DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Heftige strijd om Lerida. ia |i Stad m Omgeving.i| Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Regeeringssuccessen in Aragon en Guadelajara. Vluchtelingenstroom naar Frankrijk. Het front van huesca-saragossa en teruel Zaterdag 2 April 1938 De algemeene toestand. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang De radio-uitzending van van het Vaticaan. Zegt Duitschland het concordaat op? Nationaal-socialistische propaganda. Toenemende actie in Hongarije. Nieuws in 't kort. op De provincie is verplicht stroom aan de gemeente te leveren. De gemeente is een gegadigde. De rechter kan uitspraak doen. ALKMAARSCHE COURANT. N° 78 Dlt nuinmer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Reuter meldde gisteren uit Saragossa: Den geheelen dag is bij Lerida hevig gestreden, de regeeringstroepen boden hevigen tegenstand. De regeeringstroe pen zijn welvoorzien van geweren, mi trailleurs en vechtwagens. De troepen van Yague zijn de stad nog niet bin nengerukt, hy wacht op versterking. De regeeringstroepen houden den oever van de Segre nog bezet tot enkele kilo meters bezuiden Lerida. Volgens radio Nacional is Lerida gisteren sinds het middaguur door de rechtschen omsingeld. Om zeven uur gisteravond heeft de stad op verscheidene plaatsen in brand gestaan. De aanvallende troepen zijn doorge drongen tot de eerste huizen van de bui tenwijken van Lerida. Zij hebben deze hui zen bezet. De aanvallen der opstandelingen in de richting van de kust schijnt eenige succes te hebben opgeleverd. Ze hebben de plaats Valderobles, een belangrijk centrum in de provincie Tarrogana bezet, melden ze. Hierdoor zijn ze de Middellandsche zee zeer dicht genaderd. Guadelagara-front. De regeeringstroepen, die in het noorden der provincie Guadalajara opereeren heb ben de stelling van Careza Moro Picaza, ten Oosten van Las Inviernas, aan de zijde van Saelices, bezet. De regeeringstroepen trekken verder on danks den tegenstand der opstandelingen, welke zich openbaarde door hevige lucht bombardementen. Tot drie malen toe heb ben vijftig toestellen der opstandelingen gekruist boven de gevechtszone. Zij dwongen de aanvallers te vluchten in Hoe de toestand was vóór het offensief van de opstandelingen. Thans loopt de frontlijn ongeveer langs Barbasno, Lerida en Valderobles naar Teruel. de veroverde loopgraven en zich te verber gen om het machine geweervuur te ont wijken. In de gisteren door de regeerings troepen bezette stellingen werden honderd opstandelingen krijgsgevangen gemaakt. Regeeringssuccessen in Aragon. Het hoofdkwartier der regeeringstroepen heeft twee aanvallen laten ontketenen aan het front in Aragon. De eene is drie dagen geleden begonnen in den sector van Albarracin, waar de re geeringstroepen 15 K.M. zijn vooruitge schoven. De dorpen Masegose, Terriente en Azor zyn in handen der republikeinsche troepen gevallen. De tweede operatie, uitgaande van het centrale leger, is gisterochtend vroeg begonnen, na een hevige voorberei ding door de artillerie. Gisteravond waren de regeeringstroepen meer dan 12 K. M. vooruit gekomen. Het dorp Abanades werd omsingeld. Generaal Miaja heeft verklaard, dat de opstandelingen verrast werden door de on verwachte aanvallen en slechts weinig te genstand boden. In dezen sector worden evenwel hevige gevechten voortgezet.. De regeeringstroepen zijn in den aanval over een front van 30 K. M. tusschen Las In viernas en Saelices. Recruteering: in Barcelona. De „Daily Telegraph" meldt uit Barcelona, dat de Spaansche regeering met koortsach tige haast werkt aan de organisatie van den tegenstand tegen de opstandelingen, die Catalonië zijn binnengevallen. De Cata- laansche vakvereenigingen vertrouwen, dat zy alleen al 100.000 manschappen voor het leger kunnen leveren.' In acht dagen hebben zich te Barcelona 10.000 personen voor dienstneming opgegeven en men meent, dat dit getal zeker niet bereikt zou zijn, indien men de gewone recruteeringsmethode zou hebben toegepast. In een vergadering van socialistische lei ders en bestuurders der vakorganisaties werd gezegd, dat commissies der vakver eenigingen alle fabrieken, werkplaatsen en kantoren moeten bezoeken om na te gaan, hoeveel manschappen voor het front ver kregen kunnen worden. In de stad worden 10.000 vrouwen ge oefend om bepaalde werkzaamheden van mannen, die voor het front noodig zijn, over te nemen. Alle hulpbronnen der vak vereenigingen zyn gemobiliseerd. Nog steeds stroomen de vluchtelingen uit Spanje Frankrijk binnen. Gisteren zijn meer dan 300 vrouwen en kinderen naar het binnenland gevoerd. Alkmaar, 2 ApriL Men zal zich herinneren, dat verleden Zondag in alle Oostenrijksche katholieke kerken een bisschoppelijke brief is voorge lezen, die door den aartsbisschop van Oos tenrijk was geschreven en die het advies be vatte, om bij de volksstemming vóór Hitier te stemmen. De inhoud van dien brief was zoo, dat men zich onwillekeurig afvroeg: wat is er toch gebeurd in het Derde Rijk, waar toch een strijd tusschen kerk en staat heerschte, dat nu het roomsch-katholieke gedeelte van Oostenrijk door haar hooge geestelijkheid geadviseerd wordt, om voor Hitier te stem men? Welnu, wat er precies gebeurd is, blijft ook nu nog een geheim, maar dat het Vati- caan den inhoud van den brief niet onder schrijft, moge uit het volgende blijken: De Osservatore Romano, het officieele blad van het Vaticaan, publiceerde gister avond n.1. de volgende verklaring: „Naar aanleiding van de verschillende uit leggingen vaak tendentieus en ook van zijden, waarvan men dat niet verwacht zou hebben ten aanzien van de verklaring van het Oostenrijksche episcopaat, zijn wij gemachtigd mede te deelen, dat deze verkla ring opgesteld en onderteekend is zonder voorafgaand overleg met den Heiligen Stoel, zonder goedkeuring van het Vaticaan en on der uitsluitende verantwoordelijkheid van het Oostenrijksche episcopaat zelve Uit bovenstaande mag o.i. blijken, dat he Vaticaan niet instemt met den inhoud van den bisschoppeljjken brief. LI Intusschen heeft geheel katholiek Oosten rijk het advies van zijn aartsbisschop Be hoord, terwijl het toch noodzakelijk geacht moest worden dat ook de meening van het Vaticaan bekend moest worden. Door middel van de pers kon dat niet daar zou de Duit- sche regeering wel een stokje voor si eken! en dus nam men de radio te hulp. En zoo heeft gisteravond het radio-station van hel Vaticaan in verband met bovenstaande ver klaring een rede in de Duitsche taal uitge zonden, getiteld „Pcjitiek katholicisme". Ook. hierin was een formeel desaveu ver vat van de in zekeren zin den Oostenrijk- schen geloovigen hebben aanbevolen, zich te vereenigen met het nationaal-socialisme en de aanhechting van Oostenrijk aan Duitsch- land goed te keuren. De spreker zette uiteen, dat er een ver keerde opvatting bestaat over het politieke katholicisme en dat het grootste gevaar in het feit gelegen is, dat de officieele bescher mers van de goddelijke moraal onder den invloed zijn geraakt van die onjuiste mee ning en van de machthebbers van den dag. „Het blykt dus, dat deze herders niet meer den wolf in schaapsvacht herkennen, gelijk hun plicht zou zijn en dat zij gelooven aan de beloften van zekere lieden, waarvoor zij juist op hun hoede hadden moeten zijn door de droevige ervaringen van anderen en zelfs door het woord van den oppersten herder. Deze beschermers van de belangen der Kerk hebben misbruik gemaakt van hun gezag om de geloovigen te overtuigen van bepaalde verzekeringen betreffende het politieke en sociale leven. Zelfs wanneer deze verzekeringen en de feiten, die eraan ten grondslag liggen, door vele redelijke en bevoegde menschen an ders beoordeeld worden. Het ligt niet op den weg der kerkelijke autoriteiten uitspraken te doen, waarin het succes van een regee ring wordt afgemeten en gewaardeerd. Geen geloovige behoeft zich in zijn geweten ver plicht te gevoelen zich bij dit oordeel aan te sluiten en er zich naar te richten bij het uitoefenen van zijn politieke rechten. Deze adhaesie van de zieleherders aan de macht hebbers van den dag moet beschouwd wor den als een gebrek aan trouw en waardig heid". De woorden van den spreker, die de cau serie hield, binden het Vaticaan officieel niet, zegt Havas, maar vertegenwoordigen desalniettemin het standpunt, dat het Vati caan inneemt. De aartsbisschop van Weenen, Innitzer, heeft gouwleider Bürckel het volgende op Donderdag gedagteekende schrijven gezon den: Ik gevoel mij gedrongen u op een bericht, waarvan ik kennis heb gekregen en dat de vertegenwoordiger van Havas te Berlijn ten aanzien van de proclamatie der Oostenrijk sche bisschoppen heeft verbreid, eenige op helderende en corrigeerende opmerkingen te geven. De vertegenwoordiger van Havas schrijft: „Men kan deze betooging in ver band brengen met het bezoek, dat de pause lijke nuntius te Berlijn twee dagen geleden aan den rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop heeft gebracht". Ten aanzien daarvan stel ik vast: de plech tige verklaring der bisschoppen houdt op geen enkele wijze verband met het bezoek van den pauselijken nuntius te Berlijn. Veel eer is zij met het oog op de belangrijke historische stonde der hereeniging van Oos tenrijk met het Duitsche rijk spontaan ge bracht. Dit blijkt ook uit het inleidend woord, dat de bisschoppen vóór deze verkla ring hadden gezonden. Ook de bewering van den vertegenwoordiger van Havas, die in hetzelfde bericht zegt, dat de proclamatie te beschouwen is als een geste der bisschoppen om ontspanning te bewerken, moet ik van de hand wijzen, want ik acht het beneden mijn waardigheid in een zoo belangrijke historische situatie gebaren te maken. Ik leg er nogmaals den nadruk op, dat de verklaring der bisschoppen, zooals trouwens ons standpunt tegenover de stemming in het algemeen, principieel beschouwd moet worden al6 een belijdenis, die opklinkt uit de stem van ons gemeenschappelijk Duitsch bloed. Daarenboven zou ik u zeer openlijk mijn innigsten wensch in deze historische dagen willen mededeelen, n.L dat met de verkla ring der bisschoppen een keerpunt moge zijn gekomen in het religieus-cultureele le ven van ons geheele volk, en dat hiermede een tijd van zeer groote binnenlandsche pa cificatie en verzoening tusschen kerk, staat en partij moge aanbreken. Ik mag hopen, dat deze mijn brief er toe zal bijdragen ook mogelijk in de toekomst onjuiste beweringen in woord en geschrift, van welke zijde zij ook moge komen, bij voorbaat te logenstraffen. Met de uitdrukking van volkomen hoog achting en Heil Hitier, Kardinaal Innitzer, aartsbisschop. Met betrekking tot de radio-uitzending van het Vaticaan over het onderwerp* „Poli tiek katholisme" (men zie* den Algemeenen Toestand) meldt men uit Vaticaanstad aan de „Matin": De Duitsche ambassadeur bij het Vaticaan heeft bijna een uur lang met Berlijn getele foneerd en men verwacht voor het begin van de volgende week de opzegging van het concordaat door Duitschland. Verder doen hier geruchten de ronde over een aftreden van kardinaal Innitzer, die laat in den avond aan zijn omgeving mededeeling zou hebben gedaan van zijn voornemen, zich in een Duitsch klooster terug te trekken. Tenslotte zijn opgemerkt, dat de gebeurte nissen van vandaag bevestigen, dat Hitier zich bij zijn bezoek aan Rome niet naar het Vaticaan zal begeven. Het gaat niet, naar men in de kringen van de H.Stoel verklaart, om een door den paus gewenschten breuk, doch om een betreurenswaardige situatie, die slechts gewijzigd zou kunnen worden door de strikte naleving door Berlijn van de bepalingen van het concordaat". De minister-president van Hongarije, Daranyi, heeft voor de Kamer het stand punt der regeering nader bepaald ten op zichte van de ongerustheid, die gewekt is door de toeneming der nationaal-socialisti sche propaganda in sommige economische en politieke kringen. De ongerustheid in politieke kringen is tot uiting gekomen in belangrijke redevoeringen in de Kamer uitgesproken door graaf Bethlen en door Tobor von Eckhardt Charles Rassay en graaf Georges Szeechenyi. Uit deze redevoe ringen komt naar voren, dat de nationaal- socialisten in het land propaganda organi- seeren ten gunste van een agrarische her vorming, dat zij de nationalisatie eischen van sommige industrieën en uiterst strenge maatregelen tegen de joden, terwijl zij ter- zelfdertijd verontrustende geruchten doen rondgaan, die schade kunnen toebrengen aan het economische en politieke leven in Hongarije. Daranyi verklaarde nu, dat de nervositeit in de economische en politieke kringen geenszins gefundeerd is en dat de regeering haar werk met de grootste kalmte voortzet. Het wetsontwerp betreffende een groot be leggingsprogramma zal op 8 April bij de Kamer worden ingediend. „De regeering heeft een volstrekt vertrouwen in de toe komst des lands. Zij zal de revolutionnaire opstokers en hen, die voordeel willen trek ken van kunstmatig opgewekte verwarring, verpletteren. Alleen de bekende vijanden van Hongarije en personen, die zich willen onttrekken aan ieder offer voor het land, hebben belang bij een ontmoediging van Hongarije". Groote brand teistert een dorp. - Het Roemeensche dorp Liontinesti in het depar tement Bacau is door een geweldigen brand geteisterd, welke bijna twee derde van het dorp in asch heeft gelegd. Op het oogenblik van afzenden van dit bericht woedde de brand nog voort, men vreest, dat menschen in de vlammen zyn omgekomen. Een andere brand heeft het dorp Didji in het departement Romanatzi geteisterd. Hier werden meer dan honderd huizen vernield. Ongeluk in de haven van Havre. - blijkens een mededeeling der reedery, wor den zes opvarenden van een Fransche sleep boot, die na een aanvaring in de haven van Havre gezonken is, vermist. Hevige storm richt groote schade aan. - Een hevige storm, welke sedert 24 uur in Polen woedt, heeft in de berglandschappen een snelheid van 130 K.M. per uur bereikt Te Warschau zyn tot nu toe in meer dan honderd gevallen menschen door de kracht van den storm tegen de straat geslingerd en gewond. Vijfling geboren. - Een in het dorp Cuyuapa, in het departement Sonsonate van midden-Amerika, wonende boerenvrouw, Mercedes Escobar Andino genaamd, heeft het leven geschonken aan een vijfling. Alkmaar, Zaterdag. r*m schrijft ons van juridische zijde: Zooals bekend heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, aan de gemeenten in Noordholland, die thans nog een eigen ge meentelijk distributiebedrijf hebben, doen weten, dat de regeering besloten heeft te bevorderen, dat rechtstreeksche stroomleve- ring door het provinciaal bedrijf spoedig wordt ingevoerd. Voor de gemeenten zou de overgang van de distributie van den stroom naar het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord holland zeer verstrekkende financeele ge volgen hebben. Het is, mede in verband hiermede, interessant om na te gaan of de gemeenten tot overgave van het gemeentelijk distributiebedrijf genoopt kunnen worden. De consequentie, van een besluit van den gemeenteraad om het bedrijf niet over te doen aan het P. E. N., zou zyn, dat het P. E. N. weigert verder stroom te leveren, zoodat de inwoners zonder electrischen stroom komen te zitten. Het P. E. N. heeft dit, zooals bekend, inderdaad ook duidelijk doen weten o.a. aan de gemeente Alkmaar, waar het contract voor levering en gros op 1 Januari 1938 afliep en de stroomlevering nu nog slechts voor enkele maanden is toe gezegd. Waar de gemeenten niet behoeven te rekenen op vergunning tot stichting van een eigen electrische centrale, zullen zij dus wel verplicht zijn het bedrijf over te doen, tenzij het P. E. N. verplicht zou kunnen worden de stroomlevering en gros, ter distributie door de gemeente aan de verbruikers, voort te zetten. De vraag of de provincie Noordholland, als exploitante van het Provinciaal Electri citeitsbedrijf, verplicht is aan de gemeente stroom te leveren, dan wel de levering van stroom aan de gemeenten mag weigeren, wordt geheel beheerscht door de aan de provincie verleende rijksconcessie tot ex ploitatie van een electrische centrale. Artikel 4 van de concessie luidt: „De con- cessionarisse is verplicht, voorzoover deze verplichting door Ons of van Onzentwege niet aan een ander is opgelegd, binnen het gebied, waarover zich hare concessie uit strekt, met inachtneming van artikel 6, eiken gegadigde het verkrijgen van electrischen stroom te waarborgen. De vraag, waar alles om draait, is nu of onder „gegadigde" ook begrepen is de gemeente, die stroom betrekt, om deze op haar beurt weder aan derden te leveren of dat als „gegadigde" alleen is aan te merken, ieder die voor eigen gebruik stroom wenscht te betrekken. Is ook de gemeente gegadigde, dan is immers volgens artikel 4 de provincie verplicht aan de gemeente te leveren. Voor het standpunt, dat ook de gemeente is te beschouwen als gegadigde, pleiten krachtige argumenten. In de eerste plaats is dit woord in geheel algemeenen zin gebruikt, zonder eenige be perkende toevoeging. In de opvatting, dat onder gegadigde alleen is te verstaan, hij, die „voor eigen gebruik" wenscht te betrek ken, wordt aan dit woord geheel willekeurig een beperkte beteekenis toegekend. Met evenveel recht zou men dan als gegadigde alleen kunnen aanmerken b.v. dengene, die een bepaald minimum stroomverbruik heeft, een consequentie, die niemand zal aan vaarden. In de tweede plaats levert ook artikel 5 der concessie een sterk argument op voor de opvatting, dat onder gegadigde niet alleen valt hy, die voor eigen gebruik stroom be trekken wil, maar evenzeer de gemeente, die stroom wenscht te betrekken ter afleve ring aan haar inwoners. Dit artikel luidt: „Ondei stroomaflevering wordt verstaan: aflevering van electrische energie binnen het stroomleveringsgebied van dezen om de door hem ingekochte energie niet al dan niet tegen vergoeding te leveren aan an deren buiten dit stroomleveringsgebied, of te gebruiken ten behoeve van een hem, stroomverbruiker, toebehoorende installatie, gelegen op een terrein, geheel buiten i stroomleveringsgebied." Hier wordt dus den gebruiker verboden de ingekochte energie te leveren aan ande ren buiten het stroomleveringsgebied. Binnen het stroomlevermgsgebied is dit ^geoorloofd, m.a.w. onder gebruiker is begrepen, de gemeente, die stroom inkoopt

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1