ARTIS MOET GERED WORDEN. Er ging een week voorbij Een nationaal bezit, dat door aller medewerking behouden kan worden. tt mÉ ALKMAAR MAG NIET ACHTERBLIJVEN. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 MAART 1!):!S. Mej. D. uit Velsen werd in Beverwijk aan gereden door een auto. Haar fiets werd ver nield en de juffrouw kreeg een hoofdwonde waarna de politie zich met het geval be moeide. „Met een auto is mej. D. door de politie naar haar woning gebracht. De bestuurder van de auto heeft aan het ongeval geen schuld", zegt een plaatselijk blad. Wij willen graag gelooven, dat de bestuur der van de politie-auto met het ongeluk van de juffrouw niets te maken gehad heeft. De N. L. Crt. vermeldt, dat de heer W die tot groote tevredenheid van het bestuur, twee jaar lang bij de zwemvereeniging Volhar ding is werkzaam geweest, thans benoemd is tot chef-instructeur van de Overdekte Bad- en Zweminrichting te Alkmaar. Men ziet daaruit, dat trouw en volharding eindelijk tot het gehoopte succes leiden. In het verslag van de vischvereeniging ,,'t Karpertje uit Beverwijk lezen wij, dat be sloten werd tot het houden van een voet balwedstrijd en een vischwedstrijd op de pier van IJmuiden. Wij vermoeden, dat men van den laatsten wedstrijd meer pleizier zal beleven dan van den eersten. Bij voetbalwedstrijden op een pier plegen de ballen nogal eens in het wa ter te rollen. In de Nieuwe Hoornsche Crt. vinden we in een brief uit Amerika de volgende be schrijving van den veelbesproken dans den „big Apple": „Nadat de dansers in een kring hebben plaats genomen, beginnen zij een soort charleston swing, die van den eigenlij ken charleston, waarbij de knieën samenge houden worden, slechts hierin verschilt, dat de beenen als windnïolens naar voren en naar achteren vliegen". Wij worden in Amerika al voorgesteld als menschen op klompen, die in molentjes wo nen. Laat men daar nu niet den indruk heb ben, dat onze windmolentjes ook nog naar voren en naar achteren kunnen vliegen. In het Zaansch gemeenteblad „De 7000" wordt per advertentie in het Tehuis voor Ouden van Dagen een juffrouw gevraagd, die gedurende zes maanden bekend is met verpleging. De rest van het jaar worden de zieken blijkbaar aan hun lot overgelaten. In hetzelfde blad vinden wij het verhaal van twee mannen, die van een dronken vee koopman een koe en een kalf voor een on bruikbaar paard hebben geruild. De Rijks- veldwacht heeft de koe in beslag genomen, maar het kalf is inmiddels zoek geraakt. Het blad vermoedt, dat weldra ten na- deele van deze kooplieden zal blijken, dat deze dieren nog staartjes hebben. Blijkbaar gelden voor het rundvee andere regels dan voor de honden, daar ten nadeele van een hondenkoopman dezer dagen geble ken is, dat zijn dieren geen staartjes had den. In de N. L. Crt. wordt in het verslag van een voetbalwedstrijd een verwijt gericht aan het adres van den keeper F., die „fatale missers" gemaakt heeft. Men vermoedt, dat hij afgeleid is omdat hij enkele dames achter aan het doel had zitten. Misschien is hem ook nog wel te verwij ten, dat hij het doel had achter enkele da mes aan te zitten. Volgens de N. Hoornsche Crt. heeft de heer B. uit Opmeer, die per motor op weg was naar Alkmaar, een aantal melkbussen aangereden. Blijkbaar een variatie op de tallooze be richten waarin gemeld wordt, dat motorrij ders door bussen zijn aangereden. De N. L. Crt. zegt, dat er bij den wedstrijd D.T.S. tegen Nieuwe Niedorp een gat in het middenveld was. „Hierin", zegt het blad, „lag een prachtig operatieterrein". Wij vermoeden, dat de bij den wedstrijd aanwezige chirurgen al op de patiënten za ten te wachten. Een blad uit de Zaanstreek meldt, dat jeugdige werkloozen een fraaie duiventil gemaakt hebben, welke vanaf den Wandel weg in het Wilhelmina-park zichtbaar is. Volgens het blad is het op een hoogen paal een mooi gezicht. Waar het beklimmen van een hoogen paal nog al eenige bezwaren oplevert, vermoeden wij, dat velen zich met het minder fraaie gezicht vanaf den grond tevreden stellen. De Enkh. Crt. meldt, dat een vijfjarig knaapje met zwerversallures in Grootebroek door den veldwachter is aangetroffen en liefderijk is opgenomen. Waarschijnlijk treft men daar ook wel eens menschen met zwerversallures aan, die minder liefderijk door den veldwachter wor den opgenomen. Bij het schoolvoetballen op het Sportpark heeft „Ambachtsschool II" tegen „Handels school III" gespeeld. Van de leerlingen der Ambachtsschool wordt gemeld, dat zij niet minder dan ze ventien keer den bal in het doel hebben ge schoten. Wie durft nu nog beweren, dat voetbal een doelloos spel is? De Telg. meldt, dat de heer Van Wijngaar den, burgemeester van Staphorst, de oudste burgemeester van de Provincie Overijsel in jaren is. Hij heeft ontslag uit zijn betrekking ge vraagd, zoodat op het raadhuis zijn dagen ook wel geteld zullen zijn. „Te Laxenburg bleef kroonprinses Sté- phanie heete tranen weenen, terwijl zij voortging met Chopin te worstelen", lezen wij in het weekblad Panorama. Wij vermoeden, dat die heete tranen ge weend werden omdat zij Chopin niet meester kon worden. JCREME eerTweldaad voor Uw huid Rechtszaken KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 25 Maart 1938. Overtredingen van de Motor en Rijwielwet: H. H. S. te Alkmaar, teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. B. W. te Heerhugowaard, 3 boete of 1 week tucht school. Th. N. D. te Beverwijk, f 1 boete of 1 dag hechtenis. P. D. te Heiloo, P. W. M. te Alkmaar, H. W. S. te Alkmaar, P. H. te Oude-Niedorp, D. W. te Bloemendaal, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. B. te Wie- ringerwaard, S. S. te Beemster, J. J. M. W. te Amsterdam, H. T. te Assendelft, P. C. O. te Akersloot, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. F. W. v. V. te Amsterdam, 3 boete of 3 dagen hechtenis. G. K. te Alk maar, 4 boete of 2 dagen hechtenis. J. A. M. te Purmerend, D. L. G. te Amsterdam, G. P. te Alkmaar, J. H. te Alkmaar, W. T. te Menaldumadeel, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. N. B. te Beemster, J. G. te Zijpe, ieder 3 f 2 boete of 2 en 1 dag hechte nis L. D. W. te Haarlem, f 5 boete of 3 dagen hechtenis. J. R. te Hoorn, P. B. te Opmeer, A. J. M. R. te Oudorp, ieder 6 boete of 4 dagen hechtenis. W. T. te Menal dumadeel, 8 boete of 6 dagen hechtenis. L. J. S. te Amsterdam, f 15 boete of 10 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vorde ring ad 37.80 aan G. J. H. te Wiennger- meer. Overtredingen van de Poli tieverordeningen: J. A. te Alkmaar, 1 boete of 1 dag hech tenis. J. de V. te Schagen, f 2 boete of dagen hechtenis. E. B. te Alkmaar, J. S. e Alkmaar, M. H. H. te Alkmaar, A. B.te Amsterdam, J. A. te Alkmaar, J. A. te Alk maar, G. v. D. te Alkmaar, J. S. te Alkmaar, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. E. te Zijpe, 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding van Artikel 453 van het Wetboek van Strafrecht (openbare dronkenschap). J. de V. te Schagen, f 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding van Artikel 461 van het Wetboek van Strafrecht (loopen over verboden grond): E. P. Ezn. te Egmond aan Zee, f 6 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding van de Arbeids wet! J. R. te Heiloo, 3 x 2.50 boete of 3 x 2 dagen hechtenis. Overtreding van de Onge vallenwet: C. W te Sint Maarten, 2 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding van de Wapen wet: J. Th. D. te Bergen, 6 boete of 1 week tuchtschool met verbeurdverklaring van het inbeslag genomen mes en bevel tot vernie tiging van het inbeslag genomen pistool. DE ZAAK VAN HET NIJMEEGSCHE PAMFLET. Naar wij vernemen, heeft de raad van commissarissen der N.V. Nijmeegsche vei ling voor land- en tuinbouwproducten, aan de vergadering van aandeelhouders voorge steld om den directeur, den heer P. Schellin gerhout, ontslag te geven. Dit voorstel houdt verband met het be kende pamflet, hetwelk indertijd verschenen is over de benoemingen bij de afdeeling landbouw van het departement van econo mische zaken. Zooals men weet, werd naar aanleiding van deze publicatie, welke van beleedigenden aard was, den rijkstuinbouw- consulent voor Zuid-Gelderland, ir. R. van der Veen, geschorst, terwijl diens secreta resse, mevr. Roos, ontslagen werd. Bedoeld pamflet zou op het kantoor der Nijmeegsche veiling zijn verwerkt. BRANDSTICHTING TE BARNEVELD. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is brand uitgebroken in een houten gebouw, staande onder de gemeente Barneveld, waar zekere J. H. uit Lunteren het bedrijf van rijwielhandelaar en reparateur uitoefent. De brandweer kon niet voorkomen, dat het ge- heele gebouw een prooi der vlammen werd. De Barneveldsche politie vond bij onder zoek diverse aanwijzingen, die op brand stichting duidden en toen H. daarover aan den tand werd gevoeld, bekende hij zelf den brand te hebben gesticht. Hij is voor den burgemeester J. Westrik, als hulp-offi- cier van justitie, geleid en daarna in ver zekerde bewaring gesteld, in afwachting van zijn overbrenging naar het Huis van Be waring te Utrecht. PROCEDURE OVER EEN LIEDJE. Voor den Hoogen Raad zijn de pleidooien gehouden in een procedure tusschen een Haagschen bioscoop-exploitant en de „Ge- nossenschaft sur Verwertung musikalischer Aufführungsrecht" (G. E. M. A.) betreffen de de vertooning van de film „Trara um Liebe". In deze film kwam een liedje voor, dat gecomponeerd was door den heer May, die de uitvoering aan Gema had overgedra gen. De vervaardiger van de eigenlijke film had van den componist wel het recht ver kregen om dat liedje in de film op te ne men, maar ten aanzien van de reproductie van het liedje inmiddels door de vertoo- ssssbk&MHS - m MWlliMü *5- v" - w j.- JrasaB Artis loopt gevaar. Het is als het ware in de branding van den tijd gekomen en het ondervindt den terugslag der malaise-jarcn doordat voor velen een bezoek aan dezen bekenden dierentuin te kostbaar is geworden. Het voor de hand liggende redmiddel zou natuurlijk zijn de entreeprijzen te ver lagen en men heeft ze voor den Zonaag al op het bescheiden bedrag van twee kwar tjes gesteld, maar men kan natuurlijk niet blijven verlagen zonder de zekerheid, dat een grootere publieke belangstelling in de toekomst voor een behoorlijke winst zal zorgen. Het Koninklijk Zoölogisch Genootschap heeft door geldgebrek een kwestie met obligatiehouders gekregen en men heeft onlangs kunnen lezen, dat de deurwaarder in zijn officieele functie in den tuin of liever op het kantoor is verschenen, zonder de gebruikelijke toevoeging, dat hij de hokken heeft verzegeld, omdat ook zonder die verzegeling niemand op de gedachte zou komen ze open te zetten. Die kwestie met de obligatiehouders we zouden kunnen zeggen, de financieele kwestie van internen aard zal op de een of andere wijze worden opgelost want de overheid is al bezig met die obligatie houders een regeling te treffen. Maar dan is er nog iets anders, want dan heeft men het kwaad wel weggeno men, maar niet de oorzaak van het kwaad, niet het feit, dat de uitgaven van Artis grooter zijn dan de ontvangsten. Wil men de entreegelden op een redelijk peil houden en er toch voor zorgen, dat Artis een drukker bezoek krijgt, dan zal Artis nieuwe attracties moeten bieden. Het is al lang niet meer de eenige dierentuin uit ons land, het moet in zekeren zin con- curreeren met jongere ondernemingen en al blijft Artis dan ook de mooiste en vol ledigste, deze tuin zal binnen afzienbaren tijd een verjongingskuur moeten onder gaan. De tijd, dat een leeuw of een tijger in een hok zat waarin hij zich kon omkeeren en twee stappen heen en weer langs de tralies kon maken, ligt achter ons. Er is een vooroordeel geweest tegen het opleg gen van levenslange gevangenisstraf aan dieren welker bouw en geaardheid op groote bewegingsvrijheid waren ingesteld. Inderdaad, het is, zooals het in de dezer dagen verspreigig circulaire van het hier ter stede gevormde comité zoo juist werd uitgedrukt: „Dieren in hokken achter dikke tralies wil men niet meer." Men wil wel dieren zien, maar zij moe ten zich „vrij in de natuur" kunnen be wegen en natuurlijk ook niet weer zoo vrij, dat men zoo nu en dan in een afgelegen hoekje van den tuin de overblijfselen van een opgepeuzelden bezoeker kan vinden. Dat probleem is niet zoo eenvoudig, maar men is al een heelen tijd bezig er goede oplossingen voor t? vinden en een van die oplossingen is b.v. het Kerbert- terras waar de leeuwen en leeuwinnen zich vrij kunnen bewegen, waar zij zelfs door allerlei rotsblokken een vagen indruk van de woestijn krijgen en waar zij toch door het publiek gemakkelijk bekeken kunnen worden terwijl door een breed water, East and West, in dit geval verscheurende die ren en weerlooze bezoekers, op afdoende wijze van elkander gescheiden blijven. Ook de pinguins hebben al een ideale verblijfplaats en er zijn nu plannen een apenrots te maken. Apen in kooien kent de natuur niet, maar wel apen in en op rot sen. En wanneer men dus een rots maakt waar het publiek niet op kan en waar de apen niet af kunnen, dan zijn de apen in hun element en dan krijgen de toeschou wers een veel interessanter voorstelling dan wanneer deze behaarde klimmers langs de tralies glijden of allerlei acroba tische toeren aan een rekstok verrichten. Zoo gaat het met de apen en de leeuwen en zoo is er nog veel meer, dat noodig ver anderd en verbeterd moet worden. En dat zou allemaal kunnen gebeuren als Artis er maar het geld voor had. Men moet niet vergeten wat deze dierencollectie aan het genootschap kost. Men koopt de beesten, men moet ze huisvesten en verzorgen, men moet ze alle dagen te eten geven en de roof dieren en groote zeebewoners zijn nu een maal niet met een balletje gehakt en een emmertje stekelbaarsjes tevreden men moet deugdelijk en deskundig toezicht hebben, kortom, er moet alle dagen heel wat binnen komen eer de inkomsten zoo groot zijn, dat er van eenige winst kan worden gesproken. Er zijn misschien menschen, die ook een geheel gemoderniseerden tuin niet zouden bezoeken omdat zij in principe tegen het gevangen houden van dieren zijn. Daartegenover mogen we het feit stel len, dat Artis met zijn collectie, zijn prachtig aquarium, zijn laboratoria, musea en bibliotheek een onmisbare instelling voor de Amsterdamsche Universiteit is ge worden en bovenal, dat het voor ieders ontwikkeling gewenscht is, dat men de dieren, welke de aarde bewonen, niet alleen van plaatjes en foto's leert kennen. Dat hebben de opvoeders van onze jeugd al meer dan een menschengeslacht lang begrepen en daarom trekken er telken jare duizenden schoolkinderen naar Artis, niet alleen om er te lachen om den snoet van den aap, die wel wat op den veld wachter lijkt of de pooten van de ooievaar die wat van de juffrouw uit de vierde heeft, maar om zich door eigen aanschou wing een denkbeeld te kunnen vormen van wat de natuur met en naast ons heeft geschapen. En als wij over schoolkinderen spreken dan denken wij aan onze eigen jeugd en aan de onvergetelijke dagen, dat wij met onze ouders een tochtje naar Artis hebben gemaakt. Er zullen duizenden onder onze lezers zijn, die zich iets dergelijks herinne ren en zij zouden het allen met ons be treuren als de wereldberoemde tuin spoor loos zou moeten verdwijnen. Het bestuur doet al wat mogelijk is, het verspreidt folders en brochures, het ver toont in den lande de fraaie Artis-film, het organiseert radio-toespraken en de heer Portielje, de groote dierenvriend, houdt overal interessante voordrachten. Het is doordat men weet met hoeveel sympathie er nog altijd over Artis gedacht wordt, dat een Amsterdamsch Comité, dat niets anders dan het behoud en de mo derniseering van den dierentuin voorstaat, besloten heeft zich tot belangstellenden in het geheele land te wenden om te trach- ning in de bioscoop te Den Haag geschied kwam Gema voor haar auteursrecht op. De Haagsche kantonrechter stelde Gema in het gelijk en veroordeelde den bioscoop exploitant tot schadevergoeding. Laatstgenoemde ging in beroep bij de Haagsche rechtbank, die Gema toeliet om door getuigen te bewijzen, dat inderdaad aan Gema het recht was overgedragen. De bioscoop-exploitant, die o.a. den da tum van de akte van overdracht ontkende en zich tot de vertooning van de complete film gerechtigd achtte derhalve ook tot de reproducie van het liedje stelde cas satieberoep in. Jhr. mr. H. de Ranitz, lichtte de cassa tiemiddelen uitvoerig toe, waarna mr. F. J. de Jong het standpunt van de Gema uit eenzette. MATROOS OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. De raad voor de scheepvaart heeft gis termiddag uitspraak gedaan inzake het overboord slaan en verdrinken van een matroos van den motorlogger „Geertruida Jacoba" Sch. 37, welk ongeval onlangs ge beurde voor de haven van IJmuiden. Welke de oorzaak van het ongeval is ge weest zoo zegt de raad in zijn uitspraak is niet met zekerheid uit te maken. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de veronge lukte P. Pronk, toen het vaartuig plotseling naar bakboord slingerde, het evenwicht verloren, terwijl hq in de reddingboot stond om het zeil aan den boom vast te maken. Dit voorval moet worden beschouwd als 'n ongeval, zooals dit in een bedrijf, waarin de overledene werkzaam was, kan voor komen, zonder dat daartegen eenige voor zorgsmaatregel kan worden genomen. Ook al zou de overledene de zwemkunst machtig zijn geweest, dan zou hem dit naar alle waarschijnlijkheid in het onderhavige geval niet hebben gebaat. Toch wil de raad de opmerking maken, dat het te betreuren is, dat niet van overheidswege wordt be vorderd, dat mede als verplichting worde ten het gevaar voor Artis af te wenden. Vijfmaal honderdduizend gulden zal men daarvoor bijeen moeten brengen en reeds is op den oproep op een dergelijke wijze gereageerd, dat men de beschikking over een kleine twee-honderdduizend gulden heeft gekregen. Nu moeten we verder en het mooie doel kan bereikt worden als allen daarvoor naar eigen draagkracht een offer willen brengen. Het in Alkmaar gevormde comité zal het op prijs stellen, als men de moeite wil nemen een bijdrage te storten ten kantore van den penningmeester, mr. F. A. Josephus Jitta, Voordam 11 (postgiro No. 2162 van het Noord Hollandsch Land- bouwcrediet). Elke bijdrage, hoe klein ook, is van harte welkom en voor allen, die om de een of andere leden niet willen gireeren staan er bussen op de bureaux van de Alkmaarsche Courant, het Noord Hollandsch Dagblad en het Alkmaarsch Dagblad, bussen, welker inhoud binnen kort moet bewijzen, dat de macht van het kleine in een actie als deze een niet te verwaarloozen factor is. Wij doen een beroep op allen, die met ons van meening zijn, dat een wetenschap pelijk instituut als Artis niet mag verdwij nen, op allen, die deze openluchtschool in het belang der algemeene ontwikkeling niet willen missen en vooral op diegenen, die zich nog herinneren welke genotvolle uurtjes zij zelf in dezen tuin hebben door gebracht en er aan willen medewerken, dat de kinderen va: nu en van de toekomst dezelfde vreugde zullen beleven. Het Artis Reddingscomité in Alkmaar vertrouwt er op, dat men ook hier en in onze omgeving een bewijs van sympathie en medewerking zal geven. gesteld voor een ieder, die zich aan het zeemansberoep wijdt, om de zwemkunst machtig te zijn. Te dikwijls blijkt den raad, dat zeelieden niet kunnen zwemmen. In het onderhavige geval valt voorts op te merken, dat de reddingboei op het vaar tuig niet op de meest geschikte plaats en de meest doelmatige wijze was aangebracht. Het ware wenschelijk, dat reddingboeien, ook op dergelijke vaartuigen als de „Geer truida Jacoba" Sch. 37, werden aangebracht aan de brug, en wel zoodanig, b.v. los hangende in een beugel, dat de boei ter stond nadat iemand over boord is gevallen, den drenkeling kan worden achterna ge worpen. Dit is in het onderhavige geval niet geschied en kon blijkbaar niet geschie den. Ook zou de kapitein, indien een pik- haak aan boord en bü de hand ware ge weest, den dicht langs het schip dr«venden drenkeling naar alle waarschijnlijkheid hebben kunnen vasthaken en brengen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9