GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. Spoet Jkovwdaal Tlieuws De provincie en het G.E.B. De Zesdaagsche te Antwerpen. OUDORP BEEMSTER EGMOND AAN ZEE EGMOND A. D. HOEF OUDE NIEDORP EGMOND BINNEN DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 4 MAART 1938. Nadat de raad ongeveer een uur in comité was geweest over het voorstel van B. en W. om hen te machtigen de overeen komst met het P. E. N., die 1 April afloopt, tot 1 Juni te verlengen, deelde heer Ven- n e k e r mede, dat de meerderheid straks niet accoord was gegaan met het voorstel om de vergoeding van de leden van de stembureaux op 4 te stellen. De meer derheid deed dit in de overtuiging, dat dit te laag is en dat men daarom straks zeer moeilijk geschikte personen zal kunnen vinden om als voorzitter en leden van de stembureaux te fungeeren. De bedoeling ■heeft echter niet voorgezeten de gemeente in een impasse te helpen. Nu wij, aldus spr., door U en den wethouder van de financiën gehoord hebben, dat het gevolg van dit besluit zal zijn, dat de vergoeding aan de gemeente uit het werkloosheid subsidie niet zal worden uitgekeerd, diende spr., mede namens de heeren Gevers en v. d. Borden een motie in om dit besluit in te trekken en alsnog de bijlage aan te nemen. Met 127 stemmen werd hiertoe besloten. Vóór stemden de heeren v. d. Vall, Dekker, Mr. Leesberg, Raat, Venne- ker, Keijsper, de wethouders, Govers, v. d. Borden en Grondsma. Hierna verklaarde de heer Venneker, dat de raad, gezien het schrijven van den minister van waterstaat en het verslag van het onderhoud met den minister niet verwonderd is over het voorstel de overeenkomst met het P. E. N. voor het G. E. B. tot 1 Juni te verlengen. Wèl is het standpunt van den minister van waterstaat voor den raad teleurstellend, de raad hoopte, dat Z. E. een ander geluid had laten hooren. Mèt het college is de raad het eens, dat op het oogenblik geen beslis sing kan worden genomen en dat de ver dere afdoening aan het college kan worden overgelaten aangezien dit t. z. t. met voorstellen zal komen. Vanzelfsprekend moet het college ge machtigd wjrden het contract tot 1 Juli te verlengen. Momenteel kan over de zaak niets meer gezegd worden. Met algemeene stemmen werd conform het voorstel besloten. De woningbouw van Rochdale. Voorgesteld werd afwijzend te beschik ken op een verzoek van de Arbeiders- woningbouwvereeniging „Rochdale" om voor deze vereeniging de bouwgrond te reserveeren, gelegen tusschen de Jan van Scorelkade, de Nicolaas Beetskade en de Emanuël de Wittestraat. De heer v. D run en had met belang stelling de rapporten gelezen waaruit blijkt, dat 'n belangrijk aantal minder wo ningen leeg staat dan in 1936. Het aantal woningen als in Rochdale is te kort, om dat de woningen aan den Baansingel niet in aanmerking komen. De inspecteur van de Volksgezondheid wil versobering doch spr. oordeelde, dat men niet zoover moet gaan. Aan den Tienenwal is wel ruimte voor 52 woningen, maar die zullen er voorloo- pig niet komen. Rochaale wil aanvullend werken, om daar een goed geheel te krijgen en heeft plannen voor woningen van 4.50. Spr. wil daarom den grond reserveerer. aange zien als men de rapporten volgt de arbeiderswoningbouw wel stop kan wor den gezet, omdat woningen van 3.75 niet te bouwen zij.n als ze aan eenige eischen moeten voldoen. Spr. W6€s 6r voorts op, dat, tot nog toe de gemeente geen nadeel heeft jndervon- den van den woningbouw door „Rochdale Laat men Alkmaar hoog houden door den bouw van goede woningen te waardeeren. Wethouder Klaver betoogde, dat het geen de heer van Drunen naar voren bracht er naast is. Het gaat alleen om het reserveeren van den grond en niet over het bouwen van woningen. Voor Rochdale is de Christelijke Vereeniging en Volks huisvesting aan de beurt en het gaat niet aan een perceel bouwgrond voor gegadig den te blokkeeren tot Rochdale eens kan bouwen. Er gaan nog jaren over heen voor Rochdale weer kan bouwen en daarom willen B. en W. den grond vrii houden. De heer Dekker gaf B. en W. in over weging om ook aan te geven waar de woningen beneden 4 en 5 staan. De vorige maal werden ze wel gen emd. De voorzitter had daartegen geen bezwaar. Het voorstel werd hieroo aangenomen, met aanteeke-n» dat de soc -d~nv geacht wenschen te hebben tegen gestemd. De overkluizing van het Verdronkenoord. B en W stelden voor, om voorhands niet'over te gaan tot overkluizing of dem ping van het water tusschen de beide Steenen bruggen. Dit voorstel werd gedaan, hoewel de middenstandsorganisaties in van de ontwikkeling van de stad, het ver zoek daartoe hadden ingediend enjioew* de A N V V te kennen had gegeven, dat zij van'oordeel is, dat inwiHiging va" dat verzoek haars inziens geen verminde ring van het vreemdelingenbezoek tenge volge zal hebben, terwijl de verkeersorga- nisatij, de A. N. W. B. en de K. N. A. C. zich als voorstanders van een op van deze verkeerspuzzle hebben doen ^KTheer Grondsma verklaarde, dat de gang van zaken zijn instemming nie heeft. Men heeft het jat in de brug zoo hersteld, dat het eeuwen kan trotseeren, en dit getuigde z. i. van weinig respect voor den raad, die het voorstel tot over kluizing aanhangig had gemaakt, heeft het oordeel van diverse deskundigen gevraagd, natuurlijk zijn er menscheri voor het behoud van den bestaanden toestand. De K.N.A.C. is echter voor demping en spr. zou het op prijs hebben gesteld, wan neer de toestand, zooals die .ou worden ni demping in teekendng was gebracht. Hij is overtuigd, dat de overgang door een pleintje aldaar niet leelijker zou worden. Men heeft echter integendeel zonder de beslissing van den raad af te wachten in alle haast de Vischmarkt van een nieuw leien dak voorzien en al met al voor het behoud van het bestaande duizenden ge- spandeerd. De raad kan nu moeilijk tot demping besluiten, want dan zijn al die gelden verloren. In 1870 toen de demping van de Laat aan de orde kwam, toonde de raad een vooruitzienden blik en terwijl wij nu midden in het verkeersvraagstuk zitten, is er nog verschil van meening over dem ping van de Kraanbuurt, terwijl het vast staat, dat de Langestraat een uitgang moet hebben naar de Laat, die door overklui zing is te verkrijgen. Nu zijn er bezwaren gemaakt over de kwaliteit van het water, dat uit hygiënisch oogpunt door overklui zing slechter zal worden. De praktijk be vestigt deze veronderstelling niet, want met de overdekking van de Lange Piep in Leeuwarden, die veel langer is dan dat stukje tusschei. de beide Steenen bruggen, ondervindt men in het geheel geen moei lijkheden. Spr. zal tegen de bijlage stem men, omdat hij van oordeel is, dat door overkluizing het stadsbeeld niet leelijker zal werden. Aan de Vischmarkt is niets moois meer, de vroeger zoo mooie steenen pilaren zijn door gasbuizen vervangen en aan de zijde van het Verdronkenoord heeft men de visechmarkt dichtgemaakt. Schoonheid was er vroeger, toen er in de omgeving mooie trapgevels waren. Dit stadkwartier moet weei tot bloei gebracht worden en dit kan men bereiken coor het water van het Verdronkenoord smaller te maken en het gedeelte tusschen de beide bruggen te overkluizen. De heer S t o u t j e s d ij k onderschreef het betoog van den heer Grondsma. Om financieele redenen kan het verzoek van de Middenstandsorganisaties thans niet worden ingewilligd. Spr. laakte het, dat men de Vischmarkt met ongekende haast van een leien dak heeft voorzien. Toen golden blijkbaar geen financieele bezwaren. Uit het advies van de A.N.V.V. blijkt, dat de organisatie van de overkluizing geen vermindering van het vreemdelingenver keer vreest. Spr. begrijpt, dat men om geldelijke redenen momenteel niet tot overkluizing kan besluiten, maar afwij zing van het verzoek vindt hij niet juist. Spr. wees er op, dat ook de commissaris van politie, in het belang van het verkeer, verandering wenscht. Spr. zal daarom tégen stemmen. De heer V e n ne k e r was ook niet enthousiast over de bijlage, ook hij meende dat er wat gedaan moet worden, doch hij begrijpt niet, wat het stemmen tegen deze bijlage beteekent, want in het voorstel staat dat B. en W. voorshands geen verandering wenschen. Demping van het geheele Verdronkenoord wil de raad niet, maar er moet iets gebeuren. Reeds 3 Juli vroeg spr. of het niet mogelijk was de straat van de Kraanbuurt te verbreeden, opdat daar twee auto's elkaar kunnen passeeren. Dan bestaat de mogelijkheid om uit de fuik, die aan het eind van de Langestraat is, te komen Om financieele redenen zal spr. voor de bijlage stemmen, doch hij hoopte, dat B. en W. aandacht aan het vraagstuk zuilen blijven schenken en te zijner tijd met voorstellen zullen komen, zooals de voorqzitter heeft toegezegd. De heer K e ij s p e r oordeelde de op merkingen van de heeren Grondsma en Stoutjesdijk over de daar uitgevoerde werken ernaast, want het herstel ge schiedde krachtens raadsbesluit. Spr. was blij, dat het college de adviezen heeft in gewonnen. Als men deze bekijkt, dan is ontzaglijk tel moed noodig om te zeggen „gooi den boel maar dicht", want een groote meerderheid der adviezen wijst in de richting dit niet te doen. Spr. oordeelde het advies van den A.N.W.B. het meest verantwoord en het meest juist. Deze stelde zich op het stand punt, dat ook door de verkeerscommissie is ingenomen. Deze commissie heeft ge zegd, wanneer de verbreeding van de Huigbrouwerstraat niet direct noodig is, dan kan er toch aan de Kraanbuurt een kleine verbetering plaats hebben, zooals die aan de Mient werd uitgevoerd. Spr. steunde de gedachte van den heer Ven neker. Hij was niet tegen de bijlage, maar hij verwacht, dat in ie i aarie toekomst het advies van den A.N.W.B. zal worden uitgevoerd zonder zich uit te soreken aan welke zijde de Huigbrouwerstraat ver breed moet worden. De heer i ietsma had zich uitge sproken voor de overkluizing en daarvoor een berekening overgelegd. Met den heer Grondsma was spr. van oordeel, gezien de ervaring van de Lange Piep te Leeuwar den, dat men ondanks de adviezen, niet zoo bang voor gevolgen behoeft te zijn. Toch was hij geneigd te vragen of het, wanneer de overkluizing ongewei.scht is, niet met een rioleering kan worden gevon den. Laten B. en W. dit nog eens nader onderzoeken. Persoonlijk ziet spr. liever demping tusschen de beide bruggen met rioleering en verbreeding van de Kraan buurt en de Huigbrouwerstraat, cmdat hij overtuigd is, dat dit goedkooper is. Ook spr. sloot zich aan bij het advies van den commissaris van politie. De Heer v.Drunen betoogde, dat in de jaren, toen de Platte Steenenbrug moest worden gerepareerd, dezelfde klach ten als thans naar voren waren ge komen. Toch is in de omgeving de winkel stand uitgebreid. Spr. gaf in overweging de bijlage aan te nemen en hij verwachtte dan hetzelfde resultaat als in 1872, over 80 jaar kan men er dan weer eens over praten. Mr. Leesberg oordeelde formulee ring van het slot van de bijlage een gevaar. Daaruit zou men kunnen concludeeren, dat de geheele raad ervoor zou zijn, dat het stuk gedempt werd en de Huigbrouwerstraat ver breed. Zelfs al zouden de financiën dit toe laten, dan nog is spr. van oordeel, dat dit mooie punt van de stad onveranderd moet blijven. Wel is spr. ervoor om zonder veel kosten de vischmarkt te verfraaien. Met de verbreeding van de Huigbrouwerstraat zou den tonnen gemoeid zijn. Het belang van den middenstand vordert zijns inziens, dat me in dit stadgedeelte de menschen opzette lijk een beetje moet ophouden. Een oude stad is niet voor doorgaand verkeer. Ook de Langestraat deugt daarvoor niet. Overigens had spr. bewondering voor de wijze, waarop B. en W. de zaak hebben voorbereid. Mr. de Groot deelde de zienswijze van mr. Leesberg niet. Spr. staat op het stand punt van de K.N.A.C. en den A.N.W.B. Niet alleen uit verkeersoogpunt, maar ook voor de inwoners is de toestand daar onhoudbaar. Men staat er voor een verkeerspuzzle. De verkeerscommissie voelt de geldelijke be zwaren, maar wil de mogelijkheid onder het oog blijven zien om aan den onhoudbaren toestand een einde te maken. T.a.v. het aes- thetische was spr. het met den heer Gronds ma eens. Voorts wees hij erop, dat de win kelstand het daar moeilijk heeft. Zelfs een zaak van Wisbrunn en Lifmann bleek daar onhoudbaar. De verkeerscommissie is een stemmig van oordeel, dat er iets gebeuren moet. Spr. ondersteunde de betoogen van de heeren Venneker en Keysper en was van oordeel, dat voor de naaste toekomst een regeling gemaakt moet worden. De heer v. d. Borden was voorstander, om, wat mooi is, te sparen. Al wat oud is, is nog geen schoonheid en ter plaatse staan slechts een paar gevels verloren in den rom mel Men spreekt over doorgaand-verkeer, maar de oplossing, die gezocht wordt, is niet voor doorgaand verkeer, maar voor afvoe ring van het verkeer, dat aan het einde van de Langestraat in een fuik loopt. Toen vroe ger dit verkeer te voet ging, bloeide dit stadsdeel. Nu kwijnt het, orfidat het ver- ker per auto gaat. Een zaak als „de Gouden Lelie" in het Fnidsen is weg en het pand is nog geen tweeduizend waard. Spr. zal niet tegen de bijlage stemmen, maar hij ver wacht, dat met groote zorg gezocht zal wor den naar een oplossing om daar het verkeer in betere banen te leiden. De heer v. d. Vall constateerde, dat ook ditmaal geldt „Het Verdronkenoord und kein Ende" Spr. oordeelde, dat de auto's voor de Steenenbrug kunnen draaien en wanneer het Verdronkenoord gedempt was, zou het met de zaken niet beter gaan. Welke zaak gaat er thans schitterend. Er bestaat geen behoef te aan in Alkmaar meer zaken te stichten. Spr. zou ook voor het voorstel van B. en W. stemmen en uitte den wensch, dat de kwes tie den eersten tijd niet meer te sprake zou komen. De voorzitter bracht mr. Leesberg dank voor de vriendelijke woorden tot B. en W. gericht. Het college had gehoor gegeven aan den wensch van den raad om adviezen in te winnen en de zaak van alle kanten be keken. Men was van oordeel, dat de zaak nu maar principieel door den raad moet worden beslist. Het gaat niet aan, wat de heer SietS' ma wil, om nog eens demping met rioleering van het gedeelte tusschen de beide bruggen te onderzoeken. Alkmaar is een stad, die veel vreemdelingen trekt en met demping moet men zeer voorzichtig zijn. De geschiedenis van onze stad leert, dat men verschillende gedeelten heeft gedempt, waarover men thans spijt heeft. Laten wij den goeden naam van Alkmaar op het gebied van stedenschoon zooveel mogelijk bewaren. Men moet met dit stukje zeer zuinig zijn. Spr. gaf toe, dat verbetering mogelijk is zonder de schoon heid in gevaar te brengen. De verschillende adviezen gaart in de richting van het voor stel van B. en W. Wanneer zonder te veel kosten te zijner tijd als de walmuren vernieuwd moeten wor den overeenkomstig het advies van den A N.W.B. de Kraambuurt verbreed kan wor den, dan is dit uitvoerbaar, maar verbree- ding van de Huigbrouwersstraat is een te kostbare geschiedenis. Wij moeten zorgen, dat er op den duur iets wordt gedaan; maar de oude toestand moet zooveel mogelijk blij ven, want het is niet mogelijk een oude stad aan te passen aan de eischen van het moder ne verkeer. Op het oogenblik is het gezien de finan ciën en gezien de dringende eischen, waar aan voldaan moet worden, niet mogelijk iets te doen. Spr. erkent de juistheid van de be wering van mr. Leesberg, dat de Vischmarkt aan den achterkant leelijk is. Gezien de oude teekeningen is verbetering daar nood zakelijk, ook het college heeft daar oog voor. De heer Grondsma was voldaan, dat B. en W. te zijner tijd niet tegen verbree ding van de Kraanbuurt zijn. De voorzitter: Wanneer de walmuren moeten worden vernieuwd, is het misschien mogelijk, dat wij daar elkander kunnen vin den. Mr. Leesberg constateerde, dat het ré sumé van den voorzitter niet klopt met de bijlage. Het zal wel de algemeene instem ming hebben om wanneer de financieele toe stand verbeterd is, de zaak opnieuw onder de oogen te zien, maar spr. durfde geen principe-besluit te nemen. De voorzitter bedoelde met een der gelijk besluit, dat demping dan van de baan is. Wanneer de raad de bijlage aanneemt, dan is wat adressanten gevraagd hebben, verworpen. De heer Sietsma bleef aandringen te onderzoeken wat de kosten voor demping en rioleering zijn en handhaafde zijn zienswijze, dat demping en rioleering van het gedeelte tufschen de beide bruggen en verbreeding van de Kapelsteeg goedkooper is dan ver breeding van de Kraanbuurt en de Huig brouwerstraat. De heer v. d. Vall was van oordeel, dat „eventueel" en „voorshands" van langen duur is en betoogde, dat men daarom de bij lage wel kon aannemen. Z.h.st. werd hiertoe besloten, waarna slui ting van de vergadering volgde. Voetbal OM DEN NEDERLANDSCHEN VOETBALBEKER. Alsnog hebben uit onze omgeving voor den beker ingeschreven: Uitgeest, Purmersteijn, West-Frisia, Nieuwe Niedorp, Z.V.V., D.W. V., K.V.V., Succes, Z.F.C., O.S.V., Assendelft. Texel, B.F.C., Meervogels, Volewijckers, Schagen, Hollandia en Kinheim. De volgende eerste-klassers zullen even eens nog deelnemen: Ajax, Excelsior, Storm vogels, Tubantia, P.E.C., Enschedé, Noad, Veendam, Sneek, H.S.C. en Be Quick. L. S. V.—JONG-HOLLAND. Jong Holland trekt morgenmiddag naar Krommenie om L. S. V. te bekampen. Deze vereeniging staat met 1 punt meer dan Z. C. F. C. I bovenaan, terwijl Jong Hol land de derde plaats inneemt met 3 punten minder en 1 wedstrijd meer gespeeld. Wordt er nu gelijk gespeeld, dan is L. S. V. haar voorsprong kwijt en bij verliezen is haar kampioenskans zoo goed als verdwe nen. L. S. V. moet dus winnen. Het is dus een zeer belangrijke wedstrijd. Jong Hol land kan rustig spelen, ze heeft niets meer te verliezen of te winnen. En als de zenu wen L. S. V. niet al te veel parten spelen, dan zullen de Krommeniërs zeer waar schijnlijk de volle buit binnenhalen. In Alk maar destijds won L. S. V. met 62. Dat was toen de eerste wedstrijd der Jong Hollandianen. Sindsdien is de kracht van het elftal zeer. toegenomen. Daarom Oranje truien, probeeren jullie L. S. V. den voet dwars te zetten. Good luck! driftige toejuichingen, het gewone einde van een Zesdaagsche. De eindstand luidt als volgt: 1. BuysseBilliet, 125 pt., in 145 uur afge legd 2902.935 K.M.; op één ronde: 2. SlaatsPellenaars, 222 p.; 3. Pijnenburg—Wals, 170 pt.; op twee ronden: 4. DeneefDekuysscher, 226 pt.; 5. v. Schijnde 1v. d. Broek, 133 pt.; 6. KaersHuys, 77 pt.; 7. RonsseDepauw, 38 pt.; 8. ArchambaudGuimbretiere, 31 pt. De overige koppels waren op 3 en 4 ron den achter. Wielrennen Buysse—Billiet winnen. Met een ronde voorsprong hebben de Belgen Buysse en Billiet de Zesdaagsche te Antwerpen gewonnen, met een ronde voorsprong op de twee uitblinkende kop pels van deze Zesdaagsche: Slaats Pellenaars en PijnenburgWals. Om tien voor acht kwam de beslissing. Stieler liep uit het peleton weg, Buysse er achter aan, niemand uit het peleton nam dit feit ernstig op, PijnenburgWals en Slaats Pellenaars aarzelden en toen zij tot het in zicht kwamen, dat deze poging toch wel ernstig was bedoeld, was het reeds te laat. Billiet had zijn kans schoon gezien en maakte de ronde vol, zoodat de Belgen alleen aan de leiding kwamen. SlaatsPellenaars vluchtten hierna weg, poogden steeds zich bij BuysseBilliet te voegen, maar de Belgen waren paraat en wat de Nederlandsche renners ook probeerden, steeds kleefde er een Belg aan hun wiel. Het pleit was beslecht, in de sprintenreeks van 10 tot half elf trachtten SlaatsPellenaars nog voortdurend verandering in den stand te krygen, maar alle pogingen stuitten af op de verdediging van de Belgen. BuysseBilliet hadden de Zesdaagsche gewonnen en revanche genomen voor hun nederlaag in de Gentsche Zesdaagsche. De Brabansonne, bloemen, eererondjes, geest- Wit-Gele Kruis. Deze vereeniging hield Donderdag avond haar jaarvergadering in 't Vereeni- gingsgebouw. De voorzitter, de heer J. Commandeur, opende de vergadering met den chr. groet en sprak een woord van welkom tot de aanwezigen. De notulen van de vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd vast gesteld. Van het gemeentebestuur van Oudorp was bericht ontvangen, dat het subsidie voor 1938 is verhoogd tot 230. Medegedeeld werd dat de cursus voor eerste hulp bij ongelukken was uitgesteld. Bij genoegzame deelname wordt deze cur sus a.s. herfst gehouden. Verder werd medegedeeld, dat de ver- bandartikelen voortaan niet meer door de leden behoeven te worden betaald. Bij monde van den heer C. Groenland werd hierna het jaarverslag over 1937 voor gelezen. Hieruit stippen we aan, dat de ziekenzuster in dat jaar In totaal 4263 be zoeken heeft afgelegd, t. w. 690 aan kinde ren, 3425 aan oudere kinderen en volwasse nen en 148 aan t. b. c.-patiënten, terwijl 438 artikelen uit het magazijn werden ver strekt. In 1937 werden vijf bestuurs- en een ledenvergadering gehouden. Het aantal le den bedraagt thans 284. Hierna bracht de heer G. Vader het fi nancieel verslag uit over 1937, waaruit o.m. bleek, dat de totale ontvangsten van de vereeniging, inclusief het batig saldo 1936 ad 30.29 hebben bedragen 1672.39 en de totale uitgaven 1701.41 zoodat een na- deelig saldo is ontstaan van 29.02 De aftredende bestuursleden mej. M. Ko nijn en F. de Goede, welke onmiddellijk herkiesbaar waren, werden met overgroote meerderheid van stemmen herbenoemd. In verband met de dalende ontvangsten en de stijgende uitgaven stelde het bestuur voor om voor 1938 de minimum contribu tie met 0.50 te verhoogen en te brengen op 2.50 per jaar, waardoor een meerdere opbrengst is te verwachten van ruim 60. Na veel discussie werd tenslotte het voor- steld aangenomen, waarbij er op werd ver trouwd, dat de leden die tot dusverre méér dan het minimum betaaldden dit zouden blijven doen, terwijl verder getracht zal worden het aantal vrijwillige bijdragen te doen verhoogen. Vervolgens werd bij opbod verkocht het oude rijwiel van de ziekenzuster. Deze bracht op 15. Bij de rondvraag bracht de heer C. d. Gragt openlijk dank aan de ziekenzuster wegens verleende hulp voor en bij het overlijden van zijn vader. Een jubileum. Dinsdag 1 Maart herdacht de heer S. Hout man den dag dat hij voor 25 jaar als tim merman in dienst trad bij het waterschap „De Beemster". Geslaagd. Voor het examen apothekersassistent slaagde te 'Amsterdam mej. W. C. Lankel- man te Beemster. De Chr. School. Abusievelijk stond in ons bericht van gis ter, dat in 1937 de christelijke school van 70 tot 57 leerlingen was teruggeloopen. In werkelijkheid is deze school van 53 tot 73 leerlingen vooruitgegaan. Een monument op het graf van Jacob Glas. Uit naam der Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij is op het graf van Jacob Glas, op de algemeene begraaf plaats te Egmond aan Zee, een steen met inscriptie geplaatst. Slechts een wrak stuk hout duidde nog de plaats aan, waar deze held der zee, die niet minder dan 130 schip breukelingen het leven redde, zijn laatste rustplaats vond. Op deze plaats een eenvou dig gedenkteeken op te richten, was een daad van piëteit, waartoe de Reddingmaat schappij door een Engelsch ingezetene in staat gesteld werd. Jacob Glas had, als alle geboren Egmon- ders, een bijnaam. Hij was algemeen bekend onder den bijnaam „Jaepie-Jaepie". Dat hij een geboren en getogen Egmonder was, laat de bekende schrijver C. Joh. Kieviet hem, in z'n boek „Jaepie-Jaepie" vertellen, als hij zijn levensgeschiedenis begint met de woorden „Ik ben 'ier op Egmond 'eboren en op'egroeid". Kieviet schreef dit boek in den tijd, dat hij behoorde tot de Egmondsche badgasten, bij wie Jaepie-Jaepie een beken de en populaire figuur was. In het Egmond sche dialect, laat hij hem vertellen van zijn leven en hoe hij met de bark Gezinae Loui- se zoo wat de 'eele wereld bekeken 'eeft, Oostinje, Chinae, Jaepan, zoo goed als Aefrikae en Aemerikae. Ondanks zijn omzwervingen door de we reld, was Jaepie-Jaepie 44 jaar lang, van 1860 tot 1904, lid van de bemanning der Eg mondsche reddingboot, waarvan de laatste 15 jaar bootsman of, zooals we nu zouden zeggen, schipper. Hij maakte in dien tijd 24 strandingen mee, waarbij met de boot 130 menschen van boord werden gehaald. Eerst op 72-jarigen leeftijd bedankte hij als boots man. Zijn laatste redding volbracht hij op 10 October 1903, toen hij reeds 71 jaar was en 11 menschen redde van de gestrande K. W. 29 „De Drie Gezusters". In het archief der Reddingmaatschappij is over Jaepie-Jaepie weinig te vinden. Van een redding werd weinig ophef gemaakt in dien tijd en iemand te huldigen was al even min gewoonte. Dat neemt niet weg, dat Jae pie-Jaepie de bekendste schipper van de Eg mondsche reddingboot geweest is en dat zegt wat! Vergeten is men te Egmond aan Zee Jae pie-Jaepie, die in 1910 overleed, zeker nog niet. Nog heden ten dage zal men u direct wijzen, waar hij met zijn vrouw „Joppie- Joppie" woonde, in een klein wit huisje, even terzijde van de Voorstraat. De Egmond sche gemeenteraad hield zijn naam in eere en bewaarde dien voor het nageslacht, door naar hem de Jacob Glasstraat te noemen. Door een passend gedenkteeken is dus nu ook het graf van één van Egmonds beste zonen aan de vergetelheid ontrukt. Miltvuur. Dezer dagen werd bij een gestorven rund van den heer G. v. d. Pol op 't Woud miltvuur geconstateerd. Het dier is terstond door den noodslachter J. de Waard naar de noodslachplaats te Egmond a. d. Hoef ver voerd. De inspecteur van den Veeartsenjjkun- digen Dienst gaf den directeur van het Gem. Slachthuis te Alkmaar (als pl.verv. inspec teur van den Volksgezondheid) opdracht voor de vernietiging en ontsmetting zorg te dragen. Een en ander is reeds geschied. Het cadaver en de huid zijn vervoerd naar den destructor te Schagen, terwijl de noodslacht- plaats en het terrein van den eigenaar onder toezicht van den Rijks-veeopzichter zijn ontsmet. Kameraadschappelijk. Ter gelegenheid van het bal te Zijde wind, waarbij ook een viertal bezoekers uit Warmenhuizen aanwezig waren, heeft zich het volgende afgespeeld. Genoemde vier heeren, die na afloop per fiets naar huis terugkeerden, hadden veel aan Bachus ge offerd, hetgeen moge blijken uit de om standigheid, dat één lid van het viertal, de heer G. met zijn rijwiel nabij de Zijde- winderbrug naast den weg reed, waardoor een bad in de Zijdewinder ringvaart onver mijdelijk was. De drie andere heeren merk ten hiervan niets, reden althans ongestoord verder. De drenkeling, die zich zelf niet kon redden, werd door den ijlings ontboden politiehulp, van een wissen dood gered. Vat wijn afgekeurd. Van de zes vaten aangespoelde wijn rs door deskundige proevers op Keuringsdienst voor WarOT te ven gekwalificeerd. Burgemeester Bos neen

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9