De N. S. B. en de Buitenlondsche politiek Qememteiadeu Jkovindaal Tlieuws r Mussert en Van Genechten spreken over de Buitenlondsche politiek en de Economische binnenlandsche politiek. OBDAM WARM EN HUIZEN BERGEN LANGENDIJK ZUIDSCHARWOUDE DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 7 APRIL 1938. In een in de groote zaal van de Harmonie door de N.E.B. belegde vergadering (in to taal waren, volgens opgave van de leiding, 950 belangstellenden aanwezig) sprak gis teravond ir. Mussert over „De Buitenland- sche Politiek", terwijl de heer van Genech ten het woord voerde over „De Economische Binnenlandsche Politiek". De vergadering werd met een kort woord door mr. v. Leeuwen geopend, waarna de heer van Genechten het woord voerde, die betoogde, dat de politieke strijd zoo'n per soonlijk karakter had gekregen, omdat wij in tijden van overgang leven. De oude kapitalistische maatschappij sterft, de nieuwe nationaal-socialistische cor poratieve maatschappij staat geboren te wor den. Daarom regeeren thans de schaduwen, die achter ons aan komen, waardoor zij he den als keizers en koningen erkennen, waar tegen zij gisteren sancties hadden genomen. Spr. schetste hierop de gevaren van het kapitalistische stelsel en het wezen ervan: „de bescherming van het privaat bezit". Van deze maatschappij kan men zeggen, dat zij voor den oorlog gelegenheid gaf aan West-Europa een zekere welvaart te ont plooien. Wat men op het oogenblik als het kapitalistisch stelsel naar voren brengt is een verstard, onmogelijk geworden systeem. Vrijheid van concurrentie bestaat niet meer. Slechts enkelen hebben zich van een monopolie-positie meester gemaakt en drin gen onder allerlei vormen hun wil aan al len op. Deze leiders willen vrije concurrentie voor u, den boer, de kleine ondersteunden, de middenstand en de niet beschermde arbei ders, maar niet voor zich zelf. Er is geen te genstelling tusschen de ordenaars voor de vriendjes en een van Fentener van Vlissin- gen, die voor zijn steenkolen-syndicaat, in eigen belang de ordening heeft ingevoerd. Het is thans met het demo-liberale-mar- xistische stelsel, als in de 18e eeuw tijdens den regententij d. Ook thans prachtige verha len over de vrijheid, terwijl de partijleiders van gister de ministers van vandaag zijn en c de ministers van gisteren de partijleiders van vandaag. Wij zien voortdurend een klein groepje te- rugkeeren. Niets is veranderd. Alleen de kwaliteit van de regenten is achteruitge gaan. Bij het onderwijs zien 1200 jonge mannen zich den weg afgesneden, terwijl de klassen overbevolkt zijn en vele lokalen leeg en toch heeft men deze menschen wijsgemaakt, dat zij zich evenals de afgestudeerde studenten, door inspanning een bestaan kunnen opbou wen. Als het er op aan komt zijn de baan- tes al aan de vriendjes gegeven. 400.000 men schen loopen werkloos zonder een toekomst voor een eigen bestaan. De politieke leiders hebben zich al verzoend met het idee, dat in Nederland nooit minder dan 200.000 werkloozen zullen zijn. De mensch is geen individu, dat los staat van alle banden, is niet iets, dat op zich zelf staat, maar een deel van een grooter geheel, van iets wat boven hem uitgaat en in welk grooter geheel hij zijn rol heeft te spelen. Daarom geen vrijheid, maar gebondenheid en gebondenheid is nationaal-socialisme. In deze gebondenheid, zijt gij niet gelijk, maar hebt gij de plicht op uw plaats uw taak te vervullen. Wij moeten erkennen, dat wij door ons ras aan een bepaalde zienswijze in de maatschappij gebonden zijn. Het nationaal-socialisme neemt op elk ge bied van het leven een sterk omschreven standpunt in. Het nationaal-socialisme is godsdienstig in zijn wezen zelf, omdat het de gebondenheid erkent van het schepsel aan den Schepper. Zonder een nationaal-socialistischen geest is het niet mogelijk een nationaal-socialisti schen staat te stichten. Deze kapitalistische maatschappij zal aan de kanker van de werkloosheid ten onder gaan. Zij kan dit probleem niet bestrijden, omdat zij niet over de techniek beschikt en het volk niet met den geest kan bezielen, die noodig is. Spr. betoogde, dat het plan van de N.S.B. tegen de werkloosheid is: „pensionneering van mannen op 60-jarigen leeftijd, van vrou wen op 55-jarigen leeftijd; de gehuwde vrouwen uit het bedrijfsleven. De jeugd naar arbeidskampen; voor de jongeren voorberei ding voor 't nationale weerreoht. Het aan zienlijke aantal werkloozen dat er dan over blijft wordt geplaatst in de ondernemingen. De verplichte opneming van de arbeiders gaat uit van de gedachte, dat vooreen be langrijk deel de werkloosheid een gevolg is van overhaast en onoordeelkundig rationa lisatie. Daarom is de werkloosheid alleen te bestrijden, door de arbeiders weer op te ne men in de ondernemingen, die daartoe in staat worden gesteld door afschaffing van het zegeltjes plakken en een steun van den Staat, die kan gaan tot de helft van de tegen woordige werkloosheidssteun en eindigt zoo dra er 4 a 5 pCt. dividend in een bedrijf wordt uitgekeerd. Dit plan, aldus spr., wordt doodgezwegen, maar niet omdat men het zoo slecht vindt, want 2 jaar later werd het door het r.k. Ka merlid de Bruin ontdekt en in andere vorm naar voren gebracht. Wie beweert, dat wij een greep naar de macht willen doen, kent het nationaal-socia lisme zeer weinig. Wij weten, dat niets be reikt kan worden wanneer niet eerst een revolutie in elk van u is voltrokken. De nationaal-socialist verlangt een een voudig leven, heeft eerbied voor de dapper heid om voor beleden gevoelens uit te ko men en wil dat eerbiedigd wordt, dat een mensch niet alleen een stuk verstand is. maar ook gevoel. Trouw kan alleen hij kennen, die zich ge bonden voelt. Trouw ook aan den leider, waarmede wij geen dictator bedoelen. Noch door tegenspoed, noch door voorspoed laten wij ons van onzen weg afvoeren, omdat wij niet willen, dat het Nederlandsche volk de zon van morgen niet zal zien opgaan. (Applaus.) Hierna werd gepauzeerd. Mussert spreekt Na drie kwartier pauze, waarin gecollec teerd en gemusiceerd werd, betrad om kwart over tien ir. Mussert de zaal, om oogenblikkelijk met zijn rede aan te vangen Spr. geloofde niet, dat er veel menschen in Nederland zijn, die niet begrijpen, dat er veel aan het veranderen is. Wij beleven een tijdvak, waarin het van het grootste be lang is, zich rekenschap te geven van het geen in de wereld gebeurt om op grond daarvan tot daden te komen. Wanneer gij over ons denkt, aldus spr., dan ben ik daarvoor reeds dankbaar, omdat daaruit blijkt, dat gij wat wilt doen. Er zijn duizenden helaas, die alles om zich heen la ten gaan, zonder dat hen iets beroert en dat is erg. In Europa wonen driehonderd millioen menschen, maar er buiten tweeduizend mil lioen. En daarom is het noodig, dat wij ons in Europa als een familie gaan gevoelen. In 't jaar 800 voelde Karei, de koning der Franken, zich geroepen, om de volkeren van Europa onder zijn kroon te vereenigen. De Paus kroonde hem tot keizer Karei den Groote. Karei de Groote gebruikte wel het evangelie, maar niet als Christen. Hij werk te met geweld en verraad. Hij won de macht maar verloor die spoedig, omdat, wat met kwaad is verkregen, nooit gedijt. In 1804 liet Napoleon den Paus naar Pa rijs komen om luister bij te zetten aan zijn kroning. De leuze van de Fransche revolutie: „Vrijheid, gelijkheid en broederschap" was versmoord; Napoleon stond aan het toppunt van zijn macht, kroonde zichzelf tot keizer en dezelfde hymne klonk als duizend jaar tevoren bij de kroning van keizer Karei. In 1815 was het ook afgeloopen met Na poleon. Uit zijn mond werd opgeteekend: „Alexander de Groote, Ceasar, Karei de Groote en ik hebben een groot rijk gegrond vest. De scheppingen van onze genieën wa ren op geweld gebouwd. Jezus' rijk was op liefde gegrondvest en nog heden ten dage leven er duizenden die voor Hem willen ster ven. Ik sterf vroeg, mijn lichaam wordt aan de aarde toevertrouwd en dat is het einde van den grooten Napoleon." Honderd jaar later, in 1914, brak de we reldoorlog uit, het kapitalisme, dat interna tionaal is, en geleerd had, dat het geen zin meer had om oorlogen te ontketenen, faal de, evenals het Marxisme met zijn leuze: „Arbeiders, aller landen vereenigt U, gansch het raderwerk staat stil, als uw machtige arm het wil". Duizenden hebben geloofd, dat de Internationale door staking van de arbei ders den oorlog zou verhinderen. Na vier jaar stroomen bloed vergieten, geloofden wij in de leuze: „Nooit meer oorlog". Het nieuwe licht was Wilson met zijn 14 punten. Op een gegeven moment gingen onze oogen open en zagen wij, dat de Volken bond, die alle volkeren der wereld zou ver eenigen, niets dan bedrog was. De Geallieer den hebben den oorlog wel kunnen winnen, maar den vrede niet kunnen sluiten, omdat zy de volkeren uit elkander sloegen. Troel stra was één van de eersten in Nederland, die dit gezien heeft en hij zei: „De Volkeren bond is een bond van overwinnaars, die ons neutralen erbij willen hebben om ons er on der te houden". Spr. herinnerde aan den geest van Ver- sailles, Locarno, Spa en andere geesten, die allemaal den geest hebben gegeven. Ook herinnerde hij aan het werk: „De ondergang van het avondland", waarin voorspeld wordt dat onze kleinzonen en onze kleindochters de slaven en slavinnen worden van de ge kleurde volkeren- De vrijheid vah het kapitalisme is die vrij heid, die den sterkste de vrijheid geeft, om den zwakste uit te buiten. Daarom is de kern van onzen strijd, aldus spr., de strijd geworden, met tot inhoud, dat wij de arbei ders weer een vaderland en arbeid zullen geven en dat zullen wij ook hier doen. 40 jaar lang heeft de S.D.A.P. het liedje gezongen, dat de proletariër geen vaderland had. Bij de geboorte van prinses Beatrix hoorden wij het eerst door de radio de heer Boekman. In de wieg van de S.D.A.P. is het bolsjewisme geboren, evenzeer als de S.D. A.P. uit het liberalisme voortkwam. Zij heeft kapot geslagen het vertrouwen en de illusie van duizenden. Daarom zeggen thans duizenden tot de N.S.B.„Waarom zullen wij jullie gelooven; wij zijn al zoo lang be drogen". Maar het is onze taak om hun het vertrouwen te geven, dat er nog altijd een trein gaat naar het socialisme van de daad. Wij zien iets geboren worden onder de volkeren. Een nieuwe geest vaart door Euro pa en die geest wordt niet door ons gemaakt. Wij zijn werktuigen in de hand van den geest die ook uw harten in meer of mindere mate beroert. God geeft aan Europa nogmaals een kans. Eens heb ik gezegd, dat dit de laatste kans is, maar dat kan ik niet verantwoorden, want wij weten niet, wat de Voorzienigheid met ons voor heeft. Maar het is een kans en daarom zeg ik: „Grijp die kans, denk aan de profeten, want het aanschijn van de aarde wordt vernieuwd in onzen tijd. Stel uw geest daarvoor open. Dit is geen menschen- werk en daarom vervul uw taak om het volk uit de ellende te halen. Godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid is noodig. Evenals in de dagen van Michiel de Ruy- ter is de kern van ons volk nog sterk. Wij kunnen weer een voUc worden, dat weet, wat het wil en dat zich zal weten te hand haven. Daarom moet ons volk weer een éénheid worden. Men kan van hen, die ja renlang ondersteund moeten worden, omdat het zoo onaangenaam is, dat iemand dood gaat van den honger, niet verlangen, dat hij zich blij gevoelt, tot het Nederlandsche volk te behooren. Liefde tot den naaste is het eerste wat wij noodig hebben. De Ne derlandsche regeering haalt de vreemdelin gen binnen en wat voor vreemdelingen. In Duitschland hebben ze kanonnen genoeg, maar ook boter. Wij hebben geen kanonnen, maar wel margarine. Wij willen, die werken willen, aan arbeid helpen en noemen slechts slam pampers, degenen, die niet werken willen, onverschillig, of ze in groote of in kleine huizen wonen. Het nationaal-socialisme komt, omdat de macht boven den mensch sterker is dan tien Colijns, honderd Goselingen en duizend Al barda's. Men heeft niet naar ons willen luisteren. In 1931 schreven wij reeds, dat de Volkerenbond in elkander zou zakken. Spr. zal zich erover verheugen, als dit heelemaal het geval zal zijn, opdat kan komen de sa menwerking van de Europeesche volkeren In 1935 hebben wij den moed gehad om tot het Nederlandsche volk te betoogen, ten aan zien van de overweldiging van Abessinië door Mussolini, dat zij, die boter op hun hoofd hebben, niet in de zon moeten gaan staan. Wij wenschen, aldus spr., niet de schoenpoetser van Engeland te zijn, evenmin als wij de schoenpoetser van welk land ook, willen wezen. Wij hebben het nemen van 50.000 uit de Staatskas voor een ambulan ce naar China bestreden; men wil naar ons niet hooren, maar wij krijgen altijd gelijk. Oostenrijk was al 24 jaar lang niet onaf hankelijk. Het verloor samen met Duitsch land den oorlog, werd versnipperd en toen de Soc.-Dem. aansluiting bij Duitschland wilden, stond Frankrijk dit niet toe. Daar na werd Italië de baas. Het politieke katho licisme maakte zich meester van de macht, slachtte met mitrailleurs de arbeiders af en durfde geen verkiezingen meer houden. Ein delijk heeft het volk zijn kans gekregen. Overal is er strijd tusschen het volk en zijn machthebbers. Dat de machthebbers te genover ons staan, is te begrijpen. Wanneer éénmaal de oogen van het volk opengaan, dan zal het weten, waar het zijn vrienden en vijanden heeft. De Europeesche geschiedenis trekt zich er niets van aan, wat de Neder landsche journalisten op bevel van de Joden vertellen. Het nieuwe Europa marcheert. Ik weet niet, wanneer Nederland nationaal- socialistisch zal zijn, ik weet alleen, dat het komt, omdat de geest van Europa niet stil houdt bij de grens. Wij zullen elkander, on danks den schotjesgeest, weer moeten vin den. Het volk zal zijn boeien moeten ver breken. 26 Mei van het vorige jaar heeft 96 pCt. van het Nederlandsche volk gezegd: „Wij gelooven je nog niet, maar de 4 pCt. is blijven staan, niettegenstaande het net van leugens. Thans vraag ik: „Wat heeft het volk gewonnen, door zijn eigen ketenen met een slag aan te draaien?" Mijn antwoord is: „Niets anders dan de voortzetting van eigen slavernij". Wij zullen zorgen, dat men weet, dat de N.S.B. niet dood is. Zij kan niet dood, om dat ze opgelegd is van bovenaf. Wij zijn er trotsch op, de uitgestootenen te zijn, even trotsch als de marechaussees van Oss, die uitgeworpen zijn. Zij daar, wij hier. (Ap plaus.) Na het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus, werd hierop om half twaalf de vergadering gesloten. De gemeenteraad vergaderde Dinsdag avond te zeven uur voltallig. Na opening en lezing notulen herdacht de voorzitter wijlen den heer W. Dekker, in leven gemeente-ontvanger en ambte naar ter secretarie en van den burgelijken stand. De raad hoorde staande de rede aan. De voorzitter roemde in wijlen den heer Dekker den dienaar van de gemeenschap, die voor alle groepen der bevolking, zon der onderscheid van persoon, steeds met aad en daad klaar stond. Aangedaan was preker toen hij de vriendschap herdacht die tusschen den overledene en hem be stond. Medegedeeld werd o.a. dat de heer P. Dekker Wz. benoemd is tot tijdelijk ge meenteontvanger; de heer P. Buis tot amb tenaar ter secretarie; voorts dat de kinder toeslagregeling 300 bedraagt. De steun aan kleine tuinders zal spoe dig zijn beslag krijgen. Vaststelling wijziging politieverorde ning. Hierbij kwam in stemming de slui ting der café's. Met de stem van den heer H. P. de Wijs tegen, werd bepaald dat het heele jaar door in de week de café's alhier om 10.30 uur, 's Zondags 11 uur, gesloten moeten worden, gerekend naar zonnetijd. Over enkele punten van ondergeschikt belang werd nog 't woord gevoerd, waarna tot vaststelling werd besloten. De heer de Wijs dankte B. en W. hier na voor hun inzicht om bij deze politie verordening ook het te water werpen van met vuur besmette tulpendeelen tegen te gaan. De gemeenterekening van 1936 is terug gekomen met enkele administratieve wij zigingen die van weinig belang zijn. Voor 't vieren van 't aanstaand 40-jarige regeeringsjubileum van H. M. de koningin werd voor deze gemeente 25 ct. per kind beschikbaar gesteld en voor de commissie 50. De gemeentewoning tot 1 Mei a.s. in ge bruik bij G. Groen werd voor 2.50 per week (waterleiding voor de gemeente) verhuurd aan den heer Oudhuis. Het per ceel bewoond door den heer Jb. Neefjes bleef op de oude voorwaarden verhuurd De termijn van onbewoonbaarverklaring van het perceel van den heer P. Leek werd met een paar weken verlengd. Besloten werd aan te sluiten bij de com missie voor advies inzake bouwontwerpen. Kosten zijn 10 per jaar, 2 per plan, 0.40 per advies per 1000 bouwkosten op een basis van 1. De heer Spil deelde op verzoek van den voorzitter ten slotte mede dat de rekenin gen der schoolcommissie over '35, '36 en '37 in orde zijn bevonden. Bij de rondvraag vond de heer N. Blauw den post voor schoolschoonmaak over '35 ad 800 te hoog. De voorzitter antwoordde dat over '38 deze post tot 650 is teruggebracht. Van de schoolcommissie was over de afgeloopen drie jaren 1046 terug ontvangen. De uil gaven over deze jaren bedroegen per jaar gemiddeld per kind 7.78. De voorzitter zeide, dat het heel zuinig huishouden met dit bedrag is. De heer E. Commandeur wilde in de Spierdijkerbuurt maximum-snelheidsbor den zien geplaatst. De voorzitter deelde mede, dat dit punt in de volgende raadsvergadering bij de vaststelling der verkeersverordening ter sprake gebracht zal worden. De heer de Wijs wilde het terrein Maars bouwklaar maken. Dit zal nader behandeld worden. Vereeniging E. H. B. O. Schoorldam en Omstreken. Dezer dagen is in de O. L.-school te Schoorldam door dr. Dijkhuizen, dir. ge neesheer van het centr. ziekenhuis te Alk maar examen afgenomen van de cursisten aangesloten bij bovengenoemde vereeniging onder leiding van dr. van Hesteren uit Warmenhuizen. Van de 17 candidaten zijn allen geslaagd wat zeer zeker voor de cursisten en in het bijzonder voor dr. van Hesteren een mooi succes genoemd mag worden. Na het beein- dgen van het examen richtte dr. Dijkhui zen een kort woord tot allen en drong er op aan dat de cursisten met het oefenen doorgaan en besprak het groote nut hier van. Spreker verklaarde dat een gemeente waar een goed geschoolde E. H. B. O. ver eeniging is gehuisvest, mag dit zeer zeker als een voorrecht beschouwen en is voor de gemeenschap van groote waarde. Het is een dringend gebod en dr. Dijkhui zen heeft hier nadrukkelijk op gewezen, dat de thans geslaagden op vaste tijden in clubverband oefenen, liefst onder leiding van een geroutineerden E. H. B. O.-er, op dat niet spoedig het geleerde weer verlo ren zal gaan. Een flink oefenlokaal zal men dan moeten huren en het is duidelijk ge noeg, dit alles zal kosten met zich brengen. De vereeniging heeft het voorrecht naast de b.g. 17 leden reeds een aantal donateurs te hebben die met hun jaarlijksche bijdrage stimuleerend werken op de prestatie's der leden, maar het aantal is heusch nog veel te gering; de hoop leeft bij de leden dat én in Warmenhuizen én in Schoorl nog zeer veel zullen sympathiseeren met het mooie doel van deze nieuwe vereenigng en deze sympathie zullen uiten in den vorm van 'n jaarlijksche gift. Het plan is reeds gemaakt dezer dagen in beide gemeenten huisbezoek te doen, waarbij de leden vriendelijk om hulp ko men vragen. Voorts werd er nog op gewezen dat Schoorldam een plaats is waar een hoofd verkeersweg loopt waarop vele zijwegen uitkomen, de tram AlkmaarWarmenhui zen kruist 5 maal hier onbewaakte overwe gen, het kanaal loopt langs den hoofdver keersweg m a. w. er is veel risico voor het verkeer in Schoorldam. Dit hebben enkelen op tijd begrepen, laten nu de anderen im mers begrijpen dat zij ook hier een taak te vervullen hebben en mogen straks velen zich als donateur of donatrice opgeven. Het dagelijks bestuur is samengesteld uit de heeren: P. Mantel, Schoorldam, voorzit- te; K. Half, Schoorldam, secretaris; mevr. WildeboerKoedijker, Schoorldam, pen- ningmeesteresse. De namen der geslaagden zijn met b. g. n. mevr. BakkerKrijgsman, mevr. Selhorst- breed, mevr. SevenhuysenBak, mevr. Koning (Schoorldam), mej. P. Del ver, mej. J. van Essen, de heeren K. Klop, S. W. de Leeuw, W. Sevenhuysen, A. Sevenhuysen, N. Kuiper, R. Rempt, P. van Rijn, P. Rempt Dz. Lezing Anke Servaes. Gisteravond hield mevr. Anke Servaes, de bekende Bergensche schrijfster, voor een geheel gevulde zaal van hotel Kreb te Ber gen 'n causerie over haar trilogie „Kinder zaal", „Kinderen die over zijn", en „Moeder Liesbeth". Het bleek, dat de schrijfster even vlot en boeiend vertelt als zij haar beide eerste boeken (het derde moet nog ver schijnen) geschreven heeft. Degene, die „Kinderzaal" las, zal zeker met evenveel genoegen het tweede deel hebben gelezen: Beide boeken weten den lezer te boeien en te ontroeren. Thans is het wachten op den sluitsteen „Moeder Liesbeth", het 3e deel, dat in de a.s. herfst verschijnt. Daar er een verheugend groote belang stelling bestond voor dezen avond goed passend in het kader van de boekenweek had het bestuur van het dorpshuis de goede gedachte gehad dezen dorpshuis-avond te doen plaats vinden in hotel Kreb. Een maat regel, die lang niet overbodig is gebleken. Nadat Zondag reeds de boekenweek in geluid was door een interessante tentoon stelling van ,,'t Schoone Boek" (er waren diverse mooie oude Bijbels, ouderwetsche kinderboeken, kinderboeken uit vreemde landen het handschrift van Willem Kloos, de zoo juist overleden tachtiger, enkele werken van Berger schrijvers, o.a. A. Roland Holst, enz.) werd dan thans deze „boeken- avond" met een kort inleidend woord van den heer Valkhoff, voorzitter van het Dorpshuis, geopend. De schrijfster begon op te merken, dat niet, zooals af en toe wel verondersteld werd, zij zelf de hoofdpersoon is van haar boeken: de Liesbeth-figuur. Wel zullen uiter aard veel van de denkbeelden van haar en de zuster uit „Kinderzaal" overeenkomen. Alle drie de boeken zijn door een be paalde hoofdgedachte beheerscht. Deze hoofdgedachten geven heel in het kort de ontwikkelingsgang, die het ziele- en ge voelsleven van zuster Liesbeth doormaakt weer. In „Kinderzaal" vinden we het groeien van de liefde tot den man Aart van Heuven. In het tweede deel groeit de dienende liefde uit „Kinderzaal" tot de be zittende liefde van de moeder voor het eigen kind. Dit is het boek van het moeder schap, van het verlangen van de vrouw Lies beth hiernaar. Een innerlijk conflict ontstaat door deze verdringing van de liefde voor allen, die haar hulp, steun en liefde zoo noodig hebben, door die ééne liefde voor Lucas Wonder, het kleine verschoppelingetje. Totdat een droom haar alles anders gaat doen zien een ommekeer volgt en ze gaat terug naar de kinderen, die over zijn. Door het Leger des Heils komt ze in de sloppen en achterbuurten, waar ze de ellende van de kinderen, die haar noodig hebben, ziet. Ze wordt zich nu van haar taak volkomen bewust ze gaat terug naar huis en wéét den weg. Het derde deel werkt dezen groei in de richting van de universeele liefde nader uit. Liesbeth wordt Móéder Liesbeth niet alleen van haar zoon, maar ook van de kinderen die óver zijn en voor de geslage- nen en verongelukten in den strijd van het leven. Stem des Volk& Tot de alhier opgerichte arbeiders- zangvereeniging „De stem des Volks" zijn aanvankelijk 20 leden toegetreden. Tentoonstelling kleuterscholen. Dinsdag werd in de kleuterscholen te Oudkarspel en Noordscharwoude een ten toonstelling gehouden van de werkstukken der kleuters. In de lokalen waren de ver schillende dingen, er waren heel mooie onder, op de banken uitgestald, waardoor de bezoekers(sters) een goed overzicht kregen van hetgeen alzoo op de kleuter scholen wordt gedaan. Zoowel het werk van de kleinere kinderen als van die, wel ke met 1 April de school verlaten hebben, kan men bezichtigen. De onderwijzeressen, de dames Wit en Van Veen gaven desgewenscht voorlichting. Woensdagavond wordt nogmaals de ge legenheid gegeven, de tentoonstelling in oogenschouw te nemen. Benoeming niet aanvaard. Mej. den Baas, die als wachtgeldster van de gemeente Haarlem aldaar was benoemd tot onderwijzeres heeft deze benoeming niet aangenomen, zoodat zij aan de O. L.- school te Zuidscharwoude verbonden blijft. Tuinbouwvereeniging „De Toekomst". Dinsdagavond vergaderde de tuinbouw vereeniging „De Toekomst" in het lokaal van de wed. R. Schoenmaker in de Koog. Koog. De opkomst der leden was niet groot. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz. deelde mede, dat de secretaris de heer C. de Boer Cz. wegens ziekte verhinderd is deze vergadering bij te wonen. De heer D. de Geuz Jbz. nam het secretariaat waar. Ingekomen was een brief van den heer A. Kout, die verhinderd is deze vergade ring en de alg. vergadering van de L. G. C. bij te wonen. De voorzitter sprak de beste wenschen uit voor zijn herstel. Tot afgevaardigde naar de alg. vergade ring werden nog benoemd de heeren W. Verkroost en A. Beets. Bij de behandeling van de rekening van den penningmeester der L. G. C. werden verschillende opmerkingen gemaakt. O.m. werd aanmerking gemaakt op de post vor dering op de bloembollenv. ad 28851.81, welke volgens de balans van de bollen- veiling bestaat uit 26.163.38 aan dubieuze debiteuren. Voorzitter merkte op, dat de accountant die post er elk jaar op zet. De schuld hier voor is echter al tot 5 a 7000 gulden afge lost. De post van de debiteuren blijft. De heer P. de Geus Jr. zou gaarne zien, dat die post maar eens werd afgevoerd, want die is eigenlijk niets waard. Afgekeurd werd, dat functionnarissen voor de vergaderingen ook presentiegeld ontvangen. Dit zal worden besproken, ter wijl tevens specificatie van de presentie gelden zal worden gevraagd. Tegen het bestuursvoorstel over een jaar lijksche bijdrage van 400 te geven gedu rende 40 jaren voor een nieuw te bouwen sluis kwamen vele bezwaren. Men verwachtte niet, dat er veel pro ducten per vaartuig en nog wel met zulke groote vaartuigen, zouden worden verzon den. De schippers gaan naar het Burg. armbestuur. De voorzitter verdedigde het bestuurs voorstel, dat gebaseerd is op de toekomst. Men zal tegenstemmen. Men ging niet met het voorstel van „De West" accoord om een leeftijdsgrens van 65 jaar te stellen en te bepalen, dat bestuurs leden niet meer dan achtereen twee maal herkozen mogen worden. Ten aanzien van de instelling van een landelijk centraal verkoopbureau voor pootaardappelen ging men met het prae- advies accoord. Eenzelfde besluit word genomen t. o. v. het prae-advies over de vergoedmg van de prijs der niet op tijd verkochte drielingen P°Men sprak zich uit voor de handhaving van de kwaliteitseischen. Afkeuringen door den eontroleur van het

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9