DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitsche propaganda in België. Dere Courant word» ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse ttomnfrs 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0-25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 82 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 7 April 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Naar aanleiding van een plan dat voorloopig niet is uitgevoerd. Duitsch geld voor Belgische krant? De inlijving van Oostenrijk erkend. Door Vereenigde Staten. De algemeene toestand. Catalaansche stroomleve- ring loopt gevaar. Regeeringsucces in Estramaqura. ALKMAARSCHE COURANT. (Van onzen correspondent). Sedert het socialistische Kamerlid Louis Piérard in het Belgische parle ment voorlezing heeft gedaan van 'n brief die hem werd toegezonden, en waaruit moet blijken dat men zich van Duitsche zijde er over bekommert om in België een zekere actieve propaganda te voe ren door middel van een persorgaan, is men eerst eenigszins ongeloovig ge weest,- om daarna met wat meer aan dacht te gaan luisteren en ten slotte met groote belangstelling geheel het ge val te volgen. Dit laatste is vooral het gevolg van de verdere berichten die uit Engeland naar Brussel zijn gekomen. Het is niet de eerste maal dat er wordt gesproken over Duitsch geld voor de finan ciering van een Belgisch blad. Het moet worden gezegd dat men in België nogal ge makkelijk spreekt over geld dat uit Berlijn komt Eerst na den oorlog waren volgens sommige hyper-patriotten alle Vlaamsche dagbladen om zoo te zeggen uitgegeven door middel van geld dat een Duitschen klank had. Degenen die iets minder ongun stig wilden zijn voor de Vlamingen beweer den dat het geld uit Nederland kwam, wat in hun geest overigens hetzelfde beteekent, Of alleszins beteekende, want de tijden zijn sedertdien sterk veranderd. Bij het ontstaan van de rexistische beweging werd er on middellijk gemompeld dat Berlijn hier de hand in het spel had, dat Degrelle niet over de middelen beschikte om zoo'n kostelijke uitgaven te verzekeren en te verspreiden op een zoo groote schaal. Wij zullen wel geen geheim verklappen als wij zeggen dat „men" getracht heeft iets op het spoor te komen hetwelk meer vorm kon geven aan dit vermoeden. Politieke tegenstanders van Rex zijn er genoeg en dat was nu eenmaal een zeer welkom wapen geweest om De grelle te bestrijden. Het had Degrelle geen goed gedaan toen op zekeren dag werd ont huld hoe hij was gezien geweest te Berlijn, in gezelschap van een officiéél ambtenaar. Hij had beweerd dat hij een reisje in Duitschland had gedaan om de autowegen te bestudeeren. Er is toen ook gesproken geweest over een zoogenaamde retraite die hij wou doen. De zaak is nooit zeer duide lijk geweest, al kan nu eenmaal zelfs aan Degrelle het recht r.iet worden ontzegd in Duitschland op reis te gaan. Wij zullen de vele feiten niet aanhalen die in de hevig heid van de polemiek tegen Degrelle wer den aangevoerd om de meening te doen in gang vinden dat hij niets anders was dan een agent van het nationaal-socialistische regiem. Twee bijzonderheden verdienen echter vermelding. De eerste houdt verband met een rechterlijke actie die werd inge steld tegen een aantal rexistische redacteurs die zich hadden te verantwoorden wegens inbreuk op de wet betreffende de bescher ming van het Staatscrediet, door versprei ding van onjuiste berichten. Het openbaar ministerie onthulde namelijk dat van de bladen, die werden in beslag genomen, toch enkele exemplaren waren gepost geworden, onder omslag zonder adres van afzender, en bestemd voor.... Duitschland. Het parket stelde het voor alsof deze nummers als be wijsnummers moesten worden beschouwd. De rechtbank heeft de rexistische redac teurs veroordeeld, maar in hooger beroep werden zij vrijgesproken, wat bewijst hoe de Belgische rechtsmacht vrij is van in vloeden. In een andere zaak ging het juist om een actie die werd ingesteld door Rex tegen een aantal bladen, Le Peuple, Le Soir en La Flandre Libérale, welke hadden ge schreven dat Leon Degrelle ongetwijfeld middelen moest betrekken uit een Duitsch fonds dat tijdens den oorlog in België was gevormd om na den oorlog voor den Duit schen invloed te kunnen ijveren. Het bewijs van een dergelijke bewering kon niet wor den aangevoerd en in eersten aanleg den de verschillende bladen veroordeeld. Maar toen kwam men van socialistische zijde aandragen met een onthulling, name- lijk» dat de rexistische uitgaven werden ge- drukt op Duitsch papier, hetwelk niet werd betaald, vermits de kompensatiedienst van de Nationale Bank daaromtrent geen bewy- Zen kon verstrekken. Er is, na deze onthul- i'n8 sprake geweest over een onderzoek, Waar°mtrent men op het oogenblik nog niet weet welken uitslag het heeft opgele verd. Thans komt Piérard met zijn onthul ling voor den dag, welke tevens in Enge land onder de aandacht van het publiek werd gebracht en aanleiding heeft gegeven tot het stellen van vragen in het Lagerhuis. Deze onthullingen steunen op feiten welke onloochenbaar zijn, alhoewel nog nader zal moeten worden uitgemaakt in welke mate men hier te doen heeft met een financiëele zwendelzaak of met een politieke onderne ming. De eigenlijke feiten komen hierop neer dat op 15 October 1937 te Londen de Euro- pean Press Agency Ltd. is tot stand geko men, met het uitgesproken doel in België een blad uit te geven en bioscoopzalen te koopen voor het voeren van rechtsche, dat is pro-nationaal-socialistische en anti-link- sche propaganda. De leiding van de onder neming berustte bij de Engelschen Agg, Large thans voortvluchtig en Anthony Ruston en bij den Duitschen advocaat uit Hamburg, dr. Richard Behn en ten slotte bij dr. Tester, zoon van een Engelschen vader en een Duitsche moeder, die een vriend is van den Engelschen fascistischen leider. Dr. Behn, uit Hamburg zou in de combinatie getreden zijn als vertegenwoor diger van Duitsche industriëelen die in nauw contact staan tot dr. Goebbels, Duitsch minister voor propaganda. De voor bereidselen tot de uitvoering van het plan waren reeds zoover gevorderd dat een Belg was aangesteld als bestuurder van het blad met een vergoeding van 300.000 fr. per jaar, welke Belg vroeger nog als handelsbestuur der is werkzaam geweest in een groot Pa- rijsch blad en nadien in een blad te Brussel, hetwelk sedertdien echter nieuwe wegen is opgegaan als orgaan van nationale een dracht, aangekocht door een groep vrienden van den heer van Zeeland. Dr. Behn zou het grootste gedeelte van het kapitaal heb ben verschaft, ettelijke millioenen, en dit zou natuurlijk Duitsch kapitaal geweest zijn. De Duitsche legatie te Brussel heeft dade lijk een logenstraffing overgemaakt aan de bladen, zeggende, dat de Duitsche minister van propaganda niet het minste te maken heeft met een onderneming om in België een blad te laten verschijnen dat anti-mar xistische propaganda, samen met pro-Duit- sche propaganda voeren zou. In werkelijk heid is het zwakke punt in geheel.de rede neering van degenen die gebruik maken van de onthullingen den heer Piérard het volgende dat het van officiëele propa- gandadiensten als de Duitsche moeilijk zou kunnen worden aanvaard dat zy hun stel lingen zoo bloot zouden geven door in een raad van beheer een Duitsch advocaat op te nemen als dr. Behn. Het spreekt van zelf dat zulks zou opgevallen zyn, wanneer een maal aan de zaak uitvoering werd gegeven. Dat ware toch niet behendig geweest en in handigheid moet men de Duitsche propa ganda nu bepaald geen lessen geven. Intusschen heeft de zaak geen voortgang gevonden, wegens de omstandigheid dat andere ondernemingen, waarin dezelfde personen werden betrokken, financiëel slecht waren en de Engelsche politie haar neus in de zaken heeft gestoken. In Belgische journalistieke kringen heeft de geschiedenis nogal gemakkelijk ingang gevonden omdat er inderdaad het vorige jaar geruchten zijn geweest luidende dat er een nieuw blad zou verschijnen of liever dat de man, die reeds werd genoemd, en die de hand gehad heeft in „L'Indépéndance Beige", voor deze tot de groep Van Zeeland behoorde, met nieuwe plannen rondliep. Dit moest wel in verband gestaan hebben met wat nu bekend is geraakt. Doch, zoo luiden de hier uit Londen ontvangen be richten, het is een feit dat men aangaande deze kwestie nog op verre na niet alles weet en vermoedelijk ook niet weten zaL Het spreekt van zelf dat men is derge lijke aangelegenheden gemakkelijk geneigd is tot overdrijven. Wij meenen dat het voor loopig nog steeds moeilijk is uit te maken of men hier al dan niet met een financiëelen 1 zwendel te doen heeft, die overigens is mis- I lukt, maar hoe dan ook begrijpt men, dat de I openbare meening, die reeds zeer gevoelig is geworden, ook zeer ontvankelijk blijkt te zijn voor alle beschouwingen nopens het programma van het European Press Agency. De heer Piérard heeft intusschen aan den minister van buitenlandsche zaken een schriftelijke vraag gesteld, waarin hij an dermaal het feit behandelt, vaststellende dat het ondanks het Duitsche démenti uit gemaakt is dat men in België getracht heeft een blad onder het publiek te brengen dat door Duitschland gedeeltelijk werd betaald. En de socialistische volksvertegenwoordiger verontrust zich over de vraag of de Duit sche propaganda op een andere manier soms niet is geslaagd en of hij zich bezorgd maakt over de vraag zooals de Belgische Persbond op welke manier de onafhan kelijkheid van de Belgische pers kan wor den gewaarborgd. De Belgische journalisten zien met belangstelling het antwoord van den minister van buitenlandsche zaken te gemoet. De Vereenigde Staten hebben de inlijving van Oostenrijk door Duitsch land erkend. In de nota, welke de ambassadeur van de Vereenigde Staten te Berlijn, Wilson, heeft overhandigd dienaan gaande, wordt Duitschland uitgenoo- digd de Oostenrijksche schulden te betalen. Wilson heeft tevens medegedeeld, dat de Amerikaansche legatie te Weenen ge sloten was en dat hiervoor in de plaats een consul-generaal was ingesteld. Op het departement van buitenlandsche zaken werd medegedeeld, dat het aanbie den van deze nota geenszins de wettelijke erkenning van de inlijving van Oostenrijk beteekent en dat het instellen van een consulaat-generaal slechts een erkenning de facto en niet de jure beduidt. De Ver eenigde Staten hebben dus geen afstand gedaan van hun grondbeginsel, dat geen erkenning zal geschieden van grenswij zigingen, welke door gewapende macht tot stand zijn gebracht. Een ambtenaar van het departement heeft de Duitsche schuld aan de Ver eenigde Staten, zonder de Oostenryksche schuld, geraamd op een millioen dollar. Alkmaar, 7 April. Men weet, dat kardinaal Innitzer, de Oostenrijksche aartsbisschop, naar Rome was ontboden, zulks naar aanleiding van zijn actie voor de aanstaande volksstem ming. Gisteren nu heeft kardinaal Innitzer zijn bezoek aan den Paus gebracht en tot drie keer toe een onderhoud met hem gehad. Voordat de kardinaal weer naar Weenen vertrok, heeft hij een verklaring laten publiceeren in de Osservatore Romano, teneinde den indruk van tweeslachtigheid weg te nemen, welke in de openbare meening ir ontstaan na zijn jongste uiteen zettingen van gisteren. In deze verklaring, die in het Duitsch gepubliceerd is, wordt het volgende ge zegd: 1. De plechtige verklaring der Oosten rijksche bisschoppen van 27 Maart wilde natuurlijk op geen enkele wijze een goedkeuring tot uiting brengen met het geen onvereendgbaar was of is met de wet van God, met de vrijheid en met de rech ten der katholieke kerk. Voorts kan deze verklaring niet worden uitgelegd noch gebezigd voor propagandadoeleinden door staat of partij als een druk op het geweten der geloovigen. 2. Ten aanzien van de topkomst eischen de Oostenrijksche bisschoppen: a. geen enkele wijziging van om het even welke kwestie betreffende het Oos tenrijksche concordaat zonder voorafgaan de overeenstemming met den Heiligen Stoel; b. in het bijzonder een behandeling van alle school- en onderwijsaangelegenheden, zoomede iedere leiding van de jeugd on der waarborging der rechten van de ouders en der grondslagen van het katho lieke geloof; c Een verbod van om het even welke propaganda, welke vijandig is aan gods dienst en kerk; d. het recht der katholieken het katho lieke geloof en de Christelijke beginselen te manifesteeren, te verdedigen en open lijk te belijden op ieder gebied van het leven en met alle middelen, welke door de moderne beschaving worden ter beschik king gesteld. In de kringen van het Vaticaan vat men, aldus Havas, de verklaring van Innitzer in de Osservatore Romano op als een intrek king van de aanbevelingen van het Oosten rijksche episcopaat ten aanzien van de houding der geloovigen tegenover het nationaal-socialisme en een bevestiging van het standpunt van den Heiligen Stoel. De Paus heeft op ondubbelzinnige wijze de houding willen duidelijk maken, welke hy wenscht te handhaven ten aanzien van de religieuze kwesties, ontstaan door de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland. Teneinde bovenstaande zoo duidelijk mogelijk te maken, publiceeren wij hier nogmaals de verklaring van de Oosten rijksche bisschoppen, af, zooals die 27 Maart j.1. werd bekend gemaakt. Deze verklaring luidde als volgt: „Na diepgaand beraad hebben de bis schoppen van Oostenrijk met het oog op het groote historische uur, dat het Oosten rijksche volk beleeft en zich welbewust, dat in onze dagen het duizendjarige ver langen van ons volk naar vereendging in één groot rijk der Duilschers vervuld wordt, besloten den volgenden oproep tot al onze geloovigen te richten. Wij kunnen dit doen met des te grooter vrijmoedigheid, nu de vertegenwoordiger van den Führer voor de volksstemming in Oostenrijk, gouwleider Bürckel, de gedragslijn van zijn politiek heeft bekend gemaakt, welke in het teeken zal staan van „Geeft aan God wat God, en aan den keizer, wat den keizer toeehboort." Uit onze innigste overtuiging en uit vrijen wil, zoo vervolgt de herderlijke brief, verklaren wy, ondergeteekenden, bisschoppen der Oostenrijksche kerkpro vincie, naar aanleiding van de groote historische gebeurtenissen in Duitsch- Oostenrijk het volgende: Wij erkennen met vreugde dat de na- tionaal-socialistiscne beweging op het gebied van opbouw voor volk en volks huishouding alsmede van de sociale poli tiek voor de armst? lagen der bevolking belangrijk werk heeft verricht en nog ver richt. Wy zijn er ook van overtuigd, dat door het optreden van de .ïationaal- socialistische beweging het gevaar van het alles vernielende goddelooze bolsjewisme werd geweerd. De bisschoppen spreken hun beste zegewenschen uit voor dit op treden in de toekomst en zullen ook de geloovigen in dezen geest vermanen. Op den dag der volksstemming is het voor onze bisschoppen een vanzelfsprekende nationale pliohc ons als Duitschers tegen over het Duitsche rijk uit te spreken en wij verwachten ook van alle geloovige christ» nen, dat zij weten wat zij hun volk verschuldigd zijn." De verklaring was onderteekend door kardinaal Innitzer en door den aartsbis schop van Salzburg, mgr. Waitz. De herderlijke brief was gouwleider Bürckel toegezonden met den volgenden brief: „Ik zend u hierbij een verklaring der bisschoppen toe. U ziet daaruit, dat wij bisschoppen vrijwillig en zonder dwang onzen nationalen plicht vervuld hebben. Ik weet, dat deze verklaring een goede samenwerking tot gevolg zal heblen. Met de meeste hoogachting, heil Hitier (w.g.) th. kardinaal Innitzer, aartsbisschop." En thans wachten wij op Zondag a.s. Dan zal de groote volksstemming gehou den worden. Dan zal Hitier de zooveelste overwinning kunnen boeken en zal hij er ongetwijfeld op kunnen wijzen, dat Schuschnigg zich indertijd t.o.v. het Oos tenrijksche volk deerlijk vergiste Intusschen is de bewaking van den vroe- geren Oostenrijkschen bondskanselier vol gens het Duitsche Nieuwsbureau weer verzacht. In of voor zijn huis bevinden zich thans geen geüniformeerde beambten meer: van een oud gebouw bij het huis uit, verzorgen eenige politie-ambtenaren de bewaking op onopvallende wijze. Men kan hooren, dat Schuschnigg vaak zijn radio-toestel in schakelt, hy ontvangt al zijn post, waar onder buitenlandsche bladen. £yn zoon verblijft te Kalksburg in een pensionnaat van de orde der jezuieten. Aangenomen mag worden, dat hy in de vacantie zijn vader te Weenen zal bezoe ken. Het Duitsche Nieuwsbureau geeft dan nog den volgenden commentaar op de po sitie van Schuschnigg. „Juridisch is de positie van den vroegeren bondskanselier in dit opzicht niet oninteressant, dat Schuschnigg in zyn eigenschap van mi nister van justitie deze heeft ingesteld en gebruikt of misbruikt. De Oostenryksche wet kende reeds ten tijde van de Habs- burgmonarchie de positie van de „afzon dering". Deze afzondering beteekent, ter beschikking van de politie houden, dus een beperking van de bewegingsvrijheid welke niet het karakter van een straf droeg. Schuschnigg heeft als minister van justi tie o.a. in de reveering Dollfuss het begrip gebruikt voor de inrichting van het con centratiekamp van Wöllersdorf. De eenige rechtsgrond si»? hiervoor was de ..afzon- deringsoaraoTaeoh", volgens welke de voormaliee bondskanselier thans wordt vastgehouden. Het Spaansche ministerie van landsverdediging heeft medegedeeld, dat de opstandelingen in den sector Lerida opnieuw opgerukt zyn. De regeeringstroepen verdedigen thans nog den linkeroever van de rivier de Segre tegenover Balaguer, terwijl de vijandelijke troepen oprukken naar Tremp. Moeten hier dus nog steeds de regeeringstroepen zich terugtrekken, aan het Estramadurafront hebben de regeeringstroepen gisteren successen kunnen boeken. Van de zijde der opstandelingen wordt ook medegedeeld, dat Balaguer in hun handen is. Hierdoor wordt de electrici- teitsvoorziening van Catalonië ernstig bedreigd, want deze plaats is een knoop punt van de electrische kabels der kracht stations. Behalve deze successen in den sector Lerida melden de opstandelingen voorts nog successen van het Guadelajarafront en Navarre. DE ELECTRISCHE CENTRALES VAN CATALONIË BEDREIGD. De 5 electriciteitscentrales, die thans ernstig bedreigd worden door Franco's troepen, ten Noorden van Balaquer. De vluchtelingenstroom houdt aan. De stroom van vluchtelingen, bevreesd voor het nog steeds oprukkende gevaar, houdt voortdurend aan. Verscheidene vooraanstaande Catalanen en familie van officieele personen zijn gistel-middag te Cerbere aangekomen, o. a. Piy Sunie, raadsheer van de Catalaansche generaliteit, mevrouw Companys met haar dochter, mevrouw Terradellas, leden van de familie van den nieuwen minister van arbeid Ayguade, wiens broer zich reeds te Perpignan bevindt en de familie van oud-minister Olivier Garcias. Ook een twintigtal Russische deskundi gen heeft de grens overschreden. Zij ver klaarden'met vacantie naar Rusland te vertrekken. Te Toulouse werd gisteravond verno men, dat zich op het oogenblik vijf of zes duizend Spaansche vluchtelingen te Val Aran bevinden. Zij zouden zich gereed maken de grens bij Fos te overschrijden. Men heeft reeds maatregelen genomen om hen te ontvangen en naar het kamp te Merignac te brengen. De strijd om Tortosa. Het A. N. P. meldt hierover uit Barce- lona: ofschoon de gebruikelijke militaire voorbereidingen getroffen worden voor een terugtrekken voorbij Tortosa, wijst alles er op, dat de regeeringstroepen vast besloten zyn iederen duim gronds van het Ebrodal te verdedigen. Het moreel der troepen is uitstekend, veel beter dan het Zondagavond nog was. Zelfs wanneer Tortosa zou moeten worden geëvacueerd, blijven er nog de heuvels, die de plaats beheerschen en die voortreffelijke defensieve stellingen ople veren. Bovendien zouden de verbindingen nog niet geheel afgesneden zyn, de rechtschen er niet m slagen A^posta te veroveren. Deze plaats ligt aan de Ebrodelta, ongeveer 9 mijl ten zulden va." Tortosa. Ongeveer een maand geleden is in Amposta de hangende stalen brug door bommen vernield.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1