VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. DE BAAS. WARMEN HUIZEN UMMEN HEILOO ZUIDSCHARWOUDE NOORDSCHARWOUDE KOEDIJK BURGERBRUG HENSBROEK Glimlachje TWEEDE BLAD. 3 Minister Slotemaker de Bruine te Brussel. - Minister Slotemaker de Bruine heeft wederom een bespreking gehad met zijn Belgischen ambtgenoot Hoste te Brussel Het onderhoud gold de kwestie der spellingswijze van de Nederlandsche taal. Dnodelyke aanrijding. - Op den hoek van de Riederlaan en de Hollandsehe straat te Rotterdam is gisteren een ernstig onge luk gebeurd, dat den zevenjarigen D. El- burg uit de Noordpolderstraat het leven heeft gekost. De jongen stak zonder op het naderende verkeer te letten, plotseling den rijweg over, waarbij hij werd gegrepen door een in de richting Varkenoordsche- weg rijdende vrachtauto. Het rechter voor wiel ging den jongen over den buik. Hij had oogenschijmijk geen letsel bekomen, maar nadat hij per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsir.gel was overgebracht is hij aldaar toch in den loop van den avond overleden. Ernstig auto-ongeluk te Alphen a. d. Rijn. - Te Wijkhoorn, onder Alphen a. d. Rijn, is Zaterdag een personenauto, be stuurd door den heer W. L. van der Nolk van Gogh uit den Haag bij het passeeren van een wielrijder in botsing gekomen met een uit tegenovergestelde richting komen de tractor met bijwagen. De personenauto, die met vrij groote snelheid reed, kantelde daardoor in de langs den weg gelegen sloot, terwijl ook de tractor te water ge raakte. De bestuurde: van den vrachtwa gen wist de inzittenden van de personen auto, twee dames en den bestuurder, op het droge te brengen. Beide eerstgenoem- den waren hevig geschrokken, doch bleken slechts lichte ontvellingen te hebben op- geloopen. De heer van der Nolk was ech ter ernstig aan het hoofd gewond en had bovendien een been gebroken, zoodat hij naar het Academisch ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht. De personen auto werd totaal vernield. De tractor, welke eigendom is van den heer Hooestra te Sappemeer, werd ernstig beschadigd. Dienstbode vermist. - Sedert Zaterdag middag half twee wordt te Heeswijk ver mist de dienstbode B. S. Zij heeft in over spannen toestand de woning, waar zy in betrekking was, verlaten en is sedert dien daar niet teruggekeerd. fjMvmaaal Tlieuws L. T. B. vergadering. Vrijdagavond vergaderde deze ver- eeniging in het lokaal van den heer G. J. Mosch. De waarn. voorzitter, de heer K. Mole naar, opende op de gebruikelijke wijze en deelde mede dat de voorzitter wegens ongesteldheid verhinderd is deze vergade ring te leiden. Mededeelingen. De voorzitter deed mededeeling dat van het hoofdbestuur van den L. T. B. een schrijven is binnen gekomen inzake de vaste lasten in den tuinbouw. Vrijdagmiddag is juist een ver gadering belegd op initiatief van het bestuur der Centrale Veilingsvereeniging. Op deze vergadering waren uitgenoodigd de voorzitters van de diverse tuinbouw organisaties, n.1. L. T. B., N. T. B. en Chr. B. en T. bond, alsmede de voorzitters van de diverse Boerenleenbanken in dit rayon. In deze vergadering is toen benoemd een werkcommissie, bestaande uit drie leden. Wordt b.v. een kwestie aanhangig ge maakt van iemand uit Harenkarspel, dan zal die behandeld worden door de werk commissie, aangevuld door leden van de commissie uit Harenkarspel. Nadere me dedeelingen zullen spoedig volgen, daar deze commissie eerst nog officieel erkend moet worden. Volgens het jaarverslag zijn in 1937 6 bestuursvergaderingen gehouden en 6 ledenvergaderingen, alsmede 3 kring vergaderingen. Naast de zaadkoolregeling is ook in 1937 een aanvang gemaakt met de blauwe aardappelenregeling. Tevens werd in het verslag gememoreerd het over- lijden van wijlen den heer P. Slot en de benoeming van den heer K. Molenaar als voorzitter van de C. V. V. Rekening en verantwoording. Volgens de rekening bedroegen de ontvangsten 186.05 en de uitgaven 150,73, alzoo een batig saldo van 33.32. De rekening werd goedgekeurd. Als lid van het centraal bestuur van de veiling is herkozen de heer W. Dekker. Van de gelegenheid om voorstellen in te dienen voor de algemeene vergadering van de veilingsvereeniging werd geen ge bruik gemaakt. Wel werd in overweging gegeven wijziging te brengen in den ver koop van groote Schotsche muizen voor Zuid-Amerika en wel in verband met de ziektekansen. Daar dit geen ondersteuning vond, ging het gevoegelijk van de baan. Als bestuurslid van deze vereeniging werd eveneens met groote meerderheid van stemmen herkozen de heer W. Dekker. Nadat nog eenige critiek werd geleverd op het officieel orgaan van den L.T.B., deel de de voorzitter nog mede, dat dr. Leefmans kortgeleden in Alkmaar een voordracht heeft gehouden over de bestrijding van de draai- hartigheid in de kool. Binnenkort zal hy voor de Centrale Veilingsvereeniging over dit onderwerp een lezing komen houden. Tevens zeide de voorzitter, dat in een on langs gehouden vergadering van De Vier bond is behandeld een voorstel om te tr. ch- ten de provinciale en gemeentelijke credie- ten, welke in 1931 aan de tuinders zijn ver strekt, kwijtgescholden te krijgen. Het resul taat van die bespreking is, dat besloten werd een bespreking aan te vragen met Ged. Sta ten van Noordholland. Na eenige mededeelingen over de kwali- teitseischen van de Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale volgde sluiting. Burgerwacht. In de vergadering van de Limmer Bur gerwacht. waarvan voorzitter is burge meester J. J. Nieuwenhuisen en welke bij eenkomst uitstekend was bezocht, sprak de burgemeester over het heuglijke feit voor Nederland en Oranje van de geboorte van prinses Beatrix. Uit het financieel verslag blijkt een voor- deelig saldo van f 155.90. Uitgeloot werden 4 obligaties a 25 en wel de nrs. 9, 23, 29 en 34. Uit het jaarverslag blijkt, dat 16 schiet oefeningen waren gehouden, waarvan een tegen de B. V. Landstorm. Uit het jaarver slag blijkt ook, dat de Burgerwacht paraat is en blijft. Als de regeering onze diensten noodig heeft, kan men op ons rekenen. Bij de bestuursverkiezing werden opnieuw gekozen de heeren P. Commandeur en S. Commandeur. De volgende prijzen waren behaald en uitgereikt: klasse A: S. Admiraal met 85 pt.; klasse B: E. Valkering 87 punten en klasse C: Jb. Kraakman met 84 punten. Hierna sprak kapitein Haeremaker een opwekkend woord. Tot slot werd aan den heer Genefaas te Alkmaar een groepsfoto van de oefeningen aangeboden en een woord van dank gebracht voor de oefeningen van de mobile garde, die hij had geleid. Met een woord van dank werd de vergadering gesloten. Een interessante verhandeling over tuinen. Op verzoek van het bestuur van „Flora- lia" heeft de heer W. Teerink, bloemist te Alkmaar, Vrijdagavond in „De Rustende Jager" een rede gehouden over tuinaanleg in de gemeente Heiloo. Langs de wanden waren ontwerpen van tuinen opgehangen, zoodat men naast het gesproken woord, ook aanschouwelijk onderwijs had. De voorzitter, de heer W. Mossel, opende en gaf een beschouwing over Floralia. Naast de floralia voor de kinderen, ligt in de be doeling een grooter opzet van de tentoon stelling. Daarnaast is nadat verleden jaar een bescheiden poging is gedaan voor tuin aanleg de bedoeling om ook dit jaar er meer werk van te maken. Spr. heette de aanwezigen welkom en bracht dank aan den heer Teerink, die bereid was het onderwerp te behandelen en voorlichting te geven. Deze verdeelde zyn onderwerp in vijf deelen, n.1. 1. Opvatting van den aanleg, 2. idem van de beplanting, 3. bloemrijkheid van den tuin, 4. ondeiheid van den tuin, 5. de totale of algemeene indruk. In de gemeente Heiloo, waar veelal open bebouwing wordt toegepast, moet men wat meer aan zyn tuin doen, aldus spr. Met de beplanting is het als regel droevig gesteld. De buren moeten elkander verstaan met het planten. Niet altijd ligt het aan den tuinman, ook wel aan den cliënt. Men zou al een heel stuk op weg zijn, als er eenige lijn was en men er toe kon komen om aan één persoon het onderhoud op te dragen. Spr. wees op het gcede voorbeeld te Alk maar in Rochdale-West, waar men alle af scheidingen op één hoogte knipt. Wanneer men dat voorbeeld kon volgen, was er al veel gewonnen. Bij aanleg van tuin moeten boomen en planten juist gegroepeerd wor den. Hooge boomen zijn allm op hun plaats in groote tuinen. De hoogte van den tuin moet minstens gelijk zyn met het wegdek. Men heeft met de beplanting rekening te houden met het huis en niet omgekeerd. Ook met de omlijsting van den tuin heeft men terdege rekening te houden. Aan de hand van ontwerpen gaf spr aan hoe het moet. Met groote boomen moet men reke ning houden dat zy veel voedsel tot zich nemen en veel schaduw geven. Zoowel 's zomers als 's winters heeft men genoegen van zyn tuin als men variatie in de beplan ting heeft. Dit kan met groenblijvende en naaldhoudende planten. Op duidelijke wyze werd dit aangegeven en verklaard. By de beplanting heeft men rekening te houden met overlast van de buren. Men moet nooit te hooge planten of heesters planten, die het uitzicht van anderen belemmeren. En ook niet als dat gebeurt de bladhoudende planten knippen. Er is een rijke overvloed van planten die mooi zijn en niet hoog op schieten. Bij de grondbewerking stond spr. eenigen tijd stil om aan te toonen, hoe dat moet gebeuren. Ook ging spr. in op het planten en snoeien. Bij de planting mag het snoeien niet achterwege blijven. Het rijke bezit van bloemheesters, rozen e.d. planten, ook voor kleine tuinen en borders, werd uit voerig besproken. Met klem waarschuwde spr. voor aankoop bij leurders langs de huizen en op de markt. Men kan ook hier zijn belangen gerust toevertrouwen aan bloemisten. Op de markt verkoopt men waardeloozen rommel! Jammer, dat er geen wettelijke regeling is om aan den zwendel een einde te maken. Spr. besloot: „Wandel niet in het bosch, zonder de boomen te zien". Hierna werden vele vragen gesteld, waarna het oog werd bekoord door de lichtbeelden. Het was een mooie avond. Vooral door de bevattelijke wijze, waarop de .vakman zijn gehoor voorlichtte. De voorzitter heeft tot den spreker een hartelijk dankwoord gericht, een dank woord, dat de vele dames en heeren met applaus onderstreepten. Feestvergadering geheelonthouders beweging. Zondagavond werd in het lokaal van den heer P. Kramer een feestvergadering gehouden door de afdeelingen Langendijk van de Ned. Ver. tot afschaffing van alco- houdende dranken en de A.N.G.O.B. De heer P. de Jong, voorzitter van de A.N.G.O.B., opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de jeugdgroep „Zonnebloem" van Krommenie, die dezen avond zou op luisteren. Spr. wees er op, dat ditmaal de afd. St. Pancras van de A.N.G.O.B. niet van de partij is, aangezien daar reeds zoo'n bloeiende afdeeling is gekomen, dat men zelf met succes feestavonden organiseert. Het verheugde den voorzitter, dat toch nog een aantal St. Pancrassers aanwezig waren. Hij wekte op, den strijd voor de geheelonthou ding voort te zetten. Daar is nog wel wat voor te doen. In Engeland, aldus besloot de voorzitter, is een levensverzekeringsmij., die motorrijders, die geheelonthouder zijn, 10 lager premie laat betalen. Een andere maatschappij stelde vast, dat motorrijders, die in dienst zijn van den drankhandel een één-derde hoogere premie moeten betalen. Dat zegt toch wel iets! De heer C. de Jong Sr. heeft hierna het nieuwe vaandel van „Zonnebloem" onthuld. Hierbij deed hij een beroep op de jeugd om den strijd voor de geheelonthouding te steu nen en hij hoopte, dat het werk van de „Zonnebloem" aan den Langendijk navolging mag vinden. De Zonnebloem begon vervolgens met de afwerking van het programma. Zang en dans wisselden elkaar af. Het gezelschapje oogstte veel succes met deze nummers. Ook „Aardappel", een verhaal met licht beelden, viel zeer in den smaak. Het was een goed geslaagde avond. Vergadering A.R. Kiesvereeniging. De A. R.-kiesvereeniging Nederland en Oranje vergaderde in de groote zaal achter de geref. kerk. Voorzitter was de heer P. F. Slot. Door den heer A. Barten Pz. ge meenteraadslid werd een inleiding gehou den over „Gemeentepolitiek". Hierop volgde een aangename discussie. Na de rondvraag welke niet opleverde werd tot sluiting overgegaan. Postduif komen aanvliegen. Bij den heer W. Slotemaker 342 is een postduif komen aanvliegen merk N. L. 13 36 94.11. HISTORISCH GENOOTSCHAP „DE KOP VAN NOORDHOLLAND". Zaterdag is ten overstaan van notaris A. M. Engelmann, een historisch genootschap opgericht onder den naam „De kop van Noordholland,, gevestigd te den Helder. Het omvat de geheele landstreek, liggende ten noorden van den ouden West-Frieschen zee dijk van het dorp Camp af tot aan Medem- blik, derhalve Zype en Hazepolder, Wie- ringerwaard, Waard- en Groetpolder, Anna Paulowna, Callantsoog, Hondsbossche Zee wering, Petten, Koegras, den Helder en Huisduinen, de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling, het voormalige eiland Wie- ringen, alsmede de Wieringersmeer. Het genootschap stelt zich ten doel: Het in stand houden en uitbreiden der be staande verzameling van voorwerpen, kaar ten, teekeningen, prenten, foto's, boeken enz., alles in den uitgebreidsten zin, betrek king hebbende op het ontstaan en de ver dere ontwikkeling van de bovengenoemde landstreek, ten einde door permanente ten toonstelling belangstelling voor de historie daarvan op te wekken. Het genootschap is opgericht in den vorm van eene „stichting", door de navolgende personen (in alfabetische volgorde): J. Ahiend, directeur der N.V. Wed. J. Ahrend en Zoon te Amsterdam; dr. A. A. Beekman, aardrijkskundige, den Haag; mr. dr. J. Be- lonje, advocaat en procureur te Alkmaar; D. van Berkum, boekhouder te den Helder; mevr. M. de BoerBrouwer, particuliere te Ommen; dr. J. C. de Buisonjé en anderen. Tot secretaris werd benoemd de heer KI. F. Oortgijsen, die tevens de functie van conservator op zich zal nemen. Coöp. Boerenleenbank. De heeren J. Eriks Sr. en W. Paarlberg zyn herkozen resp. tot bestuurslid en lid van den Raad van Toezicht der Coöp. Boe renleenbank alhier. Tandverzorging op school. In de o. L school werd de tweede ouder avond gehouden op Vrijdag 25 Maart 1938 's avonds om 8 uur. Wegens ongesteldheid van den voorzitter der oudercommissie, den heer G. den Das, opende de heer Koppenol, hoofd der school. Deze heette de talrijk aanwezige ouders hartelijk welkom en in het bijzonder B. en W. der gemeente en de Commissie van Toezicht op het L. O. Tevens riep spr. een woord van welkom toe aan dr. de Vries uit Wieringerwaard, die zou spreken over tandverzorging op de scholen. Hierna kreeg dr. de Vries het woord. Om een goed blijvend gebit te krygen, zeide spr., moeten we het melkgebid reeds een goede behande ling geven. Vanaf het derde jaar moeten de ouders al beginnen de tanden en kiezen der kinderen te laten nakijken. We beginnen echter maar bij het schoolgaande kind vanaf het eerste leerjaar, dat is, zei spr., gemak kelijker en als het dan serieus wordt ge daan, is dat vroeg genoeg. Op de school heeft men de kinderen bij elkaar en gaat het ge makkelijker dan dat de kinderen met de moeders naar den tandarts gaan. Dat schrikt af en is op het platteland veelal bezwaar lijk. In 1924 is men in Nederland met tandver zorging op de scholen begonnen. In Duitsch- land was het al eerder ingevoerd. Het ver schil is echter, dat er toen van gemeente wege subsidie voor werd gegeven. Om de tanden der kinderen voor vroeg slecht wor den te behoeden of dat geheel tegen te gaan is volgens spr. niet doenlijk, wel kunnen we het helpen bestrijden. Als een voorbeeld noemde spr. het borstelen der tanden 's morgens en 's avonds en vooral geen snoep geven als de kinderen naar bed gaan. Verder deelde spr. mee, hoe er gewerkt werd in den kring Schagen. Hierbij zyn 33 scholen aangesloten in 12 verschillende ge meenten met ongeveer 4000 kinderen. Er wordt begonnen met de eerste en tweede klasse en zoo wordt er doorgegaan, totdat de kinderen de school gaan verlaten. Uit spr.'s eerste onderzoek in de school te Wieringer waard bleek, dat 27 der kinderen van 6 tot 7 jaar reeds een slecht gebit hadden. Op den leeftijd van 1214 jaar was dit reeds ruim 80 De behandelende tandarts is dr. de Jong uit Amsterdam, die ongeveer 60 kin deren per dag behandelt. De behandeling geschiedt in de school. Aan het melkgebit wordt echter niets gedaan, hoewel de kin deren er wel pijn in kunnen krygen. De behandeling is pijnloos. Spr. vertelde daar enkele staaltjes van, b.v. dat de kinderen 3 vullingen hadden en de ouders het niet eens wisten. De contributie te Schagen bedraagt 1.12 yi per jaar per kind. Iedere school regelt haar betaalsysteem zelf. We moeten echter, zeide spr., de volle medewerking van de hoofden der scholen hebben. Na de pauze vroeg den heer Koppenol of de aanwezige ouders er voor gevoelen om by den kring Heerhugowaard aan te sluiten, daar het zoo is, dat hoe meer scholen aansluiten, hoe goedkooper het is. Verschil lende vragen werden vervolgens nog ge steld, welke door dr. de Vries op duidelijke wijze werden beantwoord. Verder werd na bespreking besloten, om de ouders die niet op dezen avond tegen woordig waren, een uitnoodiging te sturen, en dan de verdere besprekingen te houden en aan te sluiten bij den kring Heerhugowaard. Het doel is om 1 Juli de tandverzorging hier op de school in te voeren. De kosten zullen ongeveer 10 ct. per kind per maand bedragen. Met een woord van dank aan den heer dr. de Vries voor zijn leerzame bespre kingen en aan de ouders voor hun tegen woordigheid sloot de heer Koppenol dezen avond. Criai*~publicatim AZV (jHRLP* .rvU> •••«•V* „Tot ziens dokter, ik geloof vast, dat ik zoo'n bril al veel eerder had moeten hebben!" PRIJZEN VARKENS BESTEMD VOOR BACONBEREIDING. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 28 Maart 1938 aan haar te leveren varkens, bestemd voor baconbereiding, tot wederopzegging als volgt zijn vastgesteld: Prijs per kg. geslacht gewicht in centen Kwaliteit Beneden Van Van Van Van Van Boven 50 50 54 58 76 81 85 .kg. tot tot tot tot tot kg. 53 57 75 80 85 kg kg kg kg kg LA naar 71 75 77 75 71 67 IB IIA kwali 69 73 75 73 69 65 IC IIB UIA teit 67 71 73 71 67 63 IIC IIIB max. 65 69 71 69 65 61 IIIC 61 63 67 69 67 63 59 CC cent. 61 65 67 65 61 57 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d. het warme gewicht verminderd met 2 De voorwaarden, waaronder de varkens geleverd moeten worden, zooals zy het laatst zijn vermeld in de publicatie d.d. 24 April 1937, zijn ongewijzigd gebleven. 's-Gravenhage, 26 Maart 1938. 221. Hijgend en puffend liep de bakker den slager achterna. Deze was de straat al bijna uit. „Heb je al wat gezien?", vroeg de bakker, maar de slager schudde met z'n hoofd van nee. Peter was intussen vlug doorgelopen. Hij kon bijna niet afblijven van de lekkernijen in zijn zak. 222. Eindelijk vond hij een mooi rustig plekje op een bank in het grote park, aan de rand van de stad. Met glinsterende ogen en gulzige tanden begon hi) m heerlijke krentenbollen te byten. Ju wilde hij weer een flinke hap nemen, toen hij plotseling bij beide armen beetgepakt werd.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7