Agenda r,. .Stazf en Omgmitup i In 't afgelegenst oord: Feest van de Roode Ster!' a W A Z m R00DE STER kreupel paard voor den wagen. TABAK "V. t JU* EERSTE BLAD. Alkmaar, Maandag. Zaterdagmorgen werd door de politie op den Friescheweg geconstateerd, dat er een paard voor een vierwieligen wagen liep, dat kreupel was. Het gespan is naar een stal aan den Dijk gebracht, en mocht volgens advies van een ter plaatse verschenen dierenarts niet langer dienst doen. Het dier is later per vrachtauto naar de Bergermeer ver voerd, waar zijn eigenaar woont. DRONKENSCHAP. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door de politie een beschonken persoon ter ontnuchtering naar het bureau van politie overgebracht. Proces-verbaal is opgemaakt. Gisteravond heeft de politie vanaf den Kennemerstraatweg een dronken man naar het bureau van politie overgebracht Na ontnuchtering kon hij met de wetenschap dat proces-verbaal tegen hem was opge maakt, huiswaarts keeren. BRAND IN EEN AUTO. Gistermiddag te omstreeks kwart voor twee geraakte de auto van een uit Bloemendaal afkomstigen automobilist, vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting, op de Lyceum- brug in brand. Het brandje werd door om standers met zand en water gebluscht De wagen is later naar Bloemendaal gesleept om gerepareerd te worden. UITBREIDINGSPLAN ALKMAARDER HOUT E.O. In bijlage no. 35 schrijven B. en W.: Op 18 Maart 1937 heeft de raad een besluit overeenkomstig art. 36 lid 4 der Woningwet vastgesteld, teneinde het bij Ged. Staten van NoordEolland in voorbereiding zijnde uit breidingsplan de noodige bescherming te ver- leenen. Aangezien Ged. Staten nog steeds niet ge reed zijn met de vaststelling van het uitbrei dingsplan Alkmaarder Hout e.o. verdient het aanbeveling opnieuw een besluit over eenkomstig artikel 36 lid 4 der Woningwet te nemen, daar het besluit, dat ten vorigen jare is genomen, inmiddels vervallen is. B. en W. bieden een ontwerp-besluit ter vaststelling aan. TE WATER GEREDEN. Zondagmorgen omstreeks 12 uur ge raakte een 14-jarig dochtertje van den heer Schoen, wonende aan de Keizerstraat bij de werfbrug, per fiets in het water van de Qudegracht. Het meisje wend spoe- c.ig door omwonenden op het droge ge bracht, Toen de fiets was opgehaald, kon het meisje weer huiswaarts keeren. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN „WEST". B. en W. schrijven in bijlage no. 38: Bij de vaststelling van het uitbreidingsplan „West" in uwe vergadering van 15 Septem ber 1932 is ten aanzien van het gebied gele gen ten Zuidwesten van den Bergerweg en ten Zuidoosten van de omgelegde Houtvaart uitgegaan van de gedachte, dat het aan de spoorbaan grenzende terrein te zijner tij:! benoodigd zou zijn voor uitbreiding van het emplacement der Nederlandsche Spoorwegen en het resteerende gedeelte zich door zijn vorm niet leende voor verkaveling en be bouwing. Om deze reden is aan het eerstbe doelde gedeelte bij de vaststelling van het uitbreidingsplan „West" geen bestemming gegeven en is het laatstgenoemde gedeelte bestemd voor landelijke doeleinden. Het is inmiddels gebleken, dat de behoefte aan uit breiding van het spoorwegemplacement niet meer bestaat; daarnaast heeft de eigenares van het perceel Sectie C. nr. 3528, dat thans voor landelijke doeleinden is bestemd, er op aangedrongen om haar gronden voor bebou wing te ontsluiten. Een en ander heeft ons genoopt een herziening van het plan „West" in overweging te nemen. Het geheele ter rein, begrensd door de spoorbaan, de Hoe- vervaart, de Houtvaart en den Bergerweg kan thans voor bebouwing worden aange wezen. Op het ter inzage liggende ontwerp tot herziening hebben wij twee bouwblokken voor gesloten bebouwing geprojecteerd, be stemd voor één gezinsmiddenstandswonin- gen met een minimum inhoud van 300 M3., terwijl langs de spoorsloot een plantsoen is gedacht. Voorts zijn voor dit plan tot herzie ning bebouwingsvoorschriften ontworpen. Het ontwerp tot herziening heeft van 1 Februari tot en met 7 Maart 1938 ter secre tarie der gemeente voor een ieder ter inzage gelegen. Bezwaren daartegen zijn niet inge komen, ook niet van de zijde van de Neder landsche Spoorwegen. De commissie van bijstand voor openbare werken en de vaste commissie voor uitbrei dingsplannen in Noordholland kunnen zich blijkens de bij de stukken overgelegde ad viezen met het ontwerp tot herziening ver eenigen. B. en W. geven den Raad daarom in over weging het plan tot herziening van het plan „West" omvattende het gebied tusschen de spoorbaan, de Hoevervaart, de Houtvaart en den Bergerweg, vast te stellen en bieden daartoe een ontwerp-besluit ter vaststelling aan. VERKOOP GROND AAN de REMBRANDTSTRAAT. In bijlage no. 37 schrijven B. en W.: De heer A. Langereijs te Heiloo heeft ver zocht voor zich of zijn lastgevers van de ge meente te mogen koopen een perceel bouw terrein, gelegen aan de Rembrandtstraat, groot ongeveer 133 M2., voor den prijs van 997.50 in totaal, ten einde daarop een wo ning te bouwen. Tegen verkoop van ge noemd perceel bestaat geen bezwaar. VROUWEN VREDESGANG 18 MEI 1938. In het Plaatselijk Comité van Aanbeve ling voor den Vrouwen Vredesgang 18 Mei 1938 hebben de volgende dames en heeren zich bereid verklaard, zitting te willen ne men: Mej. S. P. Bartstra, arts; ds. H. W. Bloem- hoff, Heiloo; ds. A. J. P. Boeke, Schoorl; Mevr. M. BonsemaStreuper; dr. Th. C. van Hilten; mevr. J. A. Hoeneveld Toxopëus; mevr. J. G. HoogenboomRieff; mevr. A. KuiperHeuvelink; ds. F. W. Rap- pold; ds. A. C. de Regt, Bergen; dr. A. G. Schoo; zuster A. Smit. Teneinde de propaganda voor den Vrou wen Vredesgang te bevorderen en tevens een reiskas te vormen voor minvermogen den, zullen, evenals vorige jaren, dames uit vredes- en andere humanitaire vereenigin- gen hier ter stede in de volgende weken met inteekenlijsten langs de huizen komen Iedere gift, hoe klein ook, wordt dank baar aanvaard! WAARSCHUWING. Van de zijde van Het Leger des Heils verzoekt men ons opname van het volgende: Herhaaldelijk komen bij ons klachten binnen van personen, die meenden een exemplaar van het orgaan van het Leger des Heils ,;de Strijdkreet" te hebben ge kocht en later tot de ontdekking kwamen een blaadje van het Nederlandsche Leger des Heils te hebben ontvangen. De colporteurs hadden dan, voorgeven de van het Leger des Heils te zijn, een ernstige verwarring gesticht en hiervan een handig gebruik gemaakt door hun krantjes te verkoopen. Aangezien het Nederlandsche Leger des Heils niets te maken heeft met „de Strijdkreet", het orgaan van het Leger des Heils (stichter William Booth), willen wij ernstig in overweging geven bij het koopen hiervan, goed toe te zien dat ook het juiste blad wordt ontvangen, opdat eventueele teleurstellingen worden voor komen. VERZOEK Jb. TJEERTES OM VER MINDERING PACHTSOM BUFFETTEN SPORTPARK. In bijlage no. 39 schrijven B. en W.: In Uw vergadering van 23 December 1937 stelde U in onze handen om bericht en raad een adres van Jb. Tjeertes d.d. 21 December 1937, houdende het verzoek de door hem verschuldigde pachtsom voor de buffetten op het gemeentelijk sportpark te verminderen, in verband met het feit, dat de voetbalvereeniging „Alcmaria Victrix" thans Zelf voor de verstrekking van thee aan de deelnemers aan haar wedstrijden zorg draagt. Naar aanleiding van dit adres brengen wij het volgende onder Uw aandacht. Volgens artikel 9 der tusschen de ge meente en den pachter van de buffetten van het sportpark gesloten overeenkomst heeft de laatste, behoudens in het geval, bedoeld in artikel 8, het uitsluitend recht dranken, met uitzondering van sterken drank, benevens andere consumptie-arti kelen op alle deeien van het sportparkter- rein te verkoopen. Voorts is bepaald, dat in alle andere huurovereenkomsten, net sportpark be treffende, voor zooveel noodig eer- bepaling zal worden opgenomen, welke hem dit uit sluitend recht waarborgt. In verband hiermede is in de met de voetbalvereeni ging „Alcmaria Victrix" gesloten huur- ove> eenkomst bepaald, dat die vceeniging noth direct noch indirect op de haar in huur gegeven terreinen en gebouwen con sumptie-artikelen voor het publiek ver krijgbaar mag stellen Genoemde vereeniging heeft intusschen besloten met ingang van 4 April 1937 aan de deelnemers van haar wedstrijden, in afwijking van wat tevoren regel was, zelf gratis thee te verstrekken. Voor den pach ter van de buffetten is dit uiteraard een schadepost. Aangezien de vereeniging de consumptie niet verkoopt, maar gratis verstrekt, wor den erhter daardoor de rechten van den pachter, welke h°m zijn bewaai borgd bij het tusschen de geireente en hem gesloten con'rt.ct, niet aangetast Op juridische gronden bestaat er dei halve geen aanlei ding den pachter op eenigerlei wijze scha deloos te stellen. Aangezien wij intusschen moeten toegeven, dat de pachter met de hierbedoelde wijziging in de beschikbaar stelling van consumptie geen rekening heeft kunnen houden bij zijn inschrijving, geven wij U, in overeenstemming met het voor U ter inzage gelegde advies der com missie van bijstand voor het sportpark, in overweging de door Tjeertes verschuldigde pachtsom uit een oogpunt van billijkheid over 1937 met 100 en over 1938 met 150 te verminderen. De hiergenoemde bedragen zijin. gebaseerd op de vermoede- lijke vermindering van omzet, die voor den pachter voortvloeit uit het besluit der voetbalvereeniging. De met Tjeertes en met „Alcmaria Vic trix" gesloten contracten zijn mede ter inzage gelegd. ULVADERO-AVOND. Een gezellige cabaret-avond. De zoogenaamde bonte avond, welke Ul- vadero Zaterdag in 't Gulden Vlies georga niseerd had, is een eclatant succes gewor den voor de spelers, die achter het voetlicht hun kunnen hebben laten zien en hooren. Een talrijk publiek heeft zich eenige uren flink vermaakt met een programma, dat zeer variëerend was en dat bovendien en dat is feitelijk veel belangrijker van hoog gehalte was. Aan dezen avond werkten allereerst mee papjgp leden van Ulvadero, t.w. Piet Kroon Tentoonstellingen. Van 28 Maart tot en met 2 April in de Handelsschool tentoonstelling „Hoe teekent het kind in Indië?" Geopend 28 Maart 10 uur, de volgende dagen 95 en 810 uur. Woensdag, Donderdag en Vrijdag 1012, 25 en 79 uur tentoonstelling werkstuk ken Ambachtsschool. Bioeeopen. Victoria-theeter, half acht, hoofdnummer Marie Walewska (hist.-rom.); hoofdrollen Greta Garbo en Charles Boyer. Toegang boven 18 jaar. (Geprolongeerd). Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De groote illusie (rom.); hoofdrollen Erich von Stroheim, Dita Parlo en Jean Gabin. Toe gang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxv-theater, 7.45 uur hoofdnummer Wie is mister Flow? (senr) Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, behalve Zaterdag hoofdnummer Manege (circus' film); hoofdrollen Attüa Hörbiger, Albert Matterstock, Anneliese Uhlig e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 28 Maart. 8 uur, de Unie, Volkszangavond. 8 uur, De rustende Jager te Heiloo, ver gadering Vereen, voor facultatieve lijkver branding; spr. dr. Rademaker, lid H.B. Woensdag 30 Maart. 8 uur, dancing Harmonie, ledenvergade ring Associatie voor lijkbezorging. 8 uur, café Central, alg. verg. Burger IJs club. en G. v. d. Post, die als de gebr. Stet hun welbekende scetch van de Alkmaarsche kermis gaven. Hoewel het nummer meer dan eens werd gegeven, bleek het nog steeds de volle aandacht te trekken, zoodat het ook nu weer een groot succes werd. Dan was er mej. Mar Pie, die eerst den zang verzorgde in het programma van de band (John Black and his Boys openden het pro gramma en gaven een aantal muzieknum mers, die ook al een groot succes werden) en die daarna liedjes bij de guitaar zong. Dat zij ook een dankbaar gehoor had, spreekt vanzelf. Hetzelfde was het geval met Mies Sougé en Mathy Kommer, die heel vlot hun Tiro- ler liedjes zongen, aardig, vlot en vrij. Daarmee hebben wij de stadgenooten ge had. Daarnaast trad op Wim Sonneveld, die het vorig jaar zijn debuut in Alkmaar maakte en toen de verrassing werd. Zijn optreden van thans was zoo, dat de hooge verwachtingen niet beschaamd werden. Hij zong uitstekend, had een uitgezocht pro gramma en een uitzonderlijk goede uit spraak. Met heel veel genoegen werd de kennismaking met Sonneveld hernieuwd. Hij leek ons nog beter geworden in dit jaar en als hij zoo door gaat, wordt hij straks Nederlands beste cabaretier. Anny Moina, een Indisch actricetje, ver overde stormenderhand de geheele zaal met haar liedjes, die zonder uitzondering op hoog peil stonden. Ook zij had een da verend succes te boeken, dat zij mede te danken had aan de voortreffelijke begelei ding van Kellenbach, die bovendien eenige pianosoli ten beste gaf. En zoo werd het geheel een programma, dat buitengewoon goed verzorgd was. Ulva dero mag tevreden zijn met het organisee- ren van dezen extra-avond. „DE LEERDE SOAN." Vrijdagavond werd door het „Friso" een tooneelavond gegeven opvoering van „De Learde Soan", selskip met de blijspel in 4 bedrijven van J. P. Wiersma. De première. De opkomst was bevredigend en de Friesche liederen hebben tusschen de be drijven in uit volle borst geklonken. Het was weer een mooie Friesche avond, zooals de voorzitter, na afloop van -iet spel, kon constateeren. Bij de opening verden door den voor zitter, de heer Brink, welkom geheeten een groot aantal gasten uit Lutjewinkel, leden van de tooneelvereeniging „Ont waakt", hier ter stede en de auteur van het stuk, de heer Wiersma. De laatste jaren heeft „Friso" nog al eens 'n tooneelstuk van dezen schrijver met succes opgevoerd en nu genoot de vereeni ging dan de eer om voor de eerste maal dit nieuwe stuk ten tooneele te voeren. Met zoo'n eerste opvoering is er altijd wat meer spanning dan wanneer een stuk reeds eerder is opgevoerd en het bekend is hoe het publiek reageerde bij zoo'n opvoering. Wegens ongesteldheid moest op 't laat ste oogeniblik een van de medespeelsters worden vervangen, maar dat heeft het publiek niet kunnen merken. Op 2 April wordt in de Wieringermeer door „Friso" hetzelfde stuk opgevoerd. Zooals reeds gezegd, was men in span ning betreffende de ontvangst van het gebodene. Laten wij dadelijk zeggen dat het een goed geslaagde avond is geweest. Het publiek heeft zich met het gebodene wel vermaakt en de auteur deelde ons mede dat hij over de opvoerng in haar geheel goed tevreden was. Dat neemt niet weg dat er bij een vol- gende opvoering hier en daar nog wel iets gewijzigd zal worden, dat spreekt van zelf. Er werd heel vlot gespeeld en het zal zeker voor den leider, den heer Kuperus, geen ge makkelijke taak geweest zijn om verschil lende nieuwe spelers zich in hun nieuwe rol te laten inleven. Er waren niet minder dan 12 medespelenden. Maar de opvoering mag als goed geslaagd worden beschouwd. De inhoud van het stuk is in het kort weergegeven de volgende: het geheel speelt zich af aan de „Jokieringmar", met op den ach tergrond de rietkraag van de meer. De zoon van een eerwoudigen boer gaat op studie, zal predikant worden. Hij was in Groningen, waar hfj zit den laatsten tijd in Oxford, waar hij in verband met zyn studie eigenlijk niets te maken heeft. In 't eerste bedrijf brengt de post een brief waarin wordt medegedeeld dat de student den volgenden da.; zal thuis komen Er staan in dien brief weer heel wat vreem de woorden zooals gewoonlijk. Een woord brengt nog al moeilijkheden, n.1. costi" dat door den postbode vertaald wordt als „bij de echo" en door den directeur van de Boerenleenbank als „ten Uwent". De andere zoon des huizes heeft een boekje met vreemde woorden en vindt daarin als interpretatie: „in uwe stad". Dat is de eerste aanleiding van heel wat onaangenaamheden in het plaatsje. Als de student thuis is, is alles gauw hopeloos in de war. Hij kan niet „disputeeren" met de een voudige menschen aan „de Goldering-mar" omdat men nu eenmaal niet disputeeren kan, een beetje onwijs praten, dat kan men. De postbode en de directeur van de boerenleenbank meenen ook nog al wat bestudeerd te zijn, wat de een van den ander moeilijk kan verdrage»Het komt tot vreemde verwikkelingen, vooral ook om dat de student allen mogelijken onzin uit haalt, waarvan hy de waarheid der rede neering „bewijst". Men is van die wijsheid niet erg gediend en al spoedig staat 't heele plaatsje „op kop", 't Is een en al herrie. Een mede-studerat uit Groningen hoort er van en nadat hy zich op de hoogte heeft gesteld van wat er eigeniijk aan de hand is, maakt hy zijn „collega" klein. Hij ge last hem de blauwe overall aan te trekken als symbool van zyn schuldbekentenis en laat hem beloven alle vreemde woorden af te schaffen en geen onwijze stellingen meer te verkondigen. Een slot wat misschien sommigen niet geheel bevredigde, 't had ook anders gekund. Maar 't is een blijspel. Is een stuk met mooie humor waar wel van genoten is. Na sluiting volgde bal, waar nog lang en druk gebruik van werd gemaakt. De auteur en de tooneelleider kregen nog gelegenheid even het woord te voeren evenals de heer Span uit Lutjewinkel. FEESTAVOND VOKZOS. De H. B. S.-ver. „Vokzos" heeft Zater dagavond in „de Harmonie" een feestavond gehouden, waarvoor een zeer groote be langstelling bestond, zoo zelfs, dat er vrij wel geen plaats onbezet was. Dit talrijke auditorium is een uiterst ge varieerd programma, met een specifiek H. B. S.-karakter, voorgezet, dat, getuige den grooten bijval, bijzonder op prys ge steld werd. De voorzitter, de heer P. Boeke, heeft de zen feestavond geopend. En nadat het clublied gezongen was, werd zooals te doen gebruikelijk een muzikale inleiding gespeeld door het schoolorkestje (o. 1. v. den heer F. H. Maschhaupt). Ten gehooré gebracht werden de Kamer- Sonate (A. Corelli) en „Serenade" van Ch. W. Widor. Zeer geslaagd was ook het hier op volgende nummer „Ode aan Vokzos", waarbij de jeugdige C. Crefeld de leiding voerde over een groot en zeer verdienste lijk H. B. S.-koor en orkest. Voor den jongen componist Crefeld is dit een terecht verdiend succes geworden. Wat het mu- ziek-gedeelte van den avond verder be treft, het was na de pauze wederom de H. B. S.-er Crefeld, die uitstekend een klassiek pianowerk (Kinderscenen van Schumann) vertolkte en die (met de leden Jo Brandse, Trien Kramer en D. v. d. Za ken) de bekende Spaansche dansen 3 en 5 van Moszkowski op twee vleugels ten ge- hoore bracht. Dit achthandig pianospel werd ten zeer ste en volkomen juist geapprecieerd en huldebetuigingen zijn dan ook niet uit gebleven. Van Jo Brandse en D. v. d. Za ken hoorden we nog Zamenchick's „China Doll parade". Het tooneel-gedeelte was in vertrouwde handen. Men had zich tot eenvoudige werk jes bepaald, maar deze zijn dan ook op lof waardige wijze ten tooneele gevoerd. Voor opvoerenden Mien Baretta, J. Ver- kade, Fr. Vorstenburg en Th. Ruygrok) mogen woorden van hulde niet onthouden worden. In het bijzonder noemen we Th. Ruygrok in zyn rol van „Jan" in „Pak- idylle", welke uitstekend gespeeld werd. Onder leiding van mej. E. Margadant werden eenige goede dansen opgevoerd en daarna een paar „tableaux vivant" voor het voetlicht gebracht, welk nummer tot de beste van den avond gerekend kan worden. Dan waren er verder nog de imitatie-da mes Snip en Snap, zich noemende Knip en Knap en ook dit slotnummer (verzorgd door de heeren Tuin en Verkade) paste goed in het kader van het programma. Op het programma stond een vraagteeken- nummer vermeld, dat bij nader inzien een imitatie (of parodie?) van de „Mills Bro thers' bleek te zijn. Een verrassing was het ongetwijfeld; er zyn echter twee soor ten van verrassingen. Resumeerend een goed-verzorgd pro gramma, dat op een feestavond als deze naar waarde geoordeeld is, m. a. w. gul in applaus en hartelijk in de toejuichingen. Het bal waaraan „The Rhythm Maniacs" medewerking verleenden, was zeer gezellig. DE MODESHOW VAN KOFA. Wij herinneren er aan, dat de mode-show van Kola Maandagmiddag 4 April om drie uur des middags in 't Gulden Vlies wordt gehouden en dat er om 8 uur nog een avond show zal zijn. VOORDRACHT ONDERWIJZERES ST. MAARTENSBRUG. Voor de benoeming van een onderwij zeres aan de openbare lagere school te St. Maartensbrug is de volgende voordracht opgemaakt: 1 Mej. S. Ris te Wormerveer; 2 mej. J. M. van Wolferen te Den Helder; 3 mej. L. M. Zink weg te Bakkum; 4 mej. W. G. Lo- vink te Twello. O .- \y Nieuwe Roode Stei Tabak, No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per half ons. Niemeijer verdriedubbelt het aantal gelukkige rookers! Want tot ieders verbazing en vreugd stelt men 't vast: de karakteristieke „Roode Ster smaak" is óók bij de nieuwe Roode Ster No. 6 en No 10 volmaakt ge handhaafd 6, 10 of 13 cent per half ons! Haal Uw pakje! 't Is feest in rookersland „Dt Sttr op b*t pak garantit voor rijpt tabakl" NIEMEIJER'S Zie voor vervolg pagina 3, eerste blad. ,Stad en Omgeving"

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2