DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vraag en aaniiod De snelle opmarsch der Francotroepen Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2/ franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. No. 83 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 8 April 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140 e Jaargang positie van de vierde brigade van Navarra. Na de verovering van Lerida. China boekt successen. Japansche troepen op de vlucht. Senaatscommissie verwerpt het ontwerp van Blum. De betoogingen tegen den Senaat De algemeene toestand. Denkt U er aan Uw voor Zaterdag op te geven? GeïnterneerdeSpanjaarden naar Ameland. Nieuws in 't kort. COURANT. (Van onzen specialen verslaggever.) Hendaye, 6 ApriL Het nieuws uit Spanje is op dit oogenblik sneller dan het vliegtuig en de auto. De op marsch naar de kust van de Middelland- sche zee verloopt zoo verrassend snel, dat deze correspondentie over Lerida en Tortoso reeds achterhaald kan zijn door meer belangrijke feiten, voor de letters uit de zetmachine zijn gevallen. Bijna van uur tot uur boeken de nationale troepen nieuwe successen en men kan moeilijk tegenspreken, dat thans het be gin van het einde van dezen afschuwe lijken oorlog niet is bereikt. Nog vier of zes maanden zegt men in doorgaands goed ingelichte kringen. Het is waarschijnlijk een niet al te optimistische slag in de lucht. Eigenlijk kan niemand den duur van de nog komende operaties voor spellen. Het gevaar van inmenging door Frankrijk in Spanje werd half Maart daar mee ernstig rekening gehouden, schijnt ge weken te zijn. Het schijnt, dat Blum in een meer geïsoleerde positie is geraakt en kor telings te kennen heeft gegeven, liever zijn zetel te behouden, dan de Spaansche regee ring in deze voor zijn eigen land zoo benar de tijden te hulp te schieten. De spanning is dus geweken, hoewel enkele uiterlijkheden •r' nog een herinnering aan zijn. Voor het Station te Hendaye staan 's avonds karabij nen aan rotten en worden verschillende posten door gehelmde manschappen bezet. Doorloopend worden op het postkantoor te legrafische orders gehaald. Auto's van het corps diplomatique passeeren meer dan ooit de grens. In neutrale kringen ziet men met bezorgdheid naar de stakingen, die klaarblij kelijk juist dan moeten uitbreken, wanneer Frankrijk naar buiten een krachtig inner lijk moest toonen. Van Saragossa naar Lerida. De weg van Saragossa naar Lerida is gloeiend gestoofd door de zon. De straten hebben veel te lijden gehad van luchtbom bardementen en het is soms onmogelijk de assen van de auto te beschermen voor de kuilen, die nog niet gerepareerd zijn. Ter nauwernood is de eene helling genomen of reeds is de volgende in zicht. In de dorpen hangen aan de gevels jonge bokjes te drogen. De militaire posten langs den weg toonen dat we het front naderen. Een vrij krachtige wind blaast het stof van den weg huizenhoog op. Dan plotseling, dat nog niet te definieeren geluid. Wordt er ge schoten of niet? Er wordt geschoten. De re- geerings-artillerie bombardeert Lerida en de wind heeft het geluid naar de bergen ver waaid. De tweede hoofdstad van Catalonië is een doode stad geworden. Waar de 25.000 inwo ners gebleven zijn, is mij een raadsel. En kele mannen loopen om de weinige soldaten, die geen tijd hebben acht op hen te slaan. Voor zoover wij in de straten kunnen en durven doordringen, biedt alles een chaoti sche en troostelooze aanblik. Papier, fles- schen zandzakken en planken liggen op het plaveisel, dat hier en daar is weggeslagen. Een shell schuurde een fantastische groef in een uitgekalkte gevel, rukte een balkon weg, zonder van het zonnescherm daaronder ook maar een draadje te beschadigen. Verder in de klimmende straat stort, schijnbaar zonder oorzaak, een huis in. Leri da is een gevaarlijke stad. Wie of wat schuilt er achter die gesloten raamluiken. De huis deuren staan allen open en het ge eur e reeds te dikwijls, dat een vertwyfelde tegen stander, ten koste van alles indringers poog de tegen te houden. Regelmatig dreunt het kanon. De nationa listische troepen hebben er geen belang bij zich in deze stad te vestigen. Zij trekken er om heen. Slechts kleine afdeelingen ontrui men de rest van Lerida. De nacht is koud. De nacht is koud. Het kleine groepje auto's rijdt naar het Zuid-Westen, naar de Ebro- delta. De maansikkel, die ruggelings lig', geeft een karig licht op den weg, die slechter en slechter wordt. Na een rit van ongeveer honderd kilometer wordt de tocht met ge doofde lampn voortgezet. Nu en dan kruipt een roode gloed langs de bergen voor ons. «et moeten signaalpijlen zijn. Ook 's nachts ordt dus de strijd voortgezet. Eindelijk «wx>ten we op de staf van de vierde brigade, e moeten den weg verlaten. De troepen wegen zich thans in een lijn loodrecht op e kust tusschen de Ebro-delta en Tortoso. groepjes verspreid, gehuld in de bijna Onze bijzondere correspondent in Spanje, die tot nu toe, den oorlog achter het front beschreef, geeft In dit artikel eenige indrukken over de zoo juist veroverde stad Lerida en de posities van de vierde briga de van Navarra, die het eerst de kust van de Middel landsche Zee zag. Oostersche cape's liggen manschappen. Meer dan vier meter hooge rotsblokken, grauw, soms begroeid met wat mos, bieden eenigs- zins beschutting tegen den ijskouden nacht wind. Een angstwekkende stilte; geen schot valt. Merkwaardig: in Holland vecht men tegen het lawaai om zenuwen te sparen. Hier zou een dergelijke actie catastrophale gevol gen hebben. By het aanbreken van den dag, wordt het landschap zichtbaar. Geen hooge bergen lig gen meer voor ons. Het terrein is zelfs een weinig gloeiend, maar bezaaid met rotsblok ken. Geen pad is te bekennen, Het is een klimmen en klauteren zonder eind. Dan plotseling verschijnt een officier. De man is dood op, maar een woord is voldoen de om de mannen, die op den grond liggen te doen opspringen: De Zee. Een bijna his torisch oogenblik. De Middellandsche Zee is zichtbaar. Deze officier was de eerste, die een glimp van het blauwe water in zijn kij ker opving. Men kan zich moeilijk voorstel len welk een indruk dat eene woord maakte. Iedereen wist het, de kust was niet ver meer, maar toch waren allen verrast. Na een zware tocht door de duinen ken nen ook wij die uitroep: de zee! Wat moeten deze mannen, waarvan velen nog nooit een kust zagen, gevoeld hebben na een strijd van bijna twee jaren in ongenaakbaar ge bergte. Een uur loopen kostte het, voor wij het punt bereikten, dat met behulp van den ver rekijker dat glimmende streepje blauw voor onze oogen bracht. Een phase van den on- menschelijken strijd is afgesloten. Nog en kele dagen en de troepen zullen aan de kust staan. De krijgsgeschiedenis geeft enkele voor beelden van een doorbraak loodrecht op het eigenlijke front, waardoor de zee bereikt werd. Steeds eindigde daarmee den geheelen oorlog. Moge dat ook hier het geval zijn. Te Hankau is even na middernacht medegedeeld, dat de Chineesche troepen den Japanschen troepen bij Taiertsjwang Noordoostelijk van Soetsjou een zeer ernstige nederlaag hebben toegebracht. Zooals men weet, is deze plaats de laat ste dagen tooneel geweest van een hef- tigen strijd, een strijd waarvan de af loop van beteekenis mag worden geacht voor het verdere verloop van het Japan sche offensief op Soetsjou, het kruis punt van de spoorlijn van Tientsin naar Poekau (Nanking) en den Loenghai- spoorweg. De Chineesche berichten worden van Ja pansche zijde niet bevestigd, doch veelzeg gend kan een ander bericht uit Hankau zijn volgens hetwelk een percentage van de troe pen van het Kwantoeng-leger, welke in Mantsjoekwo lagen, naar Z.-Sjantoeng zijn opgerukt. Indien dit waar is, dan is duidelijk, dat de Japanners inderdaad een nederlaag van beteekenis geleden hebben, die onmid dellijke vergaande maatregelen noodig maakte. Japan had tot dusverre deze troe pen in Mantsjoekwo gehouden om een bol werk te vormen tegen mogelijk optreden van de zijde van de Sovjet-Unie. Wij laten hieronder de berichten omtrent den strijd bij Taiertsjwang volgen. Volgens een op de Chineesche ambassade te Londen ontvangen telegram uit Hankau is de Japansche opmarsch naar Soetsjau uit- geloopen op een jammerlijke mislukking. De Japansche troepen in Zuid-Sjantoeng zijn tot een algemeenen terugtocht langs den spoorweg Lintsjeng—1Taiertsjwang overge gaan: zij worden vooftdurepd achtervolgd. De Japansche troepensterkte bij Taiertsjwang die 20.000 man bedroeg, is vrijwel tot de helft verminderd. Verscheidene duizenden Japanners zijn nog omsingeld. Een klein deel kon naar Sijsjoejoean ontkomen. De Chinee sche troepen, die echter het Japansche front opereeren, hebben Joetsjeng bezet. Volgens de officieele Chineesche berich ten uit Hankau werden de Japansche troe pen door een reusachtig tegenoffensief ver slagen. In 24 uur zijn 7000 tot 8000 Japanners gesneuveld: twee Japansche divisies, aldus wordt verklaard, bevinden zich in vollen aftocht en worden stelselmatig vernietigd. Veel tanks, gepantserde wagens, machine geweren en ander oorlogstuig vielen den Chineezen in handen. Te Hankau heerscht een uitbundige vreug de. Niettemin verklaarde Tsjang Kai Sjek, dat het nog geen tijd is om te juichen, omdat China's toekomst nog door vele hinderpalen belemmerd wordt. Het leger zal nog menig offer moeten brengen en ook de burgers zullen het nog vaak moeilijk hebben. Men moet blijven worstelen tot de eindoverwin ning behaald is. Een officieele woordvoerder verklaarde, dat de zeer zware nederlaag bij Taiertsjwang het den Japanners voor goed onmogelijk heeft gemaakt een verbinding tot stand te brengen tusschen de beide uiteinden van den spoorweg TientsinPoekau. Gedurende de laatste zes maanden hebben de Japansche troepen niet zoo zware verliezen geleden als thans. In de laatste week zijn volgens dezen woordvoerder 10.000 Japanners bij Taiert sjwang gesneuveld. Tien Japansche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op Itsjang. Op den terugweg werden zij boven Tasjengkwan aangevallen door Chineesche toestellen, die zes Japan sche vliegtuigen neerhaalden. Omtrent de Chineesche overwinning bij Taiertsjwang wordt nog gemeld, dat de com mandanten van twee Chineesche divisies voor den slag een document hebben getee- kend, waarin zij verzochten terechtgesteld te worden, indien zij er niet in zouden sla gen, de Japanners te verslaan. Troepen van het Kwantoeng-leger naar Sjantoeng. Het Chineesche persbureau te Hankau meldt, dat zeventig pet. van het in Mantsjoe kwo liggende Japansche Kwantoengleger naar China gezonden is, waardoor het gar nizoen in Mantsjoerije aanzienlijk ver zwakt is. Luitenant-generaal Itagaki, oud-chef van den staf van het Kwantoeng-leger, is naar Tokio vertrokken om instructies te ontvan gen. Gedurende de laatste dagen zijn meer dan 3000 Japansche soldaten over Tientsin naar Zuid-Sjantoeng vertrokken om den omsingelden troepen te hulp te komen. De financieele commissie van den Franschen Senaat heeft bijna zonder debat de financiëele ontwerpen der re geering verworpen met 25 tegen 6 stem men. De zitting duurde slechts een half uur en was bijna geheel gewijd aan de lezing van het rapport van Abel Gar- dey, dat een eenvoudig verwerpen voorstelde. Volgens inlichtingen uit de wandelgangen was het verslag van Abel Gardey een for- meele veroordeeling van het financieele ont werp. De rapporteur wees vooral op de ge varen van een buitengewone heffing op het kapitaal, die volgens hem een verhypo- theekeering van een groot deel van den landeigendom tot gevolg zou kunnen heb ben. De Senaatsbespreking van vandaag zal ongetwijfeld niet van langen duur zijn. Geen enkele spreker heeft zich laten in schrijven. Het schijnt, dat slechts de rap porteur en de minister-president het woord zullen voeren. Ook Caillaux zou niet spre ken. Laat in den middag zou dan de stem ming kunnen geschieden. Alkmaar, 8 ApriL Terwijl een speciale correspondent ons vandaag een interessante beschouwing zond over den opmarsch der Franco-troepen en men uit de dagelij ksche nieuwsberichten heeft kunnen opmaken, hoezeer de regee- ringstroepen in de verdediging zijn geraakt velen meenen reeds, dat wij thans tot de beslissende fase in den Spaanschen burger krijg zijn gekomen en dat deze weldra tot het verleden zal behooren! mogen wij ons vandaag wel bezig houden met de vraag, hoe Catalonië zich zal verdedigen. Catalonië heeftte veel aan zich zelf gedacht! Het heeft zijn troepen weliswaar tot den krijg opgeroeen, maar het heeft deze veel te lang aan den werkelijken oorlog ont trokken. Vechten deden zij niet, tenzij bij hooge uitzondering. En nu de regeerings- troepen de verliezende partij zijn gewor den (waarbij de zwakke verdediging der Catalaansche troepen als een der oorzaken wordt genoemd), vreest men, dat Catalonië niet voldoende zal presteeren. In vele Cata laansche kringen, zelfs in die van wie men meer inzicht mocht verwachten, hoorde men in de dagen van ontmoediging en vrees vaak de woorden: voor Catalonië is Frankrijk te verkiezen boven Franco". Deze vereeniging is voor vele ook vroeger een illusie geweest, doch steeds stug door Frankrijk van de hand gewezen, toen men een groot Catalonië van Tortosa tot Toulouse propageerde. De ge beurtenissen volgen elkaar nu snel op. Het antwoord op de vraag, hoe Catalonië zich houdt, zal voor een ieder in de eerstkomen de dagen definitief beantwoord worden. De Times wijdt een lang artikel van zijn correspondent te Barcelona aan de ongemeen hevige luchtbombardementen van een maand geleden. Enkele bizonderheden daarvan mogen hier volgen. De genoemde bombardementen duurden ieder afzonderlijk slechts enkele oogenblik- ken. Zij werden uitgevoerd op groote hoogte tusschen 4000 en 6000 meter door Heinkel- watervliegtuigen en Junkers- en Savoia- Marchetti-toestellen. Er moeten in het ge heel ongeveer 60 vliegtuigen aan deel geno men hebben, meest in groepen van 3 tot 6, het grootste aantal, dat op een oogenblik werd waargenomen, was 9 Savoia-Marchet- ti's. Met tusschenpoozen hebben de aanvallen tezamen 41 uur geduurd, waarbij 41 ton bom men is afgeworpen, dus gemiddeld een ton per uur. Er zijn meer dan 350 ontploffingen waargenomen. Het is moeilijk in technische bijzonde-he- den te treden. Bommen van zeer uiteenloo- pende typen werden gebruikt. De nachten waren rustig en helder door het maanlicht. Ook overdag was het weer mooL De helder heid van de lucht gaf aan de bommenwer pers alle kans, maar de groote hoogte en snelheid, waarmede de aanvallen werden uitgevoerd, maakten een zorgvuldig plaat sen van de bommen moeilijk. Er was een duidelijke voorkeur te constateeren voor het afwerpen van de grootste ladingen in cen trale stadsdeelen. Tijd voor voorafgaande waarschuwing was er bijna niet. Komende uit zee op groote hoogte, waren de toestellen boven hun doelwit dikwijls eer de sirenes gehoord werden. De aanvallers vlogen over Barcelona naar Saragossa, waar zij nieuwen voorraad innamen om op den terugweg naar hun basis opnieuw Barcelona te bombardee ren; dit geldt natuurlijk niet voor de water vliegtuigen. Op 31 Maart telde men 900 dooden en 1500 gewonden in het ziekenhuis, maar dit was niet alles, daar op dat oogenblik vele der ge bombardeerde plaatsen nog niet opgeruimd waren en velen der lichtgewonden naar hun huizen waren gevoerd. 48 groote gebouwen waren geheel verwoest, 100 gedeeltelijk, drie theaters en 13 bioscopen waren beschadigd. Daarvan zijn reeds negen hersteld en thans weer open. Tot zoover over de materieele vernieti ging. Wat was de invloed op het moreel der bevolking? Het antwoord wordt gedeeltelijk gegeven door de snelheid, waarmede de amusementsgelegenheden weer geopend werden en gevuld met publiek. Er is veel voor noodig het leven van een groote stad tot stilstand te brengen. Tijdelijk kan het worden onderbroken, maar spoedig herneemt het zyn loop. Sommige menschen schijnen evenzeer door het geluid van de luchtaf- weerkanonnen van hun stuk gebracht te worden als door de bommen. Het hangt ervan af, welk geluid het meest nabij is. Voor anderen vormen de rookwol ken en de verblinding een blijvende herin nering. Voor sommigen is het gezicht der dooden minder verschrikkelijk dan het lij den der gewonden. Dat alles is een indivi- dueele kwestie. De reactie der massa is ver schillend. Wel kan men zeggen, dat veertien dagen na de bombardementen nog vele men schen den nacht doorbrengen op de onder- grondsche emplacementen. Natuurlijk was er een zekere stagnatie in de diensten gedu rende de drie dagen, maar noch de tram noch de ondergrondsche spoorweg hield ge heel op te functionneeren noch werd de voorziening van voedsel, water of licht ern stig onderbroken. De vernietiging van ka bels en buizen werd spoedig hersteld. Wat de werking der bommen betreft, kan men zeggen, dat de zware bom diep door dringt in den grond en alles vernietigt in den omtrek. Zijn werking is echter plaatse lijk. Deze zware bommen doen weinig kwaad op open plaatsen. Bommen van kleiner for maat, maar met een buitengewoon krachti- gen explosieven inhoud zijn ook bij de aan vallen op Barcelóna gebruikt. Zij maken ter nauwernood en gat in het plaveisel, maar de uitwerking ervan is verschrikkelijk. De plaatselijke pers beschrijft deze bommen als „vloeibare lucht-bommen". 2e handsch goederen 35 cent per 5 regels. Naar wij vernemen, zou het in de be doeling liggen de destijds ontvluchte en naar ons land teruggekeerde Spanjaar den, die na aankomst te 's-Gravenhage in het Huis van Bewaring aldaar zijn opgenomen, op het eiland Ameland te interneeren. De betoogingen. Met het oog op de betooging van de ex tremistische elementen, in de omgeving van den Senaat, was de ordedienst daar ver sterkt. De Senatoren schenen het voorne men te hebben de zitting te doen duren tot negen uur, half tien, om duidelijk te maken, dat iedere poging om pressie uit te oefenen op de vergadering zonder gevolg blijft. Een breede zóne rondom het Senaatsgebouw was door de politie afgezet. Op het tijdstip, waarop de aangekondigde betooging voor den Senaat zou beginnen, heeft de perfect van politie den ordedienst geïnspecteerd. Een vijftigtal betoogers, dat door de Rue Médicis kwam, werd verspreid. Wat later kwam een sterke groep uit de Rue Soufflot. Op den hoek van de Boulevard St. Michel hielden cafébezoekers een tegen- betooging, zoodat het tot een schermutse ling kwam. Een paar stoelen werden door de ruiten geworpen. De groep betoogers werd daarna door de politie tegengehouden, zonder dat geweld werd gebruikt. Tegen 18 uur 45 stonden ongeveer 1000 demonstran ten op de Boulevard St. MicheL Zij werden geleidelijk teruggedreven, waarbij eenige personen schrammen opliepen. De kreet „weg met den Senaat" werd gehoord. Kort na acht uur werd het verkeer langs de Bou levard St. Michel weer normaal. De betoo ging was toen geëindigd. De politie behoef de verder niet meer tusschenbeide te komen en geen enkel ernstig incident had plaats. Terroristen laten trein ontsporen. - Ge wapende terroristen hebben op den lijn van Palestina naar Egypte een goederentrein tot ontsporing gebracht. De locomotief en drie tankwagens met petroleum vlogen in brand. Het treinpersoneel werd beschoten, doch niet getroffen. Afdeelingen militairen en politie zijn naar de plaats van het gebeurde gezonden. Een aanslag op een personentrein, die op weg was van Jeruzalem naar Lydda, mis lukte. Geen der reizigers werd door de schoten der terroristen getroffen. Ontploffing in een zeepfabriek. - Gis termiddag heeft in een zeepfabriek te Döb- beln bij Dresden (DuitschL) een ontploffing de ziederij vernield. De ontploffing ontstond in een reservoir met ongev. drieduizend liter vloeibaar vet. Een deel van het gebouw sloeg door het keldergewelf, waar arbeiders werkzaam waren. Zes gewonden konden ge borgen worden, vier personen liggen nog onder het puin. Men vreest, dat zij om het leven zijn gekomen. De spionnage in de Vereenigde Staten. - Men zal zich herinneren, dat 26 Februari j.L de Duitsche Johanna Hoffmann, de kap ster van de Europa, en twee medeplichtigen in de V. S. waren gearresteerd in verband met verdwijnen van geheime stukken betref fende de landsverdediging. De contra-spion- nage heeft thans drie andere personen van Duitsche afkomst gearresteerd, die verdacht worden eveneens medeplichtig te zijn. Een vierde is spoorloos verdwenen. De Amerikaansche contra-spionnage heeft deze verdachten eerst laten gaan, doch nu zij de Vereenigde Staten wilden verlaten, werden zij uitgenoodigd als getuigen op te treden in de zaak-Hoffmann. De zaak van de valsche paspoorten van Adolf Rubens, die op het oogenblik in Moskou gevangen zit, schijnt eveneens hiermede in verband te staan. Hevige storm boven de Oostzee. - Op de Oostzee heeft gisteren een hevige storm ge woed, de wind bereikte een snelheid van 2 meter per seconde. Het schip Telemachos is met zware averij met moeite de haven van Danzig binnengekomen, zes opvarenden wa- reVoorWhet'eerst hebben verscheidene bui- tenlandsche schepen een toevlucht gezocht in de nieuwe Poolsche visschershaven Wielka Wies, o.a. twee Duitsche motorschepen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1