8 -I „OVERVETTE" Rinso S ECIAAL VOOR DE V^ASMACHINE Soc.-dem. becritiseeren min. Romme. PARLEMEMT geeeseoo JludiopcoQCimutlü oeooeeea üeuiUelott ET SCHIP DER VERSCHRIKKING De Senaat behandelt sociale zaken. D* Indisch* begrooting in Kamer. de Tw**d* TWEEDE BLAD. 2 (Van onzen parlementairen medewerker.) Gistermorgen was in de Eerste Kamer de begrooting van sociale zaken aan de orde, waarvoor, blijkens de vele sprekers, groote belangstelling bestond. Hiervan behoorden niet minder dan drie tot de sociaal-demo cratische fractie, die vrijwel het gansche uitgestrekte terrein van de begrooting van minister Romme bewandelden en nu niet direct den indruk gaven van er een lusthof te hebben aangetroffen! Integendeel, zij had den zeer veel op diens beleid en op dat van de regeering in het algemeen met betrek king tot de sociale vraagstukken aan te mer ken. Van de zijde van des ministers geest verwanten werden bemoedigender geluiden vernomen, al ontbrak ook onder hen niet de critiek, maar deze zag er heel wat minder hoekig uit dan wat de heeren de la Bella, van de Bilt en Hiemstra ten beste gaven, al thans tegenover den minister. Met betrek king tot de sociaal-democraten zeiven was ze geharnast, omdat dezen, volgens den heer de Bruyn, op een demagogische wijze te keer waren gegaan tegen de spaarregeling, het befaamde „kwartje van Romme". Prof. Diepenhorst (a.r.) hield tusscHfen deze meeeningsverschillen en ten aanzien van de appreciatie van 's ministers plannen en daden het bedaarde midden, ja, maakte met zijn betoog min of meer den indruk als of hij den heer Romme bij den mouw pakte, om zijn tempo wat te vertragen. Na aldus den stand van het debat in den senaat gisteren te hebben geschetst, moeten we nog enkele bijzonderheden uit de ge houden redevoeringen vermelden. We zullen die der sociaal-democraten eerst nemen. Hun betoog stemde hierin volkomen over een, dat den minister een onvoldoende be strijding van de werkloosheid werd ver weten. Gelijk aan de overzijde van het Bin nenhof reeds was gebeurd, werd hunner zijds wederom gewezen op wat in de Scan dinavische landen op dit gebied met succes was geschied, die veel lagere werkloosheids percentages vertoonen dan Nederland. Desnoods met den stok achter de deur wenschte de heer de la Bella den minister te zien staan, als deze de werkloosheid krachtig wilde aanpakken. Met kracht op treden tegen de werkgevers, teneinde de bevoegdheden der bedrijfsraden uit te breiden tot adviezen op economisch gebied, onverminderd de aandrang van de toeken ning van verordenende bevoegdheid; uit breiding van het aantal bedrijfsraden blijft veel te lang uit. Voor deze dingen kon de minister op den steun der s.d.a.p. rekenen. En zij zullen evenmin in gebreke blijven, als het gaat om uitbreiding van het aantal col lectieve contracten. Met het Werkfonds was het misère ge weest, van het begin af aan en daarin is nog geen verbetering gekomen. De heer de la Bella zou het Werkfonds willen laten be schikken over gelden fonds perdu. Van be lang is er niets gebeurd op het terrein van de werkloosheidsbestrijding. Dit kabinet zet eenvoudig den koers van het vorige voort, maar „het roer moet om"! De heer van de Bilt (s.d.) erkende dat de regeering door de werkverschaffing wel eenige verlichting had gebracht, maar dat dit toch niet van grooten invloed was ge weest. Hij kwam in het bijzonder op voor verkorting van den werktijd. Waarom hier minder activiteit getoond dan ten aanzien van beperking van den arbeid van de ge huwde vrouw? vroeg deze afgevaardigde. En als de minister dan niet aanstonds een 40-urige werkweek kan bereiken voor zichtigheid mag niet overbodig worden ge- heeten waarom dan niet bij wijze van overgang gestreefd naar een werkweek van 45 uur? Een andere wensch van den heer van de Bilt was een wettelijke vacantie van 14 dagen voor alle loontrekkers. De heer Hiemstra (s.d.), het vroegere Tweede-Kamerlid, had zijn aandacht ge spitst op de te lage loonen in het algemeen en die in werkverschaffing in het bijzonder. In plaats van de spaarregeling, die de ar beiders naar de kerkbesturen en diaconieën dreef hetgeen zij als een hoon hebben ge voeld had de minister z.i. beter den B- steun kunnen verhoogen. De steun welken de kleine boeren en tuinders ontvangen is nog te laag en tegen de jeugdwerkloosheid wordt met te weinig voortvarendheid opge treden. Stellen we nu hier tegenover het betoog van den heer de Bruyn (r.k.) Deze sprak zijn vertrouwen in den minister uit, al voeg de hij daaraan onmiddellijk toe, dat hij daarom nog niet alles goedkeurt wat mr Romme doet. Of dit kabinet zal slagen, zal geheel afhangen van de vraag of het gelukt het werkloosheidsprobleem op bevredigende wijze aan te vatten. De regeering moet de middelen kunnen verschaffen, om den arbei ders werk te geven. De heer de Bruyn behandelde vervolgens een aantal punten, ten aanzien waarvan de wenschen der katholieke arbeiders met die der sociaal-democraten parallel loopen: ver korting van den arbeidstijd (in de eerste plaats in de overheids- en semi-overheids' bedrijven, waarin nog langer dan 48 uur wordt gearbeid); grootere bevoegdheden voor de bedrijfsraden en uitbreiding van het instituut der bedrijfsraden. Hij kon zich geheel vereenigen met de plannen inzake de arbeidersverzekering, maar betreurde het, dat de minister keuring Rlnio wordt speciaal typen van wasmachines gebruikt te worden. Daarom geelt Rinso dan ook zulk* prachtig* resultaten in elk* wasmachine. Rinso lost bijna onmiddellijk in lauw water op. Speciale nieuwe bestanddelen verwijderen al het vuil uit Uw goed in ongekend kort* tijd. Tenslotte kan het uiterst werk zame Rinso sop verscheiden malen achtereen worden gebruikt. Door de bijzonder* samenstelling van Rinso is h*t mogelijk, om met één pakje Rinso de volledig* gezinswas van 5 personen in 14 uur volmaakt schoon te wassen. En heeft U geen wasmachine, dan werkt de „overvette" Rinso even doelmatig In elk* tobbe. De prijs is slechts 12 j ct en bovendien een bon voor geschenken. van de tewerkgestelden afwijst, omdat niet ieder voor zwaren arbeid geschikt is. Even min achtte hij het juist, dat dwang wordt toegepast om in het buitenland beschikbaar werk te aanvaarden. Ook moest de minister zoo spoedig mogelijk overgaan tot het toe kennen van een kinderbijslag aan de tewerk gestelden en niet daarmee wachten tot de indiening van zijn kinderbijslag-ontwerp bij de Tweede Kamer. Daarna trad de heer de Bruyn In het ge weer tegen de sociaal-democraten wegens hun verzet tegen de spaarregeling, zich af vragend welke motieven daaraan ten grond slag lag.m. Hij betwistte ten stelligste dat er niet veel uit de handen van dezen minister van sociale zaken zou komen en somde een aantal maatregelen op, die reeds genomen waren of zouden worden uitgevoerd en waaronder er zijn, die veel geld kosten. Hij viel heftig een artikel in een socialistisch weekblad aan, waarin minister Romme op een z.i. zedelijk afkeurenswaardige wijze werd gehekeld en waarin onware dingen werden gezegd. Zijn conclusie was, dat slechts politieke overwegingen van klein formaat de drijfveeren voor een dergelijk optreden konden zijn en dat ons volk zoo iets disqualificeert en veracht. Van de wenschen van den heer de Bruyn noemen we nog: een betere steunregeling voor de dubbeluitgetrokkenen en de hand having van een ethisch minimum voor den steun, dat in de redelijke behoeften van de werkloozen kan voorzien. Zijn partijgenoot de heer van Voorst tot Voorst drong aan op een actieve emigratie- politiek. Goede emigratielanden moeten worden gezocht en ruime voorlichting be hoort te worden gegeven; eenige Zuid-Ame- rikaansche Staten schijnen de immigratie van Nederlanders te willen bevorderen en daarvan moet gebruik worden gemaakt. Wanneer we nu meedeelen, dat prof. Die penhorst (a.r.) slechts een onderzoek der regeering naar de mogelijkheid van werk tijdverkorting aanvaardbaar acht, en de ver korting in het algemeen „noch economisch aannemelijk, noch ethisch geboden" vindt, dan kent men tegelijkertijd zoo ongeveer de houding zijner fractie ten aanzien van ver schillende wenschen der sociaal-democraten en katholieken, welker uitvoering op 't ter rein der economie diep ingrijpen. Zoo wenscht hij slechts een wettelijke vacantie- regeling als sluitsteen, gebaseerd op de col lectieve arbeidscontracten. De heer Diepenhorst wilde niet in details op het voor-ontwerp-Romme inzake de be perking van den arbeid der gehuwde vrouw ingaan, maar zich tot enkele opmerkingen beperken. Dit ontwerp was als een knuppel in een hoenderhok neergekomen, waarmede hij niet doelde op zekere dames, die zoo hef tig tegen het ontwerp zijn te keer gegaan, voegde hy er wat ondeugend aan toe! Deze hoogleeraar van de Vrije Universi teit verklaarde principieel tegen den arbeid van gehuwde vrouwen te zijn, een ziens wijze, die niet specifiek roomsch-katholiek mag worden geacht. Immers reeds jaren lang wordt zij in pro- testantsch christelijke .kringen verkondigd Prof. Diepenhorst hoopte, dat achter de actie tegen het voorontwerp geen gevaarlijke be ginselen schuilen, bijv. om 't der vrouw, door bepaalden beroepsarbeid, mogelijk te maken, gemakkelijker te scheiden, of om de gehuwde vrouw in den klassenstrijd betrok ken te houden, ook als opvoedster der kin deren. De Indische begrooting. En nu nog eenige opmerkingen over de voortgezette behandeling van de Indische begruoting in de Tweede Kamer. Minister Weiter heeft gistermiddag de sprekers by de afdeeling justitie beantwoord, waaronder de sociale aangelegenheden ressorteeren en het onjuist genoemd, te wenschen, dat tot de oprichting van een departement van sociale zaken wordt overgegaan op een oogenblik dat men bezig is „stormschade" te herstel len. De regeering weet, dat er nog misstan den moeten worden opgeruimd en zy is daarmee doende. Het denkbeeld van mr. Joekes om een bemiddelaarsinstituut in het leven te roepen, dat by groote arbeidscon flicten kan optreden, verdient ernstige over weging. De regeering houdt haar volle aan dacht gevestigd op de arbeidsloonen, welke in de cultures en bedrijven worden betaald; zij zal, zoo noodig, haar onderzoek ook uit strekken tot de kleine bedrijven. By de afdeeling financiën brachten de heeren Stokvis (s.d.) en van Poll (r.k.) Zaterdag 5 Maart. HILVERSUM. 1875 en 415,5 M. (VARA-uitz.) 8.Gr.pl. 10.Mor genwijding VPRO. 10.20 Voor Arb. in de Continubedr. 12.Gr.pl. 1. 1.45 VARA-orkest. 2.Vrouwen van Holland, ontwaakt!, causerie. 2.15 Gr.pl. 2.45 Amateursuitz. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 Arb. Zangver. De Stem des Volks, Rotterdam, het Rott. Philh. Orkest en solisten (gr. opn.) 4.30 Esperanto-uitz. 4.50 Verv. concert (gr.opn.) 5.40 Lit. causerie. 8.Orgelspel en zang. 6.30 De Wie lewaal en toespraak. 7.— Filmland. (7.30 VPRO: By bel vertellingen, causerie). 8.Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Cor Steyn's accordeon-orkest, De Kre keltjes en The Four Blue Stars. 9.15 En nu.... Oké! 10.30 ANP-ber. 10.35 Gr.pl. 11.15 Ber. 11.2012. Souvenir-Orkest. HILVERSUM, 301,5 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO- orkest en gr.pl. 2.Voor de rijpere jeugd. 2.30 De KRO-melodisten. 3.Kinderuur. (4.— HIRU: Gr.pl. 4.05 Dieren klagen niet aan, cause rie. 4.25 Gr.pl. 4.30 Hiro-post. 4.35 Gr.pl. 4.40 Onze taak, causerie). 5.05 De KRO-melodisten en solist. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gr.pl. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gr. pl. 7.Ber. 7.15 Dwaling omtrent de rechtvaardige prijs, causerie. 7.35 Act. aetherflitsen. 8.ANP- ber., mededeelingen. 8.15 Overpein zing met muz. omlijsting. 8.35 Bont progr. 10.30 ANP-ber. 10.40 Intern. Sportrevue. 10.5512.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gr.pl. 12.05 Het Celebrity Trio. 12.35 Gr. pl. 2.20 Bas en viool. 3.05 Orgelspel mmv. solisten. 3.50 Sportrep. 5. Deel 5.20 Roy Fox en zyn Band. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 BBC- Theater-orkest. 7.50 Radiojournaal 8.20 Variété-progr. 9.20 Ber. 9.40 Am. nieuws. 9.55 Het Glasgow Orpheus-koor en solist. 10.35 Pa rijs halfuurtje. 10.50 Leslie Bridge- water's kwintet. 11.35 Ambrose en zijn orkest. 11.50 Orgelspel. 12.10 12.20 Ber. RADIO PARIS, 1648 M. 7.55, 8.55— 10.05 10.40 en 11.20 Gr.pl. 12.20 Pianovoordr. 12.35 Bailly-orkest en zang. 3.20 en 4.05 Zang. 6.20 Gr.pl. 8.35 Zang. 8.50 Orkestconcert mmv. vocaal dubbelkwartet. 11.201.20 Jo Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 W. Noack's orkest. 7.50 Gr.pL 11.20 Orkest van 't Oppersilezisch Grenzlandtheater. 1.35 Solistenconcert. 3.20 Omroep- Amusementsorkest en solisten. 5.30 Uit Motala: Omroepkoor en solis ten. 5.55 Gr.pl. 6.30 Robert Gaden'» orkest. 7.20 Omroeporkest en solis ten. 9.5012.20 H. Strauss en H. Fröhlich met hun orkesten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroep orkest. 1.50 Gr.pl. 2.20 Kamermu ziek met toelichting. 3.20 Zang. 3.35 Gr.pL 3.50 Verv. zang. 4.05 Plano voordracht. 4.35 en 5.20 Concert, 6.35 Gr.pl. 7.20 Gitaarsoll. 8.20 Om roeporkest en solist. (9.05 Radlotoo- neel). 10.30 Concert. 11.35—12.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest. 1.502.20 Gr.pl. 3.20 Mandoline-orkest en so list. 4.10 Gr.pl. 4.20 Muz. causerie met piano-illustraties. 4.50 Gr.pl, 5.35 en 6.— Omroepkleinorkest. 6.35 Omroepdansorkest. 7.35 en 8.20 Gr.pl. 8.50 Uit Parijs: Omroep orkest, vocaal dubbelkwartet en solist. 9.30 Uit Parijs: Radiotooneel. 10.10 Uit Parijs: Verv. van 8.50 10.50 Omroepdansorkest. 11.2012.20 Gr. platen. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroep-Am.-orkest, H. Bund's orkest, vroolyke boerenkapel, ac cordeonduo en solisten. 9.10 Ber. 9.50 Kwintetconcert. 10.05 Ber. 10.20 —11.20 Omroepkleinorkest en -koor mmv. solisten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8 —9.20, Parys R. 9.20—10.05, Radio PTT Nord 10.05 10.35, ParUs R. 10.35-11.05, Lond. Reg. 11.05—11.35, Keulen 11.35 13.20, Brussel VI 13.2015.20, Keu- len 15.20—20.50, Parijs R. 20.50— 22.50, Keulen 22.50—24.—. Lijn 4; Brussel VL 8.9.20, Lu- xemburg 9.20—10.35, Droitwich 10.3514.20. Lond. Reg. 14.2016.20 Radio PTT Nord 16.20—17.20, Droitwich 17.20—22.35, Weenen 22.35—22.50, Lond. Reg. 22.50—23.35 Droitwich 23.35—24.—. Lijn 5: Diversen. wederom den wensch naar voren van een aparte heffing op de aardoliebedrüven, be halve welke zy thans in verschillenden vorm moeten opbrengen. Met een beroep op den heer de Geer, die twee jaren geleden in dit verband een gelyke behandeling voor ieder voor de belastingen als rechtvaardige eiseh had genoemd, wees minister Weiter de ge vraagde aparte belasting op een speciaal be drijf af. De bestuurshervorming in de buitenge westen is bij de afdeeling binnenlandsch be stuur wederom ter sprake gekomen. De mi nister acht de beteeken is daarvan zeer groot, omdat de bevolking grooten invloed op het bestuur krijgt. De kwestie der grond rechten (namelijk om ook gronden af te staan aan Indo-Europeanen) is nog in onder zoek. De regeering blijft echter haar prin cipe getrouw, dat de Inlandsche bevolking onvervreemdbare rechten op den grond heeft. By de afdeeling onderwijs klaagden de heeren Effendi (comm.) en van Sleen (s.d.) over de groote schade, welke door de be zuiniging aan het onderwijs is toegebracht en spoorden zij de regeering, die den achter stand wil gaan inhalen, aan tot een snel her stel. Verschillende typen van scholen, waar aan Indië zoo ryk is, passeerden de revue, waarbij op te merken viel, dat behalve de bovengenoemde heeren ook de heeren Meijerink (a.r.) en Moller (r.k.) voorstan ders zyn van een zoodanig ingericht volks onderwijs, dat het aanpast bij de practische behoeften van de dessa-bevolking. Kon men bü den heer Meijerink misschien het ver langen beluisteren, dat men desnoods hst lezen en schrijven wel zou kunnen missen op die scholen, bij den heer Moller viel niets van dien aard te bespeuren. Deze wenschte niet zoo ver te gaan: het contact met Wes- tersche gedachten moet mogelijk blijven. Het is een kwestie van langen duur. Immers nadat Karei de Groote hier te lande het schoolonderwijs, duizend jaar geleden, in voerde. kan nu pas worden gezegd dat het analphabetisme is overwonnen. Vandaag zou de minister antwoorden. Hulpverleening aaa Chias. In den aanvang der vergadering deed de Kamer een aantal kleine ontwerpen af, hechtte zij o.a. haar goedkeuring (de n.s.b. verzette zich slechts en vroeg aanteekening) aan een verhooging van de begrooting van buitenlandsche zaken met 25.000 als Ne- derlandsche bijdrage voor de bestrijding van epidemieën in China, waarbij Ned. Indie eveneens een kwart ton zal doen, een en ander volgens een Volkenbondsbelissi^ 9* heer de Merchant et d'Ansembourg (M-b) wilde niet het humanitaire doel m iskennifc maar vroeg zich af of het geld zijn bestem ming in het door de bolsjewieken opgestookte China wel zou bereiken, terwijl hij het veel beter gevonden zou hebben als Frsncoa Spanjaarden daarmede in hun strijd tegen de bolsjewieken zouden worden gesteund. De heer Albarda kon dit betoog niet liter, passeeren en protesteerde tegen een derge lijke mentaliteit. Minister Patijn vond het nat.-soc. betoog niet terzake dienende en negeerde het verder! Uit h«t Amerikaanseh door HERMAN ANTONSEN. 43) „Ja, een meisje, mijnheer Valcour". En ze keek mevrouw Sandford met een hard en stroef lachje aan, toen ze erbij voegde: „Ik had uitdrukkelijk op een meisje ge staan. Haar naam was Toodyzoo heb ik haar ook altijd genoemden ze was on geveer vijf jaar oud". „Kende u haar volledigen naam?" „Ethel Fanrsworth". „En haar afkomst?" „Larry is op dat punt nooit erg duide lijk geweest. Ik was zelf ook nog byna een kind, zooals ik reeds gezegd heb en hy be handelde mij in veel opzichten als zooda nig. Hij vertelde me., dat Toody in een veld met zonnebloemen gevonden was". „Wat moet die man een bekoring voor u gehad hebben!" Mevrouw Poole glimlachte iets vriende lijker. „Ik heb hem vaak behoorlijk gevonden. Daarom ben ik ook met hem getrouwd". „Is er, met uitzondering dan van dat vela zonnebloemen, niets definitiefs over haar afkomst aan u verteld?" „Toen niet, mijnheer Valcour. Later na tuurlijk wel, toen Larry en ik gingen schei den". „En hy liet het kind aan u?" „Ja". „Deelde hy u méér bijzonderheden over haar mee?" „Ja. Hij had haar gevonden door bemid deling van een hem bevriende sociale werk ster. Ik ben ervan overtuigd, dat er heele- maal niets op aan te merken viel.... over dat vinden van Toody, meen ik. Er was nog nooit iets van een wetelijke adoptatie geko men, ofschoon Larry wel eens te kennen gegeven had, dat dit er later wel van»zou kunnen komen. Het was doodgewoon niet meer dan een overeenkomst, dat het kind bij ons zou komen wonen en dat wij ervoor zouden zorgen en het een goede opvoeding geven". „U hebt me verteld, dat er met dat kind een vrouw als kinderjuffrouw mee kwam". „Ja". „En dat het uitkwam, toen het kind by u wegging, dat die vrouw haar tante was. Wat was de reden dat ze er toen tegen u over begon?" „Voornamelijk om het geld, denk ik". „En wanneer hebt u dat kind afgedankt, mevrouw Poole?" „Dat is nog al hard gezegd, vindt u niet? Ik heb Toody ons huis doen verlaten, om dat mijn tweede man niet op kinderen ge steld was". „En Toody's tante was er op tegen, dat het kind weggedaan werd?" „Juist. Ze maakte een heele scène. Ik heb een afschuw van scènes en daarom gaf ik het geval heelemaal in handen van mijn zaakgelastigden". „Weet u den naam van die tante nog?" „Sara Malloy". „Mevrouw Poole, ik meen, dat u door bemiddeling van uw zaakgelastigden voor dat kind gezorgd hebt?" „Zeker". „En u hebt ook in uw testament ten gun ste van dat kind een beschikking gemaakt, niet waar?" „Ja". „En dit feit is op een zydelingsche ma nier door uw zaakwaarnemers aan die tante bekend gemaakt?" „Ja". „Weet u, of de jaarlijksche cheques, die door uw zaakwaarnemers aan dit kind wer den gezonden, op naam van dat kind ston den?" „Neen, mijnheer Valcour. Ze werden uit geschreven op naam der tante". „En die manier bleef behouden, ook toen Toody grooter werd?" „Ja. Die cheques werden altijd op naam der tante uitgeschreven". „U voelde wel, niet waar, dat, toen die chèques ongeind terugkeerden, te beginnen zoowat twee of drie jaar geleden, dat Too dy óf getrouwd, óf in elk geval uw geld niet meer noodig had?" „Juist". „Is de mogelijkheid nooit by u opgeko men, dat die tante gestorven kon zijn?" Ze staarde Valcour bevreemd aan. „Wei neen", antwoordde ze. „Maar gesteld eens, dat het zoo geweest was? Dan had Toody toch niets anders te doen gehad dan dat feit aan mijn zaakwaarnemers mee te dee- len en dan zouden die chèques rechtstreeks aan haar gestuurd zijn". - „Dat is zoo, mevrouw Poole gesteld dan altijd, dat Toody was, wat er van haar gedacht werd". „Hoe meent u dat, mijnheer Valcour?" „Denkt u eens goed terug, mevrouw Poo le. Noch u, noch haar gouvernante heeft Toody ooit lichamelijk verzorgd. Alleen die tante heeft haar altijd gekleed en gebaad Is het nooit by u opgekomen, dat dit kindeen jongen heeft kunnen zijn?" Swithers hield zyn oogen strak op den grond gevestigd en zyn gezicht was kil en kalm. Hij durfde zyn oogen niet opheffen, omdat, als hij het waagde, die kleine groep menschen aan te kijken, die daar zoo rus tig om hem heen waren gezeten, dan zou den ze naar een bepaalde plaats blijven kij ken en dat was tegen de uiterst besliste instructies van mijnheer Valcour. Mevrouw Poole begon weer te spreken. „Ik bebrijp natuurlijk uw meening. Het zou natuurlijk niet onmogelijk zijn geweest met een kind van dien leeftijd, dat altijd door een tante werd verzorgd Maar waar om zou dat gebeurd zijn?" Valcour haalde de schouders op. „U hebt er op gezinspeeld, dat die tante erg op geld gesteld was. U weet slechts weinig en heel vaag, waar dat kind van daan kwam. Het is toch niet ondenkbaar, dat men die vriendin van uw man, die so- c.ale werkster, ertusschen genomen heeft?" Hy hield even op en vervolgde dan: „Ik veronderstel, dat men dit kind voor een meisje heeft laten doorgaan. De tante kan er best toe gekomen zyn, omdat ze het vooruitzicht had. dat het in een schatrijke familie zou worden opgenomen. Ze kan verondersteld hebben, dat u, tegen den tijd, dat er omtrent dat kind een wettelijke regeling moest getroffen worden, zoovee van dat kind zoudt zijn gaan houden, dat het u niet meer kon schelen of het een jongen of een meisje was. En ik denk--* dat ik daarom hier aan boord zit", eindigP hij met een flauw glimlachje. „Omdat Toody een jongen was?" „Neen, mevrouw Poole. Omdat TooW gedwongen is geworden, voor een meW' door te gaan", r I „Ik begrijp niet goed, hoe u dat bedoelt zei mevrouw Poole. „Ik wel!" riep mijnheer Dumarque en van opgewondenheid kwam hij «r toe, op te staan. „Ik zie het heel goed m. beste ValcourEn je hebt gelijk!" „Misschien kunt u het dan nog heter ui leggen, dan ik, mijnheer Dumarque". „Niet beterheelemaal niet beter, ntaa het is me nu alles wel op alsg meer na duidelijk!" Mijnheer Dumarque stond n werkelijk op en kwam in het midden va den salon staan. „Stel u dat kind een» voor! Het was vijf jaar. Dan begint he» verstand al te ontwaken, beste Va^Uj Heusch, vijfjarige kinderen zijn alf ha* verstandig. En wat zien we nu? Uit 't »L dat een sociale werkster hem vindt, volg* dat de levensomstandigheden van dat kin» behoeftig waren. Wat toen? Laten we zaak volledig bekijken. Zijn tante was den kelijk een strenge en harde vrouw. behoeft nog niet altijd uiterlijk te blijken- Om een voorbeeld te noemen: de steek van sommige kwallen is doodelijk". (Wordt vervolgd1

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6