'.taaiste A SBueqectii&e Stcutd EEN ZUIDERZEESTAD IN MINEUR. AMSTERDAMSCHE BEURS Neemt de hartvormige cachets, genaamd „Mijnhardtjes", bij Hoofdpijn. Kiespijn, enz. In vijf minuten tijd bent U de pijnen kwijt. 12 stuks 50 ct. Proefdoosje 10 ct. Bij Apothekers en Drogisten. HEERMUGOWAARD Zürich Geheimzinnige moord te Tilburg. 18-jarig meisje vermoord. S.S. „Vredenburg" in stormweer. VOLENDAM IS LEVENSMOE „DE BOOZE AFSLUITDIJK." EERSTE BLAD. 3 Posterijen. De directeur van het P.T.-kantoor te Alk maar brengt ter kennis van belanghebben den, dat de brievenbus aan het Spoorweg station te Noordscharwoude, in verband met wijzigingen in de uitvoering van den post dienst, is verplaatst naar het punt Midden weg hoek Laanderweg. Vergadering Boerenleenbank. Zaterdagavond vergaderde de Boeren leenbank in het lokaal van den heer Rus. De voorzitter, de heer Kooij, opende deze vier en dertigste jaarvergadering met een kort overzicht van den toestand over het af- geloopen jaar, die in het algemeen reden tot tevredenheid gaf voor zoover het de bank zaken betrof. Het ledenaantal verminderde door overlij den en vertrek met drie, ingeschreven wer den een zestal nieuwe leden. Ultimo Decem ber bedroeg het totaal aantal leden 205. De rentevoet voor het komende jaar werd vastgesteld voor voorschotten en loopende rekening in debet 4 pCt., in credit 2.75 pCt. Het bestuur werd machtiging verleend om in enkele voorkomende gevallen hierin wij ziging te brengen. Door den voorzitter werd op een vraag van den heer Oostmeijer, die meende, dat een marge van 1 pCt. tusschen debet en cre dit voldoende was, toelichting gegeven in verband met de groote onzekerheid van de geldmarkt. Besloten werd een post van ongeveer 400 die oorspronkelijk door de centrale afdeeling als haar aandeel in een schadepost zou zijn voldaan, af te boeken uit de reserve, dit naar aanleiding van een op de algemeene vergadering te Utrecht genomen besluit. Medegedeeld werd, dat van de 50 aange kochte spaarbusjes er ongeveer 30 waren uit gezet. Bij monde van den heer J. Pluister werd door de commissie belast met het nazien der rekening '37 verslag uitgebracht en naar aanleiding hiervan deze vastgesteld als voor gedragen. Dé winst tot een totaal ad f 2224.30 werd wederom bij de reserve gevoegd. Na een dankwoord aan de commissie volg de voorlezing van het jaarverslag van den secretaris. Vergeleken met dat van het vo rige jaar gaf dit een stijging over alle pos ten te zien. Het totaal aan uitgegeven voorschotten bedroeg 28.950, terug ontvangen werd f 34.292. Aan spaargelden werd ontvangen 176.293.93, terugbetaald f 168.160.72. van Maandag 7 Maart 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCRED1ET N.V. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 3-334 Nederl. 1938 10U%# 3 Ned -Indië 1937 100»/, 514 Duitse hl '30 m verkL 31*/, BANK-INSTFLLINGEN. Amsterd Bank 160'/s Handel Mij CerL v. 250 168 Koloniale Bank 128 Ned Ind. Handelsbank 141 INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie 40% Calvé Delft Ce-t94% Nederl Ford 319% Philips Gloesl. Gem. Bezit 308 Unilever - 1569/i« INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting37% Anaconda §23% Bethleh. Steel41%0 Cities ServiceWis General Motors26 Kennecott Copper R public Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A 28l/]6 12*7,6 6 39s/,» 37/s 449 Java Cultuur157 V* Ned. ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij^93 Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil Shell UnionJ}„ Tide Water RUBBERS. ,101. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber J39 Hessa RubberJ™ 131% 71V. 175 3437j 355'/, 86% 27*/, Oostkust Inftw4 Serbadjadi 9 Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie HollandAmerika lijn JavaChina—Japan lijn TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac sNoteering per 50. tExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 54. heden 34 pLt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: 1.78'»/,, 8.963/» 72.32 34 5.8234 30.33 41.51 40.05 46.20 45.07 34 9.4234 laatste k. 2.30-45 101% *1%-% 160% 167% 127 140% 41%-V» 43% 320 <04% 155*-*/, 35 231-Vis 41-Vs l'/w 25'/, 271-'%» 12'%,-i 6 48%-'/, 37, 446 157% 72 93 175 343 354% 85 27'/, H%a 10*/, 6 217% 149% 105 2*/i6 127% 119 107 88 2597/8 320 328 27 1317,6 9% 59'/, 47, x) ex-coupon 126% 117 108 87 253 314 325 27 13*/, 87,6 57% 47, New-York Londen Berljjn Pariji Brussel (Belga) Kopenhagen Stockholm Oslo Italië 1.79 '/is 8.963/« 72.33 5.80 30.2934 41.51 40.05 46.20 45.0734 Met het oog op de borgen werd steeds aan drang uitgeoefend om naast de rentebedra gen ook de verplichte aflossingsbedragen te voldoen. Het aantal spaarders bedroeg 438, dat der voorschotnemers 127. Tot tevredenheid stemde het, dat bij de on verwachte inspecties van het bestuur zoowel als van de Centr. Bank de bescheiden van den kassier steeds in orde werden bevon den. De diverse stemmingen hadden tot uitslag, dat herkozen werden de heeren Dirkmaat en Wuis, resp. als leden van het bestuur en den raad van toezicht. Tot plaatsverv. be stuursleden werden herkozen de heeren Wuis en Geusebroek. Een voorstel van den heer Haster om Ar- tis een bijdrage te verleenen van 25, werd na bespreking in handen van het bestuur gesteld. Een voorstel van den heer J. Gootjes Sr., ondersteund door den heer Jc. Kostelijk, t>m de zituren uit te breiden vond algemeenen bijval. Besloten werd dienaangaande de zit uren in den vervolge te stellen Dinsdags van 79 en Vrijdags van 24. De heer v. d. Busse wees er op, dat even als bij zoovele vereenigingen ook hier het feit te constateeren viel, dat indien er geen bepaalde pressie op het bezoek der alge meene vergadering werd uitgeoefend, het bezoek langzamerhand vermindert. Dies stelde hij voor het vroeger gehandhaafde boetestelstel weer in te voeren. Na bespreking werd besloten de kwestie in handen van het bestuur te geven, het welk eventueel maatregelen zal treffen. Koster krijgt een geschenk. Zondag na den dienst in de hervormde kerk werd door den voorganger der ge meente, ds. v. d. Kam, aan den heer C. Slinger, die den len Maart zijn 12 3^-jarig kostersjubileum herdacht, namens kerk voogdij en kerkeraad onder een toepasse lijk woord een zilveren vork en lepel ter herinnering aangeboden. Ongecorrigeerd. Gisteravond omstreeks half tien zagen twee jongemannen, die op de Heikantschebaan in de richt'ng van de stad liepen, op korten afstand voor hen een meisje loopen, dat waggelde en plotseling neerviel. Dè jongeman nen snelden toe en zagen, dat zij hevig bloedde. Zij waarschuwden de mare chaussee, die op haar beurt de ge- meente-politie en den geneeskundigen dienst verwittigde. Toen deze ter plaatse kwam, vonden zy het slacht offer met een smalle wonde in de hartstreek. Tijdens het vervoer in de ziekenauto is het meisje overleden. De wonde is met een smal, scherp voor werp toegebracht. De politie staat hiei voor een raadsel. Het meisje, de achttienjarige A. W. Reijn- ders, de dochter van een brugwachter van het Wilhelminakanaal, was op weg naar huis, dat op ongeveer tweehonderd meter is gelegen van de plaats waar het meisje werd gevonden. Tot aan den hoek van de Van Oudenhovenstraat, vlak bij den plek van de misdaad, was zij door haar vrien dinnetje weggebracht. De jongemannen, die het meisje hebben zien vallen, hebben geen geschreeuw ge hoord. Met politiehonden is de omgeving afgezocht, doch tot nu toe zonder resultaat. Het wapen, waarmede de verwonding is toegebracht, heeft men evenmin terugge vonden. Twee opvarenden aan de Noorsclie kust over boord geslagen en ver dronken. Bij de Halcyon-lijn te Rotterdam is telegrafisch bericht ontvangen, dat het vrachtschip „Vredenburg" van deze maatschappij, hetwelk op 2 Maart met een lading erts van Narvik naar Rotter dam was vertrokken, Zaterdagavond op 20 mijl van de Westfjord (Noorwegen) het hevig stormweer te kampen heeft gehad. De 44-jarige bootsman M. Stolk en de 39-jarige matroos M. Spanjers- berg, beiden uit Vlaardingen, werden door een stortzee gegrepen, sloegen over boord en verdronken. Beide slacht offers waren gehuwd. DDITSCH VLEIGTUIG VERONGELUKT. Een Duitsch verkeersvliegtuig is in de omgeving van Guaranda (Sp.) neergestort. De Duitsche bestuurder, Hammer, de equato riale kapitein Marco Aguirre en twee meca niciens kwamen om het leven. UIT HET ZIEKENHUIS ONTSNAPT. Angst voor het Derde rijk oorzaak. Eenige weken geleden heeft de vreem delingendienst te Amsterdam een Duitscher aangehouden, die zich aldaar zonder in het bezit te zijn van eenig inkomen, ophield. Aanvankelijk werd hij in het hoofdbureau van politie ingesloten. Na eenige dagen verklaarde de man ziek te zijn. Een politie- arts werd ingeroepen om hem te onderzoe ken en deze oordeelde opneming in een zie kenhuis noodzakelijk. De Duitscher werd daarom overgebracht naar het Binnengasthuis en daar ter ver pleging opgenomen. De man leefde echter voortdurend in een angsttoestand, dat de politie hem na ontslag uit het ziekenhuis over de grens zou zetten. Zaterdagavond is het hem gelukt aan het toezicht van zijn bewakers te ontsnappen en zonder dat iemand hem op de vlucht heeft gezien uit het gasthuis te ontkomen. Tot heden is het de politie niet gelukt weer op het spoor van den vluchteling te *omen. ERNSTTG ONGELUK IN KATOEN- FABRIEK. Helmondsch arbeider gedood. Vanochtend heeft zich in het bedrijf van de N.V. van Vlissingen en Co's Katoen- fabrieken te Helmond een ongeluk voorge daan, dat niet alleen stagnatie in de werk zaamheden veroorzaakte, doch bovendien een arbeider het leven heeft gekost. Omstreeks vijf uur sprong in het ketel huis een afsluiter van een stoompijp uit elkaar. De 42-jarige stoker Snijders, wonen de te Gemert, werd door den ontsnappenden stoom getroffen en sloeg hierdoor bewuste loos tegen den grond. De man werd door te hulp snellend personeel uit zijn benarde positie bevrijd. Hij was met hevige brand wonden overdekt. Het slachtoffer werd per ambulance auto naar het St. Anthonius- gasthuis overgebracht. Hier is de man in den loop van den ochtend overleden. Hij was gehuwd en vader van een groot gezin Frank rij k's landverdediging. - De Fran- sche senaat heeft Zaterdag met algemeene stemmen het wetsontwerp inzake de vor ming van een autonome kas voor de lands verdediging aangenomen. Het ontwerp was reeds door de Kamer aangenomen. Volgens den minister van financiën zou in 1938 voor de nationale verdediging 11,200 millioen francs worden uitgegeven. Poolsch minister naar Italië. - De Pool- sche minister Beek is Zaterdag naar Rome gegaan, niet zooals verwacht werd via Ber lijn en Praag, maar over Weenen. Incident aan de Weensche universiteit. - Zaterdagmorgen zijn handtastelijkheden voorgevallen aan de universiteit te Weenen tusschen studenten, die het Horst-Wessel- lied zongen en anderen, die het lied van het Vaderlandsche Front deden weerklinken. Men Loopt, dat de verwachte officieele ver klaring, welke de geheele kwestie der toege stane insignes en liederen moet regelen, de gemoederen tot bedaren zal brengen en ver dere :ncidenten zal voorkomen. Het eucharistisch congres. - De kardi naal, die als pauselijk legaat het interna tionale eucharistische congres te Boedapest dezen zomer zal bijwonen, zal de gast zijn van den rijksbestuurder, admiraal en me vrouw Horthy. Nog zes andere kardinalen zullen bij die gelegenheid in het paleis van den rijksbestuurder logeeren. Men verwacht als bezoekers van het congres driehonderd bisschoppen. Lord Perth weer naar Rome. - De Britsche ambassadeur te Rome, lord Perth, is Zaterdagmorgen van Londen vertrokken om naar zijn standplaats terug te keeren. Vier gewapende Arabieren gearresteerd. - Uit Caiffa (Palestina) wordt gemeld, dat op inlichtingen van Mohamed Khali, een Arabisch hoofdman, die een week geleden werd gearresteerd, een onderzoek is inge steld in het gebied van Nazareth. Hierbij werden vier gewapende Arabieren op wier hoofd een prijs was gesteld, gevangen ge nomen. Zij zullen nog deze week voor den krijgsraad terechtstaan. Dorpje door brand verwoest. - Het plaatsje Surnadelsoera in de provincie Moere (Noorw.) is door een brand, die als gevolg van den storm met razende snelheid om zich heen greep, grootendeels verwoest. Onge veer 50 huizen, werden in de asch gelegd, waardoor 200 personen dakloos zijn gewor den. De schade wordt op een millioen kro nen geschat. Viervoudige moord. - De ordonnans van den Poolschen generaal Osicki heeft gisteren de vrouw, de dochter en twee dienstboden van den generaal te Warschau vermoord. De moordenaar is voortvluchtig. Maatregelen tegen de joden. - De Hon- gaarsche minister van openbare opvoeding. Homan, heeft gezegd, dat de joden, die naar Hongarije zijn geëmigreerd in overtreding van de wettelijke voorschriften en wier ver der verblijf in Hongarije niet wenschelijk is, zullen worden uitgewezen. Verder verklaar de hij, dat de invloed van de joden in de in dustrie, handel en financiën, alsook in de pers moet worden verminderd. Volgens den minister weten de joden zich niet aan te passen aan het Hongaarsche ras. Homan zeide tevens, dat de Hongaarsche pers noodzakelijk gereglementeerd moet worden, aangezien verscheidene elementen in de pers zich nog niet laten leiden door den rechts-nationalistischen geest. De regee ring zal een christelyk-nationale politiek voeren, welke gegrondvest is op het rassen- beginsel, de regeering wil haar programma tot uitvoer brengen in het kader van de grondwet. Amerika maakt aanspraak op de Phoenix-groep. - Heden zal het decreet van Roosevelt, waarbij hij aanspraak maakt op de eilanden Canton en Henderbury van de Phoenix-groep, in het „Federal Register" verschijnen. 26 generaals met pensioen. - 26 gene raals van het Amerikaansche leger gaan dit jaar met pensioen en zullen vervangen wor den door jongeren. De laatste drie jaar is de gemiddelde leeftijd van legerofficieren teruggebracht van 61 op 56 jaar. De promo ties van dit jaar zullen den gemiddelden leeftijd brengen op 54 jaar De meesten der aftredende generaals maakten hun promotie in den wereldoorlog. Hij ongewoon groote aantal pensionneeringen bij den generalen staf spruit voort uit een streven naar ver jonging van het Amerikaansche leger in het algemeen, waarmede de nieuwe hoofdcom mandant, generaal Malin Craig, verleden jaar begonnen is. ALKMAAR. GEBOREN: Henderica Lena, d. van Klaas van der Weijde en Elisabeth Maria Laan. Harmen Adriaan, z. van Harmen de Vries en Hen- drika Elisabeth Witte. ONDERTROUWD: Albert Voogd en Evertje van Houten. OVERLEDEN: Marianna Drielsma, wed. van Joachim Elte, 66 jaar. Cornelisje Schaak, wed. van Koenraad Deutekom, 75 jaar. Willem Stap, gehuwd met Ida Zoet Geveke, 62 jaar. BROEK OP LANGENDIJK (Februari). Geboren: Klaas, z. v. G. Glas en Y. v. d. Meij. Maartje, d. v. A. Boom en M. Balder. Pieter, z. v. W. Slot en A. Wa genaar. Elisabeth, d. v. J. Kouwen en E. Wiering. Jozina, d. v. J. Kommer en A. Huibers. Margreta, d. v. K. Paster kamp en M. Slot. Gehuwd: Barnhard Fiegen en Maartje van Nijendaal Overleden: Levenl. kind v. L. J. Beemsterboer en P. de Wit. Pieter Klein, 61 jaar, wonende te Koedijk. Paulus van den Wijngaard, 48 jaar, echtgenoot van M. Brandse. HENSBROEK (Februari). Geboren: Johannes Adrianus, zoon v. P. Meel en H. N. Klaver. Cornelis Petrus, z. v. S. Bakkum en C. M. v. d. Heiden. LIMMEN. (Febr.) Geboren: Johannus, z. van Th. J. Hol lander en C. M. Glorie. Martinus Petrus, z. van M. S. J. Schilder en M. M. C. Janssen. Margaretha Petronella, d. van C. P. Bloedjes en G. M. Kenter. Theodorus, z. van C. Baltus en C. Knijn. Getrouwd: C. P. Gooijer van Castri- cum en E. Roodt. Overleden: Margaretha Pertonella de Boer 1 dag. Johannes Hollander 2 dagen. Simon Mooy, wedr. van A. Scheerman, 73 jaar. Willem Kooij, wedr. van J. C. Meerman, 81 jaar. WARMENHUIZEN (Februari). Geboren: Cornelis, z. v. J. Meijer en A. J. Stet. Klaas, z. v. J. Zwaan en A. de Graaf. Piet, z. v. M. N. Quant en A. Brin- genberg. Ansje Greta, d. v. C. Biersteker en J. R. de Haas. Petrus Theodorus, z. v. C. Tesselaar en M. Klanker. Willem, z. v. W. Buiter en M. C. Grootjes. Cornelis, z. v. A. Glas en E. v. d. WaL Ondertrouwd: Johan van de Kieft en Jenneken Carolina Jacoba Over beek. Getrouwd: Willem Sevenhuijsen en Hendrica Johanna de Boer. Jacobus Stoop te Schermerhorn en Petronella Alida Cornelia Beukers. Jan Spaans en Maria Engelina Groot. Dirk Vos en Dieuwertje Biersteker te Alkmaar. HARENKARSPEL (Februari). Geboren: Johannes Simon, z. van Ja cobus Johannes Boots en Maria van der Fluit. Wilhelmina Susanna, d. van Willem Dekker en Cornelia Catharina Bek- ker. Antonius Gerbrandus, z. van Cornelis Gerbrandus Duijves en Julia Gustave Pe tronella Lucassen. Johannes Petrus, z. van Wilhelmus Dekker en Geertrudis Blan- kendaaL Adrianus Johannes Nicolaas, z. van Johannes Schuijt en Catharina Gerarda Groen. Veronika Alida, d. van Pieter Bruin en Johanna Jong. Overleden: Maria Sweep, echtgenoote van Theodorus Broersen, 59 jaar. (Van onzen R-correspondent.) Volendam ligt koesterend in zonn^ warmte tegen de traag golvende zee. Knus is het plaatsje welks straatjes en steegjes zich verrassend wenden en keeren. Dit schijnt zelfs den Volen- dammer gefrappeerd te hebben, reden waarom hij een stuk gewirwar den Doolhof noemde. Een merkwaardig zeedorp met merk waardige gewoonten. Op een schutting staat met primitieve krijtletters geschreven: „Al wie een Goude Ring gevonden heeft, wordt Beleeft verzocht bij de wed.terug te brengen. Een Volenjjammer staat er wijdbroeks bij en zegt: „Ik wist niet dat er hier goud te verliezen meer was De boodschap op de schutting, het ant woord van den manze raakten beiden de kern van het Volendamsche vraagstuk aangaande de toekomst. Een probleem dat overigens het gros der andere Zuiderzee beter gezegd IJselmeer plaatsen op te lossen heeft. Eenerzijds de zekerheid voor velen dat er rondom de Zuiderzee ook in de toekomst „goud" te vinden is, anderzijds de overtuiging van de direct betrokkenen dat er geen land van belofte meer in de komende jaren voor hen zal bestaan. Het is alsof de Volendammer zich reeds met het laatste verzoend hebben. Zoo passief is hunne houding. Bij de haven hebben zij zich verzameld en staande, zittende en soms liggende, rooken zy hun pijpje en turen naar de zee. In de haven liggen in troostelooze netheid de schepen. Langer dan vroeger wel het geval was, blijven de botters gemeerd aan de houten steigers. Niet voor half Maart mogen zij zee kiezen. Maanden zijn zij werkloos geweest. Vervallen zien de meesten er uit, verve loos en op vele plaatsen verrot, zijn dek en boorden. Geen goed onderhoud takelage, geen blank geschuurde deelen. Slap hangen de groezelige, vaak gerafelde vaantjes van de masten. Op sommige van de scheepjes klinkt de hamerslag en knarst de zaag. Een paar visschers hebben den moed voor het oogenblik niet verloren en knappen de booten op zooveel als geldelijk in hun ver mogen ligt. „Want arm zijn we", zegt er een, „en armer zullen wij worden. Als dat tenminste moge lijk is" Negen gulden per week steun krijgen zij met een gulden toeslag per kind. En doof is vaak de Volendammer, die hardnekkig aan zee vasthoudt, voor den raad die tevens een levensbevel inhoudt om eens naar iets anders uit te kijken, waar bij hem graag van regeeringswege de hel pende hand toegestoken zou worden. Naar fabrieken naar scholen waar een ander handwerk geleerd zou kunnen worden. Maar nee zeiden de Volendammers. „Mijn overgrootvader is visscherman geweest, mijn grootvader ook, mijn vader, ik ben het zelf en mijn zoon zal het worden", zoo is zijn onverzettelijk woord en hij spreekt op verbeten wijze over de schande, dat men van een vis- schersman een fabrieksarbeider wenscht te maken. Voor hem lijkt zijn leven verloren en ook dat van zijn nakomelingschap. Er is geen moois en geen aardigheid meer in zijn be staan. De gehate afsluitdijk heeft ook het Volendamsche leven afgesloten. Waar is de beroemde Zuiderzeebot gebleven en alle andere vischsoorten die hunne vermaardheid alleen aan de Zuiderzee dankten? Ja, een enkel verdwaald botje wordt er nog wel eens in de buurt van den dijk op gehaald. Maar een bot, waarvoor een eer lijke Zuiderzeebot zich zou schamen. Zoo een die heelemaal zwart van graat is en dat is niet vreemd, want werd de visch niet gevangen vlak bij dat duvelswerk, de afsluitdijk? Paling is het eenige, dat den Volendammer naar eigen zeggen nog een beetje in het leven houdt. Over een tijdje zuilen de bot ters paling gaan vangen. Nu vaart een roei bootje de haven uit met eenige forsche knapen op de riemen en zij gaan de fuiken lichten die een paar honderd meter zee in staan. Alleen maar paling.,. „Mijn vader zei en hij was een goed visschersman dat ze in den dijk een brug hadden moeten leggen", zoo zegt een man bitter gestemd. „Maar anderen, die er niets van begrepen, wisten het toch beter. Een dijk moest het worden en nu...? Alle broedplaatsen zijn verdwenen. Het water is niet goed meer voor de visch en dus niet meer voor ons. Alle ziltigheid is er af". Het leven verloopt in Volendam. De vreugde is er weg, het pessimisme deed zyn intrede. Men kan het niet alleen hooren van de mensehen, men kan het ze niet al leen aanzien, men kan het ook lezen. J. BUIJS, WINKELIER. ZOOLANG ALS 'T DUURT. Dat staat op het raam van een winkel die uitkijkt op zee en zoo zijn er meer die dezelfde gevoelens zijn toegedaan al wordt het dan niet met vergulde(l) letters op de ruiten geschilderd. Een struisch gebouwde Volendammer, een kerel geschapen om te werken, heeft thans als bezigheid het café X aan te beve len. Hij doet het werk al lang gelet op de radheid van tong waarmede hij bier, koffie thee en andere zaken opdreunt mei de prij zen erbij. Ook in het Engelsch! Als ze dat nog maar zoolang mogelijk alledag mogen blijven doen en onwillekeu rig kijkt de knaap met bezorgdheid naar Marken dat als een streep in de verte in het fel flonkerende water ligt. Daar geen Zondagsbezoek meer voor vreemdelingen daar zijn nog meer andere dingen verboden en die evenzeer de genadeklap voor het vreemdelingenverkeer beteekenden. In Volendam verkoopt men thans tenminste nog immer de echte Holland- sche kantreal Dutch Laceen een oude visschermans mag U in het Engelsch toestemming verleenen om een vergoeding een plaatje te maken van een echt Volendamsch gezicht a real Volendam face Volendam wil Volendam blijven. Aan een zee die niet gehinderd wordt door een afsluitdijk. Een zee die steeds zal blijven geven wat 2ij tot dusver immer gaf. Die ruimte bood aan alle botters die de Zuiderzeestadjeskring maar kon uitsturen. Maar Volendam heeft vergeten, dat er een machtige dijk thans ligt tusschen Holland en Friesland, dat er geen Zuiderzee meer is en dat daardoor niet meer gegeven kan worden zooals vroeger. Dat er alleen nog maar water is waar het zout elk uur meer uit verdwijnt. Dat bij Urk en Vollenhoven eiken dag de kleischepen hun last lossen en dat grijp- kranen hun werk doen. Onverbiddelijk en meeaoogenloos door hun regelmaat. En Volendam staat aan de haven en zijn koppigheid geboren uit een hardnekkige wil te blijven op wat voorgeslachten lief was is zoo dat hij nog aan de haven zal staan als het laatste restje water uit Volen- dam's haven verdwijnen gaat. Als die vasthoudendheid eens betoond werd in andere levens- en arbeidsomstan digheden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 3