DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Schuschnigg afgetreden als bondskanselier. Oostenrijk in enkele uren „gereorganiseerd" tot een Nazi-staat. Schuschnigg in arrest gesteld. No. 60 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 12 Maart 1938 140e Jaargang Alkmaar, Vrijdagavond. In een ontstellend tempo hebben de gebeurtenissen in Oostenrijk elkaar opgevolgd en op dit oogenblik Vrijdag avond 11 uur hebben wij nog nauwelijks een sober overzicht gekregen over wat er eigenlijk allemaal ge beurd is. Echter, als wij de allervoornaamste feiten hier weergeven, dan zien wij, dat: Duitschland Vrijdagmiddag een zeer scherp ultimatum had gesteld aan Oostenrijk, waarin de Duitsche regee ring uitstel der stemming, aftreden van bondskanselier Schuschnigg en een meerderheid van nationaal-socialisten in de Oostenrijksche regeering eischte. Het gevolg was, dat om 8 uur Vrijdagavond Schuschnigg aftrad als bondskanselier en dat de volksstemming werd uitgesteld. Echter, ondanks dat alles rukten in den loop van den avond de Duitsche troepen Oostenrijk binnen. Graz was een legerplaats. Schuschnigg afgetreden. Schuschnigg's beslissing. Het ultimatum niet ingewilligd. De aigemeene toestand. De afscheidsrede van Schuschnigg. Geweken voor geweld. Miklas weigering ontslag Schuschnigg. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 «-egels 1.25, elke regel meer f 0.25. groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320. redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Waaneer wij thans den draad der ge beurtenissen weer opvatten, na eerst nog eens verwezen te hebben naar de berichten van gisteren, dan moeten wij ons allereerst bezig houden met den toe stand in Oostenrijk zelf. In het gansche land heerschte den ge- heelen dag een groote onrust, die steeg naarmate de tijd verstreek. Zoo had de stad Graz den ganschen dag het aanzien van een legerkamp Het garni zoen, versterkt met 500 man veldjagers uit Weenen, was in alarmstelling, en stond ge reed om op het eerste signaal uit te rukken. De binnenstad was geheel door de politie en gendarmerie afgezet en een der pleinen werd daarna bezet door een compagnie in fanterie, uitgerust met machinegeweren. Ook elders in de stad waren op markante punten militaire detachementen opgesteld, zoodat geheel Graz in staat van beleg was. Aan de grenzen. Terzelfder tijd vonden troepenbewegingen plaats naar de Duitsche grenzen. Gemotori seerde af deelingen van de Oostenrijksche Wehrmacht rukten op naar verschillende toegangswegen. Zij waren eveneens op oor logssterkte gewapend. Dat scheen gevaarlijk te zijn, want aan den anderen kant lagen reeds de Duitsche troepen, die per trein naar Beieren waren vervoerd en die al het rollend materieel in Zuid-Duitschland hadden gerequireerd. Echter, de gevreesde botsingen bleven ge lukkig uit Zoo verliepen de laatste uren van den middag en brak d- avond aan. Deze zou zeer sensationeel verloopen. Want om 8 uur precies (M.E.T.) werd bekend, dat Schuschnigg was afgetre den als bondskanselier, terwijl even te voren het bericht was gekomen, dat de aangekondigde volksstemming tot nader order was uitgesteld. Wat was er gebeurd? Wij moeten hier even terug gaan naar be richten, die weliswaar op dit oogenblik ver ouderd zijn, maar die toch bewijzen, da he D.N.B. wel-eens-niet-de-juiste-waarheid-ver- spreidt. Terwijl n.L anders persbureaux mededeel den, dat Schuschnigg gezwicht was voor de eischen, in een scherp gesteld Duitsch ulti matum, deelde het D.N.B. mede, dat dit ab soluut niet het geval was, maar dat Schusch nigg gedwongen was geworden zijn positie op te geven, omdat de stemming van het Oostenrijksche leger en van de Oostenrijk sche politic, die eindelijk inzagen, dat Schuschnigg een staatsgreep wilde uitvoe ren, totaal omsloeg. Beide weermachten zou den volgens het D.N.B. aan Schuschnigg een zeer beslist „Tot hier toe en niet verder" hebben toegeroepen. Het leger en de politie hadden blijkbaar geweigerd, zich met de schending der grondwet tegen het eigen volk te laten misbruiken. En wat meldde o.a. Reuter? Dat kwam om 9 uur Vrijdagavond met de mededeeling, dat alle vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden in Weenen op de hoogte ge steld waren van den inhoud van een Duitsch ultimatum, dat om half twee des middags werd overhandigd. Er was een termijn van drie uur gegeven om de eischen in te wil ligen. Het ultimatum werd overhandigd door een delegatie met den gouwleider Bürckel aan het hoofd. Volgens Havas zou Duitsch land een zeker aantal voorwaarden gesteld hebben, beoogend het plebisciet een volko men geheim karakter te geven. Aan deze voorwaarden werd voldaan. Vervolgens eischte men, dat de volksstem ming zou worden uitgesteld. Deze voorwaar de werd eveneens aanvaard. Hierna deelde men van de zijde der leiders van het Duit sche rijk aan de leiders van Oostenrijk in dreigenden vorm mede, dat de aanvaarding dezer voorwaarden niet voldoende was, maar dat de bondskanselier moest aftreden. Bovendien liet men weten, dat de inwilli ging dezer eischen verbonden was met de in achtneming van een zekeren termijn. Voorts eischte men, dat de nationaal-so cialisten in een nieuwe regeering de meer derheid zou krijgen en dat talrijker forma ties van het Oostenrijksche legioen in Duitschland zouden kunnen repatrieeren om de macht der uitvoerende organen in Oos tenrijk te doen toenemen. Indien de gestelde termijn niet zou wor den in acht genomen zouden door de rijks- regeering eventueel overeenkomstige maat regelen worden genomen. Schuschnigg begaf zich direct naar bonds president Miklas om het verslag uit te bren gen over den toestand. De president heeft deze eischen der Duit sche rijksregeering niet ingewilligd, dofti gaf tegelijkertijd het bondsleger last geen tegenstand te bieden bij een eventueele aan komst van een Duitsch leger op Oosten- rij ksch gebied. Wat er daarna precies gebeurd is, blijft nog geheimzinnig, maar het is waarschijn lijk, dat Schuschnigg tenslotte zelf de knoop heeft doorgehakt: in elk geval, hij trad af. Om 19.45 uur Vrijdagavond deelde Schuschnigg mede, dat hij aftrad. Hij nam afscheid van het Oostenrijksche volk en gaf in bewogen bewoordingen een uiteenzetting van de gebeurtenissen van heden. Hij deelde mede, dat de Duit sche regeering in een ultimatum zijn aftreden en de vorming van een nieuwe regeering volgens de voorstellen van Berlijn had geëischt. Indien dat ultima tum niet was ingewilligd zouden de Duitsche troepen bevel hebben gekregen, Oostenrijk binnen te rukken. Nader wordt gemeld, dat het Duitsche ultimatum langs diplomatieken weg ge steld werd. Het liep te 19.30 uur af. Schuschnigg had dus afgedaan en men had dus verwacht, dat thans alles rustig zou verloopen en dat geen Duitsche troepen zouden binnen rukken. Trouwens, waar zouden die Duitsche troepen vandaan moe ten komen, waar elke militaire actie door Berlijn ontkend werd! Maar ziet, terstond na het aftreden van Schuschnigg ging Seys Inquart zijn rol spe len. Deze minister van binnenlandsche za ken richtte terstond tot het Oostenrijksche volk een oproep door middel van de radio. Hij maande de bevolking en in het bijzon der de nationaal-socialisten aan, een vol komen tucht in acht te nemen, de aanwij zingen der regeering te volgen en geen tegenstand te bieden, zelfs niet in het ge val, dat de Duitsche troepen Oostenrijk zou den binnenrukken. Seys Inquart deed nog méér. En daaruit bleek wel terdege, dat Duitschland troepen naar de grenzen had gezonden. Hij zond namelijk aan Hitier het volgende telegram: „De voorloopige Oostenrijksche re geering, die na het aftreden der regee ring Schuschnigg, het als haar taak beschouwt de rust en orde in Oostenrijk te herstellen, richt tot de Duitsche re geering het dringende verzoek haar in haar taak te steunen en haar te helpen bloedvergieten te verhinderen. Te dien einde verzoekt zij de Duit sche regeering zoo spoedig mogelijk Duitsche troepen te zenden. Toen was het binnenrukken van Duitsche troepen slechts een kwestie van tijd ge worden. Hoe zijn binnen rukken, waar zij binnen rukken, zullen wij in een apart relaas trachten weer te geven. W eenen, 11 Maart. (Havas) Aan gezien bondspresident Miklas het Duitsche ultimatum noch het aftreden van Schusch nigg heeft aanvaard, is het conflict tus- schen Berlijn en Weenen nog niet geëin digd. De afgetreden regeering wikkelt de loo- pende zaken af. Zij wacht af welke con sequenties het rijk uit den toestand zal trekken. Seyss Inquart Alkmaar, Vrijdagavond. De gebeurtenissen in Midden-Europa vol gen elkaar met een snelheid op, die bijna angstwekkend aandoet. De berichten wor den voortdurend door nieuwe achterhaald en het is daarom, dat wij heel moeilijk een overzicht kunnen geven van een afgerond geheel. Mogen wij daarom dit overzicht in twee deelen splitsen en aldus deze rubriek in- deelen: lo. waarom in Oostenrijk de voorvallen, zooals wij die Vrijdag hebben meegedeeld, gebeurd zijn; 2o. wat er in en om Oostenrijk eigenlijk gebeurde. Beginnen wij dan met punt 1. Zooals men weet, had Schuschnigg zeer drastische maatregelen genomen en voor Zondag een groote volksstemming uitge schreven. Het bleek, dat die binnenshuis en in het geheim terdege was voorbereid, maar én voor de Oostenrijksche bevolking, én voor de Duitsche regeering, én voor het ove rige buitenland was deze daad van Schusch nigg een volkomen verrassing. Deze maatregel van Schuschnigg moest verregaande gevolgen hebben. Berlijn kon dezen absoluut niet dulden en mdest zijn maatregelen nemen. Want Schuschnigg's maatregel beteekende voor de Duitsche re geering niets meer en niets minder dan het „aan zijn laars lappen" van wat te Berchtes- gaden was overeengekomen. Oostenrijk was een zelfstandig rijk en die zelfstandigheid was gewaarborgd door de Protocollen van Rome van '34 en door de overeenkomst van '36. De protocollen had den ten doel, de samenwerking op politiek gebied tusschen Rome, Weenen en Boedapest te bevorderen. De overeenkomst van '36 tus schen Oostenrijk en Duitschland beDaalden dat Duitschland de volkomen zelfstandig heid van Oostenrijk erkende en het zijn de woorden van minister Góbbels dat elk der beide regeeringen den binnenlandschen staatsvorm van het andere land zou eerbie digen met inbegrip van de kwestie van het nationaal-socialisme in Oostenrijk, dat als een zuivere binnenlandsche aangelegenheid beschouwd moest worden. Op dat laatste zou Duitschland in geen enkel opzicht zijn in vloed uitoefenen. Oostenrijk daartegenover zou haar poli tiek tegenover het Duitsche rijk baseeren op het beginsel, dat in overeenstemming zou zijn met het feit, dat Oostenrijk zich zelf als een Duitsche staat zou beschouwen. Dat was dus een zeer duidelijke toestand. De besprekingen in Berchtesgaden hadden ten doel, eenige „misverstanden" uit den weg te ruimen. Hitier en Schuschnigg dach ten n.1. over een paar punten zeer verschil lend. Het gevolg was, dat Schuschnigg mi nister Seyss Inquart in zijn regeering opnam en anderen, bekende veranderingen in de binnenlandsche politiek invoerde. Maar Hitier wilde méér. Hij wilde Oosten rijk beschouwen als een Duitschen staat en dat laatste zoo letterlijk mogelijk opvatten. En Schuschnigg bleef vasthouden aan de gewaarborgde onafhankelijkheid. Vandaar, dat hij na de besprekingen te Berchtesgaden andere maatregelen nam, die den nazi's niet welgevallig waren. En toen Schuschnigg een volksstemming wenschte, ging het mis. Heeft Schuschnigg gerekend op den steun van Mussolini, toen hij zijn jongsten maatre gel nam? Hij wist, dat Duitschland zou op treden, desnoods met geweld. Dat bleek al te spoedig:: reeds in den nacht van Donderdag op Vrijdag stuurde Hitier zijn troepen naar de Oostenrijksche grens en in den loop van Vrijdag liet hij Schuschnigg een ultimatum tverhandigen. dat lang niet malsch was en dat o.a. het af treden van Schuschnigg eischte. Lang heeft Schuschnigg geaarzeld. Heeft hij Vrijdag den geheelen dag gehoopt op den steun van Mussolini? Dan is dat wachten te- vergeefsch geweest. En tenslotte is hij ge zwicht voor den eisch: om klokslag 8 uur Vrijdagavond trad Schuschnigg af als bonds kanselier. Tot zoover had Hitier dus gezegevierd. Het dreigen met de wapenen heeft Schuschnigg tot aftreden gedwongen. Daarmee heeft hij een daad begaan, die slechts een goed vader lander kan doen: hij heeft zich opgeofferd teneinde bloedvergieten te voorkomen. Thans wordt hij als gevangene beschouwd, straks misschien als een staatsgevaarlijk per soon Toen Schuschnigg van het tooneel ver dween, stond Seyss Inquart gereed, om zijn plaats in te nemen. Weldra was een nieuwe regeering gevormd; spoedig was Oostenrijk een totale nazi-staat geworden. Hitier had voor de zooveelste maal weer gezegevierd! Wat is er nu van de zelfstandigheid van Oostenrijk overgebleven? O.i. totaal niets. Er zijn nog grenzen, die Duitschland en Oostenrijk scheiden. Maar het kleine land ten Zuiden van Duitschland zal bestuurd worden vanuit Berlijn. U Engeland en Frankrijk hebben geprotes teerd tegen de Duitsche maatregelen. En Hitier heeft dood-leuk geantwoord, dat het protest20 jaar te laat komt! Dat is het resultaat van officieele protes ten geweest. Hitier is machtig! Hy profiteert van het weifelende karakter der buitenlandsche re geeringen. Eerst heeft hy in eigen land ge daan, wat hij wenschte, thans heeft hy Oos tenrijk als 't ware geannexeerd. Moet morgen Tsjecho-Slowakije er aan ge- looven? De onrust in Europa buiten Duitschland en Italië is grooter geworden, veel grooter zelfs. Met andere woorden president Miklas is voornemens door zijn houding de rijks regeering te dwingen de verantwoordelijk heid te nemen voor de eventueele tenuit voerlegging der militaire maatregelen, welke zy had aangekondigd. Het is duidelijk, dat Oostenrijk daar mede voor de wereld wil doen blijken, dat hoewel het geen weerstand biedt aan de overweldiging, die het heeft moeten on dergaan, zioh slechts buigt voor effectieve kracht, het schijnt in dit geval, dat een Duitsche invasie meer en meer drukkend is. Bondskanselier Schuschnigg heeft gis teravond in Weenen door middel van de radio de volgende toespraak gehouden tot het Oostenrijksche volk: „De dag van heden heeft ons voor een toestand geplaatst, waarin het moeilijk was een beslissing te nemen. Ik heb op dracht het Oostenrijksche volk in te lich ten over de gebeurtenissen van vandaag. De Duitsche regeering heeft den bonds president een ultimatum gesteld, dat op een bepaald uur was afgeloopen. In dit ultimatum werd geëischt, dat de bonds president op voorstel van de Duitsche re geering een bondskanselier zou benoe men. Indien hieraan geen gevolg zou worden gegeven, dan zouden de Duitsche troepen op dit uur Oostenrijk binnenruk ken. Ik stel vast, dat de geruchten welke in Oostenrijk de ronde hebben gedaan, dat arbeidersonlusten zouden zijn uitgebro ken, dat stroomen bloed gevloeid zouden hebben, dat de regeering den toestand niet meester was en dat zy uit eigen kracht geen orde zou hebben kunnen scheppen, van a tot z gelogen zijn. De bondspresident heeft mij opdracht gegeven het Oostenrijksche volk mede te deelen, dat wij voor geweld wijken. Wij hebben, aangezien wij tot geen prijs, ook niet in dit ernstige oogenblik, Duitsch bloed vergieten, onze weermacht op dracht gegeven in geval van het binnen rukken van troepen zonder tegenstand te bieden, terug te trekken en de beslissin gen van de komende uren af te wachten. De bondspresident heeft generaal der infanterie, Schilhawsky, belast met het bevel over de weermacht. Hy zal verdere opdrachten aan de weermacht geven. Ik neem op dit oogen blik afscheid \an het Oostenrijksche volk met een Duitsch woord en een har- tewensch „God bescherme Oostenrijk". Weenen, 11 Maart. (Havas) - Te tien uur vanavond werd van de zijde van den bondspresident de volgende mededee ling gedaan: „Prsident Miklas heeft het aftreden van Schuschnigg niet aanvaard. De regee ring blijft aan de macht en heeft besloten niet te wijken voor de Duitsche bedrei ging. De regeering doet een beroep op alle ambtenaren op hun post te blijven. Toen te zeven uur vanavond generaal Muff, militair attaché van Duitschland te

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1