De „Lamme Consul" veroordeeld. ^Buitenland c*i kicsfii/ri „M IJ N HARDTJ ES' De kerkstrijd in Duitschland Tegen het politieke katholicisme. Russisch scheepskapitein veroordeeld. !n Japan in gijzeling gehouden. Blum kabinets-formateur. Een Volksfrontregeering Ook de laatste Jood moet weg. Rede van dr. Ley. De vervalscher van de „Neue-Zeit" documenten. Tot zware straf veroordeeld. Muiterij onder Japansche troeoen. Groote opwinding onder de Japanners. Nieuws in 't kort. Rechtszaken Een zielig hoopje mensch krijgt 5 jaar gevangenisstraf. De historie van den postwisselvervafscher. Postambtenaar voor het hof. Verdacht van verduistering van f 3000.—. Beklaagde blijft ontkennen* 9 DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 11 MAART 1938. De correspondent te München van de „Daily Telegraph And Morning Post" meldt aan zijn blad: Een nieuwe campagne tegen de roomsch- katholieke kerk in Duitschland heeft het voornaamste onderwerp gevormd van de redevoeringen die te München Woensdag avond gehouden zijn tijdens de nationaal- socialistische bijeenkomsten ter viering van den vijfden verjaardag van het nationaal- socialistisch bewind in Beieren. Deze bijeenkomsten werden gehouden in 45 bierhallen, waar Himmler, de leider der gestapo, dr. Frank, de minister van justitie, en vele andere nationaal-socialistische lei ders het woord voerden. De gouwleider van Beieren, Adolph Wagner, deed een feilen aanval op kardi naal Faulhaber, dien hij beschuldigde de woordvoerder te zijn van het politieke ka tholicisme in Duitschland. „Er kan geen vrede in Duitschland zijn", zoo zeide Wagner, „voordat deze politieke priesters allen uitgeroeid zijn. Onze strijd gaat niet tegen de kerkgangers, maar tegen de priesters, die onder den dekmantel van hun geestelijk ambt agitatie blijven voeren tegen den nationaal-socialistischen staat. Wij zien thans hoe we in de plaats van Held en Woolmuth (vroegere leiders van de oude Beiersche katholieke Volkspartij) Faulhaber hebben. Op 8 Maart 1933 begon onze strijd tegen het politieke katholicisme. De tijd is thans gekomen dit voort te zet ten. Weg met de politieke priesters. Weg met het politieke katholicisme". De leiders van de gestapo, Himmler, bracht in zijn redevoering onthullingen over een samenzwering, die naar zijn zeg gen zou zijn voorbereid door de Beiersche katholieke leiders om zich meester te ma ken van de regeering en Beieren van het Duitsche rijk af te scheiden. Hij verklaar de, dat deze samenzwering mislukt was door de tijdige actie der massa, die de macht vijf jaar geleden in handen had ge nomen. Ook dr. Frank deed een aanval op de roomsch-katholieke kerk. Hij zeide, dat de strijd tegen den priester, de joden en andere vijanden van het nationaal-socialisme thans met toenemende kracht zou worden uitge voerd. Uit Wladiwostok wordt gemeld, dat de Japansche rechtbank op Zuid Sa- chalin den kapitein van het Sovjet- Russische schip „Wympel", dat het vorig jaar door een storm op de kust van Zuid-Sachalin is geslagen, heeft veroordeeld tot een jaar dwangarbeid. Aan boord van het schip bevonden zich verder vier leden van de bemanning en dertien passagiers, waaronder een vrouw met een kind van twee maanden. De Ja pansche autoriteiten hebben, in plaats van deze menschen naar de Sovjet-Unie te brengen, hen als gijzelaars vastgehouden en hebben voorgesteld ze uit te wisselen tegen Japanneezen, die in de Sovjet-Unie wegens verschillende misdrijven, o.a. spion- nage, zijn veroordeeld. De Sovjet-regeering heeft hiertegen ge protesteerd. Nog meer gijzelingen. Verder wordt opgemerkt, dat 19 Februari J.1. te Hakodate het Sovjet-Russische schip Kusnezkstroj, met 35 man bemanning en 37 passagiers werd vastgehouden. Blijkbaar willen de Japansche autoriteiten ook deze menschen uitwisselen tegen in Sovjet-Rus land veroordeelde Japansche misdadigers. In welingelichte kringen wordt vernomen, dat de vertegenwoordiger van de Sovjet- Unie te Tokio opdracht heeft ontvangen te protesteeren tegen het vonnis, dat is uitge sproken tegen den kapitein van de Wympel, alsmede tegen het wederrechtelijk vasthou den van de beide genoemde schepen met hun opvarenden. Als antwoord op deze handelwijze van de Japansche autoriteiten zijn acht Japannee zen, die in de Sovjet-Unie tot gevangenis straffen waren veroordeeld, doch welke straf was gewijzigd in terugzenden naar Japan, vastgehouden. Blum zal trachten, een nieuwe Fransche regeering te vormen. Hoe deze nieuwe regeering er zal uitzien, is natuurlijk nog niet bekend (de vraag is, of Blum zal sla gen!), maar men mag verwachten, dat de socialisten straks deel zullen uitmaken van het kabinet. Reeds heeft de socialistische Kamerfractie zich uitgesproken voor vorming van een volksfrontregeering onder haar leiding. Of dat laatste mogelijk is, moet de tijd leeren. Ook de communisten zitten niet stil. Zij hebben de socialisten een schrijven doen toe komen, waarin wordt aangedrongen op een onmiddellijk bijeenkomen van de commissie van overleg der beide partijen. „Het is de taak onze beide partijen' aldus de brief, „gezamenlijk te handelen, opdat de eenheid van de krachten der ar beidersklasse en democratie behouden blijft. Gij zult ongetwijfeld evenals wij van mee ning zijn, dat de tegenwoordige crisis alleen opgelost kan worden door de vorming van een regeering naar het beeld van het Volks front, een regeering, die vast besloten is het Volksfrontprogramma geheel ten uitvoer te leggen". De fractie van de Republikeinsche Fede ratie heeft, na vergaderd te hebben, een communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat Chautemps op een oogenblik, dat volgens zijn eigen verklaring ernstig was, zijn plicht in den steek gelaten heeft. Dr. Ley heeft gisteren in het Sportpaleis te Berlijn een rede gehouden voor het per soneel van banken en verzekerings-maat- schappijen. Hij zeide hierin o.a. dat men niet zal rusten voor de laatste jood uit de Duitsche banken verdwenen zal zijn. Vervolgens heeft dr. Ley een rede gehou den voor de Berlijnsche ambtenaren in de Deutschlandhalle. Hier heeft hij verklaard, dat het nationaal-socialisme geenszins den godsdienst vijandig is. Men zal zich herinneren, dat verleden zo mer in de Europeesche pers eenige op schudding veroorzaakt werd door zgn. „ont hullingen" van een Luxemburgsch commu nistisch weekblad, de „Neue Zeit" hetwelk met naar later is gebleken, valsche „documenten" voorgaf te bewijzen, dat op het kasteel Meysemburg bij Larochette, een splbnnage- en propaganda-centrale der Duitsche N.S.D.A.P. gevestigd was, van waaruit aan buitenlandsche nat.-socialisti- sche leiders (Degrelle, Mussert e.d.) groote subsidies zouden zijn gezonden. De kasteelheer, prins van Arenberg, heeft hierop een klacht bij de justitie ingediend. Thans is het vonnis in dezen gewezen. De uitgever van de „Neue Zeit" is ontslagen van rechtsvervolging, de journalist die te goeder trouw het artikel schreef, is vrijge sproken, doch de vervaardiger der valsche „documenten" zekere Rosselet, is veroor deeld tot 10 jaar gevangenisstraf, 500 Fr. boete, 10 jaar verlies van burgerlijke rech ten en een schadeloosstelling van 1000 Fr. aan de civiele partij. Het Chineesche Persbureau verklaart van betrouwbare zijde te hebben ver nomen, dat gisteren te Sjanghai twee Japansche officieren en 500 Japansche soldaten van de 102e en 103e Japansche divisie in arrest gesteld zijn en spoedig voor den krijgsraad zullen moeten ver schijnen, beschuldigd van aanzetting tot muiterij. Naar verklaard wordt, heeft de ontdek king van dit complot onder de Japansche troepen in China groote opwinding veroor zaakt. Generaal Hata, de pas benoemde op perbevelhebber in midden-China heeft de publicatie van alle berichten hierover ver boden. Twee Chineesche verslaggevers, die melding van het complot hadden gemaakt, zijn door de Japanneezen gearresteerd. Officiéél wordt vernomen, dat twee offi cieren van den Japanschen generalen staf, Foegawa en Takada onlangs te Loengsi nabij Hangtsjau door Chineesche onge regelde troepen zijn gedood. Sjansi in de macht der Japanneezen. Na operaties, aie vier weken geduurd hebben, is de provincie Sjansi thans geheel door de Japanneezen overwonnen. De Ja pansche autoriteiten zijn thans van oordeel, dat zij de vi)f noord-Chineesche provincies geheel in hun macht hebben. Drama in de familie Ebert. - De jonge mevrouw Ebert, de schoondochter van den eersten president der republiek van Weimar, is dood aangetroffen in de badkamer van de woning der familie te Johannisthal, een voorstad van Berlijn. Haar man, Fritz Ebert. de oudste zoon van wijlen den president, is sinds eenigen tijd zonder werk. Mevrouw Ebert woont samen met haar beide zoons. Sneltrein KiefMoskou ontspoord. In den nacht van zes op zeven Maart is de sneltrein KiefMoskou nabij Konotop ont spoord. Naar verluidt, waren de rails ver- nied. Verder wordt vernomen, dat met den trein een hooge Sovjet-persoonlijkheid reisde, wiens naam evenwel niet vaststaat. Blijkbaar hadden de autoriteiten de lucht gekregen van dezen aanslag, want uitge breide voorzorgsmaatregelen waren geno men en het schijnt, dat niemand bij het on geluk om het leven is gekomen. Treinbotsing. - Op het station Lindaunis tusschen Flensburg en Kiel is een trein op een anderen trein gereden. Zeven reizigers en twee spoorbeambten werden gewond. Vier kinderen levend verbrand. - Bij een brand in een logement te Saverne (Fr.) zijn vier kinderen levend verbrand. Complot tegen Cubaansche regeering. - De veiligheidsdienst te Havanna heeft de pers medegedeeld, dat verscheidene tiental len politieke Cubaansche persoonlijkheden betrokken zijn bij een complot tegen de regeering. O.m. wordt senator Octavio Rivero er van beschuldigd het complot, dat ten doel had kolonel Batista te vermoorden, gefinancierd te hebben. Verder is de burge meester van Havanna gearresteerd, alsmede j twintig andere personen. Een zeldzame gebeurtenis in de an nalen van de strafrechtspleging heeft zich vandaag afgespeeld achter de som bere muren van het Huis van Bewaring te Amsterdam. De verdachte in een geruchtmakende strafzaak is niet per celwagen naar het Paleis van Justitie gebracht om zich daar voor zijn rechters te verantwoor den, doch rechters en officier van justi tie begaven zich vanmorgen naar het celhuis, om daar, in de regentenkamer, recht te doen over hem, den zwaar- zieken postwisselvervalscher Alb. de Vries, bijgenaamd „de lamme consul". Deze vervalscher van professie toonde zich meer dan eens een eerste klas simulant, die er geen been in zag om ziekenhuis- en gevangenisdoktoren een rad voor de oogen te draaien en hen wijs te maken, dat hij vol komen verlamd was. Wanneer het hem goed dacht verdween „de lamme" echter spoor loos om de recherche dan handen vol werk te geven om hem weer op te sporen. Toch was zijn ziekte niet geheel gesimu leerd, toen hij eindelijk veilig en wel in het Huis van Bewaring te Amsterdam was op geborgen, moest hij op de ziekenzaal ter verpleging worden opgenomen. Dr. S. P. Tammenons Bakker en een in consult ge roepen arts achten zijn gezondheidstoestand zoo slecht, dat hij onmogelijk naar het Paleis van Justitie kan worden gebracht Ten slotte de man zit in totaal al bijna twee jaar in voorarrest besloot de recht bank dan maar zitting te houden in het Huis van Bewaring. De bende werkte in Donker- Amsterdam. Het is nu twee jaar geleden, dat de politie een klein, doch „hardwerkende" bende postwisselvervalsehers onschade lijk wist te maken. De 45-jarige Alb. de Vries, die in Donker-Amsterdam bekend stond als „de consul", de 51-jarige han delsreiziger P. P. en de 45-jarige koop man J. B. werden ingerekend. De consul resideerde tijdens zijn arrestatie te Parijs, de handelsreiziger te Brussel en „der dritte im bunde" werd in de Am- stelstad opgepakt. Aan de posterijen was een zeer belangrijke schade toegebracht, in het geheel hadden de knoeiers ruim 150 valsche postwissels van kleine bedragen geïnd. De schade liep tegen de 3.000. Bü de huiszoeking in de woning van den man, die later als „lamme consul" in deze geschiedenis op zou treden, vond men een volledige installatie om valsche postwissels te maken en bovendien niet minder dan zes valsche passen en identi teitsbewijzen. Het bleek al gauw, dat men in den Parij zenaar het hoofd van de bende te pakken had. De twee andere gearres teerden hadden zich voornamelijk met het incasseeren belast. Er lag al weer een flinke partij falsificaten klaar, toen de politie haar neus om de hoek van de deur stak. Het zou echter nog geruimen tijd duren, voor deze zaak „klaar" was voor de open bare terechtzitting. De lamme consul wist met een ijzeren volharding steeds weer een spaak in het wiel te steken. Bij zijn arrestatie hield hij zich lam, hij werd in een ziekenhuis opgenomen en onder bewaking gesteld. Die bewaking bleek niet te zijn berekend op 's mans slimheid. Op zekeren dag was zijn bed leeg. De „lamme" was gaan loopen. Over muren en schuttin gen had hij zijn vrijheid herkregen. De Amsterdamsche recherche wist hem te Brussel weer op te sporen. Hij had zich als patiënt in een ziekenhuis laten opnemen, totaal verlamd. Toen de rechercheurs de Boer en van Dijk tot zijn grooten schrik naast zijn bed stonden, kwamen de Belgische doktoren vertellen, dat de patiënt absoluut niet kon loopen. De „lamme consul" hield vol en werd per ziekenauto naar het Huis van Bewaring te Amsterdam getranspor teerd. Intusschen had de rechtbank te Amster dam de strafzaak tegen den lammen consul bij verstek behandeld, hij werd tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. De officier van justitie had zes jaar gevorderd. De hoofdverdachte vond zijn straf van vijf jaar wel wat erg zwaar en hij kwam tegen het verstekvor.nis in verzet, zoodat de rechtbank vandaag -:jn zaak opnieuw be handelt. Een zaak, die naar men meende, met die tegen den lammen consul nauw verband hield, is intusschen ook reeds in revisie door het hof behandeld. Dit betreft n.L het proces tegen den Haagschen scheikundige H., die ook wegens postwisselvervalsching vijf jaar kreeg. Deze man werd ruim twee jaar ge leden door de Haagsche rechtbank veroor deeld. Hjj bleef ontkennen en toen men den lammen consul knipte, meenden politie en justitie aanvankelijk, dat H. zat voor wat ook door den consul was misdreven. De revisie liep echter op niets uit en H. moest zijn eigen straf uitzitten. Zoo heeft deze postwisselvervalsching op groote schaal een reeks processen ten ge volge gehad, die nu afgesloten wordt met de berechting van den consul in „eigen om geving", het Huis van Bewaring De man wordt verdedigd door mr. J. M. K. Mathuisen en mr. A. R. W. Dunselman. Voorts zijn 17 getuigen a charge gedag vaard. De regentenkamer in het Huis van Be waring is betrekkelijk klein. Tegen den achterwand is de tafel van de rechtbank opgesteld, daarvoor is een getuigenhekje geïmproviseerd en een bank voor de ver dedigers. Tegen de zijwand staat een bed, waarop de verdachte rust, naast hem zit een verpleger in een witte jas. Het is tien uur, de rechtbank is nog niet in het huis van bewaring aangekomen. Door de drie getraliede ramen valt fel de lentezon op de oude schilderijen en wapen borden aan de wanden Achter de tafel van de rechtbank prijkt het beeld van vrouwe Justitia met weeg schaal en zwaard De verdachte ligt stil op zijn bed, staart voor zich uit. Zoo nu en dan wisselt hij een enkel woord met den verpleger of met zijn verdediger. Het is half elf als de rechtbank binnen komt, de zitting, die in het paleis van justitie was geopend voor het doen van uit spraken, wordt heropend. De president stelt de gewone vragen be treffende naam en woonplaats. De ver dachte knikt en fluistert. Wat is de reden dat u tegen de straf van vijf jaar in verzet bent gekomen. Verd. stoot onverstaanbare geluiden uit, hij laat het antwoorden maar liever aan zijn verdedigers over. Het blijkt, dat hij de straf te zwaar vindt. De officier, mr. de Blecourt, draagt de dagvaarding voor. In de eerste plaats is hem ten laste gelegd, dat hij te Amsterdam, al thans in Nederland, althans in Frankrijk of België, 15 valsche postwissels valschelijk heeft ingevuld. Voorts is hem aanbieden van valsche postwissels ten laste gelegd. Geeft U de feiten toe, vraagt de presi dent. Bij het verhoor van beklaagde heeft deze ontkend de valsche stukken te hebben ge maakt. Dat deed een vroegere mede verdachte, wien beklaagde dat had geleerd. Dr. Tammenons Bakker verklaarde, dat de beklaagde lijdt aan een chronische ruggemergziekte. Deze arts zou er zich zeer over verwonderen, wanneer de verdachte in staat bleek te kunnen loopen. Mr. Dunselman verklaarde daarbij, dat de armen en beenen van verdachte zoo mager zijn als stukjes been en dat het een raadsel zou zijn als de man zou kunnen loopen. Daarna werden enkele gevallen van post wisselvervalsching behandeld en ver klaarde de heer Van Ledden Hulsebosch op één der postwissels duidelijk het handschrift van P. te hebben herkend. Geconstateerd werd, dat na de arrestatie van de bende geen falsificaten van dit soort meer zijn voorgekomen. De handelsreiziger P. verklaarde de wis sels alleen te hebben geïnd. Hij ontkende ze, op aanwijzing van verdachte te hebben vervaardigd. Het getuigenverhoor is geëindigd, de pre sident stelt verd. nog eenige vragen, die hij moeizaam beantwoordt. Requisitoir. Het woord is aan den officier van justitie, mr. L. de Blécourt voor het houden van zijn requisitoir. Spr. schetst de voorgeschiedenis van deze strafzaak en de houding, die verd. heeft aangenomen. De Fransche justitie weigerde zijn uitlevering, wij kennen de Vries echter en weten hoe hij kan simu- leeren. Wij hebben de strafactie dus niet stopgezet, maar hem bij verstek terecht doen staan. Toen hij tot vijf jaar werd veroor deeld, wist verd. te Parijs te vluchten. De rechercheurs de Boer en van Dijk, die uitste- chercheurs de Boer en van Dijk, die uitste kend werk in deze zaak hebben verricht, wisten hem te Brussel te arresteeren. Vanaf dat oogenblik is hij weer gaan liggen en kan hij zooals hjj zegt geen stap doen. Spr. requireerde bekrachtiging van de bij verstek opgelegde straf (vijf jaar gevange nisstraf). Een zielig hoopje mensch. De verdediger, mr. Joh. K. M. Mat huisen, zeide in zijn pleidooi, dat het voor alles noodig is deze strafzaak tot de juiste proporties terug te brengen. Hier ligt een zielig hoopje mensch, die op zijn ziekbed wordt berecht en die uit drukkelijk tegen zijn verdedigers heeft gezegd, dat de zaak hem niets meer in teresseert. Dat is kenmerkend voor den toestand van verdachte, die in normale omstandigheden een vechter is. Ruim twee jaar bevindt deze man zich reeds in voorarrest en daarmede dient de rechtbank bij de bepaling van de strafmaat rekening te houden, te meer daar verd.'s medeplichtigen slechts tot twee jaar met aftrek van voorarrest werden veroor deeld. Met klem drong pl. op de uiterste clementie aan. ONWILLIGE ECHTGENOOT. Een merkwaardige zaak diende gisteren voor het Gerechtshof te Arnhem. De geschie denis speelt te Aalten. De 26-jarige echtgenoote van een man van vijftig, bjj wien zij vroeger huishoudster was geweest, wilde haar echtvriend ver laten. Zij waren vijf jaren getrouwd en de man verkoos niet meer te werken, zoodat de vrouw en haar beide kinderen gebrek leden. De man kwam o.a. door de waarschuwing van een buurman op de hoogte van de voor nemens van zijn gade, die van zins was bij haar vertrek ook een deel van de meubels mee te nemen. Hij nam een buks in huis en bleef waakzaam. De vrouw smeedde een complot met een 27-jarigen fabrieksarbeider uit Aalten en een 36-jarigen timmerman uit Wisch. Laatstgenoemde zou trachten den echtgenoot uit huis te lokken en de andere zou de vrouw helpen de meubels op een wagen te laten. Op 4 Augustus kwam de timmerman een praatje maken met den echtgenoot. Dit praatje liep op ruzie uit en de huisheer zou zeker meester van het terrein zijn gebleven, indien niet de andere helper van de vrouw was komen opdagen. Toen kon men den vijftigjarigen man baas. Men bond zijn voeten met een dik touw en liet hem vervolgens in den kelder zakken. De deur werd dichtgespijkerd en de klink er uit genomen. Toen de gevangene trachtte, door het kelderluik te openen, te ontsnap pen, werd dit door er zware voorwerpen op te plaatsen, onmogelijk gemaakt. Op zijn hulpgeroep volgde anderhalf uur later zijn bevrijding door een buurvrouw. De echtgenoote en haar beide helpers, door de rechtbank te Zutphen tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, had den zich thans voor het Hof te verantwoor den. De advocaat-generaal, mr. Hermans, acht te het feit in zijn soort van ernstigen aard. Het slachtoffer heeft weliswaar eenige aan leiding gegeven, maar een handelwijze als van de verdachten is toch misplaatst. In eerste instantie werd zes maanden gevange nisstraf geëischt en drie maanden opgelegd. Spr. achtte die straf aan den hoogen kant en eischte zes weken gevangenisstraf tegen ieder van de verdachten. De verdediger, mr. Van Embden, vroeg voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 24 Maart. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft giste ren de behandeling voortgezet van de straf zaak tegen een assistent der posterijen, die wegens verduistering in dienstbetrekking door de Amsterdamsche rechtbank was ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De man deed dienst achter een der zegel loketten van het postkantoor in de hoofd stad. Bij een kascontrole in Februari 1936 kwamen zijn superieuren tot de ontdek king, dat er bijna drieduizend gulden te kort in zijn kas was, hetzij in zegels of contanten. Deze kascontrole was ingesteld naar aan leiding van een anoniem schrijven. Verdachte toonde zich zeer verontwaar digd, toen men de gevolgtrekking maakte, dat hij het geld had verduisterd: hij hield stijf en strak vol, dat hij onschuldig was. Op 10 Februari diende de zaak voor het Amsterdamsche hof, doch moest wegens tijdsgebrek worden geschorst tot gisteren. De chef, die door verdachte in een onzui ver daglicht was gesteld, had den president een brief geschreven met het voor de hand liggende verzoek, gelegenheid te krijgen zich tegen de aantijgingen van verdachte te verdedigen. Hij werd daartoe gistermiddag in de ge legenheid gesteld. Bij het slotverhoor hield verdachte echter vol, dat hij onschuldig is. „Ik blijf er bij, ik ben in m'n kuif gepikt" (bestolen), riep de ambtenaar uit. Requisitoir. De procureur-generaal, mr. dr. D. Rei- lingh, besprak in zijn uitvoerig requisitoir eerst de beteekenis van den anoniemen brief. De vraag doet zich voor of hier de moge lijkheid van diefstal bestaat. De collega's zijn van oordeel, dat diefstal zeer onwaar schijnlijk is. Er zijn proeven genomen, en het is vrijwel onmogelijk, dat iemand uit het publiek zich van geld en postwaarden kan hebben meester gemaakt. Bovendien is ge bleken, dat verdachte zeer nauwkeurig was op het gebied van sluiten van trommel en kooi, wanneer hij een oogenblik weg ging. Een onbevoegde zou in het bezit moeten zijn geweest van twee passende sleutels of hy zou het hek hebben moeten verbreken. Dan zou hij uit den trommel geld en post zegels moeten hebben gezocht. Dat alles zou tijd hebben gekost en andere ambtenaren en de zaalwachter zouden het hebben gemerkt. Spr. acht het uitgesloten, dat onbevoegden diefstal hebben gepleegd. Ook in den nacht is het onmogelijk en bovendien werden de trommels dan in een kast gesloten, de geld kistjes vonden een plaats in de safe. Verd. heeft een tekort van bijna drie mille en spr. is gehoord ook de getuigen van oordeel, dat verd. dit belangrijke tekort onmiddellijk had moeten bemerken. Den ochtend van den dag, waarop de ver missing door de kascontrole werd gemerkt, heeft verdachte nog verschillende post waarden aangevraagd en zijn voorraad aan gevuld. Hij moest toen dus reeds hebben ge merkt, dat hij tekorten had in zijn voorraad. Spr. is van meening, dat de opbouw van het rechtbankvorinis, dat de veroordeeling con cludeert, juist is geweest. Ook vroeger heeft verd. eens een tekort gehad; hij heeft toen de schade in termijnen vergoed. Mr. Reilingh is overtuigd, dat verdachte schuldig is. Wat de strafmaat betreft, acht hij de opgelegde straf eigenlijk te gering, gezien den ernst der feiten. Doch men dient er ook rekening mede te houden, dat verd. zijn betrekking verliest. Spr. requireerde bevestiging van het von nis (zes maanden gevangenisstraf). De verdediger, mr. A. H. van der Biesen, pleitte in een uitvoerig pleidooi vrijspraak. Z.i. was het zeer goed mogelijk, dat iemand anders de gelden en de postwaarden heeft gestolen. RONSELARIJ VOOR SPANJE. Beverwijkers staan terecht. De 29-jarige K. en de 26-jarige B., beiden uit Beverwijk, hebben gistermiddag voor de Haarlemsche rechtbank terecht gestaan om dat zij aan drie personen reisgeld hadden verstrekt om naar Spanje te gaan. De drie mannen werden als getuigen ge hoord. De eerste, een 22-jarige los-werkman, had aan K. geld gevraagd, omdat hij graag een avontuurtje wilde beleven. Hij kreeg van den tweeden verdachte B. 27 gulden en een sigaret, waarin een papiertje verborgen was met een adres in Parijs, waar zltn moest vervoegen. Daar trof hij een aania anderen, met wien hU de reis naar Spanje maakte. Hü werd naar het fror. g maar- was gevlucht, omdat hy met wilde

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9