DE PERS OVER OSS. De laatste gebeurtenissen uitvoerig besproken. Het edele natuurproduct verleent KING PEPERMUNTdie kenmerkende heerlijke geur en smaak. TWEEDE BLAD. De gebeurtenissen te Oss. Wij geven hier nog een paar persstemmen, allereerst van De Maasbode, over de tegen de marechaussee te Oss genomen maatregelen: Sedert Maandag beleven de Ossenaren en met hen alle Nederlanders de meest célèbre cause van alle. En dat is dan niet het feit, dat hoogerhand het noodig vond in te grijpen in onduldbaar geworden toestanden, maar dat de marechaussees, wier optreden gere geld stof leverde voor die schandaal-repor tage, 1) op hun nummer werden gezet. En dat ingrijpen was noodig. De mannen, die bij de beruchte groote schoonmaak zich zooveel verdiensten hebben verworven, schijnen den roem niet te hebben kunnen verdragen en nog veel minder den wierook, die geregeld in de sensatiepers voor hen werd gebrand. Zü zijn methoden gaan toe passen, die niet door den beugel konden bij hun politiewerk en ook bij de berichtgeving daarover, zoodat een arrestatie tot een soort publieke vermakelijkheid kon worden. Maar dat alles deed niet ter zake. De ma rechaussee is verongelijkt, zoo heet het thans en justitie dat ondanks Defensie, dóórzette, zooalg ook al geheel ten onrechte beweerd werd, is de groote schuldige. Waarschijnlijk zal er nog wel een officiee- le uiteenzetting van zaken komen, die de noodige dingen ook hier zal rechtzetten. Doch mtusschen wordt maar voortgefantaseerd over de motieven die tot den forschen maat regel hebben genoopt. En dan weten enkele bladen als de reden op te geven: clericale intriges, waarvan de marechaussees de dupe zijn geworden! De dienaren der gerechtigheid, die nog nimmer een fout hadden gemaakt, waren een zedenmisdrijf op het spoor. En de schuldigen waren ditmaal twee geestelijken. Dat was te erg. Alle machinaties werden in het werk gesteld en toen dat nog niet hielp werd de clericale minister van justitie in den arm genomen, die doodeenvoudig den speur ders de politietaak ontnam en zoo de zaak in den doofpot stopte. Dit alles werd geïnsinueerd en nog veel meer en het publiek nam heel het verhaal van die zedelooze priesters voor waar aan en verklaarde hen al gearresteerd. Vóór deze laatste legende verder door dringt dient zü ten stelligste weersproken. Er Is nimmer van eenige arrestatie van geestelijken ook maar sprake geweest. Wel heeft de marechaussee een onderzoek naar hun gedragingen ingesteld. En daarbü ont zag zy zich niet schoolkinderen te ondervra gen op een wüze, welke zelfs ouderen het schaamrood naar de kaken zou doen stij- 1) Bedoeld zün sensatie-verhalen over de arrestaties van den directeur der Organen M.- v. Z. en van den bankier v. d- H. gen. De betrokken geestelijken werden zelfs dag en nacht bespionneerd, zonder dat nóch de verhooren nóch de spionnage ook maar het minste opleverden. En dat alles op grond van een aangifte door, wat zelfs het Volk noemde een man van niet onbesproken gedrag. Ter- wül de „feiten" waarover het onderzoek zich uitstrekt# van vel# jaren geleden zou- den moeten dateeren. Er is van feiten ech ter geen sprake. De Tüd (r.k) behaalt hare mededeelin- gen omtrent tekortkomingen van de mare chaussee, welke haar ter oore zijn gekomen, maar besluit: minister van justitie de meest volledige op heldering geeft over de feiten, die zün maat regel hebben gemotiveerd, opdat duidelük zü, dat hier burgerrecht werd beschermd, en niet zooals nu wordt geïnsinueerd of openlük uitgesproken burger-onrecht. In een correspondentie uit Oss in Het Volk (s.d,) lezen wü; Slechts het bewustzijn, dat het algemeen belang gebaat Is by zoo groot mogelüke openbaarheid spoort de verslaggevers aan om vaststaande feiten te verzamelen, die hun van officieele züde worden onthouden. De justitie en de regeering zün uitermate be ducht, dat er mededeelingen, die voor een goed begrip van de zaak onmisbaar zün, aan de pers worden gedaan. Zoo is aan alle brigade-commandanten van de marechaussee een telegram gezonden, waarin hun absolute zwügplicht wordt op gelegd. Ook de officieren van de marechaus see mogen op hoog bevel niets zeggen. Er zün er, die popelen om mededeelingen te doen, om de eer van het corps, die zü ern stig aangetast achten, van een onverdienden blaam te kunnen zuiveren. Doch zü mogen niet. Zü zün »«n hun eed als militair gebon den. Het is algemeen bekend, dat wachtmeester de Gier een uitvoerig proces-verbaal heeft opgemaakt, naar aanleiding van de zedelüke gedragingen van twee priesters. Hierbü be vinden zich onderteekende getuigenverkla ringen van hoogst besehuldigenden aard. Als bewüsvoering was het materiaal vol doende om tot ingrijpen te kunnen overgaan. Althans voor wat een van de beide beschul digingen betreft. In den Bosch heeft men het echter juister geacht, deze zaak niet dadelïik in handen van de wereldlüke overheid te leggen. Op den leider van het onderzoek is krach tige aandrang uitgeoefend om het geval ver der te laten rusten. Hierby is een bespreking gevoerd, welke acht uur achtereen duurde. Kort na dit onderhoud ziin de maatregelen genomen, waar thans het heele land vol van is. Er is dus reden ojn aan te nemen, dat de uitgeoefende aandrang niet tot resultaat heeft gehad, dat de marechaussee zich van haar politioneelen plicht heeft laten afbren gen. De processen-verbaal zün in duplo ge maakt. Eén exemplaar ging naar de justitie in den Bosch, een ander naar den militairen superieur van den onderzoek-leider. In het licht van deze feiten moet men den dringend opgelegden zwijgplicht bezien. Wij vestigen er de aandacht op, dat de instruc ties van de marechaussee haar reeds ver plichten om in geen enkel geval de pers iets mede te deelen. Waarom was het noodig, de zen zwügplicht nog eens nadrukkelyk in her innering te brengen? Moeten wü hieruit con- cludeeren, dat justitie en regeering Iets te verbergen hebben? Er loopen eenvoudige wachtmeesters rond met geheimen, die, wan neer zü publiek werden, een schandaal zou den verwekken. Omtrent gedregingen van de gemeentepo litie en de burgerlijke overheid te Oss in het verleden brengt hetzelfde blad nog het vol gende in herinnering: Enkele bladen achten zich nu geroepen te verklaren, dat zich na de groote schoonmaak in het misdadigersmilieu van deze gemeente geen enkele zaak heeft voorgedaan, die aan leiding zou mogen zijn om te zeggen, dat er iets niet in orde is in Oss. Nu zou het inderdaad al welletjes geweest zün, indien echter niets meer gebeurd ware, nadat gebleken was, dat jarenlang de ern stigste misdaden onvervolgd konden blüven tengevolge van een tekort aan activiteit der plaatselyke autoriteiten. Toch vergissen deze bladen zich. Wü her inneren aan onze publicaties in April en Mei van het vorige jaar, waarin wij genoodzaakt waren de Ossche gemeentepolitie te beschul digen van mishandelingen, op jongens van vüftien tot achttien jaar gepleegd, teneinde deze te bewegen te bekennen, dat zij dief stalletjes van oud üzer en lood, ter waarde van enkele dubbeltjes, hadden gepleegd. Stompen, slagen en trappen waren uitge deeld, zoodat de knapen tot bloedens toe verwond werden en de sporen na dagen nog vielen wear te nemen. De burgemeester, hoofd der politie, ont- kende bij hoog en bü laag, dat iets derge- lüks zieh ook maar afgespeeld zou kunnen hebben. Later heeft de minister van justitie aan de Tweede Kamer moeten mededeelen dat inderdaad jongens op het politiebureau van Os» onnoodig ruw waren bejegend en dat deswege de noodige maatregelen waren genomen- Wü herinneren tegelükertüd aan de nim mer tot klaarheid gekomen beschuldigingen omtrent groote tekorten bij het armbestuur, die weliswaar een ontslag om gezondheids redenen tengevolge hebben gehad, maar waaromtrent nooit volledig open kaart is gespeeld. En wü herinneren óók aan de moeiiykhe» den, die zich in de werkverschaffing voor jeugdige werkloozen hebben voorgedaan en die dan uit justitioneel oogpunt al niet ver volgbaar mogen zün, maar dan toch in leder geval duidden op een geheel onjuiste men taliteit bij een tak van werkzaamheid, waar- bü in de eerste plaats zuiverheid moest be staan. 'af gevallen te zwaar op belanghebbenden druk ken. Opheffing van stations. De bezwaren tegen sluiting, met ingang van 15 Mei van een aantal tusschenstatipns der Ned. Spoorwegen voor reizigersverveer doen den minister in de eerste plaats op merken, dat het hier allerminst een nieuwe zaak betreft, doch veeleer een belangrüken itap in een richting, welke reeds jaren ge leden is ingeslagen. Aan locale vervoervev- zorging per spoor kleefden in meer dan één opzichte groote en onvermüdelüke bezwa ren, welke zich bij vervoer per autobus niet of veel minder doen gevoelen. Het natuur- lyk gevolg was, dat na de snelle opkomst van de autobus ten plattenlande het publiek aan het nieuwe vervoermiddel meer en meer de voorkeur gaf, hetgeen sterken achteruit gang van het reizigersvervoer op de spoor wegstations veroorzaakte. Nu moge het op zichzelf verklaarbaar zün, dat prijs wordt gesteld op zoo ruim mogelijke vervoerver- zorging, anderzüds behoeft het geen betoog, dat men cnder de zoo sterk gewijzigde om standigheden de locale vervoerverzorgin^ niet op den vroegeren voet kan blijven voortzetten. Juist omdat de autobus nieuwe mogelijk heden schiep en het platteland veelal aan de autobus de voorkeur gaf, bestaat geen goede grond voor beduchtheid, dat het door den maatregel wezenlyk wordt geschaad of daarvan het slachtoffer zou worden. De er varing, welke tot dusver met het sluiten van stations en halten voor reizigersvorvoer werd opgedaan, bevestigt dit. Immers van ernstige klachten of bezwaren is vrüwe! niet gebleken en de autobus bleek hét vrükomen- de vervoer bevredigend te kunnen over nemen. De minister vertrouwt, dat, evenals de van de opheffing van tram- en locaalspoorwegen van vele zijden geduchte bezwaren vrüwel geheel achterwege zijn gebleven, dit ook thans het geval zal blüken te zyn, terwyl niet uit het oog moet worden verloren, dat de thans voor reizigersverkeer te sluiten stations zullen worden gehandhaafd, zoodat voor zoover ondanks de reeds getroffen en nog in voorbereiding zünde maatregelen, deze sluiting nog leemten in de verkeers- verzorging van het platteland zal blüken te hebben veroorzaakt, welke redelykerwijze voorziening eischen, daarop bü een volgen de dienstregeling kan worden teruggeko men. Onbewaakte overwegen. De vrees, dat het gevaar, aan onbewaakte overwegen verbonden, dreigt toe te nemen door uitbreiding van het spoorwegverkeer met electrische en dieseltreinen, en doordat men die beide soorten treinen veel mindei goed van verre kan zien en hooren naderen dan die van het oude type, schünt niet vol doende gegrond. De grooter snelheid der treinen behoeft op zich zelf nog geen reden te zjjn om de bestaande uitzichtsnormen voor onbewaakte overwegen te herzien; de gezichtsvelden langs den spoorweg zijn ruim. Omtrent het minder goed zichtbaar zijn van dieseltreinen werden nimmer klachten vernomen. Integendeel blijkt uit ambtsrap porten, dat deze treinen zeer goed en beter zelfs dan stoomtreinen waarneembaar zyn. Het hoorbaar zün van treinen is een te on betrouwbare factor, dan dat daaraan veel gewicht kan worden gehecht. Met het plaatsen van automatische seinen wordt, waar dit noodig wordt geoordeeld, voortgegaan. In hoofdzaak worden zy aan gebracht bij die overwegen, welke thans nog bewaakt zyn en waarvan afsluiting en be waking na het aanbrengen van de seinin- richting kunnen vervallen. N.V, Spoorhout. Uiteraard zal het spoorwegbedrüf by voor ziening in zün behoefte aan hout de voor- keur geven aan hst Nederlandsche product, voor zoover dit in voldoende hoedanigheid en tegen concurreerende prijzen wordt aan geboden. To««lag voor B-treinen. Al zijn D-treinen niet zelden slechts matig bezet, nochtans verdient afschaffing van den D.-treintoeslag geen aanbeveling. Die toe slag heeft tengevolge, dat de treinen over eenkomstig hun doel in hoofdzaak gebezigd worden voor reizigersvervoer van en naar den vreemde en dat reizigers in binnen- landsch verkeer daarvan weinig gebruik maken. Werden de D-treinen gelykelük ook voor binnenlandsch reizigersvervoer openge steld, dan zou dit daarvan mede de nadeelige gevolgen ondervinden tot schade van een stipte uitvoering van den dienst. Dieseltreinen. De aanvankelüke bezwaren van het die- sel-electriach materieel zyn thans nagenoeg overwonnen. Zoo zün of worden de venti latie en de loop der rijtuigen geleidelijk verbeterd en is van oliereuk niet veel meer te bemerken. Naar het voorkomt, waardee-t het publiek de diesel-electrische treinen meer en meer. Die treinen zyn, en dit wordt door de bü proefritten opgedane ervaring bevestigd alleszins geschikt voor de snelle verbinaingen ven Amsterdam, Den Haag en Rotterdam met Groningen, Maastricht en Twente, waarvoor dit materieel met den nieuwen dienst ven 15 Mei a.s. zal worden aangewezen. DOODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Auto door trein gegrepen, genees heer het slachtoffer. Op den onbewaakten overweg te Berkum is gistermiddag een ernstig ongeluk ge schied, dat een jong geneesheer het leven heeft gekost. Door nog onbekende oorzaak is de ge huurde auto van den ongeveer 30-jarigen medicus D. J. Otten uit Dalfsen door den trein welke te 16.06 uur uit Zwolle naar Meppel vertrok, gegrepen. De bestuurder was op slag dood. Het uitzicht ter plaatse is goed. De heer Otten is voor enkele maanden in het huwelük getreden en heeft zich toen als geneesheer te Dalfsen gevestigd. BEDWELMD DOOR KOLENDAMP. Gesin bewusteloos aangetroffen. Toen de knecht van den bakker Tj. Hoek stra te Oranjewoud zich gistermorgen aan de woning van zyn patroon vervoegde, kreeg hü geen gehoor. Hy drong, naar de „N. Rott. Crt." meldt, door een kelderraam de woning binnen, daar hü onraad ver moedde. Binnen nam hy een sterken ko lendamp waar. Op de slaapkamer vond hü den patroon, diens vrouw en kind bewuste loos te bed. Hü waarschuwde een genees heer, die spoedig ter plaatse was en den slachtoffers een injectie gaf. De vrouw en het kind kwamen vrü spoedig tot bewust zijn, doch de toestand van den man laat zich nog ernstig aanzien. De oorzaak was een defect aan de vul kachel. DE NATIONALE IN 1937. De Nationale komt als eerste van d« groote maatschappüen met haar verslag voor den dag. Het zal den particulieren belegger tref fen, wanneer hij uit het jaarverslag van de Nationale ontwaart, hoe gering de waarde schommelingen zün, welke de beleggingen van de Nationale, de 200 millioen gulden ver te boven gaande, in 1937 hebben onder gaan. Men mag wel zeggen, dat die beleg gingen in 1937 practisch geen waardeveran deringen te zien gaven. Wie verwacht mocht hebben, dat het ren dement van de beleggingen een zeer krach- tigen terugslag van de rentedaling heeft on dervonden, zal constateeren, in hoe vaste ba nen het bedrüf van de Nationale zich ook te dien aanzien verder ontwikkeld heeft en hoe zü, ondanks daling van den rentevoet, haar finencieele positie wederom heeft kun< nen versterken. Op den duur zal een rentedaling het 1# vensverzekeringsbedryf natuurlyk niet on beroerd laten, doch het bedrüf heeft zich tegen de gevolgen van zulk een daling, door het vormen van krachtige reserve», tijdig gewapend. In 1937 mocht de Nationale van haar ge zamenlüke bezittingen nog een gemiddelde rente van 4.39 pCt (zonder de ontvangen extra-renten 4.27 pCt.) kweeken. Valuta-schommelingen, zooals zij zich in het jaar 1937 weer hebben voorgedaan, zyn langs de Nationale zonder merkbaren in vloed heengegaan. Ook met betrekking tot de ontwikkeling van haar bedrijf kan de Nationale terugzien op een jaar, waarvan de resultaten In allen deele bevredigend mogen worden genoemd Een ongekend hooge productie niet min der dan 61 millioen gulden aan nieuwe ver zekeringen en een sterk gedaald tuaachen- tijds verval hebben het verzekerd bedrag doen stijgen met de tot dusver nog nimmer in eenig jaar verkregen som van 37.8 mil lioen gulden. Op ultimo 1937 was by de Nationale in to taal verzekerd büna 550 millioen gulden. Onder de verplichtingen van de Nationale, haar „passiva", is die tegenover polishou ders, tot uitdrukking komende in de wis kundige reserve, van een alle andere balans- posten ver overtreffende beteekenis. Niet minder dan 5 millioen gulden zün in 1936 extra toegevoegd, om daarmede de geheele wiskundige reserve op een lageren rentevoet te brengen, t.w. 3 y, pCt. en ten deele 3 pCt. In 1937 zyn er nog enkele wüzigingen in de gebruikte sterftetafels aangebracht. De geheele toeneming van de wiskundige reserve bedroeg in 1937 ruim 16 millioen gulden; zü was daardoor op 31 December 1937 gestegen tot ruim 192 millioen gulden. De Nationale beschikt bovendien over een geplaatst maatschappelijk kapitaal van 5 millioen gulden en over een ruime extra- reserve, welke na toevoeging van 63 pCt. van de winst van het boekjaar 1937, bedragen de 2 7 millioen gulden, gestegen Is tot 15.7 millioen gulden. Als totale waarborg tegenover polishou ders is er het respectabele bedrag van ruim 213 millioen gulden. De financieele uitkomst van het jaar 1937 is dan ook gunstig. Het meest opmerkelüke feit in de ontwik keling van de Eerste Rotterdamsche, een dochtermü. van de Nationale, was de over neming van de N.V. Algeméene Verzeke- ring-Maatschappü „De Philanthroop", waar door een belangrijke uitbreiding van zaken werd verkregen, De Philanthroop blijft als zelfstandig bedrüf bestaan. De premie-ontvangst van de Eerste Rot terdamsche was 106 duizènd gulden hooger dan in het jaar 1936; zy bedroeg 1,83 mil lioen gulden. Daarentegen waren de geza- menlyke schaden voor eigen rekening onge veer 42 duizend gulden lager dan in 1936; zy vergden een uitkeering van 859 duizend gulden. Dank zy deze beide factoren is de winst van het jaar 1937 gestegen tot ruim 353 dui zend gulden. In verband met de rentedaling werd de reserve voor rentetrekkers omgerekend op een basis van 3 pCt„ waarvoor een verster king van deze reserve met 108 duizend gul den noodig was. Dit bedrag werd gevonden uit de extra-reserve, welke na toewüzing van ruim 72 duizend gulden uit de winst van 1937 op 31 December 1937 1 yz mil lioen gulden bedroeg. De reserve voor rentetrekkers steeg tot fcyna 2 millioen gulden. Er is voor verzeker den een extra-waarborg van 2.7 millioen gulden, Het bedrüf van de Vesta heeft in 1937 een belangrijke uitbreiding verkregen door sa menvoeging van haar portefeuille met die van „de Nederlandsche van 1894", welker aandeelen reeds in 1936 in het bezit van de Vesta waren overgegaan- De verzekerings stand van de Vesta is door die samenvoe ging en mede door een normalen groei van haar eigen portefeuille gestegen tot ruim 90 millioen gulden. Daarmede is de Vesta, die als dochtermaatsehappü van de Nationale zich in belangrüke mate op het volksverze- keringsbedryf toelegt, in de ry van de maat schappüen getreden, welke in het levens- verzekeringsbedrijf terdege mogen medetel len. De wiskundige rtserve steeg van 113/4 millioen tot ruim 17 millioen gulden. Behalve over deze wiskundige reserve be schikt de Vesta nog over een volgestort maatachappelyk kapitaal van 1 millioen gul den en een extra-reserve van ruim 900 dui zend gulden. De gezamenlijke waarborgen tegenover polishouders bedragen 19 millioen gulden, MOTORRIJDER OVER DEN KOP GESLAGEN. Te Harmeien is gisteravond op den rijks straatweg de motorrijder Van 't Hoog uit Harm»len by h#t te krachtig remmen voor een voqr hem rydende bestelauto, waarvan de bestuurder plotseling wilde draaien, over den kop geslagen De man is met een zware hersenschudding en een schouder fractuur naar zyn woning vervoerd. Enkele weken geleden is het slachtoffer op ongeveer dezelfde plaats van den weg komen te slippen, waarbü hü een wonde aan den enkel opliep. Hy moest teen even als thans remmen voor een auto die plotse ling van richting wilde veranderen. EEN NEGENJARIGE JONGEN VERDRONKEN. Rij een struikeling op den wallekant in het Laakkanaal gevallen. Gistermiddag drie uur liep de negenjari ge jongen H. D., wonende in de Vaillant laan te Den Haag, met eenige kameraadjes op den Fruitweg. Hü had zich daarby on- voorzichtigerwijze dicht bij den wallekant begeven en toen hy op een gegeven moment struikelde, viel hü in het Laakkanaal. Een vriendje van den jongen bemerkte in de verte een tweetal agenten van de mo torpolitie, .die bü de blussching van een buitenbrandje asaisteerden. Aangezien er geen andere menschen in de nabijheid wa ren, holde hy zoo hard hü kon naar de agen ten, om deze te waarschuwen. Direct bega ven de beide politiemannen zich naar de plaats van het ongeluk, doch van het jeug dige slachtoffer was niets meer te zien. Eerst na eenigen tijd gedregd te hebben, gelukte het hun, den jongen uit het water te halen. Hoewel toen direct begonnen werd met het toepassen van kunstmatige ademhaling, welke pogingen de geneeskun dige dienst, die inmiddels gewaarschuwd was, later nog gtruimen tyd voortzette, ge lukte het niet, de levensgeesten by den drenkeling op te wekken. ACHTTIENJARIG MEISJE VERMIST. De commiisari» van politie, chef van het bureau kinderpolitie te Amsterdam, ver zoekt namens den vader de opsporing van Hendrika de Boer, geboren 24 September 1919 te Amsterdam, die sinds 31 Maart wordt vermist. Signalement: lang 1.65 meter, donker blond lang haar (opgerolde vlechten aan weerszüden hoofd), grüze oogen, donkere volle wenkbrauwen, vol rond gezicht, ge zonde gelaatskleur, knappe verachüning, beide pinken staan eenigazins krom, jurk met roode, gryze en zwarte ruiten en voor zien van wit kraagje en witte ceintuur, lichtrose kousen, zwarte molières. NAAR DE BOLLENVELDEN. De hyacinthen Zondag in vollen bloei. In aansluiting aan vorige berichten meldt de K. N. A. C., dat a.s. Zondag het meest geschikte tydstip zal zyn voor het bezoeken van de hyacinthenvelden, daar deze bloem bollen zich dan in vollen bloei zullen be vinden. Ook van de narcissen zal nog wel iets te zien zijn, hoewel de eigenlijke bloei reeds is beëindigd. NOGEENS DE OSSCHE MARECHAUSSEE. Vragen van het Kamerlid Van Vessem. Het Eerste Kamerlid Van Vessem (N. S. B.) heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de mededeeling in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" van 5 April, ochtendblad, volgens welke aan de brigade Koninklüke Mare chaussee te Oss hare bevoegdheden zijn ontnomen en van de daarbij gegeven toe lichting? Heeft de minister opgemerkt den pünlij- ken indruk, die zulks in den lande heeft ge wekt, vooral waar genoemde brigade des- tüds voor haar lofwaardig optreden tegen bepaalde wantoestanden door Hare Majes teit de Koningin is onderscheiden? Is de minister bereid onverwijld de noo dige maatregelen te nemen, opdat niet de indruk zou kunnen worden gevestigd, als zouden hier te lande misdadige kringen be staan, die over zooveel macht beschikken dat zelfs politie-auteriteiten niet zonder ge vaar voor eigen positie hun plicht tegen over hen kunnen vervullen? SPAAK OVER DE BETREKKINGEN MET NEDERLAND. De Belgische gezant in Den Haag. Bij de behandeling van de Belgische begrooting van buitenlandsche zaken in. den Belgischen senaat sprak Godding over de handelsbetrekkingen met Nederland, terwyl Vanderstegen zich bezig hield met de sluis van het kanaal van Terneuzen. Nothomb drong aan op spoedigen aanleg van de tweede sluis, die Nederland, aldus zeide hy, krachtens het verdrag van 1895 voor ons moet bouwen. In antwoord op verschillende opmer kingen verklaarde Spaak, de minister van buitenlandsche zaken, dat de gezant te Den Haag Vlaamseh kent, verstaat en spreekt. Het is echter niet noodig, dat hij vlaamsch- gezind js, evenmin als de vertegenwoor digers van België te Parys franschgezind behoeven te zijn. Zij moeten Belgen zün! Iemand naar Den Haag te zenden, die geen Nederlandsch zou kennen, zou mij even ongerijmd lyken als het benoemen van een gezant te Parijs, die geen Fransch ver staat, aldus Spaak. Hij sprak vervolgens over de betrekkin gen met Nederland en zeide, dat hij de büna tegengestelde belangen var Gent, Antwerpen en Luik niet uit het oog wilde of kon verliezen. Hij zal zich met deze kwestie ernstig moeten bezig houden. ZUIDERZEESTEUNWET EN MARKEN. Diepgaand onderzoek ingesteld. Naar wy vernemen zijn gisteren te Mar ken eenige honderden personen gehoord, naar aanleiding van klachten over de uit voering van de Zuiderzeesteunwet op het eiland. Men weet, dat er onder een groot deel van de visschersbevolking op Marken ont stemming heerscht over de regeling van de steunuitkeeringen. Men meende namelük, dat de billijkheid niet voldoende was be tracht, waardoor tij. die recht hadden op steun, niet» of te weinig zouden hebben ge kregen. Die klachten nu hebben aanleiding gegeven tot een onderzoek van hoogerhand. Leden van de Generale Commissie voor de uitvoering van de Steunwet zün gisteren op het eiland geweest. De directeur van den Rijksdienst, ir. C. F. H. Houben, was er bij aanwezig. De heeren hebben, in gezelschap van den burgemeeater van Marken, allen die klachten meenden te hebben gehoord, niet alleen oud-visschars, maar ook wedu wen van mannen, wien vroeger iets te kort zou zün gedaan. Het hooren heeft den ge- heelen dag in beslag genomen. Een resultaat valt uit den aard d®r „iet te melden, daar alle «ev.Uen mddvidu^ eel zullen moeten worden j niet bü voorbaat kan worden gezegd da »11p klachten gegrond zün- Wel is medege deeld dat voor "zoover de klachten gefun deerd blüken. recht zal geschieden. Ook )S in de conferentie ter sprake gebracht de

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7