-] Tkowudaal Ttieums DE BAAS \h - !huilleton Rusland bestelt Ned. schepen. Belangrijke Sovjet-Russische order. OUDKARSPEL -Naar het gemaskerd bal. BERGEN NOORDSCHARWOUDE WARM EN HUIZEN OTERLEEK LANGENDIJK ZUIDSCHARWOUDE ET SCHIP DER VERSCHRIKKING TWEEDE BLAD. 3 Lijk gevonden. - Vanmorgen omstreeks acht uur heeft de gemeenteveldwachter in de Leidsche Trekvaart te Voorhout het lijk gevonden van een man van ongeveer vijftig jaar. Het Hjk is nog niet geïdentificeerd. De schedel was beschadigd, mogelijk door den schroef van een schip. Benoemd tot burgemeester. - Bij K B. van 4 Maart 1938 is met ingang van 1 April 1938 benoemd tot burgemeester der ge meente Krommenie de heer J. Kalff. Door bemiddeling en medewerking van de N.V. Handel Maatschappij ,JEx- portchleb" heeft de Sovjet-Russische regeering heden de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij opdracht ge geven voor den bouw van twee vracht- passagiersschepen, plaats bieden aan 518 koppen. Dit is een der belangrijkste orders, die een Nederlandsche werf in den laatsten tijd van Sovjet-Rusland heeft gekregen. De bestelde schepen worden twee zusterschepen en derhalve volkomen gelijk in uitvoering. Elk der schepen krijgt een lengte van 124.30 meter tusschen de loodlijnen en een maximum lengte van 132.80 meter. De sche pen zijn 18.15 meter breed en hebben een holte van 9.65 meter. De diepgang bedraagt 6.35 meter en de totale waterverplaatsing ongeveer 8600 ton. Zij zullen turbo-electrisch worden aange dreven. De turbines en ketelinstallaties wor den geleverd door Stork, Hengelo, en het electrische gedeelte door de Zweedsche on derneming A.S.E.A., vertegenwoordigd in Nederland door Groeneveld en van der Poll. Het totale vermogen der aandrijf-instal- latie bedraagt circa 13.000 A.P.K., waardoor de schepen een maximum snelheid zullen krijgen van 20 knoopen. Tuinbouwver. „De Eendracht". De tuinbouwvereeniging „De Een dracht" vergaderde Vrijdag ten huize van den heer C. Vis. De voorzitter den heer Jb. de Boer open de de vergadering. Voor velen staat het er nog donkerder voor dan het vorige jaar. Spreker herinner de er nog aan dat de vereeniging 13 Febr. 1903 is opgericht, zoodat zij heden 35 jaar bestaat. Van de oprichters is nog lid de heer J. Eecen Azn. tot wien spr. waardeerende woorden richtte. Hij gaf een overzicht hoe de toestand vroeger was, hoe het veilen ging enz. en wees er op, dat veel strijd is gestreden om het zoover te krijgen als het nu is. Burgemeester Wijnveldt wenschte den voorzitter van harte geluk met zijn volledig herstel. Op een gecombineerde vergadering is ook over de opruiming van het kroos gespro ken. Om kans van slagen te hebben dat dit in werkverschaffing kan gebeuren, zal de „Eendracht" vragen of het gemeentebestuur de gemeenten aan het Geestmerambacht om adhaesie wil verzoeken, terwijl „De Eendracht" zich in verbinding zal stellen met de andere tuinbouwvereenigingen. Met de banne Geestmerambacht is nader afgesproken dat de banne deze zaak ter hand zal nemen. Besloten werd dan bij de banne op spoed aan te dringen. Schrijven van den Plantenziektenkundigen dienst met het verzoek om wederom 5 te willen bijdragen. Aan dit verzoek is vol daan. Een schrijven van den heer Mallekote be treffende den z.g. „rattendag". De onkosten zullen gering zijn. Het bestuur heeft zijn medewerking ver leend. Het plan ter bestrijding is inmiddels ontworpen en één dag is er gehouden. Met de bestrijding zal worden voortgegaan. De burgemeester wees tevens op de dui- venplaag, waarvoor ter bestrijding vergif te krijgen is. De bestrijding van ratten en duiven moet niet alleen besproken worden, maar ook krachtig ter hand worden geno- men. Met de poterbewaarplaats gaat het be vredigend. Voor het bewaren van de bloembollen is 450 ontvangen. Een *erhaa' zonder woorden door TIM -TD" 3 e \l 11 iMKi 1 1 L— ÊJjLr i T s 7r /V^ri" "SA l,Qo ,0 f A\ "v1 Ir* Hierdoor waren wij in staat 500 af te lossen. De ontvangsten waren 2083.68, uitgaven 1702.37Vibezit 381.3ÖX. Bij de boerenleenbank is nog een schuld van 1270Ó. Uit het jaarverslag blijkt dat 5 bestuurs- en 3 ledenvergaderingen zijn gehouden. Het aantal leden is 182. Bespreking bewaarloon in de poterbe waarplaats. Het bestuur stelt voor dit te stellen voor de leden 8 cent en 10 cent. voor de niet-leden. De bedoeling is den omslag met 1 cent per 'snees te verlagen als de bewaarplaats vol komt. Besloten werd na eenig debat het zoo te regelen dat voor 1 November de bloembol len er uit zijn, zoodat de aardappelen er dan in kunnen. Bespreking zetkoolregeling. Hierin werd geen verandering aange bracht. Voor de z.g. herfstdenen is even als verleden jaar een gedeelte land be schikbaar. Door de B. K. Z. is aanmerking op onze regeling gemaakt, maar men kan geen' betere regeling maken. Voorstellen voor de Noordermarktbond- vergadering. De heer L. Kalverdijk wilde weer met hetzelfde voorstel komen om eiken bouwer een nummer te geven, even- en oneven nummers. De voorzitter meende dat het genomen besluit niet goed is uitgevoerd. Het inhou den van de kool is niet geregeld gegaan. Als Dinsdag, Donderdags en Zaterdags wordt ingehouden, dan houdt ieder er re kening mee. De heer P. Kostelijk vroeg of de veiling- j leider kan doen zooals hij wil. De veilingleider is knecht van den Noor- dermarktbond maar niet de baas. Besloten werd het voorstel van L. Kal verdijk weer in den Noordermarktbond te brengen, met een goede toelichting er bij. Gewezen werd nog op het geknoei mat de blikjes en wat daaraan te doen is. De op lossing schijnt moeilijk. In verband met het voorstel dat bestuursleden bij het bereiken van 70-jarigen leeftijd moeten bedanken, wees de heer P. Volkers er op, dat een soort pe^sienre^elin? geheel ontbreekt. Dit hoeft niet alleen de veiling te dragen, maar men zou een bijdrage van de betrok kenen kunnen heffen. De heer Wonder zeide, dat er een staats pensioen moest wezen. De veiling kan zoo iets niet dragen. Wel kan men de nieuw- benoemden verplichten zich te verzekeren. De voorzitter zeide, dat de Noordermarkt bond indertijd besloten heeft voor eigen rekening het personeel te pensionneeren. Verschillende leden wilden inplaats van 70, 65 jaar voorstellen. Het voorstel van 70 jaar bleef gehand haafd. De heer G. IJff stelde voor, dat de Noor dermarktbond verzekert en het bedrag op de verzekerden verhaalt. Het voorstel-IJff werd aangenomen met 26 sttmmen voor. Het voorste]-Wonder kreeg 8 stemmen en 3 blanco. De heer L. Kalverdijk stelde voor, dat ieder, die lid is van den Noordermarktbond, verplicht wórdt lid te zijn van een stands- organisatie. Wordt men dit niet, dan mdet men 1 meer marktgeld heffen. Dit werd aangenomen. De heer L. Kalverdijk wees er op, dat er in Oudkarspel jonge tuinders zijn, die bij vereenigingen op andere plaatsen lid zijn. Dit zal besproken worden. Uit de aanbesteding bleek dat deze voor Januari 36 ton bedroeg. De Februari-inschrijving bedroeg bijna 9 wagons. Rondvraag. De heer L. Kalverdijk wees op den grooten invloed, dien het prae-advies van het hoofdbestuur op de voorstellen heeft. Het blijkt een moeilijke materie te zijn. Uit de vergadering kwam de wensch naar voren, dat de stemmenverhouding bij het prae-advies vermeld wordt. Dit zal worden verzocht in de eerstkomende Noordermarkt- bondsvergadering. Medegedeeld werd, dat de vereeniging over 17 ponden wortelzaad beschikt. Ledenvergadering Roode Kruis. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling Bergen, onder presidium van mr. A. M. Ledeboer, in het Oranje hotel. Na het openingswoord van den voorzit ter, waarbij hij in het bijzonder den eere voorzitter, mr. H. D. A. van Reenen, ver welkomde en mededeelde, dat de kring commissaris mr. jhr. van Kinschot wegens een lichte ongesteldheid niet aanwezig kan zijn, richtte hij zich tot den vice-voorzitter, den heer G. van Terwisga, wien door'het hoofdbestuur van het Roode Kruis en de voorzitster H. K. H. prinses Juliana bij gelegenheid van zijn 20-jarig bestuurslid maatschap, achtereenvolgens als secreta ris te Hengelo, later te Schiedam en als kringcommissaris in de afd. Twente, de gesp was toegekend voor de medaille, welke de heer Terwisga bij zijn 10-jarig bestuurs lidmaatschap mocht ontvangen. Spr. schetste den persoon van den heer van Terwisga als grondlegger van de afd. Bergen, welke thans met 175 leden in Noordholland aan de spits staat, en uitte zijn bewondering voor hetgeen de heer van Terwisga niet alleen voor de afd. Bergen maar ook voor de geheele Roode Kruis- beweglng heeft gedaan. Met den wensch dat hij nog vele jaren Zijn krachten aan dit werk, waaraan hij zijn hart heeft verpand, mag schenken, betuigde de vergadering met een hartelijk applaus haar instemming. De heer van Terwisga dankte hierna voor de onderscheiding hem verleend en de erkentelijkheid welke hij mocht onder vinden. Namens de transport- en verplegings- colonne, beide voltallig aanwezig, boden de resp. leden de heeren doctoren van Gelder en Blok hem hun gelukwenschen aan. De rekening van den penningmeester sloot aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van 395.61 en vertoonde een batig saldo van 115.22. De penningmeester werd décharge ver leend. Als afgevaardigden voor de a.s. jaarver gadering, welke in Mei te Bergen op Zoom wordt gehouden, werden benoemd de heeren mr. A. M. Ledeboer en G. van Terwisga, terwijl als plaatsvervangers werden aange wezen de heeren Krans en dr Blok. Hierna rondvraag, volgde sluiting Ouderavond. In de lokalen achter de Geref. kerk werd een ouderavond gehouden van de chr. school. De voorzitter opende op de ge bruikelijke wijze, terwijl secretaris en pen ningmeester hun resp. jaarverslagen uit brachten. Door den heer R. Schuil werd een referaat gehouden over „Minderwaardigheidsgevoel". Op dit onderwerp volgde een aangename gedachtenwisseling. De heer K. Qotjers werd als bestuurslid herkozen. Na de pauze werd door dr. Richel een lezing gehouden over: Van baby tot knaap.; wat onder alle aandacht werd ge volgd. Door ds. Richel werd met dankzeg ging gesloten. Ned. Tuindersbond. De afdeeling van den Ned. Tuinders- bond vergaderde Vrijdagavond ten lokale van den heer G. Oud. De voorzitter, de heer G. Bakker Oz., releveerde in het kort der toestand zooals deze zich het afgeloopen jaar heeft voor gedaan. De bestaansmogelijkheid is zeer moeilijk en als er geen steun op de pro ducten zou worden uitgekeerd, zou de toestand hopeloos zijn. Spr. deelde mede, dat hij vanaf de op richting in het bestuur zitting heeft, doch wegens vertrek voor deze functie moet bedanken. Uit het jaarverslag vernamen wij dat 4 leden- en 6 bestuursvergaderingen zijn gehouden. Het afgeloopen jaar bracht een kalm verloop voor de vereeniging met zich mede. Verheugend is het te noemen dat de standsorganisatie meer waardeering begint te ondervinden. De rekening van den penningmeester, de heer F. Swager, luidde als volgt: ontvang sten met inbegrip van het saldo, 59.08, uitgaven 6.14, zoodat het batig saldo 12.94 bedroeg. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de provinciale jaarvergadering behandeld en de agenda voor de landelijke vergade ring. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren M. Smit en Abr. de Geus. Bestuursverkiezing. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer M. Smit herkozen, terwijl in de vacature G. Bakker, de heer W. Borst werd gekozen als nieuw bestuurslid. Bij de rondvraag sprak de heer Abr. de Geus woorden van dank aan den scheiden den voorzitter voor de vele werkzaam heden in het belang der afdeeling verricht. Hij wenschte hem alle goeds toe in zijn nieuwe woonplaats. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring met den wensch dat het den Ned. Tuindersbond goed moge gaan. N.C.R.V.-film. In de Geref. kerk werd vanwege de Ned. Chr. Radio-vereen, de film vertoond „Hoe 't reilt en zeilt", „In Stormgetij" en verder de oranjefilm „Den Vaderland ge trouwe". Door ds. Richel werd het openings woord gesproken, terwijl de heer Bak de bijeenkomst sloot met een opwekking om de N.C.R.V. in haar arbeid te steunen. Filmavond. Zaterdagavond heeft de afd. der S.D. A.P. in hotel Concordia te Noordscharwoude een filmavond gehouden. Een 100-tal per sonen was aanwezig. De voorzitter, de heer C. de Vet, opende de bijeenkomst met welkom, zijn teleurstel ling uitsprekend over de gering belangstel ling. Vervolgens werd het film-programma af gewerkt. Allereerst de film, waarop het Meifeest 1937 is vastgelegd, met de demon stratieve bijeenkomst op Houtrust. Daarna een grappig teekenfilmpje, waarop de ver tooning volgde van de film van het Vara- Zomerfeest, deb ijeenkomsten te Hilversum en Ginneken. Zeer veel bekende personen heeft men op deze film kunnen herkennen. De heer Evert Vermeer heeft een korte propagandistische rede gehouden, waarin hij de arbeidersklasse van voorheen en thans met elkaar vergeleek. Hij eindigde met de opwekking lid te worden van de s.d.a.p. Na de pauze werden een natuur-opnamen- film van het Como meer en een kleurenfilm vertoond. Tenslotte volgde de vertooning van de verkiezingsfilm, waarin de werk zaamheden verbonden aan de voorbereiding en de uitvoering van de verkiezings-actie werden vertoond. Het was ondanks de niet al te groote be langstelling een goed geslaagde avond. Vergadering Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Vrijdagavond vergaderde de afd. War- menhuizen van den B.V.L. in de zaal van den heer Wester. Daar de voorzitter ver hinderd was, opende de secretaris, de heer H. G. Rijs, deze vergadering met een woord van welkom tot allen en speciaal tot den heer Ottenbros, secretaris van het gewest Alkmaar en kapitein Goedhart, den spreker van dezen avond. Dit is tevens voor hem. het derde lustrum, dat hij secretaris is, waarvoor den heer Rijs een hartelijk woord van dank toekomt. Bij de mededeelingen is bericht inge komen, dat op 23, 24, 25 en 26 Maart a.s. in Schagen politieschietwedstrijden worden gehouden, waarbij ook de B.V.L. is uitge- noodigd. Besloten werd met een vijftal beste schutters aan deze wedstrijden deel te nemen. Ook op de corpswedstrijden in No vember te Alkmaar zal de afd. vertegen woordigd worden. Hierna werd het woord gegeven aan den kapitein Goedhart, die in een mooie rede aanspoorde om paraat te blijven. De voorzitter zegde kapitein Goedhart hartelijk dank voor diens gloedvolle rede. Hierna werden de prijzen uitgereikt van de schietwedstrijden op 8 Nov. 1937. Van de 13 prijswinnaars waren de eerste drie A. Mekken 97 p., Nic. Pronk 96 p. en Jn. Kern- per 95 p. Tevens werden aan 4 leden de brevetten utgereikt voor scherpschutter. Ook telde de afd. een Koningsschutter, n.1. de heer A. Mekken, deze werd een onder- scheidingsteeken opgespeld. De heer Ottenbros sprak vervolgens de prijswinnaars toe en wenschte hen geluk met het gehaalde resultaat. Na een geani meerde rondvraag sloot de voorzitter onder dank deze belangrijke vergadering. Dienstkruis uitgereikt. Aan onze plaatsgenoot de heer H. Vier- stra is in een vergadering van de Noord- hollandsche Gemeenteveldwachters Vereen, door burgemeester D. Huijser van Reenen, uitgereikt het dienstkruis van de Alg. Ned. Politie Bond voor tien jaar trouwen politie dienst. Maximum factuurprijzen. De maximum factuurprijzen van den uitvoer naar Duitschland zijn met ingang van heden, Maandag 7 Maart, vastgesteld op 8 per 100 K.G. voor roode kool en op 4,50 per 100 K.G. van gele en Deensche witte kool. Ned. Tuindersbond. De afdeeling van den Ned. Tuindersbond vergaderde Vrijdagavond ten lokale van den heer J. Jansen. De voorzitter, de heer P. de Geus, sprak een woord van dank aan het adres van den voormaligen voorzitter, den heer J. Klingier voor diens vele werkzaamheden in het belang der vereeniging. Medegedeeld werden verschillende bij zonderheden over het af te sluiten loon- contract met de landarbeidersbonden. Uit h«t Amerikaanacb door HERMAN ANTONSEN. 45) ..Noem hem toch, Valcour... noem hem dan toch!" „Laat me eerst enkele voorwerpen,^ die ik geleend heb, teruggeven, kapitein'zei Valcour en liep naar de plaats, waar Du- niarque en Wright zaten. Hy haalde een brief uit zijn zak. „Die is van u, mijnheer Dumarque". „Waarde Valcour, weet je wel zeker, dat je hem niet langer noodig hebt?" „Dank u, neen, heusch niet. En deze por tefeuille, mijnheer Wright, die denkelijk een portret bevat van uw moeder en uw zuster is van u". Mijnheer Wright staarde verbluft naar de portefeuille en stak die in zijn zak. Hij wilde iets tegen Valcour zeggen, maar deze was alweer weg Hij had zich naar het ta feltje begeven, waaraan Stickney en Force gezeten waren. „Dit is van u", zei hij, het horloge aan Force teruggevend. Force nam het aan, zonder dat zijn hand beefde. Met zijn nagel maakte hij het ach terdeksel open en zag niets dan het glim mende goud. „U hebt het portretje gehouden, mijn heer Valcour". „Ja, mijnheer Force. Dat zal voor de rechtbank als bewijsstuk moeten dienen" antwoordde Valcour. „Ik ben het niet met u eens, mijnheer Valcour". „Niet?" „Neen, ik denk, dat deze zaak nooit voor den rechter zal komen". „Waarom niet, mijnheer Force?" De lippen van Force waren grauw ge worden en zijn gelaat stond strak. „Zoudt u dat niet heel graag te weten komen?" Valcour was ervan overtuigd, dat Force geen oogenblik aan zelfmoord dacht. Daar voor was de uitdrukking van zijn gezicht toch te zegevierend. „Geeft u toe, dat mijn stellingen juist zijn, mijnheer Force?" vroeg hij. „Dat zou toch wel erg dwaas zijn, vindt u zelf niet, mijnheer Valcour?" „Het is nimmer dwaas, het onontkoom bare te aanvaarden". „Toch niet?" vroeg Force stroef. „Is het dan onvermijdelijk?" „Volstrekt onontkoombaar". Valcour vond het lachje van Force angstwekkend. „Het dient nergens voor, dit nog langer vol te houden. Wilt u van me aannemen, dat ik wat u nu doormaakt, op zijn juiste waarde schat en meevoel?" „Ik voel me anders uitstekend, mijnheel Valcour. Om een zaak te bewijzen, zijn be wijzen noodig". Valcour keek naar het vreemd vertrok ken gelaat met zijn eigenaardigen glim lach. Hij voelde een weerzin tegen zijn taak grooter dan hij ooit ondervonden had. Het kwam niet, omdat die jonge man met zijn knappe gezicht en donkere omfloerste oogen die daad bedreven had. Hij was niet anders dan een werktuig en de tante was de ware schuldigede tante en de vrouw aan die andere tafel, die met een uitdruk king van ontstelde verbazing naar den jongen man keek'die voor een poosje door haar als kind was behandeld. „Waarom ben je niet naar mij toege komen?" vroeg mevrouw Poole. „Waarom heb je mij niets laten weten?" De oogen van Force kregen meer gloed, toen hy ze langzaam naar haar toewendde „Ik besefte niet, mevrouw Poole, dat een man zooveel invloed op u kon uitoefenen", zei hy. Miss Sidderby kon zich niet langer be dwingen. Dat gelaat versmolt onverklaar baar voor haar oogen met dat van den vermoorden Gans. „U hadt alles en alles mogen doen... al leen niet iemand het leven benemen!" zei ze. „Van wat leven is, miss Sidderby, weet ik heel weinig af. Het mijne werd me reeds ontnomen, toen ik nog pas vijf jaar was" „Moeten we dit opvatten als een erken ning van uw identiteit, mijnheer Force?" vroeg Valcour. „Zeker, mijnheer Valcour". „En geeft u dus ook toe, dat mijn stel lingen juist zijn?" „Wat hebt u voor bewijzen, mijnheer Valcour?" „Ik heb een voorbeeld van uw hand schrift, dat u me zelf gegeven hebt in de vertaling van dien brief van mijnheer Du- marque. Dat komt overeen met het hand schrift van den brief, aan mevrouw Poole geadresseerd, dien u verloren hebt in het toilet van het Lorelei-hotel na den moord op mijnheer Lane. Ik heb uw portret als het kind Toody. dat u bewaarde in de kast van uw horloge". „Is dat alles, mijnheer Valcour?" „Dat is hetzelfde jasje, dat u op den avond, toen mijnheer Gans vermoord is, aanhad, is het zoo niet?" „Ja". „Dan zult u op de binnenzijde van den borstzak sporen vinden van rooden inkt, daar door uw vingers achtergelaten toen u uw zakdoek eruit haalde, dien u gewend bent in dien zak te dragen, om daarmee den inkt, door u gemorst uit het omgewor pen fleschje op den lessenaar van mijnheer Gans, weg te vegen. U hebt dat fleschje omgegooid, na mijnheer Gans vermoord te hebben, toen u in de radio-hut terugge keerd bent, om het afschrift van het aan mij gerichte radiogram weg te halen. U hebt den inkt van uw vingers met puim steen verwijderd". Force keerde den zak in zijn jasje bin nenste buiten en bekeek hem. „Ik veronderstel, dat een scheikundige die vlek zal onderzoeken", zei hij. Nog steeds vertoonde hij zijn raadsel achtige, zielige lachje. „Dat zal zeker gebeuren, mijnheer Force, U zult ook geconfronteerd worden met mijnheer Beverley, die samen met mijnheer Lane in die waschgelegenheid stond, toen u dezen doodde en die door u neergesla gen werd. Mijnheer Beverley zal, zoodra we in New-York zijn aangekomen, met u ge confronteerd worden. U ziet, mijnheer For ce, dat mijn bewijzen meer dan vermoedens en gegevens zijn. In mijnheer Beverley hebben we een ooggetuige van den moord op mijnheer Lane, door u gepleegd". „Dan zou het stom van me zijn. mijn heer Valcour, niet toe te geven, dat uw stellingen juist waren en zijn". „Maakt u er geen bezwaar tegen ze op schrift gesteld te onderteekenen? „Niet het minste, mijnheer Valcotur, zei Force, op zijn horloge k"kend „Als we er ten minste nog tijd voor hebbe (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7