VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. L'Buitenland £atuU en Juin bouw Jjioezonden Stukken SCHOORL c/tc*^i#n^MIJHHARDTJESM HEILOO W1ERINSERMEER Seyss Inquart naar Linz. Amnestie op groote schaal. De overstroomingen in Californië. Het water zakt thans. Dijkdoorbraak in België. ©ooooooooooooooooooooooooooooo Concentreert U zich op het Nieuws in 't kort. Mijnheer de Redacteur. EEN MARKTBEZOEKER- DERDE BLAD. terstand den Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar de opdracht verstrekt om die wijn te denatureeren. Na deze denaturatie zal de wijn weer worden vrijgegeven, daar zij als dan nog zeer geschikt zal zijn voor azyn- bereiding. Verhuring Jaagkade. Door B. en W. werden Donderdagmor gen in het café „Het Hargergat" in het openbaar ter verhuring aan de ingezetenen aangeboden 11 aan de Jaagkade alhier ge legen perceelen. De opbrengst was dit jaar belangrijk hooger dan in 1937 en bedroeg thans 715, in 1937 457. De Enkabé-avond. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Enkabé-avond in Heiloo op 17 Maart gehou den zal worden. Hetzelfde gezelschap, dat in Alkmaar zal optreden, is ook voor Heiloo geëngageerd, zoodat de Heilooërs niet naar Alkmaar hoeven, om het feest mee te ma ken. Men schrijft ons uit den Wieringermeer- polder: Het aan den bodem ontspruitende gewas overdekt het nieuwe land over een uitge strekt oppervlak reeds weer met een groen kleed. Een belofte voor den komenden zo mer, welke naar we hopen niet zal worden verstoord door atmosferische invloeden, ziekte in de gewassen of optredende insec tenplaag. Over de twee honderd boeren uit alle streken van ons land oefenen er reeds voor eigen rekeninghet landbouwbedrijf uit over een oppervlakte van circa 8600 H.A. Meer dan 1000 H.A. is als los land verpacht aan boeren uit de randgemeenten, voor uitbreiding van hun bedrijf op het oude land en aan enkele gemeentebesturen, die dit land weer aan tuinders in hun gemeente onderverhuren. Deze tuinders worden hier door in staat gesteld naast weinig winstge vende tuinbouwproducten ook den verbouw van landbouwproducten in te schakelen, waardoor een meer rationeele bedrijfsvoe ring mogelijk wordt. Opperdoes is hierbij voorgegaan. Medemblik, Twisk en Wer- vershoof zijn pas gevolgd, terwijl nog ver schillende gemeentebesturen wachten op het beschikbaar komen van cultuurrijpen grond om ook te worden ingeschakeld. Reeds circa 175 tuinders zijn op deze wij ze aan kleine oppervlakten cultuurland, varieerende van 2 tot 5 H.A., geholpen. Ook zijn onderhandelingen gaande om tuinders uit het Geestmerambacht, die voor uitvoering van het ontwaterings- en ver kavelingsplan aldaar hun grond zullen moeten afstaan, tijdelijk in de Wieringer- meer aan den voor uitoefening van hun bedrijf noodigen grond te helpen. Zoo is de Wieringermeer in staat ook een sociale taak te vervullen. Reeds meer dan de helft van den be schikbaren cultuurgrond is in particuliere handen. Ruim 8000 H A. is nog in tijdelijke staata-exploitatie, doch successievelijk wordt deze oppervlakte minder. De voorbereidingen voor de uitgifte dit jaar van 50 bedrijven met een oppervlakte van ongeveer 1750 H.A. worden weer ge troffen. Over enkele maanden zal de gele genheid voor aanmelding voor deze bedrij ven weer worden opengesteld en bedriegen de voorteekenen niet, dan zal het ook thans weer een wedloop worden, waarbij slechts een klein deel het einddoel zal bereiken. Gevaar voor Los Angeles geweken Havas meldt dat honderd steden en dor pen door de overstroomingen getroffen zijn, terwijl 20.000 personen dakloos zijn. Nu gisteravond de regen is opgehouden en het water is begonnen te vallen, is het gevaar in de omgeving van Los Angeles geweken. Het spoorwegverkeer tusschen Los Angeles en San Francisco is hervat, evenals de lucht- dienst. Volgens een schatting van het Roode Kruis zijn tot nu toe 1.500 huizen onbewoonbaar geworden. De Oostenrijksche minister van binnen- landsche zaken Seyss Inquart heeft zien gis teren naar Linz begeven, teneinde aldaar, evenals in Graz, besprekingen te voeren met de leidende figuren der nationaal-socialisti- sche beweging en van het volks-politieke re feraat. De amnestie. Het ministerie van justitie heeft den pro cureur-generaal instructies gegeven tot toe passing van de amnestie ook op de twijfel achtige gevallen, die weliswaar niet recht streeks volgens den tekst, maar wel naar den geest onder de amnestie vallen. Ook zy, die ten tijde van de afkondiging der amnestie in het buitenland vertoefden, zonder dat zij zich aan vervolging door het gerecht wilden onttrekken, zullen begenadigd worden, even als die veroordeelden, die een voorwaarde lijke strafkwijting hadden gekregen. Ten slotte zal de amnestie ook gelden voor hen, die reeds voorwerp waren van de amnestie in 1936, doch die hun oude straffen wegens nieuwe politieke daden moesten uitzitten. Een anti-Joodsche schouwburg. De plaatsvervanger van den bondsleider van het volkspolitieke referaat, staatsraad dr. Jury, heeft het voorzitterschap op zich genomen van de veroeniging „Deutsche Buehne", die tot dusverre tevergeefs ge streefd heeft naar het verwerven voor een concessie voor een op nationalen en anti- Joodschen grondslag staanden schouwburg. In de „Wiener Neueste Nachrichten" ver klaart dr. Jury, dat 'de oprichting van een representatief theater in Weenen groote be- teekenis zou hebben. Het verzorgen van Volksduitsche cultuur is in den geest van het program van Berchtesgaden. Tot dusver hebben de overstroomin gen in Californië 144 menschenlevens geëischt en is voor meer dan 5 millioen dollar schade aangericht, doch thans is het water beginnen te zakken. Intusschen zijn duizenden menschen dakloos, terwij) de schade aan den oogst nog niet te overzien is. In vijf dagen is ruim 25 c.M. regen ge vallen, en ook thans is het weer nog zoo slecht, dat niet. behoorlijk gezocht kan worden naar het vermiste verkeersvliegtuig, dat Woensdag op weg van San Francisco naar Albuquerque is verdwenen. De politie heeft opdracht gekregen, plunderaars bij betrapping op heeterdaad dood te schieten. Gistei en heeft zich by het Albert- kanaal onder Antwerpen een dijkdoor braak voorgedaan, tengevolge waarvan ernstige overstroomingen ontstonden en de scheepvaart op het Kanaal voor- loopig gestremd zal zijn. Nabij Viersel nabij Grobbendonck en op de grens van Pulle, waren arbeiders bezig met het aanleggen van een duiker onder het Albertkanaal door, toen plotseling de dijk begon in te zakken. De arbeiders konden zich tijdig in veilig heid stellen. De verzakking van den dijk nam steeds ernstiger vormen aan en spoedig stroomde het water over de naburige terreinen. Verscheidene huizen kwamen tot een hoogte van 50 c.M. onder water te staan, eenig pluimvee verdronk. Pontons meegesleurd. Belga verneemt, dat een dertig pontons by het Albertkanaal zijn meegesleurd door de watermassa's en door het gat in den dijk op het land zijn terecht gekomen. Het gat is 50 meter breed. Het verkeer tusschen Antwerpen en Luik zal gedurende eenigen tijd gestaakt moeten worden, daar nog zeer veel water uit het kanaal zal moeten loo- pen, aleer men het gat definitief zal kun nen dichtstoppen. De schade wordt op 3 millioen geschat. Drie groote pontons met cement zullen bij het gat worden tot zinken gebracht om het voorloopig te dichten. Men is er nog niet in geslaagd de door braak in de dijk van het Albertkanaal te dichten, het gat wordt in tegendeel steeds grooter en de overstroomingen worden steeds erger, honderden hectaren land staan onder water. Op sommige plaatsen bereikt het water een hoogte van anderhalven me ter. krachtigste reclame-middel: DAGBLAD RECLAME l >oooqoodd00ooooooooovowvwoooi Nationaal-socialistische agitatie. - Vol gens het orgaan van graaf Bethlen hebben de nationaal-socialisten in Hongarije sedert dertien Januari in 126 steden en dorpen van Hongarije zeven anti-semietische pam fletten met een oplaag van drie millioen ver spreid. De kosten van deze propaganda raamt het blad op tienduizend pengoe. De verspreiding werd verzorgd door driehon derd leden van de studenten-organisatie Turul; twaalf automobielen en zes motor rijwielen, allen met Duitsch nummer, waren ter beschikking van de verspreiders gesteld Verduisteringen op groote schaal. - Het parket van Brussel heeft een instructie ge opend naar aanleiding van belangrijke ver duisteringen, welke gepleegd zouden zijn bi het filiaal van een Brusselsche bank te La Louviere. Deze verduisteringen zouden loopen over een bedrag van eenige millioenen. De verduisterde bedragen werden grootendeels aangewend voor speculaties die werden uit gevoerd door tusschenkomst van een te Brussel gevestigde credietinstelling, welke gedreven werd door eenige leden van het personeel van het bankfiliaal. Een ander deel der bedragen werd door deze instelling, die thans in liquidatie is, aangewend voor de persoonlijke operaties van eenige harer leiders. Het parket is overgegaan tot de arrestatie van den directeur, den procuratiehouder, verscheidene kassiers'en andere leden van het personeel van het filiaal der bankinstel ling te La Louviere, zoomede van den direc teur van de credietinstelling. Visschersschepen door ijs vernield. - Bij het Duitsche visschersdorp Pillkoppen op de Kurische Nehrung werd het ijs uit het Kurische Haff door den storm over een lengte van anderhalve kilometer twintig meter het strand opgedrukt. De ijsmassa, welke ongeveer twintig meter dik was, heeft veertien visschersschepen vernield. Brand op de Berengaria. - In de eerste klasse lounge van de „Berengaria" is gisteren brand uitgebroken, terwijl het schip nog in de haven van New York lag. De schade wordt geraamd op ruim 10.000 dollar. Ver scheidene der 150 passagiers, die aan boord waren gegaan voor een reis naar Europa, moesten uit de weelderige lounge naar de bovendekken vluchten. De bemanning heeft, bijgestaan door twee brandweerschepen en drie ploegen brandweerlieden, aan wal ge durende vier uur de felle vlammen bestre den, in het licht van krachtige schijnwer pers. Een brandweerman werd gewond. Verkoop van groote kunstverzameling. - De kunstverzameling van den Amerikaan- sche courantenmagnaat Randolph Hearst, waarschijnlijk de uitgebreidste particuliere verzameling ter wereld, zal, volgens de „New York Times" verkocht worden. De waarde wordt geraamd op 5.000.000 dollar. Ongeveer een derde deel der verzameling zal door een New-Yorksche firma aan musea en verzamelaars ten verkoop worden aangeboden. Kapster gearresteerd als verdacht van spionnage. - Een vrouw, waarvan gezegd wordt, dat zij te Dundee een kapsalon be stuurt, is gearresteerd. Zij wordt er van be schuldigd geheimen betrekking hebbende op de landsverdediging, te hebben uitge leverd. Het verluidt, dat de politie in den winkel een aantal documenten heeft in be slag genomen. De Duitsche deserteur naar het vreem delingenlegioen. - De jonge Duitsche deser teur, die dezer dagen in volle vaart met een pantserwagen de Fransche grens passeeerde. is naar Marseille vertrokken, teneinde dienst te nemen bij het vreemdelingenlegioen. Naar verluidt, zal de pantserwagen door de Fransche autoriteiten aan Duitschland teruggegeven worden. Er is geen sprake van, aldus luidt de meening der autoriteiten, dat men hier te maken zou hebben met een Duitschen spion, die opdracht had te be proeven of hy de Fransche Maginot-linie kon passeeren. De man stopte drie mijl achter de grens, terwijl de linie zes mij! achter de grens begint. Ernstige onlusten nabij Djenin. In de omgeving van Djenin (Palestina) zijn de onlusten toegenomen en hedenmorgen zag de toestand er ernstig uit. Ten Westen van de stad is een aanzienlijke, troepenmacht samengetrokken. De detachementen politie, die bij de aankomst van den hoogen com missaris de orde hadden gehandhaafd, zijn ter versterking gezonden. Nabij het dorp Dielkus zou gevochten worden. De terroris ten zouden hierbij reeds zware verliezen hebben geleden. m 181. Nu haalde Flip de steen van de ooievaar weer voor de dag en even later rolde deze alweer lustig over het bospad. Wat was dat bos toch groot en uitge strekt! Het leek of er geen eind aan kwam! 't Was de avond van een warme dag. Flip had de steen veilig opgeborgen en het tweetal zat uit te rusten op het zachte mos. 182. Eigenlijk wilden ze vóór de nacht nog een eindje verder, maar ongemerkt werden ze beiden in dromenland getrok ken en ze werden niet eerder wakker voor de zon al hoog aan de hemel stond. Vlak voor hen rees een dichte haag om1- hoog, waarachter het doodstil was. AANGEVOERDE PRODUCTEN DER L. G. C. Het overzicht van de aangevoerde produc ten aan de Langedijker Groentenveiling Februari luidt als volgt: Product Febr. 1938 Febr. 1937 Roode kool 836195 K.G. 1186775 K.G Gele kool 1807710 2653925 D. witte kool 1291175 2039400 Savoye kool 134880 93960 Uien 186623 719525 Kleine peen 87475 115750 Bieten 23425 65150 Aardappelen 12108 56700 Rammenas 950 1675 Boer er i kool 1845 9500 Prei 6435 3370 Spruitkool 3480 263 st. Witlof 125 K.G. De omzet was in Februari 1938 130.810,00, in 1937 91.566,71. NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND KRING LANGENDUK. Donderdagavond vergaderde het kring- bestuur van den Nederl. Tuindersbond in hotel „Concordia" te Noordscharwoude. De heer Jb. de Vries van Sint Pancras was voorzitter en deelde o.a. mede, dat de N T. B. van de N.G.F.C. bericht heeft ontvangen, dat er nog kans bestaat, dat de vroege gele kool voor steun in aanmerking zal komen. De vergadering, welke met dr. mr. Buiskool zal worden gehouden over „De Nieuwe Pachtwet", zal ongeveer half Maart plaats hebben. De beschrijvingsbrief voor de districtsver gadering te Alkmaar werd hierna bespro ken. Over de rekening werden eenige op merkingen gemaakt n.a.v. den post propa ganda. Dien vond men wel wat laag. Men meende, dat er wel wat te doen was in de omgeving. Hierna behandelde men den beschrijvings brief van de alg. vergadering te Amsterdam. De handel in teeltvergunningen tiert welig, merkte men op. Hoe is dat mogelijk, vroeg men zich af. Wanneer een tuinder teeltver gunningen over heeft, zal hy deze niet mo gen verkoopen, maar deze moeten worden ingehouden en beschikbaar gesteld voor de jonge tuinders. Een ledenwerf-actie werd wel gewenscht geacht. Ten aanzien van den inhoud van het or gaan werd het gewenschte geacht, dat uit de organisatie meerdere bijdragen werden ge leverd. De gewone leden kunnen meer in de krant schrijven. De basis van 1933 voor de inkrimping van de teeltvergunning achtte men niet juist. Herziening is noodig. Bij de bespreking van de begrooting 1938 werd een opmerking gemaakt over den rechtskundig adviseur. Men achtte het ge wenscht, dat deze zou dienen te werken a's de bureaux voor arbeidsrecht, met agent schappen in de verschillende plaatsen. Ook werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat een rubriek in het orgaan werd geopend, waarin rechtskundige vragen werden beant woord. flOok zal worden gesproken over de ver tegenwoordiging in de contactcommissie voor het bloem bollen bed rijf. DE STEUN AAN DE VROEGE GELE KOOL OVER 1937. In verband met het niet steunen van gele kool heeft de Ned. Tuindersbond zich tot de Ned. Groenten en Fruit-Centrale gericht. In antwoord op die vraag heeft de Cen trale thans geantwoord, dat t. a. v. de steun op de savoyekool, de geheele periode inclusief November en December nog be keken moest worden aangezien een juiste berekening anders niet wel mogelijk is. Hieruit concludeert de N. T. B. dat de mogelijkheid althans bestaat, dat ook de savoyekool over 1937 nog voor steun in aanmerking komt. Naar den opbrengstprijs mag men daar zeker wel op rekenen. HET MOND- EN KLAUWZEER. In de week van 20 tot en met 26 Febr. hadden de volgende aantallen sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer plaats, waarbij het totale aantal sinds 19 September van het vorig jaar telkens tus schen haakjes is geplaatst: 22 (3069) runde ren, 61 (3786) kalveren, 44 (2953) varkens en biggen, 10 (208) schapen en 0 (49) gei ten. Het totaal aantal sterfgevallen bedroeg in de vorige week dus 137, waarmede aan de geleidelijke verbetering in den toestand, welke sinds December viel te constateeren. plotseling weer een eind is gekomen. Ter vergelijking kan nog v/orden opgemerkt, dat het aantal sterfgevallen in de voorafgaande week slechts 89 bedroeg en in de week daar voor nog 146. Het gemiddelde sterftecijfer per week sinds September is thans 444. STIERENKEURINGEN IN NOORDHOLLAND. Behoudens de goedkeuring van het Werk plan zal de „Provinciale Commissie tot be vordering van de rundveefokkerij in Noord holland" in 1938 vóórkeurigen houden in onderstaande plaatsen. 1. Texel, Dinsdag 22 Maart, 11,15 uur, te den Burg. 2. Uithoorn, Woensdag 23 Maart, 9,80 uur, te Uithoorn op de markt, of in eenig ander deel in het Zuiden der provincie, naar ge lang van de aangifte. 3. Midden Beemster, Donderdag 24 Maart, 9,30 uur, voor het Gemeentehuis. 4. Wieringerwaard, Vrijdag 25 Maart, 9 uur, voor het café Breed. 0-Hoorn, Zaterdag 26 Maart, 9 uur, bij cafe De Roskam. 6. Oostwoud, Zaterdag 26 Maart, 1,30 uur, by de kerk. 7. Nieuwe Niedorp, Maandag 28 Maart 9 uur op het Kerkplein. 8. Opmeer, Maandag 28 Maart, l uur, op de oude trambaan. 9. Schsgen, Dinsdag 29 Maart, 9 uur, bij cafe Plevier. 10. Wieringen, Dinsdag 29 Maart, 2 uur, op het marktplein. 11. Hauwert, Donderdag 31 Maart, 9 uur, by' café Hoek. 12. Twisk, Donderdag 31 Maart, 1,30 uur, naast 't voormalige station. 13. Alkmaar, Vrijdag 1 April, 8,45 uur, by café Noordholland. 14. Spierdijk, Vrijdag 1 April, 1 uur, by" café Duin. 15. Assendelft, Zaterdag 2 April, 9,30 uur voor het Gemeentehuis. 16. den Hout, Maandag 4 April, 9 uur, by café Bosma. 17. Binnen wij zend, Maandag 4 April, 1 uur by „Café de Zeven groene Boomen". 18. Schagerbrug, Dinsdag 5 April, 9 uur, bij café Kuiper. 19. Julianedorp, Dinsdag 5 April, 1,30 uur, in het Loopuitpark. 20. Terschelling, Dinsdag of Woensdag 12-13 April, op nader te bepalen plaats en uur. Behoudens toestemming van het gemeen tebestuur zal de centrale stierenkeuring worden gehouden te Alkmaar op Vrijdag 22 April te 9 uur precies in den Bergerhout. In verband met het tijdig afloopen der keuringen is precies beginnen op het aan- vangsuur absoluut noodig en stieren, die om 9 uur niet keuringsklaar zijn, kunnen van de keuring worden uitgesloten. Ter centrale keuring zullen worden be- oordeeld: 1. De goedgekeurde éénjarige stieren voor de uitgeloofde medailles. 2. De tweejarige stieren voor de 15 uitge loofde aanhoudingspremies. 3. De driejarige- en oudere stieren voor de uitgeloofde geldprijzen. DE MARKTEN GAAN ACHTERUIT. Verzoeke beleefd een plaatsje voor het onderstaande. Het gaat hier over onze markten in Alk maar. Een tijd geleden las ik wel eens in uw blad van een enkele koe of kalf enz. aan de markt Dit was alleen de koemarkt, maar als men getrouwe marktbezoeker is, dan moet het toch wel opvallen, dat alle mark ten, waar vee of gevogelte of konijnen of wat dies meer zij verhandeld worden, met rassche schreden achteruit gaan. Let op de nuchtere kalvermarkt op de pluimveemarkt op het Hofplein, er komt bijna niets meer. Voor enkele jaren begon men een piepkui- kenmerkt een royale weegschaal werd aan geschaft en staat thans renteloos, want be laas, ook de piepkuikenmarkt is verdwenen om nooit weer terug te keeren. Dat dit geen voordeel is voor de gemeente Alkmaar behoeft geen betoog, maar er is geen dood, of hy heeft een oorzaak. Zoo moet m.L ook voor dezen achteruitgang der mark ten een oorzaak bestaan en komt men ge trouw op de markt dan beluistert men wel eens wat, en men ziet ook wel eens wat Laatst sprak ik nog iemand, aan wien ik vroeg waarom hy toch nooit in Alkmaar markte. Zijn antwoord was, dat op de Alkm. markten niets meer mocht Men mag, zoo zeide myn zegsman, geen kip bij de vleu gels dragen of aan de pooten, geen konijn bij de ooren vasthouden, en komt men met een nuchter kalf, dan kan men het haast niet van den wagen krijgen, want de politie óf de inspecteur van de dierenbescherming staan klaar of ze je ook te pakken kunnen krijgen. Van wat deze man beweerde is veel waar. Ik was er getuige van, dat een per soon een konijn had gekocht en in een kistje had gedaan waar heel gemakkelijk een ko nijn in kon zonder het beest te kwellen of te mishandelen. De man beweerde, dat hij in dat zelfd* kistje een Duitschen herdershond van 12 we kend had ontvangen uit Ex ter, maar de po litie en de inspecteur van dp dierenbescher ming waren er spoedig bij. De man moest mee naar het burau en het gevolg was een bonnetje. Voor een week of drie zaten een haan en een konijn in een groote biggen kort D»' mocht niet Deze beesten loopen bij den boer op het erf by elkaar, maar ze kwellen zoo genaamd elkaar als ze met hun beiden in een groote biggenkorf zitten zonder notitie van elkaar te nemen. Dit zijn slechta enkele feiten, maar zoo gaat het gedurig, ook toen de piepkuikenmarkt bestond. Daar werd ook zeer nauw op toegekeken. Vandaar misschien ook de spoedige dood. In geen enkel geval ben ik een tegenstander van politie of recht, want zonder dat zou het niet 8aanj maar de wet is niet gemaakt om haar in si haar kracht toe te passen en volgens onS wetboek van strafrecht bestaat er slechts één artikel voor mishandeling of noodeloo» kwellen van een dier. Het kan ook te ver gezocht worden. Zoo kon dat eens worden ten schade voor de gemeentekas. Met dank voor de opname. Dat onze markten achteruitgaan is feit, dat wy meermalen geconstateerd heb ben. Dat dit alleen tot oorzaak zou hebben dat men de dieren niet meer zoo mag behan delen als men dat zelf gemakkelijk vindt wet vroeger meermalen vele toeschouwers heeft geërgerd kunnen we geenszins on derschrijven. Op onze vroegere Zaterdagsche veem ark komt byna geen aanvoer meer en »r zijn den regel meer boeren, die hier een gezellig praatje komen maken, dan koeien of fchapan. Hier is dit zeer zeker niet aan te streng W*" zicht op de behandeling der dieren te wyten* Waaraan dan wel? Daar zijn de deskundigen het niet over een6. Wij hebben er meerdere deskundig*® en ook den directeur van het Marktwezen al eens naar gevraagd. Zij kunnen het niet met zekerheid zeggen, hebben afwijkende meeningen en wijten den minderen aanvoer en de mindere kooplust hoofdzakelijk aaU de tijdsomstandigheden en de regeering»* maatregelen. Wij kunnen slechts hopen, dat de toestand weer normaal zal worden wanneer vele be" perkende bepalingen verdwenen zijn «n aan" voer en handel weer in volle vrijheid kun nen geschieden. Red. Alkm. Crt

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10