DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Henlein eischt nieuwe verkiezingen in Tsjecho-Slowakije. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTDEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 72 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 26 Maart 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang „Sudeten een element van orde en discipline." De algemeene toestand. De Japansche inval in China. Van de fronten. Franco's opmarsch in Aragon. Nog steeds niet tot staan gebracht. Oprichting nieuwe bataljons. Nieuws in 't kort. CQURAN Onder voorzitterschap van Konrad Henlein is gisteren de politieke commis sie van de centrale leiding der Sudeten- Duitsche Partij bijeengekomen; in deze vergadering werden de instructies ter verwezenlijking van de noodige politieke en organisatorische maatregelen opge steld. Henlein hield een rede, waarin hij o.a. zei- de, dat door de definitieve eenwording en oriënteering vanalle Sudeten-Diutsche volkskrachten op één enkelen politieken wil thans 1.600.000 Duitsche kiezersstemmen op één politiek doel worden geconcentreerd en met een volksvertegenwoordiging van in het geheel 81 parlementsleden (Kamer en Se naat samen) 'verreweg de grootste party van Tsjechoslowakije wordt gevormd. Het is voortaan uitgesloten den Duitschen wil in zake orde, rechtvaardigheid en medezeg genschap voor politieke doeleinden te mis bruiken, een definitieve oplossing van het nationaliteiten-probleem te ontwijken en de ideologie van den Tsjechischen nationalen staat door de toepassing van een spitsvon dige politieke tactiek te willen verwezenlij ken. De overeenkomst van 18 Febr., die de laat ste poging van dezen aard heeft gevormd, is definitief mislukt. De door de opneming var. den „Bund der Landwirte", de Duitsche christelijke sociale volkspartij en de „Ge- werbe"-partij voltrokken algeheele unifica tie van de Sudeten-Duitsche politiek onder leiding van Henlein is ook een zaak van het Tsjechische volk, van den staat en van die Europeesche mogendheden, welke door haar belangen of verdragen geïnteresseerd zijn by de gebeurtenissen binnen dezen staat. De zonder eenig middel van geweld of dwang geschapen eenheid van de Duit sche volksgroep verschaft aan die groep de beteekenis van een politiek krachtveld van waar sterker nog dan tot dusver een belang rijke en beslissende werking op het toekom stig lot van Tsjechoslowakije moet uitstralen. Het is de taak van de staatsleiding den nieuwen toestand, die geschapen is, door een radicale wijziging van haar tot dusver ge volgde politiek recht te doën wedervaren. In iedere echte democratie leidden structureele wijzigingen in het politieke gebouw van den staat, zooals deze thans in het Duitsche kamp zijn geschied, tot even vanzelfsprekende als noodzakelijke consequenties. Henlein eischte daarom in de eerste plaats het uitschrijven van politieke ver kiezingen voor alle wetgevende en be sturende lichamen. Naar recht en wet moet aan alle staatsburgers, in de eerste plaats echter aan de Sudeten-Duitschers, de gelegenheid worden geboden hun standpunt te bepalen ten aanzien van de gebeurtenissen der laatste weken. Deze eisch wordt gesteld omdat hy aan de heele wereld, in de eerste plaats echter aan het Tsjechoslowaaksche volk, wil bewijzen, dat de concentratie van het „Sudeten- deutschtum" de wilsbeschikking van de ge heele Duitsche volksgroep is, aan welke door een vrije verkiezing de mogelijkheid moet worden gegeven, de jongste beslissingen op onwraakbare wijze te bevestigen. Daarboven uit gaat het echter gelijktijdig om de groote beslissing van de staatslei ding, een politiek stelsel te liquideeren, dat aan het „Sudetendeutschtum" een eindeloo- ze hoeveelheid nood en leed op het gebied van politieke en economische rechteloosheid heeft gebracht en uit den weg moet worden geruimd als de staat zijn binnenlandschen vrede wil vinden. De totdusver van Tsjechoslowaaksche zij de via de pers der verschillende partijen geuite meeningen kunnen niet als de ware roeening van het Tsjechoslowaaksche volk beschouwd worden. Henlein waarschuwde er de Tsjechoslowaaksche openbare meening tegen zich gedachtenloos in de gevangen schap van een onverantwoordelijke „Hetz"- pers te begeven, die niets anders wil dan de handhaving van een noodlottige illusie- politiek, welke binnen korten of langen tijd tot een mislukking moet leiden. Want ook de meest verwoede tegenstander van het „Su detendeutschtum" zal moeten erkennen, dat de algeheele eenmaking hiervan geschied is onder vormen die opnieuw de Sudeten-Duit schers als een element van orde en discipline aan den dag deden treden. Het „Sudeten deutschtum" heeft daarmede bewezen, dat het een waardig deel van het groote Duit sche volk is. De Slowaken eischen autonomie. Het bestuur van de autonomistische Slo- waaksche party, waarvan mgr. Hlinka de aanvoerder is, heeft te Bratislava vergaderd om den toestand, welke is geschapen door het uittreden van de activistische Duitschers uit de regeering, te bespreken. In het communiqué van deze vergadering wordt o.a. nog meegedeeld, dat de Slowaak- sche volkspartij, welke negentien leden in de Kamer telt, haar front heeft uitgebreid met de Hongaarsche, Duitsche en Roetheen- sche minderheden in Slowakije. Voorts, dat een dagelijksch bestuur is ge kozen, dat voortdurend bijeen zal blijven. Na Paschen zullen ni >iwe vergaderingen worden georganiseerd, waarop het Slowaak- sche volk zyn verlangen naar zelfbestuur naar voren, zal kunnen brengen. Vervolgens heeft het partijbestuur het aanbod van den Tsjechoslowaakschen natio nalen raad te Praag besproken, die de Slo- waaksche volkspartij heeft uitgenoodigd ver tegenwoordigers te benoemen in de centrale commissie te Praag en in de Slowaaksche afdeeling te Bratislava. Het partijbestuur heeft dit aanbod van de hand gewezen. Bij de besprekingen heeft mgr. Hlinka verklaard, dat het jaar 1938 voor de Slowa ken even belangrijk is als 1918 is geweest. De strijd tegen het internationalisme en het bolsjewisme wordt beslissend en de nationa le gedachte heeft voortgang gemaakt. Met genoegen heeft mgr. Hlinka vastgesteld, dat ook de Duitsche, Hongaarsche en Roetheen- sche minderheden zelfbestur verlangen en mede willen werken, in de overtuiging, dat hun recht zal worden gedaan. Een commentaar. In een commentaar op dit communiqué zegt het Tsjechoslowaaksche telegraafagent- schap, dat men in politieke kringen te Praag het besluit van de Slowaaksche volkspartij van geen beteekenis acht, omdat de nume rieke kracht van de oppositie er niet door wordt gewijzigd. De regeering zal haar po litiek ten aanzien van de minderheden op dezelfde wijze als tot dusver voortzetten. Bandieten steken dorp in brand. - Naar uit Guadalajara in den staat Jalisco (Mexi co) gemeld wordt, hebben bandieten het dorp Colomo overvallen en na plundering in brand gestoken. Tien inwoners kwamen in de vlammen om. Vele anderen werden ge wond. Alkmaar, 26 Maart. Hitier en de zijnen rusten niet. Zij willen het Duitsche volk en de wereld toonen, dat zij tot groote dingen in staat zijn. Thans hebben zij een Groot-Duitschland gesticht, maar weldra zal dat Groot- Duitschland weei verdwenen zijn. De Berlijnsche correspondent van de „Times" maakt n.1. thans melding van de moge lijkheid, dat Hitier op 9 April a.s. op dien datum zal hij een groote verkiezings rede te Weenen uitspreken ter bevesti ging van de eeniheid tusschen Oostenrijk en Duitschland en den naam bekend zal maken, waaronder in het vervolg het geheele land bekend zal staan. Wellicht vindt men een aanwijzing om trent de richting, waarin deze nieuwe benaming gezocht moet worden in het slot van de rede, welke Hitier in September van het vorig jaar te Neurenberg heeft uitgesproken en waarin hij zeide. „es ist endlich entstanden, das germanische Reich Deutscher Nation." Eindelijk is Let ontstaan, het Germaan- sche rijk de Duitsche Natie! Zullen wij dus binnenkort den naam Duitschland niet meer terug vinden op de landkaart? Inderdaad, het Germaansche rijk of Germaaië, e. d. klinkt wel zoo schoon! Ter gelegenheid van den eersten ver jaardag van het bestaan van e a ansch- Zuid - Sla v ische vriendschapsver drag heeft de „Vreme" een boodschap van Mussolini gepubliceerd, waarin deze zegt „De ervaringen van het eerste 3 hebben getoond, hoe sterk het ve overeenstemming reeds in onze vo verankerd is en in welke mate het overeenstemming is met de levensbelang der beide staten. Italië en Zuidslavie he - ben Europa duidelijk gewezen op de fundamenteele richtlijnen hunner politiek. Door hun loyale en nauwe samenwerking hebben zij ook Europa den weg gewezen, dien men moet inslaan om in de betrek kingen tusschen de staten opbouwende en blijvende waarden in het leven te roepen. Ook de Italiaansche minister van bui- tenlandsche zaken, graaf Ciano, heeft het blad een verklaring doen toekomen, waar in hij er op wijst, dat de overeenkomsten van Belgrado een nieuw tijdperk geopend hebben tusschen Zuidslavië en Italië. Voorts zegt Ciano: deze samenwerking heeft haar vaste grondslagen in de be langen van onze beide landen, in de bij zondere omstandigheden hunner aardrijks kundige ligging en in den vastbesloten wil der beide volkeren het trouw en vrede en veiligheid beteekenende verdrag na te komen. In een hoofdartikel schrijft het blad, dat de Adriatische zee thans de vreed zaamste ter wereld is. De wereld bewapent zich. De gebeurte nissen in Midden-Europa zijn direct oor zaak geweest van een zeer versnelde activiteit in den bewapeningswedloop. Veel hoeven we daar niet over te schrijven, want ieder weet, hoe die beweging in alle landen zich steeds meer uitbreidt. De grens is blijkbaar nog niet bereikt. Reeds hebben wij gelezen, dat Amerika grootere slagschepen gaat bouwen van 35.000 ton. Thans meldt men uit Londen, dat ook Engeland zware kruisers zal bouwen. Tenminste, wij mogen dat uit het volgende bericht opmaken: Ofschoon het r.iet waarschijnlijk is, dat in de eerstvolgende dagen reeds formeel een desbetreffend besluit bekend gemaakt zal worden, bestaat er toch reden te ge- looven, aldus de diplomatieke correspon dent van Reuter, dat ook Groot-Britannië in beginsel besloten heeft een beroep te doen op de clausule betreffende het ver vallen van de tonnagebeperking voor kruisers met het oog op de Japansche weigering tot het verstrekken van bij zonderheden omtrent zijn vlootbouw. Hoe groot de tonnage zal zijn, welke men voor de nieuwe oorlogsschepen zal vaststellen, zal waarschijnlijk niet bepaald worden voor de raadplegingsperiode van drie maanden begint. De uiteindelijke houding van Frankrijk zal vermoedelijk bepaald worden door die van Duitschland en Rusland, met wie Groot Britannië bilaterale vlootverdragen heeft gesloten. Wanneer Moskou van meening is, dat de Japansche vlootbouw het noodig maakt zwaardere kapitale schepen te bouwen voor het Verre Oosten, zou dit zeer wel ten gevolge kunnen heb ben, dat Duitschland zich ook verplicht zal voelen tot den bouw van die schepen, waaruit weer zou voortvloeien, dat de Fransche tonnage ook zou worden ver hoogd. De Fransche Kamer heeft de beide financieele wetsontwerpen der regeering aangenomen. Het eerste, betreffende de verhooging van het maximum der voor schotten aan den staat met 5 milliard frcs., werd met 338 tegen 235 stemmen goedge keurd. In het eerste financieele ontwerp, nu zoowel door Senaat als Kamer aangenomen komt de bepaling voor, dat de autonome verdedigingskas gemachtigd is zich voor schotten door de schatkist te laten toewij zen en leeniingen of emissies uit te schrij ven om haar taak te kunnen volbrengen. Blum had ten aanzien van het tweede ontwerp gevraagd, dat de Kamer de stem ming van den Senaat zou bekrachtigen, doch hij wenschte te verklaren, dat die stemming in den Senaat en de commen taren, die daaraan voorafgingen, het ge zag der regeering kunnen schaden. Hij zeide: wij aanvaarden niet, dat onze plan nen voor de nationale eenheid zich tegen ons keeren en dat, nadat de regeering tot de republikeinsche oppositie gezegd heeft: komt met ons, men haar antwoord: gaat heen. Blum gaf vervolgens de verzekering dat hij de volgende week het door den Senaat geëischte financieele ontwerp zal indienen. In de financieele commissie der Kamer zette Blum de redenen uiteen waarom de regeering onder de tegenwoordige omstan digheden een conflict tusschen Kamer en Senaat wilde vermijden en zich tevreden stelde met de vergadering te vragen toe stemming te verleenen tot een verhooging van den limiet der voorschotten van de Bank van Frankrijk aan den Staat. Hy behield zich voor de volgende week een ontwerp tot saneering en herstel der finan ciën in te dienen. Met vijftien tegen zes stemmen hechtte de commissie goedkeu ring aan een verhooging van het maximum der voorschotten van de bank aan den staat van 15 op 20 milliar J. Eveneens werd goedkeuring gehecht aan het ontwerp, dat inhoudt, dat de opbrengst uit de liquidatie van het wisselkoers-egalisatiefonds en het saldo van het steunfonds voor de staats leendngen in haar geheel zal worden be steed aan de definitieve aflossing van de bankvoorschottei. aan de schatkist. De Japanners, die, naar men wi^t, Jis- jen, een ommuurde stad in de strook van den Tientsin-Poekou-spoorweg hadden aangevallen en er zich van hadden mees ter gemaakt, hebben de gebouwen binnen de stadsmuren in brand gestoken. Zulks wordt gemeld door generaal Li Tsoeng- jen, den Chineeschen hoofdaanvoerder in deze streek. Men neemt aan, dat de Ja panners in de stad opruiming houden met het oog op de verdediging. Chineesche troepenmachten, die opereeren ten Noor den van het Groote Kanaal, treden aan vallend op in de richting van Jisjen en de Japanners hebben een groote troepen macht samengetrokken bij die plaats om den Chineeschen aanval op te vangen. Jisjen ligt ongeveer 80 K.M. ten Noorden van Soetsjou, welke laatste plaats het snijpunt is van den TientsinPoekou- spoorweg en den Loenghai-spoorweg. De laatste twee-en-een-halve maand vormt Soetsjou het hoofddoel van den Japan- schen opmarsch. Jisjen en Soetsjou liggen elk aan een anderen kant van het Groote Kanaal. Te Hankou, vanwaar ook het bovenstaande bericht afkomstig is, acht men de verdediging van Soetsjou thans, nu daar een aantal versche divisies van het leger der centrale regeering zijn aan gekomen onder aanvoering van generaal Tang En-po, verzekerd. De troepen heb ben op den Zuidelijken oever van het Kanaal posities bezet ter weerskanten van den spoorweg. Dit front ligt ongeveer 40 mijl ten Noorden van Soetsjou. Generaal Tang had zich reeds onder scheiden bij de verdediging van den Nan- kou-pas ten Noordwesten van Peking, in Augustus 1.1. Hij moest daar toen tenslotte terugtrekken, omdat aan een der vleugels een aantal divisies den strijd had opge geven. Van Japansche zijde wordt over de actie in het Zuidoosten van Sjantoeng nog gemeld, dat de Japansche troepen, na Jisjen te hebben genomen, hun opmarsch naar het Zuidoosten hebben voortgezet en de plaats Mikou, op 10 K.M. van Jis jen, hebben vermeesterd. Ook hebben de Japanners een aanval gedaan op Taier- tsjwang, aan het Groote Kanaal. De Ja pansche troepen gaan voort met het „zuiveren" van het gebied ten Westen van Tsining. Volgens de Japanners trekken de Chineezen terug. Ook de Japansche officieele woord voerder te Peking heeft meegedeeld, dat zich op het Tientsin-Poekou-front en in het gebied ten Noorden van Soetsjou ge vechten afspelen. De laatste dagen zijn volgens dezen woordvoerder vier Chinee sche divisiegeneraals gesneuveld. Het officiëele communiqué der regee ring meldt, dat het offensief van de troepen der opstandelingen steeds voortduurt. De berichten uit Barcelona zijn wel iets minder ongunstig dan de laatste dagen het geval geweest is. Daar tegenover staat, dat radio-Salamanca nog steeds groote overwinningen meldt. Een goed overzicht is moeilijk te krij gen van de posities der beide strijdende partijen in Spanje. We volstaan met het publiceeren der berichten van beide zijden. Het officiëele communiqué der Spaansche regeering meldt, dat het vijandelijke offen sief voortduurde en dat de tegenstander in den sector van Huesca is opgerukt tot San Julian de Banzo, Barluengo en Monflorite. Ir den sector van Bujaraloz werd in den ochtend een hevige aanval der vijandelijke ruiterij afgeslagen. De linksche luchtmacht beschoot met mitrailleurs vijandelijke in fanterie in den sector van Osera en cavale rie op den weg van Celsa naar Madrid. De rechtschen namen de vlucht met achterla ting van talrijke dooden. Aan het centrale front, in den sector van Somosierra veroverden de regeeringstroe- pen het dorp El Cardoso. Het legerbericht van de zijde der opstan delingen zegt, dat de opmarsch der troepen aan het front van Aragon is voortgezet. In den sector ten noorden van Huesca trokken de rechtschen op verscheidene plaatsen over de Rio Flumen, waarna zij verschei dene dorpen bezetten. In den sector ten zui den van Huesca maakten de rechtschen eveneens vorderingen en o.a. namen zij 453 tegenstanders gevangen. Een deel der troe pen, die twee dagen geleden de Ebro over trokken, is in oostelijke richting opgerukt en heeft, na den tegenstand van den vyand te hebben gebroken, verschillende dorpen Heden is by elk der 24 regimenten infanterie en bij het regiment wielrijders een II Bataljon opgericht. Dit was noodig geworden, nu de dienstplichtigen voor 11 maanden onder de wapenen blijven. Van deze 25 nieuw geformeerde en met infan- teriegeschut versterkte bataljons zullen er elf in nieuwe garnizoenen gelegerd wor den. Deze nieuwe garnizoenen zijn Til burg, Roosendaal, Weert, Deventer, Steenwijk, Grave, Huizen (N.H.), Roer mond, Doesburg en Zwolle. Dinsdag a.s. zullen deze bataljons, op oorlogsvoet bewapend en bepakt, de nieu we garnizoenen binnenrukken. Wat de militairen uit Noordholland be treft, het n Bat. van het 21 R.L blijft (voorloopig althans) in Amersfoort, ter wijl de wielrijders in 's Hertogenbosch blijven. Van het regiment kustartillerie zullen Dinsdag nieuwe compagnieën te IJmuiden en Hoek van Holland in garnizoen ko men, terwijl de nieuw geformeerde on derdeden van het korps motordienst in Apeldoorn en 's Hertogenbosch in gar nizoen zullen komen. Het betrekken der garnizoenen zulks geldt ook in de bestaande garnizoenen zal geschieden met een inspectie, een défilé en een taptoe. Opwekking van het N. J. V. In aansluiting aan bovenstaande wendt het hoofdbestuur van het Nationaal Jonge ren Verbond zich hierdoor tot de Neder- landsche burgerij om op 29 Maart toij het betrekken van de nieuwe garnizoenen en de marschen door de troepen in de reeds bestaande garnizoenen haar belangstelling en waardeering te toonen in de Nederland- sche weermacht door zich te scharen langs den weg, die de troepen in de verschillende plaatsen zullen volgen en aanwezig te zijn bij de toespraken van de burgemeesters tot de militairen. Het hoofdbestuur van het Nat. Jon geren Verbond wekt bovendien de Ne- derlandsche burgery op dezen dag, waarop de wil tot handhaven van het Nederlandsche volk voor de geheele wereld blijkt, dezen wil te ontstreepen door de nationale driekleur uit te ste ken. Moge de Nederlandsche burgerij hierdoor metterdaad bewijzen, dat de verdediging van de onafhankelijkheid van het konink rijk haar ter harte gaat en haar belangstel ling voor de weermacht toonen. bezet. Ten zuiden van de Ebro, in den sector van Alcoriza, werden verscheidene aanvallen van den vijand afgeslagen. De re- geeringstroepen sloegen op de vlucht en waren gedwongen, de rivieren Guadalupe en Bercantes over te steken, tweehonderd man werden gevangen genomen. Ernstige treinramp in Nieuw Zeeland. - Een naar New-Plymouth op weg zijnde sneltrein is vanacht nabij Ratana (Nieuw Zeeland) ontspoord. Tot dusver zijn zes dooden geborgen, doch men vermoedt, dat zich onder de wrakstukken van den trein nog meer slachtoffers zullen bevinden. Moordenaar veroordeeld. - Eind Januari braken twee mannen 's avonds laat in een leegstaand kantoorpand in het Engel- sche plaatsje Wimpole, in Devon, in, maar een politie-agent, die wist dat het pand on bewoond was, zag een schijnsel van licht en ging naar binnen. Hij verraste de inbrekers, waarop een verwoed gevecht ontstond, in den loop waarvan de beambte zoo ernstig werd gewond, dat ny twee dagen later over leden is. De inbrekers, die geen wapens by zich hadden, vroegen een passeerenden chauffeur van een vrachtauto te mogen mee rijden naar Exeter, en toen den volgenden dag per radio werd gevraagd of iemand op dat uur twee mannen meegenomen had, meldde de chauffeur zich aan en waren de schuldigen spoedig gevonden. De rechter in de Old Bailey heeft den man, die de doode- lyke verwondingen met een grooten beitel had toegebracht, ter dood veroordeeld; de ander, die op het laatst zijn maat had trach ten te remmen, is wegens inklimming en poging tot inbraak tot een jaar dwangarbeid veroordeeld. De jury verzocht de uiterste clemen i voor den moordenaar, die zijn maat vane schavot gered heeft door zijn rui bekentenis en tevens omdat hy w*a™ch J" lijk in affecttoestand gehandeld heeft en geen plan had een moord of doodslag te begaan.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1