Funk over de Duitsche economie. Koloniale en schuldenkwesties. Anti-semitische maatregelen in Danzig. Een politieke omwenteling in Japan te wachten Nieuws in 't kort. NOORDSCHARWOUDE OTERLEEK t TWEEDE BLAD. ^Buitenland Ter gelegenheid van de opening der Leipziger „Frühjahrsmesse" heeft de Duitsche rijksminister van economische zaken, Walter Funk, een rede gehouden over de beteekenis van de nationaal- socialistische economische opvattingen voor het economische wereldgebeuren. De economische beteekenis van Duitsch land, aldus de minister, is geweldig toege nomen, hoewel Duitschland weinig van de verbetering der wereldconjunctuur gepro fiteerd heeft. Met nadruk verklaarde Funk dat de nat.-soc. economische politiek zeer veel prijs stelt op een uitbreiding van den buitenlandschen handel en een verbetering van de handels- en betalingsbetrekkingen met het buitenland. Als de Duitsche buitenlandsche handel nog onbevredigend is, moet dan geweten worden aan het feit, dat de laatste over blijfselen uit „het tijdperk van den politie ken en economischen vernielingswaanzin" nog niet verdwenen zijn. Daartoe behooren de onopgeloste schuldenkwestie en de kolo niale kwestie. Schacht heeft er op gewezen dat het transferprobleem, gemakkelijk zou zijn, indien Duitschland koloniën had. De koloniale kwestie is voor Duitschland in de eerste plaats een politiek vraagstuk. wenteling voorspellen, om zich heen grij pen, en besloot tot iederen prijs aan het be wind te blijven om het Japansche optreden in China tot een goed einde te brengen en iedere onwettige inmenging te doen mis lukken. De senaat van Danzig heeft besloten op 1 April de ariërparagraaf in te voeren in alle ziekenhuizen, klinieken en diensten der sociale verzekering. Per dien datum moeten alle joodsche artsen en verplegers (ver pleegsters) deze instellingen verlaten, waar voortaan geen joodsche zieken meer ter verpleging zullen worden opgenomen. Ove rigens heeft een zeker aantal dokters in hun wachtkamers een plakkaat aangebracht, waarop staat, dat patiënten zich bij hun ge- loofsgenooten moeten laten behandelen. Volgens een bericht van het Poolsche Telegraaf agentschap zullen slechts de art sen, die reeds vóór 1914 gevestigd waren en die gedurende den oorlog aan het front hebben gediend, hun praktijk mogen blijven uitoefenen. Dit zullen zeven van de 25 jood sche artsen zijn. Zaterdagavond heeft het Japansche kabi net tijdens een buitengewone vergadering besloten de onderhandelingen met de poli tieke partijen voort te zetten over aanvaar ding van het wetsontwerp op de nationale mobilisatie en de controle op de electrici- teit. Tevens besloot het kabinet echter zich op een mislukking voor te bereiden, gezien het feit, dat de partijleiders niet voldoenden invloed bezitten om de stemming hunner af gevaardigden te waarborgen. Admiraal Sioetsoegoe heeft verslag uitgebracht over de maatregelen, die hij genomen heeft om de orde te Tokio te handhaven. Het kabinet constateerde met spijt, dat de geruchten, welke een op handen zijnde politieke om- Gaat de internationale tentoonstelling te Tokio in 1940 niet door? - In het Japan sche lagerhuis is den minister-president Za terdag de vraag gesteld of de internationale tentoonstelling, die in 1940 te Toko gehou den zal worden, geen belemmering zal vor men voor de beginselen van de geestelijke mobilisatie. Konoje antwoordde hierop, dat Japan zich gedwongen zou kunnen zien de tentoonstelling te annuleeren, ingeval van een ernstiger worden van den toestand. Zooals men weet, lag het in de bedoeling de tentoonstelling te houden tegelijk met de Olympische Spelen. Typiste van spionnage beschuldigd. - Zaterdag is voor den krijgsraad te Anthene een proces gevoerd tegen mej. Helle Rodo chanakis, typiste aan het ministerie van bui tenlandsche zaken, die gearresteerd was onder beschuldiging van vertrouwelijke stukken te hebben verschaft aan een zekeren Johannes Horny, een Finsch onderdaan, die deze voor spionnagedoeleinden wil gebrui ken. Zij werd veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf en vijf jaar verbanning naar het eiland Inaphi en tot een geldboete van 30.000 drachmen; de Fin Horny tot zeven jaar gevangenisstraf en een geldboete van 80.000 drachmen. Engelsche radio-uitzending afgelast. - De radio-uitzending, die tegen Vrijdag was vastgesteld en tot onderwerp zou hebben de Duitsche koloniale eischen, is door de B.B.C. afgelast, aangezien zij opportuun wordt ge acht. Men meent te weten, dat de B.B.C. tot dit besluit is gekomen na de bespreking, die Hitier Donderdag j.L heeftg ehad met den Britschen ambassadeur te Berlijn over vraagstukken die voor beide landen van belang zijn", en met het oog op de bespre kingen, die von Ribbentrop deze week te Londen met de Engelsche ministers zal hebben. Grensincidenten met RuslandEst land. - De regeering van Estland heeft aan de regeering der Sovjet-Unie voorgesteld in Tallinn de verzoeningscommissie bijeen te roepen, welke is ingesteld bij de in 1932 tus- schen beic(e landen gesloten overeenkomst, teneinde den toestand te onderzoeken, welke is ontstaan door de jongste grensincidenten rondom het Peipous-meer, en te trachten een herhaling van dergelijke gebeurtenissen te vermijden. Geheimzinnig vertrek. - Kolonel Rybalko, de Sovjet-Russische militaire at taché te Warschau, is plotseling naar Mos kou teruggeroepen. De Russische ambassade in Polen verklaart niet te weten wanneer hij terugkomt, en geeft als reden voor het plotselinge vertrek op, dat aan den zoon van den attaché een ongeluk is overkomen. Het is mogelijk, dat de terugroeping van Rybalko, die lid is van den Russischen generalen staf, verband houdt met de af zetting van Yegorof, den vroegeren chef van den staf, van wien hij een der voornaamste medewerkers was. Men verkeert over het lot van Rybalko dus nog in volkomen on zekerheid, maar men veronderstelt, dat hij in hechtenis is genomen. De overstroomingen in Califomië.-- Bij de overstroomingen zijn 159 personen om het leven gekomen. 74 personen worden nog vermist. In het gebied der overstroomingen zijn on geveer 25.000 ondersteunde werkloozen te werk gesteld, teneinde bij den opruimings arbeid behulpzaam te zijn. Gisteren zijn wederom verscheidene lij ken geborgen. Een ambtenaar van het Roode Kruis heeft als zijn meeening te kennen ge geven, dat het aantal slachtoffers tot 400 zal stijgen. Staking in Glasgow geëindigd. - De werkstaking, welke vijf dagen de werk zaamheden op het terrein van de interna tionale tentoonstelling te Glasgow heeft be lemmerd, is Zaterdagmorgen geëindigd. De stakers hebben een loonsverhooging van twee pennies per uur gekregen.' Gümlachie Op de aandeelhoudersvergade ring: „Ik heb de eer U mee te deelen, dat ons haargroeimiddel dit jaar een groot succes heeft gehad!" Cfememtecaden De gemeentebegrooting eerst thans behandeld. Een lange raadsverga dering waarin het reglement voor het M. H. werd vastgesteld. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond in het gemeentehuis, onder voorzitterschap van den heer jhr. A. L. van Spengler. De pachtster van de sluis, mevr. de wed P. Wagemaker, verzocht de sluis wederom voor twee jaar te kunnen huren tegen een huurprijs van 900 per jaar. Zij verzocht de sluis gedurende den Zondag gesloten te mogen houden. B. en W. stelden voor, de sluis aan mevr. Wagenmaker te verhuren. B. en W. meenden echter, dat wat de sluiting van de sluis op Zondag betreft, te mogen verwijzen naar de heffingsverordening op de sluisgelden, waarin vermeld staat, dat de sluis 's Zondags van 8 uur v.m. tot 4 uur n.m. gesloten moet zijn. Alleen in uitzonderingsgevallen kan in dien tijd worden geschut. Na een tamelijk breedvoerige discussie be sloot de raad B. en W. te machtigen tot ver pachting over te gaan. De sluis zal 's Zon dags na 8 uur 's morgens gesloten zijn. Het bestuur van de Graal vroeg het ge meentelijk gymnastieklokaal te mogen gebruiken. B. en W. stelden voor, te bepalen, dat het gymnastieklokaal aan vereenigingen kan worden verhuurd van 1 October tot en met 30 April voor 1.50 per avond en van 1 Mei tot en met 30 September voor 1 per avond Mocht hiertoe worden besloten, dan kan gunstig op dit verzoek worden beschikt. Vereenigingen als de E. H. B. O. zou men kunnen vrijstellen. De heer Kwadijk zou gaarne zien, dat wanneer eens een vereeniging van anders denkenden een verzoek deed, de raad een even soepel standpunt innam. Tot spr.'s leed wezen is indertijd een verzoek van de A. J. C. afgewezen, hoewel beide vereeni gingen de opvoeding van de jeugd beoogen. Met algemeene stemmen werd het voor stel van B. en W. aangenomen. Naar aanleiding van een brief van Ged. Staten werd op voorstel van B. en W. een verordening vastgesteld op de heffing van leges voor het verstrekken van inlichtingen uit het bevolkingsregister. Het Burg. Armbestuur omgezet in Maatschappelijk Hulpbetoon. In verband met het in de vorige vergade ring genomen besluit stelden B. en W. voor, het Burg. Armbestuur om te zetten in een gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Zij stelden voor, de desbetref fende verordening te wijzigen. Zij stelden» verder voor, dat het bestuur van M. H. zal bestaan uit 5 leden, door den gemeenteraad te benoemen. De leden wijzen uit hun mid den een voorzitter aan. De leden van het M. H. moeten zijn meerderjarig ingezetenen van deze gemeente. Bloedverwantschap of zwagerschap in eerste of tweede graad mag niet bestaan tusschen den voorzitter en de leden van het M. H. De leden van het M. H. zullen een pre sentiegeld ontvangen van 35 per jaar. Den administrateur wordt bovendien een ver goeding verleend van 100 per jaar. De heer Van den Abeele heeft zich ver wonderd over de spoedige indiening van dit voorstel. Zoo spoedig gaan onze wenschen doorgaans niet in vervulling. Spr. had liever een nieuw reglement gehad. Met de voorge stelde wijzigingen kon spr. niet sccoord gaan De voorzitter meende, dat er geen nieuw reglement noodig is. Het M. H. is ook een instelling van weldadigheid, waarop de armenwet van toepassing is. De heer Barten wilde, wanneer het alleen om den naam gaat, de zaak zoo laten als het is. Spr. heeft ook principieele bezwaren. De armen zijn toch armer en moeten als zoo danig worden beschouwd. Spr. had liever een toelichting ontvangen. De voorzitter antwoordde, dat men reeds tot omzetting heeft besloten. Dit besluit moet nu worden uitgevoerd. De heer Duijves wil geen nieuw regle ment, zooals in een groote stad. Alleen be hoeft het reglement te worden gewijzigd. Spr. wilde de benoeming volgens de even redige vertegenwoordiging. De voorzitter antwoordde, dat de keuze vrij moet blijven. De heer van den Abeele wilde de benoe ming van den voorzitter uit den raad doen geschieden. Wanneer niemand der raads leden zich beschikbaar stelt, kan iemand van buiten den raad worden benoemd. Na eenige besprekingen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Na eenige discussie werd een verzoek van den heer J. H. de Laat om vrijstelling van het verhaal der schoolgelden van de Han delsschool te Alkmaar afgewezen. De gemeentebegrooting 1938. Bij de behandeling der gemeentebegrooting deelde de voorzitter mede, dat de begrooting sluitend is gemaakt, zoodat de gemeente nog niet in de rij der noodlijdende gemeen ten is ingedeeld. Zuinigheid blijft geboden. Ged. Staten gaan met de door B. en W. samengestelde begrooting accoord. Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen maakte de heer van den Abeele gebruik. Hij betuigde zijn erkentelijkheid aan B. en W. voor de uitgebreide toelichting op de begrooting. Teleurgesteld was spr. echter Mr. W. Stap, Directeur van het Noord-Hollandsch Grondcrediet N.V., die Zaterdagmorgen plotseling is overleden. leenen aan de kleuterscholen, werd na eenige bespreking weer ingetrokken. De voorzitter merkte bij dit hoofdstuk op, dat aan P Bet een onrechtmatige ver goeding is verleend voor reiskosten voor zijn bezoek aan het r.k. lyceum. De bijdrage werd gehandhaafd. De heeren van den Abeele en Kwadijk wenschten geëcht te worden tegen de post subsidie Burgerwacht te hebben gestemd. De caféhouders verzochten verlaging van den grondslag biljarten der personeele be lasting. Met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Barten en Ootjers, werd deze grond slag met 5 verlaagd. De begrooting werd hierna voorloopig vastgesteld. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur werd zonder hooofdelijke stemming vastgesteld. Het gemeentesubsidie is ge raamd op 7500. De begrooting van het gasbedrijf had geen aanleiding gegeven tot opmerkingen. Alleen zou de commissie gaarne zien, dat als dit jaar geconverteerd kon worden, de goed-1 koopste aanbieding zou worden genomen. Na rondvraag volgde sluiting. De raad dezer gemeente kwam de vorige week in vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer D. Huijser van Reenen, burgemeester. De voorzitter opende deze eerste vergade ring in het nieuwe jaar en herinnerde aan de groote gebeurtenis in ons land. Ingekomen was een besluit van Ged. Sta ten inzake opheffing der school in de kom te Oterleek. De heer Spaan kon de houding van Ged. Staten niet begrijpen. Destijds, zeide spr, keurden de minister en Ged. Staten de plannen tot verbouw goed en nu wordt in eenen alles afgekeurd. Spr. was het hier dan ook niet mee eens en deed het voorstel om in beroep te gaar. bij de Kroon. De heer Witteveen zeide ook niet de hou ding van Ged. Staten te kunnen begrijpen. Spreker is voor het voorstel-Spaan, doch zag dit gaarne aangevuld door bet be noemen van een raadscommissie, teneinde deze af te vaardigen naar den minister. De heer Zwaan vond de motieven erg slap. Momenteel zijn er wel 34 leerlingen op de school, doch met Mei a.s. zullen er zeker 40 zijn. N'a eenige discussie bracht de voorzitter het voorstel-Spaan, aangevuld met dat door den heer Witteveen, in stemming en werd met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Vóór waren de heeren Spaan, Zwaan, Witteveen en de Boer. In de raadscommissie werden benoemd de heeren Spaan, Witteveen en de Boer. Een verzoek van Ged. Staten, welk bedrag de gemeente wil bijdragen in de restauratie van de kerk te Stompetoren. De voorzitter deelde hierop mede, dat de bij kerk te Stompetoren is ondergebracht over de behaitiging van de werkloozenzorg monumentenzorg en dat de toren en de kerk door B. en W. Spr. kon zijn algemeene be- restauratie behoeven zoodat door het kerk* DELF1 DRUKSTE WINKELSTRAAT IN VLAMMEN. Een hevige brand verwoestte Zaterdagnacht niet minder dan 5 winkelpanden in de Peperstraat te Delft. De rechterzijde der straat, waar vanuit alreeds verbrande panden het vuur aan de overzijde wordt bestreden. schouwing van ver'eden jaar wel herhalen. Het euvel van het venten duurt onvermin derd voort. De Handelskade verkeert nog in zeer ellendigen toestand. Ook op diverse eilanden is de bestrating slecht, soms ge vaarlijk. Willen B. en W. daar eens gaan kijken. Spr. kwam terug op hetgeen de heer Barten de vorige vergadering over de s. d. a. p. heeft gezegd. Tot een dergelijke beoor deeling is de a.r. partij volgens spr. het minst gerechtigd. Die heeft voor de arbei ders te kort geschoten. De heer Barten merkte op, dat ook de andere partijen voor de arbeiders zijn. Bij de postgewijze behandeling van de begrooting besloot men den ambtenaar ter secretarie twee jaarlij ksche verhoogingen toe te kennen van 50; tot een maximum van 500 per jaar. Het nummeren van huizen, dat door de raadscommissie werd voorgesteld, werd ach terwege gelaten, wegens de hooge kosten, die de gemeente zal moeten dragen. Verkeersborden plaatsen, waarop de raadscommissie aandrong, zal niet geschie den. T.a.v. de klacht over de verkapte bede larij riep de voorzitter de medewerking van de ingezetenen in. De veldwachter zal scherp toezien. B. en W. zullen op voorstel van den raad een plan mdienen voor het maken van een steiger bij het Gorterdiepje. Als de toestand van de Handelskade daar aanleiding toe geeft, zal door B. en W. een aanschrijving worden gericht tot de eige naren. Na breedvoerige besprekingen over het gemeentelijk gymnastieklc voorstel van de commissie bestuur het verzoek om een bijdrage is ge- daan aan Ged. Staten. Deze aangelegenheid, zeide spr., is ook O B. en W. behandeld en doen het voorstel °m 10 pCt. in de kosten van restauratie bij te dragen, mits ook de Polder de Schermer een bijdrage verleend daar het ook een pol" derbelang is. Na eenige discussie bracht de voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming dat werd verworpen. Voor was de heer Spaan. Het voorstel van den heer Heringa, da door B. en W. was overgenomen, betreffen de het lid worden van de vereeniging va# Nederl. Gementen, kwam in stemming. Voor dit voorstel stemden de heeren Spaan, Bal- tus en Heringa; tegen de heeren Zwaan, Witteveen en de Boer. Een voorstel van den heer Witteveen om subsidie van 5 te verleenen aan de °Pe£ bare leeszaal te Alkmaar was door B. en W. overgenomen en werd na langdurige bespi*,| king aangenomen. Na eenige commissie-benoemingen werd het voorstel van B. en W. om de gemaakte kosten voor de kinderen ter gelegenheid va® de geboorte van een prinses voor rekening der gemeente te nemen, z. h. st. aangenomen- De heer Zwaan zeide dat indertijd een besluit is genomen om van de ongeorgani seerde arbeiders 50 cent in te houden. D» besluit heeft tot eenige moeilijkheden aan leiding gegeven, daar door de arbeidsbemid delaar die 50 cent sieeds wordt ingehouden wanneer maar een halve dag is 8 werkt. Spr. weet niet of dit volgens dat be- Bvmn««ti»uni, i k t sluit moet gebeuren, doch indien dat 100 >s gymnastieklokaal werd het dan vond hij dit onbillijk en zou hij dit makéiTaan*te stenen" niet Zn?" °°k g,arno and,'rs "en Alle leden waren e stellen, niet aangenomen. De het hiermede eens en de heer de Boer zeide- ze werken thans 50 uur per week, laten *'e het per uur berekenen. Dit werd algemeen uuu»IIUlUCU, L/C schoon" h°Udt thans het «ebouw Een voorstel om 150 subsidie te ver- l goedgevonden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8