VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. JUovmdaal Uieuws inderdaad, Het zonder rust werkende hart moet ontzien wor. den! Waarvoor de prikkeling door coffeïne, en daardoor storing van de normale functies? Er is Koffie Hag, gegarandeerd coffetnevrij overeenkomstig de be. palingen der Nederlandsche Waren- wet. Bovendien worden door het ver maarde Hag-procédé de krachtige smaak en het kostelijke aroma van de fijnste hooglandkoffie voor 100 gewaarborgd. Ook de tweede soort, „Sanka" ge naamd, is heel goed en kost slechts 44 ets, per pakje. Gaat de regeering nieuwe spelling schrijven? Verkeersongelukken. GEEN OVERWEG-MISERE MEER. SCHERMERHORN NIEUWE NIEDORP OBDAM BERGEN LIMMEN OUDKARSPEL OUDE NIEDORP CASTRICUM «ARMENHUIZEN 't ZAND DERDE BLAD MOORDDADIGE BOERDERIJBRAND. Vijftig stuks tn en drie paarden in de vlammen omgekomen. Gistermiddag is de boerderij, bewoond door den heer H. Brouwer te Haskerhorne, gemeente Haskerland (Fr.) afgebrand. Hel vuur greep zóó snel om zich heen, dat niet» in veiligheid kon worden gebracht. Zeven en twintig koeien, drie paarden en twee en twintig stuks jong vee vonden den dood in de vlammen. De schade wordt door verze kering gedekt. Vermoedelijk is de brand ontstaan door een defect aan den schoorsteen. Naar „Het Volk" ter oore komt, zou de regeering thans een beslissing hebben genomen in de spellingkwestie. Zij zou besloten hebben de eerste drie regels van de spelling-Marchant 1934 over te nemen. Deze regels lijn: 1. De e wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld; 2. De o wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld; 3. De sch wordt alleen daar geschreven, waar de ch uitgesproken wordt Echter behoudt bet achtervoegsel -isch de thans gangbare spelling. De regeering zou voorts besloten hebben om den regel van de spelling-Marchant inzake de naamvals-n en de naamwoordelijke aan duiding niet over te nemen, en daarvoor in de plaats te stellen de spelling vol gens De Vries en Te Winkel. De regee ring zou voornemens zijn de door haar op bovengenoemde manier gewijzigde spelling-Marchant met ingang van 1 Januari 1939 a.s. toe te passen. „HET NIEUW SCHOUWTOONEEL" GELIQUIDEERD. In een gehouden ledenvergadering van „Het Nieuw Schouwtooneel" ia be sloten dit gezelschap het volgend seizoen niet voort te zetten. De leden hebben zich allen bereid verklaard deze liqui datie te erkennen, zoodat deze troep ook niet onder een anderen naam het vol gend seizoen opnieuw zal opduiken. De heer Frits Bouwmeester, die tot nog toe zakelijk leider was van dit ge zelschap, heeft, naar wij vernemen, on derhandelingen aangeknoopt met het ge zelschap „Jan Musch", waarvan hij waarschijnlijk met den heer Musch en den heer Jaap van der Poll de directie zal uitmaken. Over de samenstelling van dit nieuwe gezelschap „Jan Musch", kunnen wij uiteraard op het oogenblik nog geen na dere mededeelingen doen. („Het Volk") VOERMAN OVERREDEN EN GEDOOD. In de buurtschap de Driehoek te Dedems- vaart is gisteren een ernstig ongeluk ge beurd. De 17-jarige zoon van den landbou wer Tiggelaar begaf zich met paard en de driewielige kar huiswaarts, toen plotseling het paard op hol sloeg. Tiggelaar viel op den grond en kreeg een der wielen van den wagen over het lichaam. In ernstigen toe stand is de jongen naar het ziekenhuis te Hardenberg vervoerd, waar hij eenige uren later is overleden. Het paard kon spoedig tot staan worden gebracht. HET KIND ONDER DE OOGEN VAN ZIJN MOEDER GEDOOD. In de Jodenbreestraat te Amsterdam heeft zich gistermiddag een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij een drie-jarig jongetje onder de oogen van zijn moeder om het le ven is gekomen. Het kind zat achter op de fiets van de moeder, toen een vrachauto het rijwiel van achteren aanreed. Het kind stortte tegen den grond en kwam onder een der wielen van het voertuig terecht. Het knaapje was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Bin nengasthuis overgebracht. BEJAARD SLACHTOFFER OF SLAG GEDOOD. Tegen half zes is gistermiddag op den drukken rijksweg Arnhem—Nijmegen on der Eist de 75-jarige loswerkman P. G. uit Eist, die per rijwiel den weg overstek, door een hem achter op komende auto gegre pen. De ongelukkige werd tegen de straat gesmakt en bleek nagenoeg onmiddellijk te zijn overleden. Uit het onderzoek bleek, dat den chauffeur geen schuld heeft. VIJFJARIG MEISJE DOOD GEDRUKT. Gistermiddag is het vijfjarig dochtertje van de familie Mertens te Blerick door een achteruitrijdende vrachtauto meegesleurd en tusschen een muur en de auto bekneld geraakt. Het kind was op slag dood. VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. Woensdagavond hield de afd. Langen- dijk en omstreken van de alg. vereen, van Bloembollencultuur haar algemeene jaar vergadering in het lokaal van den heer C. Vijzelaar. De voorzitter, de heer K. Wagenaar, prees zich gelukkig nog in een vrij land te leven, zoodat men zich hier vrij kan uitspreken, al is men toch wel aan besprekingen ge bonden. De alg. vereeniging is achterop gekomen bij de beslissingen van den mi nister t. a. v. de saneering, door bespre kingen en steunuitgaven op de alg. verga dering welke beter achterwege hadden kunnen blijven. De rekening van den penningmeester, den heer C. Timmerman, gaf aan dat ont vangen was 106.65, uitgegeven 65.82. In kas alzoo 40.83. Men is pl.m. 45 achter uit gegaan. De penningmeester werd gedéchargeerd. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer K. v. Nienen, ontleenen wij, dat 3 ledenvergaderingen zijn gehouden. De se cretaris meent, dat men de saneerings- maatregelen niet kan missen. De opbrengst der bloembollen was niet groot, doch de prijzen hebben dit weer goed gemaakt. Het verslag sloot met de beste wenschen voor het jaar 1938. Dit verslag werd aldus vast gesteld. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren Wagenaar en D. Barten. Tot plaats vervanger de heer P. Timmerman. Bü de gehouden bestuursverkiezing werd de heer C. de Groot gekozen in de plaats van den heer C. Timmerman, die niet her kiesbaar was. Bij de rondvraag werd medegedeeld dat waarschijnlijk van de ingekomen 24 voor de late tulpen 23 1/4 zal worden terugbetaald en van de vroege tulpen 18 zoodat het voor het surplus te betalen per centage dan resp. 3/4 en 6 zou zijn. Na nog eenige besprekingen volgde sluiting nadat de voorzitter had opgewekt den aan voer van de Broeker-veiling met de con tante betaling te bevorderen, hetgeen ten voordeele van de streek en van de kwee kers zal zijn. Postduif. Bij den heer A. Kluft is een postduif ko men aanvliegen, gemerkt de Waag 36-296. Door oververmoeidheid liet het diertje zich gewillig door de kinderen pakken. De Vrouwen-Vredebond hield in Prins- Maurits een openbare bijeenkomst. Toen de voorzitster, zuster Kok, 't openingswoord uitsprak, was dit voor een talrijk opgeko men publiek van plm. 170 personen. Na het openingswoord werd begonnen met 't gemeenschappelijk zingen van het Bonds lied, waarna door een tiental dames een vre deslied werd gezongen. Hierna werden door me. Myts en den heer Persyn (piano en viool) op zeer verdienste lijke wijze een viertal nummers ten gehoore gebracht. Mevr. Koopmans-Tas declameerde eenige gedichten en wist het publiek door haar mooie en overtuigende voordracht te ont roeren. Eveneens is dit het geval met de één-acter Carls Toekomst, dat na de pauze door twee dames en twee heeren voor 't voetlicht werd gebracht. Alle nummers waarop we hierna nog wer den vergast en waaraan ook meewerkten de dames Pyper-Biesheuvel en Dekker, oogsten een dankbaar applaus. De voorzitter bood de afd. Oude-Niedorp asl bewijs van erkentelijkheid een boek aan. De Vrouwen-Vredebond kan op een zeer goed geslaagden avond terugzien. Staatspensionneering. Woensdagavond had in het lokaal van den heer Kossen een ledenvergadering plaats van de plaatselijke afdeeling. De opkomst van leden was matig. Uit het jaarverslag teekenen wij aan dat het aantal leden aan het eind van het jaar 130 bedroeg. De rekening over 1937 gaf aan een ont vangst van 151.20, uitgaaf 144.96, saldo 6.24. De rekening van den autotocht van de ouden van dagen was hier buiten ge houden. De heer F. Krap werd herkozen als be stuurslid, terwijl in de plaats van den heer IJ. Meyer (vertrokken) is gekozen de heer Wessels. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd gekozen de heer F. Krap, plaatsvervanger de heer L. v. Dam. De heer C. Meuleveld werd gekozen in de commissie voor het nazien der rekening voor het volgend jaar. Bij de rondvraag werd wederom ge sproken over een autotocht voor de ouden van dagen. Het bestuur werd gemachtigd de noo- dige stappen te doen een dergelyken tocht ook weder dezen zomer te organiseeren. Daarna sluiting. Gunning. Het bouwen van een bakkerij, woonhui» en winkel voor rekening van den heer Braas waarvan onlangs de aanbesteding plaats vond en de gunning toen is aangehouden, is thans opgedragen aan de heeren Jac. Bakker, timmerman en Borst, metselaar, beiden al hier. Zij waren de laagste inschrijvers. Werkverschaffing. De werkloozen uit deze gemeente zijn met ingang van deze week bij de ontgin ning van 't rietbosch te Wogmeer te werk gesteld. Hier is voor geruimen tijd werk. Echter blijkt, dat deze arbeid de krachten van sommigen te boven gaat, zoodat arbei ders uit een andere gemeente 't werk reeds hebben moeten verlaten. Geslaagd. Op het dezer dagen te Alkmaar gehou den examen voor het diploma tuinarchi tectuur en dendrologie slaagden onze plaats genoten de heeren S. Kleverlaan en Jb. Meijer. Uitslag verkooping. De uitslag van de publieke verkooping gehouden te Limmen op Woensdag 6 April ten overstaan van de candidaat notaris W. S. Wijnands voor het vacante kantoor van wijlen notaris J. P. Stuyt te Castricum is als volgt: Een woonhuis met werkplaats en erf aan den Rijksstraatweg B 65, groot 2.46 Are, behoorende tot den boedel van wijlen de echtelieden P. Dekker Az.de Graaf. Koo- per de heer S. A. Gyzen te Limmen voor 2000. Hyaciathendag te Limmen. De hyacinthen staan in volle bloei en ook bloeien nog verschillende crocissen. Bij gunstig weer kan men Zondag volop genieten. De mooiste velden vindt men aan den Rijksstraatweg en aan den Middenweg. Verschillende soorten vroege tulpen la ten ook reeds hun kleuren zien. Uitslag verkooping. De in het nummer van gisteren opge nomen uitslag van de verkooping te Oud- karspel was in zooverre onjuist, dat de hypotheekhoudster, die de landerijen heeft gekocht niet was de Coöp. Boerenleenbank te Oudkarspel. De juiste naam kon men ons niet noemen. „Nieuw Leven". De tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven" vergaderde Dinsdagavond bij den heer A Myts, Verlaat. De heer Mallekote was uitge- noodigd en zou een rede houden over ver schillende onderwerpen op het gebied van bemesting enz. De heer Kostelijk opende met een woord van welkom in het bijzonder tot den spre ker. Daarna was het woord aan den heer Mal lekote, die het in hoofdzaak zou hebben over de bemesting. In dit verband leven wy in de eeuw der snelheid, wat wel zeer op den voorgrond treedt als spreker de wetenschap vergelij ken gaat met die van 19211924 met nu. Voor een goed begrip is noodig, dat wij weten waaruit de plant bestaat. Dit blijkt hoofdzakelijk water te zijn, terwijl behalve dit water slechts een paar procent uit den grond wordt getrokken. Men onderscheidt twee voedingsorganen, n.L wortel en bladen, welke organen de teak hebben de plant van het noodige voedsel te voorzien. Hieruit blijkt dus dat er voedsel moet zijn. Vroeger redde men dat met na tuurlijke meststoffen als mest en bagger. Nu echter is het een en al kunstmest en is het niet te verwonderen dat er 80 soorten kunst mest bestaan. Daarna gaf spreker een uitleg van wat de plant alzoo noodig heeft en dit zijn zoo on geveer een 20 bestanddeelen, waarvan stik stof, phosphorzuur, kali en kalk de voor naamste zijn, hoewel kalk tengevolge van de kalkrijke grond in deze omgeving er wel buiten kan worden gelaten. Vervolgens belichtte de spreker de stik- stofhoudende meststoffen Chili-salpeter, Ka lisalpeter, Quano-salpeter, Zwavelzure-am- moniak, Norge salpeter, Kalksalpeter en trad hiermede ook nog in de geschiedkundige ont wikkeling van de verschillende meststoffen. Behalve de eigenschappen die aan ieder soort kunstmest eigen is, dienen wij echter nog rekening te houden met grond, temperatuur, water, belichting, enz., welke factoren belet ten om uit den grond maar te halen met kunstmest-verdubbeling enz. Voorts werden de snelle en kalm-werken- de kunstmeststoffen besproken, waaruit bleek, dat bij de bemesting van ieder gewas moet worden rekening gehouden met deze beide soorten werking. Het geheel vormde een leerzame causerie over de bemestings-factoren en het was dan ook niet te verwonderen, dat na dezen uit leg verschillende aanwezigen van de gele genheid gebruik maakten om vragen betref fende dit onderwerp te stellen, welke allen tot volle tevredenheid van de aanwezigen werden uitgelegd en beantwoord. Tot slot dankte de voorzitter den heer Mallekote voor de aangename wijze waarop deze leerzame praatavond is verloopen, waarna sluiting volgde. Mr. J. in t Veld over „Hoe leven wij in dezen tijd?" Woensdagavond heeft de burgemeester van Zaandam in de lunchroom van den beer Kuilman gesproken over het onderwerp „Hoe leven wij in dezen tijd?" Nadat de heer Hellinga den spreker en de aanwezigen had welkom geheeten, gaf hij direct het woord aan den heer In 't Veld. Deze begon met er op te wijzen, dat er moed voor noodig is dit onderwerp in be 241. Voort ging de reis weer. De rollen de steen deed uitstekend zyn plicht en wees de wereldreizigers prachtig de weg. Door hier en daaraan de huizen en boer derijen, welke zij passeerden, wat werk op te knappen, kreeg Peter de kost, waarvan hij zjjn beide vriendjes eerlijk liet delen. 242. Op een goede dag bleef de steen liggen voor een groot breed water. Het was duidelijk dat dit een grote rivier was, maar hoe ze hier over moesten komen was een raadsel, want nergens was een boot of «en brug te ontdekken. Daar stonden de vriendjes nu. handeling te nemen. Toch zou hij probeeren, hoewel het een moeilijk probleem is, het duidelijk te maken. Wij moeten niet verdwalen in de pro blemen van dezen tijd. Spr. stelde de vraag: „Hoe moeten wij de crisis en den op komst zijnden oorlog voorkomen?" Als er niet gauw redding komt, gaan wij onherroepelijk verloren. Crisis beteekent: Verstoring der economische orde en brengt mee ontwrich ting, werkloosheid, enz. Er is een op- en neergang in de conjunctuur waar te nemen. Neergang beteekent: Crisis met de daaraan verbonden werkloosheid, prijsdaling, en trots de prijsdaling toch geen koopkracht wegens de geringe uitkeeringen enz., totdat het laagste punt bereikt is en de opgang begint, waarna het weer eenige jaren door gaat tot deze het hoogste punt bereikt heeft en de daling weer een aanvang gaat nemen. Die opgang beteekent vermeerdering van werkgelegenheid, loonsverhoogingen, maar raak produceeren, maar tevens oorlogsge vaar. De historie heeft bewezen, dat dit op waarheid berust, en wij moeten ons niet in slaap laten sussen als de tijd van opgaanden conjunctuur er is. Spr. noemde verschillende oorlogen, die zyn ontstaan in die perioden, en zeide, dat dit het werk was van het kapi talistische stelsel, dat in die perioden maar raak produceerde en van ordening niet het minste begrip hebben, omdat dit niet zijn belang is. Het is allerminst de Nederland sche regeering, die zich daar iets van aan trekt en maar steeds vast houdt aan wat het vrije bedrijf ral doen. Er zijn lange eb- en springvloedperioden. Deze zijn te scherp en moeten opgevangen worden door ordening, en dat kan alleen door socialisatie der bedrijven. Niet alleen in Nederland doch over de geheels wereld moet dat plaats vinden, doch wij behoeven dat van een kapitalistische maatschappij niet te verwachten, hetgeen spr. met cijfers aan toonde. Dat Mussolini zijn gang heeft kunnen gaan met zijn veroveringsoorlog is te wijten aan Laval, die in een onderonsje met Mussolini gezegd heeft: „Ga je gang maar, ala je Frankrijk maar helpt, ala dit door Duitsch- land wordt aangevallen". Het gevolg is geweest, dat niet alleen de Volkenbond een doelloos lichaam ia ge worden, doch dat Japan en Duitschland nu ook hun gang gingen. Had toen de Volken bond ruggegraat getoond, dan was dat niet gebeurd, en ou de landkaart er anders hebben uitgezien dan nu het geval is. Duitschland met zijn dictator zou wel oor log willen, doch de generaals van Hitier hebben gezegd: „Hoe moeten wij oorlog voeren als er broodkaarten zjjn?" En zoo staat het ook in de andere landen. Econo misch is geen staat klaar een grooten oorlog te beginnen. De bewapeningswedloop kan geen stand houden. Dit moet tot een uit barsting komen, en als wij lezen wat Hitier in zyn „Mein Kampf' heeft geschreven, n.1. het kan gebeuren, dat als men Duitsch land onthoudt, wat het noodig beeft, (al is het dan ook zelfmoord), dan moet de wereld maar ondervinden, wat dat beteekent, dan ligt een groote oorlog in de lyn der ver wachtingen als Duitschland zich economisch heeft vrijgemaakt. Wij moeten zorgen, dat het zoover niet komt, er moet ordening, socialisatie in de bedrijven komen, dan voorkomt men dien bewapeningswedloop en dat houdt in een menschwaardiger bestaan, met en voor elkaar leven, beheersching van het productie bedrijf, en voorkoming van oorlog. Denkt men zich den toestand zoo in, dan kan een betere wereld tot stand komen en vangen wy de eb- en de springvloed-perioden op. Dan ontstaan er geen botsingen in de wereld. Spr eindigde zijn boeiende rede, die in doodsche stilte werd aangehoord en met applaus werd beloond, door te verklaren dat alleen ordening en socialisatie het mensch- dom kan redden van den ondergang. Ned. Bond van Boerinnen en Plattelandsvrouwen. Woensdagavond hield bovengenbemde afdeeling een vergadering bij den heer Slikker alhier met goede belangstelling. Na opening door den voorzitter hield mevr. Klantde Moor een lezing over het boek Madame Curie. Als jong meisjï was deze al zeer be gaafd en ging als atudente in natuurkunde naar de Sorbonne te Parijs. Na haar huwelijk met Piere Curie heeft het echtpaar geen moeite gespaard met onderzoekingen in een oude schuur en men is er na 5 jaar in geslaagd één dec. gram radium te verkrijgen. Hun leven ie geheel gewijd geweest aan de radio activiteit. Ook na het overlijden van haar man heeft zij vele genezingen tot stand ge bracht door bestraling met radium. Deze leving van mevr. Klantde Moor was mooi en duidelijk en had een aandach tig gehoor der aanwezigen. Schapenverkoop. Wij vernemen, dat de alhier gehouden verkooping van 86 schapen, toebehoorende aan de r.k. kerk alhier, in totaal 1825.75 i heeft opgebracht.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10