DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vraag en aanbod De toestand in Eupen-Halmédy-St. Vith. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek* en Handelsdruk kerij v/h. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 77 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 1 April 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Een politieke ontwikkeling, welke op de toekomst is ingesteld. Hevige tegenstand der regeeringstroepen. Tegenaanvallen bij Teruel. Nieuws in 't kort. De algemeene toestand. Denkt U er aan Uw voor Zaterdag op te geven? Extra hulp aan werkloozen. ALKMAARSCHE COURANT. (Van onzen correspondent). Brussel, 30 Maart 1938. De Belgische minister van binnenland- sche zaken, Dierckx, zal Zaterdag en Zondag een bezoek brengen aan het ge bied van Eupen-Malmédy-St. Vith en het is besloten dat binnenkort de koning ook een bezoek brengen zal aan Mal- médy, voorloopig niet aan de twee an dere, meer Duitsche districten. Of dit in verband moet worden gebracht met de Duitsche propaganda, naar aanleiding van den Anschluss is een vraag welke kan worden gesteld, maar waarop voor loopig niemand kan antwoorden. Het feit heeft alleszins zijn beteekenis. Over de incidenten te Eupen, bij gelegen heid van de overrompeling van Oostenrijk door Duitschland, heeft de Duitsche pers niet gesproken. Men houdt zich bijgevolg aan het wachtwoord dat door de verschil lende Führers ten opzichte van Eupen-Mal- médy-St. Vith is gegeven, en dat hier op neerkomt zich in schijn niet bezig te hou den met de 60.000 Auslanddeutschen die in deze districten wonen. Maar geleidelijk wordt de propaganda gevoerd en wij zijn zeer benieuwd te vernemen hoe de gemeen teverkiezingen in October zullen verloopen in het geannexeerde gebied. Vóór Hitier werd de Heimatidee gediend door de Christliche Volkspartei en de socia listen. De Christliche Volkspartei ontwikkelde zich echter spoedig tegen de officieele Bel gische katholieke partij, die verplicht was zich om te doopen in Katholieke Unie. In 1929, bij de parlementaire verkiezingen was het aantal stemmen van de katholieken van 8.832 teruggevallen tot 2.879 ten voordeele van de Christliche Volkspartei. De socialis ten behaalden 3.300 stemmen in 1925, 3.400 in 1929 en 2.900 in 1932. Na Hitier hebben de socialisten elke samenwerking met de na- lionaal-socialisten van de hand gewezen, alhoewel zij de Heimatgedachte trouw zijn gebleven. Er zijn echter, in die rangen, heel wat afvalligen geweest. Bij de anderen is er geen strijd geweest van tegenstelling. In 1936 vereenigden de socialisten 1.175 stem men op hun lijst. De Katholieke Unie viel van 5.054 ii 1932 terug op 3.562 en verder waren er 2.452 voor Rex en 299 voor de libe ralen. De Christliche Volkspartei, de partij dus die in de eerste plaats haar onderrich tingen van over de grens ontvangt, had zich uitgesproken voor blanco-stemmen en er waren dan ook 8.882 witte briefjes. Bij de daaropvolgende provinciale verkiezingen be haalden de lijsten van het Heimattreue Front drie zetels. Het komt er op aan na te gaan wat door de Heimattreuen als politiek programma aan hun volgelingen wordt voorgeschoteld. Uit wat voorgaat blijkt duidelijk dat zij het er op aanleggen de bewindsorganen van plaat selijken aard in handen te krijgen en te houden en zich voor het overige niet interes seeren wat betreft de algemeene politiek die te Brussel wordt gevoerd. Het is duidelijk ook dat zij zeer voorzichtig te werk gaan, niet zeggende dat het uiteindelijke doel is, namelijk de aansluiting bij Duitschland, en zich beperkende tot politiek-cultureele doelstellingen, die de bevolking van de ver schillende districten moet Duitsch houden en rijp makei voor de nieuwe samenvoeging bij het Duitsche rijk. Het Heimattreue Front vraagt dat de Duitsche taal, zeden en cul tuur in Eupen-Malmédy-St. Vith zouden worden gehandhaafd, met bevordering van de Duitsch-Belgische vriendschapspolitiek, ongehinderd verkeer in cultureel opzicht tusschen Duitschland en België, met vo e- dige gelijkberechtiging van de districten in den Belgischen Staat en erkenning van het Duitsch als landstaal. Het ligt dus, zooals gezegd, voor Gehand dat dit alles op de toekomst is ingesteld. w,j hebben herhaaldelijk in Eupen-Maimedy- gereisd en als men met de bewoners spreekt is er eigenlijk nergens vijandigheid te be speuren ten opzichte van den Belgischen Staat en de hevigste voorstanders van de Duitsch-gezinde politiek komen er voor uit dat zij niets willen verrichten dat in strijd is met de wet of dat als anti-Belgische ge voelens zou kunnen worden bestempeld. Men begrijpt heel goed waar het volgens hen heen moet. In de eerste plaats komt* het er op aan het land en de bevolking Duitsch te houden. In de tweede plaats heeft het niet de minste practische waarde iets te onder nemen dat op geweld zou gelijken. De 60.000 nieuwe Belgen staan machteloos tegenover de beslissingen en maatregelen van de Bel gische regeering. Het is nutteloos ook, want voorloopig heeft Hitier verklaard, dat de Westgrens onschendbaar is. Dus van Berlijn is er vooralsnog niets te verwachten. Maar als te Berlijn de wenschen van het oogen- blik veranderen, welnu dan moet er in de districten niets worden gedaan, dam gebeurt alles van buiten af, van het oogenblik dat het terrein slechts gunstig is gehouden voor den nieuwen Anschluss.... Men zal toegeven, dat zulks ook een logi sche redeneering is. Voorloopig stellen de weergevonden broe ders, waarvan een delegatie pas nog een krans op het graf van den Onbekenden Sol daat te Brussel is komen neerleggen, het uitstekend. Er is van Belgische zijde heel wat gedaan voor de uitrusting van de districten en voor bevordering van het han dels- en economisch verkeer. Aan openbare werken is er meer gedaan dan door om het even welke Duitsche regeering ooit zou kun nen gedaan zijn. De Duitschers zorgen er voor dat de bevolking naar Aken komt door de eenvoudige reden, dat in de districten de zilvermarken kunnen worden gekocht tegen 6.25 fr. en dat 30 mark mogen worden mee genomen. De Eupensche handelaars die de zelfde waren als te Aken zouden willen ver- koopen moeten de marken 12 fr. betalen. Dat is dus geen probaat middel. Zoo wordt aan beide kanten geprofiteerd. De Vlamingen weten bij ervaring, dat de weergevonden broeders van Eupen-Malmé- dy-St. Vith heel wat reden hebben tot kla gen over tal van toestanden en hoe men de zaak bekijkt, het is een feit dat de cultureele belangen van de Duitschsprekende bewoners dezer districten niet zijn gediend. Hun be- rechtiging gebeurt te Verviers, waar alles wat Duitsch is door middel van een tolk moet worden behandeld, want de zooge naamde Duitsche kamers zijn van niet vee! beteekenis. Bestuurlijk behooren zij tot de zuivere Waalsche provincie Luik. Voor de vorming van de onderwijskrachten zijn er geen scholen beschikbaar met het Duitsch als voertaal. Er is geen enkel Duitsch cul tuurcentrum in België waarbij de bewoners van Eupen-Malmédy-St. Vith kunnen aan leunen. Er is slechts een keuze: zich wenden tot de groote Heimat of zich totaal laten ver- franschen. Een middenweg is er niet. En de Vlamingen weten wat dit beteekent. Men begrijpt, dat de Vlamingen niets zullen doen om te verhinderen dat de Duitsch sprekende staatsburgers zich cultureel ook zouden kun nen uitleven, dat zij zelfs met een zekere onverschilligheid over de kwestie zullen pra ten van Eupen-Malmédy, om het niet anders te noemen. De actief-werkende pro-Duitschers vor men een minderheid. Men is voorloopig goed gevaren door de aansluiting bij België. De Belgische Staat betaalt zelfs aan de Duit sche oud-strijders al de voordeelen die de Belgische genietenBovendien weet men wat er verbonden is aan een al te opvallen de anti-Belgische activiteit. Sedert'een vier tal jaren kunnen de rechtbanken dergelijke personen van hun Belgisch staatsburger schap vervallen verklaren. Dat is het geval geweest met Dr. Dohmen en nog enkele an deren. Dr. Dohmen was de leider en stichter van de verkapte S.A., n.L de reeds vernoem de Segelflugverein, die een oefenveld heb ben vlak bij de Duitsche grens en bijeen komsten houden in 't geheim. Zij vormen de actieve elementen die voor het theatrale, voor de manifestaties moeten zorgen. Het an dere, rustiger werk wordt door de Christli che Volkspartei gedaan. Daar tegenover staat slechts het werk van de socialisten, die zooals gezegd ook heel wat afvalligen ken nen, en die tenslotte toch ook de Heimatge dachte moeten dienen, omdat er, cultureel niets anders op te vinden is indien 't Duit sche karakter van de bevolking moet be waard blijven, en dan de Belgische propa ganda, welke wordt gediend door een enkel plaatselijk dagblad, als de Grenz-Echo. In dien niet kan worden gezegd dat de pro- Duitschers een absoluten invloed uitoefenen, een volstrekte meerderheid vormen, dan moet toch worden erkend dat zij aan de openbare meening in Eupen-Malmédy-St. Vith ongetwijfeld leiding geven, die om al lerlei redenen wordt aanvaard, al leidt zulks voorloopig niet tot wat anders dan tot pla tonische verklaringen en betoogingen. Naar Havas verneemt, zijn de troepen der opstandelingen bij Lerida op ernsti- gen tegenstand der regeeringstroepen gestuit, welke hun opmarsch op het oogenblik aanmerkelijk vertraagd heeft. Voor Lerida wordt op het oogenblik verwoed gestreden. Hedennacht kwam het bericht, dat Lerida volkomen om singeld zou zijn. De wensch was hier echter van Burgos wel wat al te zeer de vader van de gedachte, want een poos later kregen wij en nu uit f betrouwbaarder bron het bericht, dat Le rida nog niet geheel omsingeld is. De troe pen van Franco zijn volgens de laatste be richten nog 800 meter van de stad verwij derd. De rivierzijde is nog vrij. Verwacht wordt dat de stad nog niet zoo direct in Franco's handen zal vallen. Ook de regee- ringsluchtmacht is meer actief dan de laat ste dagen het geval was. Gaat eenerzijds de opmarsch van de op standelingen op andere plaatsen door (o.a. ten Zuiden van Barbastro, waar twee dorpen zijn bezet), anderzijds blijven de regeerings troepen doorgaan hun tegenstander in den rug aan te vallen. Ze hebben met succes te genaanvallen ondernomen ten Z.-Oosten van Montalban. Waarbij zü zich meester hebben gemaakt van belangrijke stellingen in den sector van Ejulve®jn de richting van den weg Moritalban-Alcaniz, de groote verbindings weg van het Oosten naar het Westen. Eveneens is volgens Havas het offensief der regeeringstroepen ten Zuid-Westén van Teruel gisteren met succes voortgezet. Mase- goso en Terriente werden bezet. De troepen welke uit de provincie Guadalajara zijn op gerukt, staan op 15 kilometer van Albarra- cin, een belangrijk spoorwegknooppunt. De generale staf van het regeeringsleger heeft medegedeeld, dat de operaties aan het front van Guadalajara voor de regeerings troepen met succes zijn verloopen. Zij heb ben zich meester gemaakt van stellingen bij het dorp Abanades en bij Cifuentes. Een aantal manschappen van Franco werd krijgs gevangen gemaakt. Voortgezette interventie? Het ministerie van landsverdediging te Barcelona heeft meegedeeld, dat onlangs 138 moderne Duitsche militaire vliegtuigen te Pasages en Bilbao aan land zijn gebracht. Dit moderne materiaal is door het Condorle gioen naar speciale vliegvelden te Burgos, Vitoria en Avila gebracht. Het personeel van het vliegveld Avila bestaat geheel uit Duit sche deskundigen. De luchtmacht van Franco heeft heden Sagunto, Burriana en Mataro gebombar deerd. Te Mataro werden vier personen ge dood en achttien gewond. Zes huizen wer den vernield. Gevolgen van den wervelstorm. - Ten gevolge van den wervelstorm in de Ver. Sta ten zijn 35 personen om het leven gekomen. Er zijn minstens 250 personen gewond. Verkiezingsonlusten. - Bij verkiezings relletjes in Opper-Egypte zijn ongeveer tien personen gedood. Ongeluk bij bouwwerk te Blackpool. Gisteren is een gedeelte van het in aanbouw zijnde Casino van Blackpool (Eng.) inge stort. Drie arbeiders werden gedood en twee anderen gewond. Opstandige beweging mislukt. - In een officieel communiqué wordt verklaard, dat een door den vroegeren president van Boli via, Toro, geleide opstandige beweging in Bolivia is mislukt. Verscheidene officieren zijn gearresteerd. Kolonel Toro is uitge weken naar het Argentijnsche gedeelte van den Chaco. Het schaakspel 6000 jaar oud. - De universiteit van het museum van Pennsyl- vanië en de Amerikaan sche school voor oudheidkundig onderzoek te Bagdad hebben medegedeeld oude speelstukken, welke veel gelijkenis vertoonen met oude schaakstuk ken, te hebben gevonden bij de oude Tepe Gawra in het Noorden van Irak. Deze voorgangers van de tegenwoordig bekende schaakstukken moeten afkomstig zijn van de voorhistorische Mesopotamiers, die geleefd hebben ongeveer vierduizend jaar voor Christus. De stukken, die door een expeditie opgegraven werden, dragen tee kenen van langdurig gebruik. Ernstig ongeluk in de haven van Havre. - Hedenochtend is een Fransche sleepboot, die zich in de Fransche havenplaats Le Havre naar het Noorsche tankschip „Mosli" begaf, om het sleepboothulp te verleenen, door de tankboot aangevaren en onmiddel lijk in de diepte verdwenen. Er zouden zeven slachtoffers te betreuren zijn. De kapitein en drie leden der bemanning konden gered worden. Alkmaar, 1 April. Schuschnigg is nog steeds een gevangene. Wel mag hij in zijn paleis zich vrij bewegen, maar zijn gangen worden nauwkeurig nage gaan. De Tsjechische bladen hebben nu be weerd, dat Schuschnigg gedwongen wordt, in zijn paleis te luisteren naar de radio-rede voeringen en wel speciaal naar die redevoe ringen, die over hem zelf handelen! Dat is natuurlijk krachtig tegengespro ken. Wel erkent men in Weenen, dat Schuschnigg voortdurend naar de radio luistert, maar zegt men hij doet dit, omdat hij zelf veel belang stelt in het nieuws van den dag! Miklas, de vroegere bondspresident, is op vrije voeten gelaten, toen de Anschluss een feit werd. Hij zat Zondag j.L in de kerk en hoorde daar den bisschoppelijken brief voor lezen. Onbewogen hoorde hij den pastoor aan en niets verried zijn innerlijke bewogen heid. Toch moet het voor Miklas een minder prettige gewaarwording geweest zijn, toen hij hoorde, dat zijn beide zoons reeds lang in het geheim lid der nationaal-socialistische partij waren. Een derde bekende persoonlijkheid is aartshertog Otto von Habsburg, die door de Anschluss plotseling zijn kansen op den troon tot niets zag gereduceerd. De vraag is thans, wat de toekomstige na tionaliteit der Habsburgers zal zijn. Immers, zooals bekend, zijn de vroegere Oostenrij kers, die in het buitenland verblijven en de Duitsche nationaliteit willen bezitten, ver plicht zich op de Duitsche ambassades of le gaties der hoofdsteden te laten inschrijven. Verschillende buitenlandsche bladen, aldus de Belgische Standaard, vragen zich thans af welke houding Otto van Habsburg en de I leden van zijn familie, die te Steenockerzeel verblijven, zullen aannemen. Men acht het onwaarschijnlijk, aldus het blad, dat de aartshertog, die Oostenrijker is van geboorte en afstamming, de Duitsche nationaliteit zal aanvragen. Het is veeleer mogelijk, dat bij, gezien zijn jarenlang verblijf te Steenockerzeel, de Bel gische nationaliteit zal aanvragen. Anderzijds doet men opmerken, dat Otto van Habsburg zijn aanspraken op den troon van Hongarije niet uitdrukkelijk heeft laten varen en dat zijn moeder van Italiaansche afkomst is. Op grond hiervan acht men het niet uitgesloten, dat hij de Hongaarsche of Italiaansche nationaliteit zou verkiezen. [1 De niet-inmengingscommissie is weer bij een geweest en de ondercommissie heeft een communiqué gepubliceerd over het vraag stuk van het herstel der controle te land. Het toezicht zou worden hersteld, zoodra beide commissies zouden mededeelen, dat zij gereed zijn een begin te maken met het tellen der vrijwilligers, en automatisch ge schorst worden, indien met de terugtrekking geen begin zou.zijn gemaakt op den. 56sten dag na het aannemen der resolutie door de hoofdcommissie of indien men in het begin stadium der terugtrekking tien dagen op het daarvoor opgestelde schema ten achter zou zijn. De Fransche vertegenwoordiger, Corbin. zeide, dat in de verklaring van Plymouth geen verband wordt gelegd tusschen de werkelijke verwijdering der vrijwilligers en het herstel van het toezicht, maar tusschen den arbeid der commissies en het herstel der controle, hetgeen een nieuwe factor vormt. Hij vestigde ook de aandacht op wat hij noemde ernstige leemten in, het stelsel der zeecontrole. Er werd ook gedebatteerd over de indee ling der vrijwilligers voor de terugtrekking. Hemming, de secretaris van het interna tionale bureau, zeide, dat, nadat Rusland in October besloten had niet langer voor het controleplan te betalen, ook de andere vier landen, die de hoogste bijdragen hebben te leveren, hun betalingen stopzetten, zoodat de financieele toestand zeer moeilijk is ge worden. Tenzij deze mogendheden in de eerstvolgende weken een aanzienlijk deel van haar achterstand betalen, zal in begin Mei mededeeling moeten worden gedaan van de beëindiging van het controleplan. Men besloot alle in de hoofdcommissie vertegenwoordigde regeeringen in kennis te stellen van Plymouth's voorstel betreffende het toezicht te land, de mogelijkheden van indeeling der vrijwilligers in categorieën en de financieele positie van het controleplan. 2e handsch goederen 35 cent per 5 regels. Circulaire aan de gemeentebesturen. De minister van sociale zaken heeft, in overleg met den minister van economische zaken, een circulaire gezonden aan de ge meentebesturen betreffende extra-hulp aan werkloozen 1938. Blijkens dit rondschrijven zal, even als voor het afgeloopen dienstjaar, ook voor 1938 extra hulp aan werkloozen kunnen worden verstrekt in den vorm van dekking, kleeding en schoeisel. Voor deze steunverleening komen in aan merking de arbeiders, die hetzij uitkeering genieten ingevolge een steunregeling, hetzij bij een gesubsidieerde werkverschaffing zijn geplaatst. Tevens komen hiervoor in aan merking de kleine grondgebruikers, die kunnen worden gerangschikt onder de z.g. b- en c-groepen. Werkloozen die uit een werkloozenkas trekken, kunnen, indien en voor zoover zij daaraan dringende behoeft® hebben, even eens voor de hierbedoelde extra-hulp in aan merking komen. In het algemeen zullen slechts die kastrekkers voor extra-hulp in aanmerking komen, die kastoeslag ontvan gen, of steun zouden genieten, indien zij geen kasuitkeering ontvingen. In aansluiting op een vroegere circulaire merkt de minister nog het volgende op: De steunverleening b is een vorm van extra-hulp, afhankelijk van de individueele behoeften en niet een aanvullende steun, waarvan ieder, daarvoor in beginsel in aan merking komend gezin, een evenredig aan deel toekomt. Aangezien nu deze behoefte aan extra-hulp over het algemeen grooter zal zijn naarmate het gezin grooter is en de inkomsten geringer zijn, is de b-steun in de allereerste plaats bedoeld voor de grootste gezinnen, waar tengevolge van langdurige werkloosheid of langdurige economische be- drijfsmoeilijkheden, mede gelet op bijzon dere omstandigheden als ziekte, gezinsin komsten enz. met betrekking tot het aan schaffen van kleeding, dekking en schoei sel, zoodanige achterstand is ontstaan, dat verstrekking van extra hulp noodig is. Voor ieder geval afzonderlijk zal de be hoefte door middel van huisbezoek moeten worden vastgesteld. Hierbij wordt opge merkt, dat bij de beoordeeling dezer behoef te geen rekening mag worden gehouden met de spaarregeling voor b-steun. Evenals het afgeloopen jaar, behcf' 'V de minister zich het recht v 'or, den b-stefrh ge heel of gedeeltelijk niet geld, doeft ifi na- tura te verstrekken. xl i Strijd tegen de bedelaars. - De Praag- sche politie doet krachtige pogingen om de straten te bevrijden van bedelaars. Vorige pogingen in Tsjecho-Slowakije, waarbij den bedelaars plaatsing in werkhuizen of over brenging naar hun geboorteplaatsen werd voorgesteld, bleken het verlangde resultaat te hebben voor wat betreft de in de hoofd straten „stationneerende" bedelaars, doch thans treedt de olitie op tegen degenen, die bedelend van huis tot huis trekken. Vele vrouwen leenen of huren kleine kinderen om medelijden op te wekken, en deze wor den allengs beschouwd als zeer hinderlijk. Thans heeft men speciale politie-beambten geplaatst bij huizenblokken in verschillende deelen der stad en reeds zijn talrijke ar restatie verricht. Amerikaansch predikant beschoten. - Naar het Chineesche persbureau van Kan ton meldt, hebben vijf Japansche vliegtuigen een aanval gedaan op Waitsjau in Kwan- toeng. De Amerikaansche predikant An- derson werd in zijn auto door de machine geweren der vliegtuigen beschoten. De auto verd door vijf kogels getroffen. De geheimzinnige zender. - Om het onderzoek niet te bemoeilijken weigeren de Fransche autoriteiten zich uit te laten over de uitzendingen in de Fransche taal van een zender, die zich als „Radio Nation kondigt. Men geeft echter te kennen, dat de gebruikte golflengte die een ^en^en^ doet vermoeden,!«t bes 0nwaar- heimen zender op Fransen gio schijn lijk maakt.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1