Hoera! Nn is er feest! ROODE STER TARAE bergen obdam warm en huizen heerhugowaard koedijk noordscharwoude BLIJDE INTOCHT VAN ROODE STER NO. 10 EN NO. 61 NIEMEIJER'S TWEEDE BLAD. worden. Met nadruk wees hij op de tekort komingen van het kapitalistische productie stelsel. dat alleen produceert, als er winst gemaakt kan worden, waartegenover hij de socialistische productiewijze stelde, die tot doel heeft te produceeren om aan de mensch- heid het noodige te verschaffen. Pas wan neer het materieele in de wereld goed ver zorgd is, kan er van een hooger geestelijk leven op behoorlijke wijze sprake zijn daarom strijden de socialisten ervoor, dat het productie-apparaat in handen van de ge meenschap komt. In de democratische landen werd de socia listische idee sterker en alleen in democra tisch landen kan het socialisme langs evolu- tionnairen weg in vervulling gaan. Daarom is de strijd tusschen democratie en dictatuur de strijd tusschen socialisme en kapitalisme. Daarom is het ook noodig, dat wij trouw blijven aan ons parool en schouder aan schouder staan om de bevolking voor onze ideeën te winnen, want dictatuur beteekent slavernij en kapitalisme en democratie vrij heid, met de mogelijkheid te strijden voor or.s ideaal: „De socialistische maatschappij, waar voor iedereen plaats is aan den levensdisch". (Applaus.) Hierna spraken de heeren den Das voor de afdeeling van de V.A.R.A. en den Bouw- arbeidersbond, Blom uit Schoorl namens den Bestuurdersbond, de afd. van de S.D.A.P., de Vrouwenclub en de Werkloozenvereeni- ging uit Schoorl, mevr. de Moor voor de afd. Bergen van de Soc. Dem. Vrouwenclub, de heer Butter voor de afd. S.D.A.P. en de mo derne organisaties te Koedijk en een afge vaardigde van de A.J.C. uit Alkmaar, woor den van gelukwensch tot de jubileerende vereeniging, waarbij mevr. de Moor bloemen en een voorzittershamer aanbood en voor de drie aanwezige mede-oprichters van de afdeeling ieder een kistje sigaren, terwijl de heer Butter een bijdrage voor de kas schonk. Nadat de voorzitter de verschillende spre kers had beantwoord, werd overgegaan toe bet feestelijke gedeelte, waarbij de heer Is. Romijn zich als een uitstekend conferencier deed kennen. De avond werd met een bal besloten. Raadsvergadering. Bij het gemeentebestuur is van het raadslid, den heer L. den Das, het navolgen de schrijven ingekomen: Ondergeteekende, lid van uwen raad, ver zoekt verlof het college van B. en W. de vol gende vragen te mogen stellen: 1. Is het juist, dat bij de tewerkstelling in de werkverschaffing, voor de arbeiders die den 65-j. leeftijd hebben bereikt en uit dien hoofde een ouderdomsrente ontvangen, de tewerkstelling voor het laatste of 66e levens jaar, overeenkomstig de ontvangen ouder domsrente wordt ingekrompen? 2. Zoo ja, zijn B. en W. bereid te bevorde ren, dat voorzoover het de werkverschaffing betreft, dit laatste jaar van de tewerkstel ling voor de betrokken arbeiders, geen in krimping wordt toegepast? Vermoedelijk komt deze vraag in de Dins dag te houden raadsvergadering aan de orde. Doodengedenkdag. Op den jaarlijkschen doodengedenkdag in het Duitsche Rijk herdenken ook de in Ne derland gevestigde Duitschers hun kamera den die in den wereldoorlog gevallen zijn en in Nederland begraven liggen. Zondagmiddag heeft op de beide begraaf plaatsen alhier een herdenkingsplechtig heid plaats gehad bij de graven van den Duitschen reservist Heinrich Wilhelm Schlüter, gesneuveld 24-1-1916 en Julius Kruse, Albert August Otto Krüger, Hans Rust en Jacob Schlossmacher, leden van de bemanning van het Duitsche stoomschip „Renate Leonhardt,, dat op 17-7-1917 werd getorpedeerd. Aan beide graven werd door een der leden der Reichs-Deutsche Gemeinschaft te Alkmaar gesproken en een krans gelegd. Vragen van een raadslid. Het raadslid, de heer L. den Das, heeft aan den raad verlof verzocht om tot B. en W. de volgende vragen te mogen richten: Is het juist, dat bij de tewerkstelling in de werkverschaffing de arbeiders die den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt en uit dien hoofde een ouderdomsrente ontvan gen, de tewerkstelling, voor het laatste of 66ste levensjaar, overeenkomstig de ont vangen ouderdomsrente wordt inge krompen? Zoo ja, zijn B. en W. bereid te bevorde ren dat, voor zoover het de werkverschaf fing betreft, dit laatste jaar van de tewerkstelling voor de betrokken arbei ders geen inkrimping wordt toegepast? Pesie s bad en het gemeentebestuur. In de morgen te houden raadsvergadering komt o.m. in behandeling een adres van den heer H. Pesie, waarin deze toestemming ver bocht voor den ingang van zijn inrichting twee bloemzuilen met vlaggestokken te mogen plaatsen. Om het natuurbad aan het oog van de voorbijgangers te onttrekken heeft de ge- al zoo moeilijke tijden, mede te werken, het aan eerlijke hardwerkende burgers moge lijk te maken hun brood te verdienen. De raad heeft echter nu eenmaal de be slissing over dergelijke aangelegenheden in handen van B. en W. gelegd en zal dus wel niet veel meer kunnen doen dan de wen- schelijkheid uitspreken, dat het college adressant ter wille is. Van de wethouders, die in het college den raad vertegenwoordi gen, kan dan althans verwacht worden, dat zij met de wenschen van den raad rekening zullen houden. Wijziging posttrein Met uitzondering van 's Maandags is sinds 8 Maart de posttrein op de lijn Alk maarHoorn in beide richtingen 's morgens komen te vervallen. In de plaats hiervan rijdt thans een auto welke voor het in ontvangstnemen der post o.m. de volgende kantoren aandoet: Hoogwoud, Spanbroek Obdam (Hensbroek inbegrepen), Heerhu- gowaard Zuid. Via Alkmaar bereikt de post uit deze gemeenten haar bestemming. In verzenden van correspondentie in de rich ting Hoorn geeft deze wijziging vertraging. Omtrent de aanleiding tot deze diénst- wijziging konden we geen positief antwoord vernemen, zoo ook op onze vraag of deze toestand voorloopig blijvend zou zijn. Feestavond Zaterdagavond hield het Plaatselijk Nut in café Stammis een feestavond, waarbij gezelschap „Onder Ons" te Heerhugowaard zijn medewerking verleende. De opkomst was bevredigend. Van het gebodene werd zeer genoten. Aan het slot van den avond richtte de voorzitter, de heer D. Bankert, dankwoorden tot het gezelschap. Vergadering ziekenhuisverpleging te Warmenhuizen. Vrijdagavond had in het lokaal van den heer G. J. Mosch een vergadering plaats onder voorzitterschap van den heer Jn. Strijbis. Na de opening met een woord van wel kom aan de weinige aanwezigen, deelde de voorzitter mede, dat de geneeskundige ad viseur, dr. van Hesteren, verhinderd was de vergadering bij te wonen. In het kort ging spr. na de ontwikkeling van deze ver eeniging, waaruit bleek, dat de uitkeerin- gen geregeld stegen, zoodat de premie eenige keeren moest worden verhoogd en het aantal verpleegdagen vanwege de ver eeniging moest worden beperkt. Mededeelingen. Van bestuurszijde werd medegedeeld, dat men besloten heeft zich aan te sluiten bij het Instituut Controle Ziekenhuisop name. Het bestuur heeft in de jaren wel eens den indruk gekregen, dat men langer in het ziekenhuis verblijft dan strikt nood zakelijk is. Daar de geldmiddelen geen enkelen verpleegdag extra kunnen betalen, is het noodig hierop te laten toezien. Deze maatregel moet niet opgevat worden als een soort wantrouwen tegen dr. van Hes teren. Integendeel de harmonie tusschen dr. van Hesteren en het bestuur is zeer goed te noemen. Opname in het ziekenhuis voor rekening van deze vereeniging mag thans, met het oog op de financiën, alleen geschieden wanneer het strikt ïoodzake- lijk is. Weliswaar zal door het toetreden tot het Instituut Controle Ziekenhuisop name de kas voor een kleiner uitgaaf komen, doch men meent vrij zeker te zijn dat deze kosten niet opwegen tegen de te verwachten mindere verpleegdagen. In ieder geval het besluit is genomen voor één jaar vast. En ten slotte zal, wanneer er een verschil van opinie ontstaat, over een bepaald geval tusschen den controleerenden geneesheer en den medischen adviseur, beslist worlen door het bestuur. De ziekenhuisopname voor rekening van de Federatie van Ziekenkassen in Neder land is enorm toegenomen. In 1928 werden per afdeeling betaald gemiddeld 319 ver pleegdagen en in 1935 496 verpleegdagen. De heer C. Mosch bepleitte te trachten een subsidie te krijgen van sociale zaken of andere instanties, die zeker het groote nut van deze vereeniging zullen inzien. Door het geven van subsidie aan de nood lijdende vereenigingen zullen zekei zeer vele burgers het groote nut van deze ver eeniging meer gaan inzien en lid blijven, wat tengevolge zal hebben, dat minder beroep op de armenkas behoeft gedaan te worden. Financiën. De ontvangsten bedroegen o.a.: contri butie en inleggelden 2508.80 en de uit gaven verpleegkosten ziekenhuizen 2654 Het batig saldo was op 31 Dec. 1937 264.25. De voorzitter deelde mede, dat in 1937 55 patiënten voor rekening van de kas in het ^ziekenhuis zijn opgenomen, tegen 41 in Het aantal verpleegdagen bedroeg 1936. in 1937 941 tegen 643 in 1936. Dit is voor meente een stuk openbaren grond voor het deze kas een enorme erootere uitgaaf ere wnhniKko/l Vi/\Kr»f-nU4 tln4 1 :m I iiiaapI 1i i» A A natuurbad beboscht. Het is dus begrijpelijk, dat de exploitant gaarne op de één of an dere wijze de aandacht op zijn inrichting wil vestigen. Dat aan den vorm op aetesti- sche gronden eischen worden gesteld, is be grijpelijk. Aan deze eischen voldoet het ont werp van den heer Pesie, hetgeen blijkt uit het feit, dat de uitvoerders van de Provin ciale verordening tegen het plan geen be zwaar maken. Aangezien de reclamezuilen echter op ge- hieentegrond geplaatst moet worden, wordt deze zaak echter beheerscht door de Politie verordening, die het verleenen van derge lijke vergunningen in handen van B. en W. hebben gelegd. B. en W. hebben op grond van de daaraan verbonden consequenties (een pracht mo tief om iets af te wijzen) de gevraagde ver gunning geweigerd en stellen nu den raad voor adressant conform in te lichten. Voor den raad wordt dat een moeilijk geval Wü kunnen ons voorstellen, dat deze gaarne wil medewerken om, in dezen toch weest, wat extra 600 ruim heeft gekost. Het bestuur was van meening, dat thans maatregelen genoemen moeten worden voordat men voor moeilijkheden komt. Het bestuur stelde voor het maximum-aantal verpleegdagen te stellen voor operatiege- vallen op 35 en voor andere gevallen 25 dagen. Tot heden bedroeg het maximum aantal verpleegdagen vooi operatiegeval- len 42 en voor de overige gevallen 35. De voorzitter erkende dit dit een offer zal zijn voor leden, doch uit noodzaak moet het bestuur aldus voorstellen. De heer Slot verwachtte tegenkanting van de zijde van de leden en verwachtte van afschaffing van vergoeding der ver voerkosten niet zooveel tegenstand. De heer P. J. Mink was van meendng dat het niet geheel juist was, dat de inkorting van de rechten van de leden hier te sprake wordt gebracht, daar het punt niet op de agenda staat. De ledenvergadering heeft echter het recht, wanneer het een ur gente zaak is, een bindend besluit te Nu is er feest voor alle rookers in den lande! Niemeijer heeft twee nieuwe merken Roode Ster Tabak gebracht: de Roode Ster No. 6 voor 6 cent per half ons - en de Roode Ster No. 10 voor 10 cent per half ons. Nu fluks de pijp gevuld, nu allemaal ge smuld! De karakteristieke „Roode Ster smaak" bleef volmaakt gehandhaafd óók bij deze nieuwe Roode Ster nummers 6 en 10. Dus voortaan 6, 1 0 en 13 cent per half onsl nemen. Om die reden zou deze vergade ring toch hierover kunnen beslissen. Na enkele besprekingen werd ten slotte het voorstel van het bestuur aangenomen. Volgens het jaarverslag van den heer Rijs, bedroeg het aantal leden op 1 Jan. 1938 1745, waar van 1415 betalenden en 330 niet-betalenden. In 1937 zijn 9 leden uiteindelijk bijgekomen. In 1937 zijn 4 bestuursvergaderingen gehouden. Voor het boekjaar 1938 zijn tot leden van de rekening-commissie aangewezen de heeren Jac. Mooij en A. J. Reinders en als plaatsvervanger de heer C. Mosch. De periodiek aftredende bestuursleden A. Nieuwland, K. Mosch en K. Koning werden met groote meerderheid van stem men herkozen. Rondvraag. De heer H. Mosch bracht het bestuur dank voor den ondervonden steun in ver band met de ziekte van zijn echtgenoote en kind. De penningmeester drong er met klem op aan de achterstallige contributie te vol doen. De heer D. Wildeboer deelde aan be langhebbenden mede, dat fonds-patiënten, met hun fondskaart direct naar een tand arts kunnen gaan. Zij worden dan voor trekken en vullen gratis geholpen. De heer K. Koning, als vertegenwoordi ger van het fonds voor de afd. Warmen huizen, deelde nog ter verduidelijking mede. dat op de fondskaart tot de laatste week betaald moet zijn. Luchtbeschermingsoefening. Zaterdagmiddag vond de eerste lucht beschermingsoefening in onze gemeente plaats. De verschillende hulpdiensten die het vorige jaar ingesteld zijn als alar- meeringsdienst, hulpolitie, opruimings dienst, geneeskundige dienst en transport colonne kregen gelegenheid zich practisch te oefenen, terwijl de leiders en het ge meentebestuur zich een oordeel konden vormen over de resultaten van het voor bereidende werk. De oefening stond onder leiding van het hoofd van den dienst, den heer Termaat. Om drie uur werd de landelijke rust plotseling verbroken door de schelle tonen van n sirene. „Luchtgevaar aanwezig" be- teekende dat, en van alle kanten loopend of rijdend kwamen de manschappen der hulpdiensten toegeijld om zich op de hen aangewezen plaatsen te verzamelen. De leiders meldden zich in het gemeen tehuis, bij het hoofd van den dienst. De hulppolitie werd bewapend met geweer en bajonet. De vier meldingsposteneen in Veenhuizen en een in elk der pasto rieën der drie parochiekerken, meldden zich telefonisch present. Binnen 10 minu ten was iedereen gereed om by het eerste bericht handelend op te treden. Hiermee was het eerste gedeelte der oefening afge- loopen. Hoewel hier en daar nog wel wat haperde, was de leiding over 't algemeen tevreden over het verloop. Nu kwam de groote oefening. Om 3.20 uur kwam er bericht uit Zuid dat er een brandbom ingeslagen was in het huis van den heer K. Kruier aan den Middelweg. Onmiddellijk daarop rukte de brand weer uit onder bevel van den brandmees ter, den heer Besteman, en enkele minu ten later arriveerde zy reeds bij het ge troffen perceel, waar de vlammen uit een geïmproviseerden brandstapel hoog op laaiden. De hulppolitie zorgde voor afzetting en regeling van het verkeer en de brand weer maakte met een flinken straal een einde aan de vuurzee. Ondertusschen had men op het ge meentehuis het bericht gekregen dat op den Middelweg, naby den Hasselaarsweg, een gedeelte van het wegdek was wegge slagen door een bom en dat eenige hoo rnen dwars over den weg waren gekomen. Met een vrachtauto werden personeel en materiaal van den opruimingsdienst naar de plaats van het onheil vervoerd, waar onder leiding van den heer Wijte terstond met de opruiming werd begonnen. Ook hier zorgde de hulppolitie voor afzetting en regeling van het verkeer. Tenslotte meldde Veenhuizen nog, dat ook het huis van den heer van Voorst getroffen was, waarbij een bewoner ern stig was gewond. De transportcolonne vertrok met de ziekenauto naar Veenhuizen, waar de ge wonde door dr. Spierings een noodverband werd aangelegd. Vervolgens werd de ge wonde per auto naar de voormalige open bare school te Veenhuizen vervoerd, wel ke in oorlogstijd als noodziekenhuis dienst zal doen. Alle oefeningen werden met groote be langstelling gevolgd door B. en W. en het voorloopig bestuur van de plaatselijke afdeeling van den Nederlandschen Bond voor Luchtbescherming. Uitvoering „H. U. G. O." Zondagavond gaf de muziekvereeni- ging „H. U. G. O." een concert in de zaal van den heer Rus, met medewerking van mevr. Annie Roosvan Hoorn, sopraan, mej. Marie van Hoorn, piano en den heer P. A. van Meyer, viool, welke laatste tevens de leiding had van het orkest. Na een kort woord van den voorzitter, den heer Jb. Volkers, die daarbij dank bracht aan de dames Roos en van Hoorn voor hun belangelooze medewerking, werd de avond door ,,H. U. G. O." ingezet met de Voorwaartsmarsch, potpourri van Willem Ciere. Daarna volgden ouverture Athalia, van Mendelssohn, Carnaval de Venise, van Langlois en ouverture Oreste, van Sam Vlessing, waarvan vooral het eeiste de aandacht trok door de bijzonder goede uitvoering. In het Carnaval de Ve nise werd de solo voor tuba zeer goed uit gevoerd door den heer Jb. Lugtig, hoewel de orkestbegeleiding nog wel iets te wen schen overliet. Hierna volgden voor sopraan en piano Dorpskinderenzang, Meiweelde en Lied, waarby mevr. Roosvan Hoorn toonde over een zeer goede sopraanstem te beschikken. Vervolgens oogstte de heer van Meyer met Romance, van Svendsen, Wals in A, van Brahms en Muzurka, van Wieniawski, voor viool met pianobegeleiding, een enorm succes. Na de pauze werden door hem nog ten gehoore gebracht Regrets, van Gretcha- minow, Grave, van Tartini en een Aria op de G-snaar, van Bach. Mevr. Roos van Hoorn vervolgde met Lied, van Wagenaar, Zomer, van Wierts en O, jubel myn hart, van Kuiler, waar van vooral het laatste nummer bijzonder tot zijn recht kwam. „H. U. G. O." speelde daarna o. a. de ouverture Taras Boulba, van A. Georges, en besloot den avond met de Fantasie Parelvisschers, van Bizet, en Finale. De dames Roos en van Hoorn en de heer van Meyer ontvingen voor hun succesvol optreden een kleine bloemen hulde. Gouden huwelijk. Vrijdag mochten de echtelieden Jb. van der Sluis en Engeltje Groenewoud, op bijna 75-jarigen leeftijd, hun 50-jarig huwelijksfeest herdenken, waarvoor veel belangstelling was, getuige het bezoek, kaartjes en bloemen. Des avonds bracht de Harmonie-vereeniging „Aurora een bezoek en gaf eenige muzieknummers ten beste, gevolgd met een tractatie aan de muzikanten. Zaterdagavond bracht het college van ouderlingen en diakenen, waarvan de heer van der Sluis deel uitmaakt, een bezoek, waarbij het zeer gezellig was. De echtelieden genieten beiden een goede gezondheid. De heer van der Slu» beoefent nog zelfstandig het tuinbouwbe drijf en zijn echtgenoote verricht de huise lijke bezigheden nog zonder hulp van an deren. Van de 50 jaar wonen zij 47 jaar in den polder de Daalmeer, waar lief e0 leed is gepasseerd. Propaganda-avonA Vrijdagavond hield de Federatie Alk maar van den Nederlandschen bond van arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- eD Zuivelbedrijf in Concordia alhier een Pr0" paganda-avond, met medewerking van h#' gezelschap „De Tooverbril" onder leidinjj van Ru Mulder. Voor dezen avond bestond zeer groote belangstelling. Het program®* bestond uit een revue met propagandisti sche inslag, welke met aandacht gevolg® werd. De heer Baks hoofdbestuurslid den bond, sprak een propaganda-rede De avond is uitstekend geslaagd.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8