^Buitenland DE BAAS. Blum verdedigde de finaricieele voorstellen. JfuMicaties Spoct £aitd: en Juintxxum Jnq&uuuUH Stukken Groote goud-smokkelaffaire ontdekt. Geen sprake van bevordering der devaluatie. EEN KORT DEBAT VOORAF. Het proces te Bern. Toedli en Isler veroordeeld. houden en eischte een gevangenisstraf van ViDe3advocate van den verdachte, mevr, Beelaerts van Blokland uit Amsterdam ver zocht de rechtbank rekenmg te willen hou den met het toch reeds verwoeste jeugdige leven van den verdachte, d.e, wanneer hij nu nog een gevangenisstraf zal moeten ondergaan van vier jaar, zijn geheele jeugd vernietigd zal zien, waardoor het hem moeilijker zal vaUen een nieuw en beter leven te beginnen, waarvoor tenslotte toch de garanties voldoende aanwezig zijn. De rechtbank veroordeelde gisteren den boschwachterszoon tot een gevangenisstraf van twee jaar, met aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. DE STRAFBAARHEID VAN STEUNFRAUDE. De Egmondsche visscher G. B. is door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot een week gevangenisstraf, wegens zgn. steunfraude. Hij had, als steuntrekkende werklooze, bij het invullen van een gezins- inkomstenbriefje verzwegen, dat in de ■week, waarover hij opgave moest doen van de inkomsten van zijn gezin, zijn zoon een bepaald bedrag had verdiend. Het hof kwa lificeerde dit feit als valschheid in ge schrifte en veroordeelde verdachte deswege. De uitspraak in deze zaak werd te Eg- mond aan Zee met bijzondere belangstel ling tegemoet gezien. Wat toch was het ge val? Verdachte was ook door den politie rechter te Alkmaar in September van het vorige jaar veroordeeld. Sindsdien echter was de politierechter en ook de officier van justitie te Alkmaar van standpunt veran derd, zooals o.a. bleek op de zitting van den politierechter van 31 Januari 1938. Op deze zitting stond terecht de Egmond sche visscher J. D., die eveneens gezins inkomsten verzwegen had en eveneens ver volgd werd op grond van valschheid in ge schrifte. Hem was ten laste gelegd, dat hij een geschrift, bestemd om tot bewijs van eenig feit te dienen, valschelijk had opge maakt om het als onvervalscht te gebruiken. Op de zitting nu bleek de politierechter, in afwijking van vroeger, van meening, dat het geschrift (het gezinsinkomstenbriefje) door B. en W. u i t d r u k k e 1 ij k bestemd moest zijn om tot bewijs te dienen. Ook de officier van justitie bleek deze meening toe gedaan en had, zooals ter zitting werd me degedeeld, een circulaire tot de gemeente besturen gericht, dat steunfraude niet meer vervolgd zou worden, tenzij B. en W. de inkomstenbriefjes uitdrukkelijk tot bewijs bestemd hadden. Als getuige werd in deze zaak gehoord de gemeente-secretaris van Egmond aan Zee. Deze erkende, dat B. en W. van Egmond aan Zee, van meening dat zulks niet noodig was. geen besluit genomen hadden, waarbij de inkomstenbriefjes uitdrukkelijk tot bewijs bestemd werden. Ook na ontvangst der cir culaire van den officier van justitie was zulks niet geschied. De lezing van het arrest van den Hoogen Raad, waarop diens meening gebaseerd was, had B. en W. niet van het onjuiste van hun standpunt over tuigd. De politierechter was over deze houding van B. en W. slecht te spreken en sprak van traineeren van een belangrijke zaak. Conform den eisch van den officier van justitie sprak hij verdachte vrij. In de zaak van G. B. werd voor het ge rechtshof door de verdediging wederom een beroep gedaan op hetzelfde arrest van den Hoogen Raad, waarin deze een gezins inkomstenbriefje tot een geschrift stempel de, bestemd om tot bewijs te dienen der gezinsinkomsten, omdat de uitvoeringsvoor schriften der steunregeling van de ge meente, waarin zich het door den Hoogen Raad behandelde geval afspeelde, uit drukkelijk het gezinsinkomstenbriefje tot bewijs bestemden. In Egmond aan Zee was dit echter niet geschied. De verdediging wees er voorts op, dat in het arrondisse ment Alkmaar dan ook geen steunfraudes meer vervolgd worden, indien in de ge meente, waarin de steunfraude was ge pleegd, een voorschrift ontbrak, waarbij be paald werd, dat het gezinsinkomstenbriefje voor die gemeente bewijs opleverde van de juistheid der opgegeven inkomsten. Ten slotte werd er op gewezen, dat na Septem ber van het vorige jaar op dien grond in het arrondissement Alkmaar dan ook ver schillende vervolgingen wegens steunfraude geëingdigd waren in vrijspraak. De procureur-generaal was het met deze zienswijze niet eens. Ook het hof heeft thans, blijkens zijn veroordeelende uit spraak, het standpunt van B. en W. van Egmond aan Zee als het juiste aangemerkt. Tegen dit arrest van het hof heeft ver dachte thans cassatie aangeteekend. Ook de Hooge Raad zelf zal zich dus nog over deze kwestie uitspreken. Vooraanstaande personen er bij betrokken. De politie te Boekarest is op het spoor gekomen van een goud-smokkelaffaire, in verband waarmede o.a. de oud-minister van justitie en minister van staat Xeni en de vroegere Roemeensche gezant te Rio de Ja- neiro, Alexander Buzdugan, gearresteerd zijn. In totaal zijn twaalf personen in staat van beschuldiging gesteld. Negen zijn in verzekerde bewaring gesteld, terwijl drie naar men meent de wijk hebben genomen naar Parijs. Men heeft reeds vastgesteld, dat de ver dachten voor een bedrag van 15 millioen Lei aan goud naar het buitenland hebben gesmokkeld, doch men gelooft, dat het totale bedrag nog grooter is en noemt een bedrag van 100 millioen Lei. Volgens het D.N.B. heeft men drie van de twaalf verdachten op vrije voeten gela ten, terwijl vier er in geslaagd zijn naar het buitenland te ontkomen. Deze vier zijn de directeur van de internationale slaapwagen maatschappij Flavian, de advocaat Enescu (Ehrlich) en de beide hooge bankemploye's Komorowski en Loebel. WAT DOEN ZE IN DE KOU! Gistermiddag heeft Blum in de Kamer een uiteenzetting gegeven over den financieelen toestand van het land en over de plannen der regeering, welke een oplossing zouden moeten brengen. De verklaring van Blum werd vooraf gegaan door een kort debat, dat soms zeer hevig was. Onder herhaalde interrupties gaf Schmidt een opsomming van de voorgenomen maat regelen in verband met het volmachten-ont werp. Namens de financieele commissie ver zocht hij de Kamer het ontwerp aan te nemen. De onafhankelijke radicaal Montigny zei- de, dat men een ware economische en sociale revolutie wettelijk wil organiseeren. Het ontwerp is in strijd met het verkiezingspro gramma van het Volksfront. De kanonnen- koopman, die vijand nr. 1 van het Volks front was, is zijn laatste hoop en toevlucht geworden. Kleine en middelmatige landeige naars, kleine ondernemers en kooplieden zul len zeer zwaar getroffen worden door een buitengewone heffing. Er is een regeering van openbaar welzijn noodig. Er zijn mannen noodig. Blum heeft niet de kwaliteiten om een algeheele overeenstemming tot stand te brengen (applaus rechts, protesten links). Toen Creyssel van de Fransche sociale partij het woord wilde nemen, kwam het tot woordenwisselingen tusschen afgevaardig den van links en rechts. Ihuel, afgevaardig de van Morbihan, schreeuwde iets naar de regeeringsbank, vanwaar Dormoy op hef- tigen toon antwoordde. Aan de rechterzijde werd geroepen: „Frankrijk voor de Fran- schen!" De vergadering werd geschorst. Een aantal socialisten namen een dreigen de houding tegen de rechterzijde aan en het leek, dat het tot een handgemeen zou ko men. Blum en andere ministers verlieten hun banken en kwamen tusschenbeide; na tien minuten keerde de rust terug. Na de hervatting der vergadering zag Creyssel van het woord af en Blum besteeg het gestoelte. De verklaring van Blum. Blum verklaarde, dat het plan, dat de regeering met de hulp der beide kamers wil verwezenlijken, een geheel vormt. Men heeft gezegd: de regeering wil vallen, zij zal een ontwerp vol uitdagin gen indienen. Anderen zeiden: zij zal voorzichtige oplossingen voorstellen. Al len hebben ongelijk gehad. Ik heb zon der vooroordeel gewerkt. Slechts in op rechtheid kan een oplossing gevonden worden. Ik bekommer mij er niet om, of ik vrienden of vijanden behaag of mishaag. Het tekort blijft bestaan. De toestand is zooals in het begin van de wetgevende periode van 1932. De schatkist moet in 1938 beschikken over 40 milliard en 10 milliard voor algeheele terugbetalingen. Aan het einde van het jaar moet een milliard per week betaald worden, zonder dat men kan voorzien, hoe deze lasten verdeeld zullen zijn. De schatkist moet een toereikende marge hebben. Er schuilt gevaar in de insta biliteit der regeering en in bedriegelijke op lossingen. De instabiliteit der regeering, die sedert 1924 bestaat, is een gevolg van de financieele instabiliteit. Er is geen minister crisis geweest, die niet haar grond had in een financieele moeilijkheid. De volksfrontregeering, die haar actie zou willen uitbreiden om overwegingen van openbaar welzijn, zou minder gemakkelijk in de uitgifte van een leening toestemmen. Het economische evenwicht is verstoord. Voor de loopende uitgaven ontbreekt een bedrag van 80 milliarden. Aan schatkist en het economische leven ontbreken de ge vluchte en verborgen kapitalen. Verder is de financieele en economische toestand afhan kelijk van den internationalen toestand. De internationale crisis noodzaakt Frankrijk nieuwe uitgaven te doen en een defensie- leening voor te bereiden. De gebeurtenis van 11 Maart heeft de kapitalen schrik aange jaagd. Een groote kapitaalvlucht van Europa naar Amerika begon. Het is onmogelijk geld in het buitenland te leenen of buitenlandsche leeningen te hernieuwen. Wij zullen alles doen om den vrede in Frankrijk en in Euro pa te bewaren. Geen land ter wereld heeft van ons een aanval te duchten. Maar wij moeten klaar zijn om aan mogelijke inter nationale verwikkelingen het hoofd te bie den. De metaalvoorraad mag niet beneden het peil van thans dalen. Het zal niet mogelijk zijn de uitgaven te bestrijden uit de gewone bronnen. Er zal geleend moeten worden, maar er is ook iets anders noodig. Zoo is de regeering ertoe gekomen haar aandacht te besteden aan een nieuw crgdifitbeheer, her waardeering van den goudvoorraad. Een blijvende oplossing kan slechts gevonden worden in de ontginning der inkomsten en de openbare rijkdommen. De oorlogsin dustrie zou tot uitgangspunt kunnen dienen voor het in beweging brengen der nationale productie. Geen nieuwe devaluatie. Er kan geen sprake zijn van het bevor deren eener nieuwe devaluatie: wij moeten iedere nieuwe monetaire onrust vermijden en om den cirkel te verbre ken, moet men wel het door ons voor gestelde stelsel van discipline en con trole opbouwen. Men zal zeggen, dat ik controle op de wisselkoersen bepleit. Maar wij vragen niets, dat niet ver- eenigbaar is met de driezijdige overeen komst. Het egalisatiefonds heeft niets verloren en de franc is niet gedaald. Wij meenen te kunnen vertrouwen op de maatregelen, die wij voorstellen voor de samenwerking van alle belanghebbenden. Met een regeering van nationale eenheid zou alles veranderen zal men zeggen. Ik heb de gedachte van een nationale aaneensluiting het eerst geopperd. Het is niet mijn schuld, dat het er niet van is gekomen. De toestand van thans kan niet vergeleken worden n.et 1926. Toen was er geen oorlogs dreiging. De totale opbrengst van een buitengewone heffing van het kapitaal zou 18 tot 20 mil liard franc zijn, betaalbaar in vier of tien jaar. Ten aanzien van de opschorting der schulddelging, zeide Blum: „De regeering stelt de zoo lang verwachte hervorming der geldswaardige papieren voor. Een groote hernieuwde activiteit moet gepaard gaan met een nieuwen stap op den weg van den socialen vooruitgang". Blum deelde mede, dat de werktijd ver lengd zal worden en dat de arbeiders zich daarmede accoord verklaard hebben. Wat de volmachten betreft, zeide Blum zich te ver zetten tegen de bewering van sommigen, volgens wie zijn actie lijkt op het optreden van de leiders der totalitaire staten. „Mijn vrienden en ik zijn vastbesloten de republikeinsche instellingen te verdedigen. Als wij weigeren een regime als dat der totalitaire staten te aanvaarden, mogen wij dan ook niet ons laten inspireeren door be paalde daden dier staten? Is er van die sta ten geen enkele nuttige les te leeren?" Na zijn rede werd Blum langdurig toege juicht door socialisten, communisten en een aantal radicalen. Het spionnageproces, dat thans voor de rechtbank te Bern dient, heeft be langrijke aanwijzingen gegeven over de werkwijze der Duitsche inlichtingen diensten. Procureur Wethli hield gisterochtend zijn requisitoir tegen Toedli, die be schuldigd wordt van overtreding der bondswet op de spionnage. Hij toonde aan, dat Toedli door aan den anti-com- munistischen „Weltdienst" te Erfurt in lichtingen te verschaffen over verschil lende Zwitsersche personen wist, dat deze gegevens bestemd waren voor de Duitsche inlichtingendiensten. Eisch twee maanden gevangenisstraf. De procureur eischte tegen Toedli bij ver stek een gevangenisstraf van twee maanden. De advocaat der civiele partij toonde ver volgens aan, dat Toedli wist, dat de inlich tingen, welke hij Fleischauer verschafte, be stemd waren voor de Duitsche inlichtingen diensten. De advocaat sprak over een uitge breid spionnagenet, dat door bemiddeling van Toedli en anti-communistische organi saties, zich uitstrekte over tal van landen en samenkwam by Fleischauer. Hierdoor kwam het, dat de campagne van het nationale front inzake een verbod in Zwitserland der vrij metselarij uitging en georganiseerd en ge financierd werd door Erfurt. De „Imperial Fascist League" te Londen was eveneens in relatie met Toedli, die ove rigens de agent in Europa was van de pan- Russische fascistische beweging, die haar zetel heeft te Charbin. Uit de tusschen Toedli en de leiders der pan-Russische be weging, met name in Bulgarije, Zuid-Slavië, Polen en België blijkt, aldus de advocaat! dat Toedli inlichtingen verzamelde over uit Rusland geëmigreerde personen en deze ge gevens ter beschikking stelde van Erfurt. De advocaat eischte een strenge straf. De activiteit van dergelijke lieden is in hooge mate schadelijk voor de neutraliteit van Zwitserland. Deze individuën stellen lijsten op van toekomstige veroordeelden en ver dachten en bereiden in Zwitserland een actie voor, welke gelijk is aan die, welke zich thans in Oostenrijk afspeelt. De uitspraak. Na verscheidene uren in raadkamer te zijn geweest, heeft de recthbank te Bern gisteravond vonnis gewezen. Toedli werd schuldig bevonden aan overtreding van de federale wet op de bescherming en veilig heid van het eedgenootschap. Hij werd ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en tot betaling van negen tienden der kosten van het proces. Isler werd op vrije voeten gesteld. Hij zal echter een tiende der proces kosten' moeten betalen. Wielrennen DE DERDE RONDE VAN ALKMAAR. Zaterdag 28 Mei „draait" Alcmaria. Voor den derden keer in successie zal de wielerclub Alcmaria haar Ronde van Alk maar organiseeren en weer is hetzelfde tra ject gekozen als verleden jaar: het parcours v. HoutenkadeHeilooërdijkKanaaldijk— ZeglisBaansingelNieuwlandersingel Bleekerskade. Het eenige verschil met het vorige jaar zal zijn, dat de renners het tra ject precies in omgekeerde richting zullen moeten afleggen. Dit is gedaan, om den wedstrijd voor het publiek meer interressant te maken. Men zal nu den eindstrijd over eenige kilometers kunnen volgen, als men op de hooge van Houtenkade staat en zoo een prachtig gezicht kunnen krijgen over den wedstrijd. De ronde van Alkmaar wordt weer open gesteld voor twee klassen: eerst zullen de nieuwelingen elkaar bestrijden en daarna zullen de amateurs, in welke klasse ook de onafhankelijken mogen starten, hun kunnen vertoonen. Natuurlijk zorgt de organiseerende ver- eeniging weer voor een fraaie collectie prij zen, welke zeker die van het vorig jaar zal overtreffen, zoodat men verzekerd kan zijn van een groote inschrijving van alle bekende renners in ons land, voorzoover zij niet tot de beroepsklasse behooren. Trouwens, dit jaar zullen dergelijke ron den van meer belang zijn dan andere jaren, omdat dezen zomer in ons land de wereld kampioenschappen zullen worden verreden. Elke wedstrijd, mits goed georganiseerd, zal dus in de zeer groote belangstelling staan van de renners zelf, die slechts door middel van wedstrijden kans krijgen, om te mogen deelnemen aan deze wereldkampioenschap pen. Dit is dan ook een der redenen geweest, dat Alcmaria de Ronde zoo vroeg in het sei zoen organiseert: zij wil de jongens een kans te meer geven, om te kunnen rijden in een moeilijken, maar belangwekkenden wedstrijd. De inschrijving is thans reeds opengesteld en wel by den voorzitter der organiseerende vereeniging, den heer K. Verwer, Landstraat 58 te Alkmaar. Bereids zijn de noodige verzoekschriften naar de autoriteiten verzonden, zoodat nor maal niets meer de ronde in den weg zal staan. Dammen. DAMLUST TEGEN D. O. S. Maandagavond speelde de damclub „Damlust" te Zuidscharwoude in het lo kaal van den heer P. Kramer een wedstrijd tegen D. O. S. van Sint Pancras. En wat nog nooit gebeurd is, geschiedde thans. Damlust wist een flinke overwin ning te behalen. Dat gaat den goeden kant op, Damlust! De uitslag was 3323 in het voordeel van Damlust. PRIJZEN VAN ROGGE, HAVER EN GERST. Minister antwoordt een Kamerlid. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Dieters betreffende het nemen van maat regelen ter verbetering van de prijzen van logge, haver en gerst heeft de minister van economische zaken het volgende geant woord: „Het is den minister bekend, dat de pry- zen van rogge, haver en gerst gedurende de laatste weken lager zyn dan hij door de bestaande maatregelen heeft beoogd te bewerkstelligen. Hij moge evenwel opmer ken, dat zich gedurende dit seizoen ook een tijdvak heeft voorgedaan, waarin deze prij zen hooger waren. Het is den minister niet bekend, dat de verkoop van hooger genoemde producten onmogelijk is, wel is het hem bekend, dat de telers, die bedoelde granen nog in voorraad hebben, in verband met de min der goede prijzen, aarzelen tot verkoop over te gaan. De uitvoer van maïs staat, daar deze het normale transitoverkeer betreft, in geen verband met de onderhavige aangelegen heid. Ten slotte herinnert de minister er aan dat hij de heffingen op den invoer van granen op 3 April 1938 heeft verhoogd met een bedrag van 0.50 per 100 K.G." ONTHOUDT DIT: GROOTE VOORJAARSVEEMARKT TE ALKMAAR OP WOENSDAG 20 APRIL 1938 PAARDENMARKT OP WOENSDAG 27 APRIL 1938. Bespreking van vakken voor de groote voorjaarsveemarkt op 20 April a.s., moet plaats vinden: a. mondeling, ten kantore van het ge meente-slachthuis te Alkmaar vanaf 12 APRIL 1938 (iederen werkdag, uitgezonderd Zaterdag 16 April en Maandag 18 April (2den Paaschdag), tusschen 9 en 11 uur v.m. en van 2K5 uur n.m.; b. mondeling, in een lokaal van het Waaggebouw aan het Waagplein op de ZATERDAGEN 9 en 16 APRIL 1938, van des voormiddags 9 tot 10 uur; c. schriftelijk, doch alléén indien het verschuldigde bedrag a 1.per vak vóór DINSDAG 20 APRIL a.s. per postwissel wordt overgemaakt aan het adres: Directeur van het marktwezen gemeente-slachthuis Alkmaar. De Directeur van het Marktwezen, VOORTHUIJSEN. HET NIEUWE GYMNASIUM. In bijlage no. 57 wordt ons medegedeeld, dat het werkfonds een crediet toestaat van 263000, ten behoeve van den bouw van een gymnasium. Voorwaar een heel bedrag en nog wel naar een rentevoet van 4 wat ook lang niet mis is. Arme belastingbetalers, die toch eigen lijk de dupe worden, want het is haast niet meer te betalen. Ongelooflijk zooals er in dezen benarden tijd nog met geld wordt gesmeten, en dat nog wel voor een school met een betrek kelijk klein aantal leerlingen, bij een lagere school vergeleken. Er zijn nog zooveel andere werken in de stad die noodzakelijk zijn, kijk eens naar de St. Annabrug, die als het ware met touwtjes aan elkaar hangt. Het zal wel zoo zijn dat het tegenwoor dige gymnasium niet meer zoo comfortabel is, maar waarom moet het dan zoo'n monu mentaal gebouw worden en nog wel ten koste van een mooi plantsoen, wat een blijvende schade aan de gemeente veroor zaakt. Het is van harte te hopen dat de heeren raadsleden zich wel eens terdege zullen bedenken en dat ze er niet aan willen me dewerken, de gemeente Alkmaar nog nood- lijdender te maken dan ze al reeds is. Met dank voor plaatsing. Een belastingbetaler. Alkmaar, 6 April 1938. Laten wij blij zijn, dat wij nu eindelijk eens een nieuw gymnasium krijgen. Jaren en jaren is er onderwijs gegeven in een ruïne en altijd heeft het geld ont broken dat oude stuk van het weeshuis door een behoorlijk gebouw te vervangen. Alle hoop was op het Werkfonds gevestigd en ziedaar het geld wordt beschikbaar gesteld op voorwaarden, welke alleszins aannemelijk zijn. Het Rijk weet wel, dat de gemeente noodlijdend is en stelt de gemeente vrij van de verplichting tot betaling van rente en aflossing zoolang deze in de termen valt van een extra bijdrage uit het Werkloos heidssubsidie-fonds. Wanneer de gemeente in de toekomst weder met eigen middelen een sluitende begrooting kan verkrijgen, zal opnieuw worden beoordeeld in hoeverre zij met de rente en aflossing kan worden belast. Alkmaar zal voor eerst niet in staat zijn met eigen middelen een sluitende be grooting te maken en er zal in een verre toekomst waarschijnlijk niet meer op ver plichtingen tegenover het Werkfonds wor den aangedrongen. Alkmaar zal dus waarschijnlijk op zeer voordeelige voorwaarden een nieuw gym nasium kunnen krijgen, waarvan de klassen natuurlijk niet zoo groot kunnen zyn als die van een gewone school. Eenig plantsoen van beteekenis gaat ter plaatse niet verloren en een mooi gebouw zal het aanzien van den Bergerhout zeker verhoogen. Er komt weer werk, er zullen arbeiders noodig zijn en de vastgestelde loonen zyn van dien aard, dat tegenwerking van de zijde der vakvereenigingen niet te verwach ten zal zyn. Het wil ons voorkomen, dat de raad zeer verstandig zal doen het voorstel te aan vaarden. Red. Alkm. Crt. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Ibis (uitr.) te Rangoon; Torênvalk (uitr.) te Athene; Wielewaal te Bandoeng. Emoe (thuisr.) te Basra; Buizerd (thuisr.) te Singapore.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8