De fout van Oss zit bij de marechaussee PARLEMENT Aldus minister Goseling in antwoord op de interpellatie-Drop. Kamer neemt met gedane mede- deelingen genoegen. 5Binnenland Jladiopcoqtatmta DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 8 APRIL 1938. (Van onzen parlementairen medewerker.) Er bestond een geweldige belangstelling voor de behandeling van de interpellatie van den heer Drop (s.d.) gistermiddag, zoowel binnen als buiten het gebouw van de Tweede Kamer. Een lange rij menschen stond tegen 1 uur op het Binnenhof voor den ingang vai. de publieke tribune en de wachtkamer was toen al gevuld met ge gadigden voor het beperkte aantal plaat sen boven in de zaal. Voor de gereserveer de tribune, waarop ook al niet meer dan een veertigtal menschen hoogstens kunnen worden geborgen, was de aandrang even eens groot. Zoodat het huis bij den aanvang der vergadering „uitverkocht" was! Er werd dan ook een sensatienummer ge geven! Er waren zeer vele leden aanwezig voor deze zaak, welke zooveel stof heeft doen gefantaseerd. Dat dit laatste gebeuren kon, opwaaien en waaromheen niet minder is hebben de autoriteiten, de minister van justitie in de eerste plaats, wel voor een deel aan zich zelf te wijten. Na het ant woord van mr. Goseling, dat de groote meerderheid der Kamer bevredigend voor kwam, hoewel enkele vragen nog niet ten volle konden worden beantwoord, was een gróote opluchting merkbaar, waaraan verschillende sprekers, ieder op zijn wijze, uiting hebben gegeven. Alleen de natio- rvaal-socialisten, voor wie mr. Rost van Tonningen het woord had gevoerd, en ds. Kersten (s.g.p.) waren van oordeel dat de minister van justitie zijn maatregelen tegen de brigade der koninklijke marechaussee te Oss niet had kunnen rechtvaardigen. De interpellant, de heer Drop, een zeer bezadigd man, die als propagandist zijneT partij in Brabant in deze provincie veel te maken heeft en de toestanden daar vrij goed kent, heeft de kwestie sober en zeer zakelijk behandeld, alles wat maar eenigs- zins op sensatie leek vermijdend, voor welke opvattting hem niet alleen door verschillende leden, maar ook door den minister, terecht, lof werd gebiacht. Daardoor werd de zoo noodige rust in het debat gebracht, welke slechts door de woordvoerders der n.s.b. en der staatkun dig gereformeerden werd verstoord, in dezen zin, dat, ieder op eigen gronden, met verwijten en aantijgingen kwam, welke' de redelijkheid te buiten gingen, om het zacht uit té drukken. Publieke tribune ontruimd. Een paar aanhangers van den heer Rost van Tonningen op de publieke tribune vonden het noodig langdurig en luid ruchtig te applaudisseeren na zijn rede, hetgeen den voorzitter, mr. van Schaik, aanleiding was, den rijksveldwachters te gelasten de tribune te ontruimen, hetgeen ordelijk en zonder bijzonder gerucht ge schiedde. Een incident, waarvan we het voorbeeld vele jaren terug moeten zoe ken, toen eens communisten kreten slaakte in een tijd, dat de heer de Visser c.s. de regeering fel bestookten en zij nog.niet zoo diep doordrongen waren van de be- teekenis van de democratie en van het parlementaire stelsel Het antwoord van den minister. Uit de rede van den interp rilant behoe ven we slechts enkele punten te releveeren, omdat zijn opmerkingen en vragen groo- tendeels in het antwoord van minister Goseling terug te vinden zijn. De heer Drop betoogde nadrukkelijk de noodzake lijkheid, dat er klaarheid over de aanlei ding van de maatregelen tegen de mare chaussee te Oss zou komen, de brigade, die voor haar kranige werk tegen de „onderwereld" met lof is overladen en die nUdat is de indruk de woestijn wordt ingezonden, omdat zij menschen uit de „bovenwereld", o.a. een paar geeste lijken, heeft aangepakt. Dit wekt de sug gestie dat men van hoogerhand met twee maten meet en dat geeft een gevoel van rechts-onzekerheid. Alvorens we het antwoord van den mi nister op de vragen geven, halen we eerst eenige opmerkingen uit zijn inleiding aan. In de eerste plaats maande hij tot bezin ning. De brigade wordt overgeplaatst, de oude commandant keert terug en de leden zullen hier en daar een standplaats krygen. Er blijft in Oss echter een brigade mare chaussee. De min. moest ach bij ajn be antwoording eenige beperktheid opldegg omdat rechtmatige belangen van burgers en leden der brigade behoorden te worden ontzien. Onjuist was het, dat steeds weer gewezen wordt op het feit, dat maatiege- len werden genomen tegen een door H M. de koningin gedécoreerde brigade, gedécoreerde is niet onfeilbaar en nie onschendbaar; ook hij kan fouten begaan. Overigens waren in 1935 vier leden er brigade gedécoreerd, waarvan er nu nog maar twee in Oss waren; het grootste dee van de brigade van 1935 was al niet meer m Oss. De matelooze lof voor de Oss scne brigade is ook verkeerd geweest; ze is er door van „op hol geslagen". De regeering moet nu weer voor het evenwicht zorgen, 11 iet in het minst in het belang van de menschen zelf. Niets waar is, dat er van een strafzaak tegen den directeur van een groote fabriek in Oss niets zal komen, zooals men hier of daar heeft kunnen lezen; de man blijft in arrest en deze zaak zal haar normale ver loop hebben. Tusschen deze zedenzaak en het onder zoek tegen een paar geestelijken bestaat niet het geringste verband. De minister verklaarde dat het onderzoek niets had opgeleverd, dat strafbaar was, al wilde hij niet ingaan op de vraag dat er dingen gedaan zouden kunnen zijn, die moesten ■worden afgekeurd. Met nadruk zeide de minister, dat bij het gerechtelijk voor onderzoek en de verdere behandeling van aan het oordeel der justitie onderwerpen zaken zonder aanziens des persoons zou worden gehandeld. Het debat. De interpellant, de heer Drop, gaf in zijn antwoord te kennen, dat in dit geval veel verkeerden schijn is opgewekt en deed nog enkele aanvullende vragen van meer formeelen aard. Nog verscheidene andere sprekers zijn in debat geweest, de meesten echter richt ten zich tegen de wijze waarop van de zijde der n.s.b. getracht is uit dit geval munt te slaan en een tegen de r.-k, staatspartij gerichte stemming te wekken, vandaar de uitroep van den heer Rost van Tonningen (n.s.b.) aan het einde van zijn rede, dat deze minister van justitie moest aftreden. De heer van der Goes van Naters (s.d.) stelde ook nog enkele vragen en wees er op, dat, bij het bestaan van een verachte lijk anti-papisme in Europa, niet den in druk mag worden gewekt als zou het rechtsapparaat de geestelijkheid niet be strijken. De heer Kersten (s.g.p.) drukte dit in zijn anti-roomsch betoog nog sterker uit, door te beweren, dat minister Gose ling, „als goed zoon der Roomsche kerk", het kanonnieke recht had laten heerschen over het gewone Nederlandsche recht, in welk streven hij kon slagen dank zij de coalitie! Het spreekt van zelf dat iemand, als de heer de Geer (c.h.) deze, tegen andere protestanten gerichte aantijging niet op zioh liet zitten en den heer Kersten krach tig van repliek diende. De heer Truijen (r.k.) achtte het ant woord van den minister (evenals de heer de Geer overigens bevredigend) en ook in de rede van den heer Wijnkoop (comm.) viel te beluisteren, dat, dank zij het par lementaire stelsel de gelegenheid bestaat over een zaak als deze inlichtingen te be komen, welke hij grootendeels bevredigend vond. Hij betreurde het dat een „warm vaderlander als de heer Kersten" zich door de fascisten op sleeptouw had laten nemen. De heer Joekes (v.d.) trok fel van leer tegen het betoog van den heer Rost van Tonningen, in wiens stelsel aan den dag getreden fouten niet zoo openlijk zouden kunnen worden besproken, ten einde cor rectie daarvan te verkrijgen. Nadat minister Goseling nog had geant woord en enkele leden de gelefc^iheid had den gehad (o.a. de heer Kersten) om hun gemoed te luchten, werd de interpellatie, die (hoe kon het anders!) zonder motie moest eindigen, gesloten. In den aanvang der vergadering werd aan prof. van Gelderen verlof verleend, om den minister-president op een nader te bepalen dag te interpelleeren over de bestrijding van de werkloosheid. De Tweede Kamer had haar agenda af gewerkt en is voorloopig naar huis; na Paschen komt zij voor afdeelingsonder- zoek bijeen. VERDUISTERING EN DIEFSTAL. Twee arrestaties. De politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam heeft gisteren twee mannen gearresteerd. De eerste, een 23-jarige jonge man, wordt verdacht van onttrekken van goederen aan een beslag en van verduiste ring van een radiotoestel. De tweede, die 27 jaren oud is, had een kennis, een winkelier, geholpen by een verhuizing. Hij wordt er thans van verdacht van deze gelegenheid gebruik te hebben gemaakt om zich winkel goederen toe te eigenen. Hij ontkent echter zich aan diefstal te hebben schuldig ge maakt. POGING TOT VERGIFTIGING. Vrouw te 's Gravenhage gearresteerd. Aan de Boerenstraat in den Haag woont een gezin bestaande uit een 37-jarigen man, zijn twee jaar jongere vrouw en twee kinderen. Reeds geruimen tijd liet de betrekking tusschen de echtelieden veel te wenschen over, maar de beide kinderen vormden wel een belemmering voor een echtscheiding. De vrouw geraakte door de tallooze on- eenigheden met haar echtvriend echter meer en meer van streek, en zoo rijpte langzamerhand in haar vertroebeld brein de gedachte, hoe zij zich van haar man kon ontdoen. Woensdagmorgen maakte zij het twaalf uurtje dat haar man gewoon was mede te nemen naar zijn werk, voor hem gereed. Het bestond uit brood met gebakken eieren en daartusschen strooide zij een hoeveel heid van haar eigen haar, voor dat doel zorgvuldig fijngeknipt. De man ontdekte toen hij nauwelijks aan zijn boterhammen was begonnen, welke boosaardige plannen zijn vrouw tegen hem had gesmeed. Zorgvuldig pakte hij zijn brood weer in en ging weer aan het werk, alsof er niets gebeurd was. Zijn gemoeds toestand kan men zich echter gemakkelijk indenken. Nauwelijks was om vijf uur het werk afgeloopen, of hij spoedde zich naar zijn woning, waar hij zyn vrouw aantrof. Hij overlaadde haar met verwijten, doch wist zich verder te beheerechen. Onder een vloed van tranen gaf de vrouw haar snoode plannen toe, waarna de man naar de politie liep. Omstreeks zes uur vervoegde hij zich aan het bureau Vaxi der Vennestraat. Juist was hij met zijn verhaal van hetgeen hem overkomen was begonnen, of ook de echt- genoote verscheen ten tooneele, en nadat de man zijn verhaal had gedaan, legde zij een volledige bekentenis af. Zij verklaar de, dat zij het plan had opgevat haar man te dooden, omdat 4j het niet langer bij hem kon uithouden. De boterhammen, die de man had mee gebracht zijn in beslag genomen. De vrouw is opgesloten en zal dezer dagen voor den officier van justitie worden geleid. A. H. GERHARD TACHTIG JAAR. Huldiging door Ged. Staten van Noordholland. De leden van het college van Gedepu teerde Staten van Noordholland, mr. J. B. Bomans, mr. A. Bruch, A. W. Michels, Ed. Polak en dr. mr. P. J. Witteman de heer D. Kooiman was door ambtsbezigheden verhinderd en de griffier der Staten, mr. M. A. Stufkens, hebben gisteren een bezoek gebracht ten huize van den heer A. H. Gerhard te Amsterdam ter gele genheid van diens tachtigsten verjaardag. In een van groote waardeering getuigen de toespraak heeft de waarnemend com missaris der koningin, mr. J. B. Bomans, daarbij den jubilaris gehuldigd en hem den gouden eerepenning van de provincie aangeboden, vergezeld van een oorkonde, waarin de groote verdiensten van den heer Gerhard voor land en gewest in het kort zijn omschreven. De heer Bomans deelde in zijn toe spraak mede, dat het den commissaris der koningin, mr. dr. A. baron Röell, ten zeer ste speet niet bij deze huldiging van het oud-lid van Gedeputeerde Staten aanwezig te kunnen zijn, en wenschte den heer Gerhard, ook in het bijzonder namens den commissaris, geluk. De heer Gerhard dankte daarop met gevoelvolle woorden voor de hem gebrach te hulde, in het bijzonder voor het ont vangen eerbewijs. BESTRIJDING VAN MEEUWEN. Woensdag 6 April had te Haarlem onder leiding van dr. H. N. Kluyver vogelkundige bij den Plantenziektenkundigen Dienst een vergadering plaats van eigenaren en be heerders van duinterreinen over het meeu- wenvraagstuk. Ook andere instanties die bij dit vraag stuk betrokken zijn, zooals vogelbescher ming en jacht, benevens de plantsoendienst van Amsterdam waren op de vergadering vertegenwoordigd. In zijn inleiding wees de voorzitter op de groote toename van het aantal zilvermeeu wen gedurende de laatste decenniën, waar door thans allerwege klachten worden ge uit over hun schadelijkheid. Door het rooven van eieren en jongen van andere vogels raken deze in het ge drang en op enkele plaatsen zijn reeds vo gelsoorten practisch uitgeroeid, door de zil vermeeuwen. Ook aan de duinbeplantingen, de jacht en de pluimveeteelt brengen de meeuwen thans ernstige schade teweeg, ter wijl het nut, dat zij doen door het verdel gen van voor den landbouw schadelijke in secten daartegen geenszins schijnt op te wegen. Hoewel natuurlijk ieder het er over eens was, dat aan de meeuwen als sieraad van de duinkust en van ons stedenschoon een ruime plaats toekomt, waren de aanwezigen unaniem van meening, dat het thans tijd is krachtige maatregelen tegen deze vogels te nemen om te bewerken, dat hun aantal niet meer toeneemt en binnen afzienbaren tijd tot normale proporties wordt teruggebracht. Door den technischen leider van de stich ting „Het Vogelstation Texel", dr. W. H. van Dobben, werd ter vergadering een uit eenzetting gegeven van de bestrijdingsme- thode welke reeds eenige jaren op terrei nen van het Staatsboschbeheer worden doorgevoerd en de algemeene toepassing daarvan bepleit. Doordat de zilvermeeuwen voor de gemeenten, welke aan de Noordzee grenzen en waar zich dus hun broedkolo- nies bevinden bij de invoering van de nieu we Vogelwet in October j.L onbeschermd zijn verklaard, kunnen deze maatregelen thans algemeen worden doorgevoerd. Besloten werd tot instelling van een com missie, die zich ten doel zal stellen de be strijding der zilvermeeuwen op plaatsen waar dit noodig is, te bevorderen. TOELATING ADELBORSTEN. De minister van defensie brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in 1938 tot het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden toegelaten, op de voorwaarden, vervat in het reglement voor dit instituut, 47 adelborsten voor de 3- jarige opleiding voor den zeedienst, 10 adelborsten voor de 3-jarige opleiding voor den stoomvaartdienst en 4 adelborsten voor de 2-jarige opleiding voor de administratie. Aanmelden vóór 2 Juni 1938. Voor inlich tingen wordt verwezen naar het reglement voor genoemde inrichting, waarvan een uittreksel kosteloor verkrijgbaar is by het Departement van Defensie (lilde afdeeling A) te 's-Gravenhage, en bij den comman dant van het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord, Den Helder. HET ONBEWAAKTE OOGENBLIK. Kind verdrinkt in een teil met chloorwater. Gistermiddag is het tweejarig dochtertje van de familie Van Eeden te Amersfoort ten huize van haar grootmoeder in de Lelie straat aldaar op een onbewaakt oogenblik in een teil met chloorwater gevallen. Toen men het kind vond, was het bewusteloos. Een geneesheer heeft nog getracht de le vensgeesten op te wekken, doch dit mocht niet meer baten. Zaterdag 9 April. HILVERSUM, 301,5 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pL 10.VPRO-mor- genwyding. 10.20 Uitz. voor Arb. in de Continubedr. 12.Gr.pL 1.15 I.45 Fantasia. 2.Filmpraatje. 2.15 Volksliederenconcert. 2.45 Orgel- speL 3.15 Schaakles. 3.30 Residentie orkest. 4.30 Onze hoenderrassen, causerie. 6.05 Orgelspel. 6.30 Twentsche uitz. 7.Filmland. (7.30 VPRO: Bij bel vertellingen). 8. Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VA- RA-Varia. 8.15 VARA-orkest, m. m. v. soliste. 9.15 En nuOké! 10.30 ANP-ber, mededeelingen. 10.35 Community-singing (gr.opn.) II.12.Gr.pl. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (KRO-nitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO-melodisten en solist. (1.1.20 Gr.pl.) 2.Voor de rij pere jeugd. 2.30 Gr.pl. 3.Kinder uur. 4.KRO-orkest. (4.455. Gr.pl.) 5.30 Gr.pl. 5.45 De KRO- Nachtegaaltjes. 6.20 Journ. week overzicht. 6.45 Gr.pl. 7.Ber. 7.15 De onbevlekte Ontvangenis, cause rie. 7.35 Act. aetherflitsen. 8. ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muz. omlijsting. 8.35 Het KRO-orkest, de KRO- melodisten, solisten en gr.pL 10.30 ANP-ber. 10.40 Filmpr. 10.5512. Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gr.pl. 11.50 Pianovoordr. 12.20 Orgelspel. 12.50 Gr.pL 1.20 Het Aston Hippo- drome Orkest. 2.20 Gr.pL 2.45 Sportrep. 5.25 H. Roy en zijn band. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 BBC- orkest, mmv. soliste. 7.50 Radio- journaaL 8.20 Music-Hall-progr. 9.20 Ber. 9.40 Nieuws uit Amerika. 9.55 Viool en piano. 10.35 BBC- Theater, mmv. solisten. 11.20 Jack Harris en zyn Band. 11.50 Orgel- speL 12.1012.20 Berichten. RADIO PARIS, 1648 M. 6.50—8.30 en 9.Gr.pL 11.35 Cantrelle- orkest. (12.50 Zang). 2.20, 3.05 en 7.35 Zang. 7.50 Radiotooneel. 8.30 Variété-progr. 9.25 Symph.-concert. 10.20—12.20 J. Bouillon's dans- orkest. KEULEN, 456 M. 5.30 Gr.pL 6.30 Omroep-Amusementsorkest. 9.20 Populair concert. 11.20 Concert. I.30 Ryksuitz. „Zwei Lander kehr- ten heim zum Reich". 2.20 Militair progr. 4.20 Vroolijk concert. 6.20 Populair concert. 6.30 Concert. 7.20 2.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: II.20 Gr.pL 11.50 Omroepklein- orkest. 12.50 Gr.pL 1.20 Pianovoor dracht. 1.50 Gr.pL 2.20 Gentsch Conservatorium-orkest mmv. solist. 3.50 Gr.pL 4.20 Omroepkleinorkest. 5.35 Dito. 6.20 Pianovoordracht. 7.20 Cabaretprogr. 8.20 Omroeporkest. 9.30 Omroepdansorkest. 10.2011.20 Populair concert. 484 M.: 11.20 Gr. pL 11.50 M. Alexys' Orkest. 12.50 1.20 Gr.pL 2.20 Doornik's Conser vatoriumorkest en solist. 3.50 Radio tooneel. 4.50 Gr.pL 5.35 Omroep- salonorkest. 6.35 en 7.20 Gr.pL 7.30 Rep. 7.45 Gr.pL 7.50 Omroepsymph. orkest. (8.50 Gr.pL) 10.Omroep- salonorkest. 10.3511.20 J. Omer's orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroeporkest. 9.20 Ber. 9.40 Populair concert. 11.20 Volksmu ziek en dansmuziek. 1.202.20 Dansmuziek en populair concert. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.20, Parijs R. 10.20—11.05, Lond. Reg. 11.05— 12.20, Brussel (VI.) 12.20—13.20, Lond. Reg. 13.2014.20, Brussel VI. 14.20—15.50, Lond. Reg. 15.50 17.Brussel Fr. 17.18.20, Lond. Reg. 18.20—19.45, Brussel Fr. 19.45 21.05, Boedapest 21.0522.20, Pa rijs Radio 22.2024. Lijn 4: Brussel VI. 8.—8.20, Lu xemburg 8.2010.35, Droitwich 10.35—24.—. Lijn 5: Diversen. HET DUIZENDSTE SCHIP GECONVOYEERD. Een officier van het stoomschip Madoera schrijft ons het volgende uit Port Said: Op den 28en Maart j.L voeren wij met het motorschip Madoera van de N.V. Stoom vaart Maatschappij „Nederland" door de Straat van Gibraltar, alwaar wij werden geconvoyeerd door Hr. Ms. Hertog Hendrik. Des morgens waren eenige telegrammen gewisseld, waarin de plaats van rendez vous was afgesproken. Eén van de telegrammen behelsde, dat de Madoera een verrassing wachtte. Een ieder aan boord was al nieuwsgierig, want over het algemeen zijn er niet veel aangename verrassingen op zee. Des middags waren wij bij de Hertog Hendrik, er werd bijge draaid en lij gemaakt. Vlug werd door het oorlogsschip een motorsloep gestreken, waarmee een heele deputatie werd overgebracht naar ons schip, wij waren al aan het tellen, drie offi cieren, een onderofficier en eenige matrozen. Nadat de deputatie aan boord was ge klauterd en kennis was gemaakt, werd eerst aan de formaliteiten van den convooidienst voldaan; de leider van de deputatie, luite nant ter zee le klasse Suermondt, verzocht daarna den kapitein de Ronde de beman ning te mogen toespreken; „overal" werd gemaakt en allen verzamelden zich op de onderbrug, waarna luit. Suermondt onge veer de hier volgende speech hield: „Kapitein de Ronde, officieren en verdere bemanning, het is mij een genoegen namens den commandant van Hr. Ms. Hertog Hendrik U en Uw bemanning een verrassing te mogen overhandigen, wegens het feit dat Uw schip het duizendste schip is, dat door de Neder landsche Marine door de Straat van Gibral tar wordt geconvoyeerd. Vanmiddag nog waren wy in spanning wie de gelukkige zou zijn. Toevallig was bijna een vreemde eend in de bijt de gelukkige geworden, want het 999ste schip was één der booten van de JavaChinaJapan-Lijn, die hier zelden komen, doch het geluk was aan Uw kant. Mag ik U nu deze „krans" over handigen. Hierna had de overdracht plaats. De „krans" was een boei van gevlochten touwwerk, zelfs bloemen van touwwerk ontbraken niet, omwikkeld met rood-wit- blauw lint, daarbinnen eenige houten ankers welke in het midden een gepolijste koperen plaat vasthielden, waarin gegra veerd het volgende: Mr. Ms. Hertog Hendrik ter herinnering aan het convooi van het 1000e schip door de Straat van Gibraltar op 28 Maart 1938 aangeboden aan het m.s. Madoera Zijn speech vervolgend sprak luitenant Suermondt: „Kapitein, het is de bedoeling dat U deze krans een plaats geeft in de salon, als her innering aan de samenwerking tusschen onze Marine en onze Koopvaardij. Aan deze krans is door een ieder mede gewerkt, van hoog tot laag, de eene had een idee en de ander voerde het uit; tevens hebben wij nog een kleine verrassing voor de bemanning, namelijk eenige kruiken van het oud-Hollandsch product en wat sigaret ten om deze wanneer U vanavond door het gevaar heen bent en de wacht voorbij is op onze samenwerking respectievelijk te kun nen opdrinken en oprooken. Nu nam kapitein de Ronde het woord en beantwoordde ongeveer als volgt: Say it with flowers" is het gezegde aan den wal, maar U hebt waarschijnlijk evenmin als bij ons bloemen aan boord en nu heeft U HERDENKING WILLEM KLOOS. Op Vrijdag 8 April om 19.40 uur zal prof. dr. N. A. Donkersloot een toespraak houden voor de Vrijzinnig Protestantsche Radio Omroep ter herdenking van den dichter Willem Kloos. het gezocht en gevonden in dit mooie stuk schiemanswerk. Het doet ons zeer veel genoegen, dat het juist de Madoera is, welke het 1000e schip mag zijn, Uw krans zal een eereplaats in de salon krijgen. Ik dank, ook namens de équipage, den commandant en zijn bemanning voor deze verrassing. Het zal voor de koopvaardij steeds een dankbare herinnering zyn aan de manier, waarop de Nederlandsche Marine de Nederlandsche Koopvaardij beschermd heeft en wy wenschen de Marine om dit werk steeds te kunnen doen, spoedig een nieuwe kruiser toe. Leve de Marine! (waar mee de geheele bemanning instemde). Afscheid werd genomen, de deputatie vertrok weer in de motorsloep en na opge- heschen te zijn aan boord van de Hertog Hendrik, werd de reis door de Straat voort gezet". Een sein ging op wat beteekende: „Volg my met 11-mijls vaart". Bij Europe Point (Gibraltar) draaide de Hertog Hendrik naar bakboord af, het con vooi geëindigd. Goede reis! Na het wisselen van eenige vlagseinen ver volgden beide schepen hun reis, de Hertog Hendrik weer op post om het volgende Ne derlandsche schip te begeleiden, de Madoera naar Port Said en van daar naar Calcutta. Het geheel droeg een eenvoudig doch plechtig cachet, behoorende bij „wat des zeemans is". MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Nederlander in België gearresteerd. De Msb.-correspondent te Brussel meldt: Een paar dagen geleden is op den Mechel- schen Steenweg te Koninghoyct de 31-ja- rige L. Brouwer door Nederlander zoodanig mishandeld, dat hij aan de gevolgen daar van is overleden. Uit het onderzoek van 't parket is gebleken, dat B„ die daar met kar en paard reed, een opmerking had gemaakt aan drie Nederlanders, die per auto voor bijreden en zijn paard bijna raakten. Deze zyn toen uit hun wagen gestapt en hebben B. zoodanig mishandeld, dat hij een dag later is overleden. Een der Nederlanders werd reeds gearresteerd, de twee anderen zijn eveneens bij de politie bekend. BOSCH- EN HEIDEBRAND TE SOMEREN. Groote oppervlakte natuurschoon verloren gegaan. Gistermiddag heeft een bosch- en heide brand gewoed op de Bult onder de gemeen te Someren. Spoedig na het uitbreken van den brand waren inwoners van Someren en arbeiders, werkzaam by de werkverschaf fing op ongeveer een kwartier afstand, aan wezig. Zij wisten met vereende krachten te voorkomen, dat het vuur zich mededeelde aan de uitgestrekte dennenbosschen van de gemeente Someren. Het verbrande bosch behoorde in eigen dom toe aan verschillende particulieren. Een oppervlakte van ongeveer vier H. A. dennenbosch, vliegdennen en heide is ver- De materieele schade bedraagt naar schat ting duizend gulden, maar een groote op pervlakte natuurschoon is door dezen brand verloren gegaan. m

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9