Waar het recht zijn loop heeft. DE BAAS .De portier had het zoo houd. Arrondisaements-Rechtbanh te Alkmaar URSEM ST. PANCRAS De „Tegelberg" startklaar. K.P.M. moderniseert. TWEEDE BLAD. 3 GROOTE BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD. Felle brand te Geverik. In het gehucht Geverik te Beek (L.) is gistermiddag om vier uur brand ontstaan in de uitgestrekte boerderij van den biggen- koopman J. Schols. Het vuur greep snel om zich heen en slechts met de grootste moeite kon de levende have, althans voor een groot deel, in veiligheid worden gebracht. De brandweer uit Beek verscheen door den grooten afstand, welken zij moest af leggen, eerst langen tijd na het uitbreken op het terrein van den brand en heeft ge durende eenige uren water op het vuur geworpen. De laaiende vuurzee verteerde vijftig sta pels graan en een aanzienlijke hoeveelheid hooi en stroo. Drie zeugen en een beer kwa men in de vlammen om. Slechts een gedeelte van de woning kon behouden worden. De rest der gebouwen brandde uit. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. DOOR DEN MIST MISLEID. Vader van drie kinderen verdronken. Maandagavond is de 50-jarige bakker A. Schouten te Nieuwerbrug (Z.H.), vermoede lijk door den mist misleid, met zijn fiets in den Ouden Rijn gereden en verdronken. Gisteren is het lijk opgehaald. S. was ge huwd en was vader van drie kinderen. ONDER ZANDTREIN GERAAKT. Arbeider gedood. Gistermiddag om vier uur is te Lange Ruige Weide de 55-jarige arbeider J. Kasius onder een zandtrein geraakt, welke rijdt op den in aanbouw zijnden rijksweg nr. 12. De man was op slag dood. Een verhaal zonder woorden door TIM DE BOTSING TE LISSE. Een der slachtoffers aan de bekomen verwondingen overleden. De 33-jarige C. K. uit Loosduinen, die gis termorgen bij de botsing tusschen een tram trein en een vrachtauto op den rijksstraat weg te Lisse zwaar werd gewond, is gister middag in het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage overleden. HET HUWELIJK VAN PRINS LUDWIG FERDINAND VAN PRUISEN. Voorloopig vastgesteld op 5 Mei a.s. Het kerkelijk huwelijk tusscnen prins Ludwig Ferdinand van Pruisen, een kleinzoon van den ex-keizer, en prinses Kyra van Rusland, is voorloopig vastge steld op 5 Mei a.s. en zal in de kapel van huize Doorn gesloten worden, nadat te Berlijn het burgerlijk huwelijk voltrok ken is. Het lijdt geen twijfel, dat Doorn in de eerste week van Mei vele gasten zal krijgen. Het verblijf van den ex-keizer is te klein om allen onderdak te verschaffen en daarom zal een aantal hunner in hotel Stameren op den Maarnschen berg gele gen, worden gehuisvest. Van dit hotel uit heeft men een prachtig uitzicht op de Geldersche vallei. DIENSTBODE UIT EERSTE VERDIEPING GEVALLEN. Met het hoofd op betegelde plaats terecht gekomen. De 23-jarige dienstbode A. E. D. K. is gistermorgen in de woning aan de Laan van Poot te Den Haag, waar zij werkzaam was, uit het raam van de eerste verdieping gevallen. Zij viel met het hoofd op een betegelde plaats aan de achterzijde van het huis. Het meisje, dat vermoedelijk een schedelbasisfractuur heeft bekomen, is in ernstigen toestand naar het Roode-Kruis ziekenhuis vervoerd. BEDRIJVIGHEID IN DEN SCHEEPSBOUW. Gisteren heeft de firma A. Vuyk en Zn. te Capelle a. d. IJsel van de N.V. Middel- landsche Zeevaart-compagnie te Rotter dam opdracht ontvangen voor den bouw van een drieduizend ton metend stoom- vrachtschip. Een door de N.V. Arnhem- sche Stoomsleephelling Mij. te leveren triple-expansie-stoommachine zal het schip een snelheid geven van 12'/« knoop. Tevens ontving de firma Vuyk opdracht voor den bouw van een 500 ton groot motorschip van het Shelterdek-type, voor rekening van den heer J. van Maren te Hansweert. De voortstuwing van dit schip zal geschieden door middel van een 400 p.k. Wumag-motor. Tenslotte werd nog voor Rotterdamsche rekening opdracht ontvangen voor den bouw van een 1350 ton metend kustvaartuig. Dit schip zal worden gebouwd volgens het Mayer- systeem en zal worden uitgerust met een 825 p.k. Deutz dieselmotor. Door deze orders zal de werf tot volgend jaar volop werk hebben ONGELUK OP DE K. M. A. Cadet tijdens rijles ernstig gewond. Gistermiddag, te ongeveer half vijf, heeft op het terrein der Kon. Mil. Acade mie te Breda een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij de cadet-sergeant der in fanterie van het Kon. Ned.-Indirch leger A. W Koningh ernstig is gewond. Bij de rijles op het terrein weigerde K.'s paard plotseling voor een hindernis. De ruiter vie! hierdoor van het paard, dat voortnolde en daarbij den op den grond liggenden K. op het hoofd trapte Ernstig aan het gelaat gewond en in bewusteloozen toestand moest de jongeman naar het dia- conessenhuis worden overgebracht. Ope ratief ingrijpen bleek hier noodzakelijk, daar K., behalve vleeschwonden, een kaakfractuur had opgeloopen; bovendien had hij een hersenschudding. Daar zijn ouders in Indië verblijven, is K.'s voogd die in Heemstede woont, telegrafisch van het ongeluk op ie hoogte gesteld. Hoewel ernstig was de toestand van het slachtoffer niet direct levensgevaarlijk. UIT DE S. D. A. P. Partijbestuur en de kwestie-Kiès. Omtrent de jongste besprekingen van het partijbestuur der S D. A. P. betreffende de kwestie-Kiès meldt het „Volk": „Nadat het rapport van de commissie, die de kwestie-Kiès heeft onderzocht, door den partijraad was aanvaard, moest het partij bestuur zich nog bezighouden met de af- wikkeling van eenige organisatorische aan gelegenheden. Ter bespreking daarvan was een delegatie van het bestuur van het partijgewest Friesland ter partij bestuurs vergadering aanwezig. Besloten werd, het in de partij bestuursvergadering van 8 Ja nuari j.1. genomen besluit, omtrent de on verenigbaarheid van het lidmaatschap van de partij met dat van de vereeniging „Het vrije Woord" uit te breiden. Ook partij gen ooten, die zonder formeel lid te zijn van de vereeniging „Het vrije Glimlachje De harmonikaspeler op een bal. Woord", op andere wijze actief optreden ten gunste van de vereeniging of het orgaan, zullen dit niet langer kunnen doen met be houd van het lidmaatschap der partij en dus, indien zij niet zelf bedanken, geroyeerd worden. Naar aanleiding van de aan het slot van haar rapport door de commissie in over weging gegeven clementie, besloot het par tijbestuur aan de reeds geschorste afdee- lingen en de door het partijbestuur geroyeer de leden schriftelijk mede te deelen, dat terugkeer in de partij, op de door de com missie geformuleerde voorwaarden, door het partijbestuur zal worden bevorderd. Voorts besloot het partijbestuur aan de partij- afdeelingen een circulaire toe te zenden, met mededeelingen omtrent de organisato rische afwikkeling van deze aangelegenheid. Aan de Friesche afdeelingen zal een circu laire worden gericht doof partijbestuur en gewestelijk bestuur". MAN OVERVALLEN EN BEROOFD. Toen Dinsdagavond omstreeks kwart voor negen een zekere Nijman, wonende Visch- straat 105 te den Helder, zich per fiets op weg bevond naar het rusthuis Parkzicht op den Singel aldaar, werd hij op de Timorlaan plotseling door een tweetal personen over vallen, die hem van de fiets sleurden en hem tijdens de vechtpartij, die hierbij ont stond, een portefeuille met circa 100 ont futselden. Op zijn hulpgeroep schoten be woners van de Timorlaan te hulp, die den man bloedend op den grond aantroffen. Terstond werd de politie gewaarschuwd, die onder leiding van inspecteur Schipper een onderzoek instelde. Van de daders was geen spoor meer te bekennen. Het slacht offer werd met de ziekenauto van de fa. Manshanden naar de St. Lidwina-stichting vervoerd. Naar de daders, die vermoedelijk geweten hebben, dat het slachtoffer een vrij groot bedrag aan geld naar het Rusthuis Park zicht moest brengen, wordt door de politie nog gezocht. Zitting Dinsdag 8 Maart. Als het hek van den dam is.... Voor de meer.oudige strafkamer van de Alkmaarsche rechtbank werden vandaag verschillende principieele zaken behandeld en de eerste daarvan was die tegen den ruim 70-jarigen Wijbrand S. te Oudorp, die eigenaar, is van een weg onder de gemeente Zuid- en Noordschermer en waarvan hij be weert, dat deze niet openbaar is. Ter wijl het gemeentebestuur van Zuid- en Noordschermer zich bij monde van den bur gemeester, den heer Kolb, op het standpunt stelt, dat die weg wel degelijk openbaar is. Als dan zoo'n geschil niet onderling gere geld kan worden, is het aan de heeren rech ters om uit te maken, wie het aan het juiste eind heeft. De eerst-gehoorde getuige, burgemeester Kolb, zeide, dat het hek, dat op den weg ge plaatst was, eenigen tijd is weggeweest, dat verder iedereen, die tol betaalt om over de brug te mogen gaan, het recht heeft zich op den Menningweerdijkweg te begeven en dat uit dien 1oofde het gemeentebestuur meent, dat de weg in den loop der tijden openbaar is geworden. Temeer, daar de weg op staats kosten van tijd tot tijd verhard wordt ten gerieve van hen, die hem gebruiken. De verdachte S. merkte daarentegen op, dat al staat er dan geen bordje „eigen weg" en al gebeurt 't dan ook vaak, dat deze weg door anderen dan hemzelf gebruikt wordt, dit alles nog niet beteekent, dat z ij n weg openbaar is. Integendeel, als hy de goedheid heeft daar iedereen op te laten loopen, is dat nog geen bewijs, dat de weg het eigen dom van de gemeenschap is geworden. Diverse getuigen werden in deze zaak ge hoord, doch hun verklaringen waren zoo te genstrijdig, dat er op het laatst geen touw meer aan vast was te knoopen. De officjer zeide dan Ook in zijn requisi toir, dat het buitengewoon lastig is om uit te maken wat het nu eigenlijk is, een open bare dan wel een niet-openbare weg. De feitelüke omstandigheden en de getuigen verklaringen geven zoo weinig houvast, dat daaruit zeker geen bewijsgrond is te putten. Js men aan den eénén kant geneigd aan te nemen. dat de we& openbaar is, omdat men hier te doen hêeft met een weg. die min stens tien jaar óp staatskosten verhard is, aan den anderen kant is het aangevoerde motief, dat deze weg al jaren en jaren als openbare weg in het register staat ingeschreven, nog geen bewijs. Derhalve eischte spr. vrijspraak een eisch, waarmee de verdediger mr. ir. v. Leeuwen, zich zonder meer kon refereeren. Het auto-ongeluk onder Limmen. Op 4 Jan. van dit jaar wilde de automon teur Carl. M. uit Limmen, terwijl hij op zijn fiets in de richting Alkmaar op den Rijks straatweg reed, oversteken om de Kapellaan in te rijden. Hij wilde voorzichtigheidshalve juist van zijn fiets stappen, doch een hem achterop rijdende auto met Amsterdamsche kooplui reed hem aan, met het gevolg, dat de verdachte van zijn fiets tegen den grond werd geslingerd en de auto ongeveer 25 M. verder tegen een boom opvloog. De inzittenden van de auto werden ernstig ge wond, want de heer B. v. Kleef liep een ribbenfractuur op en de naast hem zittende heer L. Trompetter bekwam een ernstige beenbreuk. Tijdens de behandeling van deze zaak kwam aan het licht, dat zoowel de verdachte aan dit ongeluk schuldig was als de Am sterdammers, want anders waren deze niet naar den verdachte gegaan op den dag voordat deze zaak voor den rechter in Amsterdam begon, om erover te spreken het maar onderling zoo te treffen, dat aan deze zaak de minste ruchtbaarheid zou worden gegeten. De officier echter meende, dat de ver dachte een onberekenbare klant is, die toch zeker had kunnen weten, dat de Rijksstraat weg een voorrangsweg is, waar men dubbel voorzichtig moet zijn. Met wat meer geluk zouden er misschien niet zulke groote ver wondingen hebben plaats gehad als hier het geval is, maar het neemt niet weg, dat de verdachte M. schuldig bevonden is. Spr. eischte een geldboete van 40 subs. 20 dagen hechtenis. De verdediger mr. v. d. Loos bepleitte vrijspraak. Drie looze visschertjes en nog wat. Reeds jaren is er een kwestie tusschen de hengeisportvereenigingen te Anna-Paulowna en Den Helder over het vischwater in den Anna-Paulownapolder, n.1. de Zandvaart, het Balgkanaal en de Kromme Tocht, welk vischwater is gepacht door de hengelsport- vereeniging „Helder". Reeds eerder hadden bestuursleden van de hengelsportvereeniging „Helder" een verbaal uitgelokt om een uitspraak te krij gen, die tot de conclusie kwam, dat ge noemde wateren niet bevaarbaar waren. De heeren waren destijds veroordeeld, doch waren bly met deze uitspraak, omdat zij nu het vischwater zonder bezwaar voor hun vereeniging konden pachten. De hengelaars in Anna-Paulowna waren hiermede niet tevreden en beschouwden de vaarten als hun vischwater; de bestuurs leden van deze ver. lieten zich op hun beurt weer verbaliseeren. Laatstgenoemde hengelaars hadden mr. Buiskool als raadsman aangenomen, die voor den kantonrehter al het mogelijke aan voerde om te betoogen, dat het water in derdaad bevaarbaar was en een bestemming ten algemeenen nutte had. Deze advocaat was toen met den beurtschipper Muntjewerf op de proppen gekomen, die er gebruik van maakte er op te wijzen, dat jaren geleden Breezand gebouwd werd met materialen, welke door deze vaarten werden aange voerd. De ambtenaar van het O. M. liet van zijn kant twee deskundigen dagvaarden, die ge tuigden, dat het geen bevaarbare wateren waren in den zin der wet en tenslotte was burgemeester Lovink nog komen getuigen, dat gedurende zy'n ambtsperiode steeds in die wateren was gevaren. De ambtenaar had toen niet ingezien, waarom de kantonrechter ditmaal tot een andere conclusie moest komen en persis teerde bij zfjn eisch van 6 of 6 dagen. Mr. Buiskool concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging en tot veler verwondering luidde de uitspraak conform de conclusie van den verdediger Op deze uitspraak is de ambtenaar in hooger beroep gegaan en zoo kreeg de Alk maarsche rechtbank dit zaakje weer eens te behandelen. Een heele rij getuigen werd gehoord en tenslotte nam de officier requisitoir. Spr. herinnerde eraan, dat de verdachten geen vergunning hadden gehad. Die behoefden ze niet te hebben, zoo redeneerden ze, omdat dit water een algemeen bevaarbaar water is. En de kantonrechter had zich aan de zijde van de verdachten geschaard, waarop de ambtenaar in hooger beroep was gegaan. Vier getuigen komen hier, aldus spr., ver klaren, dat de wateren bevaarbaar zijn en drie zeggen, dat dit niet zoo is. Men moet echter in dit geval niet op de kwantiteit letten, maar op de kwaliteit en dan is spr.'s conclusie, dat men hier niet kan spreken van een algemeen bevaarbaar water. Het is n.1. zonneklaar gebleken, dat deze kanalen niet in dienst zijn gesteld van de scheepvaart in het algemeen. En zoodoende komt spr. in het schuitje van den ambtenaar en acht mitsdien de verdachten schuldig en dus strafbaar. Eisch 3 boete of 3 dagen. De verdediger mr. Buiskool is het niet eens met dit requisitoir. Spr. beroept zich op arresten van den Hoogen Raad en vraagt tenslotte voor zijn cliëntèle ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak heden over 8 dagen. Jbwinciaat Tlieuws Het Witte Kruis. Maandagavond vergaderde de afdeeling van het Witte Kruis te Ursem in de zaai van de wed. Oudejans. Voorzitter was de heer S. de Jongh. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer M. Langereis, bleek, dat het aantal leden 197 bedroeg en dat in 1937 geen wij zigingen in het bestuur hadden plaats ge had. Uitgeleend waren 140 stuks materialen alsmede een ligtent, terwijl door de zuster van het Wit-Gele Kruis 149 en door de zus ter van de Diaconale gezinsverpleging 21 bezoeken waren afgelegd. De ontvangsten bedroegen f 490,082 en de uitgaven f 324,17, batig saldo 165,91. De rekening van het T.B.C.-fonds gaf aan in ontvangsten f 592,78, uitgaven 125,20, batig saldo 467,58. Door enkele leden werd het geval-Stoop ter sprake gebracht. Men was van oordeel, dat uitzending van diens dochtertje naar een vacantiekolonie wellicht opneming in een sanatorium had kunnen voorkomen. De voorzitter klaagde over de weinige medewerking der ouders en hoopte, dat de schoolarts al zijn aandacht zou schenken, aan die kinderen waarvoor uitzending drin gend noodzakelijk is. Andere leden echtten het gewenscht, dat een verzoek gericht werd tot den schoolarts om opgaven te verkrijgen van alle kinderen die uitgezonden moeten worden, opdat het bestuur dan verdere maatregelen kan nemen. Hiertoe werd besloten. Bij de bestuursverkiezing werden de hee ren J. Stam en A. J. Hille met algemeene stemmen herkozen. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werden benoemd de heer S. de Jongh en D. F. van den Heu vel. Ter sprake kwam het vervoer per zie kenauto, dat voor onvermogenden blijft be staan. De heer C. Verdwaald vestigde de aan dacht er op, dat sommige aan de leden uit geleende materialen veel te lang weg bleven. Het ware te wenschen, dat hierin verbetering gebracht werd. Verschillende leden en niet het minst de penningmeester vestigden de aandacht ep de geringe contributie, die de af deeling heft. Voor de T.B.C.-afdeeling wordt zelfs in het geheel geen contributie ge heven en de kosten waren juist voor deze af deeling nog al groot. Hierin dient tijdig ver andering te worden gebracht, daar het stiehtingskapitaal ieder jaar vermindering ondergaat, hetgeen ongewenscht is. Besloten werd, dat het bestuur op een volgende ver gadering met nadere voorstellen dienaan gaande zal komen. Witte Kruis. De vereeniging Het Witte Kruis verga derde Maandagavond in café Bouwstra, on der leiding van den heer Schuur. In zijn openingsrede noemde de voorzitter de groo te waarde van de vereeniging. De inspec tie door het bestuur verricht in het magazijn was steeds in orde. De moeder cursus dezen winter gehouden is Donderdag gesloten en 29 dames hebben hieraan deel genomen. (Van onzen R.-redacteur.) Een prachtig gebouwd, slank schip ligt zich in al zijn witheid te koesteren in een verwarmend voorjaarszonnetje aan een der steigers van de Stoom vaartmaatschappij Nederland. Het m.s. Tegelberg, een der nieuwste aanwinsten der Koninklijke Paketvaart Maatschap pij brengt hier zijn laatste dagen door van een verblijf in Nederland, waar het gebouwd is door de Ned. Scheepbouw Mij. Over enkele dagen zal het schip via Afrika naar Indië vertrekken. Gistermiddag stelde de directie der K.P. M. belangstellenden in de gelegenheid het schip te bezichtigen, van welke gelegenheid men een dankbaar en druk gebruik gemaakt heeft. De Tegelberg is niet het eenige schip dat de vloot der K.P.M. zal modemiseeren. Een zusterschip, de Boissevain, doet zijn dienst reeds in de Oost en het derde, de Ruys, heeft een dezer dagen zijn technische proefvaart gehouden en zal in April zijn Indische bestemming ook volgen. De Tegelberg meet 14.5000 bruto register- ton, heeft een lengte van 171 meter, is 21.95 meter breed en heeft een dienstvaart van 16)4 mijl. Het schip is gebouwd volgens ont werp van den hoofdingenieur der K.P.M., ir. M. A. Cornelissen en voldoet aan de eischen van de Londensche conventie voor de bevei liging van menschenlevens op zee. Drie Dieselmotoren volgens de constructie der gebr. Sulzer te Winthertur gebouw zijn de voortbewegingskracht van het schip, terwijl deze firma ook de generatoren leverde die voor de electrische werktuigen en apparaten de benoodigde stroom zullen opleveren. Inwending heeft het schip ook een fraai aanzien. De eetzaal is licht gehouden, de meubelen zijn van ebbenhout en de stoelen hebben een gobelinbekleeding. Fraaie, groote gobelins versieren de wanden. De rook- salon is in donkerroode kleur gehouden en decoratieve paneelen dienen als wandver siering. De geheele versiering van het schip maakt een voorname, rustige indruk. Alles is „luchtig" gehouden in verband met de door het schip te volgen bestemming. Een fraai, betegeld zwembad bevindt zich op het voorschip. De Tegelberg zal deel uitmaken van de vloot, die de nieuwe Orient-Java-Afrika- lijn zal bevaren. Een oude Nederlandsche lijn, de verbinding Kaap de Goede Hoop en Indië is weer door de K.P.M. ook hersteld en vormt een der langste passagierslijnen die onder Nederlandsche vlag varen. Een lengte van ruim 10.000 zeemijlen bedraagt de route. In samenwerking met de Neder land en de Rotterdamsche Lloyd zullen driehoeksreizen tusschen Europa, Afrika en Nederlandsch-Indië gemaakt kunnen wor den. Een schrijven is van het hoofdbestuur ontvangen dat candidaten voor het hoofd bestuur voor 1 Juli moeten worden zijn ingezonden. Uit het jaarverslag kwam duidelijk naar voren het groote nut, en de behoefte van de vereeniging, 448 maal is gebruik ge maakt van het materiaal. Alles verkeert in goeden staat. Nieuwe aankoopen zijn ge daan. Indien patiënten in een sanatorium moesten worden opgenomen, werd de volle medewerking van zuster en gemeentebe stuur ondervonden, de wijkverpleegster lag 2683 bezoeken af waarbij 104 t. b. c.-patiën- ten en 254 voor zuigelingen zorg, 3 patiën ten werden in een sanatorium opgenomen een uitzending naar een vacantie-kolonie, het ledental blijft ongeveer gelijk. De voorzitter noemde nog het nut van de wijkverpleging. Veel leed is door de zuster verzacht. Het verslag van de penningmeester gaf tot uitslag: ontvangsten is met inbegrip saldo 1295.67, uitgaven 800.36, saldo 495.61, de t. b. c.-kas is groot f 142. De raporteur de heer v. d. Ham zou wenschen dat de penningmeester zijn boekjaar afsloot met het kalenderjaar en niet zooals dat thans geschiedt met de jaarvergadering. Dit zal in het vervolg geschieden. Ook was opgevallen, dat de terug te vorderen gelden van ziekenvervoer zoo laat werden ingele verd. Besloten werd dat in het vervolg de rekening aan het Witte Kruis zal worden gepresenteerd. De heer Boskamp bracht verslag uit van de algemeene vergadering, o.a. de samen werking met het Wit Gele Kruis. Een com missie is samengesteld om dit te onderzoe ken. Tevens werd door denzelfden spreker rapport uitgebracht van de te Alkmaar ge houden vergadering om te komen tot een diatrictsvorming. Tot lidmaatschap is reeds besloten. Dit bedraagt 2 per jaar. Het nut zal kunnen zijn b.v. bij epidemieën elkan der helpen met materiaal, enz. Ook de ge- zinsverplegingsvergadering was door heer Boskamp bezocht Steeds wordt daar met een te kort gewerkt ^^^u beslo ten, om huisbezoek te doen om meex leden te werven.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7