^Binnenland Jkmlnciaal Hieuws Wieg in brand geraakt. De berging der Lutine-schatten. Voor de „Karimata" een onbegonnen werk? TEXEL ZUIDSCHARWOUDE BERGEN OBDAM „Voelde rlch nog nimmer zoo goed." HEERHUGOWAARD ST. PA NCR AS OUDORP KOEDIJK TWEEDE BLAD. Kindje van drie maanden omgekomen. de moeder licht gewond. In een pand aan de Oeverstraat te Arnhem, bewoond door de familie S. P. Git sels, heeft gisternamiddag een brandje ge woed, waarbij het jongste kind der familie, een drie maanden oud jongetje, om het le ven is gekomen, terwijl de moeder lichte brandwonden opliep. Het kindje lag in de wieg in de woonkeu ken en was lijdende aan bronchitis. In ver band hiermede werd het kind gestoomd, waarvoor een stoomapparaat, dat verwarmd werd door een spiritusvlam, bij de wieg stond opgesteld. Terwijl de moeder een oogenblik de keuken had verlaten, is de wieg in brand geraakt, waarbij het kindje ernstige brandwonden opliep, aan de gevól- gen waarvan het korten tijd later is overle den. De moeder, die het kind nog uit de bran dende wieg wist te halen, liep daarbij lichte wonden aan de handen op, welke ter plaatse werden verbonden. Met eenige emmers water kon men het brandje blusschen. Toen de brandweer ver scheen, behoefden nog slechts de laatste res ten vuur worden gedoofd. Het stoffelijk overschot van het kind is naar het gemeente-ziekenhuis te Arnhem overgebracht. De heer S. ten Bokkel Huinink te Haar lem schrijft aan de Msb.: Naar aanleiding van de uitgebreide pers berichten omtrent de berging der lading van de „Lutine", zij het mij vergund, in het al gemeen belang, eenige opmerkingen te mo gen maken. De voorstelling dat het bergen der schat ten uit de Lutine een karweitje zou zyn, om eventjes vóór het vertrek der „Karimata" naar Indië op te knappen, schijnt zeer be denkelijk! Van 1907 tot 1914 werden door mijn com binatie haven- en baggerwerken in China en op Java uitgevoerd, waarbij bleek, dat het baggeren op de kust aldaar, veel gemakke lijker en veel minder risico met zich mede brengt, dan op onze Noordzeekust. Ten eerste, omdat men vrijwel constant op een kalme en gladde zee kan werken en voorts wegens de diepe wateren langs de Indische kust. In tegenstelling met deze gunstige sltua tie, zal men op de Noordzeekust, in het bij zonder op de ondiepe gronden met sterke stroomingen bij Terschelling, niet alleen groote moeilijkheden ondervinden, doch te vens het gevaar loopen een feitelijk hulp behoevend hoog opgetuigd werktuig als de „Karimata", dat bij een zware bui of storm steeds op de assistentie van zeer sterke sleepbooten is aangewezen, te verliezen. Dat de „Doejoeng" op de reis naar Indië op volle zee, dan echter buiten eenige braiv ding, stormen doorstond (niet wordt ver meld dat te voren een zusterschip tijdens de zeereis verging) mag niet leiden tot de ge volgtrekking, dat dergelijke logge vaartui gen dan zeker wel tegen een stootje en wat deining bestand zijn, te midden van zand banken en bij de door de hevige branding dikwijls zeer gevaarlijke Noordzeekust. Deze zandbanken strekken zich kilometers ver rondom de Lutine uit, op een gebied met een gemiddelden waterstand van slechts 2 a 3 meter. Weliswaar schijnt het plan der Billiton Mij. te zyn, om eerst in de zomermaanden met de expeditie te beginnen, doch, al ge lukt het dan ook om een breede en diepe geul te baggeren tot het wrak, tijdens één zware bui kan door de sterke stroomingen en enorme zandvloeiingen, al dat kostbaar werk in enkele uren ongedaan worden ge maakt. Sterke sleepbooten, die de transporten over zee uitvoeren, kunnen wegens te groo ten diepgang ter plaatse niet v»n dienst zijn. Zij moeten 1 kilometer of meer buiten de kust blijven. Naar de meer veilige volle zee kan de „Karimata" dus niet vluchten, doch is op vlotgaande, minder sterke sleepbooten aangewezen, om door de bestaande binnen geul naar de haven van Terschelling d< wijk te nemen. De vraag is echter of dit wegens de groote afmetingen der „Karimata" en haai diep gang mogelijk zal zijn bij opkomenden storm? Het schijnt onverantwoordelijk om een zoo buitengewoon kostbaar werktuig op de gevaarlijke gronden van Terschelling aan de zeker niet uitblijvende branding, bloot te stellen. Zullen assuradeuren er voor gevoe len om dit enorme risico te aanvaarden? Op de kust van Billiton is dat risico vrij wel nihil. Bij opkomend zwaar weer, dat in de tropen niet lang duurt, wordt eenvoudig de emmerlader gelicht en het werktuig blijft op voldoende diep water rustig voor anker liften. Bij het wrak der Lutine is dat uitgesloten by de storm die eenigen tijd aanhoudt en de golven hoog opjaagt. Te vreezen is, dat de ..Karimata" er haar eigen graf gaat zoeken en delven. Wat het baggeren op zich zelf betreft, de voorstelling dat dit bij de Lutine voor het ophalen der goudstaven, vrijwel gelijk is te stellen met het uitbaggeren van gronden waarin tinertsen voorkomen, is niet geheel zakelijk. Al zou het wrak der „Lutine" door oen tand des tyds minder hecht zijn gewor den, toch zal het opbaggeren van zware ijze ren deelen, de opruiming van waarschijnlijk vast aaneengeroeste kogels, van groote an kers en wrakstukken, wel niet zoo vlot gaan dls r^en zich voorstelt. M'jn ervaring is, dat dergelijke objecten met zonder gevaar zyn, dat het aanbeveling verdient de baggermolens, hoe zwaar ook geconstrueerd, uitsluitend voor het bagge ren van zand, klei, te schiften ertsmateriaal kleine steenen en dergelijke te gebruiken. Zeker verdient het waardeering, dat de Billiton Mij., met vaderlandsche onderne- merslust bezield, het hare zou willen bijdra gen om de schatten van de Lutine boven te brengen doch de vraag is, of de door haar beoogde werkwijze, wegens boven om schreven gevaren, niet beter voor een meer practische en veiliger methode plaats dient te maken? Zonder buitengewoon risico zou m.i. de berging vlug kunnen geschieden door toe passing van de moderne duiktechniek, zoo als deze zoo uitstekend is geslaagd bij het opsporen der lekken en de reparatie van den gaszinker in den bodem van het Noordzee- kaanal te Velsen, waar dit voor anderen hoogst moeilijk of wel onmogelijk werk, op eenvoudige wijze werd verricht in een ver lichte werkruimte onder water, op en door den vasten bodem. Binnen een half uur werd daar een droge verbinding met den gaszinker tot stand ge bracht op 12 meter onder den waterspiegel, waarvan 4 meter onder het zand en slib. Gezien de practische ervaring daarbij op gedaan, zal men in korten tyd door de zand laag boven de „Lutine" kunnen duiken en in droog gebied tot de lading kunnen door dringen. By opkomend ruw weder kan het zee waardig en vlotgaand vaartuig waarop zich het duiktoestel bevindt, binnen het kwartier de ankers lichten of verboeien en onafhan kelyk van sleepbooten, op eigen kracht door de bestaande geul naar Terschelling of el ders de wyk nemen, om bij goed weder bin nen enkele uren naar het wrak terug te kee- ren en de werkzaamheden te hervatten. VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF. Het verkrijgen van het diploma alg. handelskennis. Het Tweede-kamerlid de heer Amelink heeft aan den minister van economische za ken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat met medewerking van het departement van economische zaken de opleiding voor de handelskennis, die ver- eischt wordt ingevolge de bepalingen der vestigingswet kleinbedrijf, uitsluitend gege ven zal worden in handen van de drie mid denstandsbonden, resp. van de onderwijs instellingen dezer organisaties? 2. Is het juist, dat vakorganisaties ofon- derdeelen daarvan, die zich reeds bezighou den met de opleiding voor handelskennis, die opleiding op voorschrift van het depar tement van economische zaken moeten be- ëindigen? 3. Indien het onder 1 en 2 gevraagde juist is, wil de minister dan mededeelen. op welke wettelijke bepaling deze beslissing steunt? 4. Is de minister niet van meening, dat het voor het verkrijgen van het midden standsdiploma algemeene handelskennis, af gegeven door een der middenstandsbonden noodzakelijk voor het ontvangen van een bedrüfsvergunning Ingevolge de vestigings wet kleinbedrijf, voldoende is, dat de ver zoeker de vereischte handelskennis bezit en dat daarby buiten beschouwing gelaten kan worden, op welke wijze of by welke instel ling de verzoeker zich deze handelskennis heeft eigen gemaakt? ONTPLOFFING IN EEN SMEDERIJ. Bejaarde smid doodelijk, ander persoon ernstig gewond. Tengevolge van een ontploffing is te My drecht de bijna zeventig-jarige smid G. van der Geer zoodanig verwond, dat hij kort na het ongeval is overleden. In een schuur by zijn smederij was men bezig ijzeren voorwerpen te lakken. Van der Geer zou even constateeren hoe hoog de temperatuur was en stond voor de deur van den oven, die vanwege den rook niet geheel gesloten is geweest. Door het ontploffen van gassen werd de deur weggeslingerd en Van der Geer buiten het gebouw geworpen Scherpe deelen der deur waren in zijn lichaam gedrongen en bovendien was hij aar, het hoofd ernstig verwond. Spoedig gaf hij den geest. Voorts kreeg een werkman, die eveneens tegen den grond geslagen werd, ernstige brandwonden. Zijn toestand is redelijk. AUTO GRIJPT EEN WIELRIJDER. Op weg naar het ziekenhuis overleden. Op den Amersfoortschen straatweg ter hoogte van de uitspanning „De Gooische Boer", onder Bussum is gistermiddag vyf uur de 57-jarige wielrijder Van der Berg, wonende te Bussum, door een personen auto, welke uit Amsterdam kwam, aange reden. Het slachtoffer werd met kracht tegen het plaveisel geworpen. Met een schedelbasisfr actuur is de man naar de Majellastichting te Bussum vervoerd, op weg waarheen hij aan de gevolgen van het ongeluk is overleden. DE STAKING BIJ VAN HEEK TE LOSSER. Verbod van samenscholing uit gevaardigd. In verband met de staking bjj de firma L. van Heek en Zonen te Losser heeft de poli tie gistermiddag om vier uur aldaar een verbod van samenscholing afgekondigd. Niettemin hebben eenige honderden per sonen zich gisteravond tegen half zes het tijdstip, waarop de werkwilligen de fabriek verlaten bij den ingang van de fabriek opgesteld. Nauwelijks waren de werkwilli gen van het fabrieksgebouw vertrokken, of de politie gelastte den belangstellenden door te loopen. Nabij de woning van een werkwillige te Overdinkel heeft de politie een menigte menschen, welke zich daar had verzameld, uiteen moeten drijven, waarbij van den gummistok werd gebruik gemaakt. BRAND IN EEN VERFFABRIEK. Oliestokerij uitgebrand. Tegen zes uur gisteravond is brand ont staan in de oliestokery, behoorende tot de verffabriek van de gebroeders Tjallema te Sneek. De vlammen grepen snel om zich heen en aanvankelijk liet de brand zich zeer ernstig aanzien. Het vuur vond gretig voedsel in het vele brandbare materiaal. De gealarmeerde Sneeker brandweer bestreed het vuur krachtig en mocht er na twee uur blusschen in slagen den brand te beperken tot de olie stokerij, welke geheel is uitgebrand. De schade wordt geschat op 8 a 9.000 gulden. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. VROUW VERDRONKEN. Slachtoffer onbekend. Op den Zwanenburgerdijk te Halfweg ter hoogte van den Spieringweg geraakte gister middag een vrouw van middelbaren leeftijd m de Ringvaart van den Haarlemmermeer polder. Enkele mannen, die in de nabijheid aan het werk waren, en de voerman van een passeerenden wagen, schoten toe; het geluk te hun de vrouw spoedig weer op het droge te krijgen; zij was echter reeds bewusteloos. Hoewel men geruimen tyd kunstmatige ademhaling toepaste, mocht het niet geluk ken de levensgeesten weer op te wekken. Inmiddels was ook dr. M. Sepers uit Zwa nenburg ter plaatse aangekomen, die den dood constateerde. De gemeente-politie uit Haarlemmermeer stelde een onderzoek in, aangezien het niet bekend was, met welke vrouw men hier te doen had. Dit onderzoek leverde voorloopig geen resultaat op. Het stoffelijk overschot van het onbeken de slachtoffer is toen per auto naar het lij kenhuis te Hoofddorp vervoerd. Texels Eigen Stoomboot-onderneming. De jaarvergadering van aandeelhouders van de N.V. Texels Eigen Stoomboot onderneming in Pen's zaal te Den Burg ge houden, was zeer goed bezet. De voorzitter, de heer W. H. Lap, deelde bij de opening mede, dat 1937 voor de N.V. weer een voordeelig jaar was geweest. Het winstsaldo bedroeg ruim 15000, terwijl bovendien nog f 13000 was afgeschreven op schepen en gebouwen en meer dan 7000 is bijgedragen aan werken in het belang van het vreemdelingenverkeer, zooals wegver- betsring enz. Niettegenstaande meer dan 30000 pen sonen gratis werden vervoerd voor zieken bezoek en het bezoeken van onderwijs inrichtingen te Den Helder, werd nog ruim 3500 meer ontvangen voor personen vervoer. Inplaats van den heer J. G. Stompff werd in het afgeloopen jaar tot directeur benoemd de heer J. J. v. d. Vlies. Het bestuur betuigde zijn tevredenheid over het dokken, dat dit jaar voor het eerst op de marinewerf te Den Helder plaats vond. Verder werd nog melding gemaakt van den slechten toestand van den aanlegstei ger te Den Helder. Deze steiger werd ver nield door een onderzeeër en nu is het toch een vreemde toestand als een particuliere maatschappij, ook al staat ze financieel sterk, de onderhoudskosten betaalt van een rijkshaven. Over deze zaak zal dezer dagen met de autoriteiten opnieuw worden gecon fereerd. De rekening en balans en verliesen winstrekening, in de vergadering overlegd, werden goedgekeurd. Bij de gehouden bestuursverkiezingen werd de heer P. Dros Albz., secr. der venn. herkozen. Hierna kwam statutenwijziging aan de orde. Nog werd besloten dat bij mogelijke uit gifte van nieuwe aandeelen hiervoor Texe laars voorkeur hebben, die nog geen aan deelen in hun bezit hebben. vefonds is f 21.936 groot. De Prov. Noord holland komt op de balans voor met een bedrag van f 5383.35. De winst over 1937 bedroeg f 978.78. Rekening en balans wer den op deze cijfers vastgesteld. Het bestuursvoorstel om de rente in twee termijnen te doen betalen (van opgenomen gelden) werd aangenomen. De kassier bracht verslag uit van de al gemeene vergadering van de Centr. Bank Het aftredende bestuurslid de heer 1 Boon werd herkozen, evenals het plaatsver' vangend bestuurslid de heer C. de Jong Tz. en het lid van den Raad van Toezicht, de heer P. de Geus Jz. Aardappelen gestolen. Waarschijnlijk in den nacht van Dins dag op Woensdag is ten nadeele van den tuinbouwer J. KI. alhier een hoeveelheid aardappelen ontvreemd uit een z.g. kuil De geheele inhoud van de kuil, pl.m. 400 K.G., is verdwenen. Dit is de tweede keer, dat de heer KI. on- genoode gasten op bezoek heeft gehad Eenigen tijd geleden werd een hoeveelheid u;en bij hem gestolen. Coöp. Boerenleenbank. De Coöp. Boerenleenbank I hield Don derdagavond in het lokaal van den heer P. Kramer de algemeene jaarvergadering. Een 60-tal leden was aanwezig. De voorzitter, de heer C. de Jong Tz. opende de vergadering met woorden van welkom. De voorzitter besprak den alge- meenen toestand en die van de bank. Deze is wel iets beter dan verleden jaar. Medegedeeld werd, dat de rente voor spaargelden wordt teruggebracht van 3 tot 2 3/4 De voorschotrente blijft 4 1/4 I Het jaarverslag vermeldde, dat er 311 spaarboekjes in omloop zyn. De rekening over het afgeloopen jaar sloot op een totaal van ontvangsten en uit gaven van f 222.941.08. Ontvangen is aan terugbetaalde voorschotten 17.693.77. Ontvangen is in loopende rekening: van Rekeninghouders 56.690.97 van de Cen trale Bank 58.388.47; aan verkochte waar den 3150. Ontvangen rente van voorschot ten 7355.96 en in loopende rekening 3112.86. Aan spaargelden is ingelegd 71.177.66, terugbetaald f 61.772.87. Er is uitgegeven aan voorschotten 16.950. De uitgaven in loopende rekening belie pen aan rekeninghouders 46.539.30, aan de Centrale Bank 77.657.01, aan de Prov. Noordholland 1628.61 en voor gekochte waarden 5015.73. Aan rente is uitgegeven aan de spaarbank 4730.77, aan de Centr. Bank 189.08. Aan salarissen is 800 betaald, de bedragen aan de Centr. Bank was 32.50 en de bijdrage aan het waarborgfonds en het kapitaal voor bijz. doeleinden 145.55. De balans sloot op een totaal bedrag van 241.863.19. Onder de bezittingen is o.m. opgenomen: Uitstaande voorschotten f 155.842.96, het te goed in loopende rekening bedraagt: van rekeninghouders 72.605.30. Aan vaste goe deren staat 4795.73 op de balans ver meld. Nog te ontvangen rente van voor schotten 4251.22. Aan spaargelden is onder de schulden opgenomen een bedrag van 168.589.72; De schuld in loopende rekening aan de Centr. Bank bedraagt 44.725.08; het reser- Gevonden voorwerpen Zwarte handwarmer, paar wanten, rand van koplamp, zakmes, portemonnaie met tien-rittenboekje, sleutel met ketting, bruin dekzeiltje, portemonnaie met geld, grijze overjas, damesportemonnaie met geld, doosje met rozenkrans, blauwe jongenspet met naam, collectie stalen, zwart kerkboek dames armbandhorloge, zilveren kruisje, paar bruine glacé handschoenen, aangeloo- pen twee honden. Ingekomen personen Z. A. van Soest, N.H., hoofdonderwijzer, Dr. van Peltlaan 15, van Mijdrecht. T. Boschman, N.H., z.b., Kanaaldijk 33, van Heiloo. P. Pijl, geen, kapper, Dorpsstr. 94, van Leeuwarderadeel. S. Groot, R.K., dienstbode, Kleine Dorpsstraat 4, van Be verwijk. C. C. Zoon, R.K., dienstbode, Dorpsstr. 15, van Ursem. J. J. Vis, D.G., z.b., Van Reenenpark 10, van Amsterdam. J. A. Spaans, N.H., h. i/d huish., Kerke laan 9, van Hamburg. C, van Hattum, geen, caféhouder, Bergerweg 1, van Wor- merveer. A. C. Hovener, R.K., z.b., Doorntjes 39, van Amsterdam. J. H. Groen, R.K., landarbeider, Kerkedijk 39, van Zijpe N.H. A. Goedhart, (echtg. van W. H. Hattum, N.H., z.b., Bergerweg 1, van Assendelft. L. Lobregt, N.H., dienstbode, Jan Oldenburglaan 6, van Zype N.H. A W. Beemsterboer, R.K., boekdrukker, Verl, Geestweg 37, van Alkmaar. J. A. Rolfes, R.K., z.b., Breelaan 7, van Antwerpen. H. Eulink, N.H., dienstbode, Matthieu Wieg- manweg 7, van Velsen. A. Goubltz, geen, schilderes, Loudelsweg 15, van Castricum. J. F. Pouderoijen, Chr.G., z.b., Heeren- weg 25, van Weiden Dld. E. Daalder, D.G., z.b., Lijtweg 15, van Amsterdam. Benevens 15 personen in het pensionaat St. Joseph. Vertrokken personen. B. Koortens, R.K., landarbeider, naar Zijpe. K. Mittermeier, R.K., dienstbode, onbekend waarheen. H. Waal, N.H., dienstbode, naar Alkmaar. E. G. Keers, .N.H., z.b., naar Renkum. K. Sinnema, H E.v.L., geleidster, naar Rheden. L. J. Baardolf, D.G., z.b., naar Leeuwarden. C. Kuin, N.H., landarbeider, naar Beemster. Th. J. en W. P. Stadegaard, resp. café- en veehouder, naar Oudorp. J. A. Vriesman, N.H., z.b., naar Wassenaar. E. Stroet, R.K., dienstbode, naar Wassenaar. A. Harmanni, Ger.K., dienstbode, naar Haren Gr. P. Roskam, R.K., z.b., naar Alkmaar. C. Balk, (echtg. J. Mourik), geen, z.b., n. Alkmaar. C. de Kruijf, N.H., geleidster, naar Uithoorn. T. G. Onrust, geen, z.b., naar Zaandam. J. J. de Groot, R.K., krui denier, naar Haarlem. M. de Rooij, N.H., dienstbode, naar Schoorl. Benevens 7 personen uit het Pensionaat St. Joseph. F eestvergadering Boerenleenbank. Donderdagavond vond in café Stade gaard de feestvergadering plaats ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan der coöp. boerenleenbank alhier. Na opening door den voorzitter, waarbij het overleden lid, de heer H. Bakker, her dacht werd en afhandeling van enkele huishoudelijke zaken kreeg de directeur der Bank, burgemeester de Boer, het woord voor het uitspreken va., een her denkingsrede. Vóór het bestaan der boerenleenbanken waren er de speculatieve banken, aldus de burgemeester, waarvan een hoog rente percentage een kenmerk was. Door burge meester Raffaissen is in 1846 de eerste boerenleenbank gesticht. De zakelijke ze kerheid die de speculatieve banken eisch- ten verviel voor persoonlijke zekerheid: borgen. Raffaisen bepaalde dat de bestu ren hun werk gratis moesten verrichten en dat de winsten alleen voor de reserve mochten worden aangewend; in deze twee kenmerken is tot op heden niets veran derd. Spr. komt dan tot dezen tijd. De laatste jaren hebben leden wel eens ge mopperd dat de banden door het bestuur wat strak werder. aangehaald. Hoogere instanties eischten dit meestal en wel ter wille van zekerheid. Spr. noemde de boe renleenbanken een zegen. De boerenleen banken hebben hun levensvatbaarheid be wezen in deze ongekend hevige crisis. Na de geschiedenis der Bank ter plaatse te hebben nagegaan wenschte spr. de Bank groei en bloei toe. Oak de kassier, die met de Bank jubileert, wordt hulde gebracht. Hem werden 4 stoeien en twee fauteuils aangeboden; voor mevr. Schneiders was een bloemenmand. De heer Schneiders dankte voor het prachtige cadeau. Hy ieiae vóói 9 jaar, toen hij het onderwys verliet, Obdam te hebben willen verlaten om zich elders te vestigen, doch wat daar te beginnen. Hij hoopt z'n functie als kassier nog vele jaren te vervullen. Oud-burgemeester N. Dekker, oud-lid van den Raad van Toezicht der Centrale „Ik leed raadt eanige jaren aan jicht en vond bij geen enkel middel ver lichting. Nu neem ik echter geregeld de dagelljkiche dotlt Krutchen Salts. Mijn pijn wat binnen 14 dagen ver dwenen en ik voelde me mijn leven lang nog niet zoo goed. W K. Bevrijdt U ven rbeumetlek,Jicht en ischias deer de dagelljksche desls Kruschen Salts. te Eindhoven sloot zich by de vorige spre kers aan. Hij herinnerde aan den groei der saamhoorigheid in de laatste tientallen jaren. Nog voerden hierna het woord de heeren Henselmans, Hoedjes en Bmkeboer, waar na sluiting onder dank volgde. Tragisch. Terwjjl de heer Butter alhier de krant zat te lezen gevoelde hy zich plots onwel worden. Eenige oogerblikken later was de man overleden. Hij bereikte den leeftijd van 63 jaren. Het vermoeder bestaat dat hartverlamming de oorzaak van het over lijden is. Ned. Ver. voor Spiritisten. Donderdag was er een propaganda- avond in het café van den heer A. Rus van de Ned. Ver. van Spiritisten. De voorzitter opende de bijeenkomst en wees daarby op het feit dat media in vroe ger jaren als heksen op den brandstapel werden geworpen, terwijl zij thans in hoog aanzien zijn van hen die eenigszins met spi ritisme bekend zijn. Vanaf 1848 is de bewe ging nieuw leven ingeblazen en thans is zij uitgegroeid tot een wereldgedachte. In Ne derland loopt het ledental thans al in de duizenden. Er zijn personen die juist be wijzen willen eer zij iets gelooven maar een spiritist weet, dat er een leven is na dit leven. Vervolgens was de heer Pauling aan het woord die aan de hand van verschillende voorwerpen of foto's, welke hem door het publiek waren ter hand gesteld, verbluffen de staaltjes van helderziendheid ten beste gaf. Er waren gevallen bij welke door meerdere personen van het publiek gecon troleerd konden worden en welke volkomen juist werden bevonden. Verschillende per sonen werden door den heer Pauling be schreven welke door de betreffende per soon uit het publiek duidelijk werden her kend. Over 't geheel genomen was het een avond waar veel viel te hooren en 't publiek ging dan ook zeer voldaan huiswaarts. N.T.B.-vergadering. De afdeeling van den N.T.B. vergaderde Woensdagavond in café Bouwstra, voorzitter Jb. de Vries. Medegedeeld werd, dat de steun op de veel besproken gele kool zal worden uitge keerd. Na de groote actie, die is gevoerd, volgt toch de belooning. Hieruit ziet men het nut der organisatie. De beschrijvingsbrief voor de Provinciale vergadering is reeds in de vorige vergade ring gedeeltelijk behandeld, zoodat deze vlug werd afgewerkt. Als aanvulling is nog geplaatst de aftreding van den heer A. Hoog land. Zonder tegencandidatuur is deze weer candidaat gesteld. Voor de ledenwerf-actie werd veel ge voeld. Andere punten passeeren zonder dis cussie den hamer. Als afgevaardigden voor de Provinciale vergadering werden gekozen de heeren Jb. Kloosterboer en K. Kaas. De beschrijvingsbrief voor de Landelijke vergadering werd in een vlug tempo afge werkt. De verhoogde heffing op de aardap pelen gaf natuurlijk weer een punt ter be spreking. Als afgevaardigden voor deze ver gadering werden gekozen de heeren A. Stammes en Jb. Wit. De heer K. Kaas bracht nog ter sprake het looncontract met den arbeider, dit zal zoo worden geregeld, dat streeksgewijze wordt gehandeld, niet de geheele Langendijk, doch het Zuid- en Noordelijk gedeelte. In den kring is veel verwarring geweest over deze kwestie. Misschien is de oplossing zoo te bereiken. Ingekomen personen. T. Bakker, N.H., dienstbode, Friescheweg 36, van Schagen. T. Cnossen, N.H., dienstbode, Heerenweg B 23, van Alkmaar. B. J. Stadegaard, R.K., chocolade-deco rateur, en echtg., Kievitstr. E 31, van Alk maar. J. v. d. Lende, N.H., landarbeider, Zuidervaart D 24, van Alkmaar. F. H. Heinis, N.H., slagersknecht, Burg. G. Bos straat E 23, van Oterleek. W. P. Stade gaard, R.K., z.b., en gezin, Kom A 34, van Bergen. Th. J. Stadegaard, R.K., z.b., en echtgen., Kom A 34, van Bergen. C. Spek, R.K., dienstbode, Heerenweg A 62, van Bo- venkarspel. P. Hop, N.H., reiziger, en ge zin, Friescheweg E 30, van Heiloo. Vertrokken personen. C. Meurs, N.H., reiziger, en gezin, van Burg. G. Bosstraat E 44, naar Alkmaar. W. F. Koster, N.H., schilder, en gezin, van Friescheweg E 30, naar Alkmaar. N. Bui ter, R.K., landarb., van Noordervaart D 23, naar Schoorl. M. Th. Poland (echtg. J. Klanker), R.K., z.b., van Huigendyk C 28, naar Koedijk. G. Gielink, geen, verkoo- per Mij. De Veluwe, en gezin, van Burg. G Bosstraat E 21, naar Alkmaar. J. Bijt jes, geen, reiziger, en gezin, van Kievitstr. E 11, naar Alkmaar. H. Veenstra, N.H., boerenkn., van Noordervaart D 21, naar Alkmaar. J. Greidanus, N.H., huish., van Kanaaldijk 11 naar Haarlem. J. P. Bas- tiaanse, geen, z.b., en echtg., van Friesche weg E 38, naar Heiloo. Voor het zwakke kind. Door de Floralia-commissie zijn dezer dagen aan volwassenen 556 en schooljeugd 85 planten verkocht, ten bate voor het zwakke kind.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7