Luchtaanvallen TkovUidaal Tlieuws £uchUxaad Vergadering van kaasmakers. EGMOND A. D. HOEF Glimlachje BERGEN HEILOO 2UIDSCHARWOUDE ST. PANCRAS iïïki w8 h'bben EGMOND AAN ZEE NIEUWE NIEDORP NOORDSCHARWOUDE OBDAM LMmuw". I M U rieschermt U legen de gevolg*" Bescherming daartegen i® mogelijk als ieder zelf da®dw®»" kelljk meehelpt. DERDE BLAD. 4 vechten. Na veel avonturen Beverwijk teruggekeerd. De tweede getuige, eén werkman, was op dezelfde is de man in toelichting door den heer N. Groot, goedge keurd. 30-jarige los- I Bij de vrije mededeelingen bracht de heer manier naar Groot de kwestie ter sprake van het vocht- Spanje gezonden. Ook hij weigerde te vech- gehalte in de kaas, waarbij hij zich tegen ten en werd daarom opgesloten in een con- een regeling kantte. Z.i. is de afzet van ksas centratiekamp bij Valencia, waaruit hij wist meer afhankelijk van het al of niet open te ontvluchten. De derde getuige, een 29- jarige varensgezel, had 13.50 ontvangen, doch dit geld in een logement te Beverwijk verteerd. Het O.M. eischte tegen beide verdachten twee maanden gevangenisstraf. De verdedi ger, mr. S. de Jong, pleitte clementie. Uitspraak 24 Maart. ONTAARDE STIEFMOEDER. Tot 4 maanden veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft von nis gewezen in de zaak van de 43-jarige mej. R. G., die terecht heeft gestaan, om dat zij haar stiefdochtertjes op ergerlijke wijze verwaarloosde en mishandelde zoo zelfs, dat een der kirideren, een s 3-jarig meisje, in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Het O. M. had wegens deze feiten 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Het vonnis luidde vier maanden. BIBLIOTHEKEN BENADEELD. Man, die boeken leende en deze verkocht, is aangehouden. De recherche te Nijmegen heeft zekeren van W. uit Utrecht aangehouden, wiens op sporing was verzocht door verschillende commissarissen van politie in het land. Van W. maakte er zijn werk van, boeken te leenen bij openbare biblioheken en lees zalen en deze dan weder te verkoopen aan handelaren in oude boeken of aan kleine bibliotheken. In Nijmegen had hij bij de openbare lees zaal ook eenige, tamelijk kostbare, boeken geleend. Hij verkocht ze aan een andere bibliotheek, doch de eigenaar hiervan had de waarschuwing in de kranten gelezen en waarschuwde op zijn beurt de recherche, die op onderzoek uittoog en den dader op de markt te Nijmegen, waar hij liep te wande len, kon arresteeren. Hij bleek nog in het bezit te zijn van enkele catalogi, waarin dure boeken stonden aangegeven. Afscheid dr. Schey. De Vereen, van Oudleerlingen der Vak school voor Kaasmakers hield Woensdag middag een algemeene vergadering in „De Witte Engel" te Hoorn, onder voorzitterschap van den heer P. Smit, die in zijn openings woord o.a. den heer Schey in verband met diens aanstaand heengaan hartelijk dank zegde voor de wijze, waarop hij de vereeni- ging steeds met raad en daad heeft ge steund. Spr. was verheugd te kunnen mede- deelen, dat ir. Huisman medewerking aan de vereeniging heeft toegezegd. Medegedeeld werd, dat was ingekomen een schrijven van den Coöp. Bond van Zui velfabrieken, waarbij afwijzend wordt be schikt op het verzoek om toelating tot den botercursus, daar hierop alleen leerlingen van de aangesloten fabrieken worden toege laten. De voorzitter zeide dit besluit te be treuren. Uitgebracht werden de verslagen der laatstgehouden vergaderingen van beide bonden van zuivelfabriekn. Naar aanleiding hiervan maakte de heer v. d. Meer (Heerhugowaard) een opmer king. Spr. achtte een nauwere samenwerking tusschen de consulentschappen gewenscht. Spr. gaf ir. Huisman in overweging geza menlijk naar de beste systeem voor het be reiden van kuilvoer te zoeken. De verlies- en winstrekening wees een eindcijfer aan van 304,19 met saldo winst van 53,27)4, dat wordt overgebracht naar het weduwen- en weezenfonds. De balans van dit fonds per 1 Jan. j.1. sloot op 1945,35, met een winstsaldo van 218,64)4. Werd goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris was méér optimistisch gesteld dan het vorig jaar. al werd dan ook het vermoeden geuit, dat de opleving, welke zich had voorgedaan, een schijnwelvaart zou zijn. Wat de vereeniging aangaat, bleef het aantal donateurs en bui tengewone leden stationnair, terwijl het aan tal gewone leden terugliep van 52 op 47. In het verslag werd ook een afscheidswoord gericht tot den directeur-leeraar van de vak school, dr. Schey, wiens leege plaats moei lijk zou zijn te vervangen. Er behoefde geen uitkeering te worden ge daan uit het weduwen- en weezenfonds. De begrooting werd vastgesteld op 244. Een wijziging en a sin vulling van het reglement wed.- en weezenfonds werd, na stellen der grenzen en van wat het publiek vraagt. Dr. Schey meende, dat met behoud van een groote mate van vrijheid de uitwassen toch konden worden tegengegaan. Een te hoog vochtgehalte zal op den duur niet be vorderlijk zijn voor den naam van ons pro duct Men besloot zich nog eens tot de algem. vergadering van den Bond van Zuivelfabrie ken te wenden inzake den cursus voor boter makers. Bij de besprekingen over dit punt kwam de klacht naar voren, dat tegenwoor dig geen andere kaasmakers meer worden benoemd dan alleen uit Friesland. Het bestuur zal dit punt nog eens in over weging nemen. Dr. Schey tot eere-lid benoemd. Het bestuursvoorstel om dr. Schey tot eere-lid te benoemen, werd onder ap plaus aangenomen. Dr. Schey zeide hierop, dat dit de laatste vergadering was, welke hij in zijn functie van directeur der Vakschool en advisee- rend lid bijwoont. Op een oogenblik als dit komen er herinneringen en zoo wees spr. op de oprichting der Vakschool in 1910 en die der vereeniging, welke werd beschouwd als een verlengstuk, in 1915. De geest in de ver eeniging is altijd een goede geweest en a) had spr. hieromtrent zijn idealen misschien wel eens iets te hoog gesteld, de gedachten- wisseling, welk hier steeds plaats vond, was toch wel van groot nut. In het bijzonder richtte spr. zich tot den secretaris, den heer Groot, die van het begin af in functie was geweest en dien spr. gaarne zijn vriend noemde, evenals den voorzitter, den heer Smit. Spr. uitte den wensch, dat het de ver- vereeniging in de toekomst goed zou mogen gaan en dat de naam van het NoordholL product zou worden verstevigd. Hierop volgde sluiting van de vergade ring. poging, om tegen de z. g. vliegende pen sions die hier weldra weer voor eenige maanden zullen worden gevestigd, stelling te nemen, te steunen. Gegevens, welke de leden hieromtrent kunnen verstrekken worden gaarne ingewacht. Besloten is voor de aankleeding der nieu we K. R. O.-studio 2.50 te storten. De bondscirculaire, welke, ter vergade ring werd voorgelegd, bepaalt zich tot een wel gering aantal, doch niettemin zeer be langrijke punten, waarin aan en daarnaast ook het propageeren ter verkrijging van nieuwe leden, een voorname plaats inne men. Voorstellen die waard zijn op de a.s. alg, centrale raadsvergadering behandeld te worden moeten uiterlijk 28 Maart a.s. zijn ingediend. Lucie Baard wordt herdacht. Ter gelegenheid van het twintigjarig be staan der S. D. A. P.-afdeeling te Bergen, op Zaterdag 12 Maart zal de partij-afdee- ling op waardige wijze de nagedachtenis van Lucie Baard herdenken. De heer Den Das zal Zaterdagmiddag te 4 uur aan het graf van Lucie Baard op de al gemeene begraafplaats aan de Kerkedjjk een kort woord spreken uit dankbaarheid voor het vele werk, dat Lucie Baard tijdens haar leven voor de moderne arbeidersbe weging in het algemeen en voor de plaat selijke beweging in het bijzonder heeft ge daan. Vbl. STICHTING SCHOOL B. L. O. Woensdag is in Hoorn de vergadering ge houden, uitgeschreven door het hoofdbe stuur der vereeniging Het Witte Kruis, op welke bijeenkomst de heer Geerts, onder wijzer aan de school voor buitengewoon lager onderwijs te Haarlem, een lezing hield over het onderwijs aan „achterlijke' kinderen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de heer Brandts, oud-hoofdinspec teur van het Lo., de burgemeesters van Hoogwoud en Midwoud, dr. Zee uit Hoorn, de heer Penning, hoofd eener school aldaar en dr. Stieler, lid van het hoofdbestuur van het Witte Kruis. De vergadering stond onder leiding van den heer G. J. van Leer- sum uit Winkel. Na de inleiding van den heer Geerts werd een uitvoerige bespreking gehouden over de wenschelijkheid van stichting van een school voor buitengewoon lager onderwijs in Westfriesland. Aan het einde der bijeenkomst deelde de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur van het Witte Kruis heeft besloten aan de eerst volgende ledenvergadering voor te stellen een belangrijk bedrag uit te trekken om de stichting van een dergelijke school mogelijk te maken, een voorstel dat naar sprekers meening wel zal worden aangenomen. LEENINGEN PROVINCIE NOORDHOLLAND. Naar wij vernemen, is bij de inschrijving op de 2%3 pet. 15-jarige en 3 pet. 34- jarige leeningen Noordholland van het recht van voorkeur een zoodanig gebruik ge maakt, dat op de vrije inschrijvingen een belangrijke reductie zal moeten plaats vin den. Op de pet. 10-jarige leening, waarop uitsluitend een vrije inschrijving was open gesteld, zal de toewijzing slechts uiterst ge ring kunnen zijn. De school wordt gesplitst. De minister van Onderwijs heeft goed gekeurd dat de bijzondere jongens- en meisjesschool alhier zal gesplitst worden in een aparte jongensschool en een aparte meisjesschool. Hij: Wat ben je vandaag lief. Ik ou je zoo willen opeten! Kellner: Wat wenscht mijnheer bij te drinken? Inbraak by de Koedijkervlotbrug. In den nacht van Woensdag op Donder dag is er ingebroken in het wachtlokaaltje van den brugwachter bij de Koedijkervlot brug. De daders hebben zich toepang ver schaft door verbreking van een raam en alles in het lokaaltje overhoop gehaald. Slechts een verbandtrommel was van hun gading en werd medegenomen. De politie stelt een onderzoek in. Raadsvergadering. Propaganda-avond van den Bond voor Staatspensionneering in de Rustende Jager. Gisteravond gaf de afd. Bergen van den Bond voor Staatspensionneering in de Rus tende Jager een propaganda-avond. Mede werking aan dezen avond verleenden Daan Pool en Tommie Bouman, een duo, dat in den geheelen omtrek een goeden naam heeft verkregen door hun groote capaciteiten bij een zaal met menschen „den gang erin te houden". En dat zij dezen naam niet ten on rechte hebben gekregen werd door hen gis teravond weer eens duidelijk bewezen. De heer H. Bruin, de voorzitter der fede ratie Alkmaar, opende namens de afd. Ber gen. Hij vond het jammer, dat de opkomst niet grooter was. Hij sprak vervolgens een bezielende pro- paganda-speech uit voor de idee: premie- vrij staatspensioen. Het is een beklemmend gevoel, aldus spreker, thans, na 37 jaar van strijd voor het staatspensioen, nog steeds hiervoor te moeten spreken. Spreker ging uitvoerig de gebeurtenissen van het vorig jaar na: In 1937 was er, vóór de verkiezin gen aan den kant van de strijders voor het staatspensioen veel optimisme. De heeren Colijn en ook Oud beloofden wat voor de 60 tot 70.000 ouden van dagen te zullen doen, Er blijkt echter in de practyk niets van te recht te komen. Oud verloochende zijn idea len, Colijn doet evenmin iets voor het staats pensioen. En dat, terwijl dr. Abraham Kuy- per in de 90-er jaren al schreef: „Zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht!" Het geld is er wèl voor. Niet alleen immers wordt het voor de oorlogstoerusting wèl ge vonden, ook de leeningen, die uitgeschreven worden, zijn steeds volteekend, groote kapi talen liggen werkeloos in de banken, een nieuwe inkomsten- en dividendenbelasting, evenals een 16 millioensleening brengen vele millioenen op. Met de helft zou het premie vrij staatspensioen doorgevoerd kun nen worden. Defensie echter is blijkbaar bij de huidige regeering méér waard dan naas tenliefde. Spr. haalde in dit verband de ver boden radiorede van Ds. van Kreveler aan, waarin deze den euvelen moed gehad zou hebben te zeggen, dat er in dezen tijd blijk baar wél geld beschikbaar was voor de landsverdediging voor het staatspensioen echter was geen cent over. Spreker wekte op, allen mede te werken aan en te strijden voor een kamermeerderheid, die het ideaal van het premievrij staatspensioen zou willen verwezenlijken. Een meerderheid, die niet, zooals dat tegenwoordig vaak van anti- revolutionnaire, christelijk-historische of r.k. zijde wordt beweerd, het premievry staatspensioen een verslappend werkende bedeeling noemen. Spr. wekte de 190 leden, die de afd. Bergen telt, op, propaganda te maken en eensgezind te strijden voor het premievrij staatspensioen. Namens de afd. Bergen sprak de heer de Beurs enkele woorden van dank en bood als stoffelijk blijk van waardeering bloeiende azalea aan. Vervolgens kregen Daan Pool en Tommie Bouman het woord en zooals gezegd ze hebben den geheelen avond het publiek in hun diverse creaties kostelijk vermaakt. Speciaal Daan Pool's Westfriesche prestaties bleken geweldig in den smaak te vallen. N.L.Courant, mevr. Volkers namens de Damesclub W.I.K. en ten slotte de heer v. Kampen namens Staatspensioen. De heer Boskamp sprak namens de gym.ver. S.S.S. De voorzitter dankte alle sprekers en be langstellenden voor hun genegenheid voor De verbreeding van den rijksweg Na een langdurig passen en meten schijnt het nu toch ernst te worden met de verbreeding vajf den rijksweg tusschen de Kerklaan en Stationsweg. Het G.E.B., de vereeniging; daarna dankte de directeur heer Zwaag met zijn kabelwerk en overige voor de groote belangstelling en het mede- werkzaamheden wijzen er op, dat men nu toch doorgaat. Aan de Oostzijde van den rijksweg is men bezig de zware lindeboo- men iets achteruit te zetten. Hoewel men er alle zorg aan besteedt, is het verplanten van lindeboomen (en nog wel boomen van zulk een omvang) met eenig kans op blijvenden groei bijna uitgesloten. Het is jammer men wist al maanden lang, dat de boomen terug moesten dat men het niet eerder heeft gedaan. Practisch zijn de boomen ten doode opgeschreven. Uitvoering „Doves". Donderdagavond gaf de gymnastiekver. Doves de eerste uitvoering voor donateurs! Doves neemt een groote plaats in het dorps leven in. Even over acht uur ging het scherm op. Zes kleine peuters hebben elk een letter van „Welkom" en onder zang en tromgeroffel kwam de entree. Daar stonden de tientallen turners van klein tot groot en zij zongen het Doves-lied. Na den vaandel- groet heette de heer P. Köhne, de nieuws leven met de vereeniging, de aanwezigen aansporende om werkend lid te worden. Voor hun vele opofferingen aan de vereeni ging bewezen, overhandigde spreker aan mevr. v. Kampen en den voorzitter, den heer Volkers, een boekwerk. Twee één-acters werden nog opgevoerd, waarna de verloting werd gehouden. De hoofdprijs, een rijwiel, viel ten deel aan mej. M. Dekker. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de band van den heer Verburgt, die de stemming er terdege wist in te houden. Eén opmerking zouden wy willlen maken. De pauzes duurden veel te lang. Het vlot niet met den proefpolder Naar het Vbl. verneemt zijn dezer dagen wederom onderhandelingen gevoerd door de Prov. Waterstaat met eenige eigenaren van landerijen in het gebied, dat men wil gebruiken voor den aanleg v'an een proef- voorzitter allen welkom. Speciaal de heeren ,1 mm Dac AiiH_tmftr7ittor nn rtnn .cowain polder. Deze eigenaren hadden bij de eerste onderhandelingen geweigerd, hun eigen dom af te staan. Thans werden zij nogmaals in de gelegenheid gesteld, hun bezwaren in het midden te brengen. Verschillende toezeggingen, die echter geen verband hiel den met den prijs, konden nog worden ge daan. Het voornaamste bezwaar van de eigenaren is echter de h. i. te lagen prijs, welke de provincie wil betalen. Aangezien deze niet verhoogd is, blijven de eigenaren op hun afwijzend standpunt staan. Rectificatie. In het verslag van de vergadering van De Voorzorg" staat onder aan het einde: Over het eindigen van het lidmaatschap bij verkiezing staat niets in het reglement. Dit moet zijn: bij verhuizing. dir. een Feestavond „Zanglust". Woensdagavond vierde de gemengde zangvereeniging „Zanglust" haar 10-jarig bestaan in café Bouwstra. Vele genoodig- den woonden dezen avond by, o.a. vertegen woordigers van de zustervereenigingen Ci- .1 cilia van Oudkarspel en Crescendo van Dinsdag des avonds 8 uur komt de raad Stompetoren, leden van den gemeenteraad en vele bestuursleden van vereenigingen, alsmede donateurs der vereeniging. Geluks telegrammen en vele bloemstukken waren geschonken door vereenigingen en belang stellenden. De voorzitter, de heer A. Volkers, memo reerde de verloopen tien jaren der vereeni ging. Nog vier leden zijn vanaf de op- m openbare vergadering byeen. Aan de orde is o.m. een wijziging en aanvulling van vl hemerne Politieverordening, waarin en kele bepalingen worden opgenomen welke van het kermisvermaak te bevorderen- HenKo, T verordenins op de bon-' ,rlke v, e.6n bepalin« bevat,.- - --» «-M». .muu uc up- achtens welke by het niet voldoen aan de richtlng lid der vereeniging. De voorzitter verplichting tot aangifte de aanslag hon- mevr- v- Kampen, bestuurslid, mevr Kooy denbelasting met 40 wordt verhoogd. en J- Bru»n- Als blyk van waardeering ont- Ook komt in behandeling een aanvraag van v*nS ieder een blijvend aandenken. het bestuur der Berger schoolvereeniging tot uitbreiding van het meubilair, leer- en hulpmiddelen tot een bedrag van ongeveer 850. R.K. Middenstandsvereeniging. Gisteravond vergaderde de r. k. middenstandsvereeniging „De Hanze", afd. Bergen, onder presidium van den heer Th. Ruyter, die eenige woorden richtte tot den penningmeester, die wegens ziekte langen tyd afwezig was geweest. Door het bestuur van V. V. V. is aan het bestuur de Hanze het verzoek gericht, haar De directeur, de heer Zaal, vierde zijn tien-jarig directeurschap en ontving van de vereeniging een prachtige muzieklexicon. Verschillende sprekers complimenteerden vereeniging en directeur. Eerste spreker was de heer A. Hoogland, die namens de verschillende vereenigingen sprak en mede deelde, dat de vereeniging een vaandel zal worden aangeboden. De heer Kloosterboer sprak namens het gemeentebestuur, de vertegenwoordiger van Cicilia namens de zustervereenlging van dien naam, evenals de vertegenwoordiger van Crescendo, de heer Keizer namens de Concert zangvereeniging „Crescendo". Door de zangvereeniging „Crescendo", de heer Willem Hespe, werd Woens dagavond een concert gegeven voor de ver pleegden in Prins Hendrikstichting te Eg- mond aan Zee. Deze avond is uitstekend geslaagd. Een groot aantal belangstellenden heeft genoten van den mooien zang van „Crescendo". Deze avond werd verder opgeluisterd met zang en cello van de dames Cathr. Hessels en Hendr. Hessels, zoodat met recht van een avond vol kunstgenot kan worden gesproken. Door den directeur der stichting werden dan ook woorden van groote erkentelijkheid geuit aan alle medewerkenden en werd hen een hartelijk „tot weerziens" toegeroepen. Lezing over Indië. De boerinnen en andere plattelandsvrou- wenvereeniging alhier heeft haar jaarlijk- sche openbare bijeenkomst gehouden in de zaal van den heer Kossen. Voor dezen avond was uitgenoodigd de heer ten Bruggencate uit Heiloo, die bij tal van lantaarnplaatjes een causerie hield over Ned. Indië. Op het witte doek verscheen een kaart, waarop spr. wees welke plaatsen en eilan den in den Indischen Archipel zouden wor den besproken. Op boeiende en vaak ori- gineele wijze vertelde spreker aan de hand van de verschillende projectieplaatjes over de schoonheden van 't rijke Insulinde, over zijn producten en over zijn bevolking en haar zeden en gewoonten. Na afloop bracht de voorzitster den spr. hartelijk dank voor zyn prettige en leer zame voordracht. De nieuwe Pachtwet. Donderdagavond heeft de heer mr. dr. J. A. E. Buiskool uit Schagen in hotel Con- cordia alhier voor een zeer talrijk publiek een uiteenzetting gegeven van de nieuwe pachtwet. De vergadering werd geopend door den heer Jb. de Vries, voorzitter van den kring Langendijk van den Ned. Tuindersbond. Waar wij reeds meerdere lezingen over de nieuwe pachtwet plaatsten zullen wij de uitvoerige beschouwingen van den heer Buiskool niet in den breede memoreeren. Naar aanleiding van de rede van den heer Buiskool werden eenige vragen ge steld en beantwoord. Hulp in Nood. De jaarvergadering van Hulp in Nood werd Donderdagavond te 7 uur in café Tambaclj gehouden. Door ongesteldhdeid van den voorzitttT opende da heer Jac. Tromp met een hartelijk woord van wel kom. De ontvangen bedioegen over 1937 394.78, de uitgaven 540.65, nadeelig saldo 145.87. Reserve 429.41De ver eeniging telt 68 leden, 11 donateurs en 4 begunstigers. Den penningmeester, den heer J. Tam- bach, werd onder dank décharge verleend. De heer Jac. Groot wees op 't bijzonder ongunstige jaar 1937 voor de vereeniging. Groot en Bos, oud-voorzitter en oud-secreta ris en den heer Avis, die het feestprogram ma verzorgd had. Ik heb, aldus spr., aan het verzoek van eenige heeren gevolg gegeven om het voorzitterschap te aanvaarden, om dat de gymnastiek mijn volle belangstelling heeft. Ook heb ik de functie aanvaard, om dat ik mij vanavond na een half jaar in Heiloo te zijn een tip-top Heilooër voeL Hierna werd het program afgewerkt, dat als altijd onder leiding van den direo- teur, den heer Jb. Heinis, keurig verzorgd was. Als variatie en om er een non-stop tintje aan te geven, werden eenige variété nummers uitgevoerd. Crisis-pu bii ca f ie. TEELTVERGUNNING AARDAPPELEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat den telers, die een aanvrage voor de teelt van aardappelen, andere dan vroege aardappelen in den zin van het Crisis-Tuin bouwbesluit en fa brieksaardappelen, hebben ingediend, de aangevraagde oppervlakte wordt toege wezen. De teeltvergunningen zullen zoo spoedig mogelijk aan de belanghebbenden worden aangeboden. Telers, die nog geen aanvrage indienden of voornemens zijn meer te verbouwen dan zij aanvroegen, moeten zich ten spoedigste wenden tot de Landbouw-Crisis-Organi- satie, waaronder zy ressorteeren, die hun dan zal mededeelen of. en zoo ja in hoe verre, nog aan hun aanvrage kan worden voldaan. Telers die door omstandigheden minder kunnen uitpoten dan zij aanvroe gen, kunnen tot 21 Maart nog verminde ring van deze oppervlakte vraeerv. 's-Gravenhage, IC Maart 1938. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Uitreis: Valk te Singapore; Wielewaal ts Basra; Nandoe te Napels. Thuisreis: Emoe te Jodhpoer; Buizerd te Singapore. DE „EKSTER" TE ROTTERDAM AANGEKOMEN. Met het s.s. „Königstein" is gisteren het voor de K.L.M. bestemde Lockheed Super Electra-toestel Pü—A.P.E. „Ekster" te Rotterdam aangekomen. Het is het eerste van een serie van drie vliegtuigen, binnen kort volgen nog de „Lepelaar" en d« De K.L.M.-piloot Geysendorffer heeft hei toestel van de fabriek te Burbank in Cali- fornië overgevlogen naar New York, waar het per s.s. „Europa" van de Norddeuteeh* Lloyd naar Cherbourg is verscheept De „Ekster" werd gistermorgen om streeks acht uur in de takels van den dril" ven den bok „Lama" gehangen, waarna, onder toezicht van K.L.M.-personeel t v*** voer naar Waalhaven geschiedde. Aan de Waalhaven, naby den N.W.-bo» van het vliegveld, werd het toestel om kwart over tien op den wal gezet. Tijdens het vervoer over land zakte hm toestel even in den drassigen bodem w<® maar een tractor bood uitkomst Om kwam over elf ving men aan het vliegtuig van vet- en pleisterlaag te ontdoen. Daarna men meteen met monteeren verder. Het toestel, dat een zoogenaamde m»* dendekker is, is geheel van Dur-aluminM® vervaardigd en berekend op vervoer tien passagiers en vier leden bemanning, kruissnelheid bedraagt 330 K M. per uur, maximum snelheid 360 K.M. per uur D» machine is voorzien van twee WrigW' cyclone motoren type F 62 van ongevm» 875 P.K. elk. De vlucht van het toestel be draagt 19,95 meter De lengte is 13,4 me e de hoogte 3,49 meter. Het toestel heeft een eigen gewicht v*® 4390 K.G. en kan 2412 K G. lading rntdtr voeren. Het totale gewicht bedraagt 6802 K.G. Een bijzonderheid is het intrek bare landingsgestel, dat In tegenstelling met dat van de Douglas-toestellen na achter in de motorgondel klapt. - - - 771 Het grootste voordeel van deze m*c', Spr. vroeg of er voor de leden een leef- ig dat zij veel 8neller jg dan de Douglas. H* tydsgrens bestaat, wat ontkend werd. ligt de bedoeling deze machine op de De voorzitter zeide dat het opvallend is, binnenlandsche lynen te exploiteeren f dat jongeren aanmerkelijk meer van de eventueel op eenige korte buitenlandse!*, kas trekken dan ouderen. De leeftijdsgrens 0.a. naar Londen en Parijs, te laten vliegen- zaï aoor t bestuur in overweging genomen I worden. Tevens werd besloten dan men zal trachten leden te winnen. Herkozen werden als bestuursleden de heeren T. de Boer, Bankres en C. Spil. De ei e eerstgenoemden namen hun benoe- S,aa»; d® he€l Spil was afwezig. Het Hwldes W aan,gevuld met den heer Jb. Na verloting volgde sluiting onder dank.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10