VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Jitmnieuws [Buitenland. egmond a. d. hoef koedijk de baas. oudkarspel noordscharwoude egmond binnen harenkarspel heerhugowaard obdam ESKIMO-BEZOEK EN -COMFORT. Blum's ontwerp door de Kamer goedgekeurd. Met 311 tegen 250 stemmen. DERDE BLAD. U C B zonder dat de veilingskeurmeester er in gekend ia, behoeft men niet te nemen. Men ging accoord met het prae-advies op het voorstel van Hugowaard over de ver- aoeding van een bewaarloon van de be waarde goedgekeurde pootaardappelen te vragen Me" acht dit niet juist. Pogingen om det wittekool-regeling 1933 weer ingevoerd te krijgen, zouden worden toegejuicht, doch men verwacht niet dat dit uitvoerbaar is. Men ging accoord met het prae-advies op het voorstel van Zuidscharwoude t. o. v. de aardappelH^fing. Over het voorstel van Sint Pancras voor het onvereenigbaar te verklaren dat de veüinglcider geen functie in 't dag. bestuur van de veiling bekleedt werden breedvoe rige besprekingen gevoerd, waarbij de dis cussies eoma vrij heftig werden. Tenslotte werd schriftelijk over het voorstel gestemd, omdat de persoon van den voorziter er bij betrokken is. Met 10 tegen 9 stemmen werd het voor stel aangenomen. Twee briefjes werden blanco ingeleverd. Het voorstel zal echter in dezen vorm niet kunnen worden uitgevoerd, aangezien het niet OP de juiste wijze is ingediend. Men had reglementswijziging moeten aan vragen. Bij de rondvraag werden nog eenige za ken behandeld, waarna de vergadering werd gesloten. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Vrijdagavond hield de heer dr. W. G. N. v. d. Sleen een lezing voor de afdeeling Egmond van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De zaal was geheel bezet, wel een bewijs, dat deze spreker de belangstel ling van velen weet te trekken. Zijn onder werp „Hollanders in Zuid-Afrika" en de inhoud van zijn lezing was een verslag in het kort van een trektocht van zes Hol landers met een oud Ford met aanhang wagen door Zuid-Afrika. Met lichtbeelden en Agafilm toegelicht deed de spreker ons genieten van Kaapstad met de Tafelberg, Kaap de Goede Hoop, schitterende kust- gezichten, robbenspel en pinguins. Verder oneindige drooge vlakten, met hier en daar wondermooie bloemen. Tochten over bijna onbegaanbare wegen, door nauwe spleten en door riviertjes die in dat drooge land waar het soms in geen drie jaren regent geen verlichting brengen, daar ze alle slechts brak water bevatten. Verder kregen we te zien sinaasappel- tuinen, kopjes, een groote boerenplaats, boeren op trek met 10 span ossen voor de wagen, om verder eenige tijd door te brengen ih het Kruger wildreservaat, waar de leeuwen op 10 M. afstand van de tenten liepen, waar giraffen nieuwsgierig toekeken enz. enz. Zoo zouden we door kunnen gaan over struisvogels, cactussen, en doring- boomen, kaffers en boeren. Het was alles even belangwekkend en het werd verteld op de bekende wijze van Dr. v. d. Sleen, die in het begin nog deed uit komen, dat er voor de ontwikkelde am bachtslieden zeker in Zuid-Afrika een goede toekomst is weggelegd en dat de Hollanders er zeer gewild zijn. Gemaal Westelijke proefpolder in aanbouw. Men is begonnen met den bouw van een gemaal voor den Westelijke Proefpolder in het Geestmer-Ambacht. Binnen zeer kor ten tijd worden de slooten afgedamd, zoo dat wanneer het gemaal gereed is, direct met de droogmaking begonnen kan worden. Het gem»al wordt geplaatst op den noord westhoek van den te maken polder. Het Witte Kruis. Woensdagavond werd door de vereeni- ging het Witte Kruis een ledenvergadering gehouden in het lokaal van den heer G. Nieuwland onder leiding van den heer M. Mulder. De voorzitter opende met een woord van welkom op deze jaarvergadering en sprak zijn genoegen uit over de opkomst. Medegedeeld werd, dat er weer een moeder cursus zal worden gehouden. Het consul- tatie-bureau zal ook geopend zijn voor kleuterzorg. De cursus is in den afgeloopen winter goed geslaagd door 19 deelnemers voor ziekenverpleging. De tentoonstelling van de gebruiksartikelen zijn goed bezocht. De Emmabloemcollecte zal gehouden wor den op 24 April e.k. De opbrengst is geheel voor onze gemeente. De secretaris heeft bij zjjn 25-jarig huwelijk een geschenk ont vangen. Ingekomen was een dankbetuiging van dr. Kersbergen te Haarlem te Haarlem voor de huldiging, hem gebracht. Uit het jaarverslag zy vermeld, dat een nieuw Witte Kruishuis is ontstaan. Er zijn 2 leden- en 3 bestuursvergaderingen gehou den en 105 verbruiksartikelen uitgereikt. Er is een invalidewagen bijgekomen. Voor de t. b. c.-bestrijding is weer nuttig werk ver richt. Door zuster de Looper zijn in het geheel voor Schoorl, Warmenhuizen en Koedijk 3470 bezoeken afgelegd, waarvan voor Koedijk 206 voor de verpleging, 178 voor de t. b. c.-bestrijding en 87 voor de Zuigelingenzorg. Hu'de werd gebracht aan zuster de Looper voor haar werkzaamheden. De rekening van de t. b. c. gaf aan in ont vangst en uitgaaf 961,19 aan de rekening van het Witte Kruis als ontvangst 1633,81, uitgaaf 1389,72, saldo 244,09. Bij de be stuursverkiezing vroeg de heer W. Butter, of de heer W. C. Ninaber nog lid van het bestuur kan zijn. Omdat hij burgemeester is, acht men die verkiezing gewenscht, al woont hij buiten de gemeente. De verkiezing gaf tot uitslag, dat gekozen werden de heeren M. Mulder, A. Sloof en W. C. Ninaber. Allen namen de benoeming aan. Als lid van de financieele commissie werd aangewezen de heer N. Bos. Dank werd ge bracht aan het aftredend lid, den heer Jb. W. Boldewijn. Bij de rondvraag wees de heer P. Geus Cz. op het aanschaffen van een brancard' voor lijken of ongelukken op straat. Afgewacht zal worden wat er komt van het Roode Kruis en de gemeente, daar een brancard erg duur is. Hierna sluiting met dank voor de belangstelling. Auto te water. Woensdagmiddag is in de bocht van de Oosterdijk onder deze gemeente een Re- nault-auto H 75151, waarin een vertegen woordiger van de Renault was in de rich ting van ons dorp kwam rijden, te water geraakt. De chauffeur kwam er met een nat pak af. De verongelukte auto werd door de kraanwagen van de Habo uit Schagen uit het natte element verlost. De beschadiging valt nogal mee, hoewel het water en de modder ongetwijfeld de bekleeding en den motor geen goed hebben gedaan. Men begint met den proefpolder. Donderdagmorgen zullen de voorberei dende werkzaamheden aan den Westelijken proefpolder in het Geestmerambacht wor den begonnen. Officieel zal men Maandag met de werkzaamheden aanvangen. Openbare verkooping. Woensdagavond werd in het lokaal van den heer C. Vis te Oudkarspel een openbare verkooping gehouden ten over staan van notaris mr. C. J. de Lange uit Alkmaar. De uitslag hiervan was als volgt: Zes akkers bouwland, resp. 25, 16. 21. 32, 15 K en 13V£ snees. Kooper de heer J. Bruin te Harenkarspel voor 2317 in totaal. Drie akkers bouwland, resp. 14, 18 en 23V2 snees. Kooper de heer P. Berkhoiït te Alkmaar voor 1395.50 in totaal. Drie akkers bouwland van resp. 26, 26 en 17 snees werden gekocht door de Coöp. Boerenleenbank te Oud'karspel voor 2588 in totaal. Al deze perceelen waren gelegen aan het Diepe Gat te Harenkarspel. De 83-jarige de V. alhier werd Dinsdag tijdens zijn werkzaamheden op het land getroffen door een beroerte. De V. wist nog in zijn schuitje te komen en heeft zich daarna voor den wind af laten drijven in de richting van het dorp. Hij werd door passeerenden naar zijn woning vervoerd. Overdracht verdaagd. Van Ged. Staten is bericht ontvangen volgens welke de beslissing omtrent de overdracht van het gasbedrijf aan de ge meente Egmond aan Zee met twee maan den wordt verdaagd. Controleur werkloozen. Naar wij vernemen is voor de gemeente Harenkarspel aangesteld als controleur der werkloozen (de z.g. straat- en huiscontrole) de heer Tjalkens te Schagen, die als zooda nig reeds werkzaam is voor de gemeenten, aangesloten bij den kring Oude-Niedorp. Fundamenten worden opgeblazen. Naar we vernemen zullen de funda menten van de oude spoorbrug nabij de Boterhuizen door de genie worden opge blazen. Bakkerscarrier getorpedeerd. Dinsdagmiddag kwam een luxe auto in botsing met de carrier van den heer H. Putter, bakker alhier, die ter hoogte van de r. k. kerk alhier voor het huis van een klant gestationneerd was. Onderst-boven werd de carrier op het trottoir geslingerd. Het brood kwam voor een belangrijk ge deelte op straat. De fiets bleek aanmerke lijke averij te hebben opgeloopen, waarvan de schadeloossteling naar we vernamen, onderling geregeld zal worden. „MEN GAF HEM EEN GEWEER" IN CITY. Het is soms de vraag geweest of het ma ken van een oorlogsfilm ook al brachten zij alle verschrikkingen van het „front" tot uiting niet altijd van twee kanten beke ken kon worden. Als propaganda tegen den oorlog als uiterst geweldmiddel of als „paardenmiddel" om de toeschouwers te wennen aan den „toestand van oorlog" zooals ook zonder twijfel de dagelyksche krantenberichten de mensch „immuun" schijnen te maken voor de verschrikkingen die hem dreigen. Voor een film als „Men gaf hem een ge weer" bestaat deze vraag zonder twijfel niet. Om de eenvoudige reden dat zy niet in de eerste plaats een oorlogsfilm is. Zij is de film over hen die uit den oorlog in een ontredderde maatschappij terug ko men. „Men gaf hem een geweer" is dan ook de film van den „Forgotten man" den man die voor hy naar het front vertrok, een jongen was, zooals millioenen om hem heen: niet slechter, niet laffer, niet dapperder. Maar eenmaal terug, kan hij den invloed en macht van „het geweer" niet vergeten. 239. Toen hy dat ontdekt had, ging hy bij de buitendeur zitten, net zolang tot deze voor de nacht werd afgesloten en de sleutel by de andere werd gehangen. Toen was het een makkelijk kunstje voor Flip geweest om de sleutels weg te pak ken en zo zijn vriendje te bevrijden. 240. Nu waren ze gelukkig uit het don kere hok ontsnapt en Peter maakte nu dat hij zo gauw mogelijk van deze nare plaats verwijderd kwam. Hy dankte Flip nog eens extra voor zijn goede hulp. Hij eischt zijn levensrechten op met den vinger aan den trekker. Hy wordt gangster. Speldt hem thans de medaille op den borst, hy was je beste leerling, zegt Spen cer Tracy aan het slot van de film, tot den sergeant van de politietroepen. En dit is het onvergetelijke, sterke, nieu we argument van deze overtuigende, een voudig en rechtuit gespeelde volksfilm. Een film, die eerlijk en overtuigd het drama „man en geweer" teekent dat U aan het denken brengt en datgene vertelt wat in deze dagen meer dan ooit noodig is om verteld te worden. De dagbladen schreven over deze film: Wat zy te zeggen heeft zegt zy goed en moedig. Spencer Tracy een figuur in de rij der grooten van het witte doek. Meesterlijke creatie van Franchote Tone. Alles voortreffelijk gefilmd, meesterlijke regie van Van Dyke. „DE WEG TERUG" IN DE HARMONIE. „De weg terug", de film, die van Vrijdag af in de Harmonie wordt vertoond, is een uit nemend geslaagde anti-oorlogsfilm, die ons op duidelijke wyze een beeld geeft van de verschrikkingen van den oorlog en den moeilijken toestand der soldaten bij hun thuiskomst. Aangrijpend is het tafereel in de rechtszaal, waar Albert voor moord op den O.W.-er Bartcher terecht staat. Hoe vurig zijn vrienden ook voor hem pleiten, alles is tevergeefs. De man, dien men leerde schieten op menschen, de man, die moest schieten, wordt veroordeeld, omdat hij deed, wat hem was geleerd. De film zal niet nalaten, ieder die haar ziet, nog sterker te overtuigen van het af schuwelijke van de oorlog en de vredesge- dachte zal er des te sterker door tot gelding komen. Uitvoerig schreven we reeds op onze film pagina over dit filmwerk. „TARZAN" EN DE GROENE GODIN IN VICTORIA-THEATER. Aan de inhoudsbeschrijving ontleenen we: Lord Greystoke, beter bekend als Tarzan, viert zijn terugkeer tot de beschaving met een vroolijk Zigeunerfeest. De vrienden van den adellijken aapmensch zijn zeer verlan gend het verhaal te hooren van zyn avon turen met de Groene Godin, een oud Maya afgodsbeeld, waarin een waardevolle ge heime formule verborgen is, welke een be dreiging voor de menschheid zou beteeke- nen, indien deze in handen viel van ge- wetenlooze menschen. De gastheer zelf praat liever niet over zijn daden en daarom verzoekt hij een oude zigeunerin in haar tooverkristal te kijken en de gebeurtenissen te verhalen, die zij ziet. Tarzan en Martling, zoo begint zij haar verhaal, zijn teruggekeerd uit de binnen landen van Guatemala, waar zij in de Doode Stad het beeld van de Groene Godin gevon den hebben. Martling wordt overvallen en gevangen genomen door de inwoners van de Doode Stad en als Tarzan dit verneemt, volgt hij hem om Martling te redden. Doch ook hy wordt gevangen genomen en veroordeeld om aan de Heilige Leeuw geofferd te wórden. Ook Ula Vale is naar de Doode Stad ge gaan en valt eveneens in de handen van de aanbidders van de Groene Godin. Tarzan weet den leeuw te overwinnen en Ula en Martling te bevrijden. Spoedig zijn zij Raglan weer op het spoor, die verder ge gaan is naar de havenplaats Manteque, waar een schip hem opwacht. De expeditie vindt hem en weet hem het beeld te ontnemen. Zij charteren een schip om naar Europa terug te keeren, doch spoedig blijkt, dat dit het schip is, dat door de opdrachtgevers van Raglan gezonden is om hem op te wach ten. Zy worden aan boord overvallen, doch in een vreeselijke storm verdrinkt de ge- heele bemanning. Tarzan weet zijn vrienden te redden en zij worden door een voorbij gaand schip opgepikt. Gistermiddag om vijf minuten over half drie hervatte de Fransche Kamer de beraadslagingen. Uit de omstandig heid, dat zoowel de publieke tribunes als de banken der afgevaardigden slecht bezet waren, bleek, dat de belangstel ling in de financieele debatten grooten- deels uitgeput was. Het woord voerden Piétri en vervolgens Reynaud. Na de rede van Reynaud ging de Kamer over tot temming over het wetsontwerp. Na het uitbrengen der stemmen over het geheel van het ontwerp werd de ver gadering verdaagd tot Vrijdagmiddag. Het wetsontwerp bleek in zyn geheel te zijn goedgekeurd met 311 tegen 250 stemmen. Ongeveer de helft van het aantal soc. radicalen stemde voor het ontwerp. Kritiek van Reynaud. Om half drie gistermiddag werden de be raadslagingen over de financieele voorstel len in de Fransche Kamer voortgezet. De vroegere minister Piétri kreeg het woord en zeide, er zich over te verwonde ren dat de regeering twee jaren heeft ge wacht om haar denkbeelden, welke den toe stand zouden kunnen herstellen, te doen triomfeeren. Spr. achtte zich gelukkig, dat Blum niet geprobeerd heeft de verantwoor delijkheid voor den financieelen toestand op zjjn voorgangers te schuiven. Hij erkende.dat een begrootingsdeficit een internationaal kwaad is en betoogde, dat men niet tege lijkertijd een politiek van wapening en een politiek van socialen vooruitgang kan voe ren. De eenige manier om er uit te komen, is, naar het inzicht van spr. te probeeren het nationale inkomen te vergrooten. Tenslotte keerde Piétri zich tegen de stakingen en richtte zich tot Blum, zeggende dat de sociale vrede in diens handen is en wanneer hij deze weer terug deed komen, zou alles snel in orde komen. De vroegere minister van financiën, Paul Reynaud, verklaarde, dat, wanneer men het land tot herstel wil brengen, alle Franschen overtuigd moeten zyn van deze dubbele waarheid: Frankryk is een verarmd land, een land in gevaar. Hij herinnerde er aan dat de arbeiders in Frankryk 38 uur wer ken, die in Duitschland 47 uur en die in En geland 48 uur. Spreker zei: sommigen zeg gen, dat uw ontwerp een revolutie is. Het is erger. Het is een échec. De terugkeer der kapitalen is onontbeerlijk. Indien er weer vertrouwen komt, zullen de industrieelen hun kapitalen terughalen, deze opnieuw be leggen en dan zal het zakenleven weer op gang komen. Wij moeten de noodige pogin gen doen. Na deze redevoeringen werd gestemd en werd het financieele ontwerp aangenomen met 311 tegen 250 stemmen. De vergadering werd om kwart voor vijf verdaagd tot Vrijdagmiddag. De soc. radicale Kamergroep was by de stemming verdeeld. Ongeveer de helft van het aantal soc.-radicalen stemde voor het wetsontwerp, de overigen onthielden zich van stemming of stemden tegen. De juiste cijfers waren voor 59, tegen 26 en 25 ont houdingen. Verzwakking van het Volksfront. Het kamerdebat is geëindigd, zooals het begonnen was, in verwarring. Op eens werd er een einde aan gemaakt. Dit was niet naar den zin der communisten, die nog een woordje hadden willen plaatsen. Wat de voorzitter met dit plotselinge sluiten dei- debatten beoogde, was niet heel duidelijk, zoo zegt de N.R.C. De meerderheid van 311 tegen 250 stemmen ten gunste van Blum is op zich zelf behoor lijk en werd verwacht. Dit is niet het geval met het feit dat de radicalen zich by de be slissende stemming verdeeld hebben. Om deze reden hadden zij afgesproken dat geen hunner uit naam van de party het woord zou nemen. Met het oog op die waarschijnlijk heid is gezegd, dat Blum geen genoegen zou nemen met de versterking der oppostie met een groot aantal radicalen. Dit achtte hy voldoende als druk om hen voor hun ver-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10