Agenda DOUWE EGBERTS Speciale Opel service de N.V. Nassau Garage. Het middenstandsvraagstuk EGMOND BINNEN HEILOO EERSTE BLAD. Alkmaar, Dinsdag. HET POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONSTATION HOUTTIL WORDT OPGEHEVEN. De directeur van het P. en T.-kantoor en het hoofd van het telefoondistrict te Alk maar maken bekend, dat het postagent schap en het telegraaf- en telefoonstation Houttil met ingang van heden werden op geheven. Voor zoover noodig wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op de bestaande Rijksdepöts voor frankeerzegels, enz.: J. S. Knaap, Verdronkenoord 34, D. Oostwouder, melkhandel, Schermerweg 22, fa. de Frenne. Langestraat 26, W. Runderkamp, Voormeer 6, alwaar zegelwaarden zonder prijsverhoo- ging verkrijgbaar zyn. PLOTSELING DOODGEBLEVEN. De heer G. uit de Boomkampstraat is he denmorgen op den Kennemersingel nabij de R.K. kerk plotseling ineengezakt, waarna slechts de dood kon worden geconstateerd. Het stoffelijk overschot van den overle dene, die waarschijnlijk door een hartver lamming was getroffen, is per ziekenauto naar zijn woning overgebracht. DE 200.000STE ZWEMMER. Gisteravond omstreeks 9 uur verscheen aan de kassa van De Overdekte de heer H. London Jr., die een bad wilde nemen. Hij wist niet, wat hem te wachten stond, maar weldra bleek het hem, dat hij een bijzonder gelukkige zwemmer was: vóór hem waren 199.999 menschen de controle gepasseerd en hij zou de 200.000ste worden! Natuurlijk werd hij verrast met een cadeau. De heer L. de Vries, adjunct-direc teur, overhandigde hem een gratis jaar abonnement met de hartelijke gelukwen- schen. Ter gelegenheid van dit heugelijke feit werden verder nog 3 drie-maandelijksche abonnementen verzwommen. Deze werden gewonnen door mej. Soecker en de heeren Prins en Schats. SUCCESVOLLE N.R.V.-AVOND. Een ongekend groote menigte heeft gister avond in 't Gulden Vlies den Italiaanschen avond bijgewoond en zij heeft daar geen spijt van gehad, want de avond was buiten gewoon interessant.. Dat kwam allereerst door den causeur, den heer J. Panman, voor zitter der N.R.V., die op zeer geestige en on derhoudende wijze van Italië als touristen- land vertelde. Hij heeft verteld, hoe goed koop dit land is voor het toerisme, hoe het leven is dit land is, hoe fraai de fauna en hoe indrukwekkend de kunst. Hij heeft ons de moeilijkheden met de taal geschilderd, en iedereen weet nu, hoe de hotels zijn en hoe het eten is. Hij heeft wenken gegeven voor den toerist: het kleedingvraagstuk bleek zeer belangrijk, evenals de keuze van de hotel-kamer. En iedereen weet, welke sport de kellners het meest en het liefste uitoefenen. Deze laatste wenk zal ongetwij feld direct ten goede komen aan de porte- monaies der aanstaande toeristen. De heer Panman heeft vervolgens een groote serie lantaarnplaatjes op het witte doek vertoond en daarbij den verklarenden tekst gegeven. Ook dit deel was zeer in teressant en leerrijk, ook al, omdat het pu bliek een prachtig overzicht kreeg over de kunst en de natuur in het huidige Italië. Maar behalve de heer Panman was er het Italiaansche duo Ballestor-Suretha, twee zeer bekende radio-zangers. Zij hebben een groot aantal Italiaansche liedjes gezongen, meest zeer populaire liedjes en zij oogstten daarmee zoo'n applaus, dat een aantal toe giftjes noodig bleek. Zelfs bleek het publiek gaarne geneigd tot community-singing en het Santa Lucia en andere populaire liederen klonken krachtig en enthousiast door de zaal. Zelden hebben wy zoo'n mooien N.R.V.- avond bijgewoond. En zelden is het enthou siasme zoo. groot en zoo welgemeend ge weest! JA, HELAAS OOK NU NOG. Het Alkmaarsche Kleeding- en Dekking comité verzoekt ons opname van het vol gende: Er heerscht, na reeds zoovele jaren van heel veel ellende, in vele gezinnen nog ar moede en daar is behoefte aan allerlei. De voeding, och dat gaat bij velen nog „zoowat", al zijn er heel wat die ondervoed zyn en als gevolg daarvan weinig weer standsvermogen bezitten. Maar de moeilijkheden, de veel grootere moeilijkheden komen, als onder- en/of bo- venkleeding versleten is, als het beddegoed versleten is, als het beddegoed aangevuld moet worden en als er geen voldoende ver- warmings-gelegenheid is, omdat de kachel niet meer kan worden gestookt. Als bij een te geringe voeding nog komt de slechte kleeding en onvoldoende ver warming, dan is de ellende grooter dan iemand die daarvan geen ondervinding heeft, kan beseffen. Laten zij, die daartoe in staat zijn, mee helpen om dat leed te verzachten. En doe dat dan via 't „Alkmaarsch Klee ding- en Dekking-comité". In 1937 zyn door ons 1597 aanvragen be handeld. Wij kunnen nog veel meer doen, maar niet zonder de medewerking van U allen. Wegens gebrek aan allerlei goederen en aan geld konden wij ook in het afgeloopen jaar niet geheel aan de aanvragen voldoen. Het zal U bekend zijn, dat het tekort aan gebruikte- en gedragen goederen door ons wordt aangevuld met gekochte nieuwe ar tikelen. In het afgeloopen jaar werd daarvoor b« den Alkmaarschen middenstand bijna 5000 besteed, waartoe wij mede in staat werden gesteld door de subsidieerende ver- eenigingen en instellingen en de donateurs plus de opbrengst onzer collectes. Voor financieelen steun houden wy ons te allen tyde aanbevolen. Men kan altijd storten op de giro der Nutsspaarbank no 6329, ten behoeve van het „A. K. en D.-C." Nu, met de schoonmaak, als de huisvrouw als belooning voor al die herrie, een of an der gaat vernieuwen, kunt U ons comité in de gelegenheid stellen met het afgeschaf te, dat nog wel bruikbaar is, iemand anders te gerieven. Leg het niet weg, zet het niet op zolder zonder het verder te gebruiken, maar laat het ons bij U afhalen. Wij weten er wel weg mee. Alles kunnen wij gebruiken: gedragen kleeding en -schoenen, beddegoed, vloer bedekking, huishoudelijke artikelen, huis raad en wandversiering om de kamer wat gezelliger te maken. Onze knecht heeft een legitimatiebewijs bij zich. Geeft U voor afhaling van goederen een seintje aan onderstaande adressen: Westerweg 55, tel. no. 2019; Hofdijkstraat 10, tel. no. 2264; Armenraad, tel. no. 3894 Julianastraat 9, tel. no. 3707; Laat 13, tel no. 4101. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandbericht Februari 1938. In den loo» der maand Februari werd op de spaarbankboekjes ingelegd 210.350,99 en terugbetaald 149.805,95. Het aan de inleggers verschuldigde kapi taal bedraagt thans f 4.335.085,49. Het aantal in den loop van Februari nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 116. Ingetrok ken werden 86 boekjes. Het aantal in om loop zijnde boekjes bedraagt thans 13115. Van dit aantal behooren 8682 aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 2511 aan personen elders woonachtig en 1922 aan schoolspaarders. Onder de in Februari uitgereikte nieuwe boekjes zijn begrepen 5 boekjes voor jong geborenen (op deze boekjes plaats de Spaar bank een eersten inleg van 1. De lediging in den loop der maand Februari van 351 spaarbusjes leverde een bedrag van f 4639,53 aan kleine besparin gen op. OP NAAR DE ARTISFILM. De heer A. H. Bijleveld, voorzitter der afd. Alkmaar der nat. hist. vereeniging schrijft ons: Een paar dagen geleden was Nederland weer eens trotsch op het behalen van een schitterende zege op het gebied van onze populaire sport, voetbal. Thans worden wij allen opgewekt, om in ons land mee te werken tot het verzekeren van een niet minder belangrijk succes: het blijvend behoud van onze vermaarde en populaire Artis. Woensdag wordt in de zaal Harmonie de alomgeprezen Artisfilm vertoond, die het publiek in kennis wil brengen met allerlei wetenswaardig en wetenschappelijk in teressants uit Amsterdam's zoo uitnemend deskundig beheerden dierentuin. Niet alleen Amsterdam, maar geheel Nederland (en dus ook Alkmaar en omstre ken) heeft groot cultureelbelang bij het welvarend voortbestaan van zulk een hoogst nuttige instelling voor volk en we tenschap. Daarom getuige ook Alkmaar, dat het voor dit behoud niet onverschillig is. om te beginnen door een massale opkomst van onze stad- en gewestgenoo- ten naar de Artisfilm! FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank werd heden failliet verklaard D. de Hoorn, wijn handelaar te Hoorn. Rechter-commissaris mr. Ledeboer; cura tor mr. Winkel. REDDINGBOOT LEKGESLAGEN. Zondag is te Petten de reddingboot van Petten by een oefening door de golven opgenomen en op een pier gesmeten. De bemanning van de boot deed al het moge lijke om zee te houden, doch zij bleek niet tegen den sterken wind opgewassen te zijn. Gelukkig slaagde de bemanning er in goed en wel op de pier te komen. De boot, waarin een flink gat was geslagen, kon worden geborgen. AANVULLING RAADSAGENDA. Aan punt 3 van de agenda voor de op 3 Maart a.s. te houden raadsvergadering wordt toegevoegd: Benoeming van een lid in de Commissie van overleg voor de ambtenaren en in de Commissie van overleg voor de werklieden. VEREENIGING VOOR GEZINSVERPEGING. De zusters verpleegden in de maand Februari 81 patiënten en legden 938 be zoeken af, waarvan 257 betaalde, 548 voor 't A.Z.A. en 133 gratis bezoeken. Er werd 8 maal de laatste hulp verleend bij 't af leggen. De wijkkraamverpleegster verpleegde 8 patiënten, legde 160 bezoeken af en heeft 2 maal den dokter geassisteerd. DE AANBESTEDING VAN HET ZUSTERHUIS. Men verstrekt ons de volgende opgave van de inschrijvers waaruit blijkt, dat de heer De Graaf alhier voor 2500 r.iet de laagste inschrijver is geweest, aangezien hij daarbij nog een inschiijving van 410 voor sanitaire werken had ingediend. De volledige lijst is als volgt: v. Latum 2975, S. Schaaf 2675, N. Hartog 3649, G. Weel 3795, J. J. Kroone 3460, Bruin 2720, S. Koning van Tentoonstellingen. Tot en met 2 Maart: van 10—12 en 25 uur, in de Rover's Antiekhandel Houttil 68, tentoonstelling schilderijen van Dirk Oudes. Dagelijks van 104 uur kunstzaal Boen dermaker te Bergen: tentoonstelling teekeningen en aquarellen. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Drie wenschen (rom. Holl. film); met An- nie van Duyn, Jules Verstraete, Aaf Bouber e.a. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Het le ven van Emile Zola (hist.-rom.); hoofdrol Paul Muni. Toegang boven 14 jaar. (Gepro longeerd). Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De Kribbebyter (hum. HolL film); hoofdrollen Cor Ruys, Louis de Bree, Mary Dresselhuys e.a. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, behalve Woensdagavond, hoofdnummer De model echtgenoot (amus.); hoofdrol Heinz Rüh- mann. Toegang boven 18 jaar. (Geprolon geerd). Woensdagmiddag, half 3, matinee, Woensdag 2 Maart. 7.30 uur, café Central, ir. Klynhout over „De pachtwet", voor de H. M. v. L. 8 uur, bioscoop Harmonie, vertooning Artisfilm voor de Volksuniversiteit. 3289, C. de Graaf 2500 -f 410, Hol man 2825, H.iibers 2823, Balder 2898, Schermer 3078, Butter 2829, Tip 2968, Verbouw 2567, Pilkens 2963 en Santimuz 6300. De laagste inschrijver is dus de heer Verbouw alhier voor 2567 en de hoogste de heer Santimuz te Vogelenzang voor 6300. Jkouinciaal 7lieurn De secretaris van den Vrijzinnlg- Democratischen Bond, mr. Dam, spreekt in Bergen. In een in de Rustende Jager belegde ver gadering van den Vryz. Dem. Bond behan delde gisteravond mr. van Dam, secretaris van den Bond, het „Middenstandsvraagstuk". De vergadering werd geleid door den heer Hoogvorst, die namens het voorloopig bestuur een hartelijk woord van welkom uitte en er op wees, dat,'zooals bij demo craten de gewoonte is, men na den spreker het woord kan voeren. Mr. v. Dam herinnerde aan het groote aantal stemmen by de Kamerverkiezingen in Bergen op de V. D. (560) uitgebracht. Daardoor werd de noodzakelijkheid gevoeld de afdeeling nieuw leven in te blazen. Het middenstandsvraagstuk, aldus spr., is een groot economisch vraagstuk. Alvorens dit vraagstuk te behandelen, gaf spr. een uiteenzetting der groote lijnen van den Vrjjz.-Dem. Bond, waarbij hy er op wees, dat voor de V. D. de democratie niet alleen is een staatkundig vraagstuk, maar ook een economisch probleem. Zij is ook de strijd voor de gelijkmaking van de ontwikkelingsvoorwaarden voor ieder. Wij willen voor ieder de plaats, die hem krachtens bekwaamheid en karakter toe komt. De strijd van de VD. is gericht op het wegnemen van de beletselen voor de vrije ontwikkeling van de menschelijke persoon lijkheid. De gemeenschap moet de voor-, waarden scheppen, waardoor de groepen, die in de samenleving een economische functie vervullen, in staat worden gesteld in de maatschappij een positie in te nemen, overeenkomstig hunne beteekenis. Naast de tuinders verkeeren in onzen tijd, aldus spr., de middenstanders wel in zeer moeilijke omstandigheden. De positie van de kleine zelfstandige ondernemers is wel diep treurig en sprak uit het feit, dat in sommige gemeenten de lichaamtoestand van de kinderen van de kleine zelfstandigen zelfs onderdoet bij die van de werkloozen. Spr. betoogde, dat het juist van groote beteekenis is, dat in het belang van de geheele samen leving de groep van kleine zelfstandigen blyft voortbestaan en dit in tegenstelling met hetgeen Marx heeft geleerd. Meer uitvoerig stond spr. stil bij hetgeen Marx leerde, n.L een verdwijning van de kleine zelfstandigen en een toename van de menschen in dienst van het grootbedrijf. De economische ontwikkeling heeft doen zien, dat een andere tendenz valt waar te nemen als door Marx werd gezien. Met voorbeelden toonde spr. dit nader aan. Wanneer men de cijfers vergelijkt van het aantal menschen, dat in Nederland werkt in het grootbedrijf, met dat in het kleinbedrijf (de landbouw die in hoofdzaak geheel klein bedrijf is, buiten beschouwing gelaten) dan neemt het kleinbedrijf een overwegende plaats in. In 1936 werd in Haarlem een bedrijfs- telling gehouden en die leerde, dat daar 4500 menschen hun brood in het grootbedrijf verdienden en 25000 in het kleinbedrijf. Voor Nederland kan worden aange nomen, dat 65 van de bevolking als klein- zelfstandigen zyn brood verdient. Zij dragen eigen bestuursverantwoordelykheid en de groote waarde daarvan voor de samen leving leerde b.v. de burgeroorlog in Spanje, waar de groote massa buiten eenige eigen verantwoordelijkheid leefde. Voor de samenleving is het van veel grooter waarde, dat er velen zijn, die een zekere welvaart genieten, dan dat enkelen heel rijk zijn en de groote massa in een economische afhankelijkheid verkeert. 'm. ma*t...'n pijpan, ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI - 10 - 15 - 20 - 25 CT. PER ONS OUD-HOLL PIJPTABAK SCHOUT 15 CT. - COOPVAERT 10 CT. P. ONS Een krachtige middenstand ver zekert orde en rust in het land. Daarom is het bestaan van een krachtigen middenstand voor een land een factor van de eerste orde. Dringend is het dan ook zaak, dat er iets tegen de ongezonde toestanden in de be drijven gedaan wordt. Verblijdend noemde spr. dakrom het streven naar bedryfs- saneering, die uit het bedrijfsleven zelf is opgekomen in den strijd tegen het gedoe van beunhazen zonder vakkennis en econo mische draagkracht, die tal van gezonde bedrijven kapot maakten. Het ia, aldus spr., van buitengewoon belang, dat er vrije concurrentie bestaat en de mogelijkheid er is, om zich in een vak te ontwikkelen, waarvoor men geschikt ia, als die concurrentie maar wordt gevoerd op een behoorlijke manier en op een behoorlijk economischen grondslag. Helaas laat de organisatie van den mid denstand, in verhouding tot die van de arbeiders en de landbouwers, nog veel te wenschen over en daardoor is.de politieke beteekenis van de economisch zoo belang rijke groep, nog zoo gering. Gelukkig begint hierin eenige kentering te komen, maar verbetering is noodig en nu vooral omdat de wetgever regelend gaat optreden, waarbij elf richtsnoer genomen wordt een regeling van onder af. De over heid moet den concurrentiestrijd in stand houden, maar zorgen, dat deze geregeld wordt, terwijl de regeling door de menschen zelf in het leven worden geroepen. De wet, die het eerst in het slagersbedrijf werd toegepast, gaat uit van de gedachte, dat alleen dan een vestigingsregeling tot stand komt na een verzoek, dat uitgaat van de betrokken bedrijfstak. Het sperverbod is tijdelijk, maar wordt vervangen door een regeling van de vesti ging zelf. De vestigingseischen beteekenen, dat ieder die zich in een bedrijf gaat ves tigen, moet voldoen aan eischen van han delskennis, vakbekwaamheid en crediet- waardigheid De wet brengt een moeilijkheid met zich en dat is de verhouding van het kleinbedrijf tot het grootbedrijf (de warenhuizen), die minder door de wet worden belemmerd, omdat het groote bedrijf over kapitalen beschikt en overal (V. en D.) warenhuizen sticht met in elke afdeeling bedrijfschefs. Juist de provinciale middenstand wordt daardoor in extra-moeilijkheden gebracht. In ernstige studie zal moeten worden genomen de vraag of de vestiging van warenhuizen gebreideld moet worden, zooals in Zwitserland, Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije, België en Duitschland. Vast staat echter, dat de middenstand zich zal handhaven. Dit leert Frankrijk, waar de warenhuizen reeds in de vorige eeuw een groote vlucht namen, maar waar toch de kleine zelfstandigen van de grootste betee kenis zijn. Het vraagstuk van den middenstand is echter een groot gemeenschapsbelang voor het Nederlandsche volk. In onzen tijd is het vraagstuk een probleem, dat dringend om oplossing vraagt en het is de V. D., die daarop steeds de aan dacht heeft gevestigd. Het is taak voor den middenstand, zich in de groepen, waartoe zy politiek behooren, te laten gelden en voor zoover zy -ot de Vryz.-Democraten be hooren, wekte spr. op zich Dy den Vryz.- Dem. Bond aan te sluiten. (Applaus). In antwoord op gestelde vragen zeide de spr. nog, dat de bedrijven de vestigings eischen vaststellen. Deze hebben de taak om voor de examens op te leiden, maar er voor te waken, niet te overdrijven, want dan schieten de vestigingseischen hun doel voorbij. Er mag niet meer gevraagd worden dan een oppervlakkig begrip van de dingen. Wanneer twee personen in een bedryf de leiding hebben, dan kan één het bedrijf voortzetten. Wanneer een vader een bedryf heeft, waarin de zoon als knecht werkt, dan moet de zoon, als hij meerderjarig is en het bedrijf wil overnemen, aan de vestigings eischen voldoen. Voor een weduwe en min derjarige kinderen werden geen eischen gesteld Voor N. V.'s geldt, dat ze aan den eisch van credietwaardigheid moeten voldoen. Aan de vakeischen moeten in iedere af deeling van een groot winkelbedrijf de be drijfsleiders voldoen. Wie op het oogenblik gevestigd is, behoeft zich aan geen enkele eisch te onderwerpen. De voorzitter betoogde hierna nog, dat men zich ook politiek moet organiseeren, aangezien de enkeling niets beteekent. Door organisatie verkrijgt men medezeggenschap. In de V. D. stemt ieder lid over de vraag, wie als no. 1, 2 of 3 op de candidatenljjst wordt geplaatst. Wie de democratie hoog wil houden, aldus spr., mag niet aan den buiten kant blijven staan. Met nadruk beval spr. de lezing van de in druk verschenen rede van mr. Oud, te Leeuwarden uitgesproken, aan. want daarin kan men lezen, dat Vrijzinnig-Democratie naastenliefde beteekent. Hierop werd de vergadering gesloten. Uit de historie. Gaande van Egmond aan den Hoef langs de Heerenweg naar Bergen of langs den Hoeverweg naar Alkmaar ontmoet men in beide gevallen een grenspaal, waarop aan de naar den Hoef gekeerde zijde een wapen voorkomt dat echter niet het wapen van de gemeente Egmondbinnen is (Eg- mond aan den Hoef is gemeente Egmond binnen). Het is namelijk het wapen van de oude gemeente Wimmenum, welke vroeger zoo goed als uitsluitend het grondgebied van de heerlijkheid „Wimmenum" omvatte. De gemeente Wimmenum nu is by de wet van den 13en Juni 1857 opgenomen in de gemeente Egmondbinnen. In die wet werd onder meer bepaald, dat alle bezit tingen en lasten der beide gemeenten geheel ten voor- of nadeele der vereeniging zou den komen. Van mer belang echter is de inhoud van artikel 4 dier wet, luidende: Het aandeel, door de afdeeling Wimme num in den hoofdelyken omslag te dragen, wordt met zoodanige som verminderd, als de opbrengst van de thans aan die afdeeling behoorende eigendommen bedraagt en daar mede het aandeel van de afdeeling Eg mondbinnen verhoogd". Hoewel de gemeentelijke inkomstenbe lasting niet meer bestaat wordt boven om schreven verschil nog steeds op grond van het aangehaalde artikel in de gemeente fondsbelasting tot uitdrukking gebracht, immers betalen de ingezetenen van Egmond aan den Hoef en Egmondbinnen heden 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentebe lasting. die van het oude Wimmenum be talen thans slechts 65 opcenten. Ook vermeldenswaard is de inhoud van artikel 5 luidende: „De fondsen der in elke afdeeling aanwe zige armbesturen worden afzonderlijk ten behoeve der armen van de afdeeling. waar aan zij behooren, door ingezetenen dier af deeling beheerd'". Op grond van dit artikel kent deze ge meente praktisch twee burgerlijke armbe sturen, te weten Het Algemeen Burgerlijk Armbestuur voor Egmond aan den Hoef en Egmondbinnen en het Algemeen Armbe stuur van Wimmenum hetwelk genaamd „De Algemeene Armen van Wimmenum'. Tarcisius. De K.J.C. gaf Zondagavond in het Bru- nogebouw een opvoering van Tarcisius too- neelspel in drie bedrijven. Een groot aantal belangstellenden heeft met ontroering ge luisterd naar de mooie vertolking welke de jongens gaven van de Christenvervolging in Rome (het stuk speelt in de eerste tijden van het Christendom). Het spel van de kinderen, zoowel de chris tenen als de slaven, was aardig. Van de grootere jongens die in het stuk moesten optreden, hadden we meer spel verwacht. Middenstandstentoonslelling» Maandagavond vergaderden 25 midden standers onder leiding van den heer B. B. van Tricht. Doel was, om besprekingen te voeren over het organiseeren van een mid denstands tentoonstelling. Na zeer langdurige discussies werd daar toe besloten. Een commissie van uitvoering werd gekozen, terwijl de middenstandsver- eenigingen elk een of twee leden kunnen aanwijzen, om deze commissie te completec- ren.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2