Wreef in één dag RHEUNATIEK weg KL00STERBALSEN De Indische begrooting in de Tweede Kamer, PARLEMENT De belangen der bevolking breedvoerig besproken. JAPAN'S ACTIVITEIT. 's-Gravenhage, 25 Februari 1938. met den Kloosterbalsem Had een pijn in z'n schouder om tureluursch van te worden AKKER'S ORIOINIIL TIH INZAQI KOEDIJK Verkeersongelukken. TWEEDE BLAD. 2 (Van onzen parlementairen medewerker.) Omstreeks half vijf gistermiddag was het debat over de Indische begrooting tot den minister van koloniën genaderd. De heer Weiter heeft nog wel een aanvang met zijn rede gemaakt, zelfs een aantal details behan deld, maar het voornaamste deel, betreffen de de economische politiek en het staatkun dig beleid komt a.s. Dinsdag. De vrijzinnig-democratische en liberale fracties hadden tot dusver geen sprekers in het vuur gezonden, zoodat we eerst vóór den minister nog mr. Joekes en oud-minister jhr. ir. van Lidth de Jeude hoorden; ook de heeren Wijnkoop (comm.), Suring (r.k.) en van Sleen (s.d.), maar dat waren „dou blures". Mr, Joekes' fractie is voorzeker den mi nister, die een ruime Indische ervaring in hooge bestuursfuncties heeft, welwillend ge zind, maar toch zal het van diens beleid onder de signatuur van dit christelijk kabi net afhanges of de vrijz.-democraten hem kunnen steunen. In den nieuwen G.G. heb ben zij vertrouwen. Wat de economische vooruitzichten van Indië betreft, is de heer Joekes gematigd optimistisch. De verschillende door de regee ring getroffen maatregelen hebben een zekere stabilisatie in het leven geroepen, waardoor men minder vrees voor een nieu- wo inzinking behoeft te "hebben. Intusschen moet de economische structuur van Indië worden versterkt. En dan verder hoorden we bekende wenschen: meer persoonlijk contact van vertegenwoordigers van beide gebiedsdeelen, waarbij het bedrijfsleven niet mag worden vergeten; een voorzichtig fi nancieel beleid, maar niet zoo conservatief als de heer Wagenaar bepleitte; streven naar een harmonische samenwerking tusschen de groepen van de Indische samenleving, zon der disqualificatie van eenig ras. Dit laatste ging tegen den heer Rost van Tonningen (n.s.b.) in. Het optreden van diens geestverwanten in Indië, de uitlatin gen in hun pers konden den woordvoerder der vA. in het geheel niet bekoren; hij vroeg welke maatregelen het Indische gouverne ment daartegen denkt te nemen. Een wezenlijke frontverandering ver mocht hij bij de communisten, die de leus „Indië los van Holland" hebben laten vallen, niet ontdekken, omdat zij blijkbaar alleen afstand willen doen van de propaganda en actie voor die leuze. En wanneer nu de heer Effendi zoo warm pleit voor de petitie- Soetardjo, voor een ronde-tafel-conferentie, moet men dubbel voorzichtig met de heeren communisten zijn! Ook uit staatkundige overwegingen moest de heer Joekes niets van die petitie hebben. Hij gevoelde wel voor de instelling van een commissie ter be studeering van een herziening van de In dische staatsregeling, in welke commissie ook vertegenwoordigers van Indië zitting zouden moeten hebben. Maar dat vond de heer van Lidth de Jeude nu juist een punt waarbij geen haast is. Urgenter dan een dergelijke herziening achtte hij de economische ontwikkeling van Indië; meer samenwerking, die ook door persoonlijk contact kan worden bevorderd, en meer belangstelling in Nederland voor ons schoone overzeesche gewest, ziedaar een paar verlangens van den liberalen woordvoerder. Hij had in de afgeloopen dagen zooveel critiek op het regeeringsbeleid ten aanzien van Indië in het algemeen gehoord, dat hij het niet kwaad vond indien ook eens met eenige klem werd getuigd van bewondering voor wat door Nederlanders daar is ge wrocht De heer van Lidth zeide uit erva ring te kunnen spreken, omdat hij in staat was geweest te vergelijken, aangezien hij verscheidene Oostersche landen had bezocht en ook Indië kende; niet als toerist, dus niet zijn meening baseerende op oppervlakkige indrukken. De heer van Poll (r.k.) mocht nu wel Indië een uitgeput land noemen, maar al lerlei verschijnselen wijzen op een snel eco nomisch herstel. Ook de heer van Lidth wil de de bedachtzaamheid niet verlaten, maar ook hü zag aanleiding voor optimisme. Wij zullen echter èn uit het oogpunt van de defensie èn uit economisch oogpuht ac tief moeten blijven. Na het betoog van prof. van Gelderen te hebben bestreden, die voor „agrarisatie" had gepleit volgens den heer van Lidth een even nieuw als wonderlijk woord en niet voldoende op de dan grooter wordende afhankelijkheid van den export had gelet, drong de oud-minister van waterstaat aan op krachtiger bevordering van de industria lisatie, vooral van dezulke, die in dessabe hoeften voorziet. Dengenen, die hadden gepleit voor grooter activiteit van de overheid ter zake van de Zondagsrust in het bedrijfsleven en in het leger, hield hij voor, dat het grootste ge deelte der bevolking uit Mohammedanen bestaat, met wie men op een terrein als dit gauw in conflict kan komen. De heer Rost van Tonningen vond in den heer van Lidth de Jeude eveneens een be strijder. Laatstgenoemde informeerde naar stig naar de geheimen van diens financieele politiek. De welvaart in Indië bevorderen wil hij, het verdedigen eveneens, maar hij wil tegelijk forsch bezuinigen; leeningen sluiten acht hij uit den booze. Hoe moet het dan? De heer Wijnkoop liet natuurlijk evenmin de rede van den nationaal-socialistischen af gevaardigde passeeren en had overigens zeer veel critiek in keurigen vorm overi gens! op het regeeringsbeleid, hier zoo wel als in Indië. Er bleef niet veel van over. Hij gaf toe, dat er ook wel jets goeds wordt verricht, bijv. op het gebied van de in dustrialisatie, al is dat natuurlijk nog veel te weinig, maar er wordt veel te weinig aan dacht besteed aan de Japansche activiteit. Uit een Japansche publicatie blijkt bijvoor beeld, dat in 1936 in Indië in diverse takken van nijverheid en handel niet minder dan 7000 Japanners werkzaam waren tegen 1325 in 1930, terwijl een kapitaal van 50 tot 60 millioen yen bij hun bedrijvigheid was be trokken. Een en ander achtte hij van groot belang. Nadat de heeren Suring (r.k.) en v. Sleen (s.d.) uitvoerig de salaris- en pensioen kwesties hadden behandeld, kwam minister Weiter aan het woord. De minister aan het woord. In zijn inleidend woord verklaarde hij, dat de verantwoordelijkheid van de regee ring aan de Staten-Generaal basis voor het bestuursbeleid is. Het had hem getroffen, dat de geestelijke belangen van de bevol king in de redevoeringen zoo den boventoon hadden gevoerd; geheel naar den geest van de opeenvolgende regeeringen, die al se dert decenniën Indië's belang en niets an ders op het oog hadden. Er lag eenige ontroering in 's ministers stem, toen hij, erkentelijkheid uitend voor de bemoedigende woorden der leden aan zijn adres, zijn dank betuigde aan Indië, „dat mij heeft gemaakt tot wat ik ben". Hij zeide veel aan Indië 'te danken te hebben, aan het land dat hem zoo na aan het hart ligt. Vervolgens liet de minister een aantal afzonderlijke onderwerpen de revue pas seeren. Tegenover kolonisatie door Europe anen, waarbij handenarbeid noodig is, staat hij zeer sceptisch. Europeesche kolonisatie in Nieuw-Guinea is onmogelijk; met klem moest de regeering elke poging in die rich ting ontraden. Inzake de Zondagsrust is de regeering di ligent; zjj moet echter zeer voorzichtig te werk gaan; in het leger bestaat een reeks bepalingen ter bevordering van zooveel mogelijk Zondagsrust. De zaak tegen den N. S. B.-groepsleider en zijn geschrijf is nog niet geëindigd. De regeering pleegt nog overleg en overweegt of een strafvervolging moet worden inge steld. De minister moest wenschen inzake de pensioenen van afgevloeide ambtenaren af wijzen, de financieele consequenties zouden te groot zijn. Voor de verbetering van de salarissen zijn 1213 millioen beschikbaar gesteld, maar op de uitwerking van de schalen heeft de regeering hier te lande niet den minsten invloed; dat gaat alleen het Indisch bestuur aan. Aanstaanden Dinsdag vervolgt de bewinds man zijn rede, die een zeer sympatiek be gin had. Crisis-publicafs», TOEKENNING VAN B1GGENMERKEN AAN KLEINE VARKENSHOUDERS ZONDER TOEWIJZING ZEUGEN. De Landbouw-Crisis-Organisaties voor Noord- en Zuid-Holland deelen aan de b(j haar georganiseerde kleine varkenshouders mede, dat ook voor 1938 een aantal big- genmerken beschikbaar is gesteld voor kleine varkenshouders zonder toewijzing zeugen. Voor een toekenning van maximaal 4 merken komen in aanmerking: 1. Degenen, die in 1937 reeds een zoo danige toekenning ontvingen. 2. Kleine boeren, die a. beschikken over een toewijzing van ten hoogste 4 mest varkens; b. in 1937 een geldelijke uitkeering hebben ontvangen als kleine boer; c. een uitkeering als onder b. bedoeld ontvangen zouden hebben, indien zjj 1 Februari 1937 reeds in het bezit waren geweest van het thans door hen geëxploiteerde bedrijf. 3. Landarbeiders, die a. een toewijzing van ten hoogste 4 mestvarkens en b. voor 1937 geen toekenning biggen- merken ontvingen. De aandacht zij er op gevestigd, dat de merken alleen zullen worden toegekend, indien zij kennelijk zullen worden aange bracht op biggen, die later voor eigen gebruik zullen worden geslacht. De op bovengenoemde gronden verkre gen merken kunnen niet aan derden worden overgedragen. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 24 tot en met 26 Februari 1938, 1.20 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en vol doende aan het standaard monster van kwaliteitsklasse C, en 0.70 per 100 kg. voor voedererwten, door telers gedenatu reerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stelde eischen voldoe^ en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak zal 2.20 per 100 kg. bedragen. IMM ,En zoo ln eens! Ik kon niet meer heen of weer. Ik houd niet oen tabletjes en liet mijn vrouw mij wrtjoen met Kloosterbalsem. Niet te hard, zeg ik, want alles, ook de geheele omgeving, deed me zeer. Zjj wreef mij zachtjes om m beginnennaderhand wat harder en het was of er een wonder gebeurde. Onder 't wrijven verminderde de ptjn al en toen het 's avonds herhaald was, stond ik den volgenden morgen weer even frisch op ale altijd." Fr. D. ta O. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen h(J brand-en snij wonden Ook ongefivenaard als wrUfmlddel b(J Rheumatlek, spit en pijnlijke spieren Bchroefdoos 85 et Pottsn: 62H et en 1.04 Het kerkbestuur teleurgesteld door het college tijdens de blijde gebeur tenis. De overleden wethouder herdacht. De heer F. de Goede als raadslid toegelaten en als wet houder gekozen. De raad vergaderde gistermiddag ten 3 ure onder voorzitterschap van burgemeester Ninaber, die de blijde gebeurtenis herdacht, waardoor voor Nederland de waarborg werd verkregen, dat de band tusschen Oranje en Nederland blijft voortbestaan. De heer Kramer betreurde het, dat de nationale feestdag te Koedijk niet was her dacht Het kerkbestuur van de Ned. herv. gemeente had van B. en W. de uitnoodiging ontvangen een dankdienst te houden en stelde dit op hoogen prijs, doch veronderstel de, dat B. en W. tijdens dien dienst aanwe zig zouden zijn. Spr. betreurde het dat dit niet het geval is geweest. De voorzitter antwoordde, dat per soonlijke gevoelens niet gelden als het ge meentebestuur dergelijke verzoeken tot een kerkbestuur richt. Weth. Hart had in het college gestemd voor het verzoek van het kerkbestuur, om dat hij de kerkelijke leden in de gemeente in staat wilde stellen dien dienst te houden. Persoonlijk stond spr. daarbuiten, omdat hij tot geen enkel kerkgenootschap behoort Op verzoek van den voorzitter ver hieven hierop de leden zich van hun zetels voor het aanhooren van het herdenkings woord van den voorzitter, gewijd aan den overleden wethouder, den heer P. Zut Na een aanvankelijk herstel, aldus de voorzit ter, is de boodschap, die wij eens allen zul len ontvangen, tot hem gekomen. Buigen wij ons voor den wil van het Albestuur. Nog voor kort maakte de overledene deel uit van het gemeentebestuur. Met al zijn kracht wijdde hij zich aan de belangen van de gemeente. Mogen de nagelaten betrekkin gen in de waardeering daarvan troost vin den en wij hem als een voorbeeld van werk kracht en plichtsbetrachting blijven geden ken. Medegedeeld werd, dat P. J. Lammer- schaag, S. Smit en mej. A. Zwetsman-De Geus hunne benoeming tot lid der commis sie van toezicht op het lager-onderwijs heb ben aangenomen; dat kasopname heeft plaats gehad bij den gemeente-ontvanger, bij den administrateur van de woningbouwvereniging en bij den secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur; kas en boeken werden m orde bevonden; dat is ingekomen het jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim; dat van heeren Ged. Staten mededeeling is ontvangen van de verdaging der beslis sing op de begrooting voor het jaar 1938 en niet meer mag worden uitgegeven dan 1/4 van het toegestane bedrag over 1937; dat van dit College tevens goedgekeurd werden terugontvangen de besluiten tot het aangaan eener kasgeldleening en rekening- courant-overeenkomst, de besluiten tot wij ziging der begrooting voor 1937, het besluit tot verhuring der landerijen en het regle ment voor het burgerlijk armbestuur; dat van den minister van sociale zaken bericht is ingekomen, dat de oppervlakte grond noodig voor teling van producten voor eigen gebruik voor kleigrond wordt vastgesteld op 15 Are voor gezinnen be staande uit ten hoogste 5 gezinsleden en 20 Are voor grootere gezinnen; voor zand- en dalgrond is dit resp. 22 Are en 35 Are; dat voor werkloozen en voor armlastigen gelegenheid bestaat voor het aanvragen van beschikbaarstelling van groenten en toma tensoep in blik en gerookte zeevisch. Vqor kennisgeving aangenomen. Na onderzoek van de geloofsbrieven werd tot toelating van den heer F. de Goede als raadslid besloten, die daarna de vereischte eeden aflegde en vervolgens met 5 tegen 1 stem op den heer Schuur en 1 stem op den heer W. Visser tot wethouder werd gekozen Besloten werd het gemiddelde bedrag aan kosten van het lager onderwijs vast te stel len overeenkomstig de begrootingsposten. Eenige pensioengrondslagen werden hier op vastgesteld. De verordening op de invordering van de hondenbelasting werd zoodanig gewijzigd, dat houders van honden verplicht zijn vóór 15 Februari aangifte te doen. Bij in gebreke stelling zal het dubbele verschuldigd zijn. De verordening treedt 1 Jan. 1939 in wer king. De begrooting 1937 werd conform gedane voorstellen gewijzigd. Een verzoek van den heer D. de Waal om vrijstelling van hondenbelasting werd in comité behandeld. Besloten werd van wijlen mevr. Ottde Waal een legaat van f 250 te aanvaarden en daarvoor gedurende 100 jaar haar graf op de begraafplaats te onderhouden. De voorzitter sprak de wenschelljk- heid uit, dat de eervol ontslagen doodgraver, de heer Meijer, nog vele jaren van een wel verdiende rust zal genieten. Weth. Hart sloot zich hierbij aan en her innerde er aan, dat ruim 100 jaar dit ambt bij de familie Meijer had berust. Voorts uitte hü den wensch, dat de samen werking met den nieuwen wethouder in het college steeds 100 pCt zou zijn, zooals die 100 pCt. was geweest met den overleden wethouder. Hierop sloot de voorzitter de vergadering. Qitwenlatid DE REGEERINGSMAATREGELEN IN HET 8LAGERSBEDRIJF. In verband met de vaststelling van mini mumprijzen voor verkoop van vleesoh door het Opbouw-comité voor de Slagersbedrij- ven te 's-Gravenhage, heeft de Nederland sche Vereeniging van Veeweiders en Mes ters zich tot den minister van economische zaken gewend met het verzoek, bij het nemen van maatregelen als die, welke vesti ging van bedrijven beperken en bij de toe passing van de reeds genomen maatregelen, waar het betreft de slagersbedriiven, ge noemde vereeniging, als zijnde de belang rijkste schakel in de veehouderij voor de vleeschdistributie, te willen hooren. DE „KARIMATA" TE WATER GELATEN. De grootste tin baggermolen ter wereld. Vanmiddag is van een der hellingen van de N.V. J. Enk. Smit's scheepswerven te Kinderdijk de zee-tinmolen „Karimata", ge bouwd in opdracht van de N.V. Gemeen schappelijke Mijnbouwmaatschappij „Billi- ton" te 's-Gravenhage te water gelaten. De doopplechtigheid geschiedde in tegenwoordigheid van vele autoriteiten door mevrouw A. PanBom, echtgenoote van den gedelegeerd-commissaris van den raad van beheer van de N.V. Billiton Maatschappij. De „Karimata" heeft een lengte van 75 meter, een breedte van 23 meter, een holte van 4 meter en een baggerdiepte van 30 meter. De inhoud van elk der emmers be draagt 400 liter. De molen kan per jaar on geveer 2.400.000 M3. grond verzetten. De aandrijving geschiedt electrisch met 380 volt draaistroom, waartoe een Diesel centrale aan boord geplaatst is. In totaal zijn drie Dieselmotoren, elk 600 E.P.K., opgesteld, direct geknoppeld met draaistroomgeneratoren van 540 K.V.A. elk. De grond, welke door de emmers wordt opgebaggerd, wordt door een stortgoot in een draaiende zeeftrommel gevoerd. Het grove materiaal, dat de zeefgrften niet kan passeeren, wordt via een steenengoot op ca. 40 meter achter het schip gestort. Het tin houdende fijne materiaal, dat door de gaten in de zeeftrommel heengaat, wordt naar dc waschinrichting gevoerd, welke op het ach terdek is opgesteld. DE ACTIE IN DE METAALNIJVERHEID. De arbeiders aanvaarden dc bemiddelingavoors tellen. De arbeiders, georganiseerd in den Algemeenen Nederlandsehen Metaalbe- werkersbond, hebben zich met 1016 stemmen vóór, 767 tegen en 9 blanco, uitgesproken ten gunste van de voor stellen van den rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn. Dit resultaat kon worden vastgesteld, nadat gisteravond was vergaderd met de personeelen van de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij, Simplex, Kromhout en eenige bedrijven. Van de dertien ondernemingen, welke bij de gezamenlijke actie zijn betrokken, heeft het personeel van tien bedrijven de voor stellen met een vrij groote meerderheid aanvaard. De arbeiders van drie bedrijven, n.L De Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij, De Nederlandsche Dokmaatschappij en Ver- schure en Co., verzetten zich met een kleine meerderheid tegen de voorstellen. Ook de vergaderingen van den Christe- lijken MetaaLbewerkersbond hebben een groote meerderheid voor de voorstellen op geleverd. De uitslag der stemming zal aan den rijksbemiddelaar worden medegedeeld. Naar wij voorts vernemen, heeft gister middag een conferentie plaats gehad met den rijksbemiddelaar aangaande het per soneel der Fokker-fabrieken. De besprekin gen leidden ook hier tot overeenstemming. Hedenmiddag zal dit resultaat aan de leden vergaderingen der vakorganisaties worden voorgelegd. Zooals reeds medegedeeld, wor den hedenmiddag over de door de partijen goedgekeurde bemiddelingsvoorstellen even eens bijeenkomsten gehouden met de leden, werkzaam bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij, met welke onderneming ook afzonderlijk werd onderhandeld. DE GEÏNTERNEERDE SPANJAARDEN. Gisteren zijn de geïnterneerde Spanjaar den, die geruimen tijd in de Willemskazerne te Gorcum gehuisvest zijn geweest, naar hun nieuwe verblijfplaats, hotel Neder- Veluwe te Bennekom, overgebracht. ONTSPORING BIJ VLODORP. Zes goederenwagens bij het rangeeren losgeraakt. Nabij het station te Vlodorp geraakten gisteren bij het rangeeren zes goederenwa gens ongemerkt van de andere los, liepen op de in de richting Herkenbosch hellende spoorlijn terug en stieten bü wachtpost 2 door een stootblok. De wagens, welke deer lijk werden gehavend, versperden geruimen tud het verkeer in de richtingen Budel en e Duitsche grens. Een zich op een der wa gons bevindende rangeerder wist zich door tydig van den wagen af te springen, te red den. RIJKSTUINBOUWCONSULENT GESCHORST. Naar gen eld wordt, heeft de minister van economische zaken met toepassing van arti kel 90 van het algemeen rijksambtenaren reglement den rijkstulnbouweonsulent ta Nijmegen geschorst en aan de administra tieve hulp van dien ambtenaar ontslag aan gezegd. ROOMSCH KATHOLIEKE STAATSPARTIJ. Mr. T. J. Verschuur partijvoorsltter. Onder leiding van den waarnemend voor zitter, mr. J. J. A. Houben, ving gisteravond de partijraad van de Roomsch Katholieke Staatspartij zijn vergadering in het Jaar beurs-restaurant aan. In zijn openingswoord herinnerde mr, Houben aan de heugelijke gebeurtenis ten paleize Soestdijk. Vervolgens ging men In geheime verm. dering. Hier werd na een korte beraadsfc ging mr. T. J. Verschuur tot party voorzit» ter gekozen met 82 van de 116 stemmen. Het lid van het dagelij ksch bestuur wer den gekozen: de heeren mr. dr. P. J. Witte, man te Overeen, A. C. de Bruin te Utrecht mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst te Ubbergen en mr. J. J. A. Houben te Breda. GARAGEHOUDERS EN AUTOMOBIEL HANDELAREN BIJEEN. Dezer dagen werd te Utrecht de zeer druk bezochte algemeene vergadering van den Bond van Automobielhandelaren en Garage houders „Bovag" gehouden. Na de openings rede van den voorzitter der ontvangende af- deeling, den heer Wortman te Utrecht, gaf de waarnemende bondsvoorzitter, de heer Jansen uit Arnhem, een uitgebreid overzicht van de velerlei acties, door den bond onder nomen, dan wel ingeluid. Ter sprake kwa men daarbij onder meer de saneering van den automobielhandel, waaraan dringend behoefte bestaat, het streven naar een uni formen benzineprijs voor het geheele land en een verdere gezondmaking van den han del ln olie, banden en accessoires. Voor de Nederlandsche garagehouders vormen deze kwesties een levensbelang, terwijl uiteinde lijk ook de automobilist er de vruchten van zal plukken. Onder langdurige bijvalsbetuigingen werd daarop de heer Jansen met algemeene stem men tot bondsvoorzitter gekozen. Deze nam zijn benoeming aan en verzekerde gaarne zijn beste krachten in het werk te zullen stellen om binnen het kader van het alge meen belang dat van de garagehouders resp. automobielhandelaren te dienen. FANTASIE? Men schrijft aan de N. R. C.t Een ietwat fantastisch klinkend verhaal van een minderjarig jongmensch uit Bos koop, die in verband met een liefdesge schiedenis de ouderlijke woning was ont vlucht en door middel van de N. S. B. In de gelegenheid zou zijn gesteld als vrijwilliger dienst te nemen bij Franco's troepen in Spanje, houdt op het oogenblik de gemoederen in de Rijnstreek bezig. Toen het jongmensch, dat ln zijn woonplaats als een ijverig propagandist van de N. S. B. bekend staat, vermist werd, stelden de ouders de politie van deze verdwijning in kennis. Weldra kwam daarop bericht uit Nijmegen, dat de jongen aldaar 's nachts was aangehouden. Bij zijn verhoor deelde hij mede, zich na zijn vlucht uit de ouder lijke woning met het hoofdkwartier van de N. S. B. te Utrecht in verbinding te hebben gesteld. Daar zou men hem naar een ander perceel in een onbekende straat hebben gebracht, waar hem o.m. een pas was ver strekt, waarmede het mogelijk was via Duitschland en met medewerking van een daar gevestigde organisatie naar Spanje te gaan, waar hij dan als vrijwilliger ln het leger van generaal Franco zou worden op genomen. Hoewel hem was aangeboden ge bruik te maken van een z.g. vasten dienst welke op geregelde tijden een aantal vrij willigers afleverde, zou hij er de voorkeur aan hebben gegevn, per fiets naar Duitsch land te vertrekken. Nabij de grens was hem echter de moed in de schoenen gezon ken en overeenkomstig een te Utrecht ge" dane belofte zou hij daarop de hem ver strekte papieren hebben vernietigd door se in het water te gooien. De politie heeft daarop een ernstig onder zoek ingesteld. Van het perceel te Utrecht, waar hem de papieren waren verstrekt, herinnerde de jongen zich slechts, dat het in een straat lag waar huizen met voor tuintjes waren. Het perceel droeg het num mer 25. Na een lange wandeling door at stad weer de Jongen tenslotte de Oude Wijckeveldstraat aan, maar daar bleek htt pand no. 25 te zijn afgebroken. Hoewel men geneigd Is het verhaal aan fantasie toe te schrijven, wordt het onder zoek voortgezet. AUTO NA INRIJDING IN SLOOT GEWORPEN. Gistermiddag reed een personen-auto, be stuurd door den heer Vos uit Scheven ingen. op den rijksstraatweg te Dubbeldam, in de richting Willemsdorp. Een automobilist, d»e den wagen van den heer Vos wilde passee ren, moest tengevolge van een naderende vrachtauto uit tegenovergestelde richting scherp naar rechts uithalen, waardoor de auto van den heer Vos werd gegrepen. Het voertuig werd van den weg geslingerd, sloeg tegen een betonnen brug en viel daar na in de langs den straatweg loopende sloot. Eenige omstanders snelden direct te hulP* Zij slaagden erin den bestuurder en aü11 echtgenoote uit de auto te halen. Inmiddels was dokter de Jong uit Dub* beldam, die onmiddellijk gewaarschuwd was, op de plaats van'het ongeluk aanwezig- Hü constateerde bij den heer Vos zwsre inwendige kneuzingen en een ernstige hoofdwonde. Mevrouw Vos heeft een hoofd wonde opgeloopen, terwijl haar rechter arm gebroken ls. Per ziekenauto zijn de slacht offers naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. De auto werd geheel vernield.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6