VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. DE BAAS £uchtvaact Rechtszaken Het vergankelijke kunstwerk Uitbreiding van de sterkte der lichting 1938. Glimlachte In aansluiting op het persbericht van 23 Juli 1937, betreffende den uitzaai van koolzaad vhet gewone winter-koolzaad) van oogst 1938 deelt de Nederlandsche Akkerbouwcentrale mede. dat de telers thans hun me. koolzaad beteelde opper vlakte dienen op te geven, indien de teler ten aanzien van het van die oppervlakte te oogsten koolzaad in de steunregeling voor oogst 1938 wenscht te worden opge nomen. 1 TWEEDE BLAD. 3 Een verhaa1 roede» woorden doo» De regeeringspersdienst deelt het volgen de mede: Bij de wet van 21 Februari 1938 (Staats blad nr. 500), tot wijziging van de dienst- plichtwet, is onder meer bepaald, dat de verhooging van de sterkte van de jaarlijk- sche lichting zal aanvangen met de lichting 1938, die reeds voor een groot gedeelte is in gelijfd en waarvoor de inlijving van andere gedeelten nog moet plaats hebben. Bij K B. zijn thans regelen vastgesteld omtrent de wijze, waarop de versterking van de lichting 1938 zal worden verkregen. Hierbij vallen 3 groepen te onderscheiden: 1. De vrijgestelden en de vrijgeloten, die zonder voorbehoud en met instemming van hun wettelijken vertegenwoordiger schrifte lijk hebben verklaard liever te willen die nen. 2. Zij, die vrijgeloot zijn. 3. Een gedeelte van hen, die de voorkeur hebben gegeven aan behoud van vrijstel ling of die aan hun voorkeur omtrent dienen eenig voorbehoud hebben verbonden. Wie tot de derde groep zullen komen te behooren, wordt uitgemaakt aan de band van de lotingsnummers, wat ook in de lijn ligt van de aanvankelijke samenstelling var. het contingent. Het gedeelte, dat van laatst bedoelde groep alsnog tot gewoon dienst plichtige zal worden bestemd, bedraagt on geveer 1/8 van de geheele sterkte van deze groep. Voor die groep van personen wordt in elke gemeente of groep van gemeenten be gonnen bij het laagste lotingsnummer. Voor de lichting 1938 werd indertijd uitgeloot da naam Carel Frederik Brandse, geboren 14 Januari. Bij dezen naam of bij den naam, die alphabetisch op dezen volgt, wordt dus in elk gemeente of groep van gemeenten begonnen en hierbij worden uit den aard der zaak overgeslagen de namen van hen, die reeds tot gewoon dienstplichtige bestemd zijn of om de een of andere reden, zooals af keuring, niet voor bestemming tot gewoon dienstplichtige in aanmerking komen. Tot welken naam het extra-eontingent van deze lichting zal ioopen, valt niet nauw keurig te voorspellen. Het zal ook eeniger- mate verschillen tusschen de onderscheidene gemeenten of groepen. Wel echter bestaat de verwachting, dat dit contingent voor de meeste gemeenten niet verder zal reiken dan tot de geslachtsnamen, die beginnen- met een g of h. In dat geval zullen degenen, wier geslachtsnamen beginnen met een 1, n j enz. en ook met een a of een b, voor jver de naam alphabetisch vooraf gaat aan Brandse, hiervóór genoemd buiten aanwijzing tot gewoon dienstplichtige blij ven en dus de hun indertijd verleende vrij stelling wegens broederdienst behouden. Dg nadere aanwijzing tot gewoon dienst plichtige zal niet te kort doen aan het recht op vrijstelling wegens kostwinnerschap of persoonlijke onmisbaarheid en evenmin de gelegenheid verminderen tot het verkrijgen van uitstel, voorzoover belanghebbenden naar de algemeene, daarvoor volgens de be staande regelen in aanmerking komen. Belanghebbenden zullen zoo spoedig mo gelijk van den burgemeester bericht van hun nadere aanwijzing ontvangen. Spoedig daar na kunnen zij een nader bericht verwachten omtrent het korps, waarbij zij moeten die nen, en den tijd van opkomst. Voor het mee- rendeel zal de opkomst moeten plaats heb ben einde Maart of begin April a.s. Zij, die vrijstelling of uitstel willen vragen, doen het best door zich hiervoor te wenden tot den burgemeester, zoodra mogelijk zij het eerste van de hierbedoelde beriehten zullen hebben ontvangen. Wat den duur van de eerste oefening be treft, zullen de nieuwe gewone dienstplich tigen nog niet vallen onder de verlenging, die eveneens door de wetswijziging over eenjgen tijd zal intreden, althans indien zij opkpmen op den thans voor hen bepaalden tijd. Indien zij uitstel vragen en eerst op een lateren tijd de eerste oefening volbren gen, bestaat er kans, dat de verlenging van oefentijd ook op hen zal worden toegepast DE STAKING BIJ VAN HEEK EN ZN. Arbeiders aanvaarden voorstel rijks- bemiddelaar. Gistermiddag zijn de drie samenwerkende arbeidersorganisaties met de stakers van van Heek in vergadering bijeengekomen ter be spreking van den toestand, welke na het on derhoud van den rijksbemiddelaar met beide partijen, is ontstaan, Er werd een schrifte lijke stemming gehouden over de voorstellen van den rijksbemiddelaar. Uitgebracht wer den 174 stemmen, waarvan 96 vóór en 73 te gen aanneming en 5 blanco- De organisaties zullen den rijksbemidde laar op de hoogte brengen van het aanne men van het voorstel door de arbeiders, zoo dat nog slechts gewacht wordt op het ant woord der directie van van Heek. Zooals het zeervereerde pu bliek ziet, heb ik de vrouw van dezen heer in een bloem ver anderd. Thans zal ik haar weer terugtooveren. Neen, neen! Geef me liever de bloem! BRAND TE BERLICUM OP DEN NATIONALEN FEESTDAG. Gift van H. M. de koningin en H. K. H. prinses Juliana. Op den nationalen feestdag, 1 Febru ari, brandde te Berlicum (N.B.) de wo ning van den landbouwer Hubers tot den grond toe af, waarbij de Inboedel en het vee aan de vlammen ten prooi vielen. Door oprichting van een comité heb ben de inwoners van Berlicum getracht, dit gezin, dat twaalf kleine kinderen telt, te steunen. H. M. de koningin en H. K, H. prinses Juliana hebben door een gift aan het comité blijk gegeven van haar sympathie met deze actie. V r ii*«p ubucolie. TEELTVERGUNNING FABRIEKSAARDAPPELEN. De Nederlandsche Aardappelmeelcen trale te Veendam maakt bekend, dat georganiseerden bij een provinciale landbouw-crisis-organisatie, die een ver gunning voor het telen van fabrieksaard appelen of een bericht van weigering hebben ontvrngen, een bezwaarschrift kunnen indienen binnen 14 dagen nadat de uitpootkaart of afwijzing aan hen is verzonden. Volledigheidshalve zij voorts medege deeld, dat jn het Reglement bezwaar- en beroepschriften fabrieksaardappelen voor den oogst J938 het volgende is bepaald: De belanghebbenden zijn gerechtigd een bezwaarschrift in te dienen bij het bestuur der Nederlandsche Aardappelmeelcentrale te Veendam: a, tegen elke weigering van een ver gunning voor het telen ven fabrieks aardappelen met bestemming tot levering aan aardappelmeelfabrieken, als bedoeld in artikel 9 }id 2 onder b- 2o van het Crisis-Akkerbouwbeslult 1934; b. tegen elke toewijzing van de opper vlakte vermeld op de vergunning als vorenbedoeld. Op straffe van niet ontvankelijkheid moet de georganiseerde: a. het bezwaarschrift binnen 14 dagen, nadat de kennisgeving betreffende de toewijzing of weigering aar. hem is verzonden, hetzij per post, hetzij ten kantore der Centrale bezorgen; b. voor of op den dag van die bezorging op de postrekening No. 241487 van die Centrale storten een bedrag van 5. tenzij hij bij het bezwaarschrift over legt een bewijs van onvermogen, afge geven door den Burgemeester zijner woonplaats; c. in het bezwaarschrift nauwkeurig om schrijven, waartegen zijn bezwaar ls gericht en op welke gronden hij zich bezwaard acht. Het bestuur der Centrale stelt den ge organiseerde die zulk een bezwaarschrift heeft ingediend, in de gelegenheid dit bin nen veertien dagen na de indiening mon deling toe te lichten ten overstaan van ten minste twee leden van het bestuur, welke worden bijgestaan door den secretaris van de Centrale of een door het bestuur aan te wijzen ve-vanger. Na deze toelichting beslist het bestuur zoo spoedig mogelijk, binnen veertien dagen, omtrent het bezwaarschrift. Indien het bestuur het bezwaar van den georganiseerde gegrond oordeelt, wordt het gestorte bedrag ad 5.— aan den georganiseerde terugbetaald. De belanghebbende kar van de door het bestuur gedane beslissing in hooger beroep komen bij den Minister door middel van een beroepschrift, ingediend binnen veer tien dagen na den dag, vermeld op de door hem ontvanedn kennisgeving van de beslissing van het bestuur, onder gelijk tijdige everlegging van deze beslissing. Gedurende den tijd, welke verloopt tusschen de Indiening van het bezwaar schrift en de beslissing daarop door het bestuur of in hoogste instantie door den Minister, is de oorsoronktliike toewijzing voor den georpaniCQ'"-de blrd-nd, 'g-Gravenhage, 9 Maart 1938. UITZAAI KOOLZAAD. Deze opgave moet geschieden op een daarvoor bestemd formulier, hetwelk ver krijgbaar is bij de provinciale landbouw crisisorganisaties. Deze formulieren moeten vóór 15 April bij de landbouw-crisis- organisatie .waaronder de teler ressor teert, zijn ingeleverd. Opgaven, welke na 15 April worden ontvangen zullen als regel niet meer in behandeling worden genomen. 's-Gravenhage, 9 Maart 1938. ONTVLUCHT EN GEGREPEN. Te Pijnacker werd de vorige week ten nadeele van den hotelhouder van Schie oplichting gepleegd door een 33-jarigen man. die kort daarna te Bussum is aange houden. Het bleek dat deze, zekere K. uit Groningen, eenige hoteliers en anderen had benadeeld en een oude bekende van de justitie was, die reeds eenige vonnissen we gens verduistering en onllchting had onder gaan, De man is naar Pijnacker gebracht en daar in arrest gesteld. Maandagmorgen wist hij evenwel te ontvluchten uit de cel, waarin hij was opgeborgen. De politie be gon onmiddellijk zijn achtervolging. Hij was evenwel niet meer te achterhalen. Toch heeft de man niet lang pleizier van zijn vrijheid gehad, want gisteren is hij te 's-Gravenhage andermaal aangehouden en achter slot gezet. KONINKIJKE GIFT. De secretaris van den Centraal Bond voor Inwendige Zending en Christelijk Philantro- pisch Inrichtingen heeft van H.K.H. Prinses Juliana een belangrijke gift mogen ontvan gen voor het werk van den bond. LANDBOUWER ONDER TRACTOR GEDOOD. Gistermiddag is de vijfendertigjarige landbouwer L. B., wonende te Maastricht, op een akker nabij de Bilserbaan, dood aangetroffen. De man lag onder den trac tor, waarmede hij het land bewerkte. Ver moedelijk is hij gedurende het rijden afge stapt en teen onder de maehire terecht gekomen, waarbij de dood vrijwel onmid dellijk moet zijn ingetreden. B. was ge huwd en had zeven kinderen. COMMANDANT BOUWE VLAS NAAR INDIE VERTROKKEN. De commandant van Jaet Leger des Heils in Nederland, de heer Bouwe Vlas, is gistermiddag om vier uui met het motor schip van de maatschappij „Nederland", de „Marnix van St. Aldegonde" van Am sterdam naar Indië vertrokken. Aan boord van de Marnix hield de commandant een korten bidstond, waarna hij het commando voor den tijd van drie maanden overgaf aan kolonel A. C, Beek huis. Onder de talrijke belangstellenden, die bij dit afscheid aanwezig waren, merkten wij de overste Boswijk, garnizoenscom mandant van Amsterdam, een lid van de directie der maatschappij „Nederland" en vele stafofficieren van het hoofdkwartier van het Leger des Heils, VOORLICHTING OVER NEDERLAND IN HET BUITENLAND. De Tweede Kamer Over het te stichten orgaan. Volgens het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake voorlichting over Nederland in het buitenland, was men algemeen van oordeel, dat de toelichting op het ontwerp al te sober is. Met name meen de men, dat het aanbeveling had verdiend, in dit stuk nadere mededeelingen op te ne men, omtrent den opzet van de te subsidiee ren onderneming, de personen, die aan die onderneming leiding zullen geven, de taal, waarin het nieuwe orgaan zal verschijnen, de bestemming, welke aan de te nemen abonnementen gegeven zal worden, c.q. het toezicht, dat van regeeringswege op de uit gave zal worden uitgeoefend, enz. Intusschen wilden vele leden reeds thans gaarne verklaren, dat in het algemeen het verleenen van steun aan een uitgave als de onderhavige hun volle instemming heeft. De voorlichting omtrent Nederland en Indië in het buitenland is niet overmatig. Het kan niet anders dan nuttig zijn, indien daaraan eenige uitbreiding wordt gegeven. Wel meenden verscheidene dezer leden te moeten aandringen op het betrachten van de noodige soberheid. In het bijzonder dient naar hun meening in het te stichten orgaan zooveel mogelijk de bespreking te worden vermeden van alle onderwerpen, waarom trent binnenslands controversen bestaan. In dit verband werd gevraagd wat bedoeld wordt, als in de memorie van toelichting wordt gesproken van hetgeen de regeering „zoowel nationaal als internationaal voor staat en verdedigt". Wie vroeg men wordt hier als de partij gezien tegen wie de regeering zich verweert? VOORSCHOTTEN LANDARBEIDERS WET. Verlaging van den rentevoet? Op de vragen van het Tweede Kamerlid Hilgenga betreffende het verlagen van de rente van voorschotten voor de uitvoering van de landarbeiderswet hebben de minis ters van economische zaken en van financiën geantwoord, dat het hun bekend is, dat ten aanzien van de betaling van renten en annuï teiten, verleend ingevolge de bepalingen der landarbeiderswet, zich moeilijkheden voor doen. Teneinde den omvang daarvan te kennen, is een enquête ingesteld bij de verschillende gemeentebesturen. De uitslag daarvan is nog niet bekend. De ministers stellen zich voor zich na be ëindiging van het bovenbedoelde onderzoek te beraden over eventueele verlaging van den rentevoet der hierbedoelde voorschotten. ONDER ZIJN TRACTOR GEDOOD. Landbouwer bij het ploegen verongelukt. Op den Pottenberg bij Maastricht was gis termiddag de 38-jarige L. Bollen bezig met het land te beploegen. De ploeg werd voort getrokken door een door B. zelf van een oude auto geeonstrueerden tractor. Opdat deze vast op den grond zou liggen, was het achtergedeelte verzwaard met zandzakken. Terwijl de „tractor" nog in beweging was, sprong B. daar op een gegeven moment af! Hij struikelde echter en viel juist voor het achtergedeelte van den tractor met het ge zicht tegen den grond. Door het zware ge wicht van de machine die bovendien op dit oogenblik tot stilstand kwam, werd de onge lukkige met het hoofd in den grond geduwd met het gevolg dat hij den verstikkingsdood stierf. Per auto van den G.G.D- is het stof felijk overschot naar het ziekenhuis overge bracht. De man laat een vrouw en zes kin deren achter. HET LONDENSCHE BEZOEK VAN PRINS BERNHARÜ. Belangstelling van publiek en pers. Men meldt uit Londen; Alle avondbladen besteden veel aandacht aan het bezoek van prins Bernhard der Ne derlanden en prins Aschwin, In de bladen staan foto's van hun vertrek van Bueking- ham Paiac# en van hun wandelingen in de stad. De bezoekers zijn afgestapt op Eatonsqua- re, de woning van den vroegeren gezant van Nederland, jhr. de Marees van Swinderen, die Zaterdag voor zijn jaarüjksch bezoek naar de Ver. Staten is vertrokken- De dochter van jhr. van Swinderen, mevr. Hoyer Miller en haar echtgenoot traden als gastvrouw en gastheer ep. Naar schatting bevonden zich gisteroch tend duizend personen bij het station Liver- poolstreet, toen de beide prinsen er aankwa men. Zü werden hartelijk toegejuicht door de menigte. KAASRECLAME IN DENEMARKEN. In Denemarken heeft men vorig jaar een collectieve reclame-campagne voor kaas gevoerd, Hoewel de campagne slechts betrek kelijk kort heeft geduurd, is de ver koop van kaas mat 40 gestegen. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Uitreis: Valk te Rangoon, Wielewaal te Alexandrië, Gier te Bandoeng. Thuisreis: Reiger te Athene, Emoe te Rangoon. Vanmorgen te 7 uur is het K. L. M.- vliegtuig PH-ALN Nandoe met gezagvoer der Viruly van Schiphol naar Indië ver trokken. Aan boord van dit vliegtuig be vindt zich 298 K.g. vracht, 444 K.g. briefpost en 26 K.g. pakketpost. Voorts maken negen passagiers de reis mede, resp. drie AmsterdamAlexandrië, twee Am sterdam—Karachi, één AmsterdamBata via, één MarseilleBangkok en twee Bang kokBatavia. ONDERWIJZER WEGENS MISHANDELING VEROORDEELD. De Amsterdamsche rechtbank veroordeel- devandaag het hoofd van de openbare school te Zuiderwoude, gemeente Broek in Water land, wegens mishandeling van een zijner leerlingen tot 10 boete. De officier van justitie had 25 boete ge vorderd. IS COUPEEREN VAN HONDEN DIERENMISHANDELING? Principieele vraag voor het Hof. Het Amsterdamsche gerechtshof onder presidium van mr. Joh. M. Jolles heeft zich gisteren weer bezig gehouden met de vraag of het coupeeren van honden pijnlijk voor de dieren is en of het beschouwd moet wor den als dierenmishandeling, De politierech ter te Utrecht had de vraag bevestigend be antwoord en een man, die de ooren van twee Duitsehe doggen had gecoupeerd, ver oordeeld tot 40 boete, subs. 20 dagen hech tenis. Eenige weken geleden hoorde het hof een aantal getuigen en deskundigen in deze prinicipeele zaak, doch de procureur-gene raal irir. J. Versteeg achtte de kwestie nog niet voldoende belicht, zoodat hij voorstelde tegenover de gehoorde deskundigen a dé charge zijnerzijds alsnog deskundigen te stellen, die thans gehoord zijn. De procureur-generaal mr. J. Versteeg was van meening, dat er in tegenstelling met het oordeel in een rapport van een der deskundigen wel degelijk een principieele beslissing kan worden gegeven. Ik wil niet zeggen, aldus spr., dat er in dit geval op buitengewoon wreede wijzt is gehandeld. De meening over het al of niet pijnlijk zijn van coupeeren loopen uiteen. Vast staat, dat het dier letsel is toegebracht. Nu moeten wij uitmaken of met dat coupeeren een redelijk doel, d.w.z. een behoorlijk doel is nage streefd. Men heeft ter zitting aangevoerd, dat de waarde van gecoupeerde honden veel hooger is. Het is echter uitsluitend een kwestie >r.n smaak. Ongecoupeerde honden zullen weer door andere koopers worden ge kocht. Het is hier een zaak van mode, men vindt mooi, wat men gewoon is. Moeten wij die concessie aan den smaak van de menschen doen en moeten wij goed vinden, dat lappen van de ooren van de hon den worden gesneden, omdat „men" het mooi vindt? Neen, concludeerde spr., dat is geen redelijk doel, Spr. kon zich vereenigen met het veroor- deelende vonnis, doch de opgelegde straf was z.i. te hoog. De operatie is goed gedaan en de ooren waren verdoofd. Daar het hier een principieele kwestie betreft, eisehte »pr. l boete, subg, een dag hechtenis. De verdediger mr, Th. W. Branbergen schetste in zijn pleidooi het verhoogen van de handelswaarde als een redelijk doel en concludeerde, dat het vennis van den politie rechter niet in stand kan blijven. 191. Het was een jongen, die overeind kwam, zich z'n ogen uitwreef en toen heel verwonderd om zich heen keek. Plot seling hoorde Wip zeggen: „Dank je wel, kleine eekhoorn, dat je me wakker ge maakt hebt. Je pluimstaart kriebelde me zó in m'n gezicht, dat m'n slaap meteen weg was. Ik geloof dat ik een hele tijd geslapen heb. Wat zal ik er van mijn baas langs krijgen!" 192. Wip begon weer iets van zijn schrik te bekomen en dacht direct: „Dat moet ik gauw aan Flip gaan vertellen", En weg was hij, nagekeken door het pas ontdekte wonder. Flip had intussen al ongeduldig gewacht op de afgesproken plek.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7