i Stad en Omgeving. Spoel Olechtsmkm opperdoes kwadijk. öiroek op langendijk texel akersloot koedijk heerhugowaard hensbroek AMSTERDAMSCHE BEURS tabakken. In kleine gemeente de grootste emotie. Meester heeft een jongen ges agen TWEEDE BLA». De hervormde keTk. De gemeenteraad van Opperdoes heeft in beginsel besloten aan de commissie voor de restauratie der herv. kerk ter plaatse een bijdrage in de kosten te verleenen en tevens tot het grondig restaureeren van den toren, die eigendom der burgerlijke gemeente is. De kerk dateert uit de tweede helft van de 16e eeuw. Vrij zeker is het ge bouw opgetrokken uit steenen overblijfse len van de kerk, welke in 1517, tegelijk met het geheele dorp Opperdoes, door doortrek kende benden van de „Geldersche Friezen" js verwoest. Boven den westelijken ingang van den toren bevindt zich een rood-zand- van ucn v iuuü'i steenen latei en hierboven een rond ven stèr; boven den ingang het jaartal 1662. Kerkgebouw en toren komen op de „Voor- loopige lijst der Ned. Monumenten voor Ge schiedenis en Kunst" voor, Bij Kon. besluit is herbenoemd met in gang van 20 Maart tot burgemeester der gemeenten Kwadijk, Middelie en Warder, de heer W. R. Drost, secretaris dier ge meenten. i Auto te water. Hedenmorgen is alhier de vrachtauto van den grossier de Boer uit Kampen, welke op het parkeerterrein van den heer Weder werd opgeladen met tuinbouwproducten, achterwaarts te water gereden doordat ver zuimd was, de remmen vast te zetten. De arbeider J. Voorthuizen, die op de auto stond, sprong van de laadbak af, kwam met het hoofd op het plaveisel te recht. Hij bekwam een vrij ernstige hoofd wonde. Bij dit ongeval deed zich nog een tweede voor. De auto kwam n.1. bij haar val terecht op de schuit van den heer Leegwater. Het vaartuig zonk en de heer L. raakte daarbij te water. Heel spoedig was de drenkeling weer op het droge en het bleek dat hij geen nadeelige gevolgen heeft ondervonden van de onderdompeling. De schuit, welke pas gelost was (de uien waarmee zij geladen was geweest, waren op de te water gereden auto geladen), werd spoedig gelicht. Rouleerregeling. Op een laatst gedaan verzoek door B. en W. dezen gemeente is blijkens binnenge komen schrijven van den minister van soc. zaken de thans bestaande rouleer-regeling in de werkverschaffing, voor het uitdiepen der tuingracht tot nader order opgeheven. Wijkverpleging. In het voormalige café „Den Burg" te Den Burg is de jaarlijksche vergadering gehouden van de Alg. Texelsche Wijkver pleging. Het ledental der .Wijkverpleging bleef vrijwel ongewijzigd en bedraagt omstreeks 1450. De finantieele uitkomsten bleven vrij wel gelijk aan vorig jaar. 't Subsidie voor de commissie van Wijkverpleging was 100 beneden de raming, de post contribu tie 60 hooger dan verwacht was, boven dien was ten gevolge van een tooneeluit- voering nog een belangrijk saldo in de kas gekomen. Het nadeelig saldo bedroeg 689.04, wat gedeeltelijk door subsidie wordt gedekt. Door de verpleegsters, die tot volle te vredenheid van het bestuur werken waren, buiten huisbezoeken voor T. B. C.-bestrij ding, afgelegd 6568 bezoeken. De linnenkast der vereeniging, die apart beheerd wordt, had een batig saldo. Het kassaldo hiervan bedraagt thans f 250.15. Tot bestuursleden werden herkozen, voor Den Burg mej. E. Langeveld, voor De Koog de heer A. Epe, voor Oosterend mej. J.Hen- kes en voor den Hoorn de heer Y. Lap. Bij de rondvraag werd door een der leden gewezen op het feit, dat de vereeniging 3 Nov. van dit jaar haar zilveren jubileum viert, de wensch werd hierbij geuit, dat dit jubileum niet ongemerkt zal passeeren. Nog werd opgemerkt, dat door de leden zoo weinig belangstelling wordt getoond voor het mooie werk der wijkverpleging, de vergaderingen worden steeds slecht bezocht. Geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer C. Zijp, hoefsmid alhier, slaagde aan de Rijksvee- artsenijkundige Hoogeschool te Utrecht, voor het voor-examen ter verkrijging van een diploma als Rijksonderwijzer In prac- tisch hoefbeslag. Ouderavond. Woensdagavond werd in een der school lokalen de tweede ouderavond gehouden onder leiding van het hoofd der school den heer Stuffers. De voorzitter opende met een woord van welkom tot de aanwezigen en wijdde waardeerende woorden aan den overleden wethouder P. Zut. De onderwijzer Schut gaf met zijn leer lingen een negental liederen ten beste, welke met een woord van dank en applaus werd beloond. Medegedeeld werd, dat de tandverzorging heden nog door het ziekenfonds werd ver zorgd. Dus moet men deze nog 'n jaar uit stellen. De Floralia zal strooibiljetten uitzeil den voor opgaaf van planten. De opbrengst 2al geheel voor het zwakke kind zijn. Mej. Jansonius gaf een overzicht van de ver vaardigde handwerken. De heer Schut gaf een overzicht van een les in natuurkunde en sprak over de eerste hulp bij drenkelingen. Hij pleitte voor het oprichten van een cur sus, waarvoor iemand zich beschikbaar stelde. De heer Stuffers gaf een lezing „Het kind cn de leugen". Spreker gaf op ernstig en humoristische wijze verschillende voorbeel den hoe de leugen zich openbaart. Spreker eindigde met den raad te geven aan ouders en opvoeders: wees zelf steeds waar. In de pauze werden wij onthaald op thee met een koekje. Na de pauze was het woord aan mej. Jansonius. die sprak over opstelletjes uit de laagste klas. Zij wees op het uitspre ken van de Hollandsche taal daar er fouten in de opstellen komen, door het uitspre ken van de dagelijksche taal en gaf dit met voorbeelden weer. Een luid applaus en een dankwoord was haar loon. Na eenige besprekingen van huishoudelijken aard volgde sluiting. Bijz. Vrijwillige, Landstorm. Door de beide plaatselijke commissies van den B. V. L. en de Gewestelijke Land stormcommissie in het verband Alkmaar werd Woensdag in het café Wester een pro- pa ganda-filmavond gehouden. De druk be zochte bijeenkomst werd bijgewoond door den corpscommandant, overste van Houten, het bestuur van de Gewestelijke Landstorm commissie, de leiders van de plaatselijke af- deelingen van B. V. L. en Burgerwacht, het hoofd van den luchtbeschermingsdienst en een 25-tal B.V.L.-ers uit Oudorp. Burgeester Sutman Meyer opende de bij eenkomst met een woord van welkom. Hij besloot zijn rede met de bede, dat God het jonge leven van Prinses Beatrix moge spa ren en sprak de hoop uit, dat degenen, die nog geen lid zijn, dezen avond overtuigd zullen worden van de noodzakelijkheid hier van. Nadat hierna eenige coupletten van het Wilhelmus waren gezongen, werd de film: „Ons is een koningskind geboren" vertoond. Hierna volgde een film over den Landdag der B.V.L., die het vorige jaar te Medemblik werd gehouden. Aan negen koningsschutters werd hierna door overste van Houten een brevet met een onderscheidingsteeken uitgereikt. Spreker noemde het een eervolle uitzondering, dat in een jaar tijds aan zooveel schutters deze onderscheiding te beurt valt. De B.V.L. leert niet schieten uit bloeddorstigheid, maar om klaar te zijn voor haar zware taak als de omstandigheden dit onverhoopt noodzakelijk maken. Hoe meer paraat de B.V.L. is, des te minder kans is er, dat revolutionnaire woe lingen een gewapend optreden noodig zullen maken. De fraaie onderscheidingsteekenen werden hierna uitgereikt aan de heeren S. Sülzle, S. Hermes, P. Groot, J. Groenveld Jbz., N. Bleijendaal, P. Buurman, J. de Boer, J. Beers, D. v. Schagen. Vervolgens werd de Indië-film gedraaid. Deze bracht een reis in beeld over de eilan den Java, Sumatra en Borneo en liet hier van de mooiste en werkwaardigste plekjes zien. Naast prachtige natuuropnamen wer den ook aardige opnamen verloond van in- landsche feestelijkheden. Door den res.-kapitein Goedhart werd voor de pauze een geestdriftige propaganda rede gehouden over wezen, naam en bedoe ling var. den B.V.L. In Spanje woedt al twee jaar de bloedige burgeroorlog. Duizenden weerloozen, vrouwen en kinderen vallen als onschuldige offers. Nog zijn wij zoo geluk kig in een land te leven waar vrijheid geen ij del woord is, maar dan moeten wij er ook alles voor ever hebben om die vrijheid voor ons volk te bewaren. Van een krachtige B.V.L. gaat een preventieve werking uit. Het zal den vijand tot nadenken stemmen als hij een dergelijke macht tegenover zich weet. Na de pauze werd de propaganda-film Je Maintiendrai vertoond. De film gaf eerst het contrast weer tusscben de rust en orde in Nederland, en de strijd en wanorde in Spanje en andere landen, en liet vervol gens zien hoe het Oranjehuis in de eerste plaats een waarborg is voor het blijven voortbestaan van rust en vrijheid voor ons lrnd. De voorzitter van de Gewestelijke Land stormcommissie, de heer Middelhof, sloot de zeer geslaagde bijeenkomst met een krach tige opwekking. Ouderavond in de o. 1. school. Deze werd Woensdagavond gehouden in één der lokalen van genoemde school. De voorzitter, de heer G den Das, sprak er zijn tevredenheid over uit, dat de op komst zoo groot was. Verder heette spr. welkom B. en W. der gemeente en de commissie van toezicht op L o. Dan gaf spr. de leiding aan den heer Koppenol, het hoofd der school. De heer Dekker ontving een woord van dank voor zijn buitengewoon goed jaarverslag. De heer Koppenol sprak er zijn teleur stelling over uit, dat de heer dr. de Vries uit Wieringerwaard, die zou spreken over tandverzorging op school, plotseling ver hinderd was. Om wat in de stemming te komen, werd door den heer Koppenol een lied gezongen, waarvan het refrein door alle aanwezigen werd meegezongen. Daarna gaf de heer Koppenol een bijdrage, getiteld „De gedachten van een jongen over de school. Deze voorlezing werd met aandacht gevolgd en viel zeer in den smaak, getuige het applaus aan het einde. Hierna werd door de fam. Evers een kopje thee of koffie ge serveerd en werd weer gezamenlijk een lied gezongen. Thans werd de aandacht gevraagd voor mej. de Vries, onderwijzeres aan de school, die een fragment zou voorlezen, getiteld: „Jaapje". Met aandacht werd de voordracht gevolgd. Een hartelijk applaus viel ook haar ten deel, waarna de heer Koppenol haar dankte voor haar bijdrage. De heer Thijssen vroeg waarom de heer de Vries dezen avond niet aanwezig kon zijn. Het bleek, dat deze niet eerder kan ko men dan na 14 Maart. De heer Thijssen stelde voor om nog eens een ouderavond te beleggen om de tandverzorging op de school te bespreken. In dien geest werd besloten. Dan deelde de heer Koppenol mede, dat het hoofd van school 2 te Heer- hugowaard met hem een onderhoud heeft gehad. In den kring Schagen zijn al 4000 kinderen, die voor genoemde tandverzor ging in aanmerking komen. De kosten zijn 10 cent per maand per kind. Men hoopt, dat de ouders het nut inzien, zich bij ge noemde kring aan te sluiten. De heer Bommerij besprak het sparen door de kin deren voor een schoolreisje van een paar dagen, b.v. naar Gelderland. Dit zal verder op een vergadering met de schoolfeestcom missie worden besproken. De heer Thijssen vroeg of het toelaatbaar is, om kinderen, die nog te jong zijn om naar school te gaan, door lessen thuis zoo ver te brengen, dat ze, wanneer ze naar school mogen, direct in de 2e klasse ge plaatst te krijgen. De heer Koppenol antwoordde hierop be vestigend. De heer Thijssen vond dit niet goed daar hierdoor de beter gesitueerden weer worden voorgetrokken. Doch zoolang de wet dit toelaat zal dit nog wel doorgaan. Mej. Moeies vroeg de meisjes reeds in het eerste leerjaar handwerkles te geven, voor al met het oog op meisjes die in de eerste klas zijn blijven zitten. Deze zijn dan ruim 8 jaar voor zij handwerkonderwijs krijgen. De voorzitter antwoordde, dat dan het heele leerplan zou moeten worden veran derd. Spr. zou er echter met den inspecteur over spreken. Mej. Overman vroeg of het niet mogelijk is om het schoolfeest wat later in den tijd te houden. Dit zal in de vergadering van de schoolfeestcommissie nader worden bespro ken. Hierna kregen we nog een mooie bijdra ge van den heer den Das, die hiervoor een woord van dank door den voorzitter en een hartelijk applaus ontving. Tot slot werd nog een kopje thee gepre senteerd waarna den heer den Das met een woord van dank den goed geslaagden avond sloot. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het bezichtigen van schriftelijk werk en de handwerken der leerlingen. INT. VER. BELLAMY. Propaganda-feestavond. Gisteravond hield de afdeeling Alkmaar der Internationale Vereeniging Bellamy een feestelijke propaganda-bijeenkómst. De zaal van het „Gulden Vlies" was gced bezet, terwijl ook het balcon verscheidene toe schouwers herbergde. De heer Visser, de voorzitter der afdee ling Alkmaar, opende en sprak, alvorens er met het feestelijke gedeelte van het pro gramma begonnen werd, een propagandis tisch woord. Spreker gaf een exposé van de constellatie der wereld: Een maatschappij met een groot produceerend vermogen en toch hiernaast als schrille tegenstelling ar moede en werkloosheid. Oorlogen van lan den en burgers tegen elkaar, van ras tegen ras, werklcosheid en aanpassingspolitiek ziedaar het beeld van deze maatschappij. Bezinning is noodzakelijk. Want een der gelijke chaos is niet noodig. Het is den mensch gegeven, een wereld te scheppen, waarin plaats is voor iedereen. Het geld en daarmee het winstsysteem en de kapitaal vorming moeten worden uitgebannen, 't Geld verlaagt den mensch tot slavernij. Van grondstoffen en producten krijgt ieder een gelijk deel. Dit moet ook de be doeling van den Schepper geweest zijn. Er komt een beklemming over ons, wan neer we kijken naar het wereldgebeuren. Bellamy-echter, aldus spreker, zal uitkomst brengen. Zij zal allen leiden naar het groote doel. Zij beoogt het welzijn van ieder. In de beide boeken van Bellamy is dit systeem uitgewerkt. Ten slotte wekte de heer Visser degenen, die nog geen lid waren, op zich aan te sluiten bij de Int. Vereeniging. Vervolgens kwam het feestprogramma aan de beurt. Wanneer we in aanmerking nemen, dat bijna alle nummers van dit pro gramma door amateurs werden samen gesteld, dan kon er als men zich niet al te critisch instelde nog zeker veel ge waardeerd worden. Allereerst hoorden we een zangkoor onder leiding van den heer H. C. Slotboom, dat o.a. het Bellamy-lied ten gehoore bracht. De conferencier-voorzitter feestcommissie zong een „komisch-demo- nisch"-loflied, terwijl een damesduo zijn beste krachten wijdde aan „Herinneringen" van Schellekens. De dames hadden waar schijnlijk beter gedaan zich niet direct aan een dergelijk moeilijk duet te wagen want veel meer dan een lofwaardige poging is het nu niet geworden. Het optreden van een mandcline-trio volgde hierna. Een vijf tal liedjes werden vlot gespeeld. Een duet „Zilver tusschen het goud", een accordeon solo, een saxofoon-solo en de „Kalief van Bagdad", door een tweetal accordeonisten gespeeld en als „demi-finale" zouden we haast zeggen, een blijspel in één bedrijf: ,,'t Verlote landhuis" werden vóór de pauze nog afgewerkt. Het tweede deel van den avond bracht eveneens een dergelijk „elck wat wils"- programma. We doen slechts een greep: „De gouden bruiloft van Hein en Trui", het man doline-trio nogmaals, een tweetal liederen met begeleiding ,Nina Bobo en Het Daghet) en tot slot opnieuw het optreden van het zangkoor, dat ditmaal „Mooie Anneke" en ,,'t Kosterken", beide van Wiertz, ten ge hoore bracht. Na de sluiting volgde nog een geanimeerd bal onder leiding van de „Sonny-band", welke tevens de entre-acte gedeelten ver zorgde. DE BOLBLOEMENTENTOONSTELLING. Een bloemenpracht in de afgesloten waranda van den Muziektuin. In tal van dorpen in Noordhol.and reiken Floralia-vereenigimgen aan de schooljeugd bolgewassen en plantjes uit om de jeugd liefde voor de verzorging van planten bij te brengen. Deze liefde wordt bovendien aangemoedigd door voor de goed verzorg de plantjes op voorjaarstentoonstellingen prijsjes toe te kennen. Alcmaria V. V. V. heeft dit werk op groote schaal voor Alkmaar ter hand ge nomen. Een negental bollenkweekers stel de gratis 4000 bollen en potten ter be schikking, die, met behulp van de school hoofden en het onderwijzend personeel, aan de Alkmaarsche schooljeugd werden uitgereikt en daarvan waren thans door de jeugd 1064 stuks ingeleverd. Een jury, bestaarde uit de heeren J. Valkering, J. Dix en M. Dogger.aar zal op de gister geopende tentoonstelling (die tot en met Zondag ir. de afgesloten waran da var den Stedelijken Muziektuin wordt gehouden) de inzendingen beoordeelen. Ten plattenlande worden deze tentoon stellingen gecombineerd met een tentoon stelling van door huisvlijt tot stand ge brachte werkstukken. Het bestuur van Alcmaria heeft dit niet gedaan en aan deze bolbloemententoon- stelling een tentoonstelling verbonden van bolgewassen, planten en heesters, waar voor de medewerking van een viertal erkende en belangrijke kweekers werd verkregen», om het verschil te laten voor zien van de door vakmenschen en door leeken verkregen resultaten. Dank zij deze inzendingen is de waranda in den Muziek tuin, ir. een bloemenpracht herschapen. Men vindt er bloeiende hyacinthen, tulpen, crocussen, azalia's, primula's, lelies, ama- rilles, prunes, seringen en cineeraria's in diverse kleuren, omgeven door prachtige palmen en fraaie bloemstukken. Te midden van dezen bloemenpracht gevoelt men den intocht van de lente, waarnaar men in deze koude grauwe dagen zoo zeer verlangt. De opzet is klein, doch de entree bedraagt slechts 10 cent en zeker is deze tentoonstelling dit bedrag en een gang er naar waard. De opening. Gistermiddag werd in tegenwoordigheid van vele genoodigden de tentoonstelling geopend door den loco-burgemeester, wet houder Klaver, die verklaarde, dit met genoegen te doen, omdat hij wist, dat wat de V. V. V. onderneemt, goed wordt on dernomen. De V. V. V. toch zoekt steeds nieuwe middelen om Alkmaar te maken tot centrumpunt van de omgeving. Spr. noemde het een gelukkige gedachte om de jeugd liefde voor de natuur bij te brengen door het kweeken van plantjes. Wie de jeugd voor iets interesseert, kan bij voorbaat verzekerd zijn van de be langstelling van de ouders en spr. uitte den wensch, dat deze expositie het begin zal zijn van grooteren die zullen volgen. Een woord van mr. J. P. Bosman. Alvorens wethouder Klaver het ope ningswoord had gesproken, had mr. J. P. Bosman, als voorzitter van Alcmaria, er aan herinnerd, hoe de kleurenpracht in Nederland door de Flora-Tentoonstellin gen in Heemstede en Aalsmeer in de wereld bekend was geworden. Wie Alkmaar, dat te midden van de van Donderdag 24 Februari 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 3—3Nederl. 1938 1001«/16 3 Ned -Indië 1937 100i/i6 5* Duitschl '30 m verkl. 31?/g BANK-1NSTFLLINGEN. Amsterd Bank 1593/8 Handel Mij Cert. v. 250 157»/a Koloniale Bank126 Ned Ind Handelsbank 138 INDUSTR OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie 43s/s Calvé Delft Ce-t 94l/j Nederl Ford305 Philips Gloeil. Gem. Bezit 311 Unilever 157'p, INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting 38'/2 Anaconda §25:Vi« Bethleh Steel42'%6 Cities Servicel5/i« General Motors27'/. Kennecott Copper 2913A R public Steel13l:i/lfi Standard Brands b'/4 Steel 41 '/ia U S. Leather4% CULTUUR MAATSCH. H V A445 Java Cultuur162 Ned Ind. Suiker Unie 135 Vereen Vorstenlanden 763/4 MIJNBOUW. Alg Explor. Mij.. 87i/s Rediang Lebong175 PETROLEUM. Dordtscbe Petr3541/, Kon Petr. 364 Perlak 86'/, Phillips Oil29»/16 Shell Union ......12 Tide Water Ill/l6 RUBBERS. Amsterd Rubber 227'/. Deli Bat Rubber 143'/« Hessa Rubber1463/4 Oostkust 153 Serbadiadi 1091 1 3*/ij Interc Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon Ned Stoomboot Scheepvaart Unie HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Deli Batavia Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert.. Union Pacific Canadian Pac. fjNoteering per 50. tExclaim 'Exdividend. Prolongatie vorige koers heden pCt, WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. 130 1197/8 109'/4 88 V, 253'/, 310'/, 311 2#/, 14*/« 5»/w laatste k. 2.30-45 1007/g 100 1591/, 159 127»/4 13/Vs 42l/4-s/4 93V, 301 08-Vs 156<-3/, 40 24j-5Vg 43Ve D/is -s/s 2H/s 29i-«fa 13}-«/w 6V4 4Vs 4421-31 159Vs 134 87'/, 177 3523/4 362'/,-f 87 29'/4 ll'a/l6 iiVw -i 221-V, 144 143 1521/, 106-'/4 3»/a 130-Va 118'/,-} 109 873/4 250 307 309-10 29 14'/, «l/s 60 5'/s x) ex-coupon Vorige koers: Heden: New-York 1.78* 1.78'Vh Londen 8.96»/i. 8.96»/m Berlijn 72.35 72.32 Parijs 5.84 5.82* Brussel (Belga) 30.35 30.35 Zürich 41.54 41.50* Kopenhagen 40.05 40.05 tockholm 46.25 46.22* Oslo 45.07* 45.07ya Italië 9.42* bloemkweekerijen ligt, bezoekt, en de vele voortuintjes, die zoo aardig konden zijn, aanschouwd, krijgt niet den indruk, dat men hier in het hartje van Kenmemerland zit. De liefde voor de bloemencultuur is stellig nog niet doorgedrongen. Deze tentoonstelling, aldus spr., heeft in hoofdzaak ten doel om deze liefde aan. te kweeken. Dank bracht spr. aan de tentoonstel lingscommissie, aan den pachter van den Muziektuin, die de zaal gratis beschikbaar had gesteld, aan de kweekers die de bol len hadden geschonken, aan het onderwij zend personeel dat voor het uitreiken be hulpzaam was geweest en aan die kwee kers, die de tentoonstelling door hun inzendingen luister hadden gegeven. Dank bracht spr. voorts a„n de pers en aan het gemeentebestuur voor de betoonde medewerking. Het pogen van» Alcmaria om in onze stad de liefde voor de bloemen aan te kweeken, kan zeker sympathiek geroemd worden. Ook in het interieur van de woningen wordt door bloeme.i schoonheid gebracht. Door het koopen van bloemen kan men bovendien helpen de nationale welvaart te verhoogen. Ook wij hopen, dat in den toekomst deze tentoonstelling eevolgd kan worden door een ter toonstelling, waar men kin zien hoe men door bloemen in een tuin en in het interieur var een huis schoonheid kan brengen. Met tentoonstel lingen, waar de bloemen in groeoies raast elkander staan, bereikt men dit echter niet. Daarvoor is een andere onze' nood zakelijk, die echter in de bescheiden ruim te niet verwezenlijkt kan worden. Waterpolo. HAARLEM SLAAT D. A. W. MET FLINKE CIJFERS. De wedstrijd D. A. W. IHaarlem II, welke gisteravond in de Overdekte is ge speeld had een hoogst merkwaardig ver loop. In den aanvang zag het er werkelijk naar uit, dat beide zeventallen aan elkaar gewaagd waren, doch nadat de Haarlem mers „geacclimatiseerd" waren, ontplooiden ze een spel, dat op zijn minst een tempo hooger was dan dat der Alkmaarders- Over het feit, dat de sterkste gewonnen heeft, valt niet te twisten, over de omstan digheid echter, dat D. A. W. zijn zelfver trouwen volkomen verloor, is evenwel nog wel een en ander op te merken. Want bij Alkmaar werkte een achterhoede, zoo ge deprimeerd door de overrompelingstactiek, dat zij den indruk wekte geheel „uit spel" te zijn. Immers, toen D. A. W. een voorsprong bezat, maakte Hansen in de achterhoede een enormen blunder door den bal te kort te plaatsen. Deze gelegenheid greep Haar lem direct aan om gelijk te maken en hier mee was het moreel van de Alkmaarsche ploeg volkomen gedrukt. Toch wist men tot de rust stand te houden. Hierna kwam Haarlem in verdubbelde mate opzetten, zette aanvallen op envrijwel elk schot trof doel. Keeper en achterspelers (met uitzonde ring van v. Beek) lieten zich bij herhaling verrassen zoo kon het gebeuren, dat na een stand 11 het einde kwam met een 61 nederlaag. Veel meer zullen wel over dezen wed strijd niet schrijven, de strijd van Zondag j.1. tegen Nereus heeft geleerd dat D. A. W. beter, veel beter kan. Laten we hopen, dat de ploeg spoedig haar zelfvertrouwen zal herwinnen. 1 1 1 1 Vrijwel de geheele hoogste klasse van de openbare school te Zuiderwoude, gemeente Broek in Waterland, zat gisteren in de ge tuigenbanken van de Amsterdamsche recht bank. Een pijnlijke zaak wachtte op behan deling. Het hoofd van de openbare school te Zuiderwoude moest in het bankje der ver dachten plaats nemen, omdat hy zich aan mishandeling van een zijner leerlingen zou hebben schuldig gemaakt. Muisstil zat de klas in de getuigenbanken, ditmaal onder toezicht van den dorpsveld wachter en niet onder dat van den meester, te wachten op de dingen, die komen zouden. Op 12 October van het vorige jaar ging de tijding „Cor van Waveren heeft met den meester gevochten" als een loopend vuurtje door het dorp. De jeugdige van Waveren, een stevige, 14-jarige knaap, was tegen het verbod van den meester op het sportterrein. Hij werd naar de school teruggestuurd en in de klasse nam hy een houding aan, die het hoofd der school weinig kon bekoren. „Tartend en spottend" noemde hij het thans voor de rechtbank. Hij wilde den recalci- tranten leerling een tik geven, deze weerde af en de meester greep hem in den nek en wierp hem op den grond. De pijn scheen niet zoo bijzonder groot te zyn, ofschoon de hals van den jongen zooals later de dokter constateerde roode plekken ver toonde. „Ik zal het tegen mijn vader zeg gen", was het bescheid van den lastigen leerling. Vader van Waveren ging op hooge beenen naar den burgemeester om te klagen over den bovenmeester. De politie kreeg op dracht een onderzoek in te stellen. „Het viel me op", vertelde nu de gemeenteveldwach ter, „dat alle kinderen vrijwel precies het zelfde verklaarden, hun verhalen waren bijna woordelijk gelijkluidend. Het is niet mijn werk om hier conclusies te trekken, maar ik heb het toch maar in mijn verbaal vermeld". Schoolkinderen als getuigen. De eerste van de serie kleine getuigen was de mishandelde jongen, een P60tig ke reltje met een bijdehand gezicht. Hij is nu

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7