Voor België staari moeilijke jaren te wachten. Bond van ziekenkassen in Noordholland. Vooruitzichten slechter dan ooit, meent minister Janson. Rede voor de buitenlandsche pers. EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Donderdag. DE ALKMAARSCHE IJZER- EN METAALGIETERIJ. Het personeel door reorganisatie gedupeerd. Voor de arbeiders, werkzaam bij de Alk- maarsche IJzer- en Metaalgieterij, was het Zaterdag j.L een zwarte dag. Een 12-tal oudere werklieden w.o. enkelen met 40 en meer dienstjaren, kregen mede- deeling, dat zij niet meer terug behoefden te komen en tot wederopzegging een toelage zouden ontvangen van 2 tot 5 per week. Alleen de arbeiders die meer dan 40 jaar aan de fabriek hadden gewerkt, zagen zich een toelage van 5 per week toegekend. De oude arbeiders, die reeds eerder met een pensioentje de fabriek hadden verlaten hadden reeds de week te voren bericht ont vangen, dat de directie, daartoe door de on gunstige tijdsomstandigheden gedwongen, tot haar grooten spijt hen moest mededee- len, dat met ingang van 12 Maart hun on dersteuning werd teruggebracht tot 5 per week. Ook hier was nog de restrictie ge maakt, dat dit tot wederopzegging toe werd toegekend. Zoo vernamen wij het geval van een ar beider die plm. 50 jaar aan de fabriek werk zaam was geweest en vóór enkele jaren, we gens gezondheidsredenen, met 15 per week was gepensionneerd, dat dit pensioen terug gebracht was tot f 7 per week en thans in een toelage, tot wederopzegging toe, van f 5 per week was omgezet. Een 13-tal oude arbeiders, die echter nog niet voor een toelage in aanmerking kwa men, kreeg Zaterdag bovendien aanzegging, dat zij met ingang van 12 Maart, omdat er voor hen geen werk meer was, waren ont slagen, terwijl voor een andere groep loons verlagingen van 4 tot 10 cent per uur waren ingevoerd, omdat Alkmaar voor deze in dustrie van de 2e in de 3e loonklasse was gebracht. Het liet zich begrijpen, dat deze trieste mededeelingen van de directie onder het ruim 200 man sterke personeel groote ver slagenheid bracht. Dat minder werk aanleiding tot de geno men maatregelen was, achtte men uitgeslo ten, aangezien er meer werk is, dan in jaren het geval is geweest. Algemeen betreurde men het, dat de vo rige directeur was afgetreden, omdat hij er steeds naar gestreefd had, de menschen, ook als er bijna geen werk was, aan den ar beid te houden. Men ziet in de thans genomen maatrege len het streven van de nieuwe directie naar reorganisatie van het bedrijf met jongere werkkrachten, die in een lagere loonklasse vallen. Door de getroffen maatregelen zagen goe de vaklieden, die tot nog toe 54 cent per uur hadden verdiend, hun loon tot 44 cent terug gebracht Wij hebben reeds eenige dagen gepoogd om zoowel bij de directie als bij de arbei dersorganisaties nadere inlichtingen over deze feiten te krijgen, doch zijn hierin niet geslaagd. Wel vernamen wy, dat de afdeelingsbe- sturen van den Algemeenen Metaalbewer kersbond, den RK. Metaalbewerkersbond en den Christelijken Metaalbewerkersbond, de hoofdbesturen van deze organisaties met het geval in kennis hebben gesteld. Ook de organisaties missen de gegevens om te kunnen vaststellen of de getroffen maatregelen voor het bedrijf noodzakelijk zijn. Het is niet uitgesloten, dat een juiste eco nomische bedrijfsvoering, de maatregelen noodig maakt. Om dit te kunnen vaststellen, noodigde de hoofdbesturen de directie Maandag tot een conferentie in den Haag uit. Deze conferen tie heeft echter niet plaats gehad, waarop de bondsbesturen van de Arbeidersorganisaties den Nederlandschen Metaalbond, waarbij de directie van de Alkmaarsche IJzer- en Me taalgieterij is aangesloten, tot een conferen tie heeft uitgenoodigd, die hedenmiddag zal plaats hebben. EEN SCHOORSTEENBRANDJE. Ten huize van den heer Knosse aan de Trompstraat alhier is hedenmorgen te kwart over acht een schoorsteenbrandje uitgebroken. Het kon intijds door de bewoners zonder hulp van de brandweer gebluscht worden. faillisse- FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken zijn de volgende menten: le. Grossierderij in kruidenierswaren Faco te Alkmaar; rechter-commissaris mr. Fruin, curator mr. G. A. de Lange. 2e. H. Schrijver te Sint Maarten, rechter commissaris mr. Ledeboer, curator mr. Wijnne. 3e. L. de Wit, schoenmaker te Den Helder rechter-commissaris mr. Ubbens, curator mr. Veldman. OPENBARE LEESZAAL. De ledenvergadering van de Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar, welke op Maandag 14 Maart zou worden gehouden, is uitgesteld tot Donderdag 24 Maart, des avonds 8.30 uur in het gebouw van de Lees zaal. BELANGRIJKE BESLISSING. De minister van sociale zaken heeft voor de kleine boeren boven de 66 jaar een belangrijke beslissing genomen. Immers mochten dezen vroeger niet in de B-groep worden opgenomen, thans is dit wel het geval, terwijl tevens is bepaald, dat de kosten daaraan verbonden geheel voor rekening van het Departement zullen zijn. Jaarvergadering te Alkmaar. Een 25-tal heeren waren gistermiddag bijeengekomen in 't Gulden Vlies ter ge legenheid van de jaarvergadering van den Bond van Ziekenkassen in Noordholland. Voorzitter was de heer H. G. R ij s uit War- menhuizen, die bij de opening zijn voldoe ning erover uitsprak zoovele bekenden terug te zien. Jammer vond hij het, dat de afdeeling Burgerbrug geen afgevaardigde had gezonden. Als regel, zei spr., worden op onze jaarvergaderingen alle afdeelingen vertegenwoordigd. De notulen van de jaarvergadering van 2 Maart 1937 werden, na voorlezing door den secretari s-p enningmeester, den heer H. V i n k e uit Broek op Langen- dijk, goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deed de voorzitter eenige mededeelingen over de gevoerde propaganda ter samenvoeging met de Federatie. Het resultaat ervan was geweest, dat men nog niets verder is ge komen dan verleden jaar. De propaganda in de nog niet aangesloten vereenigingen, van wege het hoofdbestuur ondernomen, had evenmin succes gehad, iets wat spr. ten zeer ste betreurde. Het bestuur wil gaarne ver dere pogingen aanwenden om de betreffen de afdeelingen tot aansluiting over te halen, maar het weet niet meer op welke wijze zulks nog kan gebeuren. De heer Groen uit Schoorl (bestuur) zette de financieele voorwaarden van aan sluiting uiteen (10 cent per lid per jaar), alsmede de voordeelen ervan. Hij begreep de houding niet van de nog afzijdige ver eenigingen, die toch door aansluiting de be langen harer leden ten zeerste zouden die nen. De voorzitter onderstreepte deze woorden. Jaarverslag. Aan het door den secretaris voorgelezen jaarverslag ontleenen wij het volgende: Onze kassen gaan nog steeds gebukt on der de slechte economische omstandigheden, wat tot uiting komt in de maatregelen welke door vele ervan genomen moesten worden om het voortbestaan mogelijk te maken. De propaganda is weer met kracht ter hand genomen, doch de resultaten zyn tot nu toe nog weinig bemoedigend geweest. In verschillende opzichten mochten we weer een vraagbaak zijn voor de aangesloten kassen, waarbij de gevoerde corresponden tie of persoonlijk bezoek steeds tot verhel dering van het doel mocht leiden. Op 1 Januari 1938 telden we 13 aange sloten kassen met een totaal van 1000 leden (vorig jaar 1024) verdeeld als volgt: War- menhuizen 53 (58), Nieuwe Niedorp 59 (65), Sint Maartensvlotbrug 41 (42), Burgerbrug 44 (42), Broek op Langendyk 224 (224), Venhuizen 48 (46), Schagen 120 (129), Sij- bekarspel-Benningbroek 46 (44), Hoorn Omstreken 144 (154), Hauwert 19 (19), Uit geest 62 (68), Schoorl 114 (108), Abbekerk 26 (25). Vijf kassen gingen in ledental voor uit, twee bleven er stationnair, terwijl er zes een achteruitgang hadden te boeken, waar onder met bedenkelijk veel leden. Het gezamenlijk bezit der kassen bedroeg op 1 Januari 1.1. 20196,06 (v. j. 20253,04), alzoo een achteruitgang van 56,98. Aan contributie werd ontvangen f 10753,85 (v. j. 10897.28), terwijl aan ziekengeld werd uitgekeerd 10709,24 (v. j. f 7587,48). In het geheel hebben zich 370 (v. j. 252) ziektegevallen voorgedaan, alzoo een bedui dende vermeerdering, waarbij als oorzaak moet aangemerkt worden, dat de leden der kassen ouder worden, alzoo meerdere ziek tekansen die de risico's steeds grooter doen worden. Plaatselijke propaganda in woord en geschrift is dan ook noodzakelijk, om de jongere krachten ter plaatse te bewegen lid te worden. Het totaal aantal ziektedagen, waarover uitkeering is geschied, bedroeg 10301 (v. j. 7987). Het herverzekeringsfonds heeft finan- ciëel een moeilijk jaar doorgemaakt, zóó zelfs dat in de maand December de 7 aan gesloten kassen in vergadering bijeen wer den geroepen om den toestand nader onder de oogen te zien. Ingrijpende maatregelen moesten worden genomen met ingang van 1938 om de uitkeeringen van 2 jaar te ver minderen tot 1 jaar met aftrek der 1ste 13 weken, zooals gebruikelijk was. Voor 18 gevallen, die zich bij de resp. kassen hebben voorgedaan, werd de hulp van het fonds ingeroepen. Het jaarverslag sloot met den wensch. „dat de moeilijke tijden, welke de kassen nog steeds doormaken, spoedig tot het ver leden mogen behooren en een gezond en krachtig organisatieleven moge medewer ken tot groei en bloei onzer zoo nuttige in stellingen". Het verslag werd onder dankbetuiging aan den secretaris vastgesteld. De rekeningen. Namens de commissie tot het nazien der over 1937 een extra-bijdrage gevraagd moest worden van de bij dit fonds aange sloten zeven kassen. Begrooting. De begrooting 1938 werd hierop in behan deling gebracht. Zij sloot op een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 126; de con tributie was geraamd op 101,30. Voor pro paganda was 17,50 uitgetrokken. De heer P. J. Mink (Warmenhuizen) vond dit bedrag wel wat laag en vroeg of geen propaganda meer noodig geacht werd „Jawel", zei de v o o r z i t t e r, „want we zijn lang niet tevreden, maar we weten niet meer wat we nu nog kunnen doen, nu ons laatste middel om contact te krijgen ge faald heeft". De heer Verhoef (Sijbekarspel) wenschte, dat het hoofdbestuur zou voort gaan op de laatste toegepaste wijze (het zenden van verzoeken om de vergadering van de nog niet aangesloten kassen te mo gen bijwonen). De heer J o n g s m a te St. Maartens vlotbrug vond het een goede propaganda de leden uit een niet aangesloten kas bij ver huizing over te nemen. De heer Mink wilde de vroegere 2 cent per lid weer voor propaganda op de begroo ting zien geplaatst. Dit voorstel werd door den afgevaardigde van Schagen en anderen gesteund, waarna het bestuur werd gemachtigd den post, al dus verhoogd, op de begrooting te plaatsen. De ontvangsten zullen dan met pl.m. f 20 vermeerderen. De begrooting werd hierop vastgesteld. Bestuursverkiezing. De heer K. Koeman (Sijbekarspel) werd met algemeene stemmen als bestuurslid herkozen. Wijziging reglement herverzekerings fonds. Het bestuur stelde voor art. 2 van het herverzekeringsfonds zoodanig te wijzigen, dat de uitkeeringen van 2 jaar worden be perkt ot één jaar, met aftrek der eerste 13 weken, zooals gebruikelijk was. (In Dec. 1.1. is deze maatregel reeds door de aange sloten kassen genomen, zoodat het er nu alleen om ging om dit besluit in het regle ment tot uiting te brengen.) In de toelich ting op het voorstel werd gezegd: „In de practijk is bewezen, dat personen, die lan ger dan een jaar ziek zijn, als het ware toch voor de kas verloren zijn, terwijl ander zijds de stabiliteit van het fonds er in hooge mate door wordt bevorderd". Na een korte toelichting door den voor zitter werd het voorstel zonder stemming aangenomen, waarvoor de heer Rijs dank betuigde, de hoop uitsprekende, dat dit be sluit er toe zal medewerken, dat verschil lende nog afzijdig staande afdeelingen zich bij den bond zullen aansluiten. Nadat bij de rondvraag nog verschillende (meest huishoudelijke) zaken waren be sproken, volgde sluiting van de vergade ring. FEESTAVOND ENKABE. Een stampvolle «aal in ,,'t Gulden Vlies. De Enkabé, afd. Alkmaar, wien men een zeer groote activiteit niet kan ontzeggen, heeft zijn cliëntèle ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan een aardige verrassing be reid, door eiken klant, die voor een paar kwartjes bij een der aangesloten kruideniers kocht, een gratis cabaret-avond aan te bie den en een matiné-voorstelling voor de kin deren. En gezien het feit, dat de Enkabé veel leden heeft, die op hun beurt weer veel klanten hebben, wekte het geen verwon dering, dat ook in Alkmaar gister velen van de gastvrijheid der kruideniers gebruik heb ben gemaakt. Het feest begon met een middagvoorstel ling voor kinderen; de zaal was stampvol met verheugde jonge gezichten, die een paar uur lang op uitstekende wijze werden ver maakt door het Gerzee-gezeischap uit Rot terdam en door het muziekgezelschap „De Enkabé-Boys". Daan Hooykaas, de conferen cier, humorist en liedjeszanger, wist al spoe dig de vroolijke stemming er in te brengen. Het jongleurs- en acrobatenpaar Tot en Johnny vertoonde verbazingwekkende din gen op een rollenden kogel, Brutus, de ge dresseerde Zebra, wekte eveneens verba zing en Dan Sayton and Ruth lieten zien, wat men alzoo op een fiets kan uitvoeren, hetgeen verbazingwekkend is. De drie Hollandsche clowns vielen met hun grappen bijzonder in den smaak, terwijl de kinder-zangwedstrijd, onder leiding van Daan Hooykaas, mede door de aardige prij zen, wel de attractie van den middag was. Het was voor de kinderen een leuke mid dag. Des avonds was de groote Gulden Vlies zaal stampvol met volwassenen, allen na tuurlijk Enkabé-klanten. Hetzelfde gezel schap als van den middag trad voor het voetlicht, zij het dan met een ander pro gramma. Van de prestaties van het gezel schap werd o oor de aanwezigen oprecht ge. noten, hetgeen wel bleek uit het vele lachen, het spontane meezingen met Daan Hooy kaas die men wel van de radio kent en het hartelijke applaus, dat telkens het ge presteerde beloonde. De kruideniers hebben hun klanten ook gisteravond, hun gewoonte getrouw, keurig bediend; hetgeen niet zal nalaten de noodige propaganda voor hun zaken te maken. Het was inmiddels zeer laat geworden, toen voor het laatst het doek neerging. De organisatoren zullen ongetwijfeld met genoe gen terug zien op deze feestvoorstellingen die de band tusschen winkelier en klant met succes verstevigd heeft. HET DOODEN VAN KOOLDUIVEN. De heer B. Hoek schrijft ons: Door niet met juistheid vast te stellen oorzaken, is er op meerdere plaatsen in de laatste jaren een sterke vermeerdering van Koolduiven ontstaan. De Koolduif Columba Palumbus L. ook wel Woud-Ring of Houtduif ge. noemd, wordt door de groote aantallen schadelijk voor verschillende gewassen, waardoor van schade ondervindende perso nen klachten inkomen met verzoek om tot opruiming van deze duifsoort over te gaan. Dit kan gebeuren door schieten en het aan wenden van vergif. Het gebruik van vergif is alleszins af te keuren, omdat niet altijd met zekerheid kan worden vastgesteld dat hiermede deskundig wordt omgegaan en niet steeds voor oogen gehouden dat met vergif wordt gewerkt. Ook de door vergif gedoode of misschien lijdend geworden duif kan gevaar opleve ren, omdat de koolduif, gewoonlijk een vleezige vogel, goed eetbaar is. Om directe of later narigheid te voorkomen, die door het gebruiken van vergif kan ontstaan, moet het zoo noodig opruimen van kool duiven geschieden door middel van schieten. Op meerdere plaatsen zijn wel bevoegde personen te vinden die zonder bezwaren met een geweer kunnen omgaan, terwijl ingevolge de beschikking van den minister van economische zaken d.d. 20 October '37 no. 10678, afd. II A, letter Jur., is bepaald dat in deze provincie houtduiven van 1 Oc tober 1937 tot 1 Januari 1939 niet tot de beschermde vogels in den zin van de Vo- gelwet 1936, worden gerekend. (Van onzen Brusselgchen correspondent.) Eerste minister P. Em. Jsnson heeft in het middagmaal dat hem door de Brusselsche buitenlandsche pers werd aangeboden een gelegenheid gezien om zyn neef, den minister van buitenland sche zaken P. Spaak ter hulp te komen in zijn moeilijkheden met den Algemee nen Raad van de socialistische partij. Hy heeft de socialisten eenvoudig onbe wimpeld te kennen gegeven, dat een groot gedeelte van de Belgische open bare meening het herstel vraagt van de normale betrekkingen met Rome en hij dan ook op het gepaste oogenblik de noodige maatregelen treffen zal, dat is wanneer zij geschikt zullen blyken om tot ontspanning bij te dragen. De socialisten weten dus waaraan zich te houden. Over de erkenning van Franco heeft Janson niet gesproken. Dat beteekent dat de katholieken voldoening zullen kry- gen wat betreft de erkenning van Rome, door de benoeming van een ambassadeur, en de socialisten eveneens door verder Franco te negeeren. België blijft den Vol kenbond trouw op loyale wyze, maar met de oogen open voor de werkelijkheid. De buitenlandsche politiek was echter niet de hoofdschotel van de toespraak van den eerste-minister. In werkelijkheid was zij bedoeld als een inleiding tot de ader lating welke op den Belgischen belasting betaler zal worden toegepast en welke in het buitenland zeer zeker ophef maken zal en met belangstelling gevolgd, vermits tot voor korten tijd nog werd gezegd dat België over al zyn moeilijkheden heen was en nu een periode zou zien aanbreken van welvaart en economischen bloei, dank zjj de devaluatie. Het is een feit dat men niet bepaald weet waaraan zich te houden op het gebied van de begrooting, waarvan men de uitgaven wel kent, maar niet de ontvangsten, welke de uitgaven moeten dekken. In October van het vorige jaar heeft de socialistische mi nister van financiën, de heer de Man, een begrooting ingediend welke werd voorge steld als zynde volledig in evenwicht. Sedertdien heeft de heer de Man reeds heel rekeningen over 1937, bestaande uit de ka- h» h mo€ten t0®«even en ""hen er een zeker- sen Schagen, Burgerbrug en Hoorn en Om- p hCt dCZe' dat er voor streken, werd door den heer Hoogscha- m,! tek°rt ls te verwachten. gen (Schagen) gerapporteerd, dat alle be- sel om mzien' dat dit ve™chyn- scheiden zyn nagezien en in orde bevonden, een economUrh^ V**?'? !?n P°lltleken en Den heer Vinke werd dank gebracht voor misten hebben hi« i en de econ°- 1 ™,ste.n "ebben hier een gelegenheid om zich te oefenen m het bedenken van allerlei uit zijn goed beheer. Het financieel verslag werd hierop goed gekeurd en de penningmeester gedechar geerd. De ontvangsten hadden bedragen 144,24 en de uitgaven f 120,55, zoodat er een saldo was van 23,69. De heer Hoogschagen bracht ook verslag uit over de controle van de beschei den van het herverzekeringsfonds, welke gingen, welke de bittere pil beter moeten ale. devaluatie, slechts een üjdely'keTchynhe^ ""«ie pu oeter m doen slikken door den belastingbetaler de economische herleving, volgende v-J"»*" OV.ll leving geweest, bevorderd door den alge meenen toestand? Of is de herleving een werkelijkheid, welke door budgetaire bui tensporigheden in het gedrang is gebracht? ook in orde waren bevonden. Ook dit ver- Zoo stelt zich de kwestie voor het Belgische slag werd goedgekeurd met een totaal aan publiek dat onbetwistbaar een grondigen ontvangsten van 902,91 y,, uitgaven afkeer heeft van elk nieuwe belasting, ver- 875,63 en een batig saldo van f 27,28 mits de fiscaliteit bijzonder hoog is opge- De voorzitter wees er hierbij op, dat I voerd en daarbij nog dienen gevoegd de Minister Janson verschillende hooge sociale lasten, welke men gaarne wil aanvaarden, maar die een nog hoogere fiscaliteit practisch uitsluiten. Het heeft al den schijn dat het politieke ka rakter van het probleem meer inwerkt op de openbare meening dan het economische en het is duidelijk dat de minister van finan ciën aarzelt om voor den dag te komen met zijn nieuw plan om de kas van den staat beter te stijven. Reeds geruimen tijd ver wacht men de nieuwe lijst van belastingen, maar het blijkt wel, dat de regeering den stier niet bij de horens durft te pakken. By de katholieken zijn er tal van parlementai ren die zich sterk verzetten tegen elke hoo gere belasting. Van socialistische zyde stapt men er begrijpelijkerwijze heel wat lichter over heen. Men zal zich herinneren wij hebben er in een onzer vorige brieven op gewezen dat de heer Vandervelde heeft te kennen gegeven, bij de vorming van de huidige regeering. dat de gedane beloften moeten worden uitgevoerd, wat de sociale hervormingen betreft, zoo b.v. wat de ouder domspensioenen betreft, de verplichte in- validiteits- en werkloosheidsverzekering, en dat de begrootingsbezwaren als van nul en gener waarde zullen moeten worden be schouwd. Indien er begrootingsbezwaren zyn, welnu, zoo verklaarde de socialistische leider, die, uit het zadel gelicht door de jongeren uit de partij, op zijn ouden dag op nieuw een revolutionnairen is gaan aan slaan, dan vindt zulks zyn oorzaak in de omstandigheid, dat de regeering een te belangrijke belastingverlaging heeft toege staan. Dat men deze verlaging ongedaan make en het geld is dadelyk beschikbaar. Zoo langs zijn neus weg heeft de heer Janson thans verklaard, dat de regeeringen van Zeeland voor 1300 millioen belastingen hebben afgeschaft. Als men het daarbij heeft over de noodzakelijkheid van nieuwe belas tingen in te voeren dan weet de belasting schuldige hoe laat het is. Want de eerste mi nister heeft niet verborgen dat de regee ring zal verplicht zijn zware offers te vra gen van het land. Het is ongetwijfeld naar aanleiding van Ieschen financieelen toestand dat er r urend geruchten ontstaan over moge- UJke regeeringscrisis. Er is aan katholieke zyde een neiging merkbaar om de verant woordelijkheid voor de nieuwe opofferin gen die zullen geëischt worden niet op te nemen. Daarom echter moet men nog geen crisis verwachten. Janson is een zeer handig bewindsman en zal zyn schip wel in veilige haven weten te loodsen. Hij heeft om te be ginnen te verstaan gegeven, dat hy niet zal ingaan op de socialistische eischen betref fende de etatistische organisatie van de ver plichte werkloosheidsverzekering. Hierdoor wil hij een toegeving doen aan de katholie ken die deze verzekering willen laten steu nen op vrij initiatief. Dergelijke besluiten voert de premier ongetwijfeld aan om te be wijzen dat het onjuist is hem te beschuldi gen dat zyn regeering afglijdt naar links. Men zou moeilijk kunnen beweren dat de socialistische ministers in de regeering geen dynamisme hebben ontwikkeld het- welke zyn stempel heeft gedrukt op alles wat de verschillende driepartijenregeeringen sedert een tweetal jaren hebben gedaan. Er is een sterke linksche invloed op de regee- ringshandelingen, welke zich vooral uit ln de uitgaven: in de nationalisatie van het crediet, welke door den heer De Man ge leidelijk wordt doorgedreven gewapend zooals hy is met een kaderwet, welke hem volmacht geeft; in de benoemingen voor verantwoordelijke, leidende posten. Er wordt beweerd dat van het herschattings- fonds dat by de devaluatie is tot stand gekomen ten bate van de schatkist het verschil dus van de waarde, in gedevalu eerde franks, van de goudreserve der Nat. Bank vrijwel niets meer is overgebleven, dat het alleszins dit jaar zal opgebruikt zyn. Het is de rapporteur van de openbare schuld die het verklaart, n.1. de heer Beau- duin. De regeering is verplicht haar toe vlucht te nemen tot leeningen. Het crediet van den Staat op de Nationale Bank is tot 300 millioen frank verminderd. En dit heeft plaats op het oogenblik dat de werkloosheid opnieuw schrikbarend is toegenomen en 'n nieuwe industrieele crisis haar gevolgen doet gevoelen. Het is alleszins niet byzonder schitterend. Het is ook een te ingewikkeld probleem om er een meening over te improviseeren, zonder dat de regeering haar positie heeft doen kennen en de gegevens welke er mee verband houden. De regeering overigens heeft doen kennen en de gegevens welke er mee verband houden. De regeering heeft overigens het hoofd te bieden aan een po- litieken toestand, wat betreft de verhou ding der partyen, die het den premier niet gemakkelyker maakt. Doch dat de oppo* sitie hieruit munt zal weten te slaan is on- vermydelyk. Dat zy een gewillig oor zal vinden by een groot deel van het volk is ook te verwachten. Want de radicale maat regelen voor bezuiniging op de Staatsuit gaven, de eenige maatregelen die eigeniyk doelmatig kunnen geacht worden, daarvoor is men in de Wetstraat niet te vinden want wat veroverd is moeten behouder, en bo vendien, zoo heet het, mogen geen maat regelen van bezuiniging worden genomen, welke ten slotte slechts de werkloosheid zouden in de hand werken. De Nederlandsche lezer zal dit alles met eenig zelfvoldaanheid vernemen, want hoe moeilyk de toestand in Nederland ook zijn kan blijft het een feit dat slechts een ge* ringe devaluatie het volk heeft getroffen, terwyl in België de kleine spaarders door de opeenvolgende devaluaties van een groot deel van hun bezit zyn beroofd ge" worden, en desondanks, zooals nu moet blyken, wat ook wordt beweerd, de toe stand vrywel dezelfde is als voorheen. De eenige troost is dat, zonder de devaluatie de toestand wellicht niet beter zou geweest zyn.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2