Nieuwe bekentenissen te Moskou Luchtaanvallen! Nederlandsche Tuindersbond. i'Binnenland TROTSKI'S OORDEEL OVER DE JONGSTE RUSSISCHE GEBEURTENISSEN. Hitier, Göring, Stalin en Blum naar Stockholm. Ds. Niemöller naar concentratiekamp. Nieuws in 't kort. Beschermt U tegen de gevolgen van Oij neemt voorzorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom dan niet tegen het zooveel ernstiger gevaar uit de lucht? Doe het nog! Land- en Tuinbouw CASTRICUM TWEEDE BLAD De derde dag van het proces is voor bij. Nieuwe bekentenissen zijn afgelegd door de minder bekende figuren in dit monster-proces Sjarangowitsj, Godjajef en Rosengolz. Interessant zijn voorts de commentaren van hen, wier namen in dit proces genoemd zijn: Trotski en Paul Scheffer, de New Yorksche cor respondent van het „Berliner Tage- blatt". Het Duitsche nieuwsbureau heeft voorts belangwekkende bijzonderheden uit betrouwbare bron natuurlijk over de wijze, waarop men Krestinski zou hebben laten bekennen Sjarangowitsj verhoord. De Vrijdag, de derde dag van het mon ster-proces is begonnen met het verhoor van Sjarangowitsj, oud-secretaris der partij in Wit-Rusland. Hij verklaarde, dat hij sedert 1921 spion voor Polen en chef van de „na- t ionaal-fascistische organisatie van Wit- Rusland" was. Deze organisatie gehoor zaamde aan de bevelen van den Poolschen generalen staf en aan het te Moskou door Boecharin en Rykof geleide centrum, dat streefde naar de stichting van een Wit- Rusland onder Poolsch protectoraat. Go- loded, oud-voorzitter van den raad van volkscommissarissen van Wit-Rusland, die in 1936 zich van het leven beroofde na Tsjerwiakof ontmaskerd te hebben en zijn opvolger in de gevangenis gebracht te heb ben ,was lid van de nationaal fascistische organisatie, evenals Ghikalo, een der voor naamste partijleiders, en vele anderen. Sja rangowitsj onthulde, dat de organisatie in Wit-Rusland een aanslag tegen Worosjilof had voorbereid, toen er in dit gebied manoeuvres werden gehouden. Hij verhaal de verder, hoe door de inenting van bacil len op de dieren de vernietiging van vee stapel, paarden en varkens georganiseerd werd. Steeds wanneer de procureur hem vroeg, of hy erkende verrader, spion, de- faitist en terrorrist te zyn, antwoordde hy: „dat is volkomen juist". Vervolgens bekende Faisloella Godjajef. de vroegere president van den uitvoerenden raad voor Oetsbekisten, reeds van 1920 af een verrader te zijn geweest. Toen hij pre sident was van de volksrepubliek Beekera, stond hij in verbinding met de nationale unie met het doel dit land te vervormen tot een bufferstaat tusschen Engeland en Sov jet-Rusland. In 1930 kwam hy in contact met Rykof en Boekarin met het doel Oetsbe kisten onder protectoraat van Engeland ge- plaats te krijgen. Nadat eenige mededeelingen waren ge daan over de wijze, waarop sabotage werd gepleegd, werd de zitting geschorst. Rosengolz spreekt. In de avondzitting van het groote proces te Moskou werd Rosengolz verhoord. Hij bekende, dat na het vertrek van Trotski naar het buitenland tusschen Trotski en hem een briefwisseling is ontstaan, waarbij Krestinski zijn bemiddeling verleende. In Karlsbad heeft de zoon van Trotski, Sedof Rosengolz aanwijzingen van zijn vader over handigd om zich in verbinding te stellen met Toechatsjefski. Ook kreeg hy opdrach ten inzake den buitenlandschen handel met Duitschland en Japan. Rosengolz heeft Sedof uit de gelden van het volkscommissariaat voor buitenlandsche zaken door middel van een Duitsche firma driehonderd duizend dollar gegeven, bestemd voor Trotski, ook andere bedragen werden aan Trotski over gemaakt. In 1936 werd Toechatsjefski aangespoord een contra-revolutie te ontketenen en tege lijkertijd werd besloten een moord op Stalin, Molotof en Kaganowitsj te organiseeren. Door de bekentenissen van Pjatakof tij dens diens proces werd Trotski beangst en hij beval Rosengolz en Krestinski in geval van arrestatie alles te ontkennen. Rosengolz bekende verder met Duitsche militaire kringen in verbinding te hebben gestaan. Hij heeft o.a. generaal van Seeckt mededeelingen verstrekt over de Sovjet- Russische luchtvloot. Ook heeft hy twee Britsche journalisten mededeelingen gedaan. „Greuelmarchen" De Warschausche correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau heeft, naar hij meldt, uit betrouwbare bron te Moskou bij zonderheden vernomen over de methodes, waarmede men Krestinski in de Lubjanka gevangenis gedwongen zou hebben zyn ont kenning te herroepen. Volgens deze inlich tingen zou Wyschinski woedend den Gpoe- commissaris Jesjof verwijten hebben ge maakt over het falen der Gpoe in deze aan gelegenheid. Jesjof zou daarop met Krestinski per auto naar de Lubjanka zijn gereden, waar Krestinski in den kelder in handen gegeven zou zijn van de „speciale brigade". De zegsman van den D.N.B.-cor- respondent, die zelf in dienst is geweest van de Gpoe, maar die afkeerig is geworden van deze methodes en zoo spoedig mogelijk Rusland wil verlaten, vertelt bij zijn ver blijf in de Lubjankagevangenis nog verno men te hebben, dat Krestinski tot na mid dernacht gemarteld is. De martelingen zou den gewoonlijk door de speciale brigade als volgt worden uitgevoerd: in een kelderver- trek wordt de delinquent blootgesteld aan een temperatuur van ruim vijftig graden Cel sius. De man moet blijven staan en ieder half uur een glas zoutwater drinken, terwijl hem voortdurend de vreeseiijkste folterin gen verteld worden, waaraan hy zal worden cnatrworpen, wanr.eer hij n et bekent. Op ;ir.ze wijze zou spoed'g de krachtigste tegel- stand zijn gebroken. Kort na middernacht zou Wyschinski met Jesjof in de gevangenis zijn verschenen, waar hy tot ongeveer twee uur is gebleven. Krestinski werd Daar een ander vertrek overgebracht. Hy was geheel apathisch en gebroken en maakte den indruk van een waanzinnige. De gevangenisdokter heeft hem toen een inspuiting gegeven. Jesjof kwam des morgens nogmaals alleen naar de vangenis om zich er van te overtuigen, dat Krestinski thans zou bekennen. Trotski over het proces. Op vragen van journalisten heeft Trotski verklaard, dat „de verklaringen der onge lukkige slachtoffers van het thans aan den gang zijnde proces hun met inquisitie- methoden zyn afgeperst". Volgens hem was één der voornaamste doeleinden van het proces, de terechtstel ling der negen generaals in Juni 1937 te rechtvaardigen. Voorts verklaarde Trotski: Ik weet zeer gode, en ook de Fransche politie werd, dat ik Krestinski niet op 10 October 1933 in Italië heb kunnen ontmoeten, want 9 Octo ber was ik van Saint Palais, waar ik woon de, vertrokken naar Bagnieres de Bigorre, waar ik tot den eersten November bleef, op welken dag ik mij te Barbizon vestigde. De onweerlegbare bewijzen van mijn ver klaringen bevinden zich in handen van de commissie-Dewey te New York. Paul Scheffer weerlegt beschuldi gingen. Het „Berliner Tageblatt" publiceert een verklaring van zijn correspondent te New York, Paul Scheffer, naar aanleiding van het feit, dat diens naam is genoemd in het proces te Moskou. De beklaagde Tsjernof heeft, aldus Schef fer, gesproken van twee bezoeken, die ik hem persoonlijk gebracht heb, in het jaar 1930 toen ik niet meer in de Sovjet-Unie woonde. Hij heeft mij echter nooit gezien, noch ik hem, en ik heb nooit met hem in eenigerlei verbinding gestaan. Zijn verkla ringen zijn door de Gpoe volkomen verzon nen. Krestinski opnieuw verhoord. Na Rosengolz werd nogmaals Krestinski verhoord, die verklaarde, dat zijn onwettige activiteit in 1921 is begonnen. Hij vertelde, dat hij in 1922, toen hij am bassadeur te Berlijn was, in opdracht van Trotski een overeenkomst sloot met generaal v. Seeckt, waarbij de Trotskisten zich in ruil voor geldelijken steun verplichtten, inlich tingen over het roode leger aan de rijks- weer te verstrekken, en, indien zjj aan het bewind zouden komen, Duitschland in een nieuwen wereldoorlog bijstand te verleenen. Naar Krestinski verklaarde ontvingen de Trotskisten in de jaren 1923 tot 1930 van de Duitsche ryksweer ongeveer twee millioen rijksmark in goud. Volgens Krestinski stond Trotski reeds in 1920 door bemiddeling van Kopp in verbinding met den Duitschen spionnagedienst. Verder vertelt Krestinski over zyn ont moeting met Trotski te Merano in het najaar van 1933: Trotski wees er tijdens het onder houd op, dat in verband met het aan de macht komen van Hitier gestreefd moest worden naar een overeenkomst met de Duit sche regeering, door in ruil voor militaire hulp bij het grijpen naar de macht het af staan van een deel van het grondgebied der Sovjet-Unei te beloven. Trotski gaf Krestinski opdracht, in ver binding te treden met Toechatsjefski en Roedsoetak. Toechatsjefski ging accoord met deelname van zyn contra-revolutionnaire or ganisatie aan een opstand. Hierop besloten de Trotskisten een blok te vormen met de rechtschen. Na de afzetting van Toechatsjefski en Ga- marnik, toen hij de ineenstorting vreesde, was Krestinski, naar hij verklaarde, zich op zijn arrestatie gaan voorbereiden en had hy de verbinding met Trotski overgedragen aan Rosengolz. De rechtbank ging vervolgens over tot het verhoor van Rakowski. Een Zweedsch blad noodigt hen uit. Eén dezer dagen, aldus het Volk, zal in Stockholm op initiatief van een groot Zweedsch dagblad een samenkomst plaats vinden van de heeren Hitier, Gö ring, Stalin en, teneinde de democratie ook een vertegenwoordiger te geven, Léon Blum. Het is de „Nya Daglight Al- lehanda", die deze heeren heeft uitge- noodigd en zy hebben, wat op het eer ste gezicht verrassend is, de uitnoodi- ging aanvaard ook! By nader inzicht vermindert die verras sing eenigszins, wanneer men weet, dat het hier vier brave burgers van de Zweedsche hoofdstad betreft, wier eenige bijzonderheid is, dat zy den naam gemeen hebben met vier vooraanstaande staatslieden. De Zweedsche Adolf Hitier is van beroep decoratieschilder hetgeen voor hem een dubbele overeenkomst beteekent met zijn Duitschen naamgenoot; Göring is handelaar, Stalin taxi-chauffeur en Blum groentenhandelaar. Geen van deze heeren toont zich echter zeer gevleid door de naamsgemeenschap, maar terwijl Göring, Blum en Stalin hun lot met een zekere gelatenheid dragen, heeft de Zweedsche Hitier verklaard dat het een „waar martelaarschap beteekent, denzelfden naam te dragen als de Führer van het Der de Rijk". „Ik kon, zoo heeft hy tot de pers verklaard, ook wel een „Mein Kampf" schrij ven, want mijn bestaan is een voortdurende strijd tegen dagelijksch terugkeerende pla gerijen. Ik hoef maar voor de telefoon mijn naam te noemen om onmiddellijk aan den anderen kant van de lijn te hooren: „U spreekt met Mussolini!" „Op reis is het nog veel erger. Wanneer ik in een hotel kom en m'n naam opgeef, mag ik blij zyn, als de portier me niet bui ten de deur zet, omdat hy meent, met een grappenmaker te doen te hebben. Het ergste is echter, wanneer ik voor zaken naar Duitschland moet. Wanneer ik dan niet we gens een soort majesteitsschennis vervolgd wil worden, ben ik wel gedwongen een an deren naam op te geven, die een goed- Zweedschen klank heeft en waardoor ik niet gecompromitteerd wordt". Beste maatjes. De Zweedsche Göring heeft het heel wat gemakkelijker. Hy is merkwaardig genoeg heel goed bevriend met den Zweedschen Blum, waarmee hij vaak op een kaartavond- je samenkomt. Wanneer zij dan over politiek komen te spreken, zyn zij het meestal heel gauw eens! De taxi-chauffeur Stalin tenslotte heeft verteld, dat de Zweedsche communisten hem met alle geweld tot lid van hun partij heb ben willen maken, waarbij zy hem een prachtige carrière voorspelden. Maar Stalin heeft geantwoord, dat hij liever met rust ge laten wordt en verder in vrede voortleeft. Ds. Niemöller is gistermiddag naar een concentratiekamp overgebracht, zulks voor zijn eigen veiligheid! Zooals men weet, wenschte men hem niet op vrije voeten te stellen uit vrees voor straat-demonstra ties en omdat men wist, dat ds. Niemöller toch weer zou prediken over onderwerpen, die niet de goedkeuring der regeering zou den wegdragen. Het concentratiekamp op zich zelf is blijkbaar nog niet veilig genoeg, zoodat men den dominé in een één-persoons cel heeft opgeborgen. Dat is dus de vrijheid. In Duitschland kan men thans reeds gestraft worden met eenzame opsluiting voor feiten, die nog niet gebeurd zijn, maar die gebeuren kun nen. M. a. w.: hier is het denken ook al strafbaar gesteld. Dat deze Duitsche maatregel het verzet onder de aanhangers van Niemöller nog doet toenemen, dat er op het oogenblik een zekere opwinding onder de protestan ten heerscht, is volkomen begrijpelijk en feitelijk kan men zich er alleen nog maar over verwonderen, dat het nog niet tot een uitbarsting is gekomen. Een doode keert terug. - Na een af wezigheid van 20 jaar is een soldaat, die in 1918 aan het front in Macedonië als vermist was opgegeven, in zijn woonplaats Melniza, gelegen bij Bresnik in het Zuidwesten van Bulgarije, teruggekeerd. Als 18-jarige jongen naar het front in Macedonië gezonden, werd hy in 1918 door een Fransche patrouille overvallen en als „vermist, waarschijnlijk dood" opgegeven. Zijn ouders en familieleden berustten in zijn verdwijning en in zyn dorp werd te zijner eere een klein gedenkteeken opgericht. Thans is hij echter, na vele avonturen, in zijn dorp teruggekeerd. De Franschen had den hem gevangen gezet en later naar Marokko gezonden, waar hy zich liet in schrijven bij het vreemdelingenlegioen. Vandaar wist hy te ontvluchten naar Tur kije. Berooid van middelen moest hij op een Russisch schip werken om zijn passage te verdienen, nadat hem beloofd was, dat men hem aan land zou zetten, zoodra het schip een Bulgaarsche haven aandeed. Het schip deed echter geen Bulgaarsche haven aan en bij aankomst te Odessa werd hij in hechtenis genomen en naar Siberië verbannen, waar hij trouwde met een Russin. Na het herstel der diplomatieke betrek kingen tusschen Sovjet-Rusland en Bulga rije kon hij naar Moskou terugkeeren, waar hij er door tusschenkomst van den Bulgaar- schen consul in slaagde om met zijn vrouw en drie kinderen naar zijn geboorteland terug te keeren. De dijkdoorbraak in het Albert- knaal. - Men is er thans in geslaagd voor- loopig het gat in den dijk van het Albert- kanaal te dichten De scheepvaart wordt om geleid, voor zoover dit mogelijk is, over Turnhout. Het peil van het water op het overstroomde land daalt langzaam. Ontploffing in brouwerij te New York. - Een in een der drukte wijken van New York gelegen brouwerij is door een reeks ontploffingen van kolenstof in het ketelhuis verwoest. Door den slag werden honderden gebouwen in de omgeving der brouwerij be schadigd. Tot dusver zyn vier dooden ge borgen. Ongeveer twintig personen moesten met verwondingen naar het ziekenhuis ver voerd worden. De gevolgen der overstroomingen in Californië. - De gevolgen van de overstroo mingen in Californië zijn, voorzoover men tot dusver heeft kunnen vaststellen: 105 dooden, 100 vermisten en 25 millioen dollar schade, nog niet medegerekend de schade, die de spoorwegen en de boeren hebben ge leden. Het aantal dakloozen schat men op 20.000, de schade op 25 millioen. De weer berichten voorspellen voor de komende dagen weder slecht weer. De bergen in de omgeving der stad zijn met sneeuw bedekt. Het verzet in Palestina. - By een bot sing met een gewapende Arabische bende in de nabyheid van het dorp Jamnoem ten Westen van Dzjenin, is een Britsch officier licht gewond en een Britsch soldaat gedood De bende werd door de troepen verspreid waarbij minstens 12 Arabieren door ma chinegeweervuur uit vliegtuigen gedood werden. Algemeen® Vergadering. In „De Unie" werd heden, onder voorzit terschap van den heer A. Schermer, de Algemeene jaarvergadering gehouden van den Nederlandschen Tuindersbond. De voorzitter deelde mede, dat 29 afdeelingen, ofschoon men reeds een half uur over tijd was, afwezig waren, hetgeen hy betreurde. 1937 bracht de verwachte opleving van den economischen toestand niet, hoewel het einde van 1936 dit deed verwachten. De vroegste uitvoeren kregen door de betere clearing met Duitschland aanvankelijk een oetere markt, doch toen de groote aanvoeren kwamen was het ook daarmede gedaan. De vraag dient gesteld te worden, of het vrye veilen nog wel als systeem gehand haafd kan blyven. Met nadruk protesteerde spr. tegen de verhoogde heffing. De kwakkelwinter bracht voor de Streek een ramp. De telers van uien en tulpen behaalden een buiten kansje. Spr. betoogde voorts, dat het voor een goeden gang van zaken noodzakelijk is, dat één keuringsdienst voor zaden optreedt Ondanks den verhoogden veilingsomzet, hebben de tuinders over het algemeen ver lies te boeken. Hechte organisatie oordeelde spr. zeer noodzakelijk. De toekomst deed nog niet veel hopen. Het ontwerp loontoeslag is gun stig ontvangen, zoodat verwacht kan wor den dat deze 1 Mei in werking zal treden. Als dat gebeurt, zal de gang naar de werk verschaffing voor de tuinders tot het verle den gaan behooren. De loonsverhooging, door de arbeiders gevraagd, is redelijk, doch niet uitvoerbaar zonder een regeling van de betaling onzer productie naar kostprijs. De secretaris, de heer Vennik, bracht hierop het jaarverslag uit, dat eenzelfde ge luid liet hooren als het openingswoord door den voorzitter. Uit het rapport van de financieele com missie bleek, dat de vereeniging een bezit heeft van 443,96. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 1352,64, met een batig saldo van f 134.81. Aangezien de rekening door de finan cieele commissie in orde was bevonden, werd tot goedkeuring er van besloten. Besloten werd de afdeeling Harenkarspel op te dragen in de plaats van den heer C. de Geus, die niet herkiesbaar was, een lid voor de financieele commissie aan te wijzen. Aangezien geen tegencandidaten waren gesteld, werden de aftredende bestuurs leden Gayaard en v. d. Heide herkozen ver klaard. De begrooting voor 1938 werd in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op f 1552,50, met etn post van 295,50 voor onvoorzien. Het aantal leden bedraagt 1725 en liep terug, door uittreding van 2 afdeelingen. De heer Ham bepleitte op billykheids- gronden verhooging van de vergoeding voor den secretaris. Spr. vreest, dat men anders voor het feit komt te staan, dat deze het werk moet neerleggen. Ook hij moet als tuinder ziin brood verdienen en het organi- satiewerk in zijn vrijen tijd verrichten. Op den duur is het onverantwoordelijk, dit zoo te laten voortduren. Namens zyn afdeeling stelde spr. voor den secretaris van het vorig jaar nog 50 toe te kennen. (Applaus). De heer Borst bestreed dit voorstel, omdat z.i. voorop moet staan de propaganda voor nieuwe leden. Dan kan een post voor verhooging op de begrooting worden gebracht. De heer Blom, Andyk, had een voorstel van het bestuur in deze verwacht, maar steunde het voorstel van den heer Ham. De voorzitter raadpleegde hierna ge durende vijf minuten zijn mede-bestuurs leden en deelde daarop mede, dat het bestuur geen verhooging had voorgesteld, omdat contributieverhooging daarmee in strijd is; toch kon het bestuur het voorstel-Wydenes onderschrijven. Spr. vroeg of de vergadering hiermede accoord ging. Onder applaus werd hiertoe besloten, nadat ook de heer Borst nog duidelijk had gemaakt, dat ook hy overtuigd was, dat het salaris te laag is en nog met nadruk op uitbreiding van de organisatie had aan gedrongen. De vroege aardappelen. In verband met de over de vroege aard appelheffing en de garantieprysregeling door verschillende afdeelingen gedane vragen, stelde het prov. bestuur zich op het standpunt, dat het prysregelend optreden by den afzet van vroege aardappelen onmis baar is, aangezien daardoor het verlies daar op tot het grootst mogelijke minimum wordt beperkt. Desniettegenstaande kon nog niet van een loonende teelt worden gesproken, waarom die maatregel als steun moet worden aan gemerkt. Daarom acht het bestuur het onjuist, dat deze regeling door een heffing op de produ cent mede gefinancierd moet worden. Het totale tekort op de vroege aardappelen was voor 1937 geraamd op 620.000 en het be stuur vond het onbegrijpelijk, dat dit bedrag voor deze zeer belangrijke taak van tuin bouw niet gefourneerd kan worden uit de 12.000.000. Voorts oordeelde het bestuur, dat de be voegde instanties niet voldoende met de practyk rekening houden, door de prijs regeling 15 Juli te laten eindigen en daarna tot 1 Augustus geen garantie voor tuin- bouwsteun tot 1 Augustus in uitzicht stelden. Een prijsregeling tot 1 Augustus, althans garantie, dat de op teeltvergunning geteelde vroege aardappelen na 15 Juli tot 1 Augus- us volledig in de tuinbouwsteunregeling worden opgenomen, acht het bestuur nood zakelijk. In de vergadering te Hoorn werd besloten om van het voornemen om dc heffing op vroege aardappelen van 30 op 50 per H.A. te stellen, af te zien. De minister heeft daarop geantwoord, dat de verhooging noodzakelijk was voor het te vormen fonds, dat, by handhaving van den binnenlandschen prys op een bepaald niveau, poogt de mogelijkheid van den uitvoer van deze aardappelen tegen wereld- marktprys te vergrooten. In antwoord op een voorstel van de afd Grootebroek deelde het bestuur mede, dat reeds een adres verzonden was, waarin ken baar wordt gemaakt, dat de toegezegde steun op de vroege aardappelen onvoldoende is. De goedgekeurde pootaardappe]en Het bestuur vereenigde zich met voorstel van de afd. Oudkarspel om te trachten voor de goedgekeurde pootaard- appelen en voor de gewone consumptieaard appelen, welke gekuild moeten worden en geteeld zyn op een tuinbouwteeltvergun ning, na 1 October een verhoogd bewaarloon te verkrijgen. De afd. Andijk verkreeg de toezegging, dat pogingen zullen aangewend worden om ver tegenwoordiging in het N. A. K.-bestuur te verkrijgen. Aan de afd. Wognum en Hauwert werd medegedeeld, dat het bestuur de bevoegd heid mist om tuinders, die geen lid van de standsorganisaties zyn en toch van het ver. werk profiteeren, een verhoogd marktgeld op te leggen. De afd. Oostwoud en Andijk wilden er by de bevoegde instanties opaan dringen om de tuinbouwzaadteelt volledig in den steunmaatregel opgenomen te krijgen. Het bestuur wilde die pogingen wel steunen, doch achtte verwezenlijking alleen mogelijk bij instelling van een centralen verkoop. De afd. Oostwoud en Hauwert wenschten een actie te voeren voor een doelmatigen steun van den groven tuinbouw. Het bestuur verzekerde, dat het steeds blijft aandringen op uitbetaling tot 100 van den prijs en verhooging van den richtprijs tot kostprijs. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het bestuur aan Ged. Staten medewerking heeft verzocht om de koolduivenplaag te be strijden. De afgevaardigde van Beverwijk be toogde, dat de tuinders niet meer in staat zyn om de kosten van hun werkkrachten te financieren en bepleitten de wenschelijkheid om te trachten loonbijslag te krygen voor de tuinbouwbedrijven. De voorzitter zeide met vry groote zeker heid te kunnen mededeelen, dat hiermede vanaf 1 Mei 1938 tot 30 April 1939 over het geheele land een proef zal worden genomen. Definitieve mededeelingen zullen kunnen worden gedaan in de algemeene vergadering van den Ned. Tuindersbond. De afgevaardigde van Beverwijk drong erop aan om in die vergadering het hoofd bestuur te bewegen stappen te doen, ten einde te komen tot practische schuldher leiding op het platte land. Het platte land zoo betoogde spr. moet bevryd worden van millioenen fictieve schuld, die tot be vroren toestanden leidt en een loonende exploitatie in den weg staat. Deze afgevaardigde wees erop, dat de minister by de begrootingsdebatten sanee- ringspogingen in deze in uitzicht heeft ge steld. Hy oordeelde daarom dat het op den weg ligt van den N. T. B. om het initiatief te nemen tot het in het leven roepen van plaatselijke commissies, teneinde het inscha kelen van overheidshulp te vergemak- kelyken. De voorzitter was van oordeel, dat een besluit daartoe alleen in de landelijke jaar vergadering kan worden genomen. Centrale Middenstandsraad tot stand gekomen. In een door de Neutrale Middenstands» vereeniging bijeen geroepen bestuursverga dering met de r. k. middenstandsvereeal- ging „De Hanze" is na een vruchtbare be spreking besloten tot het instellen van een Centr. Middenstandsraad, die de belangen der beide organisaties voortaan zal behar tigen. De centrale raad is voor 1938 als volgt samengesteld: F. Turkstra voorzitter (N. M. V.), P. Dijkman secretaris (de Han ze) Dorpstraat, tel. 471, S. Lakeman penn. (N. M. V.) en de heeren T. Glorie Zn. (de Hanze), P. Stuifbergen (de Hanze) en M. G. v. d. Berg (N. M. V.) commissarissen. De Centrale raad heeft reeds plannen in voorbereiding voor een groote voorjaars actie. ROOFOVERVAL TE ZEELST. Bakkerszoon door revolverbandieUn besprongen. Gistermiddag omstreeks half zes hebben twee gemaskerde mannen een overval ge pleegd op den negentienjarigen zoon van den heer P. van Kemenade, bakker te Veld hoven. De jongeman bracht met zyn paard en kar zooals gewoonlijk, brood rond in Zeelst. Toen hij zich op een eenzamen weg bevond, sprongen eensklaps de twee mannen van achter een boschje te voorschyn. Zy losten van dichtbij een revolverschot, dat den jongeman in een wang raakte, waardoor een bloedende wonde ontstond. Het paard sloeg van den schrik op hol. De jongeman had toen de tegenwoordigheid van geest het dier by den kop te grijpen en zich te laten mee- sleepen, zoodat hy op deze wijze aan zijn belagers kon ontkomen. Het hollende beest kwam vry spoedig weer tot staan. Op het geleid van het schot kwamen eenige perso nen toegeloopen, waarop de bandieten zich snel uit de voeten maakten. De gemeente politie heeft een uitgebreid onderzoek inge steld, waarby van honden werd gebruik ge maakt. Het doel van den aanslag was waar- schijnlyk berooving, daar de jongeman op deze route nogal wat geld by zich had. HU heeft zich onmiddellyk onder doktersbehan deling gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6