WATERSPORT TENTOONSTELLING HFF1Y1A F sTorzuiGERSfQi^ ^HISWA^ GROOTE LOTERIJ Glimlachje HENGELO *én model' 4én prijs 1 ZJl lFo Verkrijgbaar bij: HEUSEVELDT N.V., Langestraat 24, 76, Achteratraat Houttil, Alkmaar, Tel. 4170. 25 Maart 3 April '38 Apollo-Hal Amsterdam Entrée 75 ets. incl. bel. en lot Vestigingswet-Kleinbedrijf. Roemeensche regeering treedt af. Alkmaar, Woensdag, 25-JARIG JUBILEUM. De heer S. Timmerman alhier herdenkt op Vrijdag 1 April a.s. den dag waarop hij voor 25 jaren pachter van de statione restauraties is geworden. EEN ONGELUK. De jeugdige Leo Schats, verbonden aan de „Overdekte" wilde gister van de hooge springplank in een drijvenden autoband springen. Hij kwam daarbij zoo ongelukkig terecht dat hij met zijn hals op den band kwam, waardoor waarschijnlijk een nek- wervel gekneusd werd. Per ziekenauto is de jonge man naar het Centraal ziekenhuis overgebracht. BEVORDERD. Bij K. B. van 28 Maart 1938 is met ingang van 26 Maart 1.1. benoemd en aangesteld tot reserve-kapitein bij het 2de R. I. te Venlo, de reserve le luitenant G. N. T. Diesfeldt te Bergen. GESLAAGD. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde de heer K. Koeten te Alkmaar voor het candidaats-examen mijningenieur. Bij de examens voor stenografie en ma- chineschrijven, gehouden op 28 en 29 Maart te Amsterdam onder leiding van den ont werper, den heer A. W. Groote, slaagden: Voor kantoorstenografie 130 lettergrepen per minuut: mej. T. Hoogland te Alkmaar, mej. G. Plevier te Koedijk, mej. L van Tuin te Alkmaar, mej. B. Himmelreich te Alkmaar, mej. M. de Pie te Alkmaar, de heeren G. van Straaten te Castricum, B. Daalder te Alkmaar en A. L. Smit te Alk maar. Voor machineschrijven: mej. G. Middel beek te Heiloo, met een snelheid van 257 letteraansl. per minuut, mej. J. Zweedijk te Alkmaar met 232, mej. A. Schaaf te Alk maar met 250, mej. D. M. Verschuur te Alkmaar met 234, mej. T. Pijning te Alk maar met 200 mej. R. Koper te Castricum met 236; de heeren C. van Dijk te Alkmaar met 260, J. C. Molenaar te Bergen met 243, E. H. van Sonsbeek te Alkmaar met 247, J. Vis te Alkmaar met 232, C. Timmerman te Broek op Langendijk met 222, G. van Maar- leveld met 245, N. Ursem met 184, J. Keuss met 159, P. Engelsman met 214, allen Alk maar en de heer T. Dil te Akersloot met 243 letteraansl. per minuut. DE STEM DES VOLKS. Men schrijft ons: Met voldoening kan de zangvereeniging „De Stem des Volks" terug zien op de ver loting. Het was aanvankelijk de bedoeling dat de trekking zou plaats hebben op 30 November 1937, maar door omstandigheden kon deze niet doorgaan; de trekking heeft nu plaats gehad op 28 Maart des namid dags 8 uur in het Bondsgebouw. Met een woord van dank aan het college van B. en W. van Alkmaar opende de voorzitter dezen avond, er op wijzende dat deze verloting geslaagd was als nooit te voren, waarvoor dank werd gebracht aan de commissie-leden. Verder bracht de voorzitter het doel van de verloting naar voren dat in deze zeer ze ker de vereeniging ten goede kwam. Na de opening werd de eerste prijs, een radiotoestel, ten gehoore gebracht, wat door de belangstellenden op prijs werd gesteld. Hierna werd tot trekking overgegaan, en aan het slot hiervan werd nog een woord van dank gebracht aan allen, die er het hunne toe hadden bijgedragen tot het doen slagen van deze verloting. COMMISSIE VOOR ADVIES EN BEMIDDELING. De commissie van Advies en Bemiddeling, onder-afdeeling van de commissie voor maatschappelijk werk, brengt opnieuw ter kennis van belanghebbenden, die met za kelijke-, persoonlijke- of familiemoeilijkhe den te kampen hebben, dat er gelegenheid bestaat om die zaken met de commissie te bespreken, als men daartoe schriftelijk den wensch te kennen geeft. In dat schrijven behoeft men de zaak zelf niet vermelden: alleen maar waarover men de commissie wenscht te raadplegen: over „Woont Uw dochter nog steeds in Amerika?" „Ja, ze is er nu al vijf jaren, maar iederen zomer komt ze hier op be zoek". „Neemt ze iederen keer haar man mee?" „Ja, iederen keer, en het waren vijf knappe, jonge heeren! zakelijke-, persoonlijke- of familie-aange legenheden. Daarna ontvangt men bericht wanneer de bespreking zal kunnen plaats hebben. De commissie wenscht er echter den na druk op te leggen dat financieele hulp uit gesloten is. Alle zaken worden strikt vertrouwelijk behandeld, zoodat men niet bevreesd be hoeft te zijn dat er ongewenschte publici teit aan gegeven wordt. Men gelieve de brieven te adresseeren: „Commissie voor Advies en Bemiddeling", Langestraat 87, Alkmaar. TOELATING VAN LEERLINGEN TOT DE OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Wij vestigen de aandacht van belangheb benden op de in dit nummer voorkomende publicatie, vermeldende de gelegenheid tot het doen van aangifte tot toelating van leerlingen tot de eerste klassen van de openbare lagere scholen alhier. VERANDERING VAN KANTOOR. Wij vernemen dat de Nederlandsche Middenstandsbank, gevestigd te Amster dam, haar kantoor te Alkmaar, thans ge vestigd Huigbrouwerstraat, heeft verkocht en heeft aangekocht de perceelen aan de Koorstraat nrs. 29-31-33, waar haar kan toor, na de noodige verbouwing, gevestigd zal worden. PAASCHPAKKETTEN VOOR OORLOGSSCHEPEN. Ter gelegenheid van het Paaschfeest zullen op den hierna vermelden voet, post pakketten kunnen worden verzonden aan de opvarenden van Hr. Ms. Politiekruiser „Nautilus". De pakketten kunnen worden verzonden tot een gewicht van 10 K.g. op de voor ge wone binnenlandsche postpakketten gel dende voorwaarden, derhalve met binnen landsche Labeladreskaart, zonder douane verklaringen e.d., en tegen betaling van het binnenlandsch port. De pakketten en adreskaarten moeten worden geadresseerd met: den naam en den rang van den geadresseerde, gevolgd door de aanduiding: a. b. van Hr. Ms. Poli tiekruiser „Nautilus", zonder nadere aan duiding van de plaats van bestemming. Het adres behoort voorts te worden voor zien van twee elkaar snijdende lijnen. Het uiterste tijdstip van terpostbezorging is op 5 April a.s. te 19 u. 30. VOLKSZANG. De voorzitter opende om even 8 uur den laatsten volkszangavond in dit seizoen. Het was hem een waar genot de zoo goed gevulde zaal welkom te heeten. Nadat een paar offi- cieele punten behandeld waren, nam de heer Sixma de leiding en al heel vlug zat er een enthousiaste stemming in de zaal, die niet minder werd, toen de heer Corn. Jonker met zijn kinderschaar op het podium verscheen. Wat is er mooier dan die peuters met hun fleurige jurkjes en ongedwongen houding en die stralende gezichtjes. Zij zongen op alleraardigste wijze een zestal HolL liedjes. Vooral het versje Pianoles viel bij de kleu ters zelf bijzonder in den smaak. Het spreek woord zegt: Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Wij willen hopen, dat deze Volks zang-avonden een propaganda zijn voor onze eigen Holl. liedjes, in het bijzonder bij de jeugd. In de pauze werd gretig gebruik ge maakt van de grabbelmand, die door de leden zelf bij elkaar was gebracht. Hiervoor alle hulde en dank. Na de pauze hebben de echte Volkszangliefhebbers kunnen profi- teeren. Het eene lied na het andere werd uit gejubeld. De heer Sixma had weer alle eer van zijn werk. Aan het einde van den avond sloot de voorzitter deze laatste bijeenkomst, den leden een tot ziens toe wenschende op de ledenvergadering, welke in April gehouden zal worden. ONTSPANNINGSAVOND IN WESTERLICHT. Op Dinsdagavond werd weer een ont spanningsavond gehouden. We mogen alvast zeggen één der beste van dit seizoen. Het kerkkoor van Heiloo, onder de leiding van den heer P. A. Blaauw, zong, na een kort openingswoord van ds. Bloemhoff, een drie tal liederen („Kerstlied", „Gott grüsze dich" en „Du Hirte Israëls") op zoo uitnemende wijze, dat alle aanwezigen ten zeerste getroffen waren. Voor de pauze en daarna volgde een vier tal nummers voor viool en piano. Gedragen was het spel der musici, de heeren C. A. Blom en P. A. Blaauw in „Largo" van Handel en „Cavatine" van Raff. Mooi waren de nummers „Thaïs" van Massenet en „Mazur" van Mlynarski en door dit laatste nummer, springend van lust en leven, waren we in de sfeer, noodig om het lente programma van Heiloo's kerkkoor te ge nieten. Het gebodene was van hoog gehalte. Na dit officieele programma kwam „De hooge C", een clubje van een achttal jonge dames, onder leiding van mej. Nel de Graaff en mej. Dien Bolding. Ze zongen een rijtje leuke liedjes, waarvan de heer Schole de vervaardiger was. Het eerste nummer, een Westerlicht-lied, werd dadelijk met applaus ontvangen en alles wat volgde, dééd het. Als slot-nummer zongen de meisjes Avis, het oude zwerverslied, het romantische „Ver in 't Zuiden" en de oudjes van het tehuis doorleefden een stukje jeugd, schoolbanken- tijd. Ds. Bloemhoff dankte voor het instrumen tale deel; wat het vocale betreft, zei hij, een beetje trotsch te zijn op dezen avond op zijn eere-voorzitterschap van het kerkkoor. Allen medewerkenden werd hartelijk dank gezegd. Het was een mooie avond. ALKM. VER. TOT BESTRIJDING DER T. B. C. Jaarverslag. Aan het jaarverslag van de Alkm. Ver. tot bestrijding der t b. c. over 1937, uitge bracht door dokter Moolhuijzen, ontleenen wij het volgende: Moest mijn inleiding tot het jaarverslag vorige jaren steeds sterker in mineur ge schreven worden, zoo verheugt het mij van harte U te kunnen mededeelen dat dit niet in die mate noodig is, als voorheen. De steeds dalende lijn van onze inkom sten is eindelijk in een meer horizontaal niveau gekomen en tevens is het ons gelukt steeds meer dien weg te volgen, welken wij twee jaar geleden reeds insloegen, om de beschikbare gelden dusdanig te besteden j dat er veel meer patiënten profijt van had- j den dan voorheen, n.L zoo veel mogelijk patiënten in de lighallen verpleging te doen j vinden (welke goedkooper is dan sanato rium verpleging) en een bedrag beschikbaar te stellen voor woningverbetering en ver sterkende middelen. Om enkele cijfers te noemen. Aantal op eenigerlei wijze geholpen pa- tiënten (d.w.z. sanatoriumverpleging, lig- i hallenverpleging, huurbijslag, kleeding, ver sterkende middelen, enz.) 74 (v. j. 70). Totaal aantal verpleegdagen 6102 (v. j. 5206). Waarvan de lighallen 3398 (v. j. 2949). Men is overgegaan tot het zoo actief en economisch mogelijk organiseeren van de Emmabloemcollecte en de loterij, met het I gevolg, dat deze beiden samen bijna 100 meer opbrachten dan in 1936. Door gebruik te maken van de mogelijk heid om door middel van bijdragen van derden de uitzendkosten eenigszins vergoed te krijgen had men een inkomstenvermeer- dering van ruim 1500. Onze gewone inkomsten, zooals contri- buties en subsidies liepen dit jaar nog weer terug. Zoodat resulteerde een iets vermeer derd inkomen van ruim 400. Dat dit geld hard noodig was, blijkt wel uit het feit, dat, hoewel wij ons op de uit gaven zooveel mogelijk nog beperkt hebben, er toch nog een tekort kwam van 83.45 I over 1937. Toch geven deze verschijnselen ons den moed op om den ingeslagen weg voort te gaan. Verder hadden er in het vereenigingsleven geen belangrijke gebeurtenissen plaats. Uit genomen dan de bestuurswisseling. Mevrouw Broerete Kiefte en mevrouw OffersRink moest men bij de organisatie van de Emmabloemcollecte missen. Mevr. Verschoor heeft weer moeten bedanken I wegens vertrek naar elders. Mevr. Voort- huysende Regt heeft de plaats van mevr. Verschoor ingenomen. Mej. Boom moest dit jaar van medewerking in onze vereeniging afzien. In haar plaats jfwam als afgevaar digde van het Wit-Gele Kruis mevr. Palearivan Nieuwkuyk. Al deze dames wordt een woord van dank gebracht. Ook hebben we dit jaar onzen penning meester, mr. dr. R. R. L. M. Bromberg, zien heengaan. Ook hem danken wij hartelijk voor het uitstekende werk wat hij voor ons gedaan heeft in verband met de organisatie der boekhouding. Dr. E. E. M. van Gilse werd de nieuwe penningmeester. De secre- taris nam eenigen tijd het penningmeester- I schap „ad interim" waar. Rest mij nog allen dank te zeggen die op eenigerlei wijze dit jaar mede geholpen hebben ons doel zoo veel mogelijk na te streven. In het bijzonder wil ik noemen Zr. Warnaar en Zr. Groot en den heer Raat voor zijn voortreffelijk administratief werk. De resultaten zijn in 4 graden uitgedrukt: 1. Goed. D.w.z. geheel in staat om te werken, 100 valide. 2. Voldoende. D.w.z. gedeeltelijk in staat om te werken, lichte bezigheden. 3. Onvoldoende. D.w.z. niet in staat tot nuttigen arbeid. 4. Slecht. D.w.z. niet in staat tot eenigen I arbeid, nog steeds ziek of overleden. Ik geef U het resultaat zooals dat op 't I oogenblik, d.w.z. begin 1938, bekend is van elk jaar afzonderlijk, daar de oudste ge gevens het meest betrouwbaar zijn. Van de 112 patiënten gedurende de laatste 10 jaren behooren er 78 tot groep 1, 11 tot groep 2, 6 tot groep 3 en 17 tot groep 4 (overleden). De gemiddelde kuurduur was 7,8 maand. Voor de lighallen (eerst bekend sedert 11933) waren de resultaten totaal 66, gr. 1 j 48, gr. 2 2, gr. 3 13 en gr. 4 3 met een ge middelden kuurduur van 6,2 maand. (Over 11937 zijn geen gegevens bekend). Voor sanatorium en lighallenverpleging samen worden de getallen totaal 178 en 1 e prijs: overdektmahonie zeiljacht 2e prijs: vergroot B.M.-jacht 3e prijs: B.M.-jacht v*fd«r Philips boot-radio, t«nf»n, kano, foto- toestel, korfergramofooo, sportkleeding enz. Geopend von 10-17 en van 197,-227. loterij goedgekeurd bij besluit van den Minister von JustMe 4A 6 Januori 1931, Na. 1197. omvat 60.000 loton 15 ets. verder resp. 126, 13, 19 en 20 met een ge middelden kuurduur van 7.3 maand. Voor de gevallen van open t. b. c. zijn deze getallen natuurlijk anders. Deze ge vallen, uit genoemd rapport getrokken, geven de volgende getallen: vanaf 1928 tot 1935 totaal 46, gr. 1 17, gr. 2 8, gr. 3 11 en gr. 4 12, met een gemiddelden kuurduur van 10.9 maand. Hieruit blijkt ten duidelijkste, dat de prognose van de open t. b. c. het slechtst is. De kuurduur is ook belangrijk langer, n.L 10.9 tegen 7.3 mnd. normaal. Toch komen nog ongeveer 50 tot een redelijke ge nezing. De resultaten onzer vereeniging zijn over de afgeloopen 9 jaren aldus: Ongeveer 71 wordt 100 valide aan de maatschappij teruggegeven; 7 is nog behoorlijk in staat zijn eigen brood te verdienen, terwijl bij 22 niet van resultaat gesproken kan worden; hiervan zijn echter nog 11 die in de toekomst nog een kans op genezing hebben. Leggen we nu deze cijfers nog eens naast die welke ik in 1934 berekend heb, n.L 60 20 20 dan wil dat nu niet direct zeggen, dat onze resultaten beter geworden zijn, want deze laatste cijfers geven waar schijnlijk een betrouwbaar gegeven, doch zeker mogen we er uit concludeeren dat de veranderde werkwijze ons resultaat vast niet nadeelig beïnvloedt. Het bestuur was op 31 December 1937 als volgt samengesteld: Dr. C. M. Hoogenboom, voorzitter; dr. A. H. Moolhuijzen, secretaris; dr. E. E. M. van Gilse, penningmeester. De ledenlijst is nu als volgt: Mevr. A. A. Voorthuysen—de Regt, mevr. D. Paleari v. Nieuwkuyk en de heeren dr. A. W. van Kleeff, mr. A. Koelma, dr. J. Degenaar, H. F. Koopmeijners, N. J. Rinkel, G. v. Slinger land en G. Bossen. De huisbezoekster, zr. de Groot, legde bü 90 gezinnen 1225 bezoeken af; voor Maat schappelijk werk bovendien nog 293, in totaal dus 1518 bezoeken. In de in 1937 bezochte gezinnen waren 37 patiënten met open longtuberculose. Deze gezinnen werden 594 maal bezocht. Dit is ge middeld 16 p. jaar en 1.33 p. maand. De res- teerende 42 patiënten werden 631 maal be zocht. Dit is 14.5 p. jaar en 1.16 p. maand. De huisbezoekster woonde geregeld de zittingen van het consultatiebureau bij en was den leider behulpzaam met zijn werk. Van de 90 bezochte gezinnen waren de woningen goed bij 21 gezinnen, voldoende bij 53 gezinnen, onvoldoende bij 16 gezinnen, slecht bij 0 gezinnen. Er waren in totaal 16 woningen, die niet aan redelijke eischen voldeden. In 1 geval is het, mede door de bemoeienis van de huisbezoekster, gelukt een betere woning te krijgen. Een aanvraag is nog in behandeling. Behalve deze gezinnen kregen nog 11 huur- toeslag van 0.50 tot 1.50 p. week, waar van 8 gezinnen door onze vereeniging, 1 met behulp van H. L„ een met behulp van dr. E. L. en 1 geheel voor rekening van H. L. De medewerking van de verschillen de bouwvereenigingen en Bouw- en woning toezicht was dit jaar ook weer goed te noemen. Eenmaal betaalde de vereeniging de reis kosten van een patiënt tot een bedrag van 35.76, en zij verstrekte 1 maal kleeren tot een bedrag van 26.87. 4 patiënten werden voorzien van verster kende middelen. Hierbij werd gebruik ge maakt van de bevoegdheid om daarvoor te benutten de bijdrage van de gemeente ter voorkoming van sanatoriumverpleging. Er werd totaal 174.18 daarvoor besteed (v. j. 205.79). De Raad van Arbeid gaf ook enkele malen kleeding bij vertrek naar sanatoria. Andere vereenigingen gaven ook dit jaar weer hun gewaardeerde medewerking. In de lighallen werden totaal verpleegd 6 mannen, 12 vrouwen, 7 jongens en 6 meisjes. Onderwijs werd dit jaar niet gegeven, daar er geen ervoor in aanmerking komende personen verpleegd werden. Er werden 14 (19) patiënten uitgezonden naar sanatoria. Het aantal verpleegdagen was 2703 (2257); de gemiddelde kuurduur bedroeg dus ruim 193 (188) dagen. Sanatoriumbehandeling vroeg een bedrag van 5947.30 6016.15). Gemiddeld per verpleegdag f 2.20 2.60). Ongetwijfeld is er dus dit jaar weer flink bezuinigd, doch de gemiddelde verpleeg- duur was nog vrij hoog, zoodat er minder patiënten uitgezonden konden worden. 95 verplegingsartikelen werden in bruik leen gegeven, gedeeltelijk door onze ver eeniging, gedeeltelijk door het Witte Kruis. Dit zijn alleen de nieuwe aanvragen in 1937. De in ons bezit zijnde artikelen bestaan uit ruststoelen, sputumbekers en flacons. 5 tenten waren geregeld in gebruik, 1 van Herwonnen Levenskracht. De Emmabloemcollecte bracht dit jaar op 514.25 476.79) netto. De loterij bracht dit jaar op 018.50 569.98) netto, dus 48.52 meer dan in 1936. Uitvoerige overzichtsstaten zijn aan dit jaarverslag toegevoegd. Wij vragen voor dit jaarverslag de bij zondere belangstelling van onze lezers. De t.b.c„ de tering zooals zij vroeger bij voor keur genoemd werd, was een 25 jaar gele den nog een der vreeselijkste volksziekten, omdat algemeen werd aangenomen dat wie daardoor werd aangetast onherroepelijk ten doode was opgeschreven. Uit de cijfers van dit jaarverslag blijkt hoezeer daarin verandering is gekomen en hoe groot de kans op herstel is wanneer men vroegtijdig de ziekte herkent en zich laat behandelen. <Le sanatorium-verpleging bleek, dat 68.64 pCt. van de patiënten geheel hersteld zijn en waren 9.68 pCt. weer gedeeltelijk in staat om te werken, voor de lighalen waren deze percentages resp. 72.64 pCt en 3.04 pCt., voor de lighallen en sanatoria samen resp. 70.90 pCt. en 7.28 pCt. Zelfs bij den allerergsten vorm van de ziekte, de zoogenaamde open t.b.c., blijkt dat nog 36.78 pCt. van de patiënten geheel hersteld zijn, 13.08 pCt. gedeeltelijk kunnen werken, 23.98 pCt. niet in staat is tot nut tigen arbeid en 26.16 pCt. nog steeds ziek of overleden is. De tijd ligt nog niet zoo lang achter ons, dat vrijwel 100 pCt. van deze patiënten ten doode waren opgeschreven. Het zijn organisaties als de Alkm. Ver. tot bestrijding der t.b.c. die tot bovengenoemd gunstig resultaat zoo krachtig hebben mede gewerkt. Reeds voor een lidmaatschap van 1 kan men dit zegenrijke werk steunen en wij wekken gaarne allen die dit lezen op daaraan, zoo mogelijk, een bijdrage te schenken. £aatste ieacfUm (Ongecorrigeerd.) AUTOMATE NUCHTER AANGEHOUDEN. Vannacht is in de Linnaeusbuurt te Am sterdam een acht-en-twintig- jarige man aangehouden, die er een gewoonte van maakte zich kwartjesartikelen uit automa ten met behulp van Oostenrijksche groschen welk muntstuk ongeveer even zwaar is als ons kwartje, doch slechts enkele Hol- landsche centen waarde heeft toe te eige nen. Ook in andere deelen van de stad schijnt hij op deze wijze te werk te zijn gegaan. De man, ^ie bij zijn ouders inwoont en niet geheel als volwaardig kan worden be schouwd, is voorloopig ingesloten. NOODLANDING MILITAIR VLIEGTUIG Geen persoonlijke ongelukken. Een militair vliegtuig uit Soesterberg, dat vanochtend boven Zeist koerste, werd ge dwongen een noodlanding te maken op een terrein bij Blikkenburg. Door de drassigheid van den grond sloeg de machine over den kop. De inzittenden: luitenant-vlieger van den Bosch en de luitenant-waarnemer Mole naar, bleven zonder letsel. Het toestel werd licht beschadigd. Examens 1938 voor het middenstands diploma algemeene handelskennis. De drie Nederlandsche middenstandsbon den brengen ter algemeene kennis, dat in Juni a.s. voor het eerst de examens voor het middenstandsdiploma algemeene handels kennis zullen worden afgenomen. De deelne ming aan deze examens staat open voor een ieder, ongeacht de opleiding, welke werd ge noten. Het afnemen der examens geschiedt onder rechtstreeksch toezicht van het depar tement van economische zaken. Deze examens bestaan uit het normaal examen (a), waaraan door een ieder vrij kan worden deelgenomen, en het speciaal exa men (b), waaraan alleen kunnen deelnemen zij die op 1 Juli 1938 den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en op dien datum reeds vijf jaar in een tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid werkzaam zijn. Het normale examen bestaat uit een schriftelijk en een mondeling gedeelte, af te nemen resp. op 1 Juni en van 22 Juni a.s. af. Het speciale examen voor ouderen houdt bij zonder rekening met de ervaring, welke reeds in de practijk van het bedrijfsleven werd opgedaan en wordt alleen mondeling afgenomen. Dit examen sluit onmiddellijk aan bü het mondeling gedeelte van het nor male examen en zal dus op een of meer der laatste dagen van Juni plaats vinden. De examens worden bü voldoende deel name namens de middenstandsbonden afge nomen in vele plaatsen des lands (o.a. te Alkmaar). Voor de inschrüvingen voor het examen, welke tot 15 April e.k. kunnen geschieden, is door de middenstandsbonden met mede werking van het departement van economi sche zaken een centraal secretariaat der exa mens gevormd, dat gevestigd is 2de van den Boschstraat 40 te 's-Gravenhage. Verdere in lichtingen omtrent de examens zijn uitvoe rig vermeld op de inschrijformulieren, welke gratis verkrügbaar zün o.a. aan het navol gende adres: Bureau Onderwüscentrale N.R. K.M., Mauritskade 23, 's-Gravenhage. Aan dit adres is op schriftelijke aanvrage, onder büsluiting van 15 cent aan postzegels, tevens verkrügbaar een exemplaar van de exameneischen en van het examenregle ment. DE ONTVOERING VAN BERTHOLD JAKOB. Na zün tuchthuisstraf van drie jaar te heb ben uitgezeten, is hedenmorgen dr. Hans Wesemann, die wegens ontvoering van den Duitschen emigrant Berthold Jakob uit Zwitserland naar Duitschland was veroor deeld, uit de strafgevangenis te Bazel ontsla gen. Begeleid door politie is hü naar de Italiaansche grens gebracht. Havas meldt uit Boekarest, dat de Roemeensche regeering hedenmorgen is afgetreden. De patriarch Christea heeft in een schrü- ven aan den koning de redenen van het af treden züner regeering uiteengezet. In den brief wees hü erop, dat zün regee ring een overgangsregeering was, welker taak het zou zün, belangrüke hervormingen, o.a. de wüziging van de grondwet, te ver- wezenlüken. Het land heeft de nieuwe grondwet vrijwel eenstemmig aangenomen. De begrooting is goedgekeurd. De regeering heeft in haar huidigen vorm derhalve geen reden van bestaan meer.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2