote eischen aan het inatruc- teurs- en verder technisch- en ander personeel. Elk gunstig oogenblik van den dag wordt benut van morgens vroeg tot 's avonds laat. „De Mok" heeft bovendien om het groote aantal leerlingen te kunnen ver werken, een dependance in het vliegkamp Schellingwoud», alwaar instructeur., met leerlingen sinds 1 Februari aanwezig zijn. De vijftien nieuw ontvangen Koolhoven vliegtuigen als overgangsvliegtuigen in dienst voldoen goed. Nieuw eerste les materiaal ia op komst. Met groot ver trouwen en ambitie is de Marine Lucht vaart-Dienst haar derde decennium van haar bestaan ingetreden. (Hbld.) C. K. L. BAART »'AN t Directeur Lever Zeepmaatschapplj. Na een ziekte van twee maanden is, 58 jaren oud, overleden de heer C. H. L. Baartman, in leven directeur van Lever's Zeepmaatschappij te Vlaardingen. Reeds op jeudigen leeftijd trad hij daar in dienst, aanvankelijk op kantoor, later als vertegenwoordiger in N.-Holland en als inspecteur van den verkoop. Na vele jaren de leiding der verkoopaf- deeling te hebben gehad, werd hU be noemd tot directeur der maatschappij. Als directeur toonde hij zich een be kwaam leider, een humaan chef en een zakenman met vooruitzienden blik. TIJDELIJK VESTIGINGSVERBOD KANTOORBOEKHANDEL. Nadat achtereenvolgen» voor het slagers- bedryf, het broodbakkers- en broodverkoo- persbedryf, het ichoen-herstellersbedrijf, het schoenmakersbedrijf, het schoenver- kooperabedrijf en het bedrijf van orthopae- aiach-schoenmaker een tijdelijk vestigings verbod le ingevoerd, heeft de minister van economische zeken thane een tijdelijk ves- tigingaverbod uitgevaardigd voor den kan toorboekhandel. .d!rh,1ye v#n heden verboden inri„hti„ erfUnnmf van dcn m>n'ster een inrichting te vestigen waarin de kantoor boekhandel wordt uitgeoefend Algemeene vergadering Noord- hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis". De afdeel ing Bergen vergaderde Woens dagavond in de achterzaal van de Rustende Jager, onder voorzitterschap van den heer Taapken. De voorzitter deelde mede, dat de cursus voor huishoudelijke ziekenverpleging, 2 Februari is aangevangen en dat zich voor 'n moedercursus, welke in Maart en April zal gehouden worden, reeds 16 dames hebben opgegeven. De openstelling van het wijk- gebouw voor het afhalen ven verpleging!, artikelen, is gesteld van 12 en 6.36—7 uur. De Emmabloem-collecte is voor dit jaar bepaald op Zaterdag 30 April as. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het afgeloopen jaar voor de ver- eeniging niet ongunstig is verloopen. Hat ledental is tot 817 gestegen. 3 patiënten zijn in een sanatorium opgenomen geweest, J kinderen naar vacantiekolonies uitgezonden en door de hu is verpleging 3111 bezoeken afgelegd in 67 gezinnen. De opbrengst der Emmabloemcollecte 1937 bedroeg netto f 135,80. Financieel jaarverslag: ink. 1832,79, uitg. 1064.41, saldo 768,38. Het saldo over 1937 bedraagt f 5418,94. Van de afd. t. b. c.-bestrijding luidt dit: inkomsten f 1435,45, uitgaven nadeelig saldo 1937 k i 89.69, eveneens 1435,45, saldo dus nihil. De begrooting voor 1938 sloot aan inkom sten en uitgaven met een bedrag van ]f 1604,50. Om in financieele moeilijkheden verkte- rende leden, den gang naar een of ander liefdadige instelling te besparen, opperde de heer den Das het voorstel, de hulpver leening van het Witte Kruis ook over dit terrein uit te b~eiden. Het bestuur zal den doctoren, die in een dergelijk geval zullen moeten adviseeren, hiervan kennis geven. Door den heer Monnier werd verslag uit gebracht van de 9 November 1937 gehouden Algemeene Vergadering te Amsterdam. Op deze vergadering heeft de heer Monnier voorgesteld, de 10 salariskorting voor het personeel, te onderscheppen door een vrij willige bydrage van 5 cent peT lid, per at- deeling, per jaar. Daar dit voorstel, dat bij het hoofdbestuur zeer sympathiek is ontvangen, te laat was ingediend, om in stemming gebracht te kun nen worden, zal dit op de vclgende alge meene vergadering opnieuw worden inge diend. BU de rondvraag stelde de heer den Daa de vraag of op de verplegingsartlkelen eon- tróle wordt uitgeoefend. De voorzitter antwoordde hierop, dat dit door zuster Eggers steeds accuraat geschiedt. Den heer van de Velde werd gevraagd naar den toestand der tenten. Deze zijn in goede conditie. De heer Monnier informeerde naar de contributiebetaling door werkloozen. Voor hen die er om gevraagd hebben ia een kor ting van 50 toegestaan. De heer Monnier drong nogmaals aan op het organiseeren van een propaganda-avond en vestigde ten slotte de aandacht op de postzegelverzameling, ten bate van da t. b. c.-bestrijding. Het is wel opmerkelijk, dat de 20.000 stuks, thans in zijn bezit, grootendeels af komstig zijn uit de buitengemeenten. Wie postzegels in zijn bezit heeft, wordt verzocht deze aan zijn adres af te willen geven. Hierna sluiting. Plattelandsvrouwen. In het gister opgenomen verslag zijn eenige correctieregels op verkeerde plaat sen tusschen den tekst gekomen, waardoor een passage onduidelijk is geworden. Het is wenscheüjk den datum van den aanvang der cursussen van Zr. Tienatra uit Grootachermer nader bekend te maken. Met deze curiussen zal op 29 Maart aJ. worden aangevangen. Onderling veefond». Woensdagavond kwamen de leden van het Onderling Veefonds, in café Renses byeen. Deze vergadering was druk bezocht. Wegens ongesteldheid van den voorzitter, den heer Ploeger, trad de heer Jb. Bakker in zijn plaats op. Alvorens de besprekingen in te leiden, wijdde deze eenige hartelijk» woorden aan den afwezige zieke, en wenschte hem een spoedig herstel toe. De hoofdschotel, waarvoor deze biJeen- komst hoofdzakelijk was belegd, werd na eenige besprekingen over een ziektegeval van een koe van den heer Broeraen, opge diend door den heer Joh. v. Saassen. Hij kwam met een beatuuravooratel om leden, welke koeien hebben, die lijden aan open t. b. c. en afgekeurd worden, 20 van de getaxeerde waarde uit het fonds te ver goeden, plus de vergoeding welke „Neer- landia" geeft en 3/4 van het verschil tus- schep de taxasie van Neerlandia en het Vee fonds. Dit voorstel bracht vele gemoederen en tongen In beweging. Het werd aan alle kanten aangesneden en gekeurd, doch men kon het niet gemakkelijk een» worden. Tot het bestuur kwam met een tusschen- voorstel, waarop de tegenatander» de aan vaarding aannemelijk verklaarden. Bij de rondvraag vroeg de heer Broersen, hoe het fonds dacht te handelen, met de eigenaars van koeien, die ulterziekte hebben. Zelf had hij zulke gevallen gehad, *n achtte de gevolgen funeat bij boeren met weinig vee. Het bestuur kan daarop nog niet definitief antwoorden, en stelde voor dit vraagstuk op de eerstvolgende ver gadering op te lossen, hetgeen de goed keuring wegdroeg. Vervolgens dankte de heer Bakker aü"n voor de besprekingen, en zoo nam d«*c roerige vergadering toch een goed einde.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6