DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HITLER OVER SCHUSCMNIGG'S HOUDING. Deze Courant word» ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. No. Ti Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 29 Maart 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Schuschnigg's volksstemming een weergaloos bedrog. Schuschnigg zou te Leipzig terecht staan. Franco's troepen in Catalonië. Zij zijn in 48 uur ruim 32 K.M. voorwaarts gerukt. De aigemeene toestand. Chineesche successen in Zuid-Sjantoeng. Felle strijd in het Noorden. ALKMAARSCHE COURANT. In een groote rede, welke hij te Konings bergen heeft gehouden, heeft Hitier uitvoe rig over de Oostenrijksche kwestie gespro ken. „Ik geloof niet, zoo zei hij o.a., dat er een staat is, welks regime zoo vast geworteld is als het onze, welke niettemin zoo vaak den weg tot het volk heeft ingeslagen en zijn mandaat door het volk heeft laten bekrach tigen. „Jarenlang is dat in Oostenrijk niet ge schied. Men kon het ook niet. Want elke volksstemming zou deze lieden (bedoeld is Schuschnigg c.s.) onmiddellijk terzijde heb ben geschoven. Men heeft eerst een tyran- nieke groep, welke in het bezit van de machtsmiddelen was, verheven tot heeren van den staat, door deze groep een nieuwe grondwet laten uitvaardigen en sindsdien het volk elke gelegenheid tot het uiten van bezwaar, tot beoordeeling of goedkeuring onthouden. „De man, die bestierder van deze kleine, heerschende groep was, heet Schuschnigg. Ik heb in den loop van dezen winter uit vele aanwijzingen gezien, dat op den duur deze toestand niet meer te handhaven was en dat er maar twee kansen waren, of een geregel de oplossing, of een ongeregelde, revolution- naire uitbarsting. „Ik wilde dit laatste vermijden en heb de len man, die tegenover mij totaal geen man daat bezat om dit gebied te vertegenwoor digen, niettemin bij mij uitgenoodigd. Ik heb hem verzocht bij mij te komen en heb hem in vollen ernst uiteengezet, wat het ge volg van een verdere handhaving van deze tyrannie moest zijn. Ik heb hem gezegd: „Mijnheer Schuschnigg, u onderdrukt, een land! U hebt geen recht daartoe! Dit land is ook mijn vaderland, even goed als het uwe. Hoe komt u er bij dit land voortdurend te overweldigen! Ik ben bereid mij met u ter verkiezing voor het volk beschikbaar te stellen. Wij tre den beiden als candidaten op. Het volk moet beslissen! Hij meende, dat zulks niet ging om con- stitutioneele redenen. Ik vermaande hem toen een weg te zoeken tot een vreedzame ontspanning, daar anders niemand kon waarborgen, dat de gekwelde volksziel niet tot uitbarsting zou komen. „En hierover kon ik geen twijfel overla ten: aan de Duitsche grens wordt niet meer op Duitsche volksgenooten geschoten! „Ik heb hem werkelijk in vollen ernst trachten duidelijk te maken, dat het de laat ste weg was, die misschien op vreedzame wijze tot oplossing van deze crisis kon lei den. Ik heb er bij hem geen twijfel aan overgelaten, dat bij het mislukken van de zen wege de gang van zaken niet meer te stuiten zou zijn. En ik verzocht hem niet te twijfelen aan mijn ernstige bedoeling de hulp des Rijks ter beschikking te stellen van de onderdrukte volksgenooten en ook niet te twijfelen aan mijn vastberadenheid, wanneer uit het verlaten van dezen weg een crisis zou voortvloeien. Hij heeft niet geloofd aan den ernst van mijn verzekeringen en heeft waarschijnlijk daarom ook de overeenkomst verbroken. Wij hebben daarvoor thans de bewijzen wy hebben de brieven gevonden, waarin hy op 19 Febr., nog een dag vóór mijn rede in den Rijksdag, schreef, dat het geheel vani hem slechts een tactische zet zou zyn, best*m om tijd te winnen en af te wachten totdat de toestand in de buitenlandsche politiek gun stiger zou zijn! Hij rekende er dus op, op^ee meer geschikt uur het buitenland tegen Duitschland te wapen te kunnen roepen. Om dit voornemen een moreelen grondslag te geven, had deze man nu die belachelijke plebiscietcomedie uitgevonden, wel e scherpst in het licht gesteld wordt door feit, dat wij vlugschriften en aanplakbiljet ten in beslag hebben kunnen nemen, waarin reeds acht dagen tevoren de cijfers van deze stemming werden bekend gemaakt! „Het was een ongehoord bedrog m een land, dat sinds vele jaren geen kans meer had en niet meer mocht stemmen. Het was duidelijk, dat de wereld, als dit nieuwe be drog zou zijn gelukt, zou hebben^ gezegd. „Thans is dit regime gewettigd!" „Daartegen echter begon nu het Duitsche volk in Oostenrijk zich eindelijk zelf te ver zetten. Toen wendde het zich tegen zijn pij- nigers, het stond op! En toen moest ik voor dit volk opkomen. Toen heb ik bevel gege ven aan de wenschen van dit volk gevolg te geven". Wat zal het lot van Schuschnigg zijn? Zooals men weet, heeft ook Göring gespro ken over Schuschnigg's „weergalooze ver kiezingsbedriegerij" en daarbij gezegd, dat ook het gerecht zich hiermede bezig zal hou den. Deze uitlating heeft in Engeland bij de bladen nog wat verontrusting veroorzaakt. Zoo schrijft de Daily Telegraph: „Deze bij zonder weerzinwekkende wraak tegen den overwonnen tegenstander zal de verontwaar diging opwekken van alle menschen, die de zen naam waardig zijn. Het lot van Schusch nigg zal klaarblijkelijk als voorbeeld en waarschuwing moeten dienen voor eiken Oostenrijker, die op 10 April zoo stoutmoe dig zou zijn, zich bloot te stellen aan een be trapping op het feit, dat hij neen zou stem men". De News Chronicle schrijft: „Aan generaal Göring, den apostel van het geweld, heeft men de zorg overgelaten aan te kondigen, wat de nazi's met Schuschnigg gaan doen. Zij zullen hem in Duitschland gaan veroor- deelen. In de oogen der wereld zal niet de oud-bondskanselier daar in de beklaagden bank zitten en veroordeeld worden zonder be roep, maar het zullen zijn aanklagers zijn en de heele wereld zal hun rechtspraak veroor- deelen". Reuter meldt nader, dat men te Weenen meent te weten, dat Schuschnigg terecht zal staan voor het Hooggerechtshof te Leipzig. Hij zou niet alleen beklaagd worden van een poging tot vervalsching van het plebis ciet, maar tevens verantwoordelijk gesteld worden voor het proces tegen Planetta, den moordenaar van Dollfuss, omdat hij toenter tijd minister van justitie was. Schuschnigg nog steeds in zijn appartementen. Nationaal-socialistische kringen spreken het gerucht tegen, dat Schuschnigg naar de gevangenis is overgebracht en verklaren, dat de voormalige bondskanselier zich nog steeds met zijn vader in zijn appartementen be vindt. Volgens Havas schijnt nog geen definitieve beslissing genomen te zijn omtrent een te gen Schuschnigg in te stellen gerechtelijke vervolging. Indien hiertoe zou worden- over gegaan, zou de oud-kanselier waarschijnlijk beschuldigd worden van schending der grondwet De oude grondwet schreef namelijk voor, dat tot organisatie van een volksstemming slechts door den geheelen ministerraad kon worden besloten. Schuschnigg wordt ervan beschuldigd, het plebisciet eigenmachtig te hebben georganiseerd. De tegenstand van de Spaansche re- geeringstroepen ten Noorden van de Ebro is in de laatste dagen plotseling ingestort en de troepen van generaal Franco maken snelle vorderingen. Zij zijn door de linie van versterkingen ten Westen van de rivier Cinca gebro ken en zijn Catalonië binnengerukt. De nieuwe linie van de rechtschen strekt zich thans uit van de Ebro naar de Siërra de Guara, Moorsche afdeelingen zijn er in geslaagd de regeeringsver- sterkingen aan de Cinca, over welker stevigheid hoog was opgegeven, zonder veel moeite te doorbreken. Zij hebben de stad Fraga nog niet bezet, doch zij hebben het lot van de stad wel in han den. De Republikeinsche linies die Ca talonië beschermden, zijn dus op een punt reeds gebroken. Het Republikeinsche leger is in 48 uur ongeveer 32 kilometer teruggedrongen. De rechtschen staan thans ongeveer op 56 ki lometer afstand van Lerida en zij hebben eveneens vorderingen gemaakt langs de wegen van Huesca naar Barbastro en Bo ven Aragon en van Alcorisa naar Morella in Beneden Aragofl. Den rechtschen zijn veel gevangenen en veel materiaal in handen gevallen, hoewel de snelheid van hun opmarsch zoo groot was, dat een totale zuivering van het ter rein niet ondernomen kon worden. Te Barcelona is men van meening, dat als het thans niet gelukt de rechtschen te gen te houden dit het begin van het einde is. De geestdrift van de rechtschen en de hardnekkigheid van hun optreden groeit, naarmate zij Catalonië dichter naderen en de onrust die aan de zijde van de regee ring bestaat, wordt hoe langer hoe duide lijker. Volgens een correspondent van de Times te Hendaye valt vooral hieraan te merken dat de ernst van de militaire situa tie begrepen wordt, dat het aantal proces sen tegen deserteurs met den dag toeneemt en dat iederen dag lijsten bekend worden gemaakt te Barcelona met namen van ter dood veroordeelden. Het grootste succes van de troepen van Franco is hun opmarsch langs den hoofd weg van Saragossa naar Barcelona. Deze voert door een droog en hard gebied, vrij wel zonder boomen en dit gebied is zeer geschikt voor optreden van gemotoriseerde afdeelingen beschermd door vliegtuigen. De regeering beschikt hiertegenover niet over voldoende vliegtuigen en al evenmin over voldoend anti tank-geschut. Hst tekort aan materiaal is wel de zwaarste handicap voor de regeering. Herhaaldelijk treedt de lucht macht van de rechtschen op, zonder dat er een regeeringsvliegtuig valt waar te nemen. Hoe snel de opmarsch van de laatste dagen in zijn werk is gegaan moge blijken uit het volgende geval. Drie vliegtuigen van de re gering uit Valencia op weg naar het vlieg veld Las Matas wisten niet, dat dit vlieg veld juist door den vijand bestookt werd. Op het oogenblik dat zij daalden was de omsingeling door de rechtschen een feit ge worden en toen de vliegers uit hun toestel stapten en salueerden kregen zij te hooren dat die groet niet voldoende was en dat zij den arm op moesten heffen voor den Ro- meinschen groet. Zij werden vervolgens in arrest gesteld. Communiqué der rechtschen. In het communiqué van het groote hoofd kwartier van Franco wordt o.m. gezegd: Op den rechtervleugel braken onze troe pen aan het front van Aragon den tegen stand van den vijand en bezetten verschei den dorpen en eenige heuvels en bergtop pen. De legionnaires verijdelden eenige te genaanvallen en bezetten vervolgens het bergmassief van Mirablango. De troepen in den sector van Fraga bezetten Mequinenza. De strijdkrachten, die meer in het noorden opereeren, bereikten den oever van de Cinca en bezetten Pomar, Estiche, Santa Lecina, Alcolea de Cinca, Ontinena en La- sene. Wij rukten eveneens op den linkervleugel op en bezetten Barbastra, Fornillo, Termis sen, Monezma en Las Torretas. In den sec tor van de rivier de Gallego bezetten wij Ipies, Jabarella, Lairicso, Layes, Lanave, San Vincente en Serne. Wij maakten tal rijke krijgsgevangenen en veroverden een groote hoeveelheid materiaal. Aan het front van Jean, in den sector van Alcala la Real, verbeterden wij onze eerste linies en namen bezit van den berg Allozo en de vlakte van Cornibaca. Lerida gevallen? Door Salamanca en andere radiosta tions der opstandelingen wordt mede gedeeld dat Lerida genomen is. De Italiaansche deelneming. De beschuldiging, dat 5000 man Italiaan sche troepen in de afgeloopen maand op het gebied der opstandelingen zijn aange komen, wordt in een gisteravond gepubli ceerd officieel communiqué medegedeeld. Verklaard wordt, dat in den loop van de maand 162 Duitsche en 250 Italiaansche Alkmaar, 29 Maart 1938- Generaal Franco boekt succes op succes en het lijkt er op, dat de strijd in Spanje spoedig zal zyn gestreden. Nóg houden 'e regeeringstroepen stand, maar de over macht van Franco wordt te groot. Het lijdt geen twijfel, of Franco heeft enormen steun gekregen uit het buiten land. Wij bedoelen daarmee niet de Duit sche en Italiaansche vrijwilligers, die al maanden en maanden in de rijen der Franco-legers strijden. Dat is algemeen bekend. Wij bedoelen de groote activiteit der Duitschers en Italianen in de laatste weken. Zij hebben juist in de woelige periode, die achter on_ ligt, massa's oor logsmateriaal naar Spanje gebracht en dat materiaal schijnt thans den doorslag te geven. En dit laatste te meer, waar de regeeringstroepen vrijwel niets kunnen koopen in andere landen, omdat men daar nog steeds de non-interventie huldigt. Merkwaardig toch, hoe vreemd alles is. De landen, die heelemaai niet verlangen naar een nieuw fascistisch bolwerk, laten de oorlogstransporten der Italianen en Duitschers toe, zonder tot krachtige tegen maatregelen over te gaan, en tegelijkertijd verzuimen zij, de andere partij te steunen. Dat zij daarmee precies in de kaart spelen der nationalisten, schijnt hun niet duide lijk te zijn. De Spaansche minister-president Negrin heeft gisteravond in een radio-rede de re lenen van den snellen opmarsch der rechtschen in Aragon uiteengezet. Natuur lijk is dit een eenzijdige lezing, maar toch mogen wij haar hier niet weg laten. Negrin dan beweerde, dat de hevigheid van den aanval een gevolg is van de haast, dia de totalitaire staten hebben om de kaart van Europa te wijzigen. De buiten landsche strijdkrachten gebruiken een machtig oorlogsmateriaal, waartegen de regeeringstroepen heldhaftig stand houden. Negrin wees er op, dat sedert de over heersching der rechtschen het Baskische volk reeds zijn traditioneele vrijheden heeft verloren. Hetzelfde lot zou Catalonië beschoren zyn. Millioenen menschen, zoo ging de pre mier voort, hebben belang bij het resul taat van onzen strijd. Noch de kanonnen, noch de vliegtuigen, noch de manschappen, die de opstandelingen uit het buitenland gestuurd krijgen, zullen de regeering dwin gen, een compromis te aanvaarden. Inte gendeel, iederen dag voelt de regeering zich krachtiger in het verlangen tegen stand te bieden, want tegenstand bieden beteekent overwinnen. Negrin gaf vervolgens toe, dat de toe stand moeilijk is. Echter, zoo zeide hy, de twee landen, die het Spaansche grondge bied binnen gedrongen zyn, zijn genood zaakt snel te handelen, hetgeen de oorzaak hunner nederlaag zal zijn. Tegenstand bieden moet het parool zijn van hen, die aan het front strijden evenals van hen, die achter het front werken, de eersten met weinig wapens, de anderen met weinig brood. Tenslotte deed Negrin nog eens een be roep op de arbeiders, de oorlogsproductie op te voeren Deze rede is onmiddellijk van Franco zijde beantwoord. Het antwoord was ge richt tot de Spanjaarden, die nog in het „regeeringsgebied" wonen. „De rede van Negrin," zoo zeide de woordvoerder van Franco o.a., „toont aan dat deze man u in de laatste dagen van zijn bewind nog wil bedriegen. Hij roept u toe: „biedt tegenstand", terwijl hij zelf het volk laat vermoorden. Hy verlangt uit sluitend verzet van uw kant om den tijd te hebben om te vluchten. Roode mili ciens, weet dat de miliciens van generaal Franco de overwinning behalen. Legt de wapens neer, hebt vertrouwen in de cle mentie van den generalissimus en levert uw leiders over aan de justitie van het nationale Spanje." Wij hebben gisteren meegedeeld, dat de Oostenryksche bisschoppen de geloovigen hadden aangespoord, om bij de volksstem ming voor Hitier te stemmen. Deze oproep is natuurlijk met sensationeele opschriften in de Duitsche bladen afgedrukt. Gezaghebbende nationaal-socialistische kringen zien er een zeer hoopgevenden stap in, een begin, dat gunstige verwach tingen doet opkomen betreffende de toe komstige betrekkingen tusschen de katho lieke kerk en het Derde Rijk. In katholieke kringen heeft de stap der Oostenrijksche bisschoppen zeer levendig opzien gebaard en gemengde gevoelens wakker geroepen. Men beperkt er zich over het algemeen toe, er aan te herinne ren, dat andere pogingen van dien aard, o.m. ten tijde van de vereeniging van het Saargebied niet geslaagd zijn in het ont wapenen van den fundamenteolen weer stand van het nationaal-socialisme tegen de katholieke instellingen. Men blijft derhalve een zekere reserve in acht nemen. De Duitsche regeering doet overigens haar best, om de gunst der Oostenryksche bevolking te winnen. Zoo beschouwen zy tenminste de „soepelheid", welke wordt toegepast bij de politieke gevangenen. In de laatste drie dagen zijn n.1. te Weenen 686 personen uit de voorloopige hechtenis ontslagen, nadat te voren reeds verschei dene personen op vrije voeten waren ge steld. De politie streeft er naar, aldus zegt men, niemand langer vast te houden dan dringend noodig is. De op vrije voeten ge stelde personen zullen overigens nog voor den gewonen rechter moeten verschijnen, daar de motieven voor de arrestaties geenszins slechts op politiek gebied lagen, doch grootendeels van strafrechterlijken aard waren. Het betreft o.m. een groot aantal over treders der deviczenverordeningen, ver der gevallen van pogingen kapitaal over de grens te brengen, gevallen van corrup tie, ambtsmisbruik en mishandeling van ondergeschikten. vliegers op het rechtsche grondgebied zijn aangekomen, zoomede 71 Italiaansche mili taire technici, 18 vliegtuigen en 15 tanks. Duitsche schepen, welke Duitsch oorlogs materiaal vervoerden, werden gewoonlijk geconvoyeerd door den Duitschen kruiser Emden. Men zegt, dat deze schepen te Bil- bao zijn aangekomen. Twintig Italiaansche snelvarende motor booten, die een snelheid van 55 mijlen per uur kunnen bereiken en bewapend zijn met twee torpedolanceerbuizen en twee met Duitschers bemande duikboot-flottieljes zijn bij Cadiz waargenomen. Terwyl tot nog toe Japan voortdurend successen meldde, schijnt op het oogen blik de krijgskans hier en daar ten gunste van de Chineezen te keeren. Al hoewel overwinningsberichten altijd met de noodige reserve moeten worden aan vaard een Reuter-bericht, een be richt van een buitenlandsch persbureau dus, is over het algemeen nog het meest betrouwbaar in den chaos van tegen strijdige, hyperpartij dige berichten. Reuter dan meldde uit Hankau gisteren, dat aan het front in Zuid-Sjantoeng de Chineezen Lintsjeng en Tsining heroverd hebben. De terugtocht der Japansche troepen is naar gemeld wordt te Lintsjeng afgesne den. Zij trekken in verwarring in Oostelijke richting terug. Groot was de vreugde in Hankau en andere Chineesche steden, toen officieel bekend werd gemaakt, dat de Chineesche troepen een groote overwinning hadden be haald in het Zuiden van Sjantoeng door de herovering van Lintsjeng en Tsining. Door een uitstekende flankbeweging hebben de troepen ook Tawenkoe, aan het Noordelijk gedeelte van den Tientsin Pekau-spoorweg genomen, waarna zy in Zuidelijke richting oprukten om de Japan sche achterhoede aan te vallen. De Japan sche troepen ten Zuiden van de rivier de Tawen zijn geheel omsingeld. Men ver wacht. dat zy vernietigd zullen worden. De Chineezen hebben stellingen betrokken langs de spoorweglijn ten Noorden van Lingtsjeng, om een Japanschen terugtocht te verhinderen. Bloedige gevechten, waarin de Japanneezen enorme verliezen leden, gingen aan de herovering van Tsining vooraf. De Chineezen achtervolgen thans de overblijf selen van het Japansche leger aan het front van Lini, die terugtrekken in richting van Tsjoehsjen, 120 kilometer ten Noordoosten van Lini. Militaire deskundigen verklaren, dat de Japanneezen, nu de frontlijn 500 kilometer lang is geworden, minstens vijftig divisies noodig hebben voor hun krijgsverrichtingen. Zij beschikken echter over slechts 16 divi sies, aldus het Chineesche persbureau. Generaal Pei Ken Hsoe, heeft verklaard, dat de Japanneezen, door hun bases te Tsinan en Taian te verlaten, en in het heu velachtige gebied van Zuid-Sjantoeng door te dringen, den Chineezen een uitstekende gelegenheid gaven hun den terugtocht af te snijden. Hij schreef de groote Chineesche overwinning toe aan den aanval op het hoofdfront en de flankaanvallen op den linkervleugeL Japansche luchtaanvallen. By de Japansche luchtaanvallen op de drie steden in Woehan zyn, naar het Chi neesche persbureau verder meldt, meer dan honderd burgers gedood en 140 gewond. De meeste slachtoffers waren vrouwen en kin deren. Veertig vliegtuigen namen aan den aanval deel. Minstens vijftig woonhuizen werden vernield. Op het vliegveld van Hankau werd weinig schade aangericht. De „regeering" te Nanking. Naar aanleiding van de installatie der „centrale regeering" te Nanking heeft de woordvoerder der Chineesche regeering te Hankau verklaard, dat de houding der re geering ten opzichte van dergelijke pseudo- regimes duidelijk is uiteengezet in Decem ber, toen medegedeeld is, dat alle daden van die regimes nul en van geener waarde worden geacht. De strijd in Noord-China. Van Japansche zijde uit Peking wordt medegedeeld, dat in het Noorden van China fel wordt gestreden. De Japansche troepen hebben een deel van de stad Taiking Kwang bezet, het gevecht duurt hier nog voort. De stad ligt aan de grens van Sjan t0To* 22 Maa^fhebben de Chineezen tegen stand geboden aan het front vanTsinPoe, zii telden 11-700 gesneuvelden. Sedertdien zijn verscheidene legercorpsen in Sjantoeng, Honan en Sjansi ontbonden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1