n p Q IJ8 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Kruiser „Baleares" tot zinken gebracht. No. 55 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 7 Maart 1938 140e Jaargang Vloot en luchtmacht der Spaansche regeering hadden succes. Luchtaanvallen op Barcelona. Trotski verweert zich. Hij daagt Wisjinski uit. De woelingen in Palestina. Het proces tegen ds. Niemöller. Bond van Chineesche christenen opgericht. Slag aan de Gele Rivier. De uitbreiding der Amerikaansche vloot. Italië's moeilijkheden in Abessinië. De aigemeene toestand. ssssss StTsysr»"1 - OURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 «-egels f 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franct aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS COSTER ZOON. Voordem C 9, posttfiro 37060 Telef. 3320. redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Spaansche regeeringsvloot heeft succes gehad. Lang heeft men aange nomen, dat de sterkte ter zee der regee ring niet groot was. Dit als gevolg van het feit, dat bij den aanvang der opstand het overgroote deel der vloot niet regee- ringsgetrouw bleek en zich aan de zijde der opstandelingen schaarde. Thans blijkt echter door het succes der regee ring, wier vloot er in geslaagd is de Franco-kruiser „Baleares" tot zinken te doen brengen, dat haar vloot weer een factor is. waarmede rekening gehouden moet worden in de toekomst. Het Spaansche ministerie van defensie deelde gisteren mede, dat de republikein- sche vloot gisterochtend te twee uur op 70 mijl van Kaap Palos een gevecht heeft ge leverd met de Franco kruisers „Canarias", „Baleares" en „Almirante Cervera". Een torpedo van een der republikeinsche jagers trof den vijandelijken kruiser „Baleares" Er deed zich een hevige ontploffing voor en het schip maakte slagzij. Bij het aanbreken van den dag begaven zich zeven republi keinsche bombardementsvliegtuigen naar het tooneel van den strijd. De vliegers za gen, hoe de kruiser in vlammen stond. Zeven schepen kruisten om het branden de vaartuig. Bommen van de vliegtuigen vielen bij den kruiser. De minister van defensie heeft het vloot- personeel gelukgewenscht met het resultaat van het gevecht. De Baleares gezonken. In den vroegen Zondagmorgen hebben de Britsche torpedoboot jagers „Kempen feit" en „Boreas" die op de koopvaardij we- gen overeenkomstig de overeenkomst van Nyon patrouilleerden, meer dan 100 opvarenden van den kruiser „Baleares" die tot zinken gebracht is, aan boord genomen. De Britsche admiraliteit verneemt ver der, dat een matroos van de „Boreas" is gedood door een scherf van een bom, ge worpen door een vliegtuig der Spaansche regeering, dat de Franco-vloot aanviel tij dens het reddingswerk. Drie opvarenden van den Britschen jager werden lichtge wond. De Engelsche schepen werden niet getroffen. De regeering waarschuwde! Zoodra de Spaansche regeering bekenö werd, dat de Baleares zinkenden was, zond zij een draadloos bericht aan alle buiten- landsche schapen in de Middellandsche zee, waarin werd gewaarschuwd niet te trachten het zinkende schip te helpen, aangezien dit gevaarlijk was. Verder wordt vernomen, dat het tenge volge van het feit, dat de Baleares en de Canarias zusterschepen zijn, niet gemakke lijk is uit te maken, wie van beide schepen is gezonken. Men weet ook nog niet of het schip tot zinken is gebracht door een torpedo of door een granaat. Hieraan wordt toegevoegd dat het zusterschip van den gezonken oor logsbodem door een bom werd getroffen. Bommen op Barcelona. Vrijdagnacht is Barcelona tot viermaal toe door vliegtuigen der opstandelingen ge bombardeerd. Het aantal slachtoffers be droeg 22 dooden en 30 gewonden. Zondagochtend vroeg heeft de Franco luchtmacht den tienden aanval in 36 uur op Barcelona gedaan. De vliegtuigen werden evenwel door het luchtdoelgeschut verdre- Zaterdagmorgen is het groote Moskousche proces voortgezet. Een aantal minder bekende beschuldigden werd thans aan een verhoor onder worpen. Rakowski, Selenski, Ikramoni bekenden alle hun ten laste gelegde feiten. Sabotage is een van de meest voorkomende beschuldigingen en vlot volgen de bekentenissen, vaak met de meest fantastische bijzonderheden Zaterdag nog volgde verhoor van Ra kowski, die uitvoerig vertelde van zijn beweerde spionnagediensten voor Japan. De Trotskistische organisatie, in welker opdracht hij gehandeld zou hebben, noem de hij een bende gemeene misdadigers en spionnen. Selenski verhoord. De beklaagde Selenski, die zijn mede- deelingen voorlas, schilderde uitvoerig zijn werkzaamheid bij de Tsaristische geheime politie. Na terugkeer van zijn verbanning is hij in contact getreden met de oppositie. Selenski, die tot 1937 leider van de rijks handelsorganisatie was, bekende dan schuldig te zyn aan de goederenschaarsch- te in de sovjet-Unie. In talrijke gebieden des lands heeft hij wekenlang de brood distributie gesaboteerd, alsmede die van zout, suiker, boter en eieren, alles om onder het volk ontevredenheid te ver wekken. De boter heeft hij b.v. moedwillig laten bederven, of er spijkers en glasscher ven in geworpen. De avondzitting. In de avondzitting van Zaterdag werd Ikramoni, de leider van het centrale comité der bolsjewistische party in Oesj- bekesta, verhoord. Hij verklaarde sedert 1930 een geheim genootschap „Nationale Onafhankelijkheid" te hebben geleid, dat sinds 1933 door toedoen van Boekan en Antipof afhankelijk werd van het opposi tiecentrum te Moskou. Hij bekende voorts schuldig te zyn aan tal van daden van sabotage. Trotski spreekt tegen. In antwoord op de bekentenissen van Rósengoltz tijdens het proces betreffende geldsommen, die hij clandestien zou hebben ontvangen van het commissariaat voor buitenlandschen handel sedert zijn verbanning, heeft Trotski tegenover ver tegenwoordigers van de pers verklaard. i,De eenige som gelds, die ik sedert mijn verbanning uit de sovjet-schatkist heb ontvangen, bedraagt 2500 dollar, die mij te Istanboel ter hand zijn gestéld door een agent van de Gpoe, toen ik het Russische consulaat verliet, ter dekking van mijn persoonlijke uitgaven. Uiteraard is deze som mij niet tegen een ontvangbewijs overhandigd. Wettig, noch onwettig, recht streeks noch middellijk heb ik uit de Rus sische schatkist eenig ander bedrag ont vangen." Ten opzichte van de bewering volgens welke een Duitsche firma als bemiddelaar ster gediend zou hebben tusschen hem en zijn medeplichtigen, verklaarde Trotski van meening te zijn, dat het hier om een grove en ellendige uitvlucht gaat, aange zien de sovjet-justitie niet kan verwachten bijgestaan te worden door de fascistische justitie. Ook ontkent Trotski, dat zijn zoon 630.000 dollar zou hebben ontvangen. „Mijn zoon, zoo zeide hij, heeft geleefd en is gestorven zoo arm als een proletariër." Door tusschenkomst van de sovjet ambassade te Washington heeft Trotski aan Wisjinkski een uitdaging gezonden: brieven, alle documenten en alle rekenin- mythisehe millioen. Ik verplicht mij alle „Open onmiddellijk vóórdat Rosengoltz te rechtgesteld wordt, een onderzoek naar dat mythische millioen. Ik verplicht mij alle brieven, alle documenten en alle rekenin gen, die in mijn bezit zijn, over te leggen zooals ik dat gedaan heb bij de commissie- Dewey, te New-York." Trotski eindigde zijn verklaringen met te zeggen, dat hij sceptisch stond tegen over de vraag of zijn uitdaging aanvaard zou worden. Gevechten met terroristen. In de omgeving van Yamnoem, waar Brit sche militairen Vrijdag hebben moeten op treden tegen een bende van naar schatting minstens 200 terroristen, zijn de operaties Zaterdag bij het aanbreken van den dag hervat. De in den loop van den nacht ge zonden versterkingen zuiverden het gebied in samenwerking met vliegtuigen. Men ge looft, dat aan de zijde der Arabieren minstens 80 dooden zijn gevallen en 26 zyn gevangen genomen. Naar thans gebleken is, zijn nog twee Britsche soldaten gewond. Bij de botsing werd een Britsch officier gewond en een Britsche soldaat gedood, terwijl twee soldaten werden gewond. Sjeik Hattien, een beruchte bendelieder, op wiens hoofd een belooning van 500 pond was gesteld, behoort tot de gesneuvelden aan de zijde der terroristen. Nieuwe Britsche hooge commissaris spreekt door de radio. De nieuwe Britsche commissaris heeft in een radiorede de bevolking opgewekt, mede te werken aan het uit den weg ruimen van de moeilijkheden en spanningen. Het Arabische blad Falastin beoordeelt de rede zeer sceptisch en verklaart dat veel van hetgeen de commissaris gezegd heeft, reeds door zyn voorgangers werd gehoopt. Jood- sche kringen nemen voorloopig nog een af wachtende houding aan. Niet naar een concentratiekamp? Bevoegde kringen te Berlyn hebben des gevraagd tegengesproken, dat ds. Niemöller naar een concentratiekamp is overgebracht. Zij verklaren, dat de predikant zich nog steeds in de gevangenis te Berlyn bevindt. Den tegen ds. Niemöller genomen maat regel verklaren zij met diens weigering, af te zien van prediking, zooals hem was ge vraagd, hetgeen de Duitsche autoriteiten als „onwettige activiteit" beschouwen. Tegenover dit bericht staat de mededee ling, volgens welke gister is medegedeeld, dat ds. Niemöller was opgenomen in het concentratiekamp Sachenhausen 24 K.M. be noorden Berlijn. De predikant, die dit ver telde, verklaarde verder, dat verscheidene invloedrijke vrienden van Niemöller zich hebben teruggetrokken, nadat hij naar Sachenhausen was gebracht. De autoriteiten weigeren te bevestigen of te ontkennen, dat ds. Niemöller naar het concentratiekamp Sachsenhausen is ge bracht. Wel verklaren zij, dat hy zich nog steeds te Berlyn bevindt. Indien de predi kant werkelijk in het concentratiekamp is opgenomen, dan zouden de autoriteiten zich nog niet tegenspreken, want Sachsenhausen ligt nog in „Groot-Berlijn". „Niets oneervols". In de tot de laatste plaats bezette kerk te Dahlem heeft ds. Müller gebeden gezegd voor ds. Niemöller en dertig andere predi kanten van de belijdende kerk, die in de ge vangenis zijn opgesldten. De predikant koos tot tekst: „Vader, indien het mogelijk is, laat dezen drinkbeker aan mij voorbijgaan; doch niet gelijk ik wil, maar gelijk Gij wilt", Ds. Müller wijdde nog eenige woorden aan het Niemöller-proces en zeide, dat de recht bank niets heeft kunnen vaststellen, wat voor Niemöller oneervol was. Evenmin heeft de rechtbank kunnen aantoonen, dat zij activiteit tegen het Duitsche volk gericht v/as. Daarom is het des te verwonderlijker, aldus de predikant, dat de geheime staats politie hem gearresteerd heeft en naar een concentratiekamp overbracht. „De kerk is niet in de gelegenheid zich tegen politieke aanvallen te verdedigen. Slechts rest haar de taak te bidden. Maar zij, die in het geloof staande blijven, zullen gestrekt worden". Protest tegen de gevangenhouding. De Amerikaansche liga voor vrede en democratie deelt mede, dat door tusschen komst van den ambassadeur in Duitschland een door meer dan 100 rabbijnen en predi kanten der Vereenigde Staten onderteekend schrijven aan Hitier zal worden gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen de vast houding van ds. Niemöller. Dr. Bögner, voorzitter van de protestant- sche federatie van Frankrijk, heeft een tele gram gericht tot de vertegenwoordigers der hervormden kerken in Groot-Britannië met het oog op een gemeenschappelijk protest tegen de behandeling, die de Duitsche auto riteiten ds. Niemöller doen ondergaan. Tsjang Kai Sjek eerepresident. Te Hankeu is de oprichtingsvergadering van den nationalen bond van Chineesche christenen gehouden. De bijeenkomst werd bijgewoond door een duizendtal christenen en gepresideerd door generaal Joeh Sjang Feng, ondervoorzitter van den militairen raad en toegewijd methodist. Hij verklaar de, dat de Chineesche christenen de regee ring van Sjang Kai Sjek volledig steunen. Verder werd het woord gevoerd door mi nister-president Koeng en den minister van buitenlandsche zaken, beiden christenen. Maarschalk Tsjang Kai Sjek, die metho dist is, werd tot eere-voorzitter benoemd. Feng is voorzitter. In het bestuur hebben verder zitting Koeng, Wang, mevrouw Tsjang Kai Sjek, mevrouw Soen Jat Sen en Soen Fo. De bond heeft een telegram aan buitenlandsche christelijke organisaties doen toekomen, waarin wordt aangedrongen op hulp voor de handhaving der gerechtigheid, ten voordeele van den wereldvrede. Aan de Gele Rivier is Zaterdag een hevige slag begonnen. Japansch geschut heeft de Chineesche stellingen aan den zuidelijken oever der rivier krachtig onder vuur ge nomen. Gemeld wordt, dat Tsjang Kai Sjek per soonlijk het bevel over de Chineesche troe pen op zich heeft genomen. Hij zendt voorts krachtige versterkingen naar de provincie Sjensi, met het doel alle pogingen der Ja- panneezen de rivier over te steken, te fnuiken. Het verslag van de meerderheid in de vlootcommissie van het Huis van Afgevaar digden spreekt zich uit vóór aanneming van het vlootuitbreidingsplan, dat 1.113.000.000 dollar zal kosten. Deze meerderheid ver dedigt tevens de stelling, dat de dread- nought het sterkste wapen der verdediging is en dat de superioriteit boven vliegtuigen of eenige andere oorlogsmachine genoeg zaam gebleken is. Het verslag der meerderheid legt er wel den nadruk op, dat Amerika de technische leiding op het gebied der luchtmacht moet behouden. Het spreekt de vrees uit, dat het gebrek aan scheepsbouwgelegenheid aan de westkust bij een conflict in den Stillen Oceaan ernstige gevolgen kan hebben. Slechts drie leden der commissie stemden tegen het verslag. Geruchten over een aanbod van Mussolini aan Haile Selassie. Nadat de Daily Herald reeds desbetref fende berichten gepubliceerd had, drukt de Sunday Chronicle van gister een bericht af, volgens hetwelk Mussolini plannen zou heb ben om den negus een troon aan te bieden. Volgens dit blad zou lord Halifax als tus- schenpersoon optreden tusschen den keizer in ballingschap en den duce en zou hij er naar streven het Abessinische probleem tot een oplossing te brengen vóór de opening van de Britsch-Italiaansche besprekingen. Halifax zou een aanbod van Italië aan Haile Selassie hebben overgebracht tijdens een onderhoud, dat de vorige week zou hebben plaats gevonden. Haile Selassie zou het be wind krijgen over een koninkrijk, dat een oppervlakte zou beslaan van ongeveer een vierde gedeelte van Abessinië. De negus zou zijn paleis in Addis Abeba bewonen en van Italië een jaargeld krijgen van 10.000 pond. Zijn statuut zou ongeveer gelijk zijn aan dat van de Britsch-Indische vorsten, die vazal zyn van Engeland. Volgens de Sunday Chronicle zou Mus solini, die er niet in geslaagd is den weer stand te overwinnen van de krijgslieden, welke de Italianen bij verrassing dooden, de wegen vernielen en de oogsten verwoesten, begrijpen, dat Haile Selassie de eenige man is, die in staat is over de Abessiniërs te regeeren. De negus, aldus de Sunday Chro nicle, heeft echter nog geen besluit geno men. Tegenspraak van den negus. De negus heeft de berichten, volgens welke hij naar Abessinië zou terugkeeren op grond van een overeenkomst met de Ita- liaansche regeering, tegengesproken. Tot een verslaggever van de „Paris Soir" zeide hij: „evenmin als op elk ander oogen- blik zou ik er thans, nu het Abessinische volk heldenmoed en offers verdubbelt, aan denken een oplossing te aanvaarden, die in strijd zou zijn met de rechten en de hoop der Abessiniërs en met zijn wil, een vrij en onafhankelijk volk te zijn". Alkmaar, 7 Maart. De Jodenvervolging, in Duitschland met ongekende energie aangevangen en met onbluschbaar enthousiasme voortgezet tot op den huidigen dag, zal thans ook in Oostenrijk met volle kracht ter hand wor den genomen. Tenminste, de nationaal- socialisten in het land eischen het. Zij hebben een apart weekblad in het leven geroepen, de „Volksruf" genaamd, dat in vrijwel elk opzicht gelijk is aan het be ruchte blad van Julius Streicher in Duitschland, de „Stürmer". In de „Volksruf" van de vorige week wordt een hoofdredactionneele verklaring afgelegd door den leider van het blad, Karl Peter, die tevens hoofd is van den anti-semietenbond in Oostenrijk. Het doel, dit wij nastreven is, aldus Peter, het staats-antisemietisme te berei ken. De grootste kunst van „Alljuda", het zaaien van tweedracht is door de openlijke uitspraken van de beide Duitsche kanse liers te schande geworden. Ons parool luidt: voor een onafhankelijk jodenvrij Vaderland, Oostenrijk als medebouwer der toekomst binnen het Duitsche kader. We zullen allen aan de kaak stellen, die zon der nationalen trots met joden contact zoeken en in Joodsche winkels koopen. Het gaat met groote schreden verder. In alle volkslagen breekt het inzicht door dat het overmachtig en overmoedig geworden Jodendom met alle energie uit ons volks lichaam moet worden verwijderd. Wie een spoedige oplossing van de Jodenikwestile wenscht, moet met ons optrekken. Wij be waren discipline. Het Jodenvraagstuk kan niet met hoerageschreeuw worden opge lost, maar alleen langs legalen weg! Dat is krasse en duidelijke taal. Maar het is nog lang niet alles. Het blad verlangt concrete maatregelen, het houden van de strengste politierazzia's en huiszoekingen te Weenen, om de aldaar onwettig verblij vende 50.000 Oostelijke „Getthogestalten" zoo snel en radicaal mogelijk te verwijde ren. Verder leidt het blad een actie in, volgens welke onder geen omstandigheden arische families voor hun kinderen Jood sche huisleeraren mogen hebben of van de diensten van Joodsche doktoren en advo caten gebruik mogen maken. In dit verband zij nog vermeld dat de anti-semietenbond beweert dat het bericht van een splitsing bij de nationaal-socialis- ten onjuist is. Er is geen nationaal-socia- list buitengesloten of vrijwillig uitgetreden. Er wordt beweerd dat een dergelijk be sluit, dat reedc was genomen, door een overhaast genomen besluit van den leider van den anti-semietenbond om de natio- naal-socialistische ideologie over te nemen en zich vooreerst op het Neurenberger rassenprincipe te baseeren, op het laatste oogenblik werd verhinderd. Interessant is de lezing dat zoowel van Joodsche als van kerkelijk-katholieke zijde een actie tegen het uitgeven van de Volks ruf is ondernomen, waarbij men het ver schijnen van dit blad bestrijdt omdat het onder de strafparagraaf aangaande aan tijgingen tegen een wettig erkend gods dienstgenootschap valt. Men zegt dat de anti-semietenbond daarom ook de zwenking van het confessioneele naar het rassen- platform heeft gemaakt. Wat de Joden betreft, komt overigens in dit verband een zeer interessante vraag op en wel: zullen ze zich tot nationaliteit of tot godsdienst verklaren? De tegenwoor dige versplintering tusschen Zionisten en Assimilanten, die juist nu in de. persor ganen van beide kanten een verbitterden strijd teweeg brengt, verzwakt het stand punt der Joden buitengewoon en bemoei lijkt ongetwijfeld ook de positie der regee ring. In het Jodendom zelf begint een sterke strooming naar voren te komen, welke verlangt dat met opzijzetten van alle andere overwegingen in dit voor de Joden zoo moeilijk en ernstig uur een algeheele opheldering tot stand zal komen. Dit, om te weten of er eventueel noodzakelijke afweermaatregeler. op natiolae of confes sioneele basis plaats zullen hebben, daar men deze beide momenten niet tegelijker tijd al naar believen kan aanvaarden, vooral daar de anti-semieten juist ver klaren dat de Joden steeds op twee in strumenten spelen en nu eens het confes sioneele en dan weer het nationale uit zoeken, al naar het hun effectrijker toe schijnt. Minister Seyss Inquart heeft Zondag te Linz (Stiermarken) een radiorede gehou den, waarin hij een uiteenzettinj heeft gegeven van de binnen den eerstvolgenden tijd uit te voeren taak en van den weg, dien de nazi's moeten volgen. Zijn uiteen zettingen liet de minister vooraf gaan door het axioma, dat Oostenrijk een Duitsch land en niet anders dan een Duitsch land is. Voor ons, zoo sprak de minister, betee- kent de onafhankelijkheid van Oostenrijk het recht te hebben, over ons lot te be schikken met onzen eigen wil, onze eigen verantwoordelijkheid en onze eigen krachten. De onafhankelijkheid be rust op den waarborg van het Duitsche volk. De overeenkomsten van 11 Juli 1936 en 12 Februari 1938, evenals de verklaring van den Führer, maken den toestand vol strekt duidelijk. Oostenrijk kan slechts een Duitschen weg volgen. De Oostenrijkers zetten hun politieken weg voort zonder inmenging, noch van den kant der Duit sche nationaal-socialistische partij, noch van den kant van het Duitsch" rijk. Ons doel is gezamenlijk te werken aan den wederopbouw van dit blad. Dit werk zou slechts in gevaar kunnen worder. gebracht, wanneer de krachten, die Oostenrijk van den Duitschen weg af pogen te brengen en het aldus in tegenstelling met het Duitsche rijk te stellen, zich deden gelden. Een der grondslagen van Oost mrijk is zijn christelijk karakter. Een positief chris tendom moet voor ieder, evenals voor ons, een kwestie zijn, waarover niet gediscus sieerd wordt. Nooit mag de politiek het ge loof bestrijden." Voortgaande schetste de minister den weg, die voor de nationaal-socialisten de samenwerking aan het lot van het land opent. Uitgaande van het beginsel, dat het Vaderlandsche Front de eenige organisatie is, die geroepen is den politieken wil in Oostenrijk te vormen, stelde hij in het licht, dat geen enkele nationaal-socialisti sche organisatie, die een partykara r draagt, toegelaten dat de nationaal-socialisten hun actmiei rechten. ^^1» stane or^a1"'0" miseh of corporatief karakter.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1