Agenda LAATSTE BERICHTEN. Het meest Weensche van alle Weensche dingen. Jieck S. School Weee&eacht Men moet Weenen leeren kennen. Weensch-Duitsch Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. Koningin bezoekt de „Primavera". Geestdriftige ontvangst in Rotterdam. n VIERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 8 APRIL 10)8. (Van onzen bijzonderen correspondent.) Gy spreekt Duitsch, zuiver. Hoog- duitsch zelfs, niet ontsierd door welk dialect ook. En daarom denkt gij, waarde lezer, wel een zijreisje naar Weenen te kunnen maken? Fout: Als gij niet Weensch spreekt, zult gij u aan duizend scherpe kantjes van mis verstaan en misverstaan worden stoo- ten, en duizend subtiele genoegens van den kenner zullen u ontgaan. Ik wil u er voor hoeden Weenen verkeerd te begrijpen. Ik wil u Weensch leeren, niet het Weensch in woorden dat kunt gij zelf wel uit vinden maar de Weensche menta liteit, die uit een handjevol dagelijk- sche voorvallen zeer duidelijk naar voren komt. Ambtenaren. Staatsambtenaren stonden te Weenen steeds hoog in aanzien. De eerzucht van de Weensche vrouwen was het immer, haar man of haar zoon in staatsdienst te weten. Niet alleen om de mooie uniform, den ge- pluimden hoed of den degen, dien hij bij feestelijke gelegenheden mag dragen, maar vóór alles om de gegarande.rde zekerheid van den „Ochsenweg", zooals de zeer weinig respectvol klinkende, maar goedig gemeende Weensche vakuitdrukking voor de ambtelijke loopbaan, de regelmatige salarisverhoogingen en het genot van pensioen luidt. Vroeger was bij allen eer bied voor den ambtelijken stand een zach te ondertoon van vriendelijke ironie te genover deze maatschappelijke groep merkbaar, een ondertoon van ironie, die den spot dreef met de vele vergaderingen en de talrijke feestdagen. Met een toe gevend lachje sprak men over de einder loosheid van den weg der ambtelijke in stanties, over der „Trott des Amtsschim- mels". Maar tegenwoordig is er een nieuwe toon bijgekomen als men spreekt over de bureaucratie; een nieuwe eerbied, die ahn het geloof in de onfeilbaarheid grenst, en waarvan de oorsprong even moeilijk is vast te stellen als die van iedere verandering in mentaliteit. Dit merkt men reeds als een of andere ambtelijke regeling den Weener onbegrijpelijk voo-komt of als een ambtenaar bij voorbeeld 't uur van zijn afspraak niet houdt. In alle gevallen, die de Franschman met een ironisch schouder ophalen, de Amerikaan met een ontstemd op zijn recht staan en de Engelschman met zakelijke argumenten afdoet, zet de Weener den laatsten tijd het gezicht als van een geloovige en fluistert hij eerbie dig, een beetje schuw zelfs: „Der Herr Staatsbeamte haben so verfügt.U zult goed doen niet tegen te spreken. Chauffeurs. De Weensche chauffeur geniet de reputatie van grof te zijn. Gelooft U niet, dat dit waar is! Hij wordt slechts grof, indien gij na een rit betaalt zonder hem de fooi, die in Wee nen voor den chauffeur uit een soort ge woonte-recht voorspruit, erbij te geven. Hij wordt onbeleefd, als gij zijn goeden wil, om u, zonder dat gij het speciaal hebt gewild, langs pittoreske omwegen die weliswaar uw beurs belasten alle mooie dingen van Weenen te laten zien, voordat hij u depo neert bij 't aanvankelijk opgegeven, en niet ver verwijderde doel, betitelt als „Taxe- schinden", een woord, dat de Weener, tot woede der chauffeurs, in zulke gevallen ge bruikt. Overigens kan hij ook buitengewoon beminnelijk zijn, zoozeer zelfs, dat gij het achteraf betreurt. Treedt bijvoorbeeld nooit nader bij een groepje druk discussiëerende taxichauffeurs met de vraag waar die of die straat ligt en of het soms de moeite waard is er per auto heen te gaan. Het zou u wel eens kunnen-overkomen, dat het antwoord dan luidde, dat het „jammer van den schilling" zou zijn, „in twee minuten bent u er. Gaat u eerst rechts, dan links, dan weer rechts Geroerd door zooveel menschelijke vriende lijkheid, begeeft u zich dan vol dank op den weg van twee minuten. Naarmate gij echter moede wordt van het loopen van die twee minuten, die zich uitbreiden tot twint:g. dertig, veertig minuten, begint gij te be denken, dat de chauffeur ten slotte beele- maal net zoo happig was om u schillingen te helpen besparen, doch veeleer om zijn ge animeerd g^oprek niet te behoeven te onder breken. Winkelen. Gij moet Weensch kennen, wilt Gij de genoegens van een winkelmiddag echt kun nen uitbuiten en uitdeelen. Ja, het moet blijven staan, „uitdeelen", want ook. de Weensche verkooper wil plezier van u be leven, ook plezier hebben van uw koop kunst en van uw volmaakte koopspel. Winkelen in Weenen is een gezelschaps spel met vaste regels, met spannende ver rassingen en als Gij het goed gespeeld hebt met een triomfantelijk einde voor beide partijen. Het spel begint met het bin nengaan van een winkel, het vragen naar een bepaald voorwerp en het noemen van een bepaalden prijs. Als Gy nu, geschrokken door den prijs, groet en weggaat, dan bent Gij eigenlijk een spelbreker. Niet meer en niet minder. Gij houdt u niet aan de heiligste regels van het koop- en ver koopgezelschapsspel. Immers het was uw beurt nu geweest om met woorden, gebaren en gelaatsuitdrukking uwe ont zetting over den prijs tot uitdrukking te brengen. U zult verbaasd zijn, welk een wonder zich dan voltrekt aan den verkooper. Hij straalt, hij voelt zich prettig. Gij hebt hem gelukkig gemaakt! Dan eerst kan hij al zijn verkooperskunst ontplooien, den geheelen voorraad voor U uitspreiden, Uw smaak raden, de draagwijdte van uw portemon- naie schatten en ten slotte in een heerlijke overwinning, die tevens Uwe overwinning is, het artikel, dat Gy hebt gekregen tegen den prijs, dien Gij U hadt voorgesteld, in te pakken met de vleiendste complimenten. Chineezen. Lang, heel lang geleden, moeten Chinee zen in Weenen en omgeving gewoond heb ben. Schut U niet met het hoofd, Gij die alles beter denkt te weten. Verscheidene bewijzen kunnen deze bewering staven. Niet slechts, dat sommige plaatsnamen in de buurt van Weenen op Chineesche namen lijken: Hietzing Peking, Hacking Nanking, ook de Weensche manieren dui den op verwantschap met die der Chinee zen. Evenals de Chinees zich voor zijn gast, zijn bezoeker, dengene met wien hij spreekt tot in het stof vernedert, zijn paleis een schamel hutje, zijn welverzorgd maal een slecht en poover etentje, noemt, zoo wordt ook de Weener niet moede, vaderstad en vaderland te bejammeren en in sombere kleuren te schilderen. Maar U moet niet probeeren hierop Uwerzijds in te gaan: de Weensche Chinees zou U het vuur na aan de schenen leggen; want kritiek uitoefenen mag slechts hij. Het koffiehuis. Het meest Weensche van alle Weensche dingen in 't Weensche koffiehuis. Gij kent het waarschijnlijk uit films en operettes voldoende, zij het ook, dat het beeld, dat beide brengen, niet steeds natuurgetrouw is. Het is niet waar, dat de kellner voor U gaat staan en U alle twintig soorten koffie voordreunt, die Gij zoudt kunnen bestel len. Waar is het echter, dat men vanU een preciese formuleering van Uw koffiebestel- ling verlangt. Dus niet bijvoorbeeld: „Kof fie, alstublieft", maar zeer gedetailleerd, met melk, zonder melk, met slagroom, zon der slagroom, met velletjes of gezeefd, kop je of glas, licht of donker, mocca of Turksch neemt U het my niet kwalijk, ik vergat, dat gij dit alles reeds van de film weet. Waar is ook, dat gij bij uw ééne kleintje koffie doodgemoedelijk en rustig den hal ven dag in een koffiehuis kunt doorbrengen en bergen kranten om U heen kunt stape len. Wat gij echter niet weet is, dat gij uwe krantenlectuur ook ernstig moet opvatten. Niets is meer geschikt om uw ober (want iedere echte Weener heeft een stamkoffie- huis en hierin zijn stamplaats en aldus zijn ober wist u dat niet uit Ie film?) zoo te kwetsen, als dat gij uwe kranten (want iedere kellner weet na uw tweede of derde bezoek welke uwe kranten zijn en brengt ze, nog vóór u in de draaideur verschenen bent, aan uw tafeltje) eens ongelezen ter zijde schuift. Want iemand, die voor koffie- huisbezoek en krantenlectuur geen tijd heeft, is naar de meening van den echten Weener niet serieus. Meester „Hoe oud ls Je grootmoeder, Fritsje V Fritsje „Weet ik niet. We hebben haar al zoo lang". (IbL Ztg.) Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De banjospeler van de Mississippi (sens.); hoofdrollen Barbara Stanwyck, Joel Mc Crea, Buddy Ebsen. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer De weg terug (real.); hoofdrollen John King, Richard Cromwell, Slim Summerville e.a. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Tarzan en de groene gcdin (verhaal uit de wildernis); hoofdrollen Herman Brix, Ula Holt en Don Castello. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Men gaf hem een geweer (real.); hoofdrollen Spencer Tracy, Gladys George, Franchot Tone. Toegang boven 18 jaar. Zondag om 2, 4.30 en 8 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3. matinee. Vrijdag 8 April. 7.45 uur, dancing Harmonie, vereeniging voor paedagogiek, spreker prof. R. Casimir. Zaterdag 9 April. Bij A. van Ham te Oterleek, huisvlijt- tentoonstelling. Zondag 10 April. Bij A. van Ham te Oterleek, huisvlijt- tentoonstelling. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 10 APRIL 1938. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Klein Wassinlc (bevestiging nieuwe lidmaten; extra col lecte). Kapelkerk, 10 uur (bevestiging nieuwe lidmaten) ds. Warners; 5 uur, ds. van Dop (bediening H. Doop; voorb. H. Avond maal); 7 uur, ds. Warners (H. Avondm.) Rem. Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold (bevestiging lidmaten; extra col lecte voor de gemeente). Ev. Luth. kerk (Oudegracht), 10.30 uur, ds. van der Woude (bevestiging nieuwe le den); av. 7 uur, ds. Gronloh. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper (doop, koorzang, extra collecte.) Geref. Kerk, 10 en 5 uur, ds. von Meyen- feldt. Herst. Apost. Gein., Toussaintstraat, 10 uur en 4.30 uur en Woensdagavond, 8 uur, dienst. The Star of Hope Mission, Woensdagav., 7 uur, in Waakt ei) Bidt, de heer Sevensma, van Amsterdam. Vrij Ev. Gem., Geesterweg la, 10.15 en 7 uur, ds. Ruys, onderwerp: „De triumf- kreet". Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoek no. 40, Zaterdagavond, 8 uur, openluchtsamenkomst op de Steenenbrug; Zondag, 10 uur, heiligingsdienst, 3.30 uur, openluchtbijeenkomst op den Kattenberg, 8 uur bijzondere meeting; leidster kapiteine J. M. Stofregen; Dinsdagavond, 8 uur, sol- datenmeeting. Ned. Leger des Heils (Hekelstraat no. 9); heden, Vrijdagavond, 8 April, voorberei- dingsdienst; Zondag, 10 uur, wijdingsdienst, 8 uur openbare samenkomst; Woensdagav., 8 uur, soldaten-inzegening, geleid door ko lonel Kerkhoven. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, geen dienst. BERGEN, 10 uur, ds. van den Kieboom (doop). Ger. kerk, 10 en 5 uur, ds. van Minnen. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, de heer M C. Koole, theoï. cand. te Amster dam; av. 7 uur, ds. van Dop van Alkmaar (bediening H. Avondmaal). BARSINGERHORN, 10 uur, ds. Eikema (bevestiging van lidmaten); av. 7 uur, ds. Eikema (H. avondmaal). BABRSINGERHORN Doopsgezinde Ge meente, geen dienst. BURGERBRUG, geen dienst. DIRKSHORN geen dienst. DRIEHUIZEN, geen dienst EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roobol (bevestiging van lidmaten). EGMOND AAN DEN HOEF, IQ uur, ds. Rasch (bevestiging van nieuwe lidmaten). GROOTSCHERMER, 9.30 uur, ds. Heep. GROET, zie Schoorl. In het noorden matige tot krachtige; in het zuiden matige noordwestelijke tot noordoostelijke wind: gedeeltelijk bewolkt; waarschijnlijk nog enkele lichte regen- of hagelbuien; koude nacht; overdag weinig verandering in temperatuur. Guur en buiïg. De luchtdruk bleef in het noorden en noordoosten regelmatig stijgen en de stij gingen zijn nog niet geëindigd. Over een gebied van 25 lengtegraden breedte stroo men de luchtmassa's uit het Poolgebied naar het zuiden en spreiden zich waaiervormig over centraal-Europa uit. In het geheele waarnemingsgebied werd het kouder met uitzondering van midden- en zuid-Frank rijk, waar de koude luchtmassa's nog niet zijn doorgedrongen. De berichten der Al penstations wijzen erop, dat het koude front juist over Zwitserland ligt, zoowel Santis als Jungfraujoch zijn in wolken gehuld en melden nog weinig lagere temperaturen dan gisteren. Ook in Engeland en Ierland drong de koude door. Hier echter zijn de winden minder sterk en berusten de lage ochtendtemperaturen meer op nachtelijke uitstraling. In het zuidelijk deel van IJs land is het sinds gistermiddag weer zachter geworden en in het noordelijk deel nam de vorst af tot licht. Op de oostkust van Groenland bleef de temperatuur extreem laag, in het westelijk deel der Poolzee heerscht nog matige vorst en is het iets minder koud dan gisteren. In Noorwegen en in Finland bleef de matige vorst heer- schen en komt de temperatuur ook overdag niet boven het vriespunt. Voor onze omgeving is te rekenen met guur en buiïg weer, echter met ge ringe hoeveelheia neerslag. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 19.14 uur tot 4.48 uur licht op. HEILOO, 10 uur, ds. Bloemhoff (bevesti ging nieuwe leden), onderwerp: „De Heer zegene u" (Num. 6). Ned. Herv. Evang. Vereen, a. d. Kerklaan, HEILOO, 10 uur, ds. ter Linden, van Am- 10 uur, ds. ter Linden, van Amsterdam; av. 7 uur, ds. v. d. Heide, van St. Pancras. LIMMEN, 2 uur, ds. van Mullem (beves tiging lidmaten). NIEUWE NIEDORP, 10 uur, ds. de Leeuw (begroeting van de nieuwe leden). NIEUWE-NIEDORP, Doopsgezinde Ge meente, 10 uur, ds. Haars (avondm.) NOORDSCHARWOUDE, 9.30 uur, ds. van Mullem. OOSTGRAFTIJK, geen dienst. OTERLEEK geen dienst. OUDORP, av. 7 uur, ds. Kastein (avond maal). OUDKARSPEL, 10.30 uur, ds. v. Mullem. OUDESLUIS, geen dienst. OUDESLUIS, Doopsgezinde Gemeente, 10 uur, ds. van der Veen (avondmaal). PETTEN, 10 uur, ds. Tinholt. SCHOORL, 10 uur, ds. Boeke (bevesti ging lidmaten); 7 uur, ds. Boeke (Avondm.- bediening). SCHAGEN, geref. kerk, Landbouwstraat, 9.30 uur (H. Avondmaal) en 5 uur (dank zegging H. A.), ds. Donner, van Broek op Langendijk. SCHERMERHORN, geen dienst wegens vacature-beurt. SCHAGEN, 10 uur, ds. mr. Riepma, ven Edam. ST. MAARTENSBRUG, geen dienst. SCHAGERBRUG, 10 uur ds. Witkop (be vestiging lidmaten, solozang). SINT PANCRAS, geen opgaaf ontvangen. STOMPETOREN, geen dienst wegens va caturebeurt. Evangelisatie, 10 uur, de heer Emous, cand. tot den H. Dienst te Amsterdam. URSEM, geen dienst. VEENHUIZEN, 10 uur, ds. v. d. Kam. WARMENHUIZEN, geen dienst. WESTGRAFTDIJK, 10 uur, de heer D. Meijer, van Heiloo. ZUIDSCHERMER, 10 uur, ds. Loysen (be vestiging lidmaten). (ONGECORRIGEERD). Het vertrek uit de Residentie. Hedenmiddag om één uur is H.M. de koningin van het paleis Noordeinde te den Haag uitgereden voor haar bezoek aan Rotterdam. Er had zich een groote schare belang stellenden aan beide zijden van de Pa leisstraat opgesteld, die de landsvrouwe bij haar vertrek eerbiedig groetten. H.M. de koningin nam plaats in de eerste auto, vergezeld van haar eerste hofdame, jonkvrouwe D. H. van Tets. De koningin was gekleed in een grijzen bontmantel en droeg een grijzen hoed, en gaf er, ondanks het eenigszins gure weder, den voorkeur aan den rit naar de Maasstad in de auto met open kap te maken. In de twee volgauto's namen plaats de groot-officier van H.M. R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek, de ka merheer mr. R. Ridder Pauw van Wiel- drecht, de particuliere secretaris C. S. Sixma baron van Heemstra, de adjudant jhr. E. J. van Holthe en de ordonnans officier jhr. G. H. A. van Kinschot. In snelle vaart ging het naar Rotter dam. In Rotterdam. In de omgeving van de Nenytohal te Rot terdam heerschte reeds vroeg een levendige drukte. Omstreeks half twee arriveerden de ko ninklijke auto's bij de tol aan den Schieweg. Hier stonden de burgemeester van Rotter dam, mr. P. Droogleever Fortuyn, tn de hoofdcommissaris van politie, mr. L. Eint- DE NIEUW BENOED DE GEI,IEENTE-ARCHIVARIS. De heer T. P. H. Wortel, die gistermid dag in de gehouden raadsvergadering be noemd is tot gemeente-archivaris. hoven, die H.M. op Rotterdamsch grondge bied begroetten. Langs den weg stonden groepen menschen gedromd, die de koningin hartelijk verwelkomden en toejuichten. Ongeveer twee uur arriveerde de koningin bij den Buitentuin, welke voor de Nenijto- hal ligt. By den ingang van het tentoon stellingsterrein stond het bestuur der „Pri mavera" gereed om H.M. te ontvangen. Op het moment dat de koningin de Nenijto-terreinen betrad, ging van het ge- Tdouw de koninklijke standaard omhoog en zette de muziek het „Wilhelmus" in, dat door luidsprekers over het geheele terrein hoor baar was. Reeds bij vroegere tentoonstellingen heeft de koningin eenmaal van haar belangstel ling blijk gegeven en thans was het de tweede maal, dat H.M. de bloemenweelde der „Primavera" in oogenschouw kwam nemen. Zichtbaar verrast. Bij haar binnentreden was de ko ningin zichtbaar verrast door den eersten indruk, welke de kleuren- en geuren- pracht in de reusachtige Nenijto-hal op haar maakte. De entree, recht tegenover de waterparty met geurende rozen, was dan ook een fleurig contrast met de winterlichte luchten, welke H.M. nog eenige seconden tevoren buiten het gebouw had aanschouwd. De koningin, die rondgeleid werd door den heer Hanegraaf, maakte van het bezoek geenszins een haastige rondwandeling, doch genoot van elke partij en van elk verras send hoekje. Met groote belangstelling in formeerde hare majesteit naar bijzonderhe den over planten, welke haar aandacht trokken en meermalen gaf zij uiting aan haar bewondering voor hetgeen hier aan Lenteweelde en bloemenpracht tentoonge steld was. De rondgang op de expositie duurde on geveer drie kwartier, waarna de koningin zich naar den uitgang begaf. Uitgeleide ge daan door de leden van het tentoonstellings- bestuur, vertrok H. M. met de leden van haar gevolg om 3 uur van de Nenijto-hal. Aan de Parkkade begaf H. M. zich aan boord van de salonboot „Stad Rotter dam". Op weg naar de petroleumterreinen. Met deze boot zou de koningin zich naar de petroleumhaven begeven ter bezichti ging van de etablissementen der Bataafsche. Aan boord van de „Stad Rotterdam" werd de koningin begroet door ir. de Kok. Ook de burgemeester en de hoofdcom missaris van politie maakten den toch naar de petroleumterreinen mede. FEESTMAAL TEN PALEIZE. Het 350-jarig bestaan van den Raad van State. Aan den maaltijd, gisteravond ten paleize aan den Raad van State aangeboden, heeft Hare Majesteit de koningin de volgende rede gehouden: Mijne heeren, leden van den Raad van State, Waar op 12 April het intreden van den ,Raad van State in ons staatsbestel herdacht zal worden, wensch Ik aan dezen disch uiting te geven aan Mijne groote waardee ring voor de wyze, waarop dit college de belangen van den Staat en van ons volk heeft gediend. 350 jaar heeft de Raad van State zich met volle toewijding van zijne taak gekweten en dit is Mij een waarborg, dat ook in de toe komst op de onpartijdigheid en het doorzicht zijner leden te allen tyde staat zal kunnen wórden gemaakt. Ik acht Mij gelukkig u, mijne heeren, he denavond om Mij vereenigd te zien ter her denking van dit heugelijk feit en Ik voeg hieraan toe den hartgrondigen wensch, dat het den Raad gegeven moge zijn nog in leng te van dagen de belangen van het rijk op dienovereenkomstige wijze te dienen. Ik stel U voor met Mij op de gezondheid te drinken van den Raad van State. De vice-president van den Raad van State heeft met een passende rede geantwoord. VROUW DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Op slag gedood. Vanmiddag te omstreeks twaalf uur is op den hoek Bellamypark en Spuistraat te Vlis- singen een jonge vrouw, wier identiteit nog niet kon worden vastgesteld, door een zware vrachtauto overreden. De vrouw werd op slag gedood.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 13