dagblad voor alkmaar en omstreken. REGEERING-CMAUTEMPS IS HEDEN AFGETREDEN. No. 58 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 10 Maart 1938 140e Jaargang Socialisten en communisten konden de regeerings- voorstellen niet steunen. De positie der regeering gisteravond. Chautemps afgetreden. Minister De Man afgetreden Gezondheidsredenen oorzaak. De algemeene toestand. Het proces te Moskou. „Beschuldigingen totaal onjuist F' Verklaringen van Chamberlain. Het buitenland protesteert. Tegen Niemöller's gevangenhouding ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en fbiufelsHrak- kerij v h. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telet. 3320. redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. In Frankrijk is een regeeringscrisis! Minister-president Chautemps, die namens de regeering de reeds gepubliceerde volmachten vroeg, heeft moeten onder vinden, dat de beide meerderheidsgroepen in de Kamer de socialisten en de communisten gekant waren tegen de verleening van volmachten onder de bestaande omstandigheden. Het gevolg daarvan was, dat Chautemps zich gereed maakte, om naar het Elysee te gaan om president Lebrun het collectieve ontslag van het kabinet aan te bieden. Dat gebeurde gisternamiddag laat, maar Chautemps trachtte daarna nog één poging te doen: in een kabinetsraad van gisteravond werd nl. besloten, om hedenmorgen toch in de Kamer te verschijnen en het voorstel der volmachten in stemming te brengen. Daarbij werd de regeeringscrisis echter slechts voor één nacht uitgesteld, want het was niet aan te nemen, dat Chautemps een meerderheid zou krijgen. Dit is ook niet geschied, en hedenmorgen is de regeering afgetreden. Chautemps heeft gisteravond tegen over de journalisten een uiteenzetting gegeven van de positie der regeering, zulks in verband met de tendentieuze berichten, die in sommige kranten ver schenen zijn. Chautemps bestreed, om te beginnen, dat de positie van zijn kabinet gelijk is aan die, waarin zich sommige zijner voorgangers be vonden, die zich onder den drang der ge beurtenissen moesten terugtrekken. In wer kelijkheid is de toestand volkomen verschil lend. De vraagstukken, die ik moet oplos sen, aldus Chautemps, kregen slechts een dringend karakter doordat de regeering den moed had, ze zelf aan de openbare meening voor te leggen. Ik heb verscheidene malen in het parlement een groote meerderheid \ei kregen, en ik zou deze ook thans weer gevonden hebben, indien ik niet bepaalde nieuwe en noodzakelijke eischen had moeten stellen. Voortgaande verklaarde de minister-presi dent, dat de redenen voor het vragen van buitengewone maatregelen gelegen zijn in een kwestie van gezond verstand en eerlijk heid. Frankrijk moet aanzienlijke buitenge wone credieten opnemen voor de behoeften van zijn veiligheid. Besloten werd een auto nome kas te belasten met het bijeenbrengen van die gelden. Het is van elementair be lang, dat maatregelen genomen worden om deze leening te doen slagen. Krachtig verzet de premier zich tegen de gedachte, dat om dit doel te bereiken geen nieuwe sociale her vormingen meer zouden kunnen worden ingevoerd, of dat reeds ingevoerde zouden moeten worden opgeheven. Hij heeft slechts gevraagd, dat men de regeering de gelegen heid zou laten, te oor-ieeler over de oppor tuniieit van het indienen van voorstellen die zware lasten met zich zouden brengen voor de financiën. Geen enkele dezer eischen, aldus eindigde Chautemps, die ingegeven zijn door het ge zonde verstand en het openbare belang zal de vijandschap kunnen rechtvaardigen van een meerderheid in het parlement. De houding der socialisten. In den aanhef van dit overzicht schre ven wij, dat het afwachten der debatten slechts uitstel van executie is, en dat de regeering-Chautemps straks zal vallen. Dat dit absoluut zeker is, blijkt wel uit de houding der socialisten. Vanzelfsprekend zullen de communis ten en bloc tegen de regeeringsvoorstel- len stemmen, maar nu de socialisten hun houding bepaald hebben, is geen rea- ding meer mogelijk. Pe socialisten hebben gisteravond lang durig vergaderd, nadat de frac ie t middag, «en bijeenkom., bad «Jtod. He resultaat van deze samenkomsten was, d verscheidene afgevaardigden hestaande waren dat de fractie onder de bestaan» omstandigheden niet de verantwoordelijk heid voor het veroorzaken van een 8 rngscrisis op zich moet nemen, m j6 moet neerleggen bij de b^issmg van de „Delegation des gauches De fractie deze opvatting tenslotte goed, waarnadezit ting werd geschorst. De vertegenwoordigers der fractie in de „Delegation des f kregen opdracht de delegatie m te lKhten over het standpunt der fractie. D is tegenstandster van het toekennen van volmachten aan een regeermg, waarin zy niet vertegenwoordigd is. Overigens staal zy in het geheel niet vijandig tegenover het beginsel van delegatie van macht. Zij zou bereid zijn daaraan mede te werken ten be hoeve van een regeering, die door een harer leden geleid wordt of waaraan zij zou deel nemen order voorwaarden, vastgesteld door de bevoegde partij-organen. De fractie heeft besloten deel te nemen aan de bijeenkomst van de delegation des gauches om de een heid der meerderheidspartijen te handhaven. De toestand duidelijk. Eerst laat in den avond werd de toestand meer duidelijk, nadat de socialisten en com munisten hun opvatting bekend hadden ge maakt. In politieke kringen was men van meening, dat het kabinet zonder aarzelen zijn ontslag zou gaan aanbieden. Tijdens de besprekingen van den ministerraad bleek, dat sommige ministers onmiddellijk het ont slag van het kabinet wilden aanbieden, ter wijl anderen eerst de debatten in de Kamer wilden voeren. Chautemps verheelde zijn medewerkers niet, dat deze laatste werk wijze de voorkeur had bij verscheidene voor aanstaande personen in het parlement, aan gezien het de normale wijze van handelen is en omdat de fracties niet het recht heb ben over het lot van een regeering te be slissen. De minister-president wilde, in ver band met deze tegenstelling, den voorzitter van de Kamer, Herriot raadplegen. Dit on derhoud duurde een uur en zonder twijfel drong Herriot erop aan, dat Chautemps in de Kamer een verklaring af zou leggen. Hierdoor zullen de socialisten en commu nisten gedwongen worden openlijk voor hun meening uit te komen. Chautemps zal waar schijnlijk uiteenzetten, dat hij niet verder kan regeeren, wanneer twee fracties van de meerderheid hem niet steunen. Gezien de houding van de socialisten en communisten is het verloop van het debat niet twijfelachtig. De ministers Chautemps, Bonnet, Mar- chandeau en Zay weigerden na afloop van hun bespreking iets te zeggen. De minister president beperkte zich tot de woorden: „Voor vanavond is alles klaar, tot morgen in de Kamer". Chautemps Om 10 uur hedenmorgen kwam de Fran- sche Kamer bijeen en direct na de opening legde Chautemps een: een regeermgsverkla- ring af, waarin hij olm. zeide, dat hij het voornemen had met ptille trom te vertrek ken. Maar na besprekingen te hebben ge voerd met eenige personen, Kwam hij tot de meening, dat het in overeenstemming met de grondwet was, ophelderingen aan de Kamer en door haar aan het land te ver schaffen. Deze ophelderingen zijn te nood zakelijker, daar geruchten over een ramp spoed de regeering zou door de gebeurte nissen verjaagd worden de ronde deden. Zoo is het geenszins. De schatkist staat niet voor onmiddellijke moeilijkheden. De beta lingen, die op de vervaldata verricht moeten worden, zijn gedekt door voorschotten van verscheidene miiliarden. Kan iemand er aan twijfelen, dat een emissie van drie milliard of een defensieleening niet ruimschoots vol- teekend zullen worden? Bestaat er een va lutacrisis? Evenmin. De wisselkoersen zijn tot aan deze laatste drie dagen stabiel ge bleven. Een bedrag van vijf milliard aldus ver volgde Chautemps, stond wettig ter be schikking van de schatkist. Ik wantrouwde echter de psychologische consequenties van het opnemen van gelden bij de bank, zoo dat ik op de gedachte kwam terstond deze voorschotten terug te storten door de eerste ter beschikking staande gelden van de lee ning der autonome kas, teneinde een bewijs te geven van den wil van het land om tot een herstel te komen. Ik stelde toen de eischen die ongerecht vaardigde beroering wekten. Ik had de ge dachte mij slechts in het belang van het land van de volmachten te bedienen. Ik wilde de regeering behoeden voor een incident in de Kamer. De minister van fi nancien bereidde ontwerpen voor ten be hoeve van een economisch en financieel herstel, welke zoodanig opgesteld waren dat zij geen enkele partij onaangenaam konden treffen. Ik vraag vertrouwen te stellen in de re geering zooals mijn collega, Blum, dat een jaar geleden deed. Ik vroeg om een sfeer van sociale kal meering. Ik deed een beroep op hen, die in contact waren getreden met de arbeiders klasse. Er zijn stakingen waaraan men een einde moet weten te maken. In een gewa pend Europa moet men toonen dat Frank rijk den wil heeft zijn energieën en zijn krachten te vergrooten. In al mijn eischen kon ik dus geenszins inbreuk plegen op de leerstellingen van sommige partijen. Daar om richtte ik dan ook een laatste beroep tot de Kamer. De regeering zal er een eer in stellen de kracht van het leger tot een maximum te hebben opgevoerd. Dit is echter niet vol doende voor de kracht van Frankrijk. Daar toe is de eenheid der Franschen noodig. Wanneer de Franschen er krachtig naar zouden willen streven, hun meeningsver- schillen minder openlijk uit te vechten, zou ik daarover bij het uit handen geven van het bewind een diepe vreugde gevoelen. Het zou dan slechts een klein offer zijn, dat ik getracht zou hebben aan de edelste aller zaken". Met deze woorden eindigde Chautemps zijn rede. Chautemps biedt ontslag der regeering aan. Begeleid door alle leden der regeering is Chautemps om 10.40 uur in het Elysée aan gekomen om het ontslag der regeering aan te bieden. Na afloop van den Belgischen minis terraad werd gisteravond te Brussel vernomen, dat de minister van finan ciën, de Man, afgetreden was. Iri de vergadering van den ministerraad gisteravond deelde de minister van finan ciën, de Man, mede, dat hij door zijn gezondheidstoestand verplicht was op aan raden van zijn geneesheer een maand abso lute rust te nemen, terwijl hij nog niet kon zeggen of hij na dien tijd in staat zou zijn, zijn ministerfunctie te hervatten. Hij bood derhalve den minister-president zijn ontslag aan. Minister-president Janson verklaarde, dat het hem onmogelijk scheen het departement van Financiën een maand lang zonder lei ding te laten. Een opvolger van de Man is nog niet aan gewezen. De ministerraad besloot vervolgens aan het parlement te verzoeken te stemmen over het vierde voorloopig twaalfde van de be grooting voor 1938. Onregelmatigheden aan Bank van Let land. - Naar de bladen te Riga melden, zijn aan de deviezenafdeeling der Bank van Let land ongeoorloofde affaires in deviezen ge daan. Men heeft voorts geconstateerd, dat aan verschillende personen zonder wette- lijken grond een bedrag van 11.228 pond is uitbetaald. Een procuratiehouder en een boekhouder der bank zijn hierbij betrokken. Alkmaar, 10 Maart. Donderdagmorgen. Als wij den stapel copy, die op de schrijftafel ligt, sorteeren en vluchtig een blik laten gaan over wat spe ciaal de aandacht trekt, dan zien wij, dat naast het Russische proces en de oorlogsbe richten uit Spanje (waar een flinke veldslag aan den gang is) en China (waar het oor logsnieuws weer totaal onoverzichtelijk is) vooral het nieuws uit Frankrijk' en Oosten rijk zeer belangwekkend is. In Frankrijk is het kabinet-Chautemps af getreden. Sensationeel nieuws was dat niet, wat feitelijk kon dit aftreden reeds Dins dagmiddag verwacht worden. De Fransche regeering wilde volmachten van Kamer en Senaat, om het land te redden en deze vol machten (wij hebben ze reeds volledig ge publiceerd) konden geen meerderheid krij gen. Dat kwam, omdat de communisten en socialisten niet van plan waren, de regee- ringsvoorstellen te steunen. De laatste cate gorie was het au fond wel eens met de regeeringsvoorstellen, maar wilde een regee ring, die met ver strekkende volmachten zou regeeren, niet steunen, als deze regeering niet mede gevormd was door de socialisten. Chautemps is nu afgetreden, nadat hij eerst hedenmorgen in de Kamer en verkla ring heeft afgelegd. Deze verklaring was waardig: Chautemps had eerst met stille trom willen vertrekken, maar meende, dat het in overeenstemming met de grondwet was, om de Kamer volledig in te lichten over den toestand. Natuurlijk wist Chau temps, dat hij een nederlaag zou lijden. Hy heeft deze nederlaag geaccepteerd. De zooveelste Fransche regeeringscrisis is hiermee dus een feit geworden. Wat de bijzonderheden betreft, verwijzen wij naar de uitvoeriger berichten in de rubriek Buitenland. Meer sensationeel was het nieuws uit Oostenrijk. Daar zal Zondag een volksstem ming worden gehouden en het parool van Schuschnigg luidt: voor een vrij, Duitsch, onafhankelijk en sociaal christelijk, eensge zind Oostenrijk. Oostenrijk's regeering heeft het op 't oogenblik zeer moeilijk. Zij ziet met leede oogen, hoe de nazi's dag in dag uit demon- streeren, hoe zij steeds luider roepen om tal van hooge functionnarissen te ontslaan en te vervangen door nationaal-socialisten. Sschuschnigg schijnt genoeg gekregen te hebben van deze demonstraties, die slechts onrust veroorzaakten en die zelfs het dage- lijksche leven bedreigden. En toen hij gister avond naar Linz vertrok, om daar een naar later blijken zou sensationeele rede te houden, liet hij in Weenen een proclamatie bekend maken, waarin werd medegedeeld, dat Zondag een plebisciet gehouden zou worden. Letterlijk luidde deze proclamatie als volgt: Volk van Oostenrijk! Voor de eerste maal in de geschiedenis van ons land verlangt de leiding van den staat een open uitspraak voor het vader land. A.s. Zondag 13 Maart is het de dag van de volksstemming. Hiertoe wordt gij, tot welk beroep, welke volkslaag gij ook be hoort, mannen en vrouwen van het vrije Oostenrijk, opgeroepen om voor de geheele wereld te zeggen, of de weg dien wij inge slagen hebben, en die tot doel heeft sociale gelijkgerechtigdheid, definitieve overwin ning van het partijwezen en den Duitschen vrede zoowel naar binnen als naar buiten te bereiken, of wij dezen weg ook in de toe komst met mij wilt gaan. Mijn parool luidt: voor een vrij en Duitsch, onafhankelijk en sociaal christelijk en solidair Oostenrijk, voor vrede en arbeid, voor gelijkgerechtigheid van allen die zich uitspreken voor Volk en Vaderland. Dit is onze taak. Het is een his torisch uur, wie op deze vragen instemmend antwoordt, doet dit in he belang van allen en in dat van den vrede. Volk van Oosten rijk, sta als één man op en stem ja. Front heil! Oostenrijk! De komende Zondag zal dus weer eens zeer belangrijk kunnen worden, zooals zoo vele Zondagen belangrijk waren. Wat zal de stemming opleveren? Volgens de Weensche N.R.C.-correspondent heeft men aldaar den indruk, dat de plotselinge beslissing om een volksstemming te houden (welke overigens in de overeenkomsten van Berchtesgaden voorzien was, maar die naar men aannam op een later tijdstip zou plaats vinden) de bedoeling heeft de nationaal socialisten te overrompelen en hun den tyd te ontnemen om een degelijke agitatie in het leven te roepen. De houding van de nationaal-socialisten in de laatste dagen heeft aangetoond dat hun radicale vleugel zeer sterk is, waardoor voortdurende wrijving ontstond. Het is na tuurlijk op het oogenblik nog niet uit te maken of deze toestand door een positief resultaat van de volksstemming, waarop men wel rekenen mag, practisch zal veran deren, want het valt nog niet te zien hoe de nationaal-socialisten en in het bijzonder hun radicale elementen zich door de volksstem ming zullen laten beinfluenceeren. In de ochtendzitting van gisteren is beklaagde Pletnef verhoord. Hij beves tigde de verklaringen van Lewin en zeide: Lewin heeft mij op de hoogte gebracht van een binnenkort te voeren gesprek met Jagoda. In dit gesprek zeide Jagoda, dat men in het belang van de uitvoering der contra-revolutie en der omwenteling Gorki, die een ge weldig gezag had in het binnen- zoowel als het buitenland, en Koeibysjef uit den weg moest ruimen. Na Pletnef werd Kasakof verhoord. Deze verklaarde, dat hij met Lewin had onder handeld, waarna Jagoda hem in November 1933 zeide maatregelen te nemen voor het ombrengen van Mensjinski, die door Kasa kof behandeld werd. Kasakof overlegde toen met Lewin en maakte gebruik van de omstandigheid, dat Mensjinski aan angina pectoris leed. De patiënt werd behandeld met hartmiddelen en andere artsenijnen en na twee dergelijke behandelingen stierf hij. Kasakof verklaarde, dat hij de opdrach ten van Jagoda uitvoerde, omdat hij ver wachtte, dat deze hem een wetenschappe lijke loopbaan zou scheppen. Hij bekende, dat de staat hem voor zijn wetenschappe- lijken arbeid een voortreffelijk instituut ter beschikking stelde en trachtte zichzelf te schetsen als een blind werktuig in de han den van Jagoda. Vervolgens nam het gerechtshof kennis van een rapport van deskundigen, waarin werd vastgesteld, dat op de bereiding van preparaten van Kasakof geen controle be stond noch kon bestaan. Tijdens het verdere deel der zitting heeft de operste krijgsraad met gesloten deuren Rakofski, Grinko, Rosengolz en Krestinski gehoord over hun betrekkingen tot zekere vertegenwoordigers van buitenlandsche mogendheden. De personen waarvan hier sprake is, werden nauwkeurig vastgesteld. Jagoda heeft vervolgens bekend, dat hy Maxim en Pesjkof Gorki heeft vermoord. Hij voegde hieraan toe, dat hij behalve ter roristische doeleinden ook een persoonlijk doel hierbij nastreefde. De volgende openbare zitting van den krijgsraad zal morgen worden gehouden, den. Verklaring van Chamberlain. In het Lagerhuis zijn vragen gesteld be treffende de beschuldigingen tegen Groot Britannië, die uitgesproken zijn in de ge tuigenverklaringen tijdens het proces, dat thans te Moskou behandeld wordt. Chamberlain antwoordde hierop, dat hij zich ervan bewust is, dat waarschijnlijk een nadeelige invloed zal worden uitgeoefend in het binnenland van de Sowjetunie op de Britsch-Russische betrekkingen door de ge tuigenverklaringen in dit proces. De pre mier zeide echter te betwijfelen of aan deze beweringen, die volkomen onwaar zijn, eenig geloof geslagen zal worden in Enge land, of in feite ergens anders, waar ook, buiten de Sowjetunie. De premier heeft den indruk, dat het nauwelijks noodig is, dat hij het Huis de verzekering geeft, dat de Britsche regeering niet schuldig is geweest aan eenigen inbreuk op de overeenkomst met de Sowjetregeering en dat zij geen ge bruik heeft gemaakt van de diensten van wie ook dergenen, welker namen genoemd zijn als van mannen, die werkten voor de Britsche inlichtingendienst of verwikkeld waren in eenigerlei ondermijnende activi teit tegen de Sowjetregeerng. De aartsbisschop van Canterbury, de pri maat van de Zweedsche kerk, de Grieksch- orthodoxe aartsbisschop van Thyateira, de voorzitter van de Protestantsche Federatie van Frankrijk en de voorzitter van het departement van Buitenl. Zaken van den Federalen Raad van de Christelijke Kerken van Amerika hebben Adolf Hitier en de ministers van eeredienst en justitie van Duitschland een te'egram gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen het gevangen- houden van ds. Niemöller. Storm op Formosa. - Een zware storm heeft, naar uit Taihokoe wordt gemeld, op het eiland Formosa aanzienlijke schade aangericht. Een dertigtal huizen is inge stort, terwijl honderd zwaar beschadigd zijn. Drie visschersvaartuigen met een bemanning van 22 koppen worden vermist. Zware dorpsbranden in Polen. - Drie dorpen in Centraal- en Oost-Polen zijn gis teren door zware branden geteister Kielce branden 17 boerenhoeven Twee kinderen kwamen om het leven, andere dorpen brandden resp. hoeven af.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1