lm Agenda fm „Geen macht ter wereld kan ons scheiden." Betoogingeri voor de Duitsche ambassade in Londen. li Stad en Oi| Redevoering van Göring over den toestand. Bescherming van alle Duitschers. Duitsche vliegtuigen boven Tsjecho-Slowakije. Duitsche verklaring in Londen. Het militaire vliegveld te Bergen. Telegram van Mussolini aan Hitier. EERSTE BLAD. „Geen macht ter wereld kan ons „scheiden. Het is denkbaar dat „Duitschland ondergaat, maar het is „niet denkbaar, dat het zich ooit „weer uiteen zal laten scheuren. „Het Duitsche rijk beschouwt zich „in ieder opzicht als beschermer van „alle Duitschers, ook buiten de gren- „zen van het ryk". Met dezen aanhef uit de rede van Göring, Zondagmiddag gehouden, meen den wij te moeten beginnen, omdat daèrin in 'tkort de inhoud van de rede ver meld is. Göring herinnerde allereerst aan de heldendaden van de Duitsche soldaten in den wereldoorlog. Toen heeft aldus de spreker 't lot ondanks allen moed tegen ons beslist. Thans weten wij, dat het niet te vergeefs was. In een frontsoldaat Hitier, wekte de wereldoorlog de wereld beschouwing van het nationaal-socialisme. Hitier heeft de nalatenschap der twee millioen gevallenen in vervulling ge bracht. Voortgaande zeide Göring: Duitschland is weer een geworden, weer een volk onscheidbaar verbonden in nood en leed, in geluk en vreugde. De Führer had alles in het werk gesteld om het Duitsche volk in Oostenrijk den binnenlandschen vrede te geven, maar reeds na enkele dagen brak Schuschnigg zyn woord. Waar bleef toen het zelfbe schikkingsrecht der volken? Het Duitsche volk in Oostenrijk stond als een man op en verjoeg zijn pijnigers. Bij monde van den huidigen bondskanse lier vroeg het om Duitsche broederhulp. En zoo zetten eenheden van de Duitsche weermacht uit leger en luchtwapen den opmarsch in het Oostenrijksche land in. Zij kwamen niet als veroveraars, niet als vyanden. Zij werden bejubeld, bloe men vielen op onze jonge strijders neer. Thans kan de bedrogen wereld zien, dat het volk in Oostenrijk eeuwig Duitsch was en eeuwig Duitsch zal zijn. Wie heeft hier het recht tot inmenging, wanneer Duitschers met Duitschers willen samengaan? Welke staat is hier soms ge raakt of benadeeld? Hier heeft slechts het Duitsche volk in zijn geheel alleen te be slissen. Thans wordt het Duitsche volk in Oostenrijk voor de eerste maal sedert de vreeselijke vredesverdragen de gelegen heid gegeven zich vrij en eerlijk en in volle openbaarheid zonder eenige beper king voor de geheele wereld uit te spre ken hoe het zijn leven wenscht te vormen. Hoe echter ook zijn uitspraak zal uit vallen, de wereld die dit gejubel hoort en deze heilige ontroering beleven kan, weet het reeds. Onscheidbaar zullen wij verbonden blijven. Geen macht ter wereld kan ons scheiden. Het zou denkbaar zijn, dat Duitschland ondergaat! Ondenk baar echter zal het zijn, dat het zich ooit weer uiteen laat scheuren. Göring Voortgaande sprak Göring over het standpunt van Italië tegenover de één wording van het Duitsche volk, noemde verder den driehoek BerlijnRome Tokio en herdacht hen, die in Spanje het leven op het spel zetten voor de overwin ning van de cultuur op de vernielende krachten der wereldrevolutie. Duitschland wil den vrede van eer en rechtvaardigheid bij alle naties met gelijk recht en in ge lijke vrijheid. Het wil daarentegen niet den vrede van den z.g. status quo der col lectieve veiligheid en der Geneefsche entente, waarin een onderscheid wordt gemaakt tusschen bezitters en bezitloozen, tusschen overwinnaars en overwonnenen. Duitschland wil en zal zich niet mengen in de toestanden van een ander land. Vastgesteld moet echter ook worden, dat Duitschland zich beschouwt als behoeder en bescherm heer van alle Duitschers, ook buiten de grenzen van het rijk. Wij hebben derhalve, zoo zeide Göring, in vreedzame overeenkomsten met andere landen gestreefd naar de instandhouding van het Duitsche volk en naar de verbe tering der levensomstandigheden der Duitsche minderheden. Wanneer ons program echter ook in ieder opzicht gericht is op vrede, zijn wij er ons bewust van dat deze vrede slechts werkelijkheid blijven of worden kan, wanneer krachtige, zelfbewuste en rechts- gelijke deelgenooten hem waarborgen. Duitschland heeft derhalve beslo ten zijn weermacht verder te verster ken en sterk te houden als waarborg voor den vredewereld. De weermacht is zich van deze door den Führer gestelde taak bewust. De gene- raal-veldmaarschalk besloot zijn rede met een herdenking van de in den wereldoor log gevallen Duitsche soldaten. Wij den ken echter ook, zoo zeide hij hierbij, aan de dappere en ridderlijke tegenstanders, die toenmaals in den strijd voor hun volk tegenover ons stonden en vielen. De Duitsche ambassade te Londen heeft een verklaring gepubliceerd over de gebeurtenissen in Oostenrijk en hoe wel deze verklaring zeer eenzijdig ge steld is, mogen wij haar toch niet on vermeld laten. Bondskanselier Schuschnigg, aldus dan deze verklaring, heeft geheel op eigen ini tiatief en zonder zijn ambtgenooten te raad plegen, volkomen onverwacht, en tegen de letter en den geest der overeenkomst van Berchtesgaden, zijn besluit kenbaar ge maakt, binnen drie dagen een volksstem ming te houden. Dit was op zich zelf een inbreuk op de Oostenrijksche grondwet, welke bepaalt, dat een volkstemming slechts gehouden mag worden na een formeel be sluit van het geheele kabinet. Voorts be paalt de grondwet, dat een volksstemming moet worden aangekondigd door den presi dent en niet door den bondskanselier. Het was maar al te natuurlijk, dat de aankondi- giging van zulk een volksstemming de ge voelens der Duitsche bevolking in Oosten rijk. in opschudding heeft gebracht. De alge- meene toestand werd ernstig en er dreigde een burgeroorlog. De door Schuschnigg ge dane stappen stuitten op tegenstand van de leden van het Oostenrijksche kabinet. Het resultaat was zijn aftreden en de vorming van een nieuwe regeering onder Seyss In- quart, die Hitier verzocht een leger- en politiemacht te sturen om de Oostenrijk sche regeering te helpen bij het handhaven van orde en rust. De rijkskanselier, die een ontwikkeling wenschte te voorkomen, welke tot een zhaos had kunnen leiden, heeft hier in toegestemd. Betoogingen in Londen. Londen heeft Zondag een groote druk te gekend, welke haar oorzaak vond in eenige betoogingeu van de Duitsche ambassade aldaar. Er werden optochten geformeerd en ei; werden redevoeringen uitgesproken, die een anti-Duitschen inslag hadden. De politie moest verschillende keeren hardhandig optreden. Daar was allereerst de Internationale Vredes-organisaties, die op Trafalgar Square een groote openlucht-meeting had georganiseerd, waaraan duizenden personen deelnamen. In optocht trok de massa naar de Duitsche ambassade, waar de politie er in slaagde, de opgewonden menigte op een af stand te houden. Toch drong het geroep „redt Oostenrijk en redt den vrede" door tot de ambassade. Op verscheidene plaatsen kwam het tot botsingen tusschen de betoogers en de Lon- densche politie. Laat in den middag werd een tweede meeting gehouden, nu georganiseerd door de Internationale Liga. e Na een aantal redevoeringen te hebben aangehoord, nam de vergadering een motie aan, waarin de meening werd geuit, dat al leen een onmiddellijk optreden van de Brit- WfarbU ha*r aanhanke lijkheid aan den Volkenbond en de inter nationale wet betuigt, een einde kan maken aan de oorlogen, welke op het oogenblik worden gevoerd en nieuwe daden van aan val kan voorkomen. In de motie wérd de Britsche regee ring verder aangespoord zich catego risch te verzetten tegen iederen vorm van inmenging in Oostenrijk en Tsje cho-Slowakije, zich te verbinden de on afhankelijkheid van deze staten te hand haven, ieder crediet aan Italië te wei geren, aan te dringen op het algeheele terugtrekken van de buitenlandsche troepen en deskundigen uit Spanje en een einde te maken aan iedere samen werking met Japan. Vervolgens werd een optocht gevormd, Alkmaar, Maandag. MEJUFFROUW E. M. BUYS t Velen te dezer stede zullen met ontroe ring vernemen, dat te Zaandam, waar zij de laatste jaren ten huize van haar broer vcfrblijf hield, mej. E. M. Buys, vroeger zeer vele jaren onderwijzeres te Alkmaar, ia overleden. Mej. Buys was reeds eenige maanden ziek, haar toestand is langzamerhand ver ergerd en het was te voorzien dat het droevige einde niet lang meer op zich zou laten wachten. Nadat zij tijdelijk werkzaam was ge weest in Heemstede en Stampetoren, werd mej. Buys op 1 Juni 1892 benoemd tot onderwijzeres aan de zgn. „Burgerschool" van den heer Aukes, van welke school na 1922 de 8e gemeenteschool zij later onder anderer leiding is gebleven tot 1 Augustus 1934. Duizenden hebben in de 42 jaar van haar ambtsbezigheid aan deze in Alkmaar zoo bekende en geliefde onderwijzeres prettige herinneringen behouden. Mej. Buys toch was onderwijzeres in de eerste klasse en had dus de moeilijke taak, de kleintjes den overgang van het vei lige ouderlijke huis naar de wijde wereld, welke de school vertegenwoordigde, zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Zij deed dit met bloemetjes op de ban ken, met een allerhartelijkste ontvangst van de nieuwe leerlingen en met een pret tig toespraakje, waardoor de kinderen zich dadelijk op hun gemak voelden. En dan was zij heel het jaar verder de groote vriendin van haar kinderen, die altijd opgetogethuis kwamen en aan wie zij op de haar eigene prettige wijze de eerste beginselen leerde van alles wat zij in hun verder leven zouden moeten om vatten. Zeer vele jaren heeft mej. Buys in haar klasse gestaan en honderden kinderen, niet alleen van de huidige, maar ook van een oudere generatie, hebben een schooljaar bij haar doorgebracht en daaraan de pret tigste herinneringen behouden, in het bijzonder de Hans de Ries-organi- Bij de Doopsgezinde gemeente alhier, satie, heeft mej. Buys een vooraanstaande plaats ingenomen. Zij was jaren'ang o.a. bestuurslid van de Openbare Leeszaal en heeft op Vereenigingsgebied in allerlei organisaties en comité's veel ten behoeve van kinderen en in het bijzonder van maatschappelijk mlsdeelden gedaan. Reeds eenige jaren woonde mej. Buys in Zaandam, maar haar groote belangstel ling waarvan talrijke brieven en be zoeken getuigen t bifeef uitgaan naar de stad waar zij in een lang en arbeidzaam leven zooveel nuttigen arbeid verricht heeft en waar men steeds blijk gaf haar persoon en haar werk zoozeer te appreci- eeren. De teraardebestelling zal, overeenkom stig de in een nagelaten brief kenbaar ge maakte wilsbeschikking, in allen een voud er worden geen bloemen verzocht en er zullen geen toespraken worden ge houden Woensdagmiddag half drie op de Algemeene Begraafplaats te Alkmaar geschieden. Naar wij vernemen, is bij onderhandsche aanbesteding de levering van 87000 kub. meter zand, voor het dichten van de slooten in het militaire vliegveld te Ber gen, opgedragen aan de Uitvoeringsmaat schappij voorheen J. M. Vrijlands te Uithoorn. Deze enorme hoeveelheid zand wordt verkregen uit het gebied van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf in Bergen, dat voor het bedrijf in het duingebied een nieuwen put maakt. Het zand moet in het tijdvak van April tot Augustus op het terrein geëgaliseerd worden. Tijdens het seizoen zou er dus geregeld verkeer met zandauto's door het dorp moeten plaats hebben, wat voor het vreemdelingen- Om B het de verkeer een groot bezwaar zou zijn. dit te voorkomen, zal, op voorstel van en W„ dit vervoer per smalspoor door duingebied plaats hebben, waarvoor bij halte de Franschman een tunneltje onder de spoorbaan gemaakt moet worden. Voorts zal het smalspoor over den Hee renweg gelegd worden en vandaar over landerijen van verschillende eigenaren naar het vliegveld, waarvobr reeds over eenstemming is verkregen. In totaal is hiervoor 5 K.M. smalspoor noodig. Deze oplossing verdient zeker te worden toegejuicht, aangezien het gejakker met zandauto's in het seizoen langs de zoo smalle Breelaan, Ruïnelaan en Meerweg zeker ongewenscht moet worden ge oordeeld. Voorts doen B. en W. het mogelijke om te bereiken dat de hoofdtoegangsweg naar het vliegveld aan den kant van Bergen komt, hetgeen ook door Defensie wensche lijk wordt geacht, aangezien de hangars, m - het oog op de heerschende windrich ting, aan de zijde van Bergen zijn gepro jecteerd. De aanvrage voor den bouw van de hangars is reeds bij het gemeente bestuur ingekomen. Dat deze als bouw werken wel iets beteekenen, blijkt reeds uit het feit, dat de gemeente daarvoor als legesgelden ruim 1000.ontvangt. ROEIBOOT GEVONDEN. Bij de politie zijn inlichtingen te be komen over een roeiboot, welke Vrijdag middag drijvende in het Noordhollandsch kanaal werd aangetroffen ter hoogte van de gemeente-reiniging. TE VEEL GEDRONKEN. Zaterdagmiddag is door de politie een beschonken persoon vanaf den Schermer- weg naar het bureau van politie overge bracht om aldaar ontnuchterd te worden Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. ALS PRIVAAT-DOCENT TOEGETREDEN. Bij beschikking van den minister van onderwijs is dr. D. G. van der Vat, te Alk maar, tot wederopzeggens toegelaten als privaat-docent bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de En- gelsche letterkunde. TOT DIRIGENT BENOEMD, De heer Nico Snel alhier is benoemd tot dirigent van het gemengd koor „Caeci- lia" te Barsingerhorn. KOPERDIEFSTAL. Door de politie van Bergen zijn een tweetal personen, de gebroeders P. en J. L. wonende te Alkmaar, aangehouden als ver dacht van diefstal van oud koper. Beiden zijn overgebracht naar het politiebureau en hebben een volledige bekentenis afgelegd. Nadat van een en ander proces-verba ai was opgemaakt, zijn de verdachten vrijgela ten. FEESTAVOND „AUTOI ESMEN". Goede opvoering van Molière's „Les Précieuses Ridicules". De gymnasium-vereeniging „Autoi Esmen" heeft Zaterdagavond in de „Harmonie" een feestavond gehouden, waarvoor een wei- verzorgd programma was samengesteld. Een programma, dat niet heeft nagelaten bij de talrijke aanwezigen (o.w. de burgemeester en mevr. v. Kinschot, de rector, eenige cura toren en de leeraren met hun dames) groote instemming te verwekken. En terecht was daarvoor alle reden want vooral aan de beide tooneelwerkjes (w.o. Molière's „Les Précieuses Ridicules) was bijzondere zorg besteed, zonder daarbij In het minst iets te willen afdingen op het muzikale gedeelte van dezen avond. Integendeel, ook dat mocht genoemd worden. Autoi Esmen's voorzitter, de heer P. Visser heeft met een kort woord de aan wezigen verwelkomd en zijn vreugde geuit over de groote belangstelling En nadat ge zamenlijk het Hymnus staande was gezon gen, vormden eenige klassieke muziekwerken de inleiding. De leerlingen N. v. Breukelen en K Eriks hebben met pianobegeleiding van mej. A. Eriks verdienstelijk Handels welke naar de Duitsche ambassade trok. Een aanzienlijke politiemarkt belette de massa het gebouw te naderen. Drie betoo gers kregen verlof een brief af te geven aan de ambassade. Later deden zich vechtpartijen tusschen politie en betoogers voor, waarbij een der tigtal politiemannen op een gegeven oogen blik moest chargeeren om een van hun col lega's te ontzetten, Arrestaties werden niet verricht. Ook Zondagavond heeft de politie weer betoogers, die voor het Duitsche consulaat te Londen en te Glasgow waren samenge stroomd, en die zich in beleedigende uit drukkingen over het consulaatspersoneel uitlieten, uiteen moeten jagen. Incidenten deden zich overigens niet voor, doch men gelooft, dat vandaag wederom betoogingen te verwachten zijn. Duitsche vliegtuigen boven Tsjecho-Slowakije. Terwijl Duitsche troepen Oostenrijk binnentrokken, hebben Duitsche vlieg tuigen in Noord-Bohemen boven Tsje- cho-Slowaaksch grondgebied gevlogen. De Tsjecho-Slowaaksche regeering werd direct gewaarschuwd. Zy heeft te Berlijn laten protesteeren. Generaal Göring heeft direct verklaard, dat het vliegen boven Tsjecho-Slowaaksch grondgebied door Duitsche vliegtuigen ge schied was in strijd met de orders der mili taire autoriteiten van het rijk. Hij verzekerde, dat dit incident geen poli tieke of militaire beteekenis heeft en dat alle maatregelen zullen worden genomen om een herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. Londen van het gebeurde in kennis gesteld. Gehoor gevende aan het door Groot-Bri- tannië uitgesproken verlangen heeft de regeering van Tsjecho-Slowakije direct door tusschenkomst van haar gezantschap te Lon den mededeeling gedaan van den inhoud der verklaringen, welke de rijksregeering gisteren tegenover de regeering van Tsje cho-Slowakije heeft afgelegd. Generaal Göring heeft in bijzijn van von Neurath aan den gezar.t van Tsjecho-Slowakije, Mastny, de verzekering gegeven, dat Duitschland niet bezield wordt door vijandelijke bedoe lingen jegens Tsjecho-Slowakije. R o m e, 14 Maart. (8tefani> In antwoord op het telegram van Hitier aan den Duce heeft de chef der Itallaaruche regeering telegra fisch geantwoord: „Hitier-Weenen. MUn houding U bepaald door de door de as be zegelde vriendschap tusschen onze beide landen. Mussolini." Tentoonstellingen. Dagelijks van 104 uur kunstzaal Boen dermaker te Bergen: tentoonstelling van teekeningen en aquarellen. Tot en met 21 Maart, eiken dag 36 en 7—9 (Zondags 11—1 en 36 uur), in Wico- studio tentoonstelling van schilderijen door J. C. Tiele. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Dracula's dochter (sens.) Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer Monument eener groote liefde (avonturen, 2e deel van De Indische Graftempel); hoofdrollen Fritsvan Dongen, Kitty Jantzen, Alexander Colling. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De zanger van Hare Hoogheid (zangfilni); hoofdrollen Benjamino Gigli en Geral<Jine Katt. Toegang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Man nen zijn geen goden (rom.); hoofdrollen Miriam Hopkins, Gertrude Lawrence en Sebastian Shaw. Toegang boven 18 jear. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 15 Maart. 2.30 uur n.m., ten huize van mevr. v. d. Feende Lille, Nassaulaan 9, ledenverga dering „Tesselschade". 8 uur, bioscoopzaal Handelsschool, film- avond A.V.O. 8 uur, de Unie, lezing met lichtbeelden door prof. Germain Bazin voor het Genoot schap NederlandFrankrijk. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „De wijze kater", met Jan Musch. Woensdag 16 Maart. 8.15 uur, de Unie, rede met lichtbeelden van ds. Oldeman uit Santpoort voor afd. Alkmaar van Kerk en Vrede. vioolconcert Sonate (opus 2) ten gehoore gebracht, terwijl hierna dp jeugdige leerling W. v. Domselaer op zeer talentvolle wyze eenige klassieke pianowerken (Abend- musik van R. Schumann en Sonate na. -J van Mozart) ten beste gegeven heeft. Zoo hebben Chris Dekker (viool) en mej. L. Berends (piano) als eerste nummer na de pauze Vivaldi'a vioolconcert gevoelvol doen hooren. Als tooneelwerkje vóór de pauze werd Tristan Bemard's klucht „Engelach zonder leermeester" vlot voor het voetlicht ge bracht. een zooals dr. Kukenhaim in zyn inleiding op „Les Précieuses Ridicules" op merkte „klassiek" werkje, dat regelmatig op de schooifeestavonden gespeeld wordt, doch dat toch op een volledig en har telijk succes kon bogen. Vooral het Engel- sche meisje (M. v. Sonsbeek), alsmede haar vader (J. Schoorl) en „The Interpre ter" (T. Lau) souden wij willen noemen. Het glanspunt van den avond was achter zonder twijfel Molière's bekende „De be lachelijke Précieuses". Gerekend naar den maatstaf van Jeugd- tooneelkunst is dit inderdaad klaasieka werk uitmuntend ten tooneele gevoerd; het droeg niet alleen het stempel van voornaamheid en getuigde van een serieuze voorbereiding, döch ging in sommige passages verre uit boven het gebruikelijke schooltooneel. Want hoe voortrekkelyk ook vertaald, de tekst is uiterst gecompliceerd en zal ongetwijfeld voor jeugdige tooneelisten als de meespelend» gymnasiasten vele moeilijke momenten op geleverd hebben. De tooneelafd. van „Autoi Esmen" heeft zich echter onder de gezaghebbende leiding van dr. v. Amerongen uitstekend door de tooneel-hindernissen heengeslagen en met terdaad getoond zelfs een zoo lastige Molièrt als deze „Les Précieuses Ridicules" te bren gen op een wijze, die bewondering afdwingt En wij meenen geen der spelers ook maar iets te kort te doen om in het bijzonder waardeerende woorden neer te schrijve» voor hetgeen de heer I. de Castro Johai (oud gymnasiast) in zijn rol als Mascarille heeft gepresteerd. In zijn persoon is de kostelijke satire op voortreffelijke wijze gemanH*»" teerd geworden. Door de vlotheid van acteeren, en 1** uist aanvoelen van deze rol is de Mascarille" figuur ten voeten uitg»teekend en ,.het open doekje" b.v. na het zangnummer w*5 alleszins op zijn plaats. In de dames Leen van Gorgibus (L. Erik») j en haar nicht Too (E. Zeiler) vond de heer de Castro Johai waardige tegenspeelster»! die tegen haar zware, maar hoogst dankbar» rol volkomen opgewassen waren. Het P*»| niet in dit verslag alle spelers te noemen, willen we gaarne voor de rol van Gorgibu* (H. Hoek) en die van de onbehouwen me» j Mie (H. v. Amerongen) een uitzondering maken. Al de anderen hebben zich mede door d» stijlvolle kleederdracht en niet in het min»1 door de uitstekend passende décors 8*" heel aangepast by de hoofdrolspelers en ne geheel tot iets goeds weten te maken. In d® j verband moge ook nog even de door meV Ferwerdade Beus ingestudeerde dans 8 noemd worden. I Het was werkelijk een alleraardigste op* j voering van een oude, maar nog zeer ge^'a deerde Molière en „Autoi Esmen" heeft beroemde stuk van de Comedie Franï® nog eens weer doen herleven op eenvoudig doch juist daardoor zoo treffende mant®* I Het feest werd besloten met een 8®°®* lijk bal. waaraan „The Melody Makers medewerkers tot volle tevredenheid leenden. ver- ZWEMDIPLOMA'S EN DEMONSTRATIE- Aan de op Vrijdagavond 11 Maart 1338 de Overdekte gehouden zwemvaardighe'-j proeven ter verkrijging van het dipiwjj* voor geoefend zwemmer namen 1 :lVC'I)e candidaten deel, die allen slaagden. namen dar geslaagden zijn: At Henk Korver, Piet de Jager. Kees Jager, J. Haakman, Henk v. d. Vegt, S"0

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2