DE AMBACHTSSCHOOL VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. DE BAAS. Geen belastingontduiking bij N.V.'s meer. 4 V£ MA KLUIVEN IS GOED VOOR HONDJES. Minister de Wilde dient wetsontwerp in. Bevorderingen en uitreiking diploma's. Ook aan de Avondschool voor lager nijverheids-onderwijs. Avondvakcursussen. Gezellen-cursussen. Bijna 300 diploma's uitgereikt X '\V TWEEDE BLAD. 't WORDT MELKBROOD DUURDER? Omdat de melk met een halve cent per liter zal stijgen! De Nederlandsche Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf zendt ons een beschouwing, waarin zij er tegen protes teert, dat de A(lgemeene) V(ereeniging) prijsregelende bevoegdheid krijgen t.a.v de melk. De bakkerij is buiten deze A.V.M., die ten doel heeft de regeeringsbemoei- ingen met de consumptiemelk over te ne men, gehouden. De prijs der consumptie- melk zal, indien de plannen doorgaan, 1 cent komen te liggen boven de zuivelwaar- deprys der melk, welke de zuivelfabrieken zullen blijven betalen. De bakkerij moet echter, aldus de bakkersvereeniging, voor de melk, welke de bakkers voor melkbrood noodig hebben, een prijs betalen, welke daar weer een cent beneden ligt, doch die zich dus cent boven den zuivelwaarde- prijs der melk zal bevinden. Waar zij dus «"ent meer voor de melk zal moeten be talen dan de zuivelindustrie, beteekent dit een benadeeling van de bakkerij t.o.v. an dere melkverwerkende industrieën, hetgeen in hooge mate onbillijk genoemd wordt. De bakkers gaan zelfs zoover, van deze verhooging van de bakkersmelk met een halve cent per liter (en hoeveel melk zit er in een wittebroodje van 400 gram?) een prijsstijging van het melkbrood te bereke nen en daaruit weer vrees voor de daling van het gebruik van melkbrood af te lei den. Dit zou de afzet van zuivelproducten schaden! O.i. hebben de bakkers gelijk, als ze de melk voor dezelfden prijs als andere melk verwerkende industrieën willen koopen, maar ze doen hun betoog schade door zoo sterk te overdrijven. LANDGOED „DER HIRTLER". Door gemeente Doorn gekocht. De gistermiddag gehouden raadsvergade ring der gemeente Doorn heeft besloten tot aankoop van het landgoed „Der Hirtler" aan den straatweg tusschen Doorn en Drie bergen voor een bedrag van 75.000. Het landgoed, dat een oppervlakte beslaat van 80 H.A., zal gedeeltelijk in exploitatie worden gebracht en gedeeltelijk als bosch worden gereserveerd. KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE. Het aantal plaatsen voor eerste jaars cadetten. De minister van defensie brengt ter ken nis, dat in 1938 voor toelating als cadet tot het eerste studiejaar der Koninklijke mili taire academie worden opengesteld: Voor het leger in Nederlandsch-Indië ten hoogste 53 plaatsen verdeeld als volgt: 23 31 plaatsen voor de infanterie; 12 plaat sen voor de cavalerie; 1318 plaatsen voor de artillerie; 45 plaatsen voor de genie; 4 5 plaatsen voor de militaire administratie; voor het leger in Nederland: 12 plaatsen voor de genie. In het bijzonder wordt onder de aandacht gebracht, dat voor de overige wapens en het dienstvak der militaire administratie van het leger in Nederland voor het eerste studiejaar geen plaatsen worden openge steld. De toelating voor die wapens en dat dienstvak geschiedt uitsluitend tot het tweede studiejaar der K.M.A. en wordt al leen opengesteld voor leerlingen, die met gunstig gevolg bepaalde scholen voor re serve-officieren hebben doorloopen. KERSENBOOMEN BLOEIEN. De A. N. W. B. meldt: De kersenboomen in Zuid-Limburg staan in vollen bloei. Tegen het einde van deze week is de bloesem het mooist. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling van de wet tot bevorde ring van de richtige heffing der directe belastingen. In de Memorie van Toelichting lezen wij: de bestaande regeling van de belasting der Naamlooze Vennootschappen (dividend- en tantièmebelasting), waarbij alleen de uitge deelde winst aan die belasting is onderwor pen, gepaard aan de regeling van art. 6 der wet op de inkomstenbelasting volgens wel ke de aandeelhouder als zoodanig alleen over het hem uitgekeerde dividend inkom stenbelasting heeft te betalen, maakt het velen belastingplichtigen mogelijk, de in hun, in den vorm eener naamlooze ven nootschap gehuld, bedrijf behaalde winst, aan de heffng der belasting te onttrekken. De regeering heeft gepoogd, de bestaande euvelen te bezweren, door de reservee ringen der „besloten vennootschappen" te treffen. Zij had daartoe een wetsontwerp in gereedheid gebracht, dat zonder twijfel radicaal aan de bestaande misstanden en groote onrechtvaardigheden een einde zou hebben gemaakt. Aan dit wetsontwerp kleefde echter het bezwaar, dat ook de uit economisch oogpunt gewenschte reserve vorming in bona fide vennootschappen al te veel geremd zou zijn geworden. In verband met bezwaren, uit den boezem van door de regeering geraadpleegde in stanties daartegen ingebracht, heeft de re geering alsnog overwogen een anderen weg te kiezen. Zij wil in het hierbij aangeboden wetsontwerp nog een poging wagen om den onhoudbaren toestand te verbeteren, door de wet op de richtige heffing te verscher pen. Ook daartegen zijn wel bezwaren in gebracht, maar deze acht de regeering niet van dien aard, dat er voor moet worden ge zwicht. Wenscht onze handel en industrie niet, dat een winstbelasting op de vennootschap pen wordt geheven, dan zal een wetsont werp als het onderhavige, naar de regee ring hoopt, een middel kunnen zijn om zulk een belasting waarvan ook de regeering de minder goede werking erkent en inziet tegen te houden. Maar in elk geval kan een toestand, die met zich brengt, dat vele contribuabelen practisch zelf bepalen, hoeveel zy aan in komstenbelasting enz. zullen betalen, niet langer worden getolereerd Hoofdlijn van ontwerp. Het thans ingediende ontwerp bestendigt het bestaande stelsel van belastingheffing met betrekking tot alle naamlooze ven nootschappen waarvan vaststaat, dat zij het met de reserveering snelle afschrij ving hieronder begrepen in fiscaal op zicht niet te bont maken. Het bestendigt de mogelijkheid uitbreidingen van het be drijf uit gereserveerde winst te financieren, zonder dat daarbij iets van de gereserveer de winst tot het inkomen van de aandeel houders wordt gerekend. Slechts ingeval bedoeld of niet de gedragslijn van de naamlooze vennootschap voor de aandeel houders, enz. een aanzienlijke belastingbe sparing medebrengt, kan ten opzichte van de winstgerechtigden het bestaan van de vennootschap worden genegeerd, ten min ste wanneer die gedragslijn niet enkel be staat in het voor aanwijsbare bedrijfsdoel einden reserveeren van bedragen uit de winst. Gaat echter b.v. het toepassen van een omweg reserveering gepaard met het langs een omweg onttrekken van winst aan de onderneming, dan zullen vereischten voor toepassing van de wet aanwezig zijn. Door deze regeling zal, naar de minister Minister de Wilde. meent te mogen vertrouwen, de gelegen heid om door middel van den rechtsvorm der Naamlooze Vennootschap belastingen naar het inkomen te ontgaan, in voldoende mate worden afgesneden, terwijl niettemin economische belangen in niet minder vol doende mate worden ontzien. Voorts merkt de minister op dat het wetsontwerp in hoofdzaak een preventieve regeling beoogt te geven. Volgens d'e in de richtige-heffingwet in gelaste bepalingen kunnen de aandeelhou ders eener naamlooze vennootschap wor den belast als waren zij firmanten en niet aandeelhouders, indien de gedragslijn van de vennootschap een aanmerkelijke belas tingbesparing teweegbrengt. De vraag, of die belastingbesparen zal intreden en of zy aanmerkelijk zal zyn, komt echter ten aanzien van bepaalde reserveeringen niet aan de orde. Die bepaalde reserveeringen zijn de reserveeringen voor aanwijsbare be drijfsdoeleinden, bijvoorbeeld vorming of vergrooting van reserves voor uitbreiding, reserves tot dekking van grootere kapitaals behoeften, welke het gevolg zullen zijn van een te voorziene prijsstijging en reserves tot dekking van zekere verzekerbare doch niet verzekerde risico's, zooals brand-, mo lest-, en arbeidsconflictenrisico's. Opmerking verdient nog, dat, indien een naamlooze vennootschap eenmaal onder de toepassing van de nieuwe bepalingen valt, al ware aandeelhouders als firmanten zul len kunnen worden belast, voor zoover niet de belastingadministratie hiervan afziet. Toepassing van de nieuwe regeling op buitenlandsche naamlooze vennootschappen is niet uitgesloten, toepassing op comman ditaire vennootschappen op aandeelen en op coöperatieve en andere vereenigingen met een in aandeelen verdeeld kapitaal is uit drukkelijk mogelijk gemaakt. Een overgangsbepaling beoogt, de aan deelhouders van vennootschappen, welke van het gezichtspunt van de nieuwe rege ling, onredelijk veel gereserveerd hebben, doch voor het vervolg voor haar aandeel houders niet meer een aanmerkelijke belas tingbesparing teweegbrengt, ongemoeid te laten; slechts indien zij in de oude gedrags lijn terugvallen, en van den tijd af waarin dat geschiedt, zullen de nieuwe wettelijke regelen ten aanzien van haar aandeelhou ders kunnen worden toegepast. Voorgesteld wordt de wet in werking te doen treden met ingang van 1 Mei 1938. VIJF ZILVERVOSSEN ONDER DEN MANTEL. Omstreeks het middaguur vervoegde zich gisteren een Fransch sprekende dame van Russische nationaliteit, wier leeftijd onge veer bij de veertig te schatten is, in een bontzaak aan het Noordeinde te Den Haag, klaarblijkelijk met het doel iets te koopen. Van de gelegenheid, dat de winkelier zich even uit de winkelruimte verwijderde, maakte de koopster gebruik van haar slag te slaan en heen te gaan. Op aanwijzing van den winkelier heeft een agent van politie de dame, die zich nog slechts enkele passen had kunnen verwijderen, aange houden. Zij bleek onder haar mantel niet minder dan vijf zilvervossen, ter waarde van ongeveer 500, te hebben medegenomen. De politie heeft de vreemdelinge in bewa ring gesteld. MISHANDELING. Maandagavond is de 62-jarigen J. van Loon, terwyl hij op weg was naar zijn wo ning te Lekkerkerk, in de buurtschap Schuwacht, ongeveer bij de aalscholvers kolonie, onverhoeds door M. de B., uit Krimpen a/d. Lek, aangevallen. De B. gaf hem met een ijzeren staaf van pl.m. 1 M. lengte eenige slagen op hoofd en romp. Met ernstig letsel, o.m. een schedelfractuur, is hij naar zijn huis vervoerd. De B. is door de politie van huis gehaald en na verhoor te Lekkerkerk opgesloten; gisteren zou hij naar Rotterdam worden vervoerd. Minnenijd moet hem tot de mishandeling hebben gedreven. FELLE BRAND TE AMERSFOORT. Hedennacht heeft een felle brand gewoed in het perceel Oude Soesterweg 147 te Amersfoort, waarin gevestigd is het manu facturen magazijn J. V. N. en waarvan de bovenverdieping verhuurd is aan het echt paar K. Om ongeveer 2 uur werd de heer K. wakker door een scherpe brandlucht. Hij waarschuwde onmiddellijk zijn echtgenoote de heer N. woont elders en verliet de woning aan de achterzijde. Met drie stralen op de waterleiding ge lukte het omstreeks drie uur het vuur meester te worden. De brandweer kon ech ter niet verhoeden dat de benedenverdie ping geheel aan de vlammen ten prooi viel. De heer N. was laag verzekerd. GEEN BOTER VOOR DE WEERMACHT. Het departement van defensie heeft aan de F.N.Z. en de centrale landbouworganisa ties geantwoord, dat het onlangs ontvangen verzoekschrift om aan de weermacht boter in plaats van margarine te verstrekken slechts een nieuw gezichtspunt opent, na melijk de kwestie van de voedingswaarde. De grootere waarde van boter erkennend kan de minister de geuite beweringen niet deelen daar de margarine een zoo klein onderdeel vormt van den voeding van den soldaat, dat het verschil in voedingswaarde tusschen boter en margarine ruimschoots genivelleerd wordt door de andere spijzen, die in groote verscheidenheid in het menu voorkomen. In verband hiermede bestaat geen aanleiding om in het gedane verzoek te treden. Verder deelt het departement mede, dat over vervanging van margarine door hef- finglooze boter aan de weermacht door den ambtsvoorganger van den minister in 1936 is gecorrespondeerd met den toenmaligen minister van landbouw en visscherij. Deze bewindsman achtte een dergelijke verstrek king niet gewenscht. Tenslotte zou het aan de weermacht te leveren kwantum natuurboter van geringe beteekenis zijn, zoodat het nagestreefde doel meer van ideëelen dan van materiëelen aard zou zijn. In tegenwoordigheid van alle leeraren werd gisterenmorgen aan de leerlingen van de le klasse hun bevordering naar de 2e klasse meegedeeld en de rapportboekjes overhandigd. De directeur, de heer A. Fledderus, maakte de leerlingen opmerkzaam op de omstandig heid dat in verband met de invoering van den 2-jarigen cursus de eischen hooger moe ten worden gesteld en dat de overgang van de le naar de 2e klasse daardoor moeilijker wordt. Het gevolg hiervan is, dat eenige leerlin gen niet aan de eischen hebben kunnen vol doen en dus de le klasse nog eens zullen moeten overmaken. Spreker vertrouwde, dat by ernstige studie en ijver ook voor hen het volgend jaar een gunstige uitslag niet zal uitblijven. Bevorderd werden: Van de le naar de 2e klasse. Smeden en bankwerkers: P. C. Appel, C. Baars, N. G. J. Blankendaal, O. J. Borst, J. W. Brouwer, J. Dirkmaat, J. Docter, A. Faber, W. Groot, C. A. Groote- goed, E. J. A. Himmelreich, T. de Hoog, D. de Jong, J. Klaver, H. M. Kluft, J. Koe- dijker, H. Korver, K. Korver, G. J. Kramer, A. Muileman, J. Kruit, Th. J. Jansen, P. Kuit, A. v. Lienen, J. v. d. Molen, S. Oude- jans, G. v. d. Pol, H. Quax, W. Rol, H. L. Schaap, C. J. Schilte, A. Smit, H. R. Sulter, G. J. Tismeer, H. v. Velzen, F. J. de Visser, P. A. Wallaart, J. Weeteling, L. E. P. Wen- tink, N. de Zeeuw, C. v. Zoonen, G. C. Zweeres, E. v. d. Heuvel. Niet bevorderd 10 leerlingen. Motor- en rijwielherstel- 1 e r s: P. Bakkum, M. Beinema, H. Blom, C. E. W. Bos, S. Bijkersma, P. Glas, C. Groot, K. de Groot, A. A. Hoekmeijer, G. L. Kleverlaan, C. J. Krijgsman, H. Leegwater, K. P. Mantel, D. Postma, S. Rentenaar, G. Termöhlen, A. Veldkamp, W. A. de Vet, C. v. d. Vlies, G. Vriesman, W. Zevenhek, A. v. d. Wolff. Niet bevorderd 3 leerlingen E 1 e c t r i c i e n s: P. N. Beentjes, H. J. Bieman, J. Th. Bos, C. Dikstaal, C. v. Exter, J. Klop, C. P. Kruk, J. v. d. Molen, K. Nij- dam, N. Piet, C. J. L. Pycke, D. Scherpen- huizen, P. Smit, J. J. Stammis, P. Sijm, G. J. Volkers, E. J. Zwaag. Niet bevorderd 9 leerlingen. Timmerlieden: H. Bakker, W. M. Bakker, B. J. Beemsterboer, G. Bruin, P. Buis, K. Bijl, D. Duin, T. v. Dijk, J. Gelder, G. J. v. Harskamp, N. G. Heintzberger, N. C. Heijnis, G. Jongebloed,J. N. Keetman, G. Kleijne, M. Koolaard, P. Tj. Kuperus, F. G. Langerak, G. Min, L. Pander, A. P. Peper kamp, J. M. S. v. Riel, H. Smit, J. J. Vreden- burg, J. Weel, L. de Winter, A. de Wit, J. Witziers, J. L. Strijder. Niet bevorderd 13 leerlingen. Metselaar s:A. Bolten, H. Duits, A. P. Rits, H. N. Smit. Niet bevorderd 3 leerlingen. Meubelmaker s: C. H. Boots, J. v. Elven, W. J. de Groot, H. Leguit, R. J. Luij- ting, R. W. Ober, S. Wogr.um. Niet bevorderd 3 leerlingen. Schilde r s: J. M. J. Aafjes, H. Beens, A. J. H. Bënard, G. Boots, H. Doctor, P. v. Heems, C. Jimmink, H. J. Kleverlaan, E. Konijn, N. Louter, C. Melker, P. C. Neder- veen, J. Schipper, J. Vennik, J. Visser, A. Wester, E. C. Ninaber. Niet bevorderd 2 leerlingen. K 1 e e r m a k e r s: H. W. den Ambt man, N. Bakker, P. N. Boermans, G. Bood, T. de Groot, M. ten Haken, E. T. Hazeveld. A. G. C. Th. Jonker, E. C. Kieft, C. M. Meelis, A. Nap, J. J. v. Roon, A. J. M. Thesing, J. v. d. Veer, J. Verhoeve, P. War- naar, C. Wilbrink. Niet bevorderd 7 leerlingen. Van de le naar de 2e klasse. Kleer- en mantelmaker s:M. A. Adrichem, A. Leek, J. M. den Nijs, C. G. Pronk, L. Stikvoort, W. Stikvoort, G. Struijs, A. C. Verbeek, A. Vrouwe. Behangers en stoffeerders: A. Boot, J. Burgert, P. J. Paping, E. G. Pekelharing, J. Verver. Niet bevorderd 1 leerling. .Schoenmakers: G. Gravemaker, J. H. Mooy, A. W. Plomp, R. P. J. Stam, J. M. Ton, C. P. Trompert. Volwassen schilder s:C. Bart, A. Burgert, Th. J. v. d. Eng, P. Harder, A. Stam, J. G. v. Tol, N. J. Volkers, M. Zijp. Niet bevorderd 5 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse. Kleer- en mantelmakers: A. M. Bakker, M. Baltus, N. Hartenberg, F. Lambeck, A. v. Mens, M. v. d. Molen, A. P. C. Stofberg, C. Vrouwe. Niet bevorderd 4 leerlingen. Behangers en stoffeerders: P. Schoenmaker, W. J. Tiebie, J. N. Stoop. Schoenmaker s:W. Schoen. Van de 3e naar de 4e klasse. Kleer- en mantelmakers: L Gootjes, N. Gootjes, W. Kinkhouwers, C. Koeten, M. Prins, P. H. Scheer, B. Stam, C. J. de Vries, M. Wiese. Schoenmaker s: N. C. Dingerdis. F. J. Timmerman, P. Seewald. Niet bevorderd 1 leerling. Van de le naar de 2e klasse. Kleer- en mantelmaker s:B. Doekes, J. F. Hemels, M. C. Koreman, A. A. Stofberg, P. L. Stofberg, A. P. v. d. Vlugt, T. W. de Waard. Behangers en stoffeerders: F. H. Beudeker, W. C. Munk. Schoenmaker s:N. Beuneman. Des namiddags werd in tegenwoordig heid van het schoolbestuur aan de leerlingen van de hoogste klassen het einddiploma uit gereikt. De voorzitter ir. Bosscher merkte in zijn openingswoord op, dat dit jaar bijna 300 leerlingen de school met een diploma zullen verlaten als gevolg van het feit dat thans voor het eerst ook de leerlingen van den 2-jarigen cursus gediplomeerd zullen worden. Hierna reikte de directeur met een toe passelijk woord de diploma's aan de volgen de leerlingen uit: Afdeeling smeden en bank- werken: K. Bak, P. de Boer, J. Bras, M. de Bruin, J. P. v. Essen, W. Feller, J. de Goede, E. D. Harms, D. v. Helden, C. Kater, D. Ka ij, K. Koeten, L. F. Koster, W. H. Lamberts, F. Nagel, E. de Vries, L. C. Dames, C. Kok, H. Kramer, M. Leegwater, F. Lou ter, J. de Maijer, J. Min, P. M. Piersma, C. E. Rasch, W. Roorda, P. de Rover, J. Schmitz, W. H. Schrasser, J. R. Stet, J. Veld man, J. Versteeg, L. G. Vierdag, J. v. d. r 225. „Laat ik alles maar toegeven", dacht Peter, „dat is het beste". Hij ver telde nu, dat hy een vreselijke honger had en daarom maar wat uit de volle win kels had weggehaald, en dat het hem erg speet. „Maar daarmee kun je my de brodjes niet betalen", bromde de bakker. 226. „We zullen je toch maar meenemen naar het politiebureau, dat heb je ver diend". Nu kreeg Peter het te kwaad en hij begon te huilen. Maar opeens fluister de de onzichtbare Flip hem in het oo „Ga maar gerust mee, alles komt wel we goed, maar zorg, dat je Wip niet kwyt raakt". Nu kreeg Peter weer moed. de kabouter zou door z'n muts van zijn o- ning toch alle mensen te slim af zijn.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7