LAATSTE BERICHTEN. eerste blad. De heer T. P, H. Wortel benoemd tot archivaris. luchtbescherming. De gebeurtenissen te Oss. Interpellatie in de Tweede Kamer. bevordering. verloting „alkmaarsch kinderkoor". de prijsvraag voor het gymnasium. het staartnummer. faillissementen. Alkmaar, Donderdag. Een kort onderhoud met den nlenw-benoemden gemeente archivaris. Hedenmiddag is in de vergadering van den gemeenteraad met 14—5 stem men tot gemeente-archivaris, als opvol ger van wülen den heer Dresch, be noemd onze stadgenoot, de heer T. P. H Wortel. (Men zie ons raadsverslag in dit nummer). Deze benoeming was voor ons aanleiding een onderhoud te hebben met den meuw- benoemden archivaris, die ons dan ook om ruim twee uur in zijn spreekkamer op het Archief ontving en toen juist In kennis was gesteld van zijn benoeming. Na onze geluk- wenschen te hebben aangeboden, hebben we den heer Wortel gevraagd een en ander over zijn levensloop te vertellen en hiertoe was de nieu w-benoemde archivaris gaarne bereid. En al viel het vaak zeer lastig om een goed, regelmatig gesprek te voeren, omdat de telefoon ons onderhoud herhaaldelijk interrumpeerde, meende de heer Wortel in de eerste plaats te moeten opmerken, dat zijn levensloop wel heel gewoon was. Hier ter stede geboren op 13 Febr. 1903 bezocht de heer Wortel de R. H. B. S. (5-jarige cur sus) alhier en was aanvankelijk van plan de richting van het onderwijs in te slaan, ook al was er dan altijd wel een natuurlijke voorliefde geweest voor archiefwerk. Nadat de heer Wortel de middelbare acte Nederlandsch had weten te behalen, kon hij in 1921 als klerk op het archief geplaatst worden en deze betrekking werd gaarne aanvsarcL Het was in den tijd van mej. Bruining en de benoeming tot klerk geschiedde „onder bijzondere voorwaarden", d.w.z. qua sala- rieering in de minimumklasse. In 1922 werd de heer Dresch tot archivaris benoemd en al dien tijd ben ik, zoo vertelde de heer Wortel, klerk gebleven, al is uiter aard het salaris in den loop der jaren wel eenigszins veranderd. Vorig jaar in November is de heer Dresch overleden, zoodat ik nu vier maanden alleen gestaan heb als waarnemend-archivaris. En van vanmiddag af ben ik nu gemeente archivaris, dat is alles. Op deze laconieke wijze beëindigde de heer Wortel het onderhoud. We willen besluiten er op te wijzen, dat in den loop der jaren eenige wetenschappe lijke artikelen in verschillende tijdschriften van de hand van den heer Wortel zijn ver schenen. zouden kunnen geleid hebben zouden tweeërlei kunnen zijn: ten eerste: er zouden bezwaren kunnen bestaan tegen het uittrekken van gelden voor onkosten en prijzen verbonden aan een prijsvraag; ten tweede: het kan zijn dat men er be zwaar tegen heeft thans, nadat gedurende vier maanden weinig of geen voortgang in deze zaak te constateeren was nogmaals en kele maanden te offeren terwille van een prijsvraag. In het eerste geval hebben we grond aan te nemen dat in kringen uit de burgerij zoo veel belangstelling bestaat voor het tot stand komen van een voor de Nederland- sche architectuur waardevol bouwwerk, dat deze geringe bedragen van dien kant bijeen gebracht zullen worden. In het tweede geval meenen we er ten zeerste den nadruk op te moeten leggen, gewaagd om 3.50 af te zonderen voor een twintiggie. Maar toen hy thuis kwam van den bouw en het nummer bekeek, was hy het er toch niet direct mee eens. Het was geen staartnummer. En dus ging hij persooniyk naar den debutant, die ter- wille van de goede kennis wel genegen was tot een ruiling met een meer geluk-aan- brengend nummer. En zoo kykt hy thans met oogen, waarin de hoop weer voor een tyd is uitgebluscht, naar een niet ver afwonenden buurman, die zyn nummer kocht en er een hoofdprijs op heeft gewonnen. Het derde artikel over „Luchtbescher ming", dat wy heden zouden plaatsen, moet wegens plaatsgebrek tot morgen blijven overstaan. NED. VEREENIGING VOOR POSTZEGELVERZAMELAARS, AFD. ALKMAAR. Gisteravond werd door de afd. Alkmaar van de Ned. Vereeniging voor Postzegel verzamelaars een ledenvergadering ge- (ONGECORRIGEERD). De Tweede Kamer heeft heden middag, nadat eenige wetsontwerpen z. h. st. waren goedgekeurd en het verzoek van den heer v. Gelderen, om verlof tot het richten van vragen aan den minister van algemeene zaken omtrent het beleid der regee ring t a. v. de bestryding der werk loosheid, had goedgekeurd, de ge beurtenissen van Oss besproken in den vorm van een interpellatie. De heer Drop (s.d.a.p.) interpelleeren- de over de voorloopige beslissingen ten aanzien van de brigade der Koninklijke maréchaussée te Oss en over hetgeen Doch nu wordt opgetreden tegen een groep politie, meer onafhankelijk van plaatselijke omstandigheden dan de gemeentepolitie. Deze laatste heeft niet veel tot klaarheid gebracht, wel vele vergissingen begaan. Hier klopt iets niet. Het is het gevoel van rechtson zekerheid, dat vooral aanleiding is tot de onrust, die deze zaak verwekt. Is dit het geval sinds er onderzoek wordt ge daan in andere kringen dan voorheen? Antwoord van den minister. De minister van justitie, de heer Gose- ling, was den heer Drop en de Kamer erken- telyk voor aanvraag en toestaan der inter pellatie. Het snelle antwoord aan den heer Wijnkoop op diens vragen was een weg om een spoedige interpellatie te bevorderen. Spr. vermaande tot bezinning. Hy waar deerde de interepellatie en haar soberen vorm. We moeten trachten, aldus de mi- daarmee in verband staat, zeide, dat er in nister, in Nederland de nuchterheid te be- dat dit argument niet den doorslag mag ge- houden hotel „De Nachtegaal" te Alk- deze 23311 klaarheid noodig is. Dit is ook waren en het evenwicht in stand te houden, ven. Hier moeten de belangen der bouw- rn33r- op grond van vroegere zaken tegen een kunst voorop gesteld worden, ook wanneer De voorzitter, dokter N. Louis, heette allen hoofdcommissaris van politie en een twee de aanvang van den bouw daardoor enkele hartelyk welkom, waarna de notulen der tal hoofdambtenaren noodig; ook dien maanden vertraging zal ondervinden. vorige vergadering, na voorlezing door den Onze vereeniging meent verder er met secretaris, den heer Jac. Boom, onder dank- den meesten nadruk op te moeten wyzen, ze6gir|g voor de samenstelling, ongewijzigd werden goedgekeurd. dat het wenschelyk is de particuliere ar chitecten bij het tot stand komen van open bare gebouwen te betrekken. Zij moeten door de overheid in de gele genheid worden gesteld ook in de openbare gebouwen de ontwikkeling der Nederland- sche bouwkunst tot uitdrukking te brengen. Namens het bestuur der vereeniging Ar chitectengroep „de 8" is dat aldus geteekend door den heer B. Merkelbach als voorzitter en door den heer W. la Croix als secretaris Met ingang van 1 April zyn bevorderd tot adj .-commies der hypotheken en kadaster de heeren D. Postma, H. Vermeulen en Th. Uyttenboogaart en tot adj.-commies der Regustratie en Domeinen de heerA. Vonk, allen te Alkmaar. De reserve paardenarts le klasse W. Voorthuysen alhier is bevorderd tot reserve dirigeerend paardenarts met den rang van majoor. In het Wapen van Haarlem vond gister avond de trekking der verloting plaats, wel ke door bovengenoemd kinderkoor was uit geschreven. Alvorens tot de trekking werd overge gaan bracht de voorzitter een woord van welkom aan de aanwezigen en richtte woor den van dank aan de ouders van het kin derkoor en aan de leden van „Vocaal Alk maar" voor de spontane medewerking door de loten in zoo'n korten tyd te plaat sen. Hierdoor werd het bestuur in staat ge steld, binnen een maand tyds thans de trekking te kunnen doen plaats vinden. Vervolgens werd tot de trekking overge gaan, waarvan de uitslag elders in dit blad vermeld is. Na de verloting bracht de voorzitter den aanwezigen nog een woord van dank voor de betoonde belangstelling. Aan den Raad der gemeente Alkmaa. is heden het volgende adres gezonden: Edelachtbare Heeren, Wij nemen met verschuldigde eerbied hiermede de vrijheid te berichten, dat het ons bekend is, dat in Uw College besluiten genomen werden ten aanzien van het orga niseer en van een prijsvraag tot het verkry- gen van ontwerpen met een cultureel hoog staand niveau voor het in Alkmaar nieuw te bouwen Gymnasium. Daar Uw College ons inziens zeer terecht tot dit besluit kwam, bevreemdt het ons thans zeer nadat maanden verliepen en waardevolle tyd verloren ging uit de pers te vernemen dat door het College van Burge meester en Wethouders een voorstel wordt gedaan om op de genomen besluiten terug te komen, van het uitschrijven van een prijsvraag alsnog af te zien en den direc teur van Publieke Werken met het maken van het project te belasten. Het geopperde argument tot dit voorstel is dat door het Werkfonds de in den Ge meenteraad besloten prysvraag verworpen werd. De gronden die het Werkfonds hier- ,e deden besluiten werden echter niet adegedeeld. hetgeen ons m toe ■Wodeeld. hetgeen ons aamc in overweging te geven de behandeling van dit punt der agenda aan te houden tot dat over dit punt inlichtingen zullen zyn mgDeeW°gSn die tot het *rmelde besluit COMMISSIE VOOR ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VAN WERKLOOZEN. Tooneelavond in het „Gulden Vlies". Gisterenavond had in het „Gulden Vlies' een ontspanningsavond plaats, aangeboden door de Alkm. tooneelvereeniging „Vrien den-kring", regisseur de heer A. Kesselaar en de Commissie voor Ontwikkeling en ontspanning van werkloozen. De heer Reurslag, secretaris der commis sie, opende dezen avond. Spreker begon met te zeggen, dat hem het verzoek bereikt had dezen avond met een kort woord te openen, waaraan hij gaarne gevolg had gegeven. Spreker speet het zeer, dat de voorzitter van de commis sie de heer C. F. D. Kohnert door ziekte niet in staat was dezen avond by te wonen en wenschte hem van ganscher harte spoe dig beterschap (applaus). Verder deelde de spreker mee, dat deze avond weer tot stand was gekomen door de financieele me dewerking van het Alkm. WerkL Comité, de gymn.-ver. „Turnlust" en de ver, van rundslagers en paardenslagers en van „Vriendenkring", en niet het minst door den heer Mooy voor het gratis beschikbaar stellen van de zaal. Voortgaande memoreerde spreker het doel van dezen avond. Door omstandigheden kan op het oogenblik het meest aan ont wikkeling gedaan worden en minder aan ontspanning en spreker hoopte, dat deze avond weer een steentje zou bijdragen om het onderling contact te vergrooten. Met klem drong spreker er op aan, om zooveel mogelijk medewerking om de jongelieden die thans werkloos rondloopen en zich ver velen naar de Centrale werkplaats te stu ren om hun vakbekwaamheid te onderhou den en zich verder te ontwikkelen. Hierna volgde de opvoering van het too- nelstuk „Gebr. Kalkoen", dat schitterend geslaagd mag heeten. Vooral het keurig grimeeren van de fa. gebr. Wolzak te Am sterdam, viel te roemen. Tusschen de be drijven door zorgde een strykje onder lei ding van den heer C. Severyn voor mooie muziek en heerschte er in de zaal een ge zellige sfeer. In de pauze werd een kop chocolade aan geboden, ingrediënten waren hiervoor wel willend afgestaan wat betreft de suiker en chocolade door de fa. Simon de Wit en de melk door de fabriek van melkproducten „Uithoorn" alhier, een tractatie die door alle aanwezigen op prys werd gesteld. Om half twaalf was het tooneelstuk af- geloopen en richtte de heer Reurslag zich met een woord van dank tot den heer A. Kesselaar en zyn medespeelsters en spelers voor hun uitstekende spel, dat zeker tot 't welslagen van dezen avond een "belangryk deel heeft bygedragen. RIJKSTELEFOONDIENST. Locaal telefoonnet Alkmaar. Nieuwe aansluitingen in de maand Maart 1938 tot stand gekomen: 52 w- Gütlich, Jan van Scorelkade 33; 2406 C. J. Vredenbuf-g, Doelenstraat 6; 2514 J. F. Ie Blansch, Lyceumstraat 20; 2609 H Hemmes, Westerweg 328; 2698 mevr. N. A. ®°"g®er^t_7v- Yliet. Kerklaan H 46, Heiloo; G' ,St,01- Tulpstraat 18; 2765 G. de Vries Baanpad 17; 2798 K. H. Scheppers, St. Anna- straat 1; 2803 Th. A. Hoogervorst, Magda- lenenstraat 5; 2867 Fa. Otto van Os Laat 189; 2960 C. Maars, Kwakelpad 6; 3635 H. A. Dingemans, Groenelaan L 21a, Heiloo. KAPPERDIPLOMA. By het vanwege de vakschool van den Nederlandschen kappersbond op 5 April te Amsterdam gehouden examen is geslaagd onze stadgenoot de heer Jac. Smit, aan wien het diploma is uitgereikt. Men schrijft ons uit Heerhugowaard: Als zoovele arme poetertjes, die nog een heel klein plekje hoop in het hart hebben opengehouden, dat zy af en toe door de stralen van het gelukszonnetje laten be schijnen, zoodat dan weer nieuwe hoop in hun leven van altyd werken doorschemert, had ook een dorpsgenoot het ditmaal weer Naar aanleiding van een ingekomen z.g. „Kettingbrief" voor postzegelbelanghebben den, werd door den voorzitter met klem hiertegen gewaarschuwd. Postzegelverzame laars, weest op Uw hoede! Laat U hiermede niet in! Nog was ingekomen een verzoek van één der leden om overtollige postzegels beschik baar te willen stellen voor uitzending van een t. b. c.-patiënt, waarvoor een gelegen heid bestaat om te worden uitgezonden naar een herstellingsoord. Voor de inzameling stelde de heer v. d. Meer, Achterweg, Alk maar, zich gaarne beschikbaar. Vervolgens deelde de voorzitter mede, naar aanleiding van de gehouden tentoonstelling, dat deze volkomen is geslaagd. Spr. zeide, dat het werk van het tentoon stellingscomité boven allen lof is verheven. Van vele zyden is deze tentoonstelling geroemd, daar ze zeer overzichteiyk was samengesteld. Spr. bracht den leden van het comité hartelyk dank voor het vele werk, hiervoor verricht Hierop volgde de goedkeuring van de rekening der tentoonstellingsonkosten. Ver volgens werden eenige nieuwe leden gebal loteerd. De voorzitter deelde mede, dat de eerst volgende clubavond zal worden gehouden op Vrydag 22 April a.s. in het Wapen van Heemskerk, Breedstraat, Alkmaar. De heer v. d. Meer, lid van het tenoon- stellingscomité, dankte den leden voor de beschikbaar gestelde preien, voor de ver loting. By de rondvraag bracht één der leden een woord van groote erkentelijkheid aan het tentoonstellingscomité, alsmede aan het bestuur voor het vele werk verricht tot het welslagen der expositie. De voorzitter deelde mede, dat eenige prijzen van de verloting niet zyn afgehaald. De betrokken nummers worden tot 30 April a.s. in de étalage van den heer P. Tesselaar, op de Laat bekend gemaakt. Na dien datum vervallen deze pryzen aan de vereeniging. ALGEMEEN AFDEELINGS-ZIEKEN- FONDS ALKMAAR EN OMSTREKEN. Algemeene vergadering. In de gisteravond gehouden vergadering van het A.A.Z.Ak., welke zeer druk bezocht was, herdacht de voorzitter, dr. Straver, het overlijden van de beide bestuursleden dr. van Dam en H. J. F. Wanna. Het jaarverslag over 1937 uitgebracht door den secr.-penningmeester, den heer Schouten, werd door de vergadering onder dankzegging goedgekeurd, zoo ook de reke ning en verantwoording, welke waren na gezien door de kascommissie. Bij de gehouden verkiezingen werden de heeren Straver en Bonsema (plaatsvervan ger Louws) herkozen, terwyl in een vaca ture tijdelijk werd voorzien door de benoe ming van dr. Groenhart. Op voorstel van het bestuur werden de bydragen van de verzekerden tot 1 Januari 1939 onveranderd gelaten; op een buitengewone algemeene vergadering in het najaar zal de contributie voor het jaar 1939 worden vastgesteld. Eveneens werd het bestuursvoorstel om den heer Woldendorp tot wederopzegging te benoemen tot accountant, aangenomen. Na zeer uitvoerige besprekingen werd, gezien het financiëele resultaat van de af- geloopen drie maanden, waarin volledige vrije tandheelkundige hulp was gegeven, met algemeene stemmen besloten het be stuursvoorstel voor 1938 te aanvaarden, het welk inhield het intrekken van het in de algemeene vergadering van 1937 genomen besluit en te vervangen door het verstrek ken van volledige tandheelkundige hulp met dien verstande dat door de verzekerden in de buitengemeenten met ingang van he den per vulling 1 en per wortelkanaal behandeling 3 bijbetaald moet worden. Nog werd van den kant van de verzeker den sterk aangedrongen op het algemeen doorvoeren van de crisisregeling in de bui tengemeenten, zooals deze door den minis ter in zyn missive is vastgesteld. In zyn sluitingswoord dankte de voorzit ter voor de aangename wijze, waarop de discussies gevoerd zijn, waardoor de beslui ten met algemeene stemmen konden wor den aangenomen. Door de Arrondissements-Rechtbank werden heden failliet verklaard: G. Jeurink. expediteur Hoorn. R.-c. Mr. Fruin. cur. Mr. Schuurman. W. Twisk en W Twisk Wz. Jr., Uitgeest. aangaande is er nog geen klaarheid. Het gaat in Oss om maatregelen tegen personen die rechtstreeks onder het de partement staan. Opheldering is noodig, ook na het gegeven perscommuniqué, Dat indertyd de maréchaussée te Oss versterkt werd, was noodig en werd alge meen toegejuicht. Allerlei verhalen heb ben de ronde gedaan over de gemeente politie te Oss, maar van ernstige feiten is er niets gebleken. Den laatsten tyd zyn er berichten inge komen, dat niet meer menschen met bynamen, doch dat ook tegen een fabri kant en een bankier werd opgetreden. Het perscommuniqué is niet duidelyk. Men moet uit de berichten opmaken, dat het besluit om de brigade te Oss een deel van haar taak te ontnemen, plotseling is genomen. Er schynt ook verschil van meening te zyn tusschen de departemen ten van justitie en defensie, Spr. wees op het tweeslachtig karakter der maréchaussée. Een opperwachtmees ter is ook hulpofficier van justitie; waar om is nu opgetreden? Toch zeker niet om het geschil tusschen twee departementen? Uit verhalen en rapporten zou gebleken zyn, dat by opsporingswerkzaamheden door maréchausseé's rechtmatige hslan gen van burgers op pijnlijke wijze zijn geschonden. Waaruit bestaat dit en waar uit is dit gebleken? Er is pijnlijke onze kerheid in bijna elk woord van het pers communiqué. Waarom moet de maré chaussee te Oss zich van opsporingsdienst onthouden? De verhouding tusschen ge meentebestuur en de maréchaussée is in het geding. Er is verwondering over de herbenoeming van den burgemeester van Oss; in hoever daarvoor reden is, kan spr. niet beoordeelen. Is de maréchaussée haar bevoegdheid tegen het gemeentebestuur te buiten gegaan? Hoe denkt men een verkeerden toestand te herstellen door de maréchaussée gedeeltelijk buiten werking te stellen? Zes vragen gesteld. Spr. stelde de volgende vragen: 1. welke zijn de niet wel te verant woorden uitingen in sommige persorga nen, die tegenstellingen hebben gescha pen tusschen de brigade der koninklijke maréchaussée te Oss eenerzijds en an dere organen van bestuur en politie anderzijds, welker aanwakkering niet kan worden geduld? sinds hoelang is uit verbalen 2. en Daarvan zal de regeering zich niet laten af brengen door lichtvaardig optreden of ver dachtmaking. Terecht heeft de interpellant verschil ge maakt tuscchen ingrijpen jegens de zelf standige rechterlijke macht en het politie optreden. Van de brigade Oss zal het per soneel worden overgeplaatst; tot nader order heeft het zich van opsporingsdienst te ont houden. In Oss blyft een brigade van ge lijke sterkte. Spr. moet zich beperking opleggen. Hij kan immers niet alle dossiers hier gaan be handelen, en zal rechtmatige belangen van individueele burgers en leden der brigade moeten ontzien. In veel van hetgeen over het gebeurde is geschreven, wordt de indruk gevestigd als of het gaat tegen de door H.M. de Koningin gedecoreerde brigade. Dergelijke aantijging is onbehoorlijk. Van de brigade in 1935 sterk 20 man, zijn er 4 gedecoreerd, waarvan er nog 2 in Oss zijn. Is echter iemand dan voor zijn heele leven onfeilbaar? Het corps is een onmisbaar orgaan, maar in handen van de verantwoorde lijke overheid. Deze laat het zich niet uit haar handen wringen door pogingen van anderen. Spr. zoekt eer schuld bij hen die het corps en den man met mate- loozen eerbied overgieten. De regeering moet voor evenwicht zorgen niet het minst in het belang der menschen zei ven. Bij deze zaak zyn de ministers van justitie, deensie en binnenlandsche zaken betrokken. Het heeft den burgemeester van Oss niet aan tact en doortastendheid ontbroken. Met den ambtgenoot van defensie, is er ook volledige overeenstemming. De marechaussee is in de eerste plaats politiecorps; tucht en discipline c.a. ressorteeren onder defensie. De noodig geachte mutaties hebben de volle instem ming van den minister van defensie. De zaak tegen een fabrieksdirecteur. Wat meer inzonderheid de derde vraag betreft, kwam spr. tot de strafzaak tegen een fabrieksdirecteur te Oss. Die zaak heeft haar normaal verloop; de verdachte is in arrest en er is niet aan gedacht, hem daaruit te ont slaan; het vooronderzoek is reeds ver gevor derd. Spr. wees op lofwaardige activiteit der brigade ten deze. Doch ook is het niet zoo, dat zij alleen te pryzen is voor haar werk ten deze. B.v. had men zich evengoed tot de ge meentepolitie als tot de marechaussee kun nen wenden. De feiten in andere strafzaken rapporten gebleken, dat bij het opspo- hebben met de2e strafzaak niets te maken; ringsonderzoek door de kon. mare-1 chaussée te Oss methoden werden toe gepast, waardoor rechtmatige belangen van burgers op pijnlijke wijze werden geschonden, zoodat het onverwijld ge boden was maatregelen te nemen om het vereischte evenwicht te herstellen? 3. welke bepaalde feiten, gebeurte nissen of gedragingen hebben aanlei ding gegeven tot het besluit om aan de brigade kon. maréchaussée te Oss op dracht te geven zich tot nader order van opsporingsdiensten te onthouden? 4. wat is den minister bekend van de verhouding tusschen gemeentebe stuur of gemeentepolitie en de leiding der brigade van de maréchaussée te Oss, op welk tijdstip is een minder goe de verhouding hem bekend geworden en welke maatregelen stelt de minister zich voor te nemen ten einde deze ver houding op goede basis te regelen? 5. acht de minister het uit een oogpunt van algemeen justitieel beleid juist, in omstandigheden als die te Oss aanwe zig zijn de brigade der kon. maréchaus deze staat geheel op zichzelve. Er bestaat tusschen deze zaak en andere zaken geen verband. Dit zegt spr. om de sfeer te zuiveren. Spr. komt tot de zaak van den dusge- naamden bankdirecteur, die makelaar is en bezorger van assurantiën. De aangehoude ne werd vervoerd in een zijspan van den marechaussee-motor, inplaats van in een auto, waarom hy gevraagd had. Op 19 Maart om 3 uur is de man gearresteerd, om 9 uur in verzekerde bewaring gesteld, om 4 uur had huiszoeking plaats. Doch de officier van justitie wist daar niets van. Wat dre inbeslagneming betreft, heeft de wachtmeester der ma rechaussee op eigen gelegenheid gehan deld. Op 28 Maart is den verdachte be- teekend dat hy niet verder zou worden vervolgd op grond van het voor-on derzoek, die zaak is afgeloopen. Spr kwam tot twee zaken tegen Ossche burgers in geestelijken dienst. Daaromtrent zyn verschillende personen gehoord, ook In te laten doen blijkbaar ook in het ter ritoir der gemeentepolitie, terwijl de brigade haar voornaamste taak, waar voor zij destijds is versterkt, niet mag uitoefenen? 6. moet de minister niet erkennen, dat het gevoel van rechtszekerheid kan zijn aangetast door ingrijpen op een oogenblik, dat gerechtelijk onderzoek werd gedaan in andere kringen der be volking dan die, waarin sinds 1935 mis drijven werden opgespoord en tot be rechting gebracht en op welke wijze stelt hij zich dan voor de waarborgen voor rechtszekerheid gelijkelijk voor alle bevolkingsgroepen te herstellen of te versterken? Gemeente-politie maakt fouten Spr. had geen behoefte aan sensatie of critiek op den minister. Men doet geenerlei groep diensten door gedragingen te ver bloemen. Het feit te Oss ligt er nu eenmaal. Er was een reeks misdrijven, waarvan de a-5 M, L-rtj-r. cjr. Mr v. d Loos. biSS 'tS^J^SSSLStJi A. Prins, rijwielhandelaar Sehagen. ten deel sev.Ur,, h»n, die deze „misda- R.-c. Mr. Ubbens. Cur. Mr. Buiskool. digers deden vervolgen. sée surveillance en bewakingsdiensten I de residentie. Doch verdachte was niet ge' hoord, „omdat er geen verdachte als zoo danig was". Van strafbare feiten is niet ge bleken. oZo ging het om. om verjaarde za ken, indien die al gepleegd waren. De andere zaak betreft ook een Ossche inwoner in geestelijke bediening. ONRUST IN PARIJS. Betooging tegen den Senaat verboden. Parijs, 7 April (Havas). De afdeeling Seine van de socialistische partij heeft over al in de stad op de muren aanplakbiljetten doen aanbrengen, waarin de Senaat ervan beschuldigd wordt, zich achttien maanden lang verzet te hebben tegen den volkswil en door zijn sabotage te hebben bygedragen tot de verergering van de financieele wanorde, de economische crisis en den internationalen toestand. Socialisten, communisten, anar chisten en republikeinen worden opgeroe pen, vanavond voor den Senaat te komen be- toogen, teneinde en eind te maken aan het verzet van den Senaat. Volgens een mededeeling van het ministe rie van buitenlandsche zaken heeft de regee ring deze betooging verboden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2