RHEUMATISCHE PIJNEN KWELDEN KLOOSTERBALSEM COOPVAERT DE BAAS. OUDEN HEER VAN 60 JAAR Dank zi| den KLOOSTERBAlStfc Is hij nu «eer kras en monter AKKER'S BAARDMAN GETROEFD. Cri»is-pttblicn<»e. Een ontvluchte chimpansee. Het dier heeft zijn vrijheid met den dood moeten bekoopen. HENSBROEK 't ZAND AKERSLOOT KOEDIJK ZUIDSCHARWOUDE TWEEDE BLAD. »7'of mijn 50ste jaar mankeerde Ik nooit iet», maar toen begonnen heotge rheu- matiek-aanvallen mijn leven te ver gallen. Reeds begon tk te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd mij vertelde welke wonderbaarlijke onder vindingen hy had opgedaan met Kloos terbalsem Nu tk zelf dit wonderlijke middel heb toegepast, kan ik verklaren, dal ik mfj weer jeugdig en monter qevoel als een knaap van 30 jaar, al hoop Ik eerstdaags HO Jaar te worden." J. Pr. te B. Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrUfmlddel bij Rhenmatiek, spit en pijnlijke spieren Schroef doos 85 ct Potten; 62 cL en 1.04 De Meteoor ontvangt S. D. Z. en zal de laatste kans wel behouden; we zien althans de lantaarndragers met ledige handen huis waarts keeren. Promotie 4e klasse. Het degradeerende Texel speelt zijn eer ste wedstrijd in eigen omgeving, enwel te gen de kampioen van de vierde klasse A, het roodgebroekte Wieringerwaard. Zeer benieuwd zijn we naar de komende verrichtingen van de groen-zwarten eilan ders, die over een stugge verdediging kun nen beschikken. Of deze defensie sterk ge noeg zal zijn, om de gevaarlijke poldersche aanval te kunnen bedwingen, is met geen volledige zekerheid te zeggen. En, wat zal de aanval der Texelaars zelf doen? Het zal op het eiland Texel geducht spannen, mogelijk dat opgedane routine en terrein-voordeel, de derde klassers de meeste winst bezorgen. LANGS DE N. H. V. B.-VELDEN. Klein en stellig onbelangrijk pro gramma. Zal Oudorp II de kans bij Alkmaar IV behouden? Zooals gewoonlijk, indien de competitie op z*n eind loopt, zijn nog slechts enkele achterstallige en vrijwel onbelangrijke wedstrijd-resultaten te noteeren. Van meer belang echter zijn de promotie-degradatiewedstrijden, waartoe reeds dadelijk Koedijk I op eigen veld haar kracht mag meten met De Rijp I kampioen tweede klasse A die vervol gens den strijd mogen aan binden tegen de eerste klassers R. C. Z. I. De kwaliteit van de Rijper ploeg weten we niet, doch we geven de Koedijkers den goeden raad, maar geducht aan te pakken en er vooral voor zorg te dragen, dat op eigen terrein spelend, ook de winst in eigen huis blijft. Dus Koedijkers aangepakt en veel succes morgen 1 De beide overige tweede klasse-kampioe nen, W. F. C. V en Z. V V. IV, treffen el kander morgen in Wormerveer aan. Ook hier zal het spannen en ook hier houden we het op de thuisclub. De eerste klasse A laat slechts de ontmoeting K. F. C. IV Vrone I zien, waarbij we de mannen uit St. Pancras wel kans op een puntendeeling geven. In de tweede klasse D wordt de competitie besloten met het tref fen K. V. V. V—W. F. C. VI, waarbij de hekkensluiters wel aan het kortste eind zul len trekken en de bezoekende Wormerveer- ders, voor goed beslag op de tweede plaats kunnen leggen. De vierde klasse D. Het leidende D. T. S. III heeft een vrijen dag en kan dus geduldig toe zien, hoe de eenige concurrent Oudorp II het er bij Alkmaar zal afbrengen. Een puntendeeling is reeds voor de Oudkarspelieren voldoende, om zich zonder te spelen kampioen te kun nen noemen. Of de Oudorpers het zoover zullen laten komen, meenen we te moeten betwijfelen. Alkmaarsche Boys V gaat een bezoek aan Grootschermer II brengen en indien de rood-witten even hard werken als j.L Zon dag, nemen ze stellig de volle winst mee naar huis. Schagen IV zal het bezoekende Graftdijk II wel kloppen. UIT HET KATHOLIEKE KAMP. Belangrijke wedstrijden. Zoo kan dan morgen de beslissing vallen zoowel voor de bovenste als onderste plaats. Wanneer S.R.C. het zou klaar spelen om van de Alkmaarders te winnen of gelijk te spelen geven wij ze groote kans, dat de ben jamins in deze afd. van degradatiewedstrij den spelen vry zullen komen. Maar om zekerheid te hebben moeten zij, zooals ge zegd, van A.F.C. winnen en dat is nu juist een groote moeilijkheid, omdat de Alkmaar ders niet gemakkelijk zullen zijn te over winnen, vooral niet, wanneer zij volledig uit komen. Komaan, Alkmaarders, uw voetbal eer eischt, dat gij een waardigen strijd zult Keven. S.R.C. zal natuurlijk alles in 't werk stellen u dit te beletten, maar het kan den wedstrijd slechts aantrekkelijker maken. De competitie zou met een overwinning tevens e°ed beëindigd worden. Hetzelfde resumé geldt eigenlijk voor de ergenaren die th"is ZAP- wt Anna Pau* owna ontvangen. En eerlijk gezegd geven 'J de Z.A.P.-ers weinig kans om ook maar .e" punt binnen te halen. Z.A.P. zal natuur- «yden met den moed der wanhoop en wede °°k daarom verwachten wij, dat Ber- os alle zeilen zal bijzetten om de overwin- wng in de wacht te sleepen. EnBerdos eeft nog altijd een heel klein kansje om gelyk te eindigen met H.S.V. en V.I.O.S. Dat is eigenlijk de groote strijd in deze afdeeling. De nek-aan-nek-race tusschen de Heilooërs en Warmenhuizers heeft de spanning tot groote hoogte gebracht. Mor gen ontmoeten beide clubs elkander te War- menhuizen en wij wagen ons niet aan een voorspelling. Natuurlijk hebben de Warmen huizers terrein-voordeel, maar het ongesla gen record van H.S.V. spreekt hier toch ook wel een woordje mee. Wanneer wij het doelgemiddelde bezien, dan valt dat onge twijfeld ten gunste van H.S.V. uit. Dat het zal spannen in deze kamp behoeft nauwe lijks gezegd te worden. Er bestaat voor de zen wedstrijd groote belangstelling zoowel uit de omgeving van Warmenhuizen als van uit Heiloo. De eerste wedstrijd tusschen beide ploegen eindigde in een gelijk spel (33), doch is toentertijd gestaakt. De D.H.V.B. heeft daar nog steeds geen uitspraak in gedaan. Wan neer deze uitslag zou blijven gehandhaafd en beide ploegen spelen morgen weer gelijk en Berdos zou morgen winnen van Z.A.P., dan zou 't nog een competitie worden met een staartje, want V.I.O.S., H.S.V. en Berdos zouden dan elk 22 punten kunnen halen. Of V.I.O.S. of H.S.V. het zoover ziillen laten komen is een vraag, die wij pas Zondagmid dag kunnen beantwoorden. Hockey. ALKMAARSCHE HOCKEYCLUB. Zoo zijn we dan weer gekomen aan den laatsten officieelen wedstrijd-Zondag van de Alkmaar hockeyers. Het veld zal het zwaar te verduren krij gen: heerenwedstrijden zullen hier worden gespeeld. De dames trekken naar Hilver sum III. Als ze nu maar vanavond op het Vokzos-feest niet te veel van hun krachten vergen, geven we ze een kans. Hier volgt de competitiestand van de westelijke prom.- degr. 4e^5e klasse. Amsterdam V 3 2 0 1 102 4 Alkmaar 2 10 1 56 2 Hilversum III 3 1 0 2 310 2 In de morgenuren speelt Alkmaar II te gen H. B. S. II. Deze wedstrijd is van geen belang, zoo dat de spelers gemeend hebben de bordjes maar eens om te draaien, wat beteekent dat de achterhoede vóór gaat spelen en om gekeerd. Dit om mogelijke nieuwe talenten te ontdekken! Alkmaar III en Zandvoort III spelen om elf uur een partijtje, ook al een nieman- dalletje. Tengevolge van het verliezen van Alkmaar II in den wedstrijd tegen T. H. C. '25 speelt laatstgenoemde club thans morgen een beslissingswedstrijd tegen Kraaien te Amsterdam. De spanning is er deze klasse wel tot het laatste moment in gebleven! PROGRAMMA SCHOOLWEDSTRIJDEN. Aan de hockeywedstrijden nemen dit jaar zes meisjes- en zes jongenselftallen deel, meisjeselftallen van de R.H.B.S. (twee), van het R.K. Lyceum (twee), van het Gymna sium (één), van de Openbare U.L.O. school (één); jongenselftallen: van de R.H.B.S. (twee), van het R.K. Lyceum (twee), van het Gymnasium (één), van de Handels school (één). De loting heeft plaats gehad met het vol gende resultaat: Meisjesscholen: A R.H.B.S. II—U.L.O. I, Zaterdag 2 April 4.30—5.40 uur. B Lyceum I—R.H.B.S. I, Woensdag 30 Maart 4.305.40 uur. C Lyceum IIGymnasium I, Zaterdag 2 April 1.302.40 uur. D Winnaar AWinnaar B wordt nader vast gesteld. E Winnaar Ctegen één der verliezers van A, B of C wordt nader vastgesteld. Finale: Zaterdag 30 April 9.30 uur Win naar DWinnaar E. Jongenshockey: A R.H.B.S. I—Lyceum, Woensdag 30 Maart 1.303 uur. B Gymnasium I—Lyceum I, Zaterdag 2 April 34.30 uur. C Handelsschool I—R.H.B.S. II, Woensdag 30 Maart 34.30 uur. D Winnaar A—Winnaar B wordt nader vastgesteld. E Winnaar Céén der verliezers van A, B of C wordt nader vastgesteld. Finale: Zaterdag 30 April 11 uur Win naar DWinnaar E. De wedstrijden voor de jongens duren 2 x 35 min. De wedstrijden voor de meisjes duren 2 x 30 min, de finale 2 x 35 min. Bij gelijk spel beslissen bij de meisjes strafschoten (elk der voorhoedespeelsters éép), bij de jongens éveneens, alleen in de finale wordt eerst 2x7^ min. verlengd. Wielrennen. DE KOERS NAAR DE ZON. Anton van Schendel zesde in het algemeen klassement. De groote internationale wegwedstrijd ParijsNice is gisteren voortgezet met de derde en kortste etappe, n.L van St. Etienr.e naar Orange. De eenige groote moeilijkheid bestond in het bestijgen en weer afdalen van den Col de la Republique, welke eenige kilometers na den start uit St. Etienne reeds begon. Na ongeveer 30 K.M. maakte Mallet, de winnaar van de Donderdag verreden tweede etappe, een ernstigen val. Hij moest naar een ziekenhuis vervoerd worden en moest dus van verdere deelneming afzien. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937.# De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 21 tot en met 26 Maart 1938, 1,35 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteits klasse C, en 0,85 per 100 kg. voor voeder erwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stelde eischen voldoen en door telers }f handelaren zijn gedenatureerd in genoemd t'jdvak zal 2,40 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 25 Maart 1938. Uit een groep van vijf renners, welke een voorsprong van ruim een halve minuut had genomen, behaalde ten slotte de Fransch- man Lemarie in de eindsprint de overwin ning. Onze landgenoot, Anton van Schendel, kwam als twaalfde binnen met bijna een mi nuut achterstand op den winnaar. In het al gemeen klassement behield de Belg Dis- seaux de leiding, terwijl Anton van Schendel naar de zesde plaats verhuisde, welke hij echter met nog vijf andere renners moet deelen. Algemeen klassement: 1. Disseaux (België) 17 u. 19 min. 55 sec.; 2., 3. en 4. Christiaens (België), Frechaut (Frankrijk), Litchi (Zwitserland) 17 u. 21 min. 44 sec.; 5. Lowie (België) 17 u. 22 min. 14 sec.; 6. Anton van Schendel (Nederland), Jaminet (Frankrijk), Rebry (België), Louviot (Frankrijk), Cacheux (Frankrijk) en Zimmermann (Zwitserland) 17 uur 22 min. 42 sec. Schaken. SCHAAKWEDSTRIJD TE DIRKSHORN. Donderdagavond werd door de schaak vereniging „Schaakmat" te Noordsehar- woude een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tegen de schaakclubs „Dirkshorn" en „Dr. Max Euwe" te Tuitjenhorn in het lokaal van den heer Pijper te Dirkshorn. De uitslag was, dat de wedstrijd gewon nen werd door „Schaakmat" met 17 tegen 13 punten. Micky was een 14-jarige chimpansee, on dergebracht in de diergaarde van Liverpool te Aigburth. Het dier schijnt bezeten te zijn geweest var een ontembaren drang naar vrijheid. Hij was reeds eenige malen ont snapt, o.a. nog in Mei, toen hij drie uren vrijheid genoot, maar tenslotte voor de ver leiding van een sinaasappel bezweek. Giste ren is hij er weer van door gegaan, maar nu voor het laatst, want dit avontuur heeft hij met dèn dooden moeten bekoopen. Er zat n.1. een leelijke kant aan Micky's ont snappingen; hij gedroeg zich als een wilde man. Zoo had hij in Mei in de vreugde om zijn vrijheid een leeuwentemmer in de dier gaarde neergeslagen, een circusdirecteur ge beten, nog een man tegen den grond gesla gen, een wegwerker met schop en al van den weg gesmeten, enz. Erkend moet echter worden, dat hij bij die gelegenheid ook voor zachtere gevoelens toegankelijk bleek; een dame, die hem herkende en bij zijn naam noemde, kreeg een hartelijken kus. Ook was hij niet van speelschheid ontbloot, want hij ontdekte ergens een pot verf en begon toen een hek te schilderen. Misschien was het ook wel speelschheid, welke hem ertoe bracht de politie-agenten, die jacht op hem maakten, van hun stok te berooven. Gisteren heeft hij het echter te bont ge maakt. Hij brak een ijzeren staaf van circa drie centimeter in doorsnee van zijn kooi door en liep den tuin door naar het huis van den directeur, waar hij de deur forceerde, naar binnen ging en de vrouw van den di recteur op den grond wierp. Toen ging hij weer naar buiten en de vrouw van den di recteur maakte alarm ep liep hem na, toen sloeg Micky haar op een grasperk tegen den grond, waarbij haar enkel verzwikte. Ook haar man, die inmiddels was komen toeloo- pen, werd gewond in een poging om het beest vast te grijpen. Gewapende oppassers liepen hem na en schoten op hem, toen hy den tuin wilde verlaten, maar, hoewel hij gewond was, wist hij op straat te komen en drong hij door op de speelplaats van een school, waar vijftig jongens gymnastiekles kregen. Dadelijk pakte de aap een van de jongens beet. De gymnastiekleeraar sprong voor zijn leerling in de bres en werd dade lijk aangevallen. Micky smeet hem zoo hard tegen den grond, dat hij bewusteloos bleef liggen. Toen hij bijkwam, stond <Je chimpan see nog in zijn buurt, maar hij slaagde er in veilig het schoolgebouw te bereiken. Micky klom nu op een dak, waar hy door politie agenten en het personeel van den dierentuin werd belegerd. Men besloot toen hem dood te schieten. De belegeraars losten dertien schoten, totdat een schot van een majoor van een anti-luchtvaartbataljon een einde aan zijn leven maakte. De jongen, dien Micky het eerst op de speelplaats had aangegrepen, had een paar leelijke beten in een arm en een been en moest naar een ziekenhuis worden overge bracht. Er waren nog meer schooljongens gewond, maar dat was gekomen in hun ge drang om zich in het schoolgebouw in veilig heid te stellen. JUovmciool Tlieuws VEEL GRIEP IN WEST-FRIESLAND. Van geneeskundige zijde verneemt de N.H.Crt., dat in groote mate in de gemeente Obdam de griep heerscht. In Wognum deel de men ons mee is dit mogelijk nog erger 't geval, terwijl Hoogwoud en Spanbroek, hoe wel ook aangetast, toch minder besmet zijn. Een geit inet vijf jongen. Als een groote bijzonderheid vermelden we, dat bij den heer H. de Vries Hz. een geit 5 jongen ter wereld heeft gebracht. Zeld zaam aardig is het om de 5 jongen om moe der heen te zien springen. Werk opgedragen. Aan de firma Doedens en Schilder al hier is voor de som van 22.320 opgedragen den bouw van den nieuw raadhuis te Anna- Paulowna. Coöp. Boerenleenbank. De Coöperatieve Boerenleenbank te Akersloot hield Donderdag haar jaarlijk- sche algemeene vergadering, 's avonds 7j$ uur in het café van den heer J. van Kleeff. Bij de opening herinnerde de voorzitter de heer J. de Jong aan de optimistische verwachtingen, welke het vorig jaar wer den uitgesproken en die niet ongegrond zijn gebleken. De bedrijfsresultaten van vele leden kunnen meer bemoedigend ge noemd worden, terwijl dit niet heeft nage laten van gunstige beteekenis te zijn voor de bank. De wensch werd uitgesproken, dat in de ze richting mocht worden doorgegaan. Verder werd nog eenige aandacht be steed aan de wijzigingen die in het bestuur hebben plaats gehad. Volgde het jaarverslag uitgebracht door den kassier met een inleidend woord, waar bij spreker er zijn voldoening over te ken nen gaf, dat, alhoewel niet het maken van winst doel der Boerenleenbank is, dit jaar de reserve kan worden versterkt met een bedrag van ruim 1200. Het moge dan waar zijn, dat de resulta ten van verschillende bedrijven onzer leden in het afgeloopen jaar gunstig zijn geweest, de vooruitzichten kunnen nog heel onzeker genoemd worden, waardoor versterking van den weerstand een behoorlijke reserve geen overbodige weelde is. Enkele cijfers uit het in druk verschenen verslag werden nader toegelicht. De volgende daaruit willen wij hier me- moreeren: Spaargelden, ontv. 257.384.49, terug betaald 287.421.12, ingeschreven in 385 boekjes. De rente voor jaar deposito's werd in 1937 teruggebracht van op 3 1/4 Voorschotten, verleend f 18785, afgelost 42302.90. Eindsaldo 196.844.55 verdeeld over 147 posten. Loopende rekeninghouders ontvangen 572.748.04, uitg. 585.430.60, eindsaldo, debet 137.519.77 en credit 39.482.43. Centrale Bank, ontvangen 372.011,60, uitgegeven 408.253,67, credit saldo op de balans 16.199,14. De winst 1937, doet de winst stijgen tot 18.645,88. Eindbedrag der rekening 1.272.337,48, dat der balans is 363.118,34. Ook werd nog een uiteenzetting gegeven betreffende de wijzigingen ten aanzien van het kapitaal van bijzondere doeleinden. Na nog gewezen te hebben op het idealisme, dat ten grondslag ligt aan onze coöperatieve vereenigingen en dat ongetwijfeld gedurende de jaren van haar eerste jeugd, wel is be proefd geworden, doch hopelijk gelouterd daaruit zal herrijzen, werd dit verslag onder duidelijke teekenen van instemming der vergadering beëindigd. Rekening en balans werden daarna goed gekeurd en vastgesteld. By de verkiezingen wegens periodieke aftreding zijn de heeren D. Dil en G. Wezel herbenoemd resp. als bestuurslid en lid van den raad van toezicht. In de eerste plaats werden enkele ge gevens uit het rapport der jaarlij ksche in spectie ter kennis van de vergadering ge bracht. Ten aanzien van den rentevoet werd mede gedeeld, le. dat geen nieuwe jaar deposito's momenteel worden aangenomen, 2 nieuwe spaarders die een bedrag storten boven de 200Q, ontvangen voor hetgeen daarboven is 2 rente. Verder blijft voorloopig de 3 gehandhaafd. 3. Een algemeene renteverlaging, ingaan de 1 Juli a.s. wordt in ernstige overweging genomen. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat be stuur en raad van toezicht het salaris van den kassier hebben verhoogd tot 1750. Van de rondvraag is alleen gebruik ge maakt door één der leden, die er behoefte aan gevoelde om bestuui en kassier dank te brengen voor hun toewijding. Daarna sluiting. Een ajs. jubileum. Op 3 April zal het 25 jaar geleden zijn, dat in deze gemeente een afdeeling van de S.D. A.P. werd opgericht met aanvankelijk 8 leden waarvan er nog 4 lid der afdeeling zijn. Helpt Elkander. Vrijdagavond werd door de vereeniging „Helpt Elkander" de jaarvergadering ge houden in het lokaal van den heer D. C. Butter onder leiding van den heer A. J. Schipper. De voorzitter opende met een woord van welkom en wees op den tegen spoed door ongesteldheid. Hij heette inzon derheid de nieuwe leden welkom. Uit het jaarverslag zij vermeld, dat het ledental 33 is. Er is bij 6 leden gratis werk vérricht met 118 werkdagen. Er zijn een bestuurs- en een ledenvergadering gehouden. Alle werk zaamheden zijn in goede orde verricht. De rekening van den penningmeester gaf in ontvangsten 21,89, uitgaven 4, saldo 17.89. Deze rekening werd goedgekeurd. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de aftredende leden, de heeren Jn. Kooy, D. de Waal en G. Hart, werden herkozen. Dit jaar zal 0.25 contributie geheven worden. Na bespreking van huishoudelijken aard volgde sluiting. De proefpolder. De Oostelijke proefpolder in het Geest- merambacht is in deze gemeente vele malen een onderwerp van het gesprek. De onder handelingen, welke eenigen tijd geleden zijn gevoerd, hebben niet het resultaat gehad, dat Ged. Staten er van verwachtten. De eige naren willen hun eigendom niet afstaan tegen de geboden prijzen, welke volgens hen te laag zyn. Ged. Staten hebben nu toegezegd, dat vertegenwoordigers van de eigenaren door dat college zullen worden ontvangen om de bezwaren, welke nog steeds bestaan, uiteen te zetten. Een datum voor dit onderhoud is nog niet vastgesteld. Wanneer Ged. Staten niet aan het hoofd bezwaar, den te lagen prijs tegemoet willen komen, gelooven wij, dat het wel op onteige nen aan zal moeten komen, aangezien men niet genegen is de landerijen tegen de thans geboden prijzen af te staan. Einde tuinbouwcursus. Donderdagavond werd het eerste ge deelte van den tweejarigen tuinbouwcursus, welke door de tuinbouwvereenigingen De Eendracht te Oudkarspel, Tuinbouwbelang te Noordscharwoude en De Toekomst te Zuidscharwoude is georganiseerd beëindigd. Op dezen laatsten cursus-avond waren eenige bestuursleden van de organiseeren- de vereenigingen aanwezig, evenals de bur gemeester van Oudkarspel, de heer A. J. Wijnveldt. Namens de leerlingen heeft P. Langendijk Kz. een hartelijk woord van dank gespro ken tot de besturen van de tuinbouwver eenigingen voor het genomen initiatief tot dezen cursus, terwijl hy tevens de leeraren, de heeren van den Abeele en Band bedank te voor het gegeven onderwijs. De burgemeester sprak hierna een kort woord, waarin hij op het groote nut van dergelijke tuinbouwcurssen wees en de leer lingen op het hart drukte, het volgend jaar den cursus weer te bezoeken. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling, dat de leerlingen een paar excursies zullen maken, o.m. n®ar bewaarplaatsen van de heeren Keeman en Bonnet, resp. te Noordscharwoude en Broek op Langendijk. Ook een bezoek aan den Proeftuin te Hoorn staat op t programma.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7