VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. \sL Obwitenland DE BAAS £qmk en Juin bouw Schepen in zwaren storm. Als de droom eens terugkwam Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. TWEEDE BLAD. Veel schade opgeloopen. In het laatst van de vorige week heeft een aantal Nederlandsche schepen het onder de Noorsche kust hard te verduren gehad. Van de „Vredenburg" sloegen twee man over boord en de drie van Narvik komende booten van de N.V. Scheepvaart Mij. Millin- gen „Emmaplein", „Westplein" en „Willems plein" hebben ook hun aandeel in den or kaan gehad, die vier en twintig uur lang aan één stuk heeft gewoed. De schepen dragen daarvan ook de uiterlijke kenteekenen. Zoowel de „Emmaplein" als de „Willems plein", die thans aan de Waalhaven N. Z. te Rotterdam erts liggen te lossen, zijn deer lijk gehavend uit den strijd met de elemen ten te voorschijn gekomen. Hoe erg het wel geweest is, blijkt ook uit het scheepsjournaal van kapitein D. Barends, die ons welwillend eenige gegevens over dezen completen orkaan verstrekte. Om kwart over drie Zaterdagmiddag ging het los. Er was, zooals wij later van andere zijde hoorden, een onheilsvoorspeller aan boord, die al gezegd had: Vandaag gaat er wat gebeuren. En dit gebeurde prompt. Een orkaan met hooge zeeën. Om kwart over drie sloeg een enorme roller over dek. Er sloeg wat kapot aan luik 4 en onmiddellijk bleek dat het zou gaan spannen. De machines werden gestopt en zoo wachtten wij den orkaan af, maar tijdens de eerste wacht, even na acht uur, toen was het pas goed raak. Om goed acht sloeg er een golf over het heele schip heen, die ongelooflijk was. De kracht, die het water ontwikkelde, was enorm. De boomen van luik 4 sloegen uit de mikken. Eén van de boomen, waarin gewoon een bocht was geslagen, hing buiten boord. Het hekwerk werd plat geslagen en de patrijs poorten werden finaal ingeslagen, zoodat de glasscherven in het rond vlogen. Hofmeester H. J. Schwagerman kreeg glas in het oog en de keteljongen en een messroomboy, die zich beiden in de messroom bevonden, wer den eveneens gewond. Maar daarbij bleef het niet. Het water had met één slag de hutten van den vierden machinist, van den bootsman en dei. koksmaat, alle hutten aan bakboord, vernield. We zijn een kijkje gaan nemen. Het was een complete ravage. Midscheeps was er eveneens veel schade, de brug aan bakboord is half weggeslagen, de railing werd verbogen alsof ze van bord papier was, ijzeren trappen naar de boven dekken werden verwrongen, zoodat men er alleen nog maar langszij op naar boven kon. En dat alles met één golf. Er zat natuurlijk zware werking in het schip. Het slingerde en stampte en zoo is de „Emmaplein" in den vliegenden storm blijven liggen. Zondag in den namiddag zat het schip 100 mijl ten Noorden van Aalesund. In den laten middag bedaarde het weer wat, zoodat er weer een beetje gang in de reis kwam en de oude koers hervat kon worden. NIEUWS VAN NIEUW-GUINEA. Wat er de laatste vier jaren door Nederland gedaan is. Voor het Kon. Ned. Aardrijkskundig Ge nootschap, het Alg. Ned. Verbond, den Nieuw Guinea Studiekring, de Kon. Vereen. Koloniaal Instituut en de Kon. Vereen. Oost en West heeft gisteravond in het gebouw Excelsior te den Haag, dr. ir. W. C. Klein 'n voordracht gehouden over „Nederlandsch Nieuw Guinea in de laatste vier jaar". Dr. Klein zeide, dat hij de laatste vier jaar noemde in den titel van zijn voordracht om dat in 1934 de Indische regeering haar koers op Nieuw-Guinea begon te wijzigen. Ook de publieke belangstelling richtte zich meer op dat groote gebied. Met het oog op den kolo- niehonger van vele landen was die grootere belangstelling geen kwestie van eer of idealisme, maar van reëele politiek en op portuniteit. Er is inderdaad sinds 1934 op Nieuw Guinea veel gedaan. Echter zijn voor een grootsche poging tot openlegging, zooals thans begonnen is, minstens 10 tot 15 jaren noodig en het is voor ons kleine land een groote krachtsinspanning, die hier gevraagd wordt. In Volksraad en Staten-Generaal zijn nog vele personen, die niet inzien, dat hier een groot programma aanwezig is en zelfs onder het bestuurscorps in Indië vindt men menschen, die den politieken achtergrond der noodzaak van activiteit niet voelen. Evenals ten tijde van van Heutsz moet ook nu de Jan Saliegeest overwonnen worden. Wat het rijk deed in de laatste 4 jaren was zeer belangrijk en heeft voor de mijn- bouwkundige exploratie den weg geëffend, o.a. door het scheppen van veiligheid. Er kwamen drie nieuwe Europeesche bestuurs- Een varkeel zonder woorden door TIM posten in tot nu toe geheel bestuurlooze ge bieden. De bestuursmiddelen in den vorm van schepen en politie zijn sterk uitgebreid, evenzoo de radioverbinding en de medische voorziening, alsmede het postverkeer. De veel veroordeelde discontinuïteit van het bestuur is nog niet opgeheven. Het gouver nement stelde voorts een loffelijk begin van boschonderzoek in. Het landbouwkundig on derzoek nam een kleine plaats in. De aanstaande opening van een gouverno- mentslandbouw-onderneming is echter een fraai resultaat. Nog verheugender is 't feit, dat de vele jaren door het Nieuw-Guinea- comité voorbereide particuliere maatschap pij voor land-r en boschontginning de „Ne derlandsche maatschappij voor Nieuw Gui nea" eerstdaags wordt opgericht. De kolonisatie kreeg meer stabiele vor men, doch zij bleef noodlijdend. De enkele Duitschers, die er zijn, hebben bewezen, dat kleine landbouwondernemingen van gemid deld 50 H.A. aan een Europeaan een mager, doch zelfstandig bestaan kunnen geven. Wel licht kan de Nederlandsche maatschappij voor Nieuw-Guinea aan een paar honderd Nederlanders een dergelijk bestaan ver schaffen. De grootste activiteit der laatste jaren was die op mynbouwgebied. Daarbij staat de pe- troleum-exploitatie bovenaan in de publieke belangstelling. De olie-exploitatie biedt den Papoea groote arbeidsmogelijkheden, van welke hij nog slechts ten deele gebruik maakt. Voor spreker staat het vast, dat men straks algemeen voor allerlei bedrijven tot import van arbeiders zal moeten overgaan. Over de goudexploratie zijn nog weinig be richten, doch gelukkig verluidt, dat zij suc ces heeft. De luchtvaart nam in deze jaren een groote vlucht. De zending (waaronder ook de missie) is de eenige activiteit, welke in de achter ons liggende periode veel scha de leed. De zending is een soort semi-offi- cieel instituut voor onderwijs en kerstening geworden, waarbij het land alles te zeggen heeft en waarbij het werk voor het grootste deel uit onderwijs, administratie en van een toezicht erop bestaat. En voor 'n veel klei ner deel uit het eigenlijke zendingswerk. Spr. acht het met het oog op de toekomst verkeerd, het onderwijs en het christelijk zendingswerk te verzwakken door perma nente drastische subsidiekorting. Spr. besloot met een krachtige opwekking om zich op te geven als lid van den Nieuw Guinea-studiekring. Alle krachten, die wer ken voor de belangen van Nieuw-Guinea, trekken zich samen rondom Nieuw Guinea- comité en Nieuw Guinea-studiekring en hun gezamenlijk tijdschrift. Iedereen, die er be lang in stelt, an deze krachten versterken door lid te worden van den Nieuw Guinea- studiekring, die in tegenstelling met het co mité een vereeniging is, die voor iedereen open staat. NEDERLANDSCHE REIS VEREENIGING. De heer J. Panman benoemd tot algemeen directeur. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Mei a.s. de heer J. Panman, voorzitter van het hoofdbestuur der Nederlandsche reis- vereeniging, benoemd tot algemeen direc teur van deze vereeniging. In verband hiermede zal de heer Panman van genoem den datum af als voorzitter van het hoofd bestuur aftreden. De heer Panman, die 14 Mei 1898 geboren werd, is thans werkzaam bij het openbaar onderwijs te Haarlem, en maakt sedert de reorganisatie van de N. R. V. in 1930, deel uit van het hoofdbestuur der Ned. reisver- eeniging. GESLOTEN VISCHTIJD. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de be schikking van 4 Maart 1938 no. 1122 afd. visscherijen, waarbij werd bepaald, dat voor een groot aantal binnenwateren de gesloten tijd voor het visschen met warga rens, vischfuiken en vischzegens dit jaar zal ingaan op 1 April, niet geldt voor het IJsselmeer. Daar vangt de gesloten tijd dus 16 dezer aan. Verder wordt er op gewezen, dat het later ingaan van den gesloten tyd voor geen andere vischtuigen geldt, dan de vier hier boven genoemde. VERMISTE GEMEENTE-AMBTENAAR BLEEK TE ZIJN VERDRONKEN. Sedert 14 Februari werd te Utrecht de 57-jarige gemeente-ambtenaar C. W. H. vermist. Ondanks alle nasporingen van de politie bleef de man onvindbaar. Heden werd zijn lijk drijvende gevonden in een sloot, loopende langs het r. k. Kerk hof aan den Biltschenstraatweg. Aan mis drijf wordt niet gedacht. NEDERLANDSCH RADIO-INTERVIEW IN AMERIKA. Hedenavond om 20.05 uur Ned. tijd zal uit Amerika via den kortegolf-zender W3XAL (golflengte 16.87 m.) een interview worden uitgezonden tusschen den Amerikaanschen Nederlander Hendrik van Loon en den Pho- hi-omroeper Ed. Startz, die op het oogenblik tijdelijk in de Ver. Staten verblijft. Dit tweegesprek, dat zal gaan over „het dagelijksch leven van een president" zal in de Nederlandsche taal plaats vinden. DRIE NEDERLANDERS GEARRESTEERD TE ANTWERPEN. Drie Nederlanders zijn te Antwerpen gearresteerd. Het zijn specialisten in het smokkelen van sigarettenpapier. Zij waren met een gehuurde auto uit Amsterdam naar Antwerpen gekomen. De politie acht het niet uitgesloten, dat zy tevens het inzicht koesterden, den wagen te ver- koopen. Twee van de arrestanten hadden een valschen naam opgegeven. De derde werd ook gezocht in verband met een diefstal te Haarlem. BELGIE EN ONZE SPELLING. Min. Hoste voorstander van de Vries en Te Winkel. Minister Hoste heeft in den Belgischen senaat by de debatten over de begrooting van het departement van onderwijs gisteren het woord gevoerd over de kwestie der schrijfwijze van het Nederlandsch. Hij herinnerde daarbij in de eerste plaats aan hetgeen hij in deze aangelegenheid reeds in de Kamer had gezegd. De spelling-Marchant heeft den toestand, waarover men zich in Nederland beklaagde, verergerd in plaats van verbeterd. In België bestaat eenheid en stabiliteit in de spelling en het zou gevaarlijk zijn deze op het spel te zetten door over te gaan tot een wijziging, welker resultaten meer dan twijfelachtig zijn. De Nederlandsche minister van onderwijs had ons voorgesteld, mede te werken aan de vorming van een commissie, welke tot taak zou hebben de kwestie van het geslacht der woorden en van de voornaamwoordelijke aanduiding te bestudeeren. Deze commissie zou dus de spelling-Marchant als een voi- dongen feit moeten beschouwen voor zoover het de spelling der woorden zou betreffen. Spreker verklaarde te hebben geant woord, dat, indien de Belgische regeering personen zou aanwijzen om zitting te nemer, in een dergelijke commissie met beperkte bevoegdheid, het gepast zou zijn, te waar schuwen voor misverstand ten aanzien van de openbare meening in België. Wij blijven gelooven, aldus spr., dat de tegenwoordige spelling van De Vries en Te Winkel te verkiezen is boven welke andere ook en wijzen dus de verschillende pogingen van de hand, waartoe men in Nederland zijn toevlucht heeft gezocht. 193. Daar hoorde hij Wip opeens roepen. Nieuwsgierig holde Flip weg naar e geluid van Wip's stem. Deze bracht hem bij z'n verrassende vondst. Beteuterd bleef Flip staan kijken; dat had hij helemaal niet verwacht. Een vrolijk lachen klonk hem tegen en hij hoorde vragen: 194. „Waar kom jij ineens vandaan, kleine peuter? En hoe heet je?" „Ik heet Flip en myn vriend de eekhoorn heet Wip", antwoordde Flip waardig. „En wie ben jy en hoe kom je hier in de tuin; wij hebben de poort toch achter ons geslo ten?", vroeg Flip op zijn beurt. Weer schalde een vrolijke lach: „Wie ik ben? Wel, Peter natuurlijk, de tuinmansjongen van prinses Doornroosje", In België kan slechts spellingswijziging worden opgelegd aan de provinciale en ge meentelijke bestuursorganen en aan de scholen op grond van een wet, waarbij de regeering daartoe machtiging krijgt. Spreker hoopte, dat indien een commissie in het leven zou worden geroepen om de kwestie der spelling te bestudeeren, zy tot taak zal krijgen deze in haar geheel onder oogen te zien, waarbij rekening wordt ge houden met de meening der vertegenwoor digers van de verschillende takken van het maatschappelijk leven. DR. HENRI POLAK EERELID VAN A. O. F. In een te Amsterdam gehouden bijzon dere bijeenkomst heeft Court Charity der Ancient order of Foresters dr. Henri Polak plechtig ingewijd als lid van de grootste afdeeling der NederlandschBelgische Fo- restery. Vergezeld van zijn familieleden werd dr. Polak door een stampvolle zaal gevuld met Amsterdamsche Foresters onder groot enthousiasme ontvangen. Vooraf ging nog de installatie van vijf jonge leden, waarna de voorzitter, de heer L. Bonn met gebruikelijk ceremonieel dr. Henri Polak als eere-lid installeerde. Dr. Polak heeft in antwoord op tot hem gerichte toespraken in een magistrale rede zijn dank betuigd voor het hem verleende eere-lidmaatschap en constateerde dat op cultureel en humanistisch terrein zijn denkbeelden zijn gansche leven evenwijdig liepen met die der Ancient order of Fores ters. Ook daarom verheugde het hem dat hy thans in dit verband en op deze wijze is opgenomen. Onder luiden bijval besloot dr. Polak zyn rede, de hoop uitsprekend dat ook de A. O. F. in de toekomst op dezen weg met vrucht zal kunnen verder gaan. MISLUKTE ROOFOVERVAL TE WEERT. Kordaat optreden va:i den kassier. Gisteravond heeft een nóg onbekend individu getracht een roofoverval te plegen in de Boerenleenbank te Weert. Omstreeks dien tyd drong een man het kantoor van de Boerenleenbank binnen en hield den kassier, die vanuit een achter het kantoor gelegen lok. al, waar zich het geld bevond, het kantoor wilde betreden, een revolver voor. De kassier had nog de tegenwoordigheid van geest de deur, welke de twee lokalen scheidt, dicht te werpen en deze af te sluiten om zoodoende den man te ontwijken. Deze Joste toen in het blinde weg enkele schoten op de deur, waarbij de kogels door het paneel dron- ger, doch de Kassier niet geraakt werd. Ten einde de aandacht van voorbijgangers te trekken, wierp de kassier een der vensters van de kamer, waarin hij zich bevond, open en schreeuwde luidkeels om hulp. Hierop nam de indringer de beenen, nog voordat enkele passeerende soldaten, die zich momenteel voor legeroefeningen in Weert bevinden het kantoor waren binnen gekomen. De marechaussee, die let onderzoek in handen heeft, is er reeds in geslaagd den dader, die per fiets de vlucht nam, op het spoor te komen. HOFBERICHT. H. M. de koningin heeft heden om 12 uur ten Paleize Noordeinde een deputatie ontvangen van 3 leden van het bestuur van den Koninklijken Onderofficieren Schermbond, die Hare Majesteit het embleem van beschermvrouwschap van den bond hebben aangeboden. H.M. de Koningin heeft heden voormid-i dag ten paleize Noordeinde audiëntie ver leend aan een aantal officieren van leger en vloot, die aan H. M. werden voorge steld. EIER-EXPORT NAAR ENGELAND. De handel moet in nog betere banen worden geleid. Naar het „Ned. Weekblad v. Kruideniers waren" meldt, heeft Woensdag onder leiding van den industrie- en handelsraad een be spreking met belanghebbende organisaties plaats gehad over het rapport, dat aan den minister zal worden uitgebracht over den export van eieren naar Engeland. Het resul taat was, dat aan den industrie- en handels- raad werd opgedragen een concept rapport, samen te stellen, dat a.s. Woensdag in een nieuwe te Amsterdam te houden vergade ring zal worden behandeld. Men was het er in exporteurskringen alge meen over eens, dat de handel op Engeland in nog betere banen moet worden geleid zonder dat men echter inmenging van een tweede bureau wenschte. Teneinde te groote versnippering van den export en dus kwali teitsverschillen te voorkomen, zal den mi nister worden geadviseerd den uitvoer van te kleine zendingen onmogelijk te maken. De keline exporteurs zullen als de minister het uit te brengen advies gaat volgen, zich dus moeten combineeren om het voor export vereischte minimum aantal kisten te berei ken. KINDJE IN TREIN GEVONDEN. In leege coupé. In een leege derde klasse-coupé van den trein, welke gistermiddag uit St. Nicolaas (België) te Hulst aankwam, is een kindje gevonden van ongeveer zes weken oud. Men vermoedt, dat het kind door een jonge blonde vrouw, die te Ant werpen een kaartje nam naar Hulst, is achtergelaten. De vrouw werd met het kind nog gezien in de wachtkamer te St. Nicolaas. Nadere bijzonderheden. Nader vernemen wij nog, dat het de ge woonte is, dat reizigers, die bij de douane goederen hebben aan te geven, den trein verlaten en zich naar de visitatielokalen be geven. In dien tijd komt een der commie zen de compartimenten controleeren om zich er van te vergewissen, dat er niemand in den trein achter gebleven is. Gistermiddag zag de commies, die deze controle uitoefende, een kindje op één der banken liggen. Hij was zeer verwonderd over deze onvoorzichtigheid en besloot een oogje in het zeil te houden. Toen de visitatie afgeloopen was en alle reizigers weer hun plaatsen in den trein hadden ingenomen, bleek de moeder van de baby niet teruggekomen te zijn. Het vermoeden rees toen, dat men met een vondeling te doen had. Eén der reizigers herinnerde zich een jonge vrouw met een kindje in Sint Nico laas en één der wachtzalen te hebben gezien. Het politie-onderzoek had hedenochtend nog geen enkele aanwijzing omtrent de identiteit van de moeder opgeleverd. PRINS BERNHARD UIT LONDEN VERTROKKEN. Prins Bernhard en prins Aschwin zijn hedenmorgen om half tien van Liverpoolstreet station vertrokken om naar Nederland terug te keeren. De beide prinsen kwamen aan het sta tion 25 minuten voordat de boottrein voor Vlissingen om negen uur vertrok. Terwijl de bagage in den trein gedragen werd, kochten H. K. H. sigaretten en kranten op het perron en wachtten, opgewekt praten de met twee vrienden, die hen uitgeleide deden, op het oogenblik van vertrek. HET BELEGGERSFRONT. Voorbereiding van een boycot-actie. Naar wy vernemen overweegt het beleggersfront een obycot-actie, gericht tegen gemeenten, waterschappen en andere lichamen, welke binnen één jaar tot een tweede conversie van dezelfde leening zoud enovergaan. Het front zou in dit geval besluiten gedurende vijf jaar niet in te teekenen op een nieuwe emissie van een dergelijk lichaam. Wanneer overeenstemming met par ticuliere beleggers is bereikt kan een definitief besluit te dezen opzichtte verwacht worden. STEUN AAN TUINDERS. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouw crisisfonds aan hen, die bij de Neder landsche Groenten- en Fruitcentrale als markttuinder of als teler-kleinhande laar zyn aangesloten en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun kan worden verleend tot een bedrag van ten hoopte S 150.000. BIGGENMERKEN. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat van 14 tot 26 Februari 1938 zijn aangebracht 29.305 biggenmerken, tegenover 44.966 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Van de toekenning 1938 zijn tot 26 Fe bruari 1938 in totaal gebruikt 40.348 merken, tegenover 68.735 merken van de toekenning 1937 op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. De Nederlandsche zuivelcentrale heeft voor de week van 13 t.m. 19 Maart voor consuroptiemelk op regeeringscontract, ne taxegedeelte vastgesteld op 7.25 een, even tueel verhoogd met premie ofve rmelv met kwaliteitsafdracht. Voor d g bedraagt de legeerings-mm.mumpr^ e cent. De afdracht by levering xn^umPje van andere dan taxemelk bedraagt „.50 cn

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7