VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. EGMOND BINNEN EGMOND AAN ZEE SCHOORL WIERINGEN BERGEN HEILOO KOEDIJK 'RttiietitaMd Markante typen uit het monsterproces. Pletniof, de verstrooide professor. Boecharin pent en pent.... Nieuws in 't kort. Geen veen en geen wouden meer. Mond- en klauwzeer. Voor de derde maal is alhier mond- en klauwzeer uitgebroken. Het heeft zich tot één geval beperkt en zal vermoedelijk wel bij dit eene geval blijven, aangezien het gekochte koeien betreft die van elders ko men. Steun aan kleine boeren. De rijksregeling voor steun aan kleine boeren is ook in onze gemeente ingevoerd. De commissie heeft aan 4 aanvragers, val lende onder groep A, steun toegekend en aan 2 aanvragers, vallende onder groep B. Goedkooper radiodistributie. Het abonnement op de radiodistributie is belangrijk verlaagd met ingang van 1 Maart 1938. De abonné's, die tot nu toe 2.21 per maand betaalden, betalen voort aan 2 per maand of 0.50 per week. „Tamme" fazanten. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de fazanten gerekend zullen worden te behoo- ren tot het wild in het geheele Rijk, met uit zondering van de gemeenten Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Castricum. Vergadering Witte Kruis. Dinsdagavond hield de afd. Schoorl van de NoordholL Ver. „Het Witte Kruis" haar voorjaarsvergadering in het café van den heer P. Huiberts te Groet. Te ruim acht uur opende de voorzitter, de heer S. G. L. F. baron van Fridagh, de zeer slecht bezochte vergadering en deelde mede, dat in den afgeloopen winter een „Moeder- cursus" was gehouden, waarvoor groote be langstelling bestond en die door 17 dames werd bezocht. Juist heden was de laatste cursus gegeven. Voorts herinnerde de voorzitter aan de belangwekkende lezing door den inspecteur der Volksgezondheid, den heer J. J. Th. Doyer, gehouden over de noodzakelijkheid van inenting en herinenting. Spr. deed hierna voorlezing van het jaar verslag van de onder-afd. Huisverzorging, waaruit bleek dat deze onder-afdeeling in het afgeloopen jaar in 13 gezinnen hulp had geboden met een totaal van 107 verzorgings- dagen. In het verslag stond tevens vermeld, dat de kosten hiervan in het algemeen door vrijwillige bijdragen werden bestreden, ter wijl de betrokkenen zelve slechts in geringe mate een bijdrage verleenden. Spr. wees nog op de groote behoefte waarin deze onder-afd. voorziet. In dit ver band bracht spr. naar voren de wenschelijk- heid om in de toekomst ook tot de kraamverzorging te geraken. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het Roode Kruis niet bereid bleek te zijn ook in het centrum van het dorp Schoorl, n.1. bij de „Roode Leeuw" een z.g. Roode Kruispost in te richten. Hierin zal nu door de afd. Schoorl van het Witte Kruis worden voor zien. Uit het verslag van den magazijnhouder, den heer F. Mosk, bleek, dat aan 42 perso nen over het jaar 1937 ruim 260 verplegings- artikelen waren uitgereikt. Regelmatig wordt nieuw verplegingsmateriaal aange schaft en het onderhoud steeds op juiste wijze plaats vindt. Het verslag van de Ver. voor Gezinsver pleging in de clasis Alkmaar, vermelde o.m. dat de wijkzuster te Schoorl, zr. de Looper, gedurende het jaar in de gemeenten Koe dijk, Warmenhuizen en Schoorl 3470 bezoe ken heeft gebracht, welk aantal het grootste is. in deze classis gebracht. De heer Zuurbier bracht de zusters dank voor de toewijding waarmede zij hun liefde rijke taak volbrengen. Hierna verkreeg de heer Tromp gelegen heid zijn jaarverslag van de afd. over het jaar 1937 uit te brengen. In dit verslag kwam wel zeer duidelijk uit de veelomvat tende en mooie taak der vereeniging, n.1. door het beschikbaar stellen van goede ver- plegingsmiddelen het lijden der leden pogen te verzachten, de bestrijding der t.b.c. en- het ontsmetten van de verschillende voede ren. 6 T. a. v. de kinderverzorging vermeldde het verslag, dat voor dit doel door de ver eeniging, onder leiding van den dr. H. He ringa te Bregtdorp, een consultatiebureau was gesticht, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Ook heeft de afd. in 1937 een tweetal cursussen voor huiselijke ziekenverpleging georganiseerd, waarvoor eveneens veel be langstelling bestond. Zr. de Looper bracht hierna verslag uit van de vergadering van de Ver. het Witte Kruis, welke te Amsterdam was gehouden. Uit de financiëele jaarverslagen der afd. bleek dat deze financieel zeer gezond is. Het batig saldo van de afd. bedroeg over 1937 328.15, dat van de onder-afd. t.b.c.- bestrijding 151.28J4, van de onder-afd. Huisverzorging 262.04. In verband met de zeer gunstige finan ciëele positie der afdeeling en hare onder- afdeelingen, werd besloten ook dit jaar wederom 100 aan het reservefonds toe te voegen. De voorzitter deelde mede, dat de vor ming van de reserve noodig is om te kun nen geraken tot de stichting van een nieuw magazijn. In het bestuur der onder-afdeeling Huis verzorging werd mevr. M. Baronesse van Fridagh van Kaathoven en zuster de Looper bij acclamatie herkozen. De heer P. Kos werd tot lid der kascom- missie benoemd. De begrooting voor het dienstjaar 1938 was in totaal geraamd op een bedrag van 1103.95, waarbij 'n goed saldo van t 229.15 In dit verband bracht de voorzitter in be spreking een destijds door den heer Kos in overweging gegeven voorstel tot contribu tieverlaging. Spr. was van oordeel, dat al was momen teel de financiëele positie der afd. gezond te noemen, een algemeene contributieverlaging geenszins verantwoord was, daar de uitga ven in 1937 zeer meegevallen waren, maar deze in 1938 wel belangrijk hooger konden zijn. Spr. zou een partiëele contributiever laging eventueel in overweging kunnen nemen. In het algemeen waren de leden van oor deel, dat een algemeene contributieveria ging nog niet verantwoord was, daar een enkel gunstig jaar niet als financiëele maat staf mag worden aangenomen. Een partiëele verlaging werd door den heer Zuurbier bestreden, op grond van het feit, dat dit aanleiding kan geven tot zeer vele moeilijkheden, daar het bestuur niet bij machte is over de financiëele omstandighe den der leden te kunnen oordeelen. Ten slotte werd besloten dit jaar geen contributieverlaging in te voeren. Voorts werd besloten de deelneemsters aan de moedercursus vrij te stellen van betaling van cursusgelden. Onderwijzend personeel. In de vacature aan de O. L.-school te Hippolytushoef, ontstaan door toeneming van het leerlingental waardoor een 6e leer kracht moet worden toegevoegd, is tijdelijk voorzien door de benoeming van de wacht geldster mw. T. BleekerWouda, onderwij zeres te Krommenie. Aan de niet-wacht- geldster mej. K. P. Klimp uit Alkmaar is in verband hiermede eervol ontslag verleend. Benoemd. De heer W. de Vries is aangesteld tot volontair ter secretarie. Hij was voorheen volontair ter secretarie te Kwadijk. Herdenkingsplechtigheid. Zondag wordt een herdenkingsplechtig heid gehouden op de gemeente-begraaf plaats bij de graven der Duitsche militairen en van de bemanning van het schip „Rena- te Leonhardt". Vergadering L. T. B. De L. T. B. hield Dinsdagavond een matig bezochte vergadering in het Bruno- gebouw. De vergadering, die een drie kwartier over tijd begon (het wachten was op den spreker) werd geopend door den voorzitter, den heer J. Sengers. Spr. wees op de belangrijkheid van dezen avond en betreurde dat het bezoek niet grooter is. Welkom heette hij den spreker van dezen avond, den heer B. G. Bles, ambtenaar bij het algem. secret. v. d. L. T. B., te Haar lem. Ingekomen was een missive van het hoofdbestuur over de toekomst voor jonge toeren, die een eigen bedrijf willen stich ten. Waar de mogelijkheid niet uitvoer baar is omdat er bedrijven of bedrijfjes zijn, kan men zich opgeven bij den secre taris, die op zijn beurt het verzoek door zendt naar Den Haag. De voorzitter zeide, dat de regeering een overzicht wenscht. Misschien is het geraden om zich spoedig op te geven. Ook was ingekomen een ver zoek om, waar het mogelijk is, melkcur- sussen te houden De voorzitter zeide, dat het in de bedoeling ligt om samenwerking te zoeken met de Holl. Mij van Landbouw ter plaate. De cursus is open voor jongens en meisjes uit den boerenstand. De kosten zijn niet groot, en de belangrijkheid van een cursus werd belicht. De aan de orde zijnde bestuursverkie zing gaf aanleiding tot bedanken. De heer P. Kuyper stelde zich niet herkiesbaar en de heer A. Dekker Azn wilde wel aan blijven, doch niet als secretaris. Het be stuur stelde voor om een secretaris te be noemen buiten het bestuur om. Hiertoe werd besloten. Herkozen werden als be stuurslid de heeren J. Schuyt en A. Dek ker Azn en gekozen de heer N. Haarman. Als secretaris werd gekozen de heer Th. Arts. De voorzitter bracht het scheidende bestuurslid en ook den afgetreden secre taris hartelijk dank. (Instemming.) Hierna hield de spreker een betoog over het actueele onderwerp „De nieuwe Pacht wet". Deze nieuwe wet is een bekroning van het vele werk, dat de organisaties hebben verricht. Belangrijk, omdat een 250.000 personen er mee te maken hebben. De oude pachtwet voor zoover men van een pachtwet kan spreken voldeed niet Alle macht was aan den verpachter en de pachter was overgeleverd aan wil- ekeur. Dat is uit. Nu hebben beide par tijen een stem in het kapittel. Alle bedrij ven vallen er bijna onder. Behoudens uitzonderingen is de pacht dan voor onbepaald&n tijd. De restrictie is dat er een proeftijd (ongeveer 3 jaar) kan zijn en in uitzonderingsgevallen kan de verpachter het bedrijf zelf gebruiken. Op straffe van nietigheid wordt elke over eenkomst schriftelijk aangegaan. In de nieuwe wet komt er ook een rechter, zij het dan een z.g. pachtrechter. Aan zijn oordeel wo dt de verpachting on derworpen. Bij de overeenkomst is het overdoen (doen overgaan in andere han den) practisch uitgesloten Beide partijen hebben rechten, doch ook plichten. Uit zijn verder betoog kon men opmaken dat de nieuwe pachtwet de willekeur uitsluit. De boer en tuinder kan over de werking der wet (die nog niet in werking is) te vreden ziin. De rede werd met aandacht gevolgd. Na 'n dankwoord volgde sluiting. Ingekomen personen. S. Bakker van Blokker. M. Th. Poland van Oudorp. H. Loedeman van Oostzaan. J. Bakker van Alkmaar. Vertrokken personen. A. Groot naar Winkel. M. Beerse naar Castricum. A. D. de Groot naar Zuid- en Noordschermer. B. Bouma naar Alk maar. W. Honingh naar Monnikendam en D. Snijder naar Oosterbeek. Het bekende Deensche blad „Politi- ken" bevatte dezer dagen een interes sant verslag over het monsterproces te Moskou, waarin een aantal personen, die in dit sinistere drama een hoofdrol spe len, raak getypeerd werden. Wij ontlee- nen aan dit verslag, dat in het bijzonder de rechtszitting van Maandag j.1. behan delt, de volgende markante passage. „De procureur-generaal Wysjinski is door loopend best gehumeurd. Vandaag is hij een beetje heesch, doch dit is geen wonder, daar hij alle verhooren leidt en Ulrich, als voor zitter van de rechtbank, slechts nu en dan tusschenbeide komt. Wysjinski drinkt daar om vandaag koude thee. De beklaagden gedragen zich op zeer ver schillende wijze. Professor Pletniof is de ty pische oude verstrooide professor uit amu sante weekblaadjes. Hij is een voorwerp van vermaak voor de toeschouwers. Plotseling is hij zijn bril kwijt en lang en wanhopig zoekt hy naar dit instrument, totdat hij het eindelijk vindt onder een stapel manuscrip ten, die vlak voor hem liggen. Even daarna legt hij zijn bril weer naast zich neer op de bank en het zoeken begint weer van voren af aan. Telkenmale wanneer de toeschou wers hierom in lachen uitbarsten, hoort men Ulrich's stem: „Kameraden, ik verzoeK om stilte". Een hamerslag en de kameraden zwijgen. Beklaagde Iwanof, die beslist ook op een doodvonnis kan rekenen, vermaakt zich den heelen tyd met een nagelvijltje. Dit legt hy geen oogenblik neer en zelfs als hy verhoord wordt, kykt hij met gebogen hoofd naar zijn handen en lijkt hy geheel in beslaggenomen door zyn vijltje. Beklaagde Jagoda volgt het proces rustig en byna verstrooid. Hy is degene, die het ruwst door de gepoewacht behandeld wordt. Als hy de rechtszaal binnenkomt, ziet men duidelijk, hoe gepoesoldaten hem brutaal stompen geven en als hy moet opstaan, om verhoord te worden, trekken brutale han den hem van zijn plaats. Men kan duidelijk merken, dat zijn vroegere ondergeschikten hem, den almachtigerv gepoechef van wel eer, haten en thans openlijk hun haat mani festeeren. Tegenover de andere beklaagden gedragen de gepoesoldaten zich namelijk heel anders. Zy treden tegenover hen in het geheel niet brutaal op. Integendeel, tydens de pauze geven zy hun dikwijls een sigaret op den koop toe. Boecharin maakt herhaaldelijk den indruk, dat hij zelf een zakenman was. Hy zit den heelen tyd notities te maken, gebogen over stukken, waarin hy ijverig bladert. Oude collega's van hem zeggen, dat hy hier pre cies zoo zit te werken als toen hij hoofdre dacteur van de „Izwestia" was. Hij schrijft met een ijver alsof hy een artikel klaar moet hebben nog voordat het blad ter perse gaat. In werkelijkheid echter zit hij slechts zyn verklaringen uit te werken, maar die zijn dan ook het beste verzorgd van het heele proces. Zij worden afgelegd in een uitgele zen Russisch. Elk woord is met de grootste zorg gekozen. Evenals Iwanof maakt beklaagde Rykof een zeer nerveuzen indruk. Ieder oogenblik haalt hij zyn horloge te voorschijn en kijkt erop. Het ziet ernaar uit alsof hy controleert hoe lang iedere verklaring duurt. In de ochtendzitting van heden kwam het tot een zeer dramatische scène. Plotseling sprongen de gepoesoldaten, die naast ieder van de beklaagden geposteerd zijn in de houding en plaatsten het geweer bij den voet. Men zag Wysjinski diep buigen; ook Ulrich boog. Een man was de rechtszaal bin nengekomen, gevolgd door twee adjudanten. Het was Jesjof, de tegenwoordige chef van de gepoe. Jagoda draaide zich om en stond tegenover zyn vroegeren ondergeschikten Jesjof. Het was een dramatisch oogenblik. Jesjof ging midden tusschen de toehoorders zitten en groette Wysjinski met een min zaam knikje. Alle oogen waren gericht op hem „den man, aan wien wij het te danken hebben, dat de misdadigers werden ontmas kerd", zooals het in Radio-Moskou heet, „de ijzeren vuist van de Sovjet-Unie". Met precies dezelfde woorden beschreef de omroeper van Radio-Moskou twee jaar gele den Jagoda, die vandaag op de beklaagden bank zit. Onder de diplomaten, die het proces bij wonen, heerscht stilte. Slechts nu en dan hoort men een van hen een ander buiten- landsch diplomaat wat toefluisteren. De rustigste onder de toehoorders op de diplo- matenbank is wel de Britsche ambassadeur Lord Chilton. Hij heeft een tolk bij zich, doch men krijgt den indruk, dat hij zelf goed Russisch kan verstaan, zoo aandachtig volgt hij het proces. Intusschen vertrekt hij geen spier van zyn gelaat. Zelfs wanneer er gesproken wordt over de Engelsche Intelli- gence Service, zit hy onbeweeglijk en zwijgt". Greta Garbo ontkend getrouwd te zijn. - Een Napolitaansch journalist heeft een kort onderhoud met Greta Garbo ge had in tegenwoordigheid van Stokowski. De filmactrice ontkende stellig met Stokowski in het huwelijk te zijn getreden. Het Zweedsche consulaat te Napels heeft verklaard, dat daar geen enkel document gevraagd is of een stap ondernomen is voor een huwelijk tusschen Garbo en den diri gent. Vier communisten gedood. - Tijdens een huiszoeking, die door een afdeeling Cubaansche militairen verricht is in een huis nabij Cojimar, ten noorden van Hava na, zijn vier communisten gedood. Twee hunner waren burgers, de twee anderen waTen onderofficieren der marine. Een ser geant is gewond. Het zou hier gaan om een complot, waar van men niet weet hoe uitgebreid het is ge weest. Volgens de veiligheidsdiensten echter is het mogelijk, dat op den voorgrond tre dende leden der oppositie en verscheidene subalterne officieren der marine en van hei leger er by zouden zijn betrokken. Gister morgen zijn nog verscheidene arrestaties verricht. De politie zet het onderzoek in oppositiekringen voort. Opzettelijke beschadiging aan boord van de „C 2"? - De „Paris Soir" meldt uit St. Nazaire, dat de Spaansche duikboot „C 2" op geheimzinnige wijze beschadigd is. Men zal zich herinneren, dat eenige recht- sche Spanjaarden zich indertijd van de duik boot. die in dienst der Spaansche regeering is, wilden meester maken. Het vaartuig was daarna te St. Nazaire gerepareerd en het zou thans zee kiezen om zich weer by de regeeringsvloot te voegen. Men heeft nu ontdekt, dat de accumulatoren beschadigd zyn: de schade zou bijna twee millioen frans bedragen. Men heeft volgens het blad eenige reden om aar. te nemen, dat er kwaadwilligheid in het spel is. Sluikhandel in verdoovende middelen ontdekt. - De nationale veiligheidspolitie te Parijs heeft acht handelaren in verdooven de middelen aangehouden. Hun activiteit strekte zich zoowel over Europa als over Amerika uit. De leider der bende is een Zweed, zekere Karl Axel Astrand, een bar man, die werkzaam is in gelegenheden aan de Champs Elysees en op Montparnasse. IIui 1 partij op groote schaal. - De „Journal" meldt uit Ryssel: De mist, die van Zondag tot hedenmorgen boven het Noorden van Frankryk hing, heeft in het gebied der Ijzergieterijen aan de Sambre een merkwaar dig verschijnsel teweeggebracht. In samen werking met de dampen van zwavelzuur, af komstig uit de fabriek van Hautmont, ver oorzaakte de mist by de bevolking tranende oogen en niesbuien. De nevel was gister avond nog niet verdwenen, en de bewoners, die hun woningen niet zorgvuldig hadder. dichtgestopt, huilden en niesden zonder op- houde. Vanmorgen was de atmosfeer echter weer helder. Vrijwel alle personen, die van het verschijnsel hinder hadden ondervonden, konden hun werkzaamheden hervatten. Betoogingen in Damascus. - Gister avond hebben ruim 100, meest bewapende lieden een sympathiebetooging gehouden voor het huis van den vrijgelaten leider der oppositie, Zekikhatib. Toen de politie wilde ingrijpen werd zij beschoten. De betoogers trokken zich vervolgens in het huis van Zekikhatib terug, waar zij tot den volgen den morgen door de politie belegerd wer den. Pas nadat 20 hunner gearresteerd wa ren, mochten zy aftrekken. De joden en het cultureele leven. - De Duitsche ryksmuziekkamer heeft arischen muziekleeraren verboden onderricht te ge ven aan joodsche leerlingen. In een voor de rijkscultuurkamer en de organisatie „Kraft durch freude" gehouden rede, heeft minister Goebbels verklaard, dat thans 3000 joden uit het Duitsche cultureele leven zyn ver wijderd. Namen, die hun zin verloren Veel moois, dat onherstelbaar ve~~ dween. Kentering die nog verd' doorwerken moet. f' Er is rumor in casa over de schrijfWjj van verschillende plaatsnamen. Castricu'6 moet Kastrikum, Blaricum moet Blarikuj!!1 Zutphen moet Zutfen en Doetlnchem moe- Deutekom worden. Ik hoop, dat het verze tegen deze wijzigingen succes heeft en dat de voorloopige intrekking van het betref' fende ministerieele besluit definitief ,8) worden. Het lykt mij weer een teeken te meer van de bedroevige vervlakking, <j nivelleering die op allerlei gebied toe! neemt. Het is alles alleen maar leelyker dan het oude bekende en zin, redelijken schynt het niet veel te hebben. Maar van plaatsnamen en de wijzig},,, daarvan gesproken, wanneer er één plaat», naam in ons land is, die niet op deze ljjS| voorkomt, maar die wel radicaal verandty mocht worden, dan is het die van het Ffl». sche dorp Veenwouden. En omdat het vei. schijnsel, dat hier te signaleeren valt, vrij algemeen is helaas, al wordt 't misschien nergens zoo door den plaatsnaam geaccen. tueerd als hier, wil ik er gaarne een van myn veertiendaagsche beschouwingen over natuur en landschap aan wijden. Veenwouden. Vroeger was het hier in derdaad alles veenland en bosch. En op de grens van beide, van den dichtbegroeiden zandgrond en het lage, natte veen, lag het dorp, dat in zyn Schierstins, het eenige restant in Friesland van de oude verdedi gingstoren, een eeuwenoud gebouw, de heu genis bewaart aan het verleden, toen de monniken hier met de afgraving van het veen begonnen en in Veenwouden een uit hof, een dependance van hun abdij Claer- kamp bij Rinsumageest stichtten. In hun grijze mantels (grijs beteekent het woord schier of skiër) leefden en werkten zij hier en als bezitters van het eiland Schiermon nikoog gaven zij ook aan deze Waddenbad plaats haar naam. Mar de Schierstins is hier dan ook het eenige overblijfsel van het verleden. Het prachtige veenlandschap, dat eeuwenlang de trots en de glorie van de omgeving was en dat, wanneer men het ook economisch wil zien, in onzen tyd veel vreemdelingen verkeer had kunnen trekken, is enkele jarei geleden ontgonnen en geëgaliseerd en een kale, doodsche vlakte strekt zich uit waar eens de plassen zich spiegelden in de zomer zon, waar de waterlelies en de gentianen en zooveel andere bloemen bloeiden, waar de kiekendief zweefde en de sterntjes broed den en al het andere prachtige gevogelte aan 't veen ryke variatie gaf. Ten ondergang gedoemd dit alles helaas. Toen kortgeleden in het oude dorp een kenner van het ver leden een lezing hield, moest hy met droe fenis gewagen van veel verlies. De wijde ruimten van het Buitenveld, zei hy, met hun mooie meertjes, poelen en sompen, met hun bloemen en vogels bestaan niet meer. En zoo kon hy er aan toevoegen, en zoo moeten ook wij met droefenis constateeren, niet alleen dat heel deze fyne en grootsche waterwereld verdween, ook het bosch, dat vroeger in groote uitgestrektheid de om geving tooide, is weg. Door den naam Veen wouden zou gevoegelijk een streep gehaald kunnen worden: er is geen veen en er is geen woud helaas meer - Maar is wat hier geschiedde niet symp- thomatisch voor heel veel plaatsen? Waar is de heide van Bergumerheide en het moeras van Moergestel gebleven? Wat ge beurt er met het veengebied van Vriezen- veen en waar bloeit de erica, de dopheide in en om het Drentsche dorp, dat met dezen Latynschen plantennaam werd gesierd, waar is dc heide van Erica? Wy willen reëel zijn er erkennen dus ten volle, dat er werk verschaft moet worden en dat er gras- en bouwland noodig is. Dat dus alle veenmoerassen geen veen en alle heidevlakten geen heide konden blijven. Terwijl met vreugde erkend moet worden, dat de laatste jaren redelijk overleg tus schen ontginners en natuur beschermers hoe langer hoe meer en vaak tot wedetfijd' sche tevredenheid plaats heeft. Maar *e zyn en het spreekt vanzelf, dat ik hier ten volle aan den kant van de natuurbe schermers sta we zyn toch nog lang niet waar we wezen moeten. De al jaren geleden aangekondigde wet ten dienste der natuur bescherming laat al te lang op zich wach ten. Er is veel te veel ook onnoodig en on oordeelkundig bedorven. Vroeger en ook kortgeleden nog. Het z.g. nieuwe natuur schoon weegt tegen het oude lang niet op. De aesthetische, maar ook de economisch» waarde van veen en plas, van heide, bosch en duin wordt steeds meer maar nog niet voldoende ingezien. En Veenwouden en an dere plaaten door heel het land mogen het wel diep betreuren, dat zij geen veen en geen woud meer hebben. A. L. B. 189. Nu was Wip in zijn element. Uitge laten sprong hij van de ene boom op de andere en genoot van het heerlijke om hem heen. Nu eens zat hy boven in het topje van een boom, dan weer schoot hij plotseling naar beneden en dolde verrukt over de grond. 190. Ineens zag hy tussen de struiken iets eigenaardigs. Onbeweeglijk stil en stijf lag er iets donkers tussen het groen. Wip sloop naderbijmaar bleef op het zelfde ogenblik van schrik stokstijf staan. Het vreemde wezen op de grond begon zich te bewegen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8