Vraag en Aanbod. VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. fiufitoaart DC BAAS. NIEUWE NIEDORP HOE DE BAAS EEN DROMEDARIS GUNSTIG STEMDE! HEILOO BERGEN BROEK OP LANGENDIJK SCHOORL WIERINGEN EGMOND BINNEN UITGEEST NOORDSCHARWOUDE TWEEDE BLAD. 3 1 PRINSES E AT R i brengt hulp In gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. AFSCHEID VAN DR. SCHEY. Woensdag nam dr. Schey, leeraar aan de Rijks Landbouw Winterschool te Schagen, wegeris het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd, afscheid van die school. In de zaal van hotel Igesz werd tot dat doel een officieele eindles gegeven door den aftredenden leeraar, waarna werd overge gaan tot het uitreiken der diploma's aan de groep geslaagde leerlingen. De directeur der school, ir. Lienesch, sprak daartoe een kort woord tot de jongelui, waarna het woord was aan den heer Koster, voorzitter van de commissie van toezicht, die oudergewoonte de diploma's uitreikte. Spr. constateerde met spijt, dat de goede geest in deze klasse ontbrak en in enkele gevallen zelfs plaats maakte voor een on- plezierigen geest. Hij gaf allen in ernstige overweging ervoor te waken, dat de slechte geest invloed hebben op het gedrag. Het was spr. een genoegen te künnen mee- deelen, dat alle elf leerlingen het diploma voor melkcontroleur kon worden uitgereikt, terwijl er twee onder hen de onderscheiding „met lof" verwierven. Van de eerste naar de tweede klas werden bevorderd 29 leerlingen, terwijl niet bevor derd werden 7 leerlingen. Hierna verkreeg de inspecteur van het landbouwonderwijs het woord. Spr. huldigde den heer dr. Schey en memoreerde diens groote verdiensten gedurende 38 jaar voor het onderwijs. Hierna sprak de directeur der R. L. W. S„ ir. Lienesch, den scheidenden leeraar toe en bood hem als aandenken een schilderij aan als een geschenk van leeraren en leerlingen. Ten slotte sprak dr. Schey eenige woor den van waardeering jegens allen, waar mede hij in zijn langdurige loopbaan heeft samengewerkt, memoreerde de prettige ver standhouding en bracht dank aan Hem, die hem de kracht gegeven heeft zijn taak zoo lang te vervullen. Na nog een aanmoedigend woord tot de leerlingen te hebben gericht en zijn erken telijkheid voor het hem geboden stoffelijk blijk van waardeering te hebben betuigd, eindigde dr. Schey zijn toespraak, waarna ir. Lienesch de vergadering dank bracht voor de betoonde belangstelling. Ouderavond. De ouderavond werd Vrijdagavond ge houden in de o. 1. school. Er was van den kant der ouders veel belangstelling. Het hoofd der school, de heer Wessels, deed hierna enkele mededeelingen omtrent het schoolfondsje, dat is opgericht op den vorigen ouderavond om bij voorkomende bijzondere gelegenheden feestjes te houden en den kinderen iets te kunnen aanbieden, zonder hiervoor bij anderen te moeten aan kloppen. De bijdrage is bepaald op 1 cent per week per kind, wat voor niemand een bezwaar kan worden geacht en slechts de opoffering vraagt van een enkele snoepcent per week. En vanaf November 1937 is thans reeds een bedrag van 27.02 gespaard. Met St. Nico- laas 1937 is voor het eerst van het fondsje gebruik gemaakt en is voor versnaperingen besteed een bedrag van 5.75. Het fondsje werkt aldus heel goed en kan zeer nuttig genoemd worden. Hierna volgden enkele mededeelingen omtrent de schooltandverzorging. Hier omtrent bestaan, aldus de heer Wessels, nogal misverstanden, er zouden namelijk kinderen zijn waaraan niets gedaan wordt. Maar de ouders moeten wel bedenken, dat waar weinig of niets aan gedaan wordt, zich dit bepaalt tot de melkgebitten, waar in veel gevallen niets aan behoeft te worden gedaan, omdat zulks nutteloos werk zou zijn. Het werkelijke nut komt pas m n hoo- ger leerjaar. Tweemaal per jaar stelt ds tandarts een nauwkeurig onderzoek in, en de controle zeide spr., is heel goed, terwijl de kosten slechts elf cent per week per kind bedragen. Mochten er nog ouders zijn die klachten hebben dan worden deze verzocht ze bij den heer Boer, voorzitter der ouder commissie, kenbaar te maken. Dan deed de heer Wessels nog enkele mededeelingen omtrent het bereiken van het voldoende aantal leerlingen voor de viermansschool. Het deed spr. groot genoe gen dat df belangstelling der ouders zoo groot is en hij sprak de hoop uit, dat dit zoo mag blijven. Dan krijgt onze school zekei den naam dien haar toekomt. Nadat besloten was, niet meer zooals ge woonlijk alle vijf leden der oudercommissie te laten aftreden, maar het eene jaar drie en het volgende jaar twee, werden de dames RemptBakker en SmitLont en de heer H. Boer als zoodanig herkozen. Allen namen hun benoeming wederom aan. Hierna hield de heer Wessels een lezing over „Waarheid en opvoeding" Met bijzonder groote aandacht werd het gesprokene, waar uit blijkt, dat de opvoeding en het be grijpen van het kind lang niet zoo eenvoudig is als het zoo oppervlakkig nog al eens wordt opgevat en de wijze van de eventueel noodige bestraffing van groot belang is, beluisterd. Deze leerzame lezing verwierf een hartelijk applaus. Tijdens een kleine pauze werd thee aan geboden en de aanwezigen in de gelegen heid gesteld het schriftelijke werk der leer lingen te bezichtigen, alsmede de werk stukjes van het Handenarbeidclubje Animo. Van de bezichtiging werd een druk ge bruik gemaakt en er was werkelijk prachtig werk te zien. Er is ongetwijfeld veel ge duld voor noodig het zoo ver te brengen, maar het resultaat beloont de moeite ruim schoots. De heer Wessels deed dan nog enkele mededeelingen over den handenarbeid, het geen tot heden enkel wordt beoefend door de jongens, maar het zou ook wel aardig zijn wanneer dit ook voor de meisjes zou worden ingevoerd met kartonnagewerk, waarvoor beide onderwijzeressen hunne medewerking reeds hebben toegezegd. Een klein tekort in de kas van Animo zal men trachten te dekken met het houden van een verloting. De heer W sprak den wensch uit, dat vele loten gekocht zullen worden. De prijs is slechts 10 ct. en de prijzen bestaan uit artikelen door de jon gens zelf gemaakt. De heer Stenneberg maakte duidelijk op welke wijze de kinderen het rekenen met breuken wordt bijgebracht. Vervolgens sprak de heer St. over het busvervoer. Weldra zal weer met een lijst worden rondgegaan en spr. hoopte, dat er wederom goed op zal worden geteekend. Het behoudt van de viermansschool is van zeer groot belang voor het onderwijs. Op een mededeeling van juffrouw Visser omtrent handenarbeid voor meisjes, zal het onderwijzend personeel zich in verbinding stellen met het bestuur van Floralia. Nadat nog enkele vragen waren gesteld, welke door den heer Wessels werden be antwoord en burgemeester Pluister nog het woord had gevoerd, waarmede hij een har telijk applaus oogstte, volgde sluiting door den heer Wessels. Ratten als boomvernietigers. Het vorig jaar zijn hier aan het West einde eenige jonge populieren geplaatst, wel ke in het begin uitstekend groeiden. Enkele weken geleden vielen er echter een paar om. En wat bleek nu? Ratten hadden van deze boomen alle vezels afgeknabbeld, zoo dat zij dus wel moesten afsterven. Het schijnt dat de bast van deze boomen een eenigszins zoeten smaak hebben. Het valt niet gemakkelijk een goede vervanger te vinden van de bekende iep. De Heiloosche Burgerwacht hield Don derdagavond een jaarvergadering in „De Onderneming", onder presidium van den vice-voorzitter, de heer P. Biersteker, opende, heette welkom. Besproken werd de groote landdag op 18 Juni te Rijswijk. Reeds nu blijkt dat het een groote demonstratie zal worden, waar bij de Nederlandsche burgerwacht zijn trouw aan vorstin en regeering zal demon- streeren. Wie mee wil (op eigen kosten) kan zich vóór 1 Mei opgeven bij den se cretaris. Aan de orde kwam daarna de rekening. De ontvangsten (saldo inbegrepen) waren 99.06, de uitgaven 77.76, saldo 21.30. Bü de rondvraag kwam ter tafel de deel name plaatselijk en op 6 September a.s. bij het défilé op de Dam te Amsterdam bij het 40-jarig regeeringsjubileum van de koningin. Indien plaatselijk een optocht wordt ge formeerd, zal men er zeker aan deel ne men; de deelname aan het défilé te Am sterdam wordt nader besproken in het be stuur. Een geruimen tijd werd gediscuseerd over het prijsschieten, wat niet de instem ming had van enkele leden. Het zal voor 1938 anders gaan. De schietoefeningen te Limmen werden vastgesteld. Rectificatie. In het verslag van De Hanze staat een onduidelijkheid. De heer Schouten meende dat de secretaris verlof kan geven of wei geren voor den verkoop op Zondag. Daar op antwoordde de secretaris dat B. en W. met de uitvoering zijn belast. Het carillons pel. Onze Aprilmop over het carillonspel is dermate geslaagd, dat ze zelfs een oogen- blik tot eenige wrijving in het bestuur van de V.V.V. aanleiding heeft gegeven. Het merkwaardige was echter, dat velen een dergelijke uitzending van een carillon- spel onmogelijk hebben geacht, terwijl dit in Purmerend al twee jaar op deze wijze geschiedt. Teraardebestelling J. Apeldoorn. In de R.K. Parochie-kerk alhier had hedenmorgen tusschen 9 en 10 uur de uit vaartdienst plaats van den kerkmeester en oud-wethouder J. Apeldoorn. Door pastoor Zürlohe werd een gezongen mis opgedragen. Eenige kransen dekten de lijkbaar, die door een vijftal rijtuigen werd gevolgd. Op de R.K. Begraafplaats, waar tal van personen blijken van belangstelling gaven, werd de absoute door den pastoor verricht. Vrijzinnig zangkoor. Het Vrijzinnig Zangkoor heeft Donder dag in de doopsgez. kerk alhier de eerste repetitie gehouden onder leiding van den heer Westenberg, hoofd der O.L. school. Naar men ons mededeelt, telt de vereeni- ging thans 26 leden. Men heeft echter een tekort aan tenoren en bassen. Ongetwijfeld zullen nog wel eenige heeren tot het koor toetreden. Het bestuur van het koor bestaat uit de heeren J. van Eeten, voorzitter, P. Molenaar, secretaris, K. Smit, penningmees ter, bestuursleden: mevr. A. Langedijk-Bou- man (Oudkarspel) en de heer A. Dirkmaat. Werkverschaffing. Wij vernemen, dat de werkverschaffing voor de Schoorlsche arbeiders in de Scha- ger Kogge tijdelijk met ingang van Maan dag 4 April a.s. zal worden stopgezet. Deze arbeiders zullen dan bij den aanleg van het rijwielpad in het Noorden der ge meente tewerkgesteld worden. Werkloosheid. Het aantal werkloozen bedroeg in deze gemeente aan het einde van Maart 344. Hiervan waren 197 arbeiders in de werk verschaffing in de Wieringermeer tewerk gesteld. Vogelwet. Voor het dooden of vangen en daarna vervoeren van beschermde vogels die scha de toebrengen of overlast veroorzaken of zulks dreigen te doen, moet voortaan ver gunning worden verleend door den commis saris der koningin of door den minister van economische zaken. De vergunning moet evenwel worden aangevraagd ter gemeente-secretarie, waar voor formulieren worden verstrekt. Landbouw. De heer M. Bakker Szn. te Oosterland is door den commissaris der koningin, mede ter uitvoering van de nieuwe Vogelwet, aangewezen als landbouwdeskundig advi seur voor deze gemeente. W ARMENHUIZEN (Maart). Gebo ren: Simon Johannes, z. v. P. Put en C. Buin. Overleden: Maartje Roozing, 79 jaren, wed. v. J. Barsingerhorn. Wilhelmina Berendina Zwamborn, echtgen. v. G. Zoon, 52 jaren. Getrouwd: K. Krul en C. Biersteker. J. v. d. Kieft en J. C. J. Overbeek. Waterschapsgelden verlaagd. Verleden jaar werd de aanslag voor het waterschap de oningepolderde landen, onder Egmondbinnen, met 2 per H.A. verlaagd. Het ligt in de bedoeling van het bestuur deze verlaging ook voor 1938 te handhaven. Mond- en klauwzeer. Het laatste mond- en klauwzeer-geval behoort tot het verleden. Gister kon net aan den inspecteur van den Veeartsenij kundigen dienst te Heemstede als hersteld worden op gegeven. Algemeene Tuinbouwcursus. Donderdag had de sluiting plaats van den 2-jarigen tuinbouwcursus-onderwijs werd gegeven behalve in de theoretische vakken ook in de bloembollenteelt en de bloemisterij. De heer Boschman, hoofd van den cursus besprak in zijn openingswoord in het kort het verloop daarvan. Aan de cursisten werden diverse vragen gesteld, Vijf en dertig cent per vijf regel*. Uitsluitend 2e handseh goederen. WOENSDAGS en ZATERDAGS. Dinsdags en Vrijdags inzenden. Te koop: twee eiken linnenkasten, rood pluche ameublement, 1 stoelen en 2 crapauds, eiken spiegel, 2 veeren bedden, 2 p. complete waschtafel. KRUISWEG 27, Bergen. Te koop een consumptie-ijskist, 2 bussen, ijsdraaier, ijsvat met toebe- hooren voor 10. TUINDORPWEG 5, Bergen. Te koop: Baby-Iedikantje met gordijn, tot 3 jaar, 4.00 en wandelwagentje 1.25. SNAARMANSLAAN 91. Te koop: pracht Veerenbed 8, Boe kenkast 12.50, Tuinbank 5, Ge makskoffer m. pot 4, Dressoir 7.50, Linnenkast 5. Inkoop van alle goe deren. DEKKER, Nieuwesloot 89. Prima Handnaaimachine met garantie te koop voor 8. Pracht Salonkast- naaimachine (koopjes), Naaimachines vanaf 5. Brandkast 15, Piano 25. Orgel 20. DEKKER, Nieuwesloot 89. Prima Mangel 7.50, groot koksfor nuis dubb. over 17.50, groote kam- peertent 8.50. Te koop gevraagd nette inboedels. DE STER, Luttik Oudorp 48. Telef. 4339. Prima merken Stofzuigers met nieuwe motoren waarop 1 jaar garantie, vanaf 10 bü de Reparatie-Wikkelinrich ting Peperstraat 3 bij den Dijk. Te koop 1 gebruikte Driew. kar 29, 2 stuks op luchtbanden, 2 stuks Lemoenen, 2 Melkkarretjes od lucht banden. El. Wagenmakerij „De Valk" Friescheweg 4, Alkmaar. Tel. 3939. Het Naaimachine-Huis. Nog eenige gebr. vanaf 10, Singer, Veritas, Titan, enz., alle met garantie. J. H. DE BOER, Geestersingel 48, Alkmaar. Te koop een kinderwagen in goeden staat. v. d. WOUDESTRAAT 73. Wie helpt net werkloos gezin aan een stel huiskamerstoelen en karpet, tegen kleine vergoeding? Brieven onder let ter M 834 bureau van dit blad. Gevraagd 2e handseh Autoped. Adres: OUDEGRACHT 243. Te koop: kinderledikant je, commode, tafeltje en kinderstoel. Tevens een kinderauto'tje, ook genegen te ruilen voor jongensfietsje. Brieven onder letter F 828 bureau van dit blad. Te koop: Pathéfoon met platen en Philips luidspreker, tevens inkoop van flesschen en lompen. Hoogste waarde. RAMEN 2. Te koop een handwagen en een partijtje kippengaas. HEINIS, Lindelaan 19. Te koop een goed onderhouden wan delwagentje, tegen bill. prijs. Te bevr. BAANSINGEL 15a. Te koop een prima gasfornuis voor 10. Radio-toestel met accu, gelijk- richter en plaatstroom-apparaat. HOFDIJKSTRAAT 8. Geen half werk, z. g. a. n. dames- en heerenrijwielen met torpedonaaf. Jon gens- en meisjesrijwielen, eiken leeft. Billy'ken prijs. COERSENS Rywielh., Vrouwenstraat 12 by het Ritsevoort. Te koop een zwart colbert en vest, met gestreepte pantalon z. g. a. n. flinke maat. Prijs 12.50 compleet. Br. letter J 831 bureau van dit blad. Aangeboden een zeer goed onderhou den Ford V 8 '34. DAHLIASTRAAT 9a, Alkmaar. Als nieuw D. ryw. met Torp. naaf 16.00, Jongensryw. met torp. naaf 15.00, H. Rijw. versterkt frame, 15.50, enz. NIEROP, Heerenstr. 10. Telefoon 3827. Koopje. Eiken Oud-Hollandsch ameu blement bestaande uit huiskamertafel, 4 stoelen, theemeubel, boekenkastje en bloemtafel. Bevr. MILLSTRAAT 4 (Rochdale). Van particulier te koop een pracht Piano, merk „August Förster". Prijs billijk. BIERKADE 9. Een in goeden staat zijnd zonne scherm of markies te koop gevraagd, afmeting pl.m. 160 c.M. breed. Br. met opg. van prijs onder letter L 833 aan het bureau van dit blad. die allen goed werden beantwoord. Vervol gens werden de diploma's aan de cursisten uitgereikt door den heer Donk. De burgemeester sprak woorden van dank aan de onderwijzers, feliciteerde de cursis ten met het behaalde diploma en sprak den wensch uit dat de door hen opgedane ken nis hen tot voordeel zal zün. De heer Boogaard sprak in gelijken geest De heer Kabel voerde namens de cursis ten het woord en bood den leeraren een ge schenk aan. Te water gereden. Vrydagmiddag is het pl.m. 7-jarig zoontje van den heer N. T. uit Zuidschar- woude by de r.-k. kerk alhier te water gereden, toen hij probeerde achter de boomen om te ryden. De heer K. Langen- dyk, die het ongeval zag gebeuren, wist den drenkeling door het toesteken van een vaarboom het hoofd boven water te hou den en hem op het droge te brengen. Hierdoor liep dit ongeval nog goed af en kwam het roekelooze ventje er met een nat pak en den schrik af. STRATOSFEERVLIEGTUIG VERONGELUKT. Gistermiddag is het stratosfeer-vliegtuig van den Belgischen ingenieur Renard van het vliegveld te Haeren opgestegen voor een zyner eerste proefvluchten. Nauwelijks was het toestel op een hoogte van 50 meter ge komen, toen het plotseling viel en by het vliegveld op den grond botste. Volgens de eerste inlichtingen is het ernstig beschadigd. De bestuurder kwam om het leven. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Uitreis: Valk te Rangoon; Wielewaal te Basra; Gier te Bandoeng. Thuisreis: Reiger te Basra; Oehoe te Rangoon. Hedenmorgen is het Indiëvliegtuig Ibis van Schiphol vetrokken. Aan boord zyn vier passagiers, t.w. één naar Bandoeng, twee naar Batavia en één naar Jodhpur. Onderweg komen aan boord een passa gier Leipzig-Bagdad, een Boedapest-Cal- cutta en twee Boedapest-Bangkok. 231. De heren keken nu weer streng naar Peter. „Heb je gestolen?" „Ja, twee broodjes en een worst voor een hongerige maag", antwoordde Peter. „Voorlopig blyf je hier", zei een van de heren. Toen nam een agent Peter mee en bracht hem in de gevangenis. 232. Daar zat hy nu! Ook Wip liet treu rig en slap zyn pluimstaart hangen. A - leen Flip liet de moed niet £akk<;"- vind er wel iets op", troostte hu:" en geval kunnen we nu toch niets beg

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7